A jogszabály mai napon ( 2024.04.24. ) hatályos állapota.
A jelek a bekezdések múltbeli és jövőbeli változásait jelölik.

 

74/2014. (XI. 13.) HM utasítás

a Honvédelmi Minisztérium Hadfelszerelési és Hadiipari Fejlesztési Munkacsoport létrehozásáról, feladatairól és működési rendjéről * 

A honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 290/2011. (XII. 22.) Korm. rendelet 2. § (5) bekezdése alapján a következő utasítást adom ki.

1. Általános rendelkezések

1. § Az utasítás hatálya a Honvédelmi Minisztériumra (a továbbiakban: HM), a honvédelmi miniszter (a továbbiakban: miniszter) közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetekre, valamint a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) katonai szervezeteire, valamint a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatra (a továbbiakban: KNBSZ, a továbbiakban együtt: honvédelmi szervezetek) terjed ki.

2. § Ezen utasítás alkalmazásában

a) hadfelszerelés: a honvédelmi szervezetek tevékenységéhez szükséges valamennyi anyag, technikai eszköz, amelyet az ipar és a kereskedelem katonai célokra gyárt, illetve szállít, továbbá polgári kereskedelmi forgalomba nem vagy csak külön engedéllyel kerülhet, és beszerzését külön jogszabály szabályozza, továbbá mindazon hardver- és szoftvertermék, amelynek katonai alkalmazásba vétele tervezett,

b) tanácskozási jog: a HM Hadfelszerelési és Hadiipari Fejlesztési Munkacsoport (a továbbiakban: HM HHFM) ülésein a meghívottakat megillető jogosítványok összessége, amely magában foglalja a szakterületüket érintő szakmai kérdésben történő felszólalás, az indítványok előterjesztésének és a javaslatok megtételének lehetőségét, azonban - szakterületet érintő kérések kivételével - nem jogosít fel a miniszteri döntési javaslatok megfogalmazása során történő állásfoglalásra,

c) tárgyalási jog: a HM HHFM ülésein a HM HHFM elnökeit és tagjait megillető jogosítványok és kötelezettségek összessége, amely magában foglalja az előterjesztésekkel kapcsolatos álláspont, valamint javaslat kifejtésének kötelezettségét és annak szavazat formájában történő megjelenítését.

2. A HM HHFM rendeltetése és feladatai

3. § (1) A HM HHFM a tárca stratégiai terveiben meghatározott képesség és a hadfelszerelések kutatásával, fejlesztésével, gyártásával, beszerzésével, rendszeresítésével, fenntarthatóságuk vizsgálatával és rendszerből történő kivonásával kapcsolatos feladatok (a továbbiakban együtt: programok) végrehajtására a haderőfejlesztés érdekében létrehozott döntés-előkészítő és konzultációs testület.

(2) A HM HHFM rendeltetése a honvédelmi tárca hadfelszereléseivel és a tárcát érintő hadiipari fejlesztésekkel kapcsolatos programok előkészítésének, fenntarthatóságának érdekében döntési javaslatok, alternatívák kidolgozása és ezen programok összehangolása.

4. § A HM HHFM

a) javaslatot tesz a programok előkészítésére, kidolgozására,

b) nyomon követi a hadfelszerelési-fejlesztési, kutatási programok végrehajtását,

c) javaslatokat, ajánlásokat fogalmaz meg a haderő-fejlesztési programok eredményes megvalósítása érdekében,

d) elősegíti, szükség szerint koordinálja a folyamatos együttműködést a programok végrehajtásában érintett szervezetek között,

e) állást foglal a miniszter által elé utalt eseti ügyekben,

f) állást foglal a tagjai által javasolt kérdésekben,

g) megvitatja a hadfelszerelések fejlesztési, kutatási, beszerzési, rendszeresítési és kivonási terveit,

h) folyamatosan figyelemmel kíséri a főbb hadfelszerelési rendszerek életciklusát, és

i) az életciklus végéhez közeledő rendszerek esetén - hosszú távon mérlegelve az alkalmazói igényeket, a gazdasági lehetőségeket és az eszköz által hordozott képességeket - javaslatot tesz az élettartam meghosszabbítására vagy a rendszer kiváltására.

5. § A HM HHFM hatáskörébe utalt, kiemelt témakörök különösen:

a) a HM közép- és hosszú távú hadfelszerelés-fejlesztési irányelveinek, terveinek véleményezése, megvalósításának figyelemmel kísérése,

b) az Észak-atlanti Szerződés Szervezete, az Európai Unió tagországai, a Visegrádi Együttműködés és az egyéb releváns többnemzeti együttműködések hadfelszerelési, kutatási, fejlesztési tevékenységének figyelemmel kísérése,

c) a kiemelt jelentőségű hadfelszerelési beszerzések figyelemmel kísérése,

d) a felelősök hadfelszerelési fejlesztések végrehajtásáról történő beszámoltatása és

e) a nemzeti és a nemzetközi hadiipari képességek figyelemmel kísérése és az MH igényekkel történő összehangolása.

3. A HM HHFM elnökei, tagjai és a meghívottak

6. § (1) A HM HHFM vezetését a HM közigazgatási államtitkára és a Honvéd Vezérkar főnöke közös elnökléssel látja el. Távollétük vagy akadályoztatásuk esetén helyettesítésükről saját hatáskörben intézkednek.

(2) A HM HHFM tagjai:

a) a HM védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős helyettes államtitkára,

b) a HM védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkára,

c) a HM Védelmi Tervezési Főosztály főosztályvezetője,

d) a HM Gazdasági Tervezési és Szabályozási Főosztály főosztályvezetője,

e) a HM Hadfelszerelési Főosztály (a továbbiakban: HM HFF) főosztályvezetője,

f) a Honvéd Vezérkar (a továbbiakban: HVK) Hadműveleti Csoportfőnökség csoportfőnöke,

g) a HVK Haderőtervezési Csoportfőnökség csoportfőnöke,

h) a HVK Logisztikai Csoportfőnökség csoportfőnöke,

i) a HM Védelemgazdasági Hivatal főigazgatója,

j) az MH Logisztikai Központ parancsnoka,

k) az MH Összhaderőnemi Parancsnokság logisztikai erők főnöke (pk.h.) és

l) a KNBSZ főigazgatója által kijelölt személy.

(3) A HM HHFM ülésén - az előterjesztő javaslatára, a HM HHFM elnökeinek döntése alapján - a tárgyalt napirendi pont szakterületi felelősei, a szakértők, illetve más szerv, szervezet képviselője meghívottként vehetnek részt.

(4) A HM HHFM tagjait, illetve a meghívottakat távollétük vagy akadályoztatásuk esetén - a HM HHFM titkárával előzetesen egyeztetve - az ügyrendben vagy a szervezeti és működési szabályzatban a helyettesítésükre kijelölt vezetők, illetve szervezetszerű helyetteseik helyettesítik.

4. A HM HHFM működési rendje

7. § (1) A HM HHFM titkári teendőit a HM HFF állományából kijelölt személy látja el. Távolléte esetén a HM HHFM titkára helyettesítésére a HM HFF főosztályvezetője intézkedik.

(2) A HM HHFM titkára előkészíti a HM HHFM üléseit, ellátja a HM HHFM üléseivel kapcsolatos egyéb szervezési feladatokat, valamint két ülés közötti időszakban - a HM HHFM jóváhagyott ülésterve szerinti feladatok előkészítése és azok ülésen történő megtárgyalása érdekében - kapcsolatot tart a HM HHFM tagjaival és a meghívottakkal.

8. § (1) A HM HHFM tevékenységét a HM HHFM elnökei által jóváhagyott éves munka- és feladatterv alapján végzi. Az éves munka- és feladattervet a HM HHFM titkára a HM éves munkatervével összhangban állítja össze, majd a HM HHFM ülésén történő megtárgyalását követően a HM HHFM elnökségéhez jóváhagyásra előterjeszti.

(2) Az éves munka- és feladattervben nem szereplő egyéb kérdések napirendre tűzéséről a HM HHFM elnökei döntenek.

9. § (1) A HM HHFM az éves munka- és feladattervében meghatározottak, illetve szükség szerint ülésezik. A következő - terv szerinti, illetve soron kívüli - ülés napirendjét az éves munka- és feladatterv és az időközben érkezett feladatok, illetve előterjesztések alapján a HM HHFM titkára készíti elő.

(2) A HM HHFM ülésének idejét, helyét, napirendjét, valamint a meghívottak névsorát - a HM HHFM titkárának javaslatára - a HM HHFM elnökei hagyják jóvá.

(3) A HM HHFM üléseit a HM közigazgatási államtitkára hívja össze.

10. § A HM HHFM jogosult a honvédelmi szervezetektől - a hatályos jogszabályok és közjogi szervezetszabályozó eszközök által biztosított keretek között - jelentéseket, információkat, adatokat, illetve tájékoztatást kérni.

11. § (1) A HM HHFM napirendje szerinti tárgyalásra az ügykör szerint illetékes honvédelmi szervezet vezetője előterjesztést vagy jelentést (a továbbiakban együtt: ülésanyag) készít a HM HHFM részére.

(2) Az ülésanyag tartalmazza a megalapozott állásfoglaláshoz szükséges valamennyi információt és esetlegesen a döntési javaslatot. A döntésre vonatkozó javaslat a fő kérdésekre terjed ki, megjelöli a végrehajtás módját, határidejét és felelősét.

(3) A készítő az ülésanyagot legalább 15 nappal az ülés időpontja előtt szolgálati úton jóváhagyásra felterjeszti a HM HHFM elnökei részére. A HM HHFM titkára - a jóváhagyást követően - a napirendet, valamint az ülésanyagot a tagok és a meghívottak részére legalább 8 nappal az ülést megelőzően megküldi.

(4) A HM HHFM elnökeinek jóváhagyásával soron kívül megtárgyalásra kerülő napirendi pontok esetében az ülésanyagot szóbeli jelentés vagy előterjesztés is helyettesítheti.

(5) A HM HHFM ülésén az ülésanyagot az annak összeállítására felkért felelős terjeszti elő. Ha a kijelölt előterjesztő nem tagja vagy meghívottja a HM HHFM-nak, az ülés napirendi pontjának tárgyalásához tanácskozási joggal meg kell hívni.

12. § Az ülésre meghívottak a szakterületüket érintően felmerült kérdésekre választ adnak, illetve a szakterületük vonatkozásában az érintett napirendi pontokhoz hozzászólhatnak.

13. § A napirenden szereplő kérdésekkel kapcsolatos álláspontjukról a HM HHFM elnökei tájékoztatják az érintett honvédelmi szervezetek vezetőit.

14. § (1) A HM HHFM üléséről emlékeztető készül, amely a napirendi pontok megtárgyalását rövidített formában, a HM HHFM által képviselt álláspontot teljes terjedelmében tartalmazza. Az emlékeztetőt a HM HHFM elnökei aláírásukkal hitelesítik.

(2) Az emlékeztetőt a HM HHFM titkára készíti el, amelyet legkésőbb az ülés megtartásától számított 10 napon belül megküld a tagok részére.

15. § A HM HHFM tevékenységéről a HM HHFM titkára éves beszámolót készít, melyet a HM HHFM elnökei a tárgyévet követő év február 15-ig felterjesztenek a miniszter részére.

5. Záró rendelkezések

16. § Ez az utasítás 2014. december 15-én lép hatályba.