Hatályos Jogszabályok Gyűjteménye
Ingyenes, megbízható jogszabály-szolgáltatás Magyarország egyik legnagyobb jogi tartalomszolgáltatójától
A jogszabály mai napon (2017.12.11.) hatályos állapota.
A jelek a bekezdések múltbeli és jövőbeli változásait jelölik.
Megnyitom a Jogtárban Megnyitom az Optijusban

 

2012. évi CXXXVII. törvény

a Washingtonban, 1973. március 3. napján elfogadott, a veszélyeztetett vadon elő állat és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezményhez fűzött fenntartásról és az egyezmény módosításának kihirdetéséről * 

1. § * 

2. § Az Országgyűlés a Tv.-nyel kihirdetett egyezmény módosított I., II. és III. Függeléket e törvénnyel hirdeti ki.

3. § Az I., II. és III. Függelék egységes szerkezetű hiteles angol nyelvű szövege és annak hivatalos magyar nyelvű fordítása a következő:

„Appendices I, II and III

valid from 3 April 2012

Interpretation

1. Species included in these Appendices are referred to:

a) by the name of the species; or

b) as being all of the species included in a higher taxon or designated part thereof.

2. The abbreviation „spp.” is used to denote all species of a higher taxon.

3. Other references to taxa higher than species are for the purposes of information or classification only. The common names included after the scientific names of families are for reference only. They are intended to indicate the species within the family concerned that are included in the Appendices. In most cases this is not all of the species within the family.

4. The following abbreviations are used for plant taxa below the level of species:

a) „ssp.” is used to denote subspecies; and

b) „var(s).” is used to denote variety (varieties).

5. As none of the species or higher taxa of FLORA included in Appendix I is annotated to the effect that its hybrids shall be treated in accordance with the provisions of Article III of the Convention, this means that artificially propagated hybrids produced from one or more of these species or taxa may be traded with a certificate of artificial propagation, and that seeds and pollen (including pollinia), cut flowers, seedling or tissue cultures obtained in vitro, in solid or liquid media, transported in sterile containers of these hybrids are not subject to the provisions of the Convention.

6. The names of the countries in parentheses placed against the names of species in Appendix III are those of the Parties submitting these species for inclusion in this Appendix.

7. When a species is included in one of the Appendices, all parts and derivatives of the species are also included in the same Appendix unless the species is annotated to indicate that only specific parts and derivatives are included. The symbol # followed by a number placed against the name of a species or higher taxon included in Appendix II or III refers to a footnote that indicates the parts or derivatives of plants that are designated as ’specimens’ subject to the provisions of the Convention in accordance with Article I, paragraph (b), subparagraph (iii).

Appendices
I II III
FAUNA (ANIMALS)
PHYLUM CHORDATA
CLASS MAMMALIA (MAMMALS)
ARTIODACTYLA
Antilocapridae Pronghorn
Antilocapra americana (Only the population of Mexico; no other population is included in the Appendices)
Bovidae Antelopes, cattle, duikers, gazelles, goats, sheep, etc.
Addax nasomaculatus
Ammotragus lervia
Antilope cervicapra (Nepal)
Bison bison athabascae
Bos gaurus (Excludes the domesticated form, which is referenced as Bos frontalis, and is not subject to the provisions of the Convention)
Bos mutus (Excludes the domesticated form, which is referenced as Bos grunniens, and is not subject to the provisions of the Convention)
Bos sauveli
Bubalus arnee (Nepal) (Excludes the domesticated form, which is referenced as Bubalus bubalis)
Bubalus depressicornis
Bubalus mindorensis
Bubalus quarlesi
Budorcas taxicolor
Capra falconeri
Capricornis milneedwardsii
Capricornis rubidus
Capricornis sumatraensis
Capricornis thar
Cephalophus brookei
Cephalophus dorsalis
Cephalophus jentinki
Cephalophus ogilbyi
Cephalophus silvicultor
Cephalophus zebra
Damaliscus pygargus pygargus
Gazella cuvieri
Gazella dorcas (Algeria, Tunisia)
Gazella leptoceros
Hippotragus niger variani
Kobus leche
Naemorhedus baileyi
Naemorhedus caudatus
Naemorhedus goral
Naemorhedus griseus
Nanger dama
Oryx dammah
Oryx leucoryx
Ovis ammon (Except the subspecies included in Appendix I)
Ovis ammon hodgsonii
Ovis ammon nigrimontana
Ovis canadensis (Only the population of Mexico; no other population is included in the Appendices)
Ovis orientalis ophion
Ovis vignei (Except the subspecies included in Appendix I)
Ovis vignei vignei
Pantholops hodgsonii
Philantomba monticola
Pseudoryx nghetinhensis
Rupicapra pyrenaica ornata
Saiga borealis
Saiga tatarica
Tetracerus quadricornis (Nepal)
Camelidae Guanaco, vicuna
Lama guanicoe
Vicugna vicugna [Except the populations of: Argentina (the populations of the Provinces of Jujuy and Catamarca and the semi-captive populations of the Provinces of Jujuy, Salta, Catamarca, Vicugna vicugna [Only the populations of Argentina1 (the populations of the Provinces of Jujuy and Catamarca and the semi-captive populations of the Provinces of Jujuy, Salta,
La Rioja and San Juan); Chile (population of the Primera Región); Peru (the whole population); and the Plurinational State of Bolivia (the whole population); which are included in Appendix II] Catamarca, La Rioja and San Juan); Chile2 (population of the Primera Región); Peru3 (the whole population); and the Plurinational State of Bolivia4 (the whole population); all other populations are included in Appendix I]
Cervidae Deer, guemals, muntjacs, pudus
Axis calamianensis
Axis kuhlii
Axis porcinus annamiticus
Blastocerus dichotomus
Cervus elaphus bactrianus
Cervus elaphus barbarus (Algeria, Tunisia)
Cervus elaphus hanglu
Dama dama mesopotamica
Hippocamelus spp.
Mazama temama cerasina (Guatemala)
Muntiacus crinifrons
Muntiacus vuquangensis
Odocoileus virginianus mayensis (Guatemala)
Ozotoceros bezoarticus
Pudu mephistophiles
Pudu puda
Rucervus duvaucelii
Rucervus eldii
Hippopotamidae Hippopotamuses
Hexaprotodon liberiensis
Hippopotamus amphibius
Moschidae Musk deer
Moschus spp. (Only the populations of Afghanistan, Bhutan, India, Myanmar, Nepal and Pakistan; all other populations are included in Appendix II) Moschus spp. (Except the populations of Afghanistan, Bhutan, India, Myanmar, Nepal and Pakistan, which are included in Appendix I)
Suidae Babirusa, pygmy hog
Babyrousa babyrussa
Babyrousa bolabatuensis
Babyrousa celebensis
Babyrousa togeanensis
Sus salvanius
Tayassuidae Peccaries
Tayassuidae spp. (Except the species included in Appendix I and the populations of Pecari tajacu of Mexico and the United States of America, which are not included in the Appendices)
Catagonus wagneri
CARNIVORA
Ailuridae Red panda
Ailurus fulgens
Canidae Bush dog, foxes, wolves
Canis aureus (India)
Canis lupus (Only the populations of Bhutan, India, Nepal and Pakistan; all other populations are included in Appendix II. Excludes the domesticated form and the dingo which are referenced as Canis lupus familiaris and Canis lupus dingo.) Canis lupus (Except the populations of Bhutan, India, Nepal and Pakistan, which are included in Appendix I. Excludes the domesticated form and the dingo which are referenced as Canis lupus familiaris and Canis lupus dingo.)
Cerdocyon thous
Chrysocyon brachyurus
Cuon alpinus
Lycalopex culpaeus
Lycalopex fulvipes
Lycalopex griseus
Lycalopex gymnocercus
Speothos venaticus
Vulpes bengalensis (India)
Vulpes cana
Vulpes vulpes griffithi (India)
Vulpes vulpes montana (India)
Vulpes vulpes pusilla (India)
Vulpes zerda
Eupleridae Fossa, falanouc, Malagasy civet
Cryptoprocta ferox
Eupleres goudotii
Fossa fossana
Felidae Cats
Felidae spp. (Except the species included in Appendix I. Specimens of the domesticated form are not subject to the provisions of the Convention)
Acinonyx jubatus (Annual export quotas for live specimens and hunting trophies are granted as follows: Botswana: 5; Namibia: 150; Zimbabwe: 50. The trade in such specimens is subject to the provisions of Article III of the Convention)
Caracal caracal (Only the population of Asia; all other populations are included in Appendix II)
Catopuma temminckii
Fells nigripes
Leopardus geoffroyi
Leopardus jacobitus
Leopardus pardalis
Leopardus tigrinus
Leopardus wiedii
Lynx pardinus
Neofelis nebulosa
Panthera leo persica
Panthera onca
Panthera pardus
Panthera tigris
Pardofelis marmorata
Prionailurus bengalensis bengalensis (Only the populations of Bangladesh, India and Thailand; all other populations are included in Appendix II)
Prionailurus planiceps
Prionailurus rubiginosus (Only the population of India; all other populations are included in Appendix II)
Puma concolor coryi
Puma concolor costaricensis
Puma concolor couguar
Puma yagouaroundi (Only the populations of Central and North America; all other populations are included in Appendix II)
Uncia uncia
Herpestidae Mongooses
Herpestes edwardsi (India)
Herpestes fuscus (India)
Herpestes javanicus auropunctatus (India)
Herpestes smithii (India)
Herpestes urva (India)
Herpestes vitticollis (India)
Hyaenidae Aardwolf
Proteles cristata (Botswana)
Mephitidae Hog-nosed skunk
Conepatus humboldtii
Mustelidae Badgers, martens, weasels, etc.
Lutrinae Otters
Lutrinae spp. (Except the species included in Appendix I)
Aonyx capensis microdon (Only the populations of Cameroon and Nigeria; all other populations are included in Appendix II)
Enhydra lutris nereis
Lontra felina
Lontra longicaudis
Lontra provocax
Lutra lutra
Lutra nippon
Pteronura brasiliensis
Mustelinae Grisons, honey badger, martens, tayra, weasels
Eira barbara (Honduras)
Galictis vittata (Costa Rica)
Martes flavigula (India)
Martes foina intermedia (India)
Martes gwatkinsii (India)
Mellivora capensis (Botswana)
Mustela altaica (India)
Mustela erminea ferghanae (India)
Mustela kathiah (India)
Mustela nigripes
Mustela sibirica (India)
Odobenidae Walrus
Odobenus rosmarus (Canada)
Otariidae Fur seals, sealions
Arctocephalus spp. (Except the species included in Appendix I)
Arctocephalus townsendi
Phocidae Seals
Mirounga leonina
Monachus spp.
Procyonidae Coatis, kinkajou, olingos
Bassaricyon gabbii (Costa Rica)
Bassariscus sumichrasti (Costa Rica)
Nasua narica (Honduras)
Nasua nasua solitaria (Uruguay)
Potos flavus (Honduras)
Ursidae Bears, giant panda
Ursidae spp. (Except the species included in Appendix I)
Ailuropoda melanoleuca
Helarctos malayanus
Melursus ursinus
Tremarctos ornatus
Ursus arctos (Only the populations of Bhutan, China, Mexico and Mongolia; all other populations are included in Appendix II)
Ursus arctos isabellinus
Ursus thibetanus
Viverridae Binturong, civets, linsangs, otter-civet, palm civets
Arctictis binturong (India)
Civettictis civetta (Botswana)
Cynogale bennettii
Hemigalus derbyanus
Paguma larvata (India)
Paradoxurus hermaphroditus (India)
Paradoxurus jerdoni (India)
Prionodon linsang
Prionodon pardicolor
Viverra civettina (India)
Viverra zibetha (India)
Viverricula indica (India)
CETACEA Dolphins, porpoises, whales
CETACEA spp. (Except the species included in Appendix I. A zero annual export quota has been established for live specimens from the Black Sea population of Tursiops truncatus removed from the wild and traded for primarily commercial purposes)
Balaenidae Bowhead whale, right whales
Balaena mysticetus
Eubalaena spp.
Balaenopteridae Humpback whale, rorquals
Balaenoptera acutorostrata (Except the population of West Greenland, which is included in Appendix II)
Balaenoptera bonaerensis
Balaenoptera borealis
Balaenoptera edeni
Balaenoptera musculus
Balaenoptera omurai
Balaenoptera physalus
Megaptera novaeangliae
Delphinidae Dolphins
Orcaella brevirostris
Orcaella heinsohni
Sotalia spp.
Sousa spp.
Eschrichtiidae Grey whale
Eschrichtius robustus
Iniidae River dolphins
Lipotes vexillifer
Neobalaenidae Pygmy right whale
Caperea marginata
Phocoenidae Porpoises
Neophocaena phocaenoides
Phocoena sinus
Physeteridae Sperm whales
Physeter macrocephalus
Platanistidae River dolphins
Platanista spp.
Ziphiidae Beaked whales, bottle-nosed whales
Berardius spp.
Hyperoodon spp.
CHIROPTERA
Phyllostomidae Broad-nosed bat
Platyrrhinus lineatus (Uruguay)
Pteropodidae Fruit bats, flying foxes
Acerodon spp. (Except the species included in Appendix I)
Acerodon jubatus
Pteropus spp. (Except the species included in Appendix I)
Pteropus insularis
Pteropus loochoensis
Pteropus mariannus
Pteropus molossinus
Pteropus pelewensis
Pteropus pilosus
Pteropus samoensis
Pteropus tonganus
Pteropus ualanus
Pteropus yapensis
CINGULATA
Dasypodidae Armadillos
Cabassous centralis (Costa Rica)
Cabassous tatouay (Uruguay)
Chaetophractus nationi (A zero annual export quota has been established. All specimens shall be deemed to be specimens of species included in Appendix I and the trade in them shall be regulated accordingly)
Priodontes maximus
DASYUROMORPHIA
Dasyuridae Dunnarts
Sminthopsis longicaudata
Sminthopsis psammophila
Thylacinidae Tasmanian wolf, thylacine
Thylacinus cynocephalus (possibly extinct)
DIPROTODONTIA
Macropodidae Kangaroos, wallabies
Dendrolagus inustus
Dendrolagus ursinus
Lagorchestes hirsutus
Lagostrophus fasciatus
Onychogalea fraenata
Onychogalea lunata
Phalangeridae Cuscuses
Phalanger intercastellanus
Phalanger mimicus
Phalanger orientalis
Spilocuscus kraemeri
Spilocuscus maculatus
Spilocuscus papuensis
Potoroidae Rat-kangaroos
Bettongia spp.
Caloprymnus campestris (possibly extinct)
Vombatidae Northern hairy-nosed wombat
Lasiorhinus krefftii
LAGOMORPHA
Leporidae Hispid hare, volcano rabbit
Caprolagus hispidus
Romerolagus diazi
MONOTREMATA
Tachyglossidae Echidnas, spiny anteaters
Zaglossus spp.
PERAMELEMORPHIA
Chaeropodidae Pig-footed bandicoots
Chaeropus ecaudatus (possibly extinct)
Peramelidae Bandicoots, echymiperas
Perameles bougainville
Thylacomyidae Bilbies
Macrotis lagotis
Macrotis leucura
PERISSODACTYLA
Equidae Horses, wild asses, zebras
Equus africanus (Excludes the
domesticated form, which is
referenced as Equus asinus, and is
not subject to the provisions of the
Convention)
Equus grevyi
Equus hemionus (Except the
subspecies included in Appendix I)
Equus hemionus hemionus
Equus hemionus khur
Equus kiang
Equus przewalskii
Equus zebra hartmannae
Equus zebra zebra
Rhinocerotidae Rhinoceroses
Rhinocerotidae spp. (Except the
subspecies included in Appendix II)
Ceratotherium simum simum (Only
the populations of South Africa
and Swaziland; all other
populations are included in
Appendix I. For the exclusive
purpose of allowing international
trade in live animals to appropriate
and acceptable destinations and
hunting trophies. All other
specimens shall be deemed to be
specimens of species included in
Appendix I and the trade in them
shall be regulated accordingly)
Tapiridae Tapirs
Tapiridae spp. (Except the species
included in Appendix II)
Tapirus terrestris
PHOLIDOTA
Manidae Pangolins
Manis spp. (A zero annual export quota has been established for Manis crassicaudata, M. culionensis, M.javanica and M. pentadactyla for specimens removed from the wild and traded for primarily commercial purposes)
PILOSA
Bradypodidae Three-toed sloth
Bradypus variegatus
Megalonychidae Two-toed sloth
Choloepus hoffmanni (Costa Rica)
Myrmecophagidae American anteaters
Myrmecophaga tridactyla
Tamandua mexicana (Guatemala)
PRIMATES Apes, monkeys
PRIMATES spp. (Except the species included in Appendix I)
Atelidae Howler and prehensile-tailed monkeys
Alouatta coibensis
Alouatta palliata
Alouatta pigra
Ateles geoffroyi frontatus
Ateles geoffroyi panamensis
Brachyteles arachnoides
Brachyteles hypoxanthus
Oreonax flavicauda
Cebidae New World monkeys
Callimico goeldii
Callithrix aurita
Callithrix flaviceps
Leontopithecus spp.
Saguinus bicolor
Saguinus geoffroyi
Saguinus leucopus
Saguinus martinsi
Saguinus oedipus
Saimiri oerstedii
Cercopithecidae Old World monkeys
Cercocebus galeritus
Cercopithecus diana
Cercopithecus roloway
Macaca silenus
Mandrillus leucophaeus
Mandrillus sphinx
Nasalis larvatus
Piliocolobus kirkii
Piliocolobus rufomitratus
Presbytis potenziani
Pygathrix spp.
Rhinopithecus spp.
Semnopithecus ajax
Semnopithecus dussumieri
Semnopithecus entellus
Semnopithecus hector
Semnopithecus hypoleucos
Semnopithecus priam
Semnopithecus schistaceus
Simias concolor
Trachypithecus geei
Trachypithecus pileatus
Trachypithecus shortridgei
Cheirogaleidae Dwarf lemurs
Cheirogaleidae spp.
Daubentoniidae Aye-aye
Daubentonia madagascariensis
Hominidae Chimpanzees, gorilla, orang-utan
Gorilla beringei
Gorilla gorilla
Pan spp.
Pongo abelii
Pongo pygmaeus
Hylobatidae Gibbons
Hylobatidae spp.
Indriidae Avahi, indris, sifakas, woolly lemurs
Indriidae spp.
Lemuridae Large lemurs
Lemuridae spp.
Lepilemuridae Sportive lemurs
Lepilemuridae spp.
Lorisidae Lorises
Nycticebus spp.
Pitheciidae Sakis and uakaris
Cacajao spp.
Chiropotes albinasus
PROBOSCIDEA
Elephantidae Elephants
Elephas maximus
Loxodonta africana (Except the populations of Botswana, Namibia, South Africa and Zimbabwe, which are included in Appendix II) Loxodonta africana5(Only the populations of Botswana, Namibia, South Africa and Zimbabwe; all other populations are included in Appendix I)
RODENTIA
Chinchillidae Chinchillas
Chinchilla spp. (Specimens of the domesticated form are not subject to the provisions of the Convention)
Cuniculidae Paca
Cuniculus paca (Honduras)
Dasyproctidae Agouti
Dasyprocta punctata (Honduras)
Erethizontidae New World porcupines
Sphiggurus mexicanus (Honduras)
Sphiggurus spinosus (Uruguay)
Muridae Mice, rats
Leporillus conditor
Pseudomys fieldi praeconis
Xeromys myoides
Zyzomys pedunculatus
Sciuridae Ground squirrels, tree squirrels
Cynomys mexicanus
Marmota caudata (India)
Marmota himalayana (India)
Ratufa spp.
Sciurus deppei (Costa Rica)
SCANDENTIA Tree shrews
SCANDENTIA spp.
SIRENIA
Dugongidae Dugong
Dugong dugon
Trichechidae Manatees
Trichechus inunguis
Trichechus manatus
Trichechus senegalensis
CLASS AVES (BIRDS)
ANSERIFORMES
Anatidae Ducks, geese, swans, etc.
Anas aucklandica
Anas bernieri
Anas chlorotis
Anas formosa
Anas laysanensis
Anas nesiotis
Asarcornis scutulata
Branta canadensis leucopareia
Branta ruficollis
Branta sandvicensis
Cairina moschata (Honduras)
Coscoroba coscoroba
Cygnus melanocoryphus
Dendrocygna arborea
Dendrocygna autumnalis (Honduras)
Dendrocygna bicolor (Honduras)
Oxyura leucocephala
Rhodonessa caryophyllacea (possibly extinct)
Sarkidiornis melanotos
APODIFORMES
Trochilidae Hummingbirds
Trochilidae spp. (Except the species included in Appendix I)
Glaucis dohrnii
CHARADRIIFORMES
Burhinidae Thick-knee
Burhinus bistriatus (Guatemala)
Laridae Gull
Larus relictus
Scolopacidae Curlews, greenshanks
Numenius borealis
Numenius tenuirostris
Tringa guttifer
CICONIIFORMES
Balaenicipitidae Shoebill, whale-headed stork
Balaeniceps rex
Ciconiidae Storks
Ciconia boyciana
Ciconia nigra
Jabiru mycteria
Mycteria cinerea
Phoenicopteridae Flamingos
Phoenicopteridae spp.
Threskiornithidae Ibises, spoonbills
Eudocimus ruber
Geronticus calvus
Geronticus eremita
Nipponia nippon
Platalea leucorodia
COLUMBIFORMES
Columbidae Doves, pigeons
Caloenas nicobarica
Ducula mindorensis
Gallicolumba luzonica
Goura spp.
Nesoenas mayeri (Mauritius)
CORACIIFORMES
Bucerotidae Hornbills
Aceros spp. (Except the species included in Appendix I)
Aceros nipalensis
Anorrhinus spp.
Anthracoceros spp.
Berenicornis spp.
Buceros spp. (Except the species included in Appendix I)
Buceros bicornis
Penelopides spp.
Rhinoplax vigil
Rhyticeros spp. (Except the species included in Appendix I)
Rhyticeros subruficollis
CUCULIFORMES
Musophagidae Turacos
Tauraco spp.
FALCONIFORMES Eagles, falcons, hawks, vultures
FALCONIFORMES spp. (Except the species included in Appendices I and III and the species of the family Cathartidae)
Accipitridae Hawks, eagles
Aquila adalberti
Aquila heliaca
Chondrohierax uncinatus wilsonii
Haliaeetus albicilla
Harpia harpyja
Pithecophaga jefferyi
Cathartidae New World vultures
Gymnogyps californianus
Sarcoramphus papa (Honduras)
Vultur gryphus
Falconidae Falcons
Falco araeus
Falco jugger
Falco newtoni (Only the population of Seychelles)
Falco pelegrinoides
Falco peregrinus
Falco punctatus
Falco rusticolus
GALLIFORMES
Cracidae Chachalacas, currassows, guans
Crax alberti (Colombia)
Crax blumenbachii
Crax daubentoni (Colombia)
Crax globulosa (Colombia)
Crax rubra (Colombia, Costa Rica, Guatemala, Honduras)
Mitu mitu
Oreophasis derbianus
Ortalis vetula (Guatemala, Honduras)
Pauxi pauxi (Colombia)
Penelope albipennis
Penelope purpurascens (Honduras)
Penelopina nigra (Guatemala)
Pipile jacutinga
Pipile pipile
Megapodiidae Megapodes, scrubfowl
Macrocephalon maleo
Phasianidae Grouse, guineafowl, partridges, pheasants, tragopans
Argusianus argus
Catreus wallichii
Colinus virginianus ridgwayi
Crossoptilon crossoptilon
Crossoptilon mantchuricum
Gallus sonneratii
Ithaginis cruentus
Lophophorus impejanus
Lophophorus Ihuysii
Lophophorus sclateri
Lophura edwardsi
Lophura imperialis
Lophura swinhoii
Meleagris ocellata (Guatemala)
Pavo muticus
Polyplectron bicalcaratum
Polyplectron germaini
Polyplectron malacense
Polyplectron napoleonis
Polyplectron schleiermacheri
Rheinardia ocellata
Syrmaticus ellioti
Syrmaticus humiae
Syrmaticus mikado
Tetraogallus caspius
Tetraogallus tibetanus
Tragopan blythii
Tragopan caboti
Tragopan melanocephalus
Tragopan satyra (Nepal)
Tympanuchus cupido attwateri
GRUIFORMES
Gruidae Cranes
Gruidae spp. (Except the species included in Appendix I)
Grus americana
Grus canadensis nesiotes
Grus canadensis pulla
Grus japonensis
Grus leucogeranus
Grus monacha
Grus nigricollis
Grus vipio
Otididae Bustards
Otididae spp. (Except the species included in Appendix I)
Ardeotis nigriceps
Chlamydotis macqueenii
Chlamydotis undulata
Houbaropsis bengalensis
Rallidae Rail
Gallirallus sylvestris
Rhynochetidae Kagu
Rhynochetos jubatus
PASSERIFORMES
Atrichornithidae Scrub-bird
Atrichornis clamosus
Cotingidae Cotingas
Cephalopterus ornatus (Colombia)
Cephalopterus penduliger (Colombia)
Cotinga maculata
Rupicola spp.
Xipholena atropurpurea
Emberizidae Cardinals, tanagers
Gubernatrix cristata
Paroaria capitata
Paroaria coronata
Tangara fastuosa
Estrildidae Mannikins, waxbills
Amandava formosa
Lonchura oryzivora
Poephila cincta cincta
Fringillidae Finches
Carduelis cucullata
Carduelis yarrellii
Hirundinidae Martin
Pseudochelidon sirintarae
Icteridae Blackbird
Xanthopsar flavus
Meliphagidae Honeyeater
Lichenostomus melanops cassidix
Muscicapidae Old World flycatchers
Acrocephalus rodericanus (Mauritius)
Cyornis ruckii
Dasyornis broadbenti litoralis (possibly extinct)
Dasyornis longirostris
Garrulax canorus
Garrulax taewanus
Leiothrix argentauris
Leiothrix lutea
Liocichla omeiensis
Picathartes gymnocephalus
Picathartes oreas
Terpsiphone bourbonnensis (Mauritius)
Paradisaeidae Birds of paradise
Paradisaeidae spp.
Pittidae Pittas
Pitta guajana
Pitta gurneyi
Pitta kochi
Pitta nympha
Pycnonotidae Bulbul
Pycnonotus zeylanicus
Sturnidae Mynahs (Starlings)
Gracula religiosa
Leucopsar rothschildi
Zosteropidae White-eye
Zosterops albogularis
PELECANIFORMES
Fregatidae Frigatebird
Fregata andrewsi
Pelecanidae Pelican
Pelecanus crispus
Sulidae Booby
Papasula abbotti
PICIFORMES
Capitonidae Barbet
Semnornis ramphastinus (Colombia)
Picidae Woodpeckers
Campephilus imperialis
Dryocopus javensis richardsi
Ramphastidae Toucans
Baillonius bailloni (Argentina)
Pteroglossus aracari
Pteroglossus castanotis (Argentina)
Pteroglossus viridis
Ramphastos dicolorus (Argentina)
Ramphastos sulfuratus
Ramphastos toco
Ramphastos tucanus
Ramphastos vitellinus
Selenidera maculirostris (Argentina)
PODICIPEDIFORMES
Podicipedidae Grebe
Podilymbusgigas
PROCELLARIIFORMES
Diomedeidae Albatross
Phoebastria albatrus
PSITTACIFORMES
PSITTACIFORMES spp. (Except the species included in Appendix I and Agapornis roseicollis, Melopsittacus undulatus, Nymphicus hollandicus and Psittacula krameri, which are not included in the Appendices)
Cacatuidae Cockatoos
Cacatua goffiniana
Cacatua haematuropygia
Cacatua moluccensis
Cacatua sulphurea
Probosciger aterrimus
Loriidae Lories, lorikeets
Eos histrio
Vini ultramarina
Psittacidae Amazons, macaws, parakeets, parrots
Amazona arausiaca
Amazona auropalliata
Amazona barbadensis
Amazona brasiliensis
Amazona finschi
Amazona guildingii
Amazona imperialis
Amazona leucocephala
Amazona oratrix
Amazona pretrei
Amazona rhodocorytha
Amazona tucumana
Amazona versicolor
Amazona vinacea
Amazona viridigenalis
Amazona vittata
Anodorhynchus spp.
Ara ambiguus
Ara glaucogularis (Often traded under the incorrect designation Ara caninde)
Ara macao
Ara militaris
Ara rubrogenys
Cyanopsitta spixii
Cyanoramphus cookii
Cyanoramphus forbesi
Cyanoramphus novaezelandiae
Cyanoramphus saisseti
Cyclopsitta diophthalma coxeni
Eunymphicus cornutus
Guarouba guarouba
Neophema chrysogaster
Ognorhynchus icterotis
Pezoporus occidentalis (possibly extinct)
Pezoporus wallicus
Pionopsitta pileata
Primolius couloni
Primolius maracana
Psephotus chrysopterygius
Psephotus dissimilis
Psephotus pulcherrimus (possibly extinct)
Psittacula echo
Pyrrhura cruentata
Rhynchopsitta spp.
Strigops habroptilus
RHEIFORMES
Rheidae Rheas
Pterocnemia pennata (Except Pterocnemia pennata pennata which is included in Appendix II)
Pterocnemia pennata pennata
Rhea americana
SPHENISCIFORMES
Spheniscidae Penguins
Spheniscus demersus
Spheniscus humboldti
STRIGIFORMES Owls
STRIGIFORMES spp. (Except the species included in Appendix I)
Strigidae Owls
Heteroglaux blewitti
Mimizuku gurneyi
Ninox natalis
Ninox novaeseelandiae undulata
Tytonidae Barn owls
Tyto soumagnei
STRUTHIONIFORMES
Struthionidae Ostrich
Struthio camelus (Only the populations of Algeria, Burkina Faso, Cameroon, the Central African Republic, Chad, Mali, Mauritania, Morocco, the Niger, Nigeria, Senegal and the Sudan; all other populations are not included in the Appendices)
TINAMIFORMES
Tinamidae Tinamous
Tinamus solitarius
TROGONIFORMES
Trogonidae Quetzals
Pharomachrus mocinno
CLASS REPTILIA (REPTILES)
CROCODYLIA Alligators, caimans, crocodiles
CROCODYLIA spp. (Except the species included in Appendix I)
Alligatoridae Alligators, caimans
Alligator sinensis
Caiman crocodilus apaporiensis
Caiman latirostris (Except the population of Argentina, which is included in Appendix II)
Melanosuchus niger (Except the
population of Brazil, which is included
in Appendix II, and the population of
Ecuador, which is included in
Appendix II and is subject to a zero
annual export quota until an annual
export quota has been approved by
the CITES Secretariat and the
IUCN/SSC Crocodile Specialist Group)
Crocodylidae Crocodiles
Crocodylus acutus (Except the
population of Cuba, which is
included in Appendix II)
Crocodylus cataphractus
Crocodylus intermedius
Crocodylus mindorensis
Crocodylus moreletii [except the
populations of Belize and Mexico
which are included in Appendix II
with a zero quota for wild
specimens traded for commercial
purposes]
Crocodylus niloticus [Except the
populations of Botswana, Egypt
(subject to a zero quota for wild
specimens traded for commercial
purposes), Ethiopia, Kenya,
Madagascar, Malawi, Mozambique,
Namibia, South Africa, Uganda, the
United Republic of Tanzania
(subject to an annual export quota
of no more than 1,600 wild
specimens including hunting
trophies, in addition to ranched
specimens), Zambia and Zimbabwe,
which are included in Appendix II]
Crocodylus palustris
Crocodylus porosus (Except the
populations of Australia, Indonesia
and Papua New Guinea, which are
included in Appendix II)
Crocodylus rhombifer
Crocodylus siamensis
Osteolaemus tetraspis
Tomistoma schlegelii
Gavialidae Gavial
Gavialis gangeticus
RHYNCHOCEPHALIA
Sphenodontidae Tuatara
Sphenodon spp.
SAURIA
Agamidae Agamas, mastigures
Uromastyx spp.
Chamaeleonidae Chameleons
Bradypodion spp.
Brookesia spp. (Except the species included in Appendix I)
Brookesia perarmata
Calumma spp.
Chamaeleo spp.
Furcifer spp.
Kinyongia spp.
Nadzikambia spp.
Cordylidae Spiny-tailed lizards
Cordylus spp.
Gekkonidae Geckos
Cyrtodactylus serpensinsula
Hoplodactylus spp. (New Zealand)
Naultinus spp. (New Zealand)
Phelsuma spp.
Uroplatus spp.
Helodermatidae Beaded lizard, gila monster
Heloderma spp. (Except the subspecies included in Appendix I)
Heloderma horridum charlesbogerti
Iguanidae Iguanas
Amblyrhynchus cristatus
Brachylophus spp.
Conolophus spp.
Ctenosaura bakeri
Ctenosaura oedirhina
Ctenosaura melanosterna
Ctenosaura palearis
Cyclura spp.
Iguana spp.
Phrynosoma blainvillii
Phrynosoma cerroense
Phrynosoma coronatum
Phrynosoma wigginsi
Sauromalus varius
Lacertidae Lizards
Gallotia simonyi
Podarcis lilfordi
Podarcis pityusensis
Scincidae Skinks
Corucia zebrata
Telidae Caiman lizards, tegu lizards
Crocodilurus amazonicus
Dracaena spp.
Tupinambis spp.
Varanidae Monitor lizards
Varanus spp. (Except the species included in Appendix I)
Varanus bengalensis
Varanus flavescens
Varanus griseus
Varanus komodoensis
Varanus nebulosus
Xenosauridae Chinese crocodile lizard
Shinisaurus crocodilurus
SERPENTES Snakes
Boidae Boas
Boidae spp. (Except the species included in Appendix I)
Acrantophis spp.
Boa constrictor occidentalis
Epicrates inornatus
Epicrates monensis
Epicrates subflavus
Sanzinia madagascariensis
Bolyeriidae Round Island boas
Bolyeriidae spp. (Except the species included in Appendix I)
Bolyeria multocarinata
Casarea dussumieri
Colubridae Typical snakes, water snakes, whipsnakes
Atretium schistosum (India)
Cerberus rynchops (India)
Clelia clelia
Cyclagras gigas
Elachistodon westermanni
Ptyas mucosus
Xenochrophis piscator (India)
Elapidae Cobras, coral snakes
Hoplocephalus bungaroides
Micrurus diastema (Honduras)
Micrurus nigrocinctus (Honduras)
Naja atra
Naja kaouthia
Naja mandalayensis
Naja naja
Naja oxiana
Naja philippinensis
Naja sagittifera
Naja samarensis
Naja siamensis
Naja sputatrix
Naja sumatrana
Ophiophagus hannah
Loxocemidae Mexican dwarf boa
Loxocemidae spp.
Pythonidae Pythons
Pythonidae spp. (Except the subspecies included in Appendix I)
Python molurus molurus
Tropidophiidae Wood boas
Tropidophiidae spp.
ViperidaeVipers
Crotalus durissus (Honduras)
Daboia russelii (India)
Vipera ursinii (Only the population of Europe, except the area which formerly constituted the Union of Soviet Socialist Republics; these latter populations are not included in the Appendices)
Vipera wagneri
TESTUDINES
Carettochelyidae Pig-nosed turtles
Carettochelys insculpta
Chelidae Austro-American side-necked turtles
Chelodina mccordi
Pseudemydura umbrina
Cheloniidae Marine turtles
Cheloniidae spp.
Chelydridae Snapping turtles
Macrochelys temminckii (United States of America)
Dermatemydidae Central American river turtle
Dermatemys mawii
Dermochelyidae Leatherback turtle
Dermochelys coriacea
Emydidae Box turtles, freshwater turtles
Glyptemys insculpta
Glyptemys muhlenbergii
Graptemys spp. (United States of America)
Terrapene spp. (Except the species included in Appendix I)
Terrapene coahuila
Geoemydidae Box turtles, freshwater turtles
Batagur spp. (Except the species included in Appendix I)
Batagur affinis
Batagur baska
Cuora spp.
Geoclemys hamiltonii
Geoemyda spengleri (China)
Heosemys annandalii
Heosemys depressa
Heosemys grandis
Heosemys spinosa
Leucocephalon yuwonoi
Malayemys macrocephala
Malayemys subtrijuga
Mauremys annamensis
Mauremys iversoni (China)
Mauremys megalocephala (China)
Mauremys mutica
Mauremys nigricans (China)
Mauremys pritchardi (China)
Mauremys reevesii (China)
Mauremys sinensis (China)
Melanochelys tricarinata
Morenia ocellata
Notochelys platynota
Ocadia glyphistoma (China)
Ocadia philippeni (China)
Orlitia borneensis
Pangshura spp. (Except the species included in Appendix I)
Pangshura tecta
Sacalia bealei (China)
Sacalia pseudocellata (China)
Sacalia quadriocellata (China)
Siebenrockiella crassicollis
Siebenrockiella leytensis
Platysternidae Big-headed turtle
Platysternon megacephalum
Podocnemididae Afro-American side-necked turtles
Erymnochelys madagascariensis
Peltocephalus dumerilianus
Podocnemis spp.
Testudinidae Tortoises
Testudinidae spp. (Except the species included in Appendix I. A zero annual export quota has been established for Geochelone sulcata for specimens removed from the wild and traded for primarily commercial purposes)
Astrochelys radiata
Astrochelys yniphora
Chelonoidis nigra
Gopherus flavomarginatus
Psammobates geometricus
Pyxis arachnoides
Pyxis planicauda
Testudo kleinmanni
Trionychidae Softshell turtles, terrapins
Amyda cartilaginea
Apalone spinifera atra
Aspideretes gangeticus
Aspideretes hurum
Aspideretes nigricans
Chitra spp.
Lissemys punctata
Lissemys scutata
Palea steindachneri (China)
Pelochelys spp.
Pelodiscus axenaria (China)
Pelodiscus maackii (China)
Pelodiscus parviformis (China)
Rafetus swinhoei (China)
CLASS AMPHIBIA (AMPHIBIANS)
ANURA
Bufonidae Toads
Altiphrynoides spp.
Atelopus zeteki
Bufo periglenes
Bufo superciliaris
Nectophrynoides spp.
Nimbaphrynoides spp.
Spinophrynoides spp.
Calyptocephalellidae Chilean toads
Calyptocephalella gayi (Chile)
Dendrobatidae Poison frogs
Allobates femoralis
Cryptophyllobates azureiventris
Allobates zaparo
Dendrobates spp.
Epipedobates spp.
Phyllobates spp.
Hylidae Tree frogs
Agalychnis spp.10
Mantellidae Mantellas
Mantella spp.
Microhylidae Red rain frog, tomato frog
Dyscophus antongilii
Scaphiophryne gottlebei
Ranidae Frogs
Euphlyctis hexadactylus
Hoplobatrachus tigerinus
Rheobatrachidae Gastric-brooding frogs
Rheobatrachus spp.
CAUDATA
Ambystomatidae Axolotls
Ambystoma dumerilii
Ambystoma mexicanum
Cryptobranchidae Giant salamanders
Andrias spp.
Cryptobranchus alleganiensis (United States of America)
Salamandridae Newts and salamanders
Neurergus kaiseri
CLASS ELASMOBRANCHII (SHARKS)
LAMNIFORMES
Cetorhinidae Basking shark
Cetorhinus maximus
Lamnidae Great white shark
Carcharodon carcharias
ORECTOLOBIFORMES
Rhincodontidae Whale shark
Rhincodon typus
RAJIFORMES
Pristidae Sawfishes
Pristidae spp. (Except the species included in Appendix II)
Pristis microdon (For the exclusive purpose of allowing international trade in live animals to appropriate and acceptable aquaria for primarily conservation purposes)
CLASS ACTINOPTERYGII (FISHES)
ACIPENSERIFORMES Paddlefishes, sturgeons
ACIPENSERIFORMES spp. (Except the species included in Appendix I)
Acipenseridae Sturgeons
Acipenser brevirostrum
Acipenser sturio
ANGUILLIFORMES
Anguillidae Freshwater eels
Anguilla anguilla
CYPRINIFORMES
Catostomidae Cui-ui
Chasmistes cujus
Cyprinidae Blind carps, plaeesok
Caecobarbus geertsi
Probarbus jullieni
OSTEOGLOSSIFORMES
Osteoglossidae Arapaima, bonytongue
Arapaima gigas
Scleropages formosus
PERCIFORMES
Labridae Wrasses
Cheilinus undulatus
Sciaenidae Totoaba
Totoaba macdonaldi
SILURIFORMES
Pangasiidae Pangasid catfish
Pangasianodon gigas
SYNGNATHIFORMES
Syngnathidae Pipefishes, seahorses
Hippocampus spp.
CLASS SARCOPTERYGII (LUNGFISHES)
CERATODONTIFORMES
Ceratodontidae Australian lungfish
Neoceratodus forsteri
COELACANTHIFORMES
Latimeriidae Coelacanths
Latimeria spp.
PHYLUM ECHINODERMATA
CLASS HOLOTHUROIDEA (SEA CUCUMBERS)
ASPIDOCHIROTIDA
Stichopodidae Sea cucumbers
Isostichopus fuscus (Ecuador)
PHYLUM ARTHROPODA
CLASS ARACHNIDA (SCORPIONS AND SPIDERS)
ARANEAE
Theraphosidae Red-kneed tarantulas, tarantulas
Aphonopelma albiceps
Aphonopelma pallidum
Brachypelma spp.
SCORPIONES
Scorpionidae Scorpions
Pandinus dictator
Pandinus gambiensis
Pandinus imperator
CLASS INSECTA (INSECTS)
COLEOPTERA
Lucanidae Cape stag beetles
Colophon spp. (South Africa)
Scarabaeidae Scarab beetles
Dynastes satanas
LEPIDOPTERA
Nymphalidae Brush-footed butterflies
Agrias amydon boliviensis
(Plurinational Stateof Bolivia)
Morpho godartii lachaumei
(Plurinational State of Bolivia)
Prepona praeneste buckleyana
(Plurinational State of Bolivia)
Papilionidae Birdwing butterflies, swallowtail butterflies
Atrophaneura jophon
Atrophaneura pandiyana
Bhutanitis spp.
Ornithoptera spp. (Except the species included in Appendix I)
Ornithoptera alexandrae
Papilio chikae
Papilio homerus
Papilio hospiton
Parnassius apollo
Teinopalpus spp.
Trogonoptera spp.
Troides spp.
PHYLUM ANNELIDA
CLASS HIRUDINOIDEA (LEECHES)
ARHYNCHOBDELLIDA
Hirudinidae Medicinal leeches
Hirudo medicinalis
Hirudo verbana
PHYLUM MOLLUSCA
CLASS BIVALVIA (CLAMS AND MUSSELS)
MYTILOIDA
Mytilidae Marine mussels
Lithophaga lithophaga
UNIONOIDA
Unionidae Freshwater mussels, pearly mussels
Conradilla caelata
Cyprogenia aberti
Dromus dromas
Epioblasma curtisi
Epioblasma florentina
Epioblasma sampsonii
Epioblasma sulcata perobliqua
Epioblasma torulosa gubernaculum
Epioblasma torulosa rangiana
Epioblasma torulosa torulosa
Epioblasma turgidula
Epioblasma walkeri
Fusconaia cuneolus
Fusconaia edgariana
Lampsilis higginsii
Lampsilis orbiculata orbiculata
Lampsilis satur
Lampsilis virescens
Plethobasus cicatricosus
Plethobasus cooperianus
Pleurobema clava
Pleurobema plenum
Potamilus capax
Quadrula intermedia
Quadrula sparsa
Toxolasma cylindrella
Unio nickliniana
Unio tampicoensis tecomatensis
Villosa trabalis
VENEROIDA
Tridacnidae Giant clams
Tridacnidae spp.
CLASS GASTROPODA (SNAILS AND CONCHES)
MESOGASTROPODA
Strombidae Queen conch
Strombus gigas
STYLOMMATOPHORA
Achatinellidae Agate snails, oahu tree snails
Achatinella spp.
Camaenidae Green tree snail
Papustyla pulcherrima
PHYLUM CNIDARIA
CLASS ANTHOZOA (CORALS AND SEA ANEMONES)
ANTIPATHARIA Black corals
ANTIPATHARIA spp.
GORGONACEAE
Coralliidae
Corallium elatius (China)
Corallium japonicum (China)
Corallium konjoi (China)
Corallium secundum (China)
HELIOPORACEA
Helioporidae Blue corals
Helioporidae spp. (Includes only the species Heliopora coerulea.
Fossils are not subject to the provisions of the Convention)
SCLERACTINIA Stony corals
SCLERACTINIA spp. (Fossils are not subject to the provisions of the Convention)
STOLONIFERA
Tubiporidae Organ-pipe corals
Tubiporidae spp. (Fossils are not subject to the provisions of the Convention)
CLASS HYDROZOA (SEA FERNS, FIRE CORALS AND STINGING MEDUSAE)
MILLEPORINA
Milleporidae Fire corals
Milleporidae spp. (Fossils are not subject to the provisions of the Convention)
STYLASTERINA
Stylasteridae Lace corals
Stylasteridae spp. (Fossils are not subject to the provisions of the Convention)
FLORA (PLANTS)
AGAVACEAE Agaves
Agave parviflora
Agave victoriae-reginae#4
Nolina interrata
AMARYLLIDACEAE Snowdrops, sternbergias
Galanthus spp.#4
Sternbergia spp.#4
ANACARDIACEAE Cashews
Operculicarya hyphaenoides
Operculicarya pachypus
APOCYNACEAE Elephant trunks, hoodias
Hoodia spp.#9
Pachypodium spp. #4 (Except the species included in Appendix I)
Pachypodium ambongense
Pachypodium baronii
Pachypodium decaryi
Rauvolfia serpentina #2
ARALIACEAE Ginseng
Panax ginseng #3 Only the population of the Russian Federation; no other population is included in the Appendices)
Panax quinquefolius #3
ARAUCARIACEAE Monkey-puzzle tree
Araucaria araucana
BERBERIDACEAE May-apple
Podophyllum hexandrum #2
BROMELIACEAE Air plants, bromelias
Tillandsia harrisii#4
Tillandsia kammii#4
Tillandsia kautskyi#4
Tillandsia mauryana #4
Tillandsia sprengeliana #4
Tillandsia sucrei#4
Tillandsia xerographica #4
CACTACEAE Cacti
CACTACEAE spp.6 #4 (Except the species included in Appendix I and except Pereskia spp., Pereskiopsis spp. and Quiabentia spp.)
Ariocarpus spp.
Astrophytum asterias
Aztekium ritteri
Coryphantha werdermannii
Discocactus spp.
Echinocereus ferreirianus ssp. lindsayi
Echinocereus schmollii
Escobaria minima
Escobaria sneedii
Mammillaria pectinifera
Mammillaria solisioides
Melocactus conoideus
Melocactus deinacanthus
Melocactus glaucescens
Melocactus paucispinus
Obregonia denegrii
Pachycereus militaris
Pediocactus bradyi
Pediocactus knowltonii
Pediocactus paradinei
Pediocactus peeblesianus
Pediocactus sileri
Pelecyphora spp.
Sclerocactus brevihamatus ssp. tobuschii
Sclerocactus erectocentrus
Sclerocactus glaucus
Sclerocactus mariposensis
Sclerocactus mesae-verdae
Sclerocactus nyensis
Sclerocactus papyracanthus
Sclerocactus pubispinus
Sclerocactus wrightiae
Strombocactus spp.
Turbinicarpus spp.
Uebelmannia spp.
CARYOCARACEAE Ajo
Caryocar costaricense #4
COMPOSITAE (Asteraceae) Kuth
Saussurea costus
CRASSULACEAE Dudleyas
Dudleya stolonifera
Dudleya traskiae
CUCURBITACEAE Melons, gourds, cucurbits
Zygosicyos pubescens
Zygosicyos tripartitus
CUPRESSACEAE Alerce, cypresses
Fitzroya cupressoides
Pilgerodendron uviferum
CYATHEACEAE Tree-ferns
Cyathea spp.#4
CYCADACEAE Cycads
CYCADACEAE spp. #4 (Except the species included in Appendix I)
Cycas beddomei
DICKSONIACEAE Tree-ferns
Cibotium barometz #4
Dicksonia spp.#4 (Only the populations of the Americas; no other population is included in the Appendices)
DIDIEREACEAE Alluaudias, didiereas
DIDIEREACEAE spp.#4
DIOSCOREACEAE Elephant’s foot, kniss
Dioscorea deltoidea #4
DROSERACEAE Venus’flytrap
Dionaea muscipula #4
EBENACEAE Ebonies
Diospyros aculeata#5 (includes var. meridionalis) (Madagascar)
Diospyros analamerensis#5 (Madagascar)
Diospyros anosivolensis#5 (Madagascar)
Diospyros baroniana #5 (Madagascar)
Diospyros bemarivensis#5 (Madagascar)
Diospyros bernieri#5 (Madagascar)
Diospyros bernieriana#5 (Madagascar)
Diospyros bezofensis#5 (Madagascar)
Diospyros boinensis#5 (Madagascar)
Diospyros boivinii #5(includes var. manongarivensis) (Madagascar)
Diospyros calophylla#5 (Madagascar)
Diospyros caucheana#5 (Madagascar)
Diospyros cinnamomoides#5 (Madagascar)
Diospyros clusiifolia#5 (Madagascar)
Diospyros conifera#5 (Madagascar)
Diospyros coursiana#5 (Madagascar)
Diospyros crassiflorides (Diospyros crassiflora)#s (Madagascar)
Diospyros cupulifera#5 (Madagascar)
Diospyros danguyana#5 (Madagascar)
Diospyros decaryana#5 (Madagascar)
Diospyros dycorypheoides#5 (includes var. meridionalis) (Madagascar)
Diospyros ebenifera #5 (Madagascar)
Diospyros enervis#5 (Madagascar)
Diospyros erinacea#5 (Madagascar)
Diospyros erythrosperma#5 (Madagascar)
Diospyros filipes #5 (Madagascar)
Diospyros fuscovelutina#5 (Madagascar)
Diospyros geayana#5 (Madagascar)
Diospyros gneissicola#5 (Madagascar)
Diospyros gracilipes #5(includes vars lecomtei, parvifolia, velutipes and subenervis) (Madagascar)
Diospyros greveana#5 (includes var. boinensis) (Madagascar)
Diospyros haplostylis#5 (includes var. hildebrandtii) (Madagascar)
Diospyros hazomainty#5 (Madagascar)
Diospyros hemiteles#5 (Madagascar)
Diospyros heterosepala#5 (Madagascar)
Diospyros humbertiana#5 (Madagascar)
Diospyros humbertii#5 (Madagascar)
Diospyros implexicalyx#5 (Madagascar)
Diospyros ketsensis#5 (Madagascar)
Diospyros laevis #5 (Madagascar)
Diospyros lamiana#5 (Madagascar)
Diospyros lanceolata #5 (Madagascar)
Diospyros latispathulata #5 (Madagascar)
Diospyros lenticellata #5 (Madagascar)
Diospyros leucocalyx#5 (Madagascar)
Diospyros leucomelas#5 (Madagascar)
Diospyros lokohensis#5 (Madagascar)
Diospyros louveli#5 (Madagascar)
Diospyros madagascariensis#5 (Madagascar)
Diospyros madecassa#5 (Madagascar)
Diospyros magnifolia#5 (Madagascar)
Diospyros manampetsae#5 (Madagascar)
Diospyros mangabensis#5 (Madagascar)
Diospyros mangorensis#5 (Madagascar)
Diospyros mapingo#5 (Madagascar)
Diospyros masoalensis#5 (Madagascar)
Diospyros mcphersonii#5 (Madagascar)
Diospyros meeusiana#5 (Madagascar)
Diospyros microrhombus#5 (Madagascar)
Diospyros montigena#5 (Madagascar)
Diospyros myriophylla#5 (Madagascar)
Diospyros myrtifolia #5 (Madagascar)
Diospyros myrtilloides#5 (Madagascar)
Diospyros natalensis#5 (Madagascar)
Diospyros neraudii#5 (Madagascar)
Diospyros nigricans#5 (Madagascar)
Diospyros nodosa#5 (Madagascar)
Diospyros obducta#5 (Madagascar)
Diospyros occlusa#5 (Madagascar)
Diospyros olacinoides#5 (Madagascar)
Diospyros onivensis#5 (Madagascar)
Diospyros parifolia#5 (Madagascar)
Diospyros parvifolia#5 (Madagascar)
Diospyros perreticulata#5 (Madagascar)
Diospyros perrieri#5 (Madagascar)
Diospyros pervillei#5 (Madagascar)
Diospyros platycalyx#5 (Madagascar)
Diospyros pruinosa#5 (Madagascar)
Diospyros quartzitarium#5 (Madagascar)
Diospyros quercina#5 (Madagascar)
Diospyros revaughanii#5 (Madagascar)
Diospyros rubrolanata#5 (Madagascar)
Diospyros sakalavarum#5 (includes var. mollifolia) (Madagascar)
Diospyros sclerophylla#5 (Madagascar)
Diospyros seychellarum#5 (Madagascar)
Diospyros sphaerosepala#5 (includes var. calyculata) (Madagascar)
Diospyros stenocarpa#5 (Madagascar)
Diospyros striicalyx#5 (Madagascar)
Diospyros subacuta#5 (Madagascar)
Diospyros subenervis#5 (Madagascar)
Diospyros subfalciformis #5 (Madagascar)
Diospyros subsessifolia#5 (Madagascar)
Diospyros subtrinervis#5 (Madagascar)
Diospyros tampinensis#5 (Madagascar)
Diospyros tetraceros #5 (Madagascar)
Diospyros tetrapoda#5 (Madagascar)
Diospyros torquata#5 (includes var. mabaoides) (Madagascar)
Diospyros toxicaria#5 (Madagascar)
Diospyros tropophylla#5 (Madagascar)
Diospyros urschii#5 (Madagascar)
Diospyros velutipes#5 (Madagascar)
Diospyros vera#5 (Madagascar)
Diospyros vescoi#5 (includes var. mandrarensis) (Madagascar)
Diospyros viguieriana #5 (Madagascar)
EUPHORBIACEAE Spurges
Euphorbia spp. #4 (Succulent species only except Euphorbia misera and the species included in Appendix I. Artificially propagated specimens of cultivars of Euphorbia trigona, artificially propagated specimens of crested, fan-shaped or colour mutants of Euphorbia lactea, when grafted on artificially propagated root stock of Euphorbia neriifolia, and artificially propagated specimens of cultivars of Euphorbia ’Milii’ when they are traded in shipments of 100 or more plants and readily recognizable as artificially propagated specimens, are not subject to the provisions of the Convention)
Euphorbia ambovombensis
Euphorbia capsaintemariensis
Euphorbia cremersii (Includes the
forma viridifolia and the var. rakotozafyl)
Euphorbia cylindrifolia (Includes the ssp. tuberifera)
Euphorbia decaryi (Includes the vars. ampanihyensis, robinsonii and spirosticha)
Euphorbia francoisii
Euphorbia moratii (Includes the vars. antsingiensis, bemarahensis and multiflora)
Euphorbia parvicyathophora
Euphorbia quartziticola
Euphorbia tulearensis
FOUQUIERIACEAE Ocotillos
Fouquieria columnaris #4
Fouquieria fasciculata
Fouquieria purpusii
GNETACEAE Gnetums
Gnetum montanum #1 (Nepal)
JUGLANDACEAE Gavilan
Oreomunnea pterocarpa #4
LAURACEAE Laurels
Aniba rosaeodora#12
LEGUMINOSAE (Fabaceae) Afrormosia, cristobal, rosewood, sandalwood
Caesalpinia echinata#10
Dalbergia darienensis #2 [population of Panama (Panama)]
Dalbergia louvelii#5 (Madagascar)
Dalbergia monticola#5 (Madagascar)
Dalbergia nigra
Dalbergia normandii#5 (Madagascar)
Dalbergia purpurascens#5 (Madagascar)
Dalbergia retusa [population of Guatemala (Guatemala)]#5 [population of Panama (Panama)] #2
Dalbergia stevensonii#5 [population of Guatemala (Guatemala)]
Dalbergia xerophila#5 (Madagascar)
Dipteryx panamensis (Costa Rica, Nicaragua)
Pericopsis elata #5
Platymiscium pleiostachyum #4
Pterocarpus santalinus #7
LILIACEAE Aloes
Aloe spp. #4 (Except the species included in Appendix I. Also excludes Aloe vera, also referenced as Aloe barbadensis which is not included in the Appendices)
Aloe albida
Aloe albiflora
Aloe alfredii
Aloe bakeri
Aloe bellatula
Aloe calcairophila
Aloe compressa (Includes the vars. paucituberculata, rugosquamosa and schistophila)
Aloe delphinensis
Aloe descoingsii
Aloe fragilis
Aloe haworthioides (Includes the var. aurantiaca)
Aloe helenae
Aloe laeta (Includes the var. maniaensis)
Aloe parallelifolia
Aloe parvula
Aloe pillansii
Aloe polyphylla
Aloe rauhii
Aloe suzannae
Aloe versicolor
Aloe vossii
MAGNOLIACEAE Magnolia
Magnolia liliifera var. obovata #1 (Nepal)
MELIACEAE Mahoganies, West Indian cedar
Cedrela fissilis#s (Plurinational State of Bolivia)
Cedrela lilloi#5 (Plurinational State of Bolivia)
Cedrela odorata #5 (Brazil and the Plurinational State of Bolivia. In addition, the following countries have listed their national populations: Colombia, Guatemala and Peru)
Swietenia humilis #4
Swietenia macrophylla #6 (Populations of the Neotropics)
Swietenia mahagoni#5
NEPENTHACEAE Pitcher-plants (Old World)
Nepenthes spp.#4 (Except the species included in Appendix I)
Nepenthes khasiana
Nepenthes rajah
ORCHIDACEAE Orchids
ORCHIDACEAE spp.7 #4 (Except the species included in Appendix I)
(For all of the following Appendix-I species, seedling or tissue cultures obtained in vitro, in solid or liquid media, transported in sterile containers are not subject to the provisions of the Convention only if the specimens meet the definition of’ artificially propagated’ agreed by the Conference of the Parties)
Aerangis ellisii
Dendrobium cruentum
Laelia jongheana
Laelia lobata
Paphiopedilum spp.
Peristeria elata
Phragmipedium spp.
Renanthera imschootiana
OROBANCHACEAE Broomrape
Cistanche deserticola #4
PALMAE (Arecaceae) Palms
Beccariophoenix madagascariensis #4
Chrysalidocarpus decipiens
Lemurophoenix halleuxii
Lodoicea maldivica#13 (Seychelles)
Marojejya darianii
Neodypsis decaryi#4
Ravenea louvelii
Ravenea rivularis
Satranala decussilvae
Voanioala gerardii
PAPAVERACEAE Poppy
Meconopsis regia #1 (Nepal)
PASSIFLORACEAE Passion-flowers
Adenia olaboensis
PINACEAE Firs and pines
Abies guatemalensis
Pinus koraiensis #5 (Russian Federation)
PODOCARPACEAE Podocarps
Podocarpus neriifolius #1 (Nepal)
Podocarpus parlatorei
PORTULACACEAE Lewisias, portulacas, purslanes
Anacampseros spp.#4
Avonia spp.#4
Lewisia serrata #4
PRIMULACEAE Cyclamens
Cyclamen spp.8 #4
RANUNCULACEAE Golden seals, yellow adonis, yellow root
Adonis vernalis #2
Hydrastis canadensis #8
ROSACEAE African cherry, stinkwood
Prunus africana#4
RUBIACEAE Ayugue
Balmea stormiae
SARRACENIACEAE Pitcher-plants (New World)
Sarracenia spp.#4 (Except the species included in Appendix I)
Sarracenia oreophila
Sarracenia rubra ssp. alabamensis
Sarracenia rubra ssp. jonesii
SCROPHULARIACEAE Kutki
Picrorhiza kurrooa #2 (Excludes Picrorhiza scrophulariiflora)
STANGERIACEAE Stangerias
Bowenia spp. #4
Stangeria eriopus
TAXACEAE Himalayan yew
Taxus chinensis and infraspecific taxa of this species#2
Taxus cuspidata and infraspecific taxa of this species9#2
Taxus fuana and infraspecific taxa of this species#2
Taxus sumatrana and infraspecific taxa of this species#2
Taxus wallichiana #2
THYMELAEACEAE (Aquilariaceae) Agarwood, ramin
Aquilaria spp. #4
Gonystylus spp. #4
Gyrinops spp.#4
TROCHODENDRACEAE (Tetracentraceae) Tetracentron
Tetracentron sinense#1 (Nepal)
VALERIANACEAE Himalayan spikenard
Nardostachys grandiflora #2
VITACEAE Grapes
Cyphostemma elephantopus
Cyphostemma montagnacii
WELWITSCHIACEAE Welwitschia
Welwitschia mirabilis #4
ZAMIACEAE Cycads
ZAMIACEAE spp. #4 (Except the species included in Appendix I)
Ceratozamia spp.
Chigua spp.
Encephalartos spp.
Microcycas calocoma
ZINGIBERACEAE Ginger lily
Hedychium philippinense #4
ZYGOPHYLLACEAE Lignum-vitae
Bulnesia sarmientoi #11
Guaiacum spp.#2
1 Population of Arqentina (listed in Appendix II)::
For the exclusive purpose of allowing international trade in wool sheared from live vicunas, in cloth, and in derived manufactured products and other handicraft artefacts. The reverse side of the cloth must bear the logotype adopted by the range States of the species, which are signatories to the Convenio para la Conservación y Manejo de la Vicuña, and the selvages the words ’VICUÑA-ARGENTINA’. Other products must bear a label including the logotype and the designation ’VICUÑA-ARGENTINA-ARTESANA’.
All other specimens shall be deemed to be specimens of species included in Appendix I and the trade in them shall be regulated accordingly.
2 Population of Chile (listed in Appendix II)::
For the exclusive purpose of allowing international trade in wool sheared from live vicunas, and in cloth and items made thereof, including luxury handicrafts and knitted articles. The reverse side of the cloth must bear the logotype adopted by the range States of the species, which are signatories to the Convenio para la Conservación y Manejo de la Vicuña, and the selvages the words’VICUÑA-CHILE’. Other products must bear a label including the logotype and the designation ’VICUÑA-CHILE-ARTESANA’.
All other specimens shall be deemed to be specimens of species included in Appendix I and the trade in them shall be regulated accordingly.
3 Population of Peru (listed in Appendix II):
For the exclusive purpose of allowing international trade in wool sheared from live vicunas and in the stock extant at the time of the ninth meeting of the Conference of the Parties (November 1994) of 3249 kg of wool, and in cloth and items made thereof, including luxury handicrafts and knitted articles. The reverse side of the cloth must bear the logotype adopted by the range States of the species, which are signatories to the Convenio para la Conservación y Manejo de la Vicuña, and the selvages the words ’VICUÑA-PERU’. Other products must bear a label including the logotype and the designation ’VICUÑA-PERU-ARTESANÍA’.
All other specimens shall be deemed to be specimens of species included in Appendix I and the trade in them shall be regulated accordingly.
4 Population of the Plurinational State of Bolivia (listed in Appendix II):
For the exclusive purpose of allowing international trade in wool sheared from live vicunas, and in cloth and items made thereof, including luxury handicrafts and knitted articles.
The reverse side of the cloth must bear the logotype adopted by the range States of the species, which are signatories to the Convenio para la Conservación y Manejo de la Vicuña, and the selvages the words ’VICUÑA-BOLIVIA’. Other products must bear a label including the logotype and the designation ’VICUÑA-BOLIVIA-ARTESANÍA’.
All other specimens shall be deemed to be specimens of species included in Appendix I and the trade in them shall be regulated accordingly.
5 Populations of Botswana, Namibia, South Africa and Zimbabwe (listed in Appendix II): For the exclusive purpose of allowing:
a) trade in hunting trophies for non-commercial purposes;
b) trade in live animals to appropriate and acceptable destinations, as defined in Resolution Conf. 11.20, for Botswana and Zimbabwe and for in situ conservation programmes for Namibia and South Africa;
c) trade in hides;
d) trade in hair;
e) trade in leather goods for commercial or non-commercial purposes for Botswana, Namibia and South Africa and for non-commercial purposes for Zimbabwe;
f) trade in individually marked and certified ekipas incorporated in finished jewellery for non-commercial purposes for Namibia and ivory carvings for non-commercial purposes for Zimbabwe;
g) trade in registered raw ivory (for Botswana, Namibia, South Africa and Zimbabwe, whole tusks and pieces) subject to the following:
i) only registered government-owned stocks, originating in the State (excluding seized ivory
and ivory of unknown origin);
ii) only to trading partners that have been verified by the Secretariat, in consultation with
the Standing Committee, to have sufficient national legislation and domestic trade controls
to ensure that the imported ivory will not be re-exported and will be managed in
accordance with all requirements of Resolution Conf. 10.10 (Rev. CoP14) concerning
domestic manufacturing and trade;
iii) not before the Secretariat has verified the prospective importing countries and the
registered government-owned stocks;
iv) raw ivory pursuant to the conditional sale of registered government-owned ivory stocks
agreed at CoP12, which are 20,000 kg (Botswana), 10,000 kg (Namibia) and 30,000 kg (South
Africa);
v) in addition to the quantities agreed at CoP12, government-owned ivory from Botswana,
Namibia, South Africa and Zimbabwe registered by 31 January 2007 and verified by the
Secretariat may be traded and despatched, with the ivory in paragraph g) iv) above, in a
single sale per destination under strict supervision of the Secretariat;
vi) the proceeds of the trade are used exclusively for elephant conservation and community
conservation and development programmes within or adjacent to the elephant range; and
vii) the additional quantities specified in paragraph g) v) above shall be traded only after the
Standing Committee has agreed that the above conditions have been met; and
h) no further proposals to allow trade in elephant ivory from populations already in
Appendix II shall be submitted to the Conference of the Parties for the period from CoP14
and ending nine years from the date of the single sale of ivory that is to take place in
accordance with provisions in paragraphs g) i), g) ii), g) iii), g) vi) and g) vii). In addition such
further proposals shall be dealt with in accordance with Decisions 14.77 and 14.78 (Rev.
CoP15).
On a proposal from the Secretariat, the Standing Committee can decide to cause this trade to cease partially or completely in the event of non-compliance by exporting or importing countries, or in the case of proven detrimental impacts of the trade on other elephant populations.
All other specimens shall be deemed to be specimens of species included in Appendix I and the trade in them shall be regulated accordingly.
6 Artificially propagated specimens of the following hybrids and/or cultivars are not subject to the provisions of the Convention:
- Hatiora x graeseri
- Schlumbergera x buckleyi
- Schlumbergera russelliana x Schlumbergera truncata
- Schlumbergera orssichiana x Schlumbergera truncata
- Schlumbergera opuntioides x Schlumbergera truncata -Schlumbergera truncata (cultivars)
- Cactaceae spp. colour mutants, grafted on the following grafting stocks: Harrisia ’Jusbertii’, Hylocereus trigonus or Hylocereus undatus
- Opuntia microdasys (cultivars).
7 Artificially propagated hybrids of the following genera are not subject to the provisions of the Convention, if conditions, as indicated under a) and b), are met: Cymbidium, Dendrobium, Phalaenopsis and Vanda:
a) Specimens are readily recognizable as artificially propagated and do not show any signs of having been collected in the wild such as mechanical damage or strong dehydration resulting from collection, irregular growth and heterogeneous size and shape within a taxon and shipment, algae or other epiphyllous organisms adhering to leaves, or damage by insects or other pests; and
b) i) when shipped in non-flowering state, the specimens must be traded in shipments consisting of individual containers (such as cartons, boxes, crates or individual shelves of CC-containers) each containing 20 or more plants of the same hybrid; the plants within each container must exhibit a high degree of uniformity and healthiness; and the shipment must be accompanied by documentation, such as an invoice, which clearly states the number of plants of each hybrid; or
ii) when shipped in flowering state, with at least one fully open flower per specimen, no minimum number of specimens per shipment is required but specimens must be professionally processed for commercial retail sale, e.g. labelled with printed labels or packaged with printed packages indicating the name of the hybrid and the country of final processing. This should be clearly visible and allow easy verification.
Plants not clearly qualifying for the exemption must be accompanied by appropriate CITES documents.
8 Artificially propagated specimens of cultivars of Cyclamen persicum are not subject to the provisions of the Convention. However, the exemption does not apply to such specimens traded as dormant tubers.
9 Artificially propagated hybrids and cultivars of Taxuscuspidata, live, in pots or other small containers, each consignment being accompanied by a label or document stating the name of the taxon or taxa and the text ’artificially propagated’, are not subject to the provisions of the Convention.
10 The following species are the only ones considered to be included in Appendix II: Agalychnis annae, Agalychnis callidryas, Agalychnis moreletii, Agalychnis saltator and Agalychnis spurrelli.
#1 All parts and derivatives, except:
a) seeds, spores and pollen (including pollinia);
b) seedling or tissue cultures obtained in vitro, in solid or liquid media, transported in sterile containers;
c) cut flowers of artificially propagated plants; and
d) fruits, and parts and derivatives thereof, of artificially propagated plants of the genus Vanilla.
#2 All parts and derivatives except:
a) seeds and pollen; and
b) finished products packaged and ready for retail trade.
#3 Whole and sliced roots and parts of roots.
#4 All parts and derivatives, except:
a) seeds (including seedpods of Orchidaceae), spores and pollen (including pollinia). The exemption does not apply to seeds from Cactaceae spp. exported from Mexico, and to seeds from Beccariophoenix madagascariensis and Neodypsis decaryi exported from Madagascar;
b) seedling or tissue cultures obtained in vitro, in solid or liquid media, transported in sterile containers;
c) cut flowers of artificially propagated plants;
d) fruits, and parts and derivatives thereof, of naturalized or artificially propagated plants of the genus Vanilla (Orchidaceae) and of the family Cactaceae;
e) stems, flowers, and parts and derivatives thereof, of naturalized or artificially propagated plants of the genera Opuntia subgenus Opuntia and Selenicereus (Cactaceae); and
f) finished products of Euphorbia antisyphilitica packaged and ready for retail trade.
#5 Logs, sawn wood and veneer sheets.
#6 Logs, sawn wood, veneer sheets and plywood.
#7 Logs, wood-chips, powder and extracts.
#8 Underground parts (i.e. roots, rhizomes): whole, parts and powdered.
#9 All parts and derivatives except those bearing a label
”Produced from Hoodia spp. material obtained through controlled harvesting and production in collaboration with the CITES Management Authorities of Botswana/Namibia/South Africa under agreement no. BW/NA/ZA xxxxxx”.
#10 Logs, sawn wood, veneer sheets, including unfinished wood articles used for the fabrication of bows for stringed musical instruments.
#11 Logs, sawn wood, veneer sheets, plywood, powder and extracts.
#12 Logs, sawn wood, veneer sheets, plywood and essential oil (excluding finished products packaged and ready for retail trade).
#13 The kernel (also known as ’endosperm’, ’pulp’ or ’copra’) and any derivative thereof.”

I., II. és III. Függelék

A 2012. április 3-i helyzet szerint

Értelmezés

1. A Függelékekben szereplő fajokra utalás történik:

a) a fajok nevével; vagy

b) mint egy magasabb taxonban vagy annak egy kiemelt részében foglalt valamennyi fajra.

2. Az „spp.” rövidítés használatos egy magasabb taxon valamennyi fajának jelölésére.

3. A fajnál magasabb taxonokra történő utalás célja csupán tájékoztatás vagy osztályozás. A családok tudományos nevei mellett található magyar nevek csak tájékoztató jellegűek. Ezek célja azon fajok feltüntetése, amelyek egy adott, a Függelékekben szereplő családba tartoznak. A legtöbb esetben ez nem a családba tartozó valamennyi faj.

4. A növények esetében a következő rövidítések használatosak a fajnál alacsonyabb taxonoknál:

a) az „ssp.” rövidítés az alfajt,

b) a „var(s)” rövidítés a változato(ka)t,

5. Mivel az I. Függelékbe tartozó növényfajok, illetve magasabb taxonok egyike sincs azzal a magyarázattal ellátva, miszerint hibridjeikre vonatkozóan az Egyezmény III. Cikkének előírásai az irányadók, ezen fajok, illetve taxonok közül egy vagy több felhasználásával mesterségesen létrehozott hibridek kereskedelméhez a mesterséges szaporítást igazoló bizonylat szükséges. A hibridektől származó mag, pollen (beleértve a pollíniumt is), a vágott virág, valamint a steril konténerben szállított, in vitro szaporított, szilárd vagy folyékony táptalajon lévő magonc- vagy szövettenyészetek nem tartoznak az Egyezmény hatálya alá.

6. A III. Függelékben szereplő fajok nevét követően zárójelben megadott országok neve azon Részes Feleké, amelyek az adott fajt erre a függelékre felvették.

7. Ha egy faj szerepel a Függelékekben, akkor annak minden része és származéka is szerepel ugyanazon Függelékben, kivéve, ha az adott fajra vonatkozó megjegyzésben feltüntetik, hogy csak bizonyos részei és származékai szerepelnek a Függelékben. A II. vagy III. Függelékben szereplő faj vagy magasabb taxon neve mellé tett # jel és az azt követő szám egy lábjegyzetre utal, amely a növények azon „példány”-ként kijelölt részeit és származékait jelöli, melyekre az I Cikk b) pont (iii) alpontja alapján az Egyezmény előírásait alkalmazni kell.

I. Függelék II. Függelék III. Függelék Köznapi név
ÁLLATOK

CHORDATA (GERINCHÚROSOK)
MAMMALIA Emlősök
ARTIODACTYLA
Antilocapridae


Antilocapra americana (csak a mexikói populáció; az egyezmény függelékein más populáció nem szerepel)
PÁROSUJJÚ PATÁSOK Villásszarvúantilop-félék
Villásszarvú antilop
Bovidae
Addax nasomaculatus





Bos gaurus
(a Bos frontalis-ként szereplő háziasított forma kivételével, amelyre nem vonatkoznak az egyezmény rendelkezései)
Bos mutus (a Bos grunniens-ként szereplő háziasított forma kivételével, amelyre nem vonatkoznak az egyezmény rendelkezései)


Ammotragus lervia


Bison bison athabascae



Antilope cervicapra
(Nepál)
Marhafélék Mendeszantilop Sörényes juh
Indiai antilop

Erdei amerikai bölény

Gaur






Jak
Bos sauveli
Bubalus arnee (Nepál) (a Bubalus bubalis-ként szereplő háziasított forma kivételével, amelyre nem vonatkoznak az egyezmény rendelkezései)
Kouprey
Vízibivaly
Bubalus depressicornis Bubalus mindorensis Bubalus quarlesi

Capra falconeri Capricornis milneedwardsii Capricornis rubidus Capricornis sumatraensis



Budorcas taxicolor
Alföldi anoa
Mindoro bivaly
Hegyi anoa
Takin
Pödröttszarvú kecske
Kínai széró

Vörös széró
Déli gorál
Capricornis thar


Cephalophus jentinki





Gazella cuvieri

Cephalophus brookei
Cephalophus dorsalis

Cephalophus ogilbyi Cephalophus silvicultor Cephalophus zebra Damaliscus pygargus pygargus










Gazella dorcas
(Algéria/ Tunézia)
Himalájai széró
Brooke-bóbitásantilop
Feketelábú bóbitásantilop
Libériai bóbitásantilop
Ogilby-bóbitásantilop
Sárgahátú bóbitásantilop
Zebra-bóbitásantilop
Tarka lantszarvúantilop

Edmi gazella
Dorkász gazella
Gazella leptoceros Hippotragus niger variani

Naemorhedus baileyi Naemorhedus caudatus Naemorhedus goral Naemorhedus griseus Nanger dama
Oryx dammah
Oryx leucoryx



Kobus leche









Ovis ammon
(az I. Függeléken szereplő alfajok kivételével)
Homoki gazella
Óriás fekete lóantilop

Zambézi mocsáriantilop
Vörös gorál
Hosszúfarkú gorál

Közönséges gorál
Kínai gorál
Dám gazella
Kardszarvú nyársasantilop
Arab nyársasantilop
Argali juh
Ovis ammon hodgsonii Ovis ammon
nigrimontana





Ovis orientalis ophion



Ovis vignei vignei Pantholops hodgsonii


Pseudoryx nghetinhensis Rupicapra pyrenaica ornata



Ovis canadensis (csak a mexikói populáció; az egyezmény függelékein más populáció nem szerepel)

Ovis vignei (az I. Függeléken szereplő alfaj kivételével)


Philantomba monticola




Saiga borealis
Saiga tatarica





















Tetracerus quadricornis (Nepál)
Tibeti argali juh
Kara Tau argali juh

Vastagszarvú juh




Ciprusi muflon
Urial


Indiai urial
Tibeti antilop, csiru
Kék bóbitásantilop

Vietnámi antilop
Abruzzói zerge

Mongol tatárantilop Nyugati tatárantilop Négyszarvú antilop
Camelidae

Vicugna vicugna (az alábbi populációik kivételével: Argentína [Jujuy és Catamarca tartományok természetes, valamint Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja és San Juan tartományának félvad populációi]; Bolívia [a teljes populáció];
Chile [a Primera Región populációja] és Peru [a teljes populáció]; amelyek a II. Függeléken szerepelnek)

Lama glama guanicoe
Vicugna vicugna
(csak az alábbi populációk: Argentína1 [Jujuy és Catamarca tartományok természetes, valamint Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja
és San Juan tartományának félvad populációi];
Bolívia2
[a teljes populáció];
Chile3 [a Primera Región populációja];
Peru4 [a teljes populáció]; az összes többi populáció az I. Függeléken szerepel)
Tevefélék
Guanakó
Vikunya
Cervidae
Axis calamianensis
Axis kuhlii
Axis porcinus annamiticus
Blastocerus dichotomus






Cervus elaphus hanglu Dama dama mesopotamica Hippocamelus
spp.


Muntiacus crinifrons Muntiacus vuquangensis





Ozotoceros bezoarticus

Pudu puda
Rucervus duvaucelii
Rucervus eldii







Cervus elaphus bactrianus

















Pudu mephistophiles









Cervus elaphus barbarus (Algéria/ Tunézia)




Mazama temama cerasina (Guatemala)





Odocoileus virginianus mayensis (Guatemala)
Szarvasfélék
Calamian-szarvas
Kuhl-szarvas
Annami-disznószarvas

Lápi szarvas

Kasmíri gímszarvas

Atlasz-gímszarvas


Hangul-gímszarvas
Mezopotámiai szarvas

Villásszarvasok
Vörös nyársasszarvas
cerasina alfaja
Kontyos muntyákszarvas
Vietnami muntyákszarvas

Maja fehérfarkú szarvas

Pampaszarvas

Északi törpeszarvas
Déli törpeszarvas
Mocsári szarvas
Líraszarvas
Hippopotamidae
Hexaprotodon liberiensis
Hippopotamus amphibius
Vízilófélék
Törpevíziló

Nílusi víziló
Moschidae
Moschus spp. (csak az afganisztáni, bhutáni, india, mianmari, nepáli és pakisztáni populációi; az összes többi populáció a II. Függeléken szerepel)

Moschus spp. (az afganisztáni, bhutáni, indiai, mianmari, nepáli és pakisztáni populációk kivételével; amelyek az I. Függeléken szerepelnek)
Pézsmaszarvasfélék
Pézsmaszarvasok
Suidae
Babyrousa babyrussa

Babyrousa bolabatuensis
Babyrousa celebensis

Babyrousa togeanensis

Sus salvanius
Disznófélék Közönséges babiruszadisznó

Bola Batu babiruszadisznó
Nagyfogú babiruszadisznó
Malenge-szigeti babiruszadisznó
Törpedisznó
Tayassuidae









Catagonus wagneri

Tayassuidae spp. (az I. Függeléken szereplő faj kivételével és az örvös pekari (
Pecari tajacu) Mexikóban és az USA-ban élő populációi
kivételével, amelyek nem szerepelnek az egyezmény függelékein)
Pekarifélék
Pekarifélék








Chaco-pekari
CARNIVORA
Ailuridae


Ailurus fulgens
RAGADOZÓK
Kispandafélék
Kispanda
Canidae

Canis lupus (Csak Bhutan, India, Nepál és Pakisztán populációi, minden más populáció a II. Függelékbe tartozik. Kivéve a háziasított formát és a dingót, amelyek Canis lupus familiaris-ként és Canis lupus dingo-ként szerepelnek.)


Canis lupus (Kivéve Bhután, India, Nepál és Pakisztán populációit, melyek az I. Függelékbe
tartoznak. Kivéve a háziasított formát és a dingót, amelyek
Canis lupus familiaris- ként és Canis lupus dingo-ként szerepelnek.)

Canis aureus (India)
Kutyafélék
Aranysakál
Szürke farkas
Cerdocyon thous
Chrysocyon brachyurus
Cuon alpinus
Lycalopex culpaeus
Lycalopex fulvipes
Közönséges pamparóka
Sörényesfarkas
Vadkutya
Culpeo pamparóka
Darwin-pamparóka



Speothos venaticus
Lycalopex griseus Lycalopex gymnocercus




Vulpes cana







Vulpes zerda




Vulpes bengalensis
(India)

Vulpes vulpes griffithi
(India)
Vulpes vulpes montana (India)

Vulpes vulpes pusilla (India)
Argentin pamparóka
Igazi pamparóka

Erdeikutya
Indiai róka

Afgán róka
Vörös róka griffithi alfaja

Vörös róka montana alfaja

Vörös róka pusilla alfaja

Sivatagi róka
Eupleridae
Cryptoprocta ferox
Eupleres goudotii
Fossa fossana
Falanukfélék
Fossza
Falanuk
Madagaszkári cibetmacska
Felidae
Felidae spp. (az I. Függeléken szereplő fajok kivételével. A háziasított forma példányaira nem vonatkoznak az egyezmény rendelkezései)
Macskafélék
Macskafélék
Acinonyx jubatus (Élő egyedekre, valamint vadászati trófeákra az éves exportkvótákat a következőképpen állapították meg: Botswana: 5; Namíbia:
150; Zimbabwe: 50. E példányok kereskedelmére az egyezmény III. cikkének előírásai vonatkoznak.)
Caracal caracal (csak az ázsiai populációk; az összes többi populáció a II. Függeléken szerepel)
Catopuma temminckii
Felis nigripes
Leopardus geoffroyi
Leopardus jacobitus
Leopardus pardalis
Leopardus tigrinus
Leopardus wiedii
Lynx pardinus
Neofelis nebulosa
Gepárd











Sivatagi macska (karakál)


Temminck-macska
Feketelábú macska
Geoffroy-macska
Andesi macska
Ocelot
Tigrismacska
Hosszúfarkú macska
Párduchiúz
Ködfoltos párduc
Panthera leo persica
Panthera onca
Panthera pardus
Panthera tigris
Pardofelis marmorata
Prionailurus bengalensis bengalensis
(csak a bangladesi, indiai és thaiföldi populációk; az összes többi populáció a II. Függeléken szerepel)
Ázsiai oroszlán
Jaguár
Leopárd
Tigris
Márványfoltos macska Bengáli törpemacska törzsalakja
Prionailurus planiceps
Prionailurus rubiginosus
(csak az indiai populációk; az összes többi populáció a II. Függeléken szerepel)
Puma concolor coryi
Puma concolor
costaricensis
Puma concolor couguar
Puma yagouaroundi
(csak a közép- és
észak-amerikai populációk; az összes többi populáció
a II. Függeléken szerepel)
Uncia uncia
Laposfejű macska
Rozsdás macska




Floridai puma
Costa Ricai puma

Keleti puma
Jaguarundi






Hópárduc
Herpestidae
Herpestes edwardsi
(India)
Herpestes fuscus
(India)
Herpestes javanicus auropunctatus (India) Herpestes smithii (India)
Herpestes urva (India)
Herpestes vitticollis
(India)
Mongúzfélék
Szürke mongúz

nincs magyar neve

Jávai mongúz
auropunctatus alfaja
Smith-mongúz
Rákász-mongúz
Csíkosnyakú mongúz
Hyaenidae
Proteles cristata
(Botswana)
Hiénafélék
Cibethiéna
Mephitidae
Conepatus humboldtii
Bűzösborz-félék
Patagóniai bűzösborz
Mustelidae
Lutrinae


Lutrinae spp. (az I. Függeléken szereplő fajok kivételével)
Menyétfélék Vidraformák
Vidrák
Aonyx capensis microdon (csak a kameruni és nigériai populációk; az összes többi populáció a II. Függeléken szerepel) Enhydra lutris nereis Lontra felina
Lontra longicaudis Lontra provocax
Lutra lutra
Lutra nippon
Pteronura brasiliensis
Kongói tömpeujjúvidra





Tengeri vidra
Parti vidra
Hosszúfarkú vidra
Déli vidra
Közönséges vidra
Japán vidra
Óriásvidra
Mustelinae

















Mustela nigripes

Eira barbara
(Honduras)
Galictis vittata (Costa
Rica)
Martes flavigula
(India)
Martes foina intermedia (India)
Martes gwatkinsii (India)
Mellivora capensis
(Botswana)
Mustela altaica (India)
Mustela erminea ferghanae (India)
Mustela kathiah
(India)

Mustela sibirica (India)
Menyétformák
Tayra

Nagy grizon

Sárgatorkú nyest

Nyest intermedia alfaja

Gwatkins-nyest

Méhészborz

Hegyi görény
Hermelin ferghanae alfaja
Sárgahasú menyét

Feketelábú görény
Szibériai görény
Odobenidae
Odobenus rosmarus
(Kanada)
Rozmárfélék
Rozmár
Otariidae



Arctocephalus townsendi

Arctocephalus spp (az I. Függeléken szereplő faj kivételével)
Fülesfókafélék
Medvefókák


Guadelupe-medvefóka
Phocidae

Monachus spp.

Mirounga leonina
Fókafélék
Déli elefántfóka
Barátfókák
Procyonidae
Bassaricyon gabbii (Costa Rica)
Bassariscus sumichrasti (Costa Rica)
Nasua narica
(Honduras)
Mosómedvefélék
Ecsetfarkú nyestmedve

Közép-amerikai macskanyérc
Fehérorrú koati
Nasua nasua solitaria
(Uruguay)
Potos flavus (Honduras)
Vörösorrú koati solitaria
alfaja
Farksodró
Ursidae



Ailuropoda melanoleuca
Helarctos malayanus
Melursus ursinus
Tremarctos ornatus
Ursus arctos
(Csak Bhutan, Kína,
Mexikó és Mongólia populációi, a többi populáció a II. Függelékbe tartozik).
Ursus arctos isabellinus

Ursus thibetanus

Ursidae spp. (az I. Függeléken szereplő fajok kivételével)
Medvefélék
Medvefélék


Óriáspanda
Maláj medve
Ajakos medve
Pápaszemes medve
Barna medve





Barna medve isabellinus
alfaja
Örvös medve
Viverridae












Prionodon pardicolor





Cynogale bennettii
Hemigalus derbyanus





Prionodon linsang

Arctictis binturong
(India)
Civettictis civetta
(Botswana)


Paguma larvata (India) Paradoxurus hermaphroditus (India)
Paradoxurus jerdoni
(India)


Viverra civettina
(India)
Viverra zibetha (India)
Viverricula indica (India)
Cibetmacskafélék
Binturong

Afrikai cibetmacska

Vidracibet
Sávos pálmasodró
Álcás pálmasodró
Közönséges pálmasodró

Jerdon-pálmasodró

Sávos tigrispetymeg Foltos tigrispetymeg Malabári cibetmacska

Indiai cibetmacska
Kis cibetmacska
CETACEA CETACEA spp.
(Az I. Függelékben szereplő fajok kivételével. A palackorrú delfin (
Tursiops truncatus) Fekete-tengeri populációjából származó vadon befogott, elsődlegesen kereskedelmi célból forgalmazott élő egyedekre megállapított éves export kvóta nulla.)
CETEK
Balaenidae


Balaenopteridae

Balaena mysticetus
Eubalanea
spp.

Balaenoptera acutorostrata (kivéve Nyugat-Grönland
populációját, mely a II. függelékbe tartozik)
Balaenoptera bonaerensis
Balaenoptera borealis
Balaenoptera edeni
Balaenoptera musculus
Balaenoptera omurai
Balaenoptera physalus

Megaptera novaeangliae
Simabálna-félék Grönlandi bálna
Valódi simabálnák
Barázdásbálna-félék
Közönséges csukabálna




Déli csukabálna

Tőkebálna
Trópusi bálna
Óriásbálna
Magyar neve nincs
Közönséges barázdásbálna Hosszúszárnyú bálna
Delphinidae
Orcaella brevirostris
Orcaella heinsohni
Sotalia
spp.
Sousa spp.
Delfinfélék
Kúposfejű delfin
Kúposfejű delfin
Partidelfinek
Púposdelfinek
Eschrichtiidae
Eschrichtius robostus
Szürkebálna-félék
Szürkebálna
Iniidae
Lipotes vexillifer
Folyamidelfin-félék
Kínai folyamidelfin
Neobalaneidae
Caperea marginata
Törpebálna-félék
Törpebálna
Phocoenidae
Neophocaena phocaenoides
Phocoena sinus
Disznódelfin-félék
Rücskösfarkú
disznódelfin
Kaliforniai disznódelfin
Physeteridae
Physeter macrocephalus
Ámbráscetfélék
Nagy ámbráscet
Platanistidae

Platanista spp.
Ázsiaifolyamidelfin-
félék
Ázsiai folyamidelfinek
Ziphiidae
Berardius spp.
Hyperoodon spp.
Csőröscetfélék
Óriáscsőröscetek
Kacsafejű-csőröscetek
CHIROPTERA
Phyllostomidae



Platyrrhinus lineatus
(Uruguay)
DENEVÉREK
Hártyásorrú
denevérek
Csíkoshátú gyümölcsdenevér
Pteropodidae



Acerodon jubatus




Pteropus insularis
Pteropus loochoensis
Pteropus mariannus
Pteropus molossinus
Pteropus pelewensis
Pteropus pilosus
Pteropus samoensis
Pteropus tonganus
Pteropus ualanus

Pteropus yapensis

Acerodon spp. (az I. Függeléken szereplő faj kivételével)


Pteropus spp. (az I. Függeléken szereplő fajok kivételéve)
Repülőkutya-félék
Repülőrókák


Fülöp-szigeteki repülőróka
Repülőrókák


Caroline-repülőróka
Japán repülőróka
Mariana-repülőróka
Aranyfejű repülőróka
Pelew-szigeti repülőróka
Palau-repülőróka
Samoa-repülőróka
Tonga-repülőróka
Kosrae-szigeti
repülőróka
Yap-szigeti repülőróka
CINGULATA
Dasypodidae
















Priodontes maximus






Chaetophractus nationi (A megállapított éves exportkvóta nulla. A faj minden példányát az I. Függelékbe tartozó faj példányának kell tekinteni, és a velük folytatott kereskedelmet ennek megfelelően szabályozni.)


Cabassous centralis (Costa Rica)
Cabassous tatouay (Uruguay)
ÖVESÁLLATOK
Tatufélék
Északi csupaszfarkú tatu

Nagy csupaszfarkú-tatu

Bolíviai szőröstatu









Óriástatu
DASYUROMORPHIA

Dasyuridae



Sminthopsis
longicaudata
Sminthopsis
psammophila
ERSZÉNYES
RAGADOZÓK
Erszényesnyestfélék
Hosszúfarkú erszényescickány
Homoki erszényescickány
Thylacinidae
Thylacinus cynocephalus (valószínűleg kipusztult)
Erszényesfarkas-félék
Erszényes farkas
DIPROTODONTIA

Macropodidae





Lagorchestes hirsutus
Lagostrophus fasciatus

Onychogalea fraenata

Onychogalea lunata



Dendrolagus inustus
Dendrolagus ursinus
KEVÉSFOGÚ ERSZÉNYESEK
Kengurufélék
Szürke kúszókenguru
Fekete kúszókenguru
Vörhenyes nyúlkenguru
Keresztsávos
nyúlkenguru
Kantáros
karmoskenguru
Holdas karmoskenguru
Phalangeridae
Phalanger
intercastellanus
Phalanger mimicus
Phalanger orientalis
Spilocuscus kraemeri
Spilocuscus maculatus
Spilocuscus papuensis
Kuszkuszfélék
Sötétfarkú kuszkusz

Déli kuszkusz
Szürke kuszkusz
Apró foltoskuszkusz
Foltos kuszkusz
Pettyes foltoskuszkusz
Potoroidae
Bettongia spp.
Caloprymnus campestris (valószínűleg kipusztult)
Patkánykenguru-félék
Patkánykenguruk
Csupaszmellű patkánykenguru
Vombatidae
Lasiorhinus krefftii
Vombatfélék
Északi vombat
LAGOMORPHA
Leporidae


Caprolagus hispidus
Romerolagus diazi
NYÚLALAKÚAK
Nyúlfélék
Sörtés nyúl
Mexikói nyúl
MONOTREMATA
Tachyglossidae


Zaglossus spp.
KLOAKÁSOK
Hangyászsün-félék
Hosszúcsőrű
hangyászsünök
PERAMELEMORPHIA

Chaeropodidae




Chaeropus ecaudatus (valószínűleg kipusztult)
ORMÁNYOS
ERSZÉNYESEK
Hosszúlábú
andikutfélék
Hosszúlábú bandikut
Peramelidae
Perameles bougainville
Bandikutfélék
Nyugati bandikut
Thylacomyidae
Macrotis lagotis
Erszényesnyúl-félék
Közönséges erszényesnyúl
Macrotis leucura Fehérfarkú erszényesnyúl
PERISSODACTYLA

Equidae



Equus africanus (az Equus asinus-ként szereplő háziasított forma kivételével, amelyre nem vonatkoznak az egyezmény rendelkezései.)
Equus grevyi



Equus hemionus hemionus
Equus hemionus khur


Equus przewalskii


Equus zebra zebra












Equus hemionus (Az I. Függelékben szereplő alfajok kivételével.)




Equus kiang

Equus zebra hartmannae
PÁRATLANUJJÚ PATÁSOK
Lófélék
Afrikai vadszamár







Grevy-zebra
Ázsiai vadszamár


Ázsiai vadszamár
hemionus alfaja
Ázsiai vadszamár khur
alfaja
Kiang
Vadló
Hartmann-hegyizebra

Fokföldi hegyizebra
Rhinocerotidae
Rhinocerotidae spp. (a II. Függeléken szereplő alfaj kivételével)





Ceratotherium simum simum (csak a dél-
afrikai és a szváziföldi populációk; az összes többi populáció az I. Függeléken szerepel.
Nemzetközi kereskedelem kizárólag élő állatok megfelelő és elfogadható célállomásra történő szállítása esetén, valamint vadászati trófeák esetén engedélyezhető. Az alfaj minden más példányát az I. Függelékbe tartozó faj példányának kell tekinteni, és a velük folytatott kereskedelmet ennek megfelelően kell szabályozni)
Orrszarvúfélék
Orrszarvúfélék



Déli szélesszájú orrszarvú
Tapiridae
Tapiridae spp. (a II. Függeléken szereplő faj kivételével)




Tapirus terrestris
Tapírfélék
Tapírfélék


Közönséges tapír
PHOLIDOTA
Manidae


Manis spp. (A Manis crassicaudata, M. culionensis, M. javanica és M. pentadactyla vadon befogott és elsődlegesen kereskedelmi célból forgalomba kerülő példányaira a megállapított éves exportkvóta nulla.)
TOBZOSKÁK
Tobzoskafélék
Tobzoskák
PILOSA

Bradypodidae



Bradypus variegatus
VENDÉG-
IZÜLETESEK
Háromujjúlajhár-félék Füstös háromujjú-lajhár
Megalonychidae
Choloepus hoffmanni
(Costa Rica)
Kétujjúlajhár-félék
Hoffman-kétujjú-lajhár
Myrmecophagidae
Myrmecophaga tridactyla



Tamandua mexicana
(Guatemala)
Hangyászfélék
Sörényes hangyász

Északi hangyász
PRIMATES
PRIMATES spp. (az I. Függeléken szereplő fajok kivételével)
FŐEMLŐSÖK
Főemlősök
Atelidae
Alouatta coibensis
Alouatta palliata
Alouatta pigra
Ateles geoffroyi
frontatus
Ateles geoffroyi
panamensis
Brachyteles arachnoides
Brachyteles hypoxanthus
Oreonax flavicauda
Csuklyásmajom-félék Coiba-bőgőmajom
Mellényes bőgőmajom
Mexikói bőgőmajom
Ékes pókmajom
frontanus alfaja
Ékes pókmajom
panamai alfaja
Gyapjas pókmajom
Északi gyapjasmajom

Sárgafarkú gyapjasmajom
Cebidae
Callimico goeldii
Callithrix aurita

Callithrix flaviceps
Leontopithecus
spp.
Saguinus bicolor
Csuklyásmajom-félék Ugró tamarin
Fehérpamacsos
selyemmajom
Sárgafejű selyemmajom Oroszlánmajmok Csupaszpofájú tamarin
Saguinus geoffroyi
Saguinus leucopus
Saguinus martinsi
Saguinus oedipus
Saimiri oerstedii
Geoffroy-tamarin
Fehérkezű tamarin
Martins-tamarin
Gyapjasfejű tamarin
Vöröshátú mókusmajom
Cercopithecidae
Cercocebus galeritus
Cercopithecus diana
Cercopithecus roloway
Macaca silenus
Mandrillus leucophaeus
Mandrillus sphinx
Nasalis larvatus
Piliocolobus kirkii
Piliocolobus
rufomitratus
Presbytis potenziani
Pygathrix
spp.
Rhinopithecus spp.
Semnopithecus ajax
Semnopithecus
dussumieri
Semnopithecus entellus
Semnopithecus hector
Semnopithecus
hypoleucos
Semnopithecus priam
Semnopithecus
schistaceus
Simias concolor
Trachypithecus geei
Trachypithecus pileatus
Trachypithecus shortridgei
Cerkóffélék
Kalapos mangábé
Diána-cerkóf
Sárgacombú cerkóf
Oroszlánfejű makákó
Drill
Mandrill
Borneói nagyorrúmajom
Kirk keleti kolobusz
Tana-kolobusz

Mentawai langur
Piszeorrú majmok
Piszemajmok
Kasmíri szürkelangur
Dussumier-szürkelangur

Hulmán langur
Terrai szürkelangur
Feketelábú szürkelangur

Sri Lanka-i szürkelangur
Hegyi szürkelangur

Malacfarkúlangur
Aranylangur
Sapkás langur
Shortridge-langur
Cheirogaleidae
Cheirogaleidae spp.
Törpemakifélék
Törpemakifélék
Daubentoniidae
Daubentonia madagascariensis
Véznaujjúmaki-félék
Véznaujjú maki
Hominidae
Gorilla beringei

Gorilla gorilla
Pan
spp.
Pongo abelii
Pongo pygmaeus
Emberfélék
Keleti gorilla (hegyi gorilla)
Gorilla
Csimpánzok
Szumátrai orangután
Borneói orángután
Hylobatidae
Hylobatidae spp.
Gibbonfélék
Gibbonfélék
Indriidae
Indriidae spp.
Indrifélék
Indrifélék
Lemuridae
Lemuridae spp.
Makifélék
Makifélék
Lepilemuridae
Lepilemuridae spp.
Fürgemakifélék
Fürgemakifélék
Lorisidae
Nycticebus spp.
Lórifélék
Lajhármakik
Pitheciidae
Cacajao spp.
Chiropotes albinasus
Sakifélék
Uakarik
Fehérorrú sátánmajom
PROBOSCIDEA
Elephantidae


Elephas maximus
Loxodonta africana
(a botswanai, namíbiai, dél-afrikai és zimbabwei populációk
kivételével, amelyek a
II. Függeléken szerepelnek)



Loxodonta africana (csak a botswanai, namíbiai, dél-afrikai és zimbabwei populációk(5); az összes többi populáció az I. Függeléken szerepel)
ORMÁNYOSOK
Elefántfélék
Ázsiai elefánt
Afrikai elefánt
RODENTIA
Chinchillidae


Chinchilla spp. (a háziasított forma példányaira nem vonatkoznak az egyezmény rendelkezései)
RÁGCSÁLÓK
Csincsillafélék
Csincsillák
Cuniculidae
Cuniculus paca
(Honduras)
Pakafélék
Pettyes paka
Dasyproctidae
Dasyprocta punctata
(Honduras)
Agutifélék
Közép-amerikai aguti
Erethizontidae
Sphiggurus mexicanus
(Honduras)
Sphiggurus spinosus (Uruguay)
Kúszósülfélék
Mexikói kúszósül

Tüskés kúszósül
Muridae
Leporillus conditor Pseudomys fieldi praeconis
Xeromys myoides
Zyzomys pedunculatus
Egérfélék
Nagy rőzsepatkány
Dűnelakó ausztrálegér

Ausztrál mocsáripatkány
Ausztrál szirtipatkány
Sciuridae
Cynomys mexicanus






Ratufa spp.


Marmota caudata
(India)
Marmota himalayana
(India)

Sciurus deppei (Costa
Rica)
Mókusfélék
Mexikói prérikutya
Hosszúfarkú mormota

Himalájai mormota

Királymókusok
Deppe-erdeimókus
SCANDENTIA

SCANDENTIA spp.
MÓKUSCICKÁNY-
ALAKÚAK Mókuscickányok
SIRENIA
Dugongidae


Dugong dugon
SZIRÉNEK
Dugongfélék
Dugong
Trichechidae
Trichechus inunguis
Trichechus manatus



Trichechus senegalensis
Manátifélék
Dél-amerikai manáti
Karibi manáti
Nyugat-afrikai manáti
AVES Madarak
ANSERIFORMES
Anatidae


Anas aucklandica

Anas chlorotis

Anas laysanensis
Anas nesiotis
Asarcornis scutulata
Branta canadensis
leucopareia

Branta sandvicensis



Anas bernieri

Anas formosa





Branta ruficollis













Cairina moschata
(Honduras)
LÚDALAKÚAK
Récefélék
Auckland-szigeti réce
Bernier-réce
Maori réce
Cifra réce
Laysani réce
Campbell-szigeti réce
Dzsungelréce
Kanadai lúd aleut-
szigeteki alfaja
Vörösnyakú lúd
Hawaii lúd
Pézsmaréce









Rhodonessa caryophyllacea (valószínűleg kipusztult)
Coscoroba coscoroba
Cygnus melanocoryphus
Dendrocygna arborea





Oxyura leucocephala



Sarkidiornis melanotos




Dendrocygna autumnalis (Honduras) Dendrocygna bicolor (Honduras)
Koszkoróbahattyú
Feketenyakú hattyú
Pálmafütyülőlúd (Karibi fütyülőlúd)
Feketehasú fütyülőlúd

Sujtásos fütyülőlúd

Kékcsőrű réce
Rózsásfejű réce


Bütykös fényréce
APODIFORMES

Trochilidae






Glaucis dohrnii



Trochilidae spp. (az I. Függeléken szereplő faj kivételével)
SARLÓSFECSKE-
ALAKÚAK
Kolibrifélék
Kolibrifélék


Bahia-remetekolibri
CHARADRIIFORMES
Burhinidae


Burhinus bistriatus
(Guatemala)
LILEALAKÚAK
Ugartyúkfélék
Koronás ugartyúk
Laridae
Larus relictus
Sirályfélék
Mongol sirály
Scolopacidae
Numenius borealis
Numenius tenuirostris
Tringa guttifer
Szalonkafélék
Eszkimópóling
Vékonycsőrű póling
Pettyes cankó
CICONIIFORMES
Balaenicipitidae



Balaeniceps rex
GÓLYAALAKÚAK
Papucscsőrűgólya-
félék
Papucscsőrű gólya
Ciconiidae
Ciconia boyciana

Jabiru mycteria
Mycteria cinerea


Ciconia nigra
Gólyafélék
Feketecsőrű gólya
Fekete gólya
Jabiru
Szumátrai tantalusz
Phoenicopteridae
Phoenicopteridae spp.
Flamingófélék
Flamingófélék
Threskiornithidae


Geronticus eremita
Nipponia nippon

Eudocimus ruber
Geronticus calvus


Platalea leucorodia
Íbiszfélék
Skarlátbatla
Déli tarvarjú
Tarvarjú
Nipponíbisz
Kanalasgém
COLUMBIFORMES
Columbidae


Caloenas nicobarica
Ducula mindorensis




Gallicolumba luzonica
Goura
spp.






Nesoenas mayeri
(Mauritius)
GALAMBALAKÚAK
Galambfélék
Sörényes galamb
Mindori császárgalamb
Luzoni csillagosgalamb
Koronásgalambfajok
Rózsás galamb
CORACIIFORMES

Bucerotidae







Aceros nipalensis




Aceros spp. (az I. Függeléken szereplő faj kivételével)


Anorrhinus spp.

Anthracoceros spp.

Berenicornis spp.

Buceros spp. (az I. Függeléken szereplő fajok kivételével)
SZALAKÓT-
ALAKÚAK Szarvascsőrűmadár-
félék
Ázsiai szarvascsőrű
madarak

Vöröstorkú szarvascsőrűmadár
Ázsiai szarvascsőrű madarak
Ázsiai szarvascsőrű madarak
Ázsiai szarvascsőrű madarak
Ázsiai szarvascsőrű
madarak
Buceros bicornis



Rhinoplax vigil


Rhyticeros subruficollis


Penelopides spp.




Rhyticeros spp. (az I. Függeléken szereplő faj kivételével)
Nagy szarvascsőrű
madár
Ázsiai szarvascsőrű madarak
Kalapácsfejű szarvascsőrűmadár

Ázsiai szarvascsőrű madarak
Sárgatorkú szarvascsőrűmadár
CUCULIFORMES
Musophagidae


Tauraco spp.
TURÁKÓALAKÚAK
Turákófélék
Turákók
FALCONIFORMES
FALCONIFORMES spp. - (az I. Függeléken szereplő fajok és az újvilágikeselyű-félék (Cathartidae) III. Függelékben szereplő egy fajának kivételével; e család többi faja nem szerepel az egyezmény függelékein)
SÓLYOMALAKÚAK
Sólyomalakúak
Accipitridae
Aquila adalberti
Aquila heliaca
Chondrohierax
uncinatus wilsonii
Haliaeetus albicilla
Harpia harpyja
Pithecophaga jefferyi
Vágómadárfélék
Ibériai sas
Parlagi sas
Csigászhéja kubai alfaja

Rétisas
Hárpia
Majomevő sas
Cathartidae
Gymnogyps californianus


Vultur gryphus



Sarcoramphus papa
(Honduras)
Újvilágikeselyű-félék
Kaliforniai kondor

Királykeselyű

Andesi kondor
Falconidae
Falco araeus

Falco jugger
Falco newtoni
(csak a Seychelle-szigeteki populáció)
Falco pelegrinoides Falco peregrinus
Falco punctatus
Falco rusticolus
Sólyomfélék
Seychelle-szigeteki vércse
Indiai sólyom Madagaszkári vércse


Sivatagi sólyom
Vándorsólyom
Mauritiusi vércse
Északi sólyom (vadászsólyom)
GALLIFORMES
Cracidae




Crax blumenbachii


Crax alberti
(Kolumbia)

Crax daubentoni
(Kolumbia)
TYÚKALAKÚAK
Hokkófélék
Kéklebenyes hokkó

Atlanti hokkó
Sárgabütykös hokkó






Mitu mitu
Oreophasis derbianus




Penelope albipennis




Pipile jacutinga
Pipile pipile
Crax globulosa
(Kolumbia)
Crax rubra (Kolumbia,
Costa Rica,
Guatemala,
Honduras)


Ortalis vetula
(Guatemala
/Honduras)
Pauxi pauxi (Kolumbia)

Penelope purpurascens (Honduras)
Penelopina nigra
(Guatemala)
Pirosbütykös hokkó

Púpos hokkó



Csupaszfülű mitu
Szarvas hokkó
Yukatáni erdeityúk


Sisakoshokkó
Fehérszárnyú sakutyúk
Borzas sakutyúk

Szurdokguán

Pápaszemes guán
Trinidadi guán
Megapodiidae
Macrocephalon maleo
Lábastyúk-félék
Kalapácsfejű tyúk
Phasianidae

Catreus wallichii

Colinus virginianus
ridgwayi
Crossoptilon
crossoptilon
Crossoptilon
mantchuricum

Argusianus argus
Fácánfélék
Argosz-páva
Bóbitás fácán
Bozótfürj sonora-
sivatagi alfaja
Fehér fülesfácán


Barna fülesfácán
Lophophorus impejanus
Lophophorus lhuysii
Lophophorus sclateri
Lophura edwardsi
Lophura imperialis
Lophura swinhoii







Polyplectron napoleonis


Rheinardia ocellata
Syrmaticus ellioti
Gallus sonneratii
Ithaginis cruentus








Pavo muticus
Polyplectron
bicalcaratum
Polyplectron germaini
Polyplectron malacense

Polyplectron schleiermacheri








Meleagris ocellata
(Guatemala)
Gyöngyös bankivatyúk
Vérfácán
Himalájai fényfácán
Kékfarkú fényfácán
Fehérfarkú fényfácán
Vietnámi fácán
Császárfácán
Nyerges fácán
Pávaszemes pulyka

Zöld páva
Szürke pávafácán

Barna pávafácán
Maláj pávafácán
Díszes pávafácán
Borneói pávafácán

Gyöngyös fácán
Fehérnyakú fácán
Syrmaticus humiae
Syrmaticus mikado
Tetraogallus caspius
Tetraogallus tibetanus
Tragopan blythii
Tragopan caboti
Tragopan
melanocephalus


Tympanuchus cupido attwateri








Tragopan satyra
(Nepál)
Burmai fácán
Mikádófácán
Kaszpi királyfogoly
Tibeti királyfogoly
Fehérhasú tragopán
Mandarintragopán
Kasmír-tragopán

Szatírtragopán

Nagy prérityúk texasi alfaja
GRUIFORMES
Gruidae





Grus americana
Grus canadensis nesiotes
Grus canadensis pulla

Grus japonensis
Grus leucogeranus
Grus monacha
Grus nigricollis
Grus vipio


Gruidae spp. (az I. Függeléken szereplő fajok kivételével)
DARUALAKÚAK
Darufélék
Darufélék


Lármás daru
Kanadai daru nesiotes
alfaja
Kanadai daru pulla alfaja
Mandzsu daru
Hódaru
Kámzsás daru
Kormosfejű daru
Amúri daru
Otididae



Ardeotis nigriceps
Chlamydotis macqueenii
Chlamydotis undulata
Houbaropsis bengalensis

Otididae spp. (az I. Függeléken szereplő fajok kivételével)
Túzokfélék
Túzokfélék


Indiai túzok
Pettyes túzok
Galléros túzok
Bengáli florikán
Rallidae
Gallirallus sylvestris
Guvatfélék
Barna bozótguvat
Rhynochetidae
Rhynochetos jubatus
Kagufélék
Kagu
PASSERIFORMES
Atrichornithidae


Atrichornis clamosus
VERÉBALAKÚAK
Bozótjárófélék
Lármás bozótjáró
Cotingidae




Cotinga maculata

Xipholena atropurpurea






Rupicola spp.

Cephalopterus ornatus (Kolumbia) Cephalopterus penduliger (Kolumbia)
Kotingafélék
Díszes sisakosmadár

Lebernyeges sisakosmadár
Kobaltkotinga
Szirtimadárfajok
Fehérszárnyú kotinga
Emberizidae
Gubernatrix cristata
Paroaria capitata
Sármányfélék
Zöld kardinálispinty
Vöröslábú kardinálispinty
Paroaria coronata
Tangara fastuosa
Szürke kardinálispinty
Szivárványos tangara
Estrildidae
Amandava formosa
Lonchura oryzivora
Poephila cincta cincta
Szövőpintyfélék
Olajzöld asztrild
Rizspinty
Szakállas amandina törzsalakja
Fringillidae
Carduelis cucullata


Carduelis yarrellii
Pintyfélék
Tűzcsíz
Aranyarcú csíz
Hirundinidae
Pseudochelidon sirintarae
Fecskefélék
Fehérszemű nádifecske
Icteridae
Xanthopsar flavus
Csirögefélék
Sáfránycsiröge
Meliphagidae
Lichenostomus melanops cassidix
Mézevőfélék
Borzas mézevő cassidix alfaja
Muscicapidae



Dasyornis broadbenti litoralis (valószínűleg kipusztult)
Dasyornis longirostris







Picathartes gymnocephalus Picathartes oreas



Cyornis ruckii




Garrulax canorus Garrulax taewanus Leiothrix argentauris

Leiothrix lutea

Liocichla omeiensis

Acrocephalus rodericanus (Mauritius)
















Terpsiphone bourbonnensis (Mauritius)
Légykapófélék
Rodriguez-poszáta

Rück-niltava
Vörhenyes sörtésmadár


Nyugati sörtésmadár
Énekes álszajkó
Tajvani álszajkó
Ezüstfülű napmadár (ezüstfülű fülemüle)
Piroscsőrű napmadár (kínai fülemüle)
Szecsuáni naprigó
Fehérnyakú gólyalábúvarjú
Szürkenyakú gólyalábúvarjú
Mauritiusi paradicsom-
légykapó
Paradisaeidae

Paradisaeidae spp.
Paradicsommadár-
félék
Paradicsommadár-félék
Pittidae

Pitta gurneyi
Pitta kochi

Pitta guajana


Pitta nympha
Pittafélék
Szalagos pitta
Sziámi pitta
Bajszos pitta
Tündérpitta
Pycnonotidae
Pycnonotus zeylanicus
Bülbülfélék
Sárgafejű bülbül
Sturnidae

Leucopsar rothschildi

Gracula religiosa
Seregélyfélék
Beó
Bali seregély
Zosteropidae

Zosterops albogularis
Pápaszemesmadár-
félék
Ezüstbegyű pápaszemesmadár
PELECANIFORMES
Fregatidae


Fregata andrewsi
GÖDÉNYALAKÚAK
Fregattmadárfélék
Fehérhasú fregattmadár
Pelecanidae
Pelecanus crispus
Gödényfélék
Borzas gödény
Sulidae
Papasula abbotti
Szulafélék
Falakó szula
PICIFORMES
Capitonidae


Semnornis ramphastinus (Kolumbia)
HARKÁLYALAKÚAK
Bajszikafélék
Tukánbajszika
Picidae
Campephilus imperialis
Dryocopus javensis richardsi
Harkályfélék
Császárharkály
Koreai fehérhasú harkály
Ramphastidae


Pteroglossus aracari


Pteroglossus viridis


Ramphastos sulfuratus Ramphastos toco Ramphastos tucanus Ramphastos vitellinus

Baillonius bailloni
(Argentína)

Pteroglossus
castanotis
(Argentína)

Ramphastos dicolorus
(Argentína)




Selenidera maculirostris (Argentína)
Tukánfélék
Sáfránytukán

Feketenyakú arasszári
Barnafülű arasszári

Zöld arasszári
Zöldcsőrű tukán

Szivárványcsőrű tukán
Tokótukán
Fehértorkú tukán
Feketecsőrű tukán
Sávoscsőrű törpetukán
PODICIPEDI-
FORMES
Podicipedidae



Podilymbus gigas
VÖCSÖKALAKÚAK

Vöcsökfélék
Óriásvöcsök
PROCELLARI
IFORMES
Diomedeidae



Phoebastria albatrus
VÉSZMADÁR-
ALAKÚAK
Albatroszfélék
Rövidfarkú albatrosz
PSITTACIFORMES PAPAGÁJALAKÚAK
PSITTACIFORMES spp.
-(az I. Függeléken szereplő fajok, valamint az Agapornis roseicollis, Melopsittacus undulatus, Nymphicus hollandicus és Psittacula krameri fajok kivételével, amelyek nem szerepelnek az egyezmény függelékein)
Papagájalakúak
Cacatuidae
Cacatua goffiniana
Cacatua haematuropygia
Cacatua moluccensis
Cacatua sulphurea





Probosciger aterrimus
Kakadufélék
Tanimbar-kakadu
Vörösfarú kakadu

Malaku-kakadu
Sárgafülű kakadu (beleértve a kis sárgabóbitás, a közép sárgabóbitás és a narancsbóbitás kakadut is)
Arakakadu
Loriidae
Eos histrio
Vini ultramarina
Lórifélék
Koronás lóri
Tengerkék lóri
Psittacidae
Amazona arausiaca
Amazona auropalliata
Amazona barbadensis
Amazona brasiliensis
Amazona finschi
Amazona guildingii
Amazona imperialis
Amazona leucocephala
Amazona oratrix
Amazona pretrei
Amazona rhodocorytha
Amazona tucumana
Amazona versicolor
Amazona vinacea
Amazona viridigenalis
Amazona vittata
Anodorhynchus spp.
Ara ambiguus
Ara glaucogularis
(Gyakran kereskednek vele a téves
Ara caninde néven)
Ara macao
Papagájfélék Vöröstorkú amazon
Sárgatarkójú amazon
Sárgavállú amazon
Vörösfarkú amazon
Lilahomlokú amazon
Királyamazon
Császáramazon
Kubai amazon
Sárgafejű amazon
Vörösmaszkos amazon Tüzeshomlokú amazon
Tukumán-amazon
Kékmaszkos amazon
Galambbegyű amazon
Zöldarcú amazon
Puerto Rico-i amazon
Jácintara-fajok
Nagy katonaara
Kéktorkú ara



Sárgavállú ara
Ara militaris
Ara rubrogenys
Cyanopsitta spixii

Cyanoramphus cookii

Cyanoramphus forbesi
Cyanoramphus novaezelandiae

Cyanoramphus saisseti

Cyclopsitta diophthalma coxeni
Eunymphicus cornutus
Guarouba guarouba
Neophema chrysogaster
Ognorhynchus icterotis
Pezoporus occidentalis
(valószínűleg kipusztult)
Pezoporus wallicus
Pionopsitta pileata
Primolius couloni
Primolius maracana
Psephotus
chrysopterygius
Psephotus dissimilis
Psephotus pulcherrimus
(valószínűleg kipusztult)
Psittacula echo
Pyrrhura cruentata
Rhynchopsitta
spp.
Strigops habroptilus
Kis katonaara
Vörösfülű ara
Spix-ara

Norfolk-szigeti
kecskepapagáj
Mangere-kecskepapagáj Piroshomlokú kecskepapagáj

Új-kaledóniai kecskepapagáj
Pirosarcú fügepapagáj

Szarvas papagáj
Aranypapagáj
Narancshasú fűpapagáj
Sárgafülű papagáj
Éjjeli papagáj

Földi papagáj
Skarláthomlokú papagáj
Kékfejű törpeara
Vöröshátú törpeara
Aranyvállú papagáj

Csuklyás papagáj
Paradicsompapagáj

Mauritiusi papagáj
Kékmellű papagáj
Kékmellű papagáj
Bagolypapagáj
RHEIFORMES
Rheidae


Pterocnemia pennata
(a Pterocnemia pennata pennata kivételével, amely a II. Függeléken szerepel)







Pterocnemia pennata pennata
Rhea americana
NANDUALAKÚAK
Nandufélék
Darwin-nandu




Darwin-nandu törzsalakja
Nandu
SPHENISCIFORMES
Spheniscidae



Spheniscus humboldti


Spheniscus demersus
PINGVINALAKÚAK
Pingvinfélék
Pápaszemes pingvin
Humboldt-pingvin
STRIGIFORMES
STRIGIFORMES spp. (az I. Függeléken szereplő fajok kivételével)
BAGOLYALAKÚAK
Bagolyalakúak
Strigidae







Tytonidae

Heteroglaux blewitti Mimizuku gurneyi
Ninox natalis

Ninox novaeseelandiae undulata


Tyto soumagnei
Bagolyfélék
Erdei kuvik
Óriáskuvik
Karácsony-szigeteki kakukkbagoly
Kakukkbagoly undulata alfaja

Gyöngybagolyfélék
Vörhenyes gyöngybagoly
STRUTHIONIFORMES
Struthionidae


Struthio camelus (csak az algériai, Burkina Fasó-i, kameruni, a közép-afrikai köztársaságbeli, csádi, mali, mauritániai, marokkói, nigeri, nigériai, szenegáli és szudáni populációk; a többi populáció nem szerepel az egyezmény függelékein)
STRUCCALAKÚAK
Struccfélék
Strucc
TINAMIFORMES
Tinamidae


Tinamus solitarius
TINAMÚALAKÚAK
Tinamufélék
Remetetinamu
TROGONIFORMES
Trogonidae


Pharomachrus mocinno
TROGONALAKÚAK
Trogonfélék
Kvézál
REPTILIA Hüllők
CROCODYLIA




Alligatoridae






Alligator sinensis
Caiman crocodilus apaporiensis
Caiman latirostris
(az
argentin populáció kivételével, amely a II. Függeléken szerepel)

CROCODYLIA spp. (az
I. Függeléken szereplő fajok kivételével)
KROKODILOK
Krokodilok



Aligátorfélék
Kínai alligátor
Apoporiszi pápaszemes kajmán
Sakáre-kajmán
Melanosuchus niger (a II. Függeléken szereplő brazil és ecuadori populációk kivételével. Az utóbbira nulla exportkvóta érvényes mindaddig, amíg az Egyezmény titkársága és az IUCN/SSC krokodilspecialista csoportja éves exportkvótát meg nem állapít) Fekete kajmán
Crocodylidae
Crocodylus acutus (a kubai populáció kivételével, amely a II. Függeléken szerepel)
Crocodylus cataphractus Crocodylus intermedius Crocodylus mindorensis Crocodylus moreletii (Kivéve a II. függelékben szereplő belize-i és mexikói populációkat,
amelyekre nulla kvóta vonatkozik a kereskedelmi céllal forgalmazott, vadonból származó példányok esetében.)
Krokodilfélék
Hegyesorrú krokodil



Páncélos krokodil

Orinocói krokodil
Mindoro-krokodil
Púpos krokodil
Crocodylus niloticus (kivéve a botswanai, egyiptomi [a kereskedelmi céllal forgalmazott, vadonból származó példányokat nulla kvótával], etiópiai, kenyai, madagaszkári, malawi, mozambiki, namíbiai, dél-afrikai, ugandai, tanzániai (amelyre a fogságban felnevelt példányok mellett legfeljebb
1600 vadonból származó példányig terjedő kvóta vonatkozik, beleértve a vadászati trófeákat is), zambiai és zimbabwei populációkat, amelyek a II. Függeléken szerepelnek)
Nílusi krokodil
Crocodylus palustris
Crocodylus porosus
(kivéve az ausztráliai, indonéziai és pápua új-guineai populációkat, amelyek a II. Függeléken szerepelnek)
Mocsári krokodil
Bordás krokodil
Crocodylus rhombifer
Crocodylus siamensis
Osteolaemus tetraspis
Tomistoma schlegelii
Rombuszkrokodil
Sziámi krokodil
Tompaorrú krokodil
Szunda-krokodil
Gavialidae
Gavialis gangeticus
Gaviálfélék
Gangeszi gaviál
RHYNCHOCEPHALIA
Sphenodontidae


Sphenodon spp.
HIDASGYÍKOK Hidasgyíkfélék Hidasgyíkok
SAURIA
Agamidae


Uromastyx spp.
GYÍKOK
Agámafélék
Tüskésfarkúgyíkok
Chamaeleonidae




Brookesia perarmata

Bradypodion spp.
Brookesia spp. (az I. Függeléken szereplő faj kivételével)


Calumma spp.
Chamaeleo spp.
Kaméleonfélék
Törpekaméleonok
Levélkaméleonok


Fegyveres levélkaméleon
Kaméleonok
Valódi kaméleonok
Furcifer spp.
Kinyongia spp.
Nadzikambia spp.
Kaméleonok
Törpekaméleonok
Törpekaméleonok
Cordylidae
Cordylus spp.
Tobzosfarkúgyík-félék
Tobzosfarkúgyíkok
Gekkonidae
Cyrtodactylus serpensinsula




Phelsuma
spp.
Uroplatus spp.



Hoplodactylus spp. (Új-Zéland)
Naultinus spp. (Új-
Zéland)
Gekkófélék
Kígyó-szigeti csupaszujjú gekkó
Új-Zélandi gekkók

Új-Zélandi gekkók

Nappaligekkók
Laposfarkú gekkók
Helodermatidae



Heloderma horridum charlesbogerti

Heloderma spp. (az I. Függeléken szereplő alfaj kivételével)
Viperagyíkfélék
Viperagyíkok


Guatemalai viperagyík
Iguanidae

Brachylophus spp.







Cyclura spp.






Sauromalus varius

Amblyrhynchus cristatus

Conolophus
spp.
Ctenosaura bakeri
Ctenosaura oedirhina

Ctenosaura
melanosterna Ctenosaura palearis


Iguana
spp.
Phrynosoma blainvillii
Phrynosoma cerroense
Phrynosoma coronatum
Phrynosoma wigginsi
Leguánfélék
Tengeri leguán
Falakó leguánok
Varacskosfejű gyíkok
Utila tüskésfarkú leguán
Ratan tüskésfarkú leguán
Feketemellű tüskésfarkú leguán
Guatemalai tüskésfarkú leguán
Orrszarvúleguánok
Valódi leguánok
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Koronás békagyík
Nincs magyar neve
Tarka csukvalla
Lacertidae
Gallotia simonyi


Podarcis lilfordi
Podarcis pityusensis
Nyakörvösgyík-félék
Kanári-szigeti óriásgyík
Baleári faligyík
Ibizai faligyík
Scincidae
Corucia zebrata
Vakondgyíkfélék
Óriás zebragyík
Teiidae
Crocodilurus amazonicus
Dracaena
spp.
Tupinambis spp.
Tejufélék
Krokodilfarkú gyík

Krokodiltejuk
Tejuk
Varanidae



Varanus bengalensis

Varanus spp. (az I. Függeléken szereplő fajok kivételével)
Varánuszfélék
Varánuszok


Bengáli varánusz
Varanus flavescens Varanus griseus Varanus komodoensis Varanus nebulosus Sárga varánusz
Pusztai varánusz
Komodói varánusz
Nincs magyar neve
Xenosauridae
Shinisaurus crocodilurus
Bütykösgyíkfélék
Krokodilfarkú bütykösgyík
SERPENTES
Boidae





Acrantophis spp.
Boa constrictor occidentalis
Epicrates inornatus
Epicrates monensis
Epicrates subflavus
Sanzinia madagascariensis


Boidae spp. (az I. Függeléken szereplő fajok kivételével)
KÍGYÓK
Boafélék
Boafélék


Madagaszkári boák
Nyugati vörösfarkú boa

Puerto-Rico-i karcsúboa
Mona-karcsúboa
Jamaikai karcsúboa
Madagaszkári falakó boa
Bolyeriidae



Bolyeria multocarinata Casarea dussumieri

Bolyeriidae spp. (az I. Függeléken szereplő fajok kivételével)
Mauritiusiboa-félék
Mauritiusiboa-félék


Mauritiusi boa
Rőtpikkelyű boa
Colubridae




Clelia clelia
Cyclagras gigas Elachistodon westermanni
Ptyas mucosus

Atretium schistosum
(India)
Cerberus rynchops
(India)





Xenochrophis piscator
(India)
Siklófélék
Nincs magyar neve

Kutyafejű vízisikló

Musszurána
Brazil hamiskobra
Indiai tojásevő-kígyó

Patkányevő sikló
Nincs magyar neve
Elapidae
Hoplocephalus bungaroides




Naja atra
Naja kaouthia
Naja mandalayensis
Naja naja
Naja oxiana
Naja philippinensis
Naja sagittifera
Naja samarensis
Naja siamensis



Micrurus diastema
(Honduras)
Micrurus nigrocinctus
(Honduras)
Mérgessiklófélék
Sárgafoltos hamiskobra

Atlanti korallkígyó

Feketegyűrűs korallkígyó
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Pápaszemes kobra
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Naja sputatrix
Naja sumatrana
Ophiophagus hannah
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Királykobra
Loxocemidae
Loxocemidae spp.
Újvilágipiton-félék
Újvilágipiton-félék
Pythonidae



Python molurus molurus

Pythonidae spp. (az I. Függeléken szereplő alfaj kivételével)
Pitonfélék
Pitonfélék


Tigrispiton törzsalakja
Tropidophiidae
Tropidophiidae spp.
Földiboafélék
Földiboafélék
Viperidae



Vipera ursinii (csak az európai populáció, kivéve a volt Szovjetunió területén élőket; ez utóbbiak nem szerepelnek az egyezmény függelékein)











Vipera wagneri

Crotalus durissus
(Honduras)
Daboia russelii (India)
Viperafélék
Borzasztó csörgőkígyó

Daboja
Parlagi vipera






Wagner-hegyivipera
TESTUDINES
Carettochelyidae


Carettochelys insculpta
TEKNŐSÖK
Kétkarmúteknős-félék
Kétkarmú teknős
Chelidae



Pseudemydura umbrina


Chelodina mccordi
Kígyónyakúteknős-
félék
McCord-kígyónyakú-
teknős
Ál-huszárteknős
Cheloniidae
Cheloniidae spp.
Tengeriteknős-félék
Tengeriteknős-félék
Chelydridae
Macrochelys temminckii (Amerikai Egyesült Államok)
Aligátorteknős-félék
Keselyűteknős
Dermatemydidae
Dermatemys mawii
Tabascoteknős-félék
Tabasco-teknős
Dermochelyidae
Dermochelys coriacea
Kérgesteknősfélék
Kérgesteknős
Emydidae

Glyptemys muhlenbergii

Glyptemys insculpta



Graptemys spp. (Amerikai Egyesült Államok)
Édesvíziteknős-félék
Északi víziteknős
Muhlenberg-víziteknős
Térképteknősök



Terrapene coahuila
Terrapene spp. (az I. Függeléken szereplő faj kivételével) Dobozteknősök


Coahuilai dobozteknős
Geoemydidae



Batagur affinis
Batagur baska

Geoclemys hamiltonii

Batagur spp. (az I. függelékben szereplő fajok kivételével)


Cuora spp.



Heosemys annandalii
Heosemys depressa
Heosemys grandis
Heosemys spinosa
Leucocephalon yuwonoi
Malayemys macrocephala
Malayemys subtrijuga
Mauremys annamensis








Geoemyda spengleri (Kína)

Batagur-teknősök


Déli batagur-teknős
Batagur-teknős
Szelenceteknősök
Hamilton-teknős
Cakkos földiteknős

Templomteknős
Lapos partiteknős
Óriás-partiteknős
Tüskés partiteknős
Celebeszi erdeiteknős
Nagyfejű csigaevőteknős
Maláj csigaevőteknős
Annami teknős













Melanochelys tricarinata
Morenia ocellata




Mauremys mutica











Notochelys platynota
Mauremys iversoni
(Kína)
Mauremys megalocephala (Kína)

Mauremys nigricans
(Kína)
Mauremys pritchardi
(Kína)
Mauremys reevesii
(Kína)
Mauremys sinensis
(Kína)




Ocadia glyphistoma
(Kína)
Ocadia philippeni
(Kína)
Iverson-víziteknős

Nagyfejű
háromélűteknős
Indokínai víziteknős
Nagy háromélűteknős

Pritchard-víziteknős

Kínai háromélűteknős

Kínai csíkosteknős

Háromélű földiteknős

Burmai gyűrűsteknős
Maláj laposhátúteknős
Kuanghszi-csíkosteknős

Hajnani csíkosteknős




Pangshura tecta
Orlitia borneensis
Pangshura
spp. (az I. Függeléken szereplő faj kivételével)






Sacalia bealei (Kína)
Sacalia pseudocellata (Kína)
Borneói folyamiteknős
Fedélteknősök


Indiai fedélteknős

Kínai szemesteknős
Hajnani szemesteknős


Siebenrockiella crassicollis Siebenrockiella leytensis
Sacalia quadriocellata
(Kína)
Díszes szemesteknős

Fekete szélesfejűteknős

Leytei partiteknős
Platysternidae
Platysternon megacephalum
Nagyfejűteknős-félék
Nagyfejű teknős
Podocnemididae
Erymnochelys madagascariensis Peltocephalus dumerilianus Podocnemis spp.
Sisakteknősfélék Madagaszkári folyamteknős
Duméril-sisakteknős

Folyamteknősök
Testudinidae











Astrochelys radiata
Astrochelys yniphora
Chelonoidis nigra
Gopherus
flavomarginatus
Psammobates
geometricus
Pyxis arachnoides
Pyxis planicauda
Testudo kleinmanni


Testudinidae spp. (az I. Függeléken szereplő fajok kivételével; a
Geochelone sulcata vadon befogott, elsődlegesen kereskedelmi célból forgalmazott egyedeire megállapított éves exportkvóta nulla.)
Szárazfölditeknős-félék

Szárazfölditeknős-félék









Sugaras teknős
Csőrösmellű teknős
Elefántteknős
Mexikói üregteknős

Déli sátorteknős

Közönséges pókteknős
Lapos pókteknős
Egyiptomi teknős
Trionychidae

Apalone spinifera atra
Aspideretes gangeticus

Aspideretes hurum

Aspideretes nigricans

Amyda cartilaginea






Chitra
spp.
Lissemys punctata
Lissemys scutata


Pelochelys
spp.











Palea steindachneri
(Kína)

Pelodiscus axenaria
(Kína)
Lágyhéjúteknős-félék
Porcos lágyhéjúteknős
Fekete lágyhéjúteknős
Gangeszi
lágyhéjúteknős
Pávaszemes lágyhéjúteknős
Sötét lágyhéjúteknős
Pisze-lágyhéjúteknősök
Indiai leffentyűsteknős
Burmai leffentyűsteknős
Bibircsesnyakú
lágyhéjúteknős
Óriás-lágyhéjúteknősök
Nincs magyar neve
Pelodiscus maackii
(Kína)
Pelodiscus parviformis
(Kína)
Rafetus swinhoei
(Kína)
Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Swinhoe-lágyhéjúteknős
AMPHIBIA
ANURA
Bufonidae



Altiphrynoides spp.
Atelopus zeteki

Bufo periglenes
Bufo superciliaris
Nectophrynoides
spp.
Nimbaphrynoides spp.
Spinophrynoides spp.
Kétéltűek
BÉKÁK
Varangyfélék
Elevenszülő békák
Panamai csonkaujjú-
béka
Aranyvarangy
Kameruni varangy
Elevenszülő békák
Elevenszülő békák
Elevenszülő békák
Calyptocephalellidae
Calyptocephalella gayi
(Chile)
Nincs magyar nevük
Nincs magyar neve
Dendrobatidae
Allobates femoralis

Allobates zaparo
Cryptophyllobates
azureiventris Dendrobates
spp.
Epipedobates spp.
Phyllobates spp.
Nyílméregbéka-félék
Barnacombú famászóbéka
magyar neve nincs Égszínkék nyílméreg-
béka
Nyílméregbékák
Nyílméregbékák
Nyílméregbékák
Hylidae
Agalychnis spp.10

Nincs magyar nevük
Mantellidae
Mantella spp.
Aranybékafélék
Aranybékafélék
Microhylidae
Dyscophus antongilii


Scaphiophryne gottlebei
Szűkszájúbéka-félék
Paradicsombéka
Nincs magyar neve
Ranidae
Euphlyctis hexadactylus
Hoplobatrachus tigerinus
Valódibéka-félék
Hatujjú béka
Tigrisbéka
Rheobatrachidae

Rheobatrachus spp.
Gyomorköltőbéka-
félék
Gyomorköltő békák
CAUDATA

Ambystomidae



Ambystoma dumerilii Ambystoma mexicanum
FARKOS
KÉTÉLTŰEK
Harántfogúgőte-félék Nincs magyar neve Axolotl
Cryptobranchidae

Andrias spp.



Cryptobranchus alleganiensis (Egyesült Amerikai Államok)
Óriásszalamandra-
félék
Óriásszalamandrák Amerikai óriásszalamandra
Salamandridae
Neurergus kaiseri (I)
Szalamandrafélék
Iráni császárszalamandra
ELASMOBRANCHII Porcoshalak
LAMNIFORMES

Cetorhinidae



Cetorhinus maximus
HERINGCÁPA-
ALAKÚAK
Cetcápafélék Óriáscetcápa
Lamnidae
Carcharodon carcharias
Heringcápafélék
Nagy fehércápa
ORECTOLOBI-
FORMES
Rhincodontidae



Rhincodon typus
RABLÓCÁPA-
ALAKÚAK
Rablócápafélék
Érdes rablócápa
RAJIFORMES
Pristidae


Pristidae spp. (a II. Függeléken szereplő faj kivételével)





Pristis microdon (Nemzetközi kereskedelem kizárólag élő állatok megfelelő és elfogadható akváriumokba elsősorban állományvédelmi célból történő szállítása esetén engedélyezhető.)
RÁJAALAKÚAK
Fűrészesrája-félék Fűrészesrája-félék


Édesvízi fürészesrája
ACTINOPTERYGII Sugarasúszójú halak
ACIPENSERIFORMES
ACIPENSERIFORMES spp. (az I. Függeléken szereplő fajok kivételéve)
TOKALAKÚAK
Tokalakúak
Acipenseridae
Acipenser brevirostrum
Acipenser sturio
Tokfélék
Tompaorrú tok
Közönséges tok
ANGUILLIFORMES
Anguillidae


Anguilla anguilla
ANGOLNAALAKÚAK
Angolnafélék
Angolna
CYPRINIFORMES
Catostomidae


Chasmistes cujus
PONTYALAKÚAK
Nincs magyar nevük
Cui-ui
Cyprinidae

Probarbus jullieni

Caecobarbus geertsi
Pontyfélék
Afrikai vakmárna
Nincs magyar neve
OSTEOGLOSSI-
FORMES
Osteoglossidae




Scleropages formosus



Arapaima gigas
CSONTOSNYELVŰ-
HAL-ALAKÚAK
Csontosnyelvűhal-félék
Arapaima
Ázsiai csontnyelvű-hal
PERCIFORMES SÜGÉRALAKÚAK
Labridae
Cheilinus undulatus
Ajakoshalfélék
Napóleonhal
Sciaenidae
Totoaba macdonaldi
Dobolóhalfélék
Totoaba
SILURIFORMES
Pangasiidae


Pangasianodon gigas
HARCSAALAKÚAK
Óriásharcsa-félék
Óriásharcsa
SYNGNATHIFORMES
Syngnathidae


Hippocampus spp.
TŰHALALAKÚAK
Tűhalfélék
Csikóhalak
SARCOPTERYGII Tüdőshalak
CERATODONTI-
FORMES
Ceratodontidae




Neoceratodus forsteri
TÜDŐSHAL-
ALAKÚAK
Ausztráliai tüdőshal-
félék
Ausztrál tüdőshal
COELACANTHI-
FORMES
Latimeriidae



Latimeria spp.
BOJTOSÚSZÓJÚHAL-
ALAKÚAK
Bojtosúszóhal-félék
Bojtosúszójú halak
ECHINODERMATA (TÜSKÉSBŐRŰEK)
HOLOTHUROIDEA Tengeri uborkák
ASPIDOCHIROTIDA
Stichopodidae


Isostichopus fuscus
(Ecuador)

Nincs magyar nevük
Nincs magyar neve
ARTHROPODA (ÍZELTLÁBÚAK)
ARACHNIDA Pókszabásúak
ARANEAE
Theraphosidae


Aphonopelma albiceps
Aphonopelma pallidum
Brachypelma
spp.
PÓKOK Madárpókfélék
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Madárpókok
SCORPIONES
Scorpionidae


Pandinus dictator
Pandinus gambiensis
Pandinus imperator
SKORPIÓK
Skorpiófélék
Óriásskorpió
Gambiai óriásskorpió
Császárskorpió
INSECTA Rovarok
COLEOPTERA
Lucanidae


Colophon spp.
(Dél-Afrika)
BOGARAK
Szarvasbogárfélék
Nincs magyar nevük
Scarabaeidae
Dynastes satanas
Galacsinhajtófélék
Sátánbogár
LEPIDOPTERA LEPKÉK
Nymphalidae
Agrias amydon boliviensis (Bolívia)
Morpho godartii lachaumei (Bolívia)
Tarkapelkefélék
Nincs magyar neve

Nincs magyar neve
Prepona praeneste buckleyana (Bolívia) Nincs magyar neve
Papilionidae







Ornithoptera alexandrae
Papilio chikae
Papilio homerus

Papilio hospiton

Atrophaneura jophon
Atrophaneura pandiyana
Bhutanitis
spp.
Ornithoptera spp. (az I. Függeléken szereplő faj kivételével)







Parnassius apollo
Teinopalpus
spp.
Trogonoptera spp.
Troides spp.
Pillangófélék
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve

Nincs magyar neve
Madárszárnyú pillangók


Alexandra-királyné pillangó
Luzoni fecskefarkúlepke
Homerus-
fecskefarkúlepke
Homerus-
fecskefarkúlepke
Apolló-lepke
Nincs magyar nevük
Madárszárnyú pillangók
Madárszárnyú pillangók
ANNELIDA (GYŰRŰSFÉRGEK)
HIRUDINOIDEA Piócák
ARHYNCHOB-
DELLIDA
Hirudinidae



Hirudo medicinalis


Piócafélék
Orvosi pióca
Hirudo verbana Magyar nadály
MOLLUSCA (PUHATESTŰEK)
BIVALVIA Kagylók
MYTILOIDA
Mytilidae


Lithophaga lithophaga
Nincs magyar nevük
Nincs magyar nevük
Sziklafúró kagyló
UNIONOIDA
Unionidae


Conradilla caelata


Dromus dromas

Epioblasma curtisii
Epioblasma florentina
Epioblasma sampsonii
Epioblasma sulcata
perobliqua
Epioblasma torulosa
gubernaculum


Epioblasma torulosa torulosa
Epioblasma turgidula
Epioblasma walkeri




Cyprogenia aberti









Epioblasma torulosa rangiana

Folyamikagyló-félék
Madárszárnyú
gyöngykagyló
Ehető gyöngykagyló
Dromedár-gyöngykagyló
Curtis-gyöngykagyló
Sárga gyöngykagyló
Sampson-gyöngykagyló
Nincs magyar neve

Zöld gyöngykagyló

Északi gyöngykagyló

Bütykös gyöngykagyló

Turgid-gyöngykagyló
Barna gyöngykagyló
Fusconaia cuneolus
Fusconaia edgariana
Lampsilis higginsii
Lampsilis orbiculata
orbiculata
Lampsilis satur
Lampsilis virescens
Plethobasus cicatricosus

Plethobasus
cooperianus

Pleurobema plenum Potamilus capax

Quadrula intermedia

Quadrula sparsa

Toxolasma cylindrellus
Unio nickliniana
Unio tampicoensis tecomatensis
Villosa trabalis











Pleurobema clava
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Higgins-gyöngykagyló
Rózsaszín
gyöngykagyló
Lapos zsebkönyvkagyló
Alabama-lámpakagyló
Szemölcsöshátú gyöngykagyló
Narancslábú
gyöngykagyló
Nincs magyar neve
Érdes gyöngykagyló
Vaskos
zsebkönyvkagyló
Vaskos
zsebkönyvkagyló
Appalach-majomarcú-
kagyló
Halvány törpekagyló
Nicklin-gyöngykagyló
Tampico-gyöngykagyló

Cumberland-babkagyló
VENEROIDA
Tridacnidae


Tridacnidae spp.

Óriáskagylófélék
Óriáskagylófélék
GASTROPODA Csigák
MESOGASTROPODA
Strombidae



Strombus gigas

Óriás szárnyascsigafélék
Óriás-szárnyascsiga
STYLOMMATO-
PHORA
Achatinellidae



Achatinella spp.
TÜDŐSCSIGÁK

Kis achátcsigafélék
Kis achátcsigák
Camaenidae
Papustyla pulcherrima
Falakócsiga-félék
Zöld falakó-csiga
CNIDARIA (KORALLOK, TŰZKORALLOK, VIRÁGÁLLATOK)
ANTHOZOA Virágállatok
ANTIPATHARIA
ANTIPATHARIA spp.
FEKETEKORALLOK Feketekorallok
GORGONACEAE
Coralliidae


Corallium elatius
(Kína)
Corallium japonicum
(Kína)
Corallium konjoi
(Kína)
Corallium secundum
(Kína)
Nemeskorallok
Nemeskorallfélék
Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve
HELIOPORACEA
Helioporidae
KÉK KORALLOK
Kékkorall-félék
Helioporidae spp. (csak a Heliopora coerulea fajt tartalmazza, a fosszíliákra nem vonatjkoznak az egyezmény előírásai) Kékkorall-félék
SCLERACTINIA
SCLERACTINIA spp. (a fosszíliákra nem vonatjkoznak az egyezmény előírásai)
KŐKORALLOK
Kőkorallok
STOLONIFERA
Tubiporidae


Tubiporidae spp. (a fosszíliákra nem vonatjkoznak az egyezmény előírásai)

Orgonakorall-félék
Orgonakorall-félék
HYDROZOA
MILLEPORINA
Milleporidae



Milleporidae spp. (a fosszíliákra nem vonatjkoznak az egyezmény előírásai)
Hidrák TŰZKORALLOK Tűzkorall-félék Tűzkorall-félék
STYLASTERINA
Stylasteridae


Stylasteridae spp. (a fosszíliákra nem vonatjkoznak az egyezmény előírásai)

Hidrokorall-félék
Hidrokorall-félék
NÖVÉNYEK
AGAVACEAE
Agave parviflora


Agave victoriae-
reginae
#4
Nolina interrata
Agávéfélék
Törpeagávé
Viktória-királynő agávé

San Diego-i medvefű
AMARYLLIDACEAE
Galanthus spp. #4
Sternbergia spp. #4
Amarilliszfélék
Hóvirágok
Vetővirágok
ANACARDIACEAE
Operculicarya
hyphaenoides
Operculicarya
pachypus
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve

Nincs magyar neve
APOCYNACEAE





Pachypodium ambongense
Pachypodium baronii

Hoodia spp. #9
Pachypodium spp. (az I. Függeléken szereplő fajok kivételével) #4
Meténgfélék
Nincs magyar nevük
Gumólábfák



Nincs magyar neve

Nincs magyar neve
Pachypodium decaryi
Rauvolfia serpentina
#2
Nincs magyar neve
Indiai vérnyomáscserje
ARALIACEAE
Panax ginseng (csak
az orosz föderációbeli populáció; az egyezmény függelékein más populáció nem szerepel) #3
Panax quinquefolius
#3
Aráliafélék
Ázsiai ginszeng






Amerikai ginszeng
ARAUCARIACEAE
Araucaria araucana
Araukáriafélék
Chilei fenyő
BERBERIDACEAE
Podophyllum
hexandrum
#2
Borbolyafélék
Himalájai tojásbogyó
BROMELIACEAE
Tillandsia harrisii #4
Tillandsia kammii #4
Tillandsia kautskyi #4
Tillandsia mauryana
#4
Tillandsia sprengeliana #4
Tillandsia sucrei #4
Tillandsia xerographica #4
Broméliafélék
Harris-tillandzia
Kamm-tillandzia
Kautsky-tillandzia
Maury-tillandzia

Sprenge-tillandzia

Sucre-tillandzia
Sarjadó tillandzia
CACTACEAE






Ariocarpus spp.
Astrophytum asterias

Aztekium ritteri
Coryphantha
werdermannii
Discocactus
spp.
Echinocereus
ferreirianus
ssp.
lindsayi
Echinocereus schmollii
Escobaria minima
Escobaria sneedii
Mammillaria pectinifera
Mammillaria solisioides
Melocactus conoideus

CACTACEAE spp. (az I. Függeléken szereplő, illetve a
Pereskia spp., Pereskiopsis spp. és Quiabentia spp fajok kivételével) (6)#4
Kaktuszfélék
Kaktuszfélék





Gyapjas kaktuszok
Dinnyealakú
csillagkaktusz
Aztékkaktusz
Werdermann-
répagyökerűkaktusz
Korongkaktuszok
Nincs magyar neve


Karcsúkaktusz
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Melocactus
deinacanthus
Melocactus glaucescens
Melocactus paucispinus
Obregonia denegrii
Pachycereus militaris
Pediocactus bradyi
Pediocactus knowltonii
Pediocactus paradinei
Pediocactus peeblesianus
Pediocactus sileri
Pelecyphora
spp.
Sclerocactus brevihamatus ssp. tobuschii
Sclerocactus erectocentrus
Sclerocactus glaucus Sclerocactus mariposensis
Sclerocactus mesae-
verdae
Sclerocactus nyensis
Sclerocactus papyracanthus
Sclerocactus pubispinus
Sclerocactus wrightiae
Strombocactus
spp.
Turbinicarpus spp.
Uebelmannia spp.
Nincs magyar neve

Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Kövirózsakaktusz Katona orgonakaktusz Nincs magyar neve Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve

Nincs magyar neve Bárdkaktuszok
Nincs magyar neve


Nincs magyar neve

Nincs magyar neve
Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve
Papírtövisű kaktusz

Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Nincs magyar nevük
Nincs magyar nevük
Nincs magyar nevük
CARYOCARACEAE
Caryocar costaricense
#4
Szuaridiófélék
Ajillo
COMPOSITAE
(ASTERACEAE)


Saussurea costus
Fészkesek

Indiai törpebogáncs
CRASSULACEAE
Dudleya stolonifera
Dudleya traskiae
Varjúhájfélék
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
CUCURBITACEAE Tökfélék
Zygosicyos pubescens Nincs magyar neve
Zygosicyos tripartitus Nincs magyar neve
CUPRESSACEAE
Fitzroya cupressoides
Pilgerodendron uviferum
Ciprusfélék
Patagón ciprus
Patagón déliciprus
CYATHEACEAE
Cyathea spp. #4
Páfrányfafélék
Serlegpáfrányok
CYCADACEAE




Cycas beddomei

CYCADACEAE spp. (az I. Függeléken szereplő faj kivételével) #4
Cikászfélék
Cikászfélék



Beddome-cikász
DICKSONIACEAE
Cibotium barometz #4
Dicksonia spp. (csak az amerikai populációk; az egyezmény függelékein nem szerepel más populáció) #4
Páfrányfafélék
Báránypáfrány
Hópáfrányok
DIDIEREACEAE
DIDIEREACEAE spp.
#4
Álkaktuszfélék
Álkaktuszfélék
DIOSCOREACEAE
Dioscorea deltoidea
#4
Jamszgyökérfélék
Himalájai jamszgyökér
DROSERACEAE
Dionaea muscipula #4
Harmatfűfélék
Vénusz légycsapója
EBENACEAE
Diospyros aculeata
#5
(beleértve a var.
meridionalis-t is)
(Madagaszkár)
Diospyros
analamerensis #5
(Madagaszkár)
Diospyros anosivolensis
#5 (Madagaszkár)
Diospyros baroniana
#5
(Madagaszkár) Diospyros bemarivensis
#5
(Madagaszkár) Diospyros bernieri #5
(Madagaszkár) Diospyros bernieriana
#5
(Madagaszkár)
Diospyros bezofensis
#5
(Madagaszkár)
Diospyros boinensis
#5
(Madagaszkár) Diospyros boivinii #5 (beleértve a var. manongarivensis-t is) (Madagaszkár) Diospyros calophylla
#5
(Madagaszkár)
Diospyros caucheana
#5
(Madagaszkár)
Ébenfafélék
Nincs magyar neve



Nincs magyar neve


Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve



Nincs magyar neve

Nincs magyar neve
Diospyros
cinnamomoides #5
(Madagaszkár)
Diospyros clusiifolia
#5
(Madagaszkár)
Diospyros conifera #5
(Madagaszkár)
Diospyros coursiana
#5
(Madagaszkár)
Diospyros crassiflorides
(Diospyros crassiflora)
#5 (Madagaszkár)
Diospyros cupulifera
#5
(Madagaszkár)
Diospyros danguyana
#5
(Madagaszkár)
Diospyros decaryana
#5
(Madagaszkár)
Diospyros
dycorypheoides #5
(beleértve a var.
meridionalis-t is)
(Madagaszkár)
Nincs magyar neve


Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve


Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve



Diospyros ebenifera
#5
(Madagaszkár)
Diospyros enervis #5
(Madagaszkár)
Diospyros erinacea #5
(Madagaszkár)
Diospyros
erythrosperma #5
(Madagaszkár)
Diospyros filipes #5
(Madagaszkár)
Diospyros fuscovelutina
#5
(Madagaszkár)
Diospyros geayana
#5
(Madagaszkár)
Diospyros gneissicola
#5 (Madagaszkár)
Diospyros gracilipes
#5
(beleértve a vars
lecomtei, parvifolia,
velutipes and
subenervis-t is)
(Madagaszkár)
Diospyros greveana
#5
(beleértve a var.
boinensis-t is)
(Madagaszkár)
Diospyros haplostylis
#5
(beleértve a var.
Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve


Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve





Nincs magyar neve



Nincs magyar neve
hildebrandtii-t is)
(Madagaszkár)
Diospyros hazomainty
#5
(Madagaszkár)
Diospyros hemiteles
#5
(Madagaszkár)
Diospyros heterosepala
#5
(Madagaszkár)
Diospyros humbertiana
#5
(Madagaszkár)
Diospyros humbertii
#5
(Madagaszkár)
Diospyros implexicalyx
#5
(Madagaszkár)
Diospyros ketsensis
#5
(Madagaszkár)
Diospyros laevis #5
(Madagaszkár)
Diospyros lamiana #5
(Madagaszkár)


Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve
Diospyros lanceolata
#5
(Madagaszkár)
Diospyros latispathulata
#5
(Madagaszkár)
Diospyros lenticellata
#5
(Madagaszkár)
Diospyros leucocalyx
#5
(Madagaszkár)
Diospyros leucomelas
#5
(Madagaszkár)
Diospyros lokohensis
#5
(Madagaszkár)
Diospyros louveli #5
(Madagaszkár)
Diospyros
madagascariensis #5
(Madagaszkár)
Diospyros madecassa
#5 (Madagaszkár)
Diospyros magnifolia
#5
(Madagaszkár)
Diospyros manampetsae
#5
(Madagaszkár)
Diospyros mangabensis
#5
(Madagaszkár)
Diospyros mangorensis
#5
(Madagaszkár)
Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve


Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve
Diospyros mapingo
#5
(Madagaszkár)
Diospyros masoalensis
#5
(Madagaszkár)
Diospyros mcphersonii
#5
(Madagaszkár)
Diospyros meeusiana
#5
(Madagaszkár)
Diospyros
microrhombus #5
(Madagaszkár)
Diospyros montigena
#5
(Madagaszkár)
Diospyros myriophylla
#5
(Madagaszkár)
Diospyros myrtifolia
#5
(Madagaszkár)
Diospyros myrtilloides
#5
(Madagaszkár)
Diospyros natalensis
#5
(Madagaszkár)
Diospyros neraudii #5
(Madagaszkár)
Diospyros nigricans
#5
(Madagaszkár)
Diospyros nodosa #5
(Madagaszkár)
Diospyros obducta #5
(Madagaszkár)
Diospyros occlusa #5
(Madagaszkár)
Diospyros olacinoides
#5
(Madagaszkár)
Diospyros onivensis
#5
(Madagaszkár)
Diospyros parifolia #5
(Madagaszkár)
Diospyros parvifolia
#5
(Madagaszkár)
Diospyros perreticulata
#5
(Madagaszkár)
Diospyros perrieri #5
(Madagaszkár)
Diospyros pervillei #5
(Madagaszkár)
Diospyros platycalyx
#5
(Madagaszkár)
Diospyros pruinosa
#5 (Madagaszkár)
Diospyros
Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve


Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve
quartzitarium #5
(Madagaszkár)
Diospyros quercina
#5
(Madagaszkár)
Diospyros revaughanii
#5
(Madagaszkár)
Diospyros rubrolanata
#5
(Madagaszkár)
Diospyros sakalavarum
#5
(beleértve a var.
mollifolia-t is)
(Madagaszkár)
Diospyros sclerophylla
#5
(Madagaszkár)
Diospyros seychellarum
#5
(Madagaszkár)
Diospyros
sphaerosepala
#5
(beleértve a var.
calyculata-t is)
(Madagaszkár)
Diospyros stenocarpa
#5
(Madagaszkár)
Diospyros striicalyx
#5
(Madagaszkár)
Diospyros subacuta
#5
(Madagaszkár)
Diospyros subenervis
#5
(Madagaszkár)
Diospyros
subfalciformis #5
(Madagaszkár)
Diospyros subsessifolia
#5
(Madagaszkár)
Diospyros subtrinervis
#5
(Madagaszkár)
Diospyros tampinensis
#5
(Madagaszkár)
Diospyros tetraceros
#5
(Madagaszkár)
Diospyros tetrapoda
#5
(Madagaszkár)
Diospyros torquata
#5
(beleértve a var.
mabaoides-t is)
(Madagaszkár)
Diospyros toxicaria
#5
(Madagaszkár)


Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve



Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve




Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve


Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve



Nincs magyar neve
Diospyros tropophylla
#5
(Madagaszkár)
Diospyros urschii #5
(Madagaszkár)
Diospyros velutipes
#5
(Madagaszkár)
Diospyros vera #5
(Madagaszkár)
Diospyros vescoi #5
(beleértve a var.
mandrarensis-t is)
(Madagaszkár)
Diospyros viguieriana
#5
(Madagaszkár)
Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve



Nincs magyar neve
EUPHORBIACEAE































Euphorbia
ambovombensis
Euphorbia
capsaintemariensis

Euphorbia spp. (csak a szukkulens fajok az Euphorbia misera kivételével; az I. Függeléken szereplő fajok kivételével; az Euphorbia trigona kertészeti változatának mesterségesen szaporított példányaira, az Euphorbia lactea mesterségesen szaporított, Euphorbia neriifolia gyökérállományába oltott mesterségesen szaporított, fésűs, legyező alakú és klorofillhiányos formáira, valamint az Euphorbia ’Milii’ 100 darabnál többet számláló kiszerelésekben forgalomba hozott és láthatóan kertészeti változatának mesterségesen szaporított példányaira az egyezmény rendelkezései nem vonatkoznak) #4
Kutyatejfélék
Kutyatejek






























Nincs magyar neve

Nincs magyar neve
Euphorbia cremersii
(Beleértve a forma
viridifoliat és a var.
rakotozafyit.)
Euphorbia cylindrifolia
(Beleértve az ssp.
tuberiferat.)
Euphorbia decaryi
(Beleértve a var.
ampanihyensist,
robinsoniit
és
spirostichat.)
Euphorbia francoisii
Euphorbia moratii
(Beleértve a var. antsingiensist, bemarahensist és multiflorat.)
Euphorbia
parvicyathophora
Euphorbia quartziticola
Euphorbia tulearensis
Nincs magyar neve



Nincs magyar neve


Nincs magyar neve




Nincs magyar neve
Nincs magyar neve




Nincs magyar neve

Nincs magyar neve Nincs magyar neve
FOUQUIERIACEAE


Fouquieria fasciculata
Fouquieria purpusii

Fouquieria columnaris
#4
Okotillófélék
Budzsumfa

Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
GNETACEAE
Gnetum montanum
(Nepál) #1
Gnétumfélék
Nincs magyar neve
JUGLANDACEAE
Oreomunnea pterocarpa #4
Diófélék
Gavilán
LAURACEAE
Aniba rosaeodora #12
Babérfélék
Rózsafa
LEGUMINOSAE (FABACEAE)









Dalbergia nigra

Caesalpinia echinata
#10



Dalbergia darienensi
#2 (Panama
populációja)
(Panama)
Dalbergia louvelii #5
(Madagaszkár)
Dalbergia monticola
#5
(Madagaszkár)

Dalbergia normandii
#5
(Madagaszkár) Dalbergia purpurascens #5 (Madagaszkár)
Pillangósok
Parázsfa (brazilfa)

Nincs magyar neve


Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Brazil rózsafa
Nincs magyar neve

Nincs magyar neve











Pericopsis elata #5
Platymiscium pleiostachyum #4
Pterocarpus santalinus
#7
Dalbergia retusa (a guatemalai és panamai populációk)
#5
Dalbergia stevensonii (a guatemalai populációk) #5
Dalbergia xerophila
#5
(Madagaszkár) Dipteryx panamensis (Costa Rica/Nicaragua)
Kokoboló rózsafa



Honduraszi rózsafa


Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Afrikai teakfa
Nincs magyar neve

Vörös szantálfa
LILIACEAE









Aloe albida
Aloe albiflora
Aloe alfredii
Aloe bakeri
Aloe bellatula
Aloe calcairophila
Aloe compressa
(Beleértve a var.
rugosquamosat,
schistophilat
és
paucituberculatat.)
Aloe delphinensis
Aloe descoingsii
Aloe fragilis
Aloe haworthioides
(Beleértve a var.
aurantiacat.)
Aloe helenae
Aloe laeta
(Beleértve a var. aurantiacat.)
Aloe parallelifolia
Aloe parvula
Aloe pillansii
Aloe polyphylla
Aloe rauhii
Aloe suzannae
Aloe versicolor
Aloe vossii

Aloe spp. (az I. Függeléken szereplő fajok és az Aloe barbadensis néven szintén ismert Aloe vera kivételével, amely az egyezmény függelékein nem szerepel) #4
Liliomfélék
Aloék








Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Vékonyszárú aloé
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve




Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve


Nincs magyar neve
Nincs magyar neve

Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
MAGNOLIACEAE
Magnolia liliifera var.
obovata (Nepál) #1
Liliomfafélék
Hodgson-liliomfa
MELIACEAE









Swietenia humilis #4
Swietenia macrophylla
(a neotrópusi régió
populációja) #6
Swietenia mahagoni
#5

Cedrela fissilis (Bolívia)
#5
Cedrela lilloi (Bolívia)
#5
Cedrela odorata (Brazília, Bolívia, továbbá a kolumbiai, guatemalai és perui populációk) #5
Imafüzérfa-félék
Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve




Honduraszi mahagóni
Nagylevelű mahagóni


Karibi mahagóni
NEPENTHACEAE



Nepenthes khasiana
Nepenthes rajah

Nepenthes spp. (az I.
Függeléken szereplő
fajok kivételével) #4
Kancsókafélék
Kancsókák


Indiai kancsóka
Óriáskancsóka
ORCHIDACEAE




(Minden most
következő, az I.
Függeléken szereplő faj
esetében a steril
konténerben szállított, in
vitro
szaporított, szilárd
vagy folyékony
táptalajon levő
magoncokra vagy
szövettenyészetekre
nem vonatkoznak az
egyezmény
rendelkezései, ha a
példányok megfelelnek
a Részes Felek
konferenciája által
elfogadott
„mesterségesen
szaporított”
meghatározásnak.
Aerangis ellisii
Dendrobium cruentum
Laelia jongheana

ORCHIDACEAE spp. (az I. Függeléken szereplő fajok kivételével) (
7) #4
Orchideafélék
Orchideafélék























Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Laelia lobata
Paphiopedilum
spp.
Peristeria elata
Phragmipedium
spp.

Renanthera imschootiana
Nincs magyar neve
Ázsiai papucsorchideák
Nincs magyar neve
Dél-amerikai
papucsorchideák
Nincs magyar neve
OROBANCHACEAE
Cistanche deserticola
#4
Vajvirágfélék
Sivatagi cistanche
PALMAE (ARECACEAE)



Chrysalidocarpus decipiens


Beccariophoenix
madagascariensis
#4


Lemurophoenix
halleuxii


Marojejya darianii
Neodypsis decaryi
#4
Ravenea louvelii
Ravenea rivularis
Satranala decussilvae
Voanioala gerardii








Lodoicea maldivica
(III Seychelles) #13
Pálmafélék

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Nincs magyar neve

Tengeri kókusz

Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
Nincs magyar neve
PAPAVERACEAE
Meconopsis regia
(Nepál) #1
Mákfélék
Nincs magyar neve
PASSIFLORACEAE
Adenia olaboensis
Passióvirágfélék
Nincs magyar neve
PINACEAE
Abies guatemalensis



Pinus koraiensis (Oroszországi Föderáció) #5
Fenyőfélék
Guatemalai
jegenyefenyő
Koreai fenyő
PODOCARPACEAE


Podocarpus parlatorei

Podocarpus neriifolius
(Nepál) #1
Kőtiszafafélék
Nincs magyar neve

Nincs magyar neve
PORTULACACEAE
Anacampseros
spp. #4
Avonia spp. #4
Lewisia serrata #4
Porcsinfélék
Széprózsák

Nincs magyar nevük
Nincs magyar neve
PRIMULACEAE
Cyclamen spp. (8)#4
Kankalinfélék
Ciklámenek
RANUNCULACEAE
Adonis vernalis #2
Hydrastis canadensis #8
Boglárkafélék
Tavaszi hérics
Kanadai aranygyökér
ROSACEAE
Prunus africana #4
Rózsafélék
Afrikai meggy
RUBIACEAE
Balmea stormiae
Galajfélék
Nincs magyar neve
SARRACENIACEAE



Sarracenia oreophila
Sarracenia rubra
ssp.
alabamensis
Sarracenia rubra
ssp. jonesii

Sarracenia spp. (az I. Függeléken szereplő fajok kivételével) #4
Kürtvirágfélék
Kürtvirágok


Nincs magyar neve
Nincs magyar nevük

Nincs magyar nevük
SCROPHULARIA-
CEAE

Picrorhiza kurrooa #2 (a Picrorhiza scrophulariiflora kivételével)
Tátogatófélék
Nincs magyar neve
STANGERIACEAE

Stangeria eriopus

Bowenia spp. #4
Stangercikász-félék
Nincs magyar nevük
Stanger-cikász
TAXACEAE
Taxus chinensis és a faj intraspecifikus taxonjai #2
Taxus cuspidata és a faj intraspecifikus taxonjai (9) #2
Taxus fuana és a faj intraspecifikus taxonjai #2
Taxus sumatrana és a faj intraspecifikus taxonjai #2
Taxus wallichiana #2
Tiszafafélék
Kínai tiszafa


Japán tiszafa


Tibeti tiszafa


Szumátrai tiszafa


Himalájai tiszafa
THYMELEACEAE (AQUILARIACEAE)

Aquilaria spp. #4
Gonystylus spp. #4
Gyrinops spp. #4
Boroszlánfélék

Sasfák
Nincs magyar nevük
Nincs magyar nevük
TROCHODEND-
RACEAE (TETRACENTRA-
CEAE)




Tetracentron sinense
(Nepál) #1
Nincs magyar nevük



Nincs magyar neve
VALERIANACEAE
Nardostachys grandiflora #2
Macskagyökérfélék
Indiai nárdus
VITACEAE
Cyphostemma
elephantopus
Cyphostemma
montagnacii
Szőlőfélék
Nincs magyar neve

Nincs magyar neve
WELWITSCHIACEAE
Welwitschia mirabilis
#4
Velvicsiafélék
Velvicsia
ZAMIACEAE
ZAMIACEAE spp. (az I. Függeléken szereplő fajok kivételével) #4
Bunkóspálmafélék
Bunkóspálmafélék
Ceratozamia spp.
Chigua spp.
Encephalartos
spp.
Microcycas calocoma
Nincs magyar nevük
Nincs magyar nevük
Kafferkenyerek
Parafapálma
ZINGIBERACEAE
Hedychium philippinense #4
Gyömbérfélék
Fülöp-szigeteki
gyömbérliliom
ZYGOPHYLLACEAE
Bulnesia sarmientoi
#11
Királydinnyefélék
Nincs magyar neve
Guaiacum spp. #2 Szentfák
1 Az argentínai populáció (a II. Függeléken szerepel):
Nemzetközi kereskedelem kizárólag a II. Függeléken szereplő vikunyapopulációk élő egyedeiről nyírt gyapjúval, valamint a szövettel és az abból készített termékekkel és kézimunkákkal engedélyezhető. A gyapjúszövet belső oldalán kötelezően fel kell tüntetni a faj elterjedési területén levő országok (a „Convenio para la Conservación y Manejo de la Vicuña” nevű Egyezmény szerződő felei) által elfogadott emblémát, valamint a „VICUÑA-ARGENTINA” szegélyfeliratot. Az egyéb termékeket jelöléssel kell ellátni, amely tartalmazza az emblémát és a „VICUÑA- ARGENTINA-ARTESANÍA” jelölést. A faj minden más példányát az I. Függelékbe tartozó faj példányának kell tekinteni, és a velük való kereskedelmet ennek megfelelően szabályozni.
2 A bolíviai populáció (a II. Függeléken szerepel):
Nemzetközi kereskedelem kizárólag élő vikunyákról nyírt gyapjúval, valamint a szövettel és az abból készített termékekkel engedélyezhető, ideértve a kézimunkákat és kötött árucikkeket is. A gyapjúszövet belső oldalán kötelezően fel kell tüntetni a faj elterjedési területén levő országok (a „Convenio para la Conservación y Manejo de la Vicuña” nevű Egyezmény szerződő felei) által elfogadott emblémát, valamint a „VICUÑA-BOLIVIA” szegélyfeliratot. Az egyéb termékeket jelöléssel kell ellátni, amely tartalmazza az emblémát és a „VICUÑA-BOLIVIA-ARTESANÍA” jelölést. A faj minden más példányát az I. Függelékbe tartozó faj példányának kell tekinteni, és a velük való kereskedelmet ennek megfelelően szabályozni.
3 A chilei populáció (a II. Függeléken szerepel):
Nemzetközi kereskedelem kizárólag a II. Függeléken szereplő vikunyapopulációk élő egyedeiről nyírt gyapjúval, valamint a szövettel és az abból készített termékekkel engedélyezhető, ideértve a kézimunkákat és kötött árucikkeket is. A gyapjúszövet belső oldalán kötelezően fel kell tüntetni a faj elterjedési területén levő országok (a „Convenio para la Conservación y Manejo de la Vicuña” nevű Egyezmény szerződő felei) által elfogadott emblémát, valamint a „VICUÑA-CHILE” szegélyfeliratot. Az egyéb termékeket jelöléssel kell ellátni, amely tartalmazza az emblémát és a „VICUÑA-CHILE-ARTESANÍA” jelölést. A faj minden más példányát az I. Függelékbe tartozó faj példányának kell tekinteni, és a velük való kereskedelmet ennek megfelelően szabályozni.
4 A perui populáció (a II. Függeléken szerepel):
Nemzetközi kereskedelem kizárólag élő vikunyákról nyírt gyapjúval és a felek konferenciájának kilencedik ülésének időpontjában (1994. november) meglévő 3249 kg-nyi gyapjúkészlettel, valamint a szövettel és az abból készített termékekkel engedélyezhető, ideértve a kézimunkákat és kötött árucikkeket is. A gyapjúszövet belső oldalán kötelezően fel kell tüntetni a faj elterjedési területén levő országok (a „Convenio para la Conservación y Manejo de la Vicuña” nevű Egyezmény szerződő felei) által elfogadott emblémát, valamint a „VICUÑA-PERU” szegélyfeliratot.
Az egyéb termékeket jelöléssel kell ellátni, amely tartalmazza az emblémát és a „VICUÑA-PERU-ARTESANÍA” jelölést. A faj minden más példányát az I. Függelékbe tartozó faj példányának kell tekinteni, és a velük való kereskedelmet ennek megfelelően szabályozni.
5 A botswanai, namíbiai, dél-afrikai és zimbabwei populációk (a II. Függeléken szerepelnek):
Exportengedély kizárólag a következő esetekben adható:
a) vadászati trófeák nem kereskedelmi célból történő exportja esetén; b) élő állatok megfelelő és elfogadható célállomásra történő szállítása esetén a felek konferenciájának Botswanát és Zimbabwét érintő 11.20. határozata szerint, valamint élő állatok in situ természetvédelmi programok céljára Namíbiában és Dél-Afrikában történő felhasználása esetén; c) nyersbőr exportja esetén; d) szőr exportja esetén; e) bőráruk kereskedelmi és nem kereskedelmi célú exportja esetén Botswana, Namíbia és Dél-Afrika számára, illetve nem kereskedelmi célú export esetén Zimbabwe számára; f) gyénileg jelölt és tanúsítvánnyal ellátott, kész ékszerbe beépített ekipa nem kereskedelmi célból történő exportja esetén Namíbia számára, valamint elefántcsont-faragványok nem kereskedelmi célból történő exportja esetén Zimbabwe számára; g) regisztrált nyers elefántcsont exportja esetén (Botswana, Namíbia, Dél-Afrika és Zimbabwe számára teljes agyarakra és agyardarabokra) a következő feltételek melett: i) kizárólag regisztrált állami tulajdonban lévő, az adott államból származó készletek esetén (a lefoglalt és az ismeretlen eredetű elefántcsontot kizárva); ii) kizárólag az Egyezmény titkársága által az Állandó Bizottsággal történő konzultációt követően jóváhagyott kereskedelemi partnerek részére, amelyek nemzeti jogszabályai és belső kereskedelmi ellenőrzése megfelelően biztosítja, hogy az importált elefántcsont ne kerülhessen újra-exportálásra és azt a felek konferenciája 10.10. (Rev. CoP14), a belső feldolgozásról és kereskedelemről szóló módosított határozata összes előírásának megfelelően kezelik; iii) leghamarabb csak azt követően, hogy a titkárság jóváhagyta a leendő importáló országokat és a regisztrált állami tulajdonban lévő készleteket; iv) nyers elefántcsont a regisztrált állami tulajdonban lévő készletek eladására vonatkozó, a felek tizenkettedik konferenciáján elfogadott feltételek mellett, amelyek a következők: 20 000 kg (Botswana), 10 000 kg (Namíbia), 30 000 kg (Dél-Afrika); v) A felek tizenkettedik konferenciáján elfogadott mennyiségeken túl a Botswanában, Zimbabwéban, Namíbiában és Dél-Afrikában 2007. január 31-ig regisztrált és az Egyezmény titkársága által jóváhagyott állami tulajdonban elefántcsont exportálható és szállítható a g) iv) feltételei szerinti elefántcsonttal együtt, célállomásonként egyetlen szállítmányban, a titkárság szigorú ellenőrzése mellett;
vi) a kereskedelemből származó haszon kizárólag elefántvédelmi programokra,e valamint az elefánt elterjedési területén és azok közvetlen közelében élő helyi közösségek védelmét és fejlődését szolgáló programokra használható fel; valamint vii) A g) v) pontban meghatározott további mennyiségek kizárólag abban az esetben forgalmazhatók, ha az Állandó Bizottság megállapította, hogy a fenti feltételek teljesülnek; h) A II. Függeléken már szereplő populációkból származó elefántcsont kereskedelmének engedélyezésére vonatkozó további javaslat nem nyújtható be a felek konferenciájának az annak tizennegyedik ülésével kezdődő és a g) i), g) ii), g) iii), g) vi) és g) vii) pontok előírásai szerint létrejött egyszeri szállítmány időpontja utáni kilenc évig tartó időszakban. Továbbá az ilyen további javaslatokat a 14.77. és 14.78. határozatok alapján kell kezelni. A titkárság javaslatára az Állandó Bizottság dönthet úgy, hogy ezt a kereskedelmet részben vagy teljes egészében felfüggeszti abban az esetben, ha az exportáló vagy az importáló országok nem teljesítik az előírásokat, vagy a kereskedelem bizonyítottan káros hatással van más elefántpopulációkra. A faj minden más példányát az I. Függelékbe tartozó faj példányának kell tekinteni, és a velük való kereskedelmet ennek megfelelően szabályozni.
6 Az alábbi hibridek és/vagy kertészeti változatok mesterségesen szaporított példányai nem tartoznak az egyezmény hatálya alá:
Hatiora x graeseri
Schlumbergera x buckleyi
Schlumbergera russelliana x Schlumbergera truncata
Schlumbergera orssichiana x Schlumbergera truncata
Schlumbergera opuntioides x Schlumbergera truncata
Schlumbergera truncata (kertészeti változatok)
Cactaceae
spp. formái, a következő oltóalanyokra oltva: Harrisia ’Jusbertii’, Hylocereus trigonus vagy
Hylocereus undatus
Opuntia microdasys
(kertészeti változatok)
7 Az alábbi nemek mesterségesen szaporított hibridjei nem tartoznak a rendelet hatálya alá, amennyiben az alábbi a)
és b) pontbeli feltételek teljesülnek: Cymbidium, Dendrobium, Phalaenopsis és Vanda:
a) A példányok láthatóan mesterségesen szaporítottak és nem tanúsítják a vadonban történő begyűjtés jeleit, úgymint mechanikai sérülés és a begyűjtésből eredő komoly vízveszteség, szabálytalan forma vagy nem egyöntetű méret és alak a rendszertani egységen és szállítmányon belül, a levelekre tapadó algák vagy egyéb, a leveleken fejlődő szervezetek, valamint rovarok vagy más kártevők okozta sérülések; illetve
b) i) nem virágzó állapotban történő szállítás esetén a példányokat külön konténerben kell szállítani (úgymint karton, dobozok, ládák vagy CC-konténerben történő szállítás esetén saját polc), amelyek mindegyikében ugyanazon hibrid 20 vagy annál több példányát szállítják; az egy konténerben szállított növényeknek nagyban hasonlónak és egészségesnek kell lenniük; valamint a növényeket olyan dokumentumok kíséretében kell szállítani, mint pl. az egyes hibridek példányainak pontos számát tartalmazó számla; vagy
ii) virágzó állapotban történő szállítás esetén, ha egyedenként legalább egy teljesen nyílt virág van, nincs megkötés a szállítmányonkénti egyedek legkisebb számára nézve, de az egyedeket kiskereskedelmi értékesítésre
megfelelően elő kell készíteni, pl. előre nyomtatott címkével kell ellátni vagy előre nyomtatott csomagolóanyaggal kell becsomagolni, amelyen szerepel a hibrid neve és a végfelhasználó ország. Az adatoknak - az ellenőrzést megkönnyítendő - jól láthatónak kell lenniük.
A kivételnek nem egyértelműen megfelelő növényeket a megfelelő CITES-dokumentumokkal kell szállítani.
8 A Cyclamen persicum kertészeti változatának mesterségesen szaporított példányai nem tartoznak az egyezmény hatálya alá. E kivétel nem vonatkozik a nyugalmi állapotban levő gumók kereskedelmére.
9 A Taxus cuspidata élő, cserepes vagy más kisméretű konténerben lévő mesterségesen szaporított hibridjei és kertészeti változatai, amelyek minden szállítmánya olyan címkével van ellátva, vagy olyan bizonylat kíséri, amelyen feltüntették a rendszertani egység vagy egységek nevét, valamint azt, hogy „mesterségesen szaporított”, nem tartoznak az egyezmény hatálya alá.
10 Csak a következő fajok tekinthetőek a II. függelékbe tartozónak: Agalychnis annae, Agalychnis callidryas, Agalychnis moreletii, Agalychnis saltator és Agalychnis spurrelli.
#1 Valamennyi rész és származék, kivéve:
a) a mag, a spóra és a pollen (ideértve a pollíniumokat);
b) a steril konténerben szállított, in vitro szaporított, szilárd vagy folyékony táptalajon levő magoncok vagy szövettenyészetek;
c) a mesterségesen szaporított növényekről származó vágott virág; illetve
d) a Vanilla nemzetségbe tartozó mesterségesen szaporított növények termése, része és származéka.
#2 Valamennyi rész és származék, kivéve:
a) a mag és a pollen; illetve
b) a csomagolt és kiskereskedelmi forgalomra előkészített késztermékek.
#3 Egész és szeletelt gyökerek, valamint gyökér darabok.
#4 Valamennyi rész és származék, kivéve:
a) a mag (ideértve az Orchidaceae maghéját), a spóra és a pollen (ideértve a pollíniumokat). A kivétel nem vonatkozik a Mexikóból exportált Cactaceae spp. magjára, valamint a Madagaszkárról exportált Beccariophoenix madagascariensis és Neodypsis decaryi magjára.
b)
a steril konténerben szállított, in vitro szaporított, szilárd vagy folyékony táptalajon levő magoncok vagy szövettenyészetek;
c) a mesterségesen szaporított növényekről származó vágott virág;
d) a Vanilla (Orchidaceae) nemzetség, illetve a Cactaceae család betelepített vagy mesterségesen szaporított növényeinek termése, része és származéka; illetve
e) az Opuntia nemzetség Opuntia alnemzetségébe és a Selenicereus (Cactaceae) nemzetségbe tartozó betelepített
vagy mesterségesen szaporított növények szára, virága, része és származéka, valamint
f) az Euphorbia antisyphilitica csomagolt és kiskereskedelmi forgalomra előkészített késztermékei.
#5 A rönk, a fűrészfa és a furnérlemez.
#6 A rönk, a fűrészfa, a furnérlemez és a rétegelt lemez.
#7 A rönk, a fanyesedék, őrlemény és kivonat.
#8 Föld alatti részek (é. gyökerek és gumók): Egészben, részben vagy porítva.
#9 Valamennyi rész és származék, kivéve amelyen a következő címke szerepel „Készült ellenőrzött begyűjtésű Hoodia spp.-ből ellenőrzött előállítás során nyert anyagból a botswanai/namíbiai/dél-afrikai CITES irányító hatóságokkal való együttműködés keretében, a BW/NA/ZA xxxxxx számú megállapodás szerint”
#10 A rönk, a fűrészfa, a furnérlemez, ideértve a húros hangszerekhez való vonók gyártására használt félkész faárut.
#11 A rönk, a fűrészfa, furnérlemez, rétegelt lemez, őrlemény és kivonat
#12 A rönk, a fűrészfa, a furnérlemez, a rétegelt lemez és az illóolaj, (a csomagolt és kiskereskedelmi forgalomra előkészített késztermékek kivételével).
#13 A kókuszbél (ismert úgyis, mint „endosperma”, „kókuszbél” vagy „kopra”) és annak bármely származéka.”

4. § (1) Ez a törvény a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2)-(3) * 

(4) Az 1. §-ban szereplő fenntartásnak Magyarország részéről a letéteményes kormány felé való közléséről a külpolitikáért felelős miniszter, e törvény végrehajtásához szükséges egyéb intézkedésekről a természetvédelemért felelős miniszter gondoskodik.