1553. évi V. törvénycikk

a jobbágyokat a várakhoz ingyen munkára ne kényszeritsék; a katonák fizetés nélkül az élelmiszereket el ne vegyék és az országlakók fekvőjavait maguk számára, török módra timárokul össze ne irják és ki ne oszszák

Végre most megálapitották azt is, hogy ezutánra a jobbágyokat sehol, egy helyen is, akármiféle várhoz vagy erősséghez, semmiféle ingyen munkára ő felsége vagy az ő tisztviselői, avagy előljárói soha se kényszerithessék.

1. § Minthogy a sok és felette nagy nyomoruságtól elnyomva és már-már a végromláshoz közel jutva, az ilyen munkákat, a milyeneket tudniillik a közelebbi években végezni kénytelenek voltak, tovább már semmi módon sem végezhetnek; és nyilván való, hogy ezek miatt az ország pusztulásra jut és istennek haragja is napról-napra kétségtelenül nevekedik.

2. § A karok és rendek kérik továbbá a királyi felséget, hogy méltóztassék annak a végzésnek megtartása felől is intézkedni és a fölött őrködni, (a miképen azt most is állhatatosan és kegyelmesen megigérte) hogy ő felségének a katonái, sehol, egy helyen is az állomásukból vagy várőrségükből, avagy az átvonulásban, a szegény jobbágyokkal szemben erőszakoskodásokat el ne kövessenek: azoknak vagyonát, élelmi szereit, zabját és barmait fizetés nélkül erőszakkal el ne vegyék és fölhagyjanak azokkal a méltatlanságokkal és gonoszságokkal, a melyekről ő felségének röviden jelentést tettek.

3. § A falukat és városokat pedig, a törökök szokása szerint, a maguk számára timárokul, össze ne irják és tetszés szerint ne birtokolják. És a kik ennek ellenére cselekednének, azokat ő felsége másoknak példájára keményen megbüntesse.

4. § Az ő felsége katonái részéről okozott károkra nézve (a mely károkról ő felsége mielőbb kibocsátás utján bizonyosságot szerezve és a végrehajtás felől is kegyelmesen intézkedve) méltóztassék a szent felség, a katonák zsoldjából való megtéritésről gondoskodni és azoknak méltatlanságait, erőszakoskodásait és hallatlan gonoszságait büntetés nélkül nem hagyni.

5. § Mert különben, ha ezek büntetlenül maradnak, sem istennek haragját elforditani, sem a végzéseket - bármily erősek legyenek is azok - hatályhoz juttatni nem lehet.

6. § Azt azonban a karok és rendek nem ellenzik, hogy a véghelyeknek megerősitésére, azok a jobbágyok, a kik önként ezen dolgozni akarnak, bérbe fogadhatók legyenek, de azon mód és rend szerint, a melyet Bécsben követnek.

7. § Mert a karok és rendek nem kételkednek affelől, hogyha tudásra jut és hire megyen, hogy a munkának bérét, tudniillik azt a bért, a melyet a munkásoknak Bécsben adnak, naponként megfizetik, hogy senkivel méltatlanság nem történik és senkit el nem nyomnak: a szükséges munkára, minden helyről, még az urak akarata ellenére is, igen sokan fognak egybeseregleni.

8. § A kik, ha mégis valamikor kellő számban nem lennének, erőszakkal őket ne kényszeritsék; hanem a királyi szent felség méltóztassék az ilyen munkásoknak, a szomszéd országokból és tartományokból való bérbefogadásáról gondoskodni: mivel a külföldiek munkára, bérszerzés végett, különben is gyakran szoktak az országba jönni.