A jogszabály mai napon ( 2024.04.18. ) hatályos állapota.
A jelek a bekezdések múltbeli és jövőbeli változásait jelölik.

 

NFM pályázati felhívás

ZFR-KAZ/14 számú Fűtéskorszerűsítés (Kazáncsere) Alprogramról * 

1. Előzmények - a pályázat célja

Jelen támogatás célja elsődlegesen a klímavédelem. Az éghajlatváltozás növekvő kockázata miatt a környezetvédelmi beavatkozások egyik legalapvetőbb formája a fosszilis energiahordozókból származó üvegházhatású gázok emissziójának csökkentése. Ez nemzetközi kötelezettség számunkra, ami egyúttal nemzeti érdek érvényesítését is jelenti.

Az intézkedés a CO2 kibocsátás csökkentésén túl a kisméretű szálló por (PM10) csökkentéséhez is hozzájárul a kisméretű szálló por (PM10) csökkentés ágazatközi intézkedési programjáról szóló 1330/2011. (X. 12.) Korm. határozatban foglaltakkal összhangban. A 140 kW bemenő hőteljesítmény alatti tüzelőberendezések kibocsátáscsökkentésének hatására a kis tüzelőberendezésekből származó szennyezéskibocsátás rövid távon 41-45%-kal csökkenthető.

2. A pályázat tárgya

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (a továbbiakban: NFM) a meglévő ingatlanokban lévő lakások széndioxid-kibocsátás csökkentését eredményező energiahatékonysági felújítását megvalósító beruházások - fűtéskorszerűsítés (kazáncsere) - támogatására vonatkozó pályázati felhívást tesz közzé.

Az NFM a pályázatkezelés feladataira az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft.-t (a továbbiakban: Pályázatkezelő) jelöli ki.

3. A pályázat forrása

A támogatás nyújtása a Zöldgazdaság Finanszírozási Rendszer (a továbbiakban: ZFR) fejezeti kezelésű előirányzat terhére (ÁHT: 338306), vissza nem térítendő, elszámolás elfogadását követő finanszírozás formájában történik, a Zöldgazdaság Finanszírozási Rendszer fejezeti kezelésű előirányzat felhasználásáról szóló 69/2013. (XI. 28.) NFM rendelet alapján.

A pályázat meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló keretösszeg: 1 000 000 000 Ft, azaz egymilliárd forint. A forrás kimerülése esetén a pályázat lezárásra vagy felfüggesztésre kerül.

4. Támogatás igénybevételére jogosultak köre

Jelen pályázati forrásból támogatást kaphatnak:

Azon magánszemélyek, akik a pályázattal érintett életvitelszerűen lakott lakóépület tulajdonosai. A pályázatban nem vehet részt, nem jogosult pályázni az a magánszemély, aki nem rendelkezik bejelentett magyarországi tartózkodási hellyel (állandó lakcímmel, ideiglenes tartózkodási hellyel).

Pályázatot benyújtani legfeljebb 4 lakásból álló, nem iparosított technológiával épített lakóépület részét képező, önálló (lakásfűtő/lakásfűtő és használati melegvíz termelő) gépészeti egységgel rendelkező lakás korszerűsítésére lehet. Az egyes lakások tulajdonosai önállóan nyújtanak be pályázatot.

Az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 7/2006. (V. 24.) TNM rendelethez (a továbbiakban: TNM rendelet) igazítva azon lakóépületek energetikai korszerűsítésére lehet pályázatot benyújtani, melyek 2006. december 31-én jogerős használatbavételi engedéllyel rendelkeztek.

A pályázattal érintett lakást magában foglaló lakóépületnek nem lehet állékonysági problémája [melyet a Pályázó a

„Pályázói űrlap fűtéskorszerűsítés (kazáncsere) alprogramra” űrlapon tett nyilatkozatával igazol], valamint a lakásnak életvitelszerűen lakottnak kell lennie, melyet a benyújtást megelőző 3 hónapra vonatkozó bármelyik (azonos típusú) közüzemi számlával alátámasztottan szükséges igazolni (víz-, villany-, gázszámla).

5. Támogatható tevékenységek köre

A pályázat keretében minden olyan, kazáncserével összefüggő tevékenység támogatható, melynek széndioxid-kibocsátás csökkentése számítható, illetve energetikai megtakarítást eredményező, hatása energetikai számítással és energetikai tanúsítvánnyal igazolható:

- a fűtési/fűtési- és használati melegvíz rendszer hőtermelő berendezés cseréje új kondenzációs gázkazán beépítéssel;

- meglévő fűtési rendszer hőleadóinak és/vagy csőhálózatának korszerűsítése;

- járulékos munkálatok (kéményátépítés, fűtési- és használati melegvíz ellátó rendszer átalakítás, vezérlés kialakítása);

- energetikai tanúsítás, számítás, tervezési, engedélyeztetési és egyéb, átvétellel kapcsolatos szakhatósági költségek (pl. kéményseprő szakvélemény, gáz MEO átvételi jegyzőkönyvvel, használatbavételi engedély).

Használt eszközök beépítése nem támogatható.

Felhívjuk a Pályázók figyelmét, hogy ugyanazon megvalósítási helyre (lakásra) csak egy pályázat részesíthető támogatásban.

Jelen pályázati kiírás alapján nem nyújtható be pályázat meglévő lakás bővítésével, átalakításával, átépítésével (kivéve pályázott beruházáshoz kapcsolódó szükség szerinti kéményépítést) megvalósuló beruházásokra.

6. A támogatható költségek meghatározásának szabályai

a. Elszámolható költségek köre

Az elszámolható költségek körének részletezését a Pályázati Útmutató tartalmazza, mely elválaszthatatlan részét képezi a Pályázati Felhívásnak.

b. Nem elszámolható költségek köre

A nem elszámolható költségek körének részletezését a Pályázati Útmutató tartalmazza, mely elválaszthatatlan részét képezi a Pályázati Felhívásnak.

7. A pályázattal elnyerhető támogatás

A támogatás formája: vissza nem térítendő, elszámolás elfogadását követő finanszírozású támogatás, amely pályázatonként egy lakásra igényelhető.

Az állami támogatás aránya:

A pályázattal elnyerhető támogatás intenzitása legfeljebb az elfogadott elszámolható költség (elismerhető kivitelezési költségek + szakértői díjak) 40%-a lehet, azzal a kitétellel, hogy a pályázatonként/lakásonként adható támogatás legfeljebb bruttó 650 000 forint.

Egyéb előírások:

A kivitelezési munkálatok támogatható munkadíja a támogatás szempontjából elismerhető anyagköltség 40%-ánál nem lehet több.

A szakértői díj támogatható mértéke pályázatonként a támogatás szempontjából elismerhető kivitelezési költség maximum 8%-a lehet.

8. Jogosultsági feltételek

A jogosultsági feltételek részletezését a Pályázati Útmutató tartalmazza, mely elválaszthatatlan részét képezi a Pályázati Felhívásnak.

9. A pályázat benyújtásával kapcsolatos tudnivalók

A pályázatot kizárólag elektronikus úton, a pályázati portálon (http://zfr-kazancsere.hu) keresztül nyújthatja be a Kormányzati Portálon ügyfélkapus és pályázatiportál-regisztrációval rendelkező természetes személy, aki a megvalósítás helyszínéül szolgáló lakás - tulajdoni lapon szereplő - valamelyik tulajdonosa.

A pályázati portálon regisztrálni a pályázati kiírás meghirdetésétől, pályázatot benyújtani a meghirdetéstől számított 30. naptári napot követően 2015. január 31. napjáig, illetve a rendelkezésre álló forrás kimerüléséig lehetséges.

A vissza nem térítendő támogatás keretének kimerülése esetén az NFM és a Pályázatkezelő hivatalos honlapján hirdetményt tesz közzé, azt követően további pályázat nem nyújtható be, a pályázat nem véglegesíthető.

A pályázat határidő előtti lezárása esetén a lezárásról szóló közlemény megjelenését követő 24 órán belül benyújtott pályázatok még feldolgozásra kerülnek, ami nem jelenti, hogy ezen pályázatok támogatásban részesülnek.

10. A döntés folyamata

A pályázatok a benyújtás sorrendjében folyamatosan kerülnek feldolgozásra, majd a befogadás sorrendjében kerülnek felterjesztésre.

A befogadott pályázatok az értékelői javaslatok alapján, az energiamegtakarítási szempontokat figyelembe véve - széndioxidkibocsátás-csökkentés - rangsorolásra kerülnek.

A miniszteri döntést követő 15 napon belül Pályázatkezelő megküldi Pályázó részére az értesítést a támogatási döntésről és a Támogatói Okiratot a pályázati portálon keresztül, elektronikus formában.

11. Pénzügyi elszámolás és a pályázat lezárása

A Kedvezményezett az értesítés/Támogatói Okirat elektronikus átvételétől, illetve bármilyen változás beálltától számított 15 napon belül köteles bejelenteni a pályázati portálon keresztül a Pályázatkezelőnek, ha a Támogatói Okirat adataiban változás történt. Ebben az esetben a Kedvezményezett bejelentése tartalmának megfelelően a Pályázatkezelő megteszi a szükséges intézkedéseket.

A Kedvezményezett a vissza nem térítendő támogatás folyósítását a beruházás befejezését - amennyiben addig az időpontig a Támogatói Okirat nem került megküldésre, úgy a Támogatói Okirat elektronikus átvételét - követően maximum 30 napon belül köteles kezdeményezni (benyújtani) a pályázati portálon keresztül.

A benyújtás menete: a Pályázati Útmutatóban részletezettek szerint.

Figyelem, csak a Kedvezményezett nevére és címére vagy a Kedvezményezett nevére és a beruházás címére szóló, valamint a kivitelező által kiállított számlák fogadhatók el!

A beruházásnak az üzembe helyezést (megvalósítás befejezését) követően 3 évig fenn kell maradnia.

Az előirányzatból támogatott beruházással létrehozott vagyon a Támogatói Okiratban foglalt fenntartási kötelezettségek lejártáig csak a támogató előzetes jóváhagyásával idegeníthető el.

12. Pályázati díj

A Pályázókat pályázati díj nem terheli.

13. További információk

A pályázat benyújtásáról további részletes információt a Pályázati Felhívás elválaszthatatlan részét képező Pályázati

Útmutató tartalmaz.

Az értesítések kézbesítési időpontjának a pályázati portálon küldött üzenethez kapcsolódó dokumentum megnyitásáról automatikusan generált visszaigazolását kell tekinteni. Ha az értesítés pályázati portálon keresztül történő átvételének visszaigazolása a küldés napját követő 15 napon belül nem történik meg, a dokumentumot kézbesítettnek kell tekinteni.

A pályázat benyújtásával kapcsolatban további részletes felvilágosítás az ÉMI Nonprofit Kft. alábbi elérhetőségein kérhető.

H-Cs: 8.00−16.15

P: 8.00-13.45

telefon: (+36) 1/372-6516

(+36) 1/372-6590

e-mail: pki@emi.hu

14. A pályázati anyagok beszerzésének lehetőségei

Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy amennyiben a Pályázati Felhívás és a Pályázati Útmutató között eltérés mutatkozik, a Pályázati Útmutatóban foglaltak mérvadók.

A Pályázati Felhívás, a Pályázati Útmutató és annak mellékletei az ÉMI Nonprofit Kft. Pályázatkezelő szerv internetes honlapjáról (www.emi.hu) érhetőek el.