A jogszabály mai napon ( 2024.04.25. ) hatályos állapota.
A jelek a bekezdések múltbeli és jövőbeli változásait jelölik.

 

1292/2012. (VIII. 13.) Korm. határozat

a Gyermek és Ifjúsági Alapprogram Tanácsáról

1. A Kormány az ifjúsági korosztályok társadalmi integrációjának szükségességét felismerve, és a felelős társadalom kialakításában, a közösségi kapcsolatok fejlesztésében és az esélyegyenlőség megteremtésében betöltött szerepüket támogatva, valamint az ifjúsági korosztályok érdekeit képviselő szervezetek kormányzati tevékenységbe való bevonásának erősítése céljából a központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2010. évi XLIII. törvény 30. § (1) bekezdése alapján létrehozza és működteti a Gyermek és Ifjúsági Alapprogram Tanácsát (a továbbiakban: Tanács).

2. A Tanács javaslattevő, véleményező és tanácsadói feladatokat lát el a Kormány és a gyermek- és ifjúságpolitikáért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) részére.

3. A Tanácsnak a gyermek- és ifjúságpolitikával kapcsolatos feladat- és hatáskörei:

a) véleményt nyilvánít a gyermek- és ifjúságpolitikát érintő szabályozási javaslatokról, illetve a hazai és nemzetközi jelentésekről, tájékoztatókról és beszámolókról,

b) közreműködik a gyermek- és ifjúsági szolgáltatások fejlesztésének tervezésével és összehangolásával kapcsolatos feladatok ellátásában,

c) közreműködik a gyermekek és az ifjúság élethelyzetének javításával kapcsolatos, a miniszter által előkészített programok kidolgozásában,

d) részt vesz a gyermek- és ifjúságpolitika célkitűzéseinek, fejleményeinek a társadalommal való megismertetésében,

e) gyermek- és ifjúságpolitikával kapcsolatos jogszabály-módosításokat, egyéb kormányzati döntéseket, új programokat javasolhat.

4. A Tanács a Gyermek és Ifjúsági Alapprogrammal kapcsolatban ellátja a jogszabályban megállapított feladat- és hatásköröket.

5. A Tanács tagjai:

a) *  a miniszter által vezetett minisztérium részéről a gyermek- és ifjúságpolitikai szakterület képviselője;

b) az országos önkormányzati érdekszövetségek által közösen jelölt egy személy;

c) *  az alábbi szervezetek által jelölt, az ifjúsági területen tevékenykedő egy-egy személy:

ca) Magyar Ifjúsági Konferencia Egyesület,

cb) Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája,

cc) Nagycsaládosok Országos Egyesülete,

cd) Magyar Cserkészszövetség,

ce) Magyar Diáksport Szövetség,

cf) Fiatal Vállalkozók Országos Szövetsége,

cg) Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége - AGRYA;

d) azon egyházak, illetőleg felekezetek által közösen jelölt két személy, amely egyházak, illetőleg felekezetek a Magyarország területén mind az általános és középiskolai nevelésben és oktatásban, mind a felsőoktatási alap- és mesterképzésben és a doktori képzésben hitéleti, illetőleg nem hitéleti célú oktatást, nevelést és képzést biztosító köz- és akkreditált belföldi felsőoktatási intézményekkel rendelkeznek.

6. A Tanács 5. pont b)-d) alpontja szerinti tagjait (a továbbiakban: felkért tag) - a szervezet képviseletét ellátó testület (személy) jelölésére - a miniszter három évre írásban kéri fel.

7. A Tanács elnöke az 5. pont a) alpontja szerinti tag.

8. A felkért tag megbízatása

a) a megbízatási idő leteltével,

b) lemondással,

c) a miniszter vagy a jelölő szervezet által történő visszahívással,

d) a jelölő szervezet megszűnésével,

e) a tag halálával

megszűnik.

9. A miniszter a felkért tagot abban az esetben hívhatja vissza, ha a felkért tag

a) a megbízatásra méltatlanná válik,

b) a megbízatásból adódó feladatokat nem látja el, vagy nem képes ellátni.

9a. *  A Tanács ülésein állandó meghívottként tanácskozási joggal részt vesz a Roma Szakkollégiumok Egyesület által jelölt egy személy.

10. *  A Tanács működtetésével kapcsolatos titkársági teendőket az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő látja el.

11. A Tanács a miniszter által - a Tanács tagjainak előzetes véleményére figyelemmel - meghatározott ügyrend és munkaterv szerint, de legalább negyedévente ülésezik. A Tanács feladatainak végrehajtásáról évente két alkalommal írásban tájékoztatja a minisztert.

12. A Tanács tagjai tevékenységükért tiszteletdíjban nem részesülnek.

13. *  A Tanács ülései nyilvánosak. A Tanács ügyrendjét, éves munkatervét, titkársága elérhetőségét, valamint az ülésein elhangzottak alapján készített összefoglalókat a miniszter által vezetett minisztérium honlapján közzé kell tenni.

14. Ez a határozat a közzétételét követő napon lép hatályba.