1546. évi IX. törvénycikk

a királyi segély behajtásának a módja

A kirovásnak pedig azt a módját rendelték el: hogy a királyi felség válaszszon ki mindenik vármegye számára, tetszése szerint, adókivetőnek egy becsületes és tisztességes férfiut, a ki mellé minden egyes vármegyéből egy, szintén becsületes, nemes választandó, a kinek a munkáját a vármegye fizesse meg s a kit akarata ellenére is arra reákényszerithet.

1. § Ezek mindketten a kirovásra való kiküldetésük idején, a vármegye előtt a legszigorubb esküt tegyék arra nézve, hogy mind a jelen adó összeirásában, mind az emlitett régebbi adók kifürkészésében és megvizsgálásában, személyválogatás nélkül, lelkiismeretük és a királyi felségnek és hazájuknak tartozó hitük szerint becsületesen és hüségesen fognak eljárni.

2. § És a szolgabirák, főbenjáró büntetés alatt, semmi birtokot se merjenek eltitkolni, hanem azok összeirása végett az adókivetőket mindegyikbe személyesen vezessék el.

3. § Mihelyt az összeirás megtörtént, az emlitett választott nemes ugy a jelen adóról, mint a korábbi adók átvizsgálásáról szóló lajstromot is, legott hüségesen küldje be a vármegye pecsétje alatt a királyi felségnek, nehogy a jelen adózásban csalás vagy hiba történjék és hogy a multakra nézve biztos számadás legyen kéznél.