1792. évi XVII. törvénycikk

hogyan lehessen az örökös tartományok váltó-törvényszékeinek s biróságainak itéleteit, melyeknek valaki magát önként alá vetette, végrehajtani?

Az igazság és a nemzetek s országok közti kereskedés, mely a hitel biztonsága nélkül nem állhat fönn, kivánván, hogy a törvényesen megkötött szerződések teljesittessenek és azoknak birói hatalommal való végrehajtásáról gondoskodva legyen: addig is, mig törvények által hathatósabb intézkedés tétetnék, Ő szent felsége kegyes előterjesztéséhez képest elhatározták a karok és rendek, hogy valamint azok, a kik kereskedésben és nyerészkedés okából váltólevelet adnak ki és szerződést kötnek, magukat egyenesen az örökös tartományok váltó-biróságainak vetvén alá, vagy pénzfizetés teljesitésére az örökös tartományok valamely helyén határozottan kötelezték magukat, vagy az örökös tartományoknak a váltó-biróság alá tartozó kereskedőivel nyerészkedő társaságot kötöttek, ugy azok is, a kik saját birói illetőségökről való lemondás és az idegennek elismerése mellett csak egyszerü kölcsönt kötnek, azon biróság itéletét, melyet maguknak a kötelezvényben kifejezetten választottak, elfogadni; Magyarország és a hozzá kapcsolt részek törvényszékei pedig a maguknak ilyenképen kötelezők ellen hozott és átküldő-levél mellett a magyar királyi udvari kanczellária utján kiadandó itéleteket végrehajtani tartozzanak.

De hogy valamint egyrészről a hitelezők biztonságáról intézkedés tétetik, ugy másrészről a csalásoknak eleje vétessék és harmadik személyek joga is meg legyen óva, jónak látszott elrendelni:

1. Hogy csak azon szerződések tekintendők jogerőseknek, melyek törvényesen és olyanok által köttettek, a kik cselekvő képességgel birnak magukat elkötelezni; minélfogva a gyámoltak, kiskoruak, atyai hatalom alatt állók kötelezvényei, a kiknek még semmi tulajdonuk nincs, ezen jogerővel soha nem lesznek fölruházva.

2. Harmadik személyek joga a hazai törvények értelmében érintetlen legyen; és ha ilyen jog a végrehajtás alkalmával alaposan jelentetett be, vagy a kötelező-levél törvénytelensége állittatott, akkor a győztes és a végrehajtást sürgető külföldi a végrehajtó biró előtt előlegesen biztositékot adni és kötelezettséget vállalni tartozzék arra nézve, hogy a kötelemnek az eljáró biróság előtt kimutatandó semmisége esetében, vagy ha az ország törvényes biróságai előtt harmadik személy joga vagy elsősége akár a kötelező-levél keltének idejéből, akár a betáblázásból, akár a dolog természetéből bebizonyithatólag kitünik, elégtételt fog szolgáltatni.

3. Az ingatlan jószágokban foganatositandó végrehajtás csak zálog erejével birjon, ugy hogy a nemesi javakat bármikor, a polgári telkeket pedig egy év és egy nap alatt vissza lehessen váltani.

4. Ellenállásnak is legyen helye, ha az ellenálló akár a dologban, akár a személyben való tévedést be tudja bizonyitani.

5. Hogy a per inditását meg lehessen tudni s nehogy valaki talán költött kötelezettség alapján külföldön biróság előtt megtámadtatván vagyoni értéke veszedelemben forogjon: az örökös tartományok illető biróságai elé teendő idézés, megfelelő határidő kitüzése mellett, a magyar királyi udvari kanczelláriának azon megyéhez, hol az adós lakik, intézett rendeletével adassék tudtára, mely neki a közgyülés bevárása nélkül lesz kézbesitendő. Viszont Ő szent felsége kegyelmesen intézkedni fog, hogy addig is, mig váltótörvényszék itt is állittatni fog, midőn többi örökös országaink lakosai valamit Magyarországban vásárolnak és a fizetést szintén Magyarországon igérik, vagy egyébként magukat valamely most létező vagy azután fölállitandó magyar biróságnak egyenesen alávetik, a magyar biróság által hozandó itéleteknek készséges és pontos végrehajtásáról a többi örökös tartományok törvényszékei gondoskodjanak.