1802. évi VII. törvénycikk

a kilenczednek, vagy más földbérnek, valamint a hegyvámnak és tizednek természetben való megvételéről

Nehogy a tizednek, vagy más földbérnek, valamint a hegyvámnak és tizednek természetben való késedelmes megvétele által a földeket ezen szolgáltatások ellenében munkáló földmüveseknek kár okoztassék: Ő szent felsége jóváhagyásával határozták a karok és rendek:

1. § Hogy mihelyest a bármilyen fajta őszi termények aratását vagy kaszálását ugyanazon határban vagy ugyanazon földesur birtokán egészen bevégezték a földmüvesek, a kik valamely telkeket természetben járó kilenczed vagy bármely földbér vagy tized czimén birnak: ugyanazon földmüvesek tegyenek arról azonnal jelentést az illető urnak vagy képviselőjének: s ugyanezt a tavaszi termés aratása vagy kaszálása után is meg kell tartani. És ha akár az előbbi, akár az utóbbi, vagy mind a két alkalommal az ur vagy képviselője a tett jelentéstől számitandó nyolcz nap alatt a kilenczedet, vagy bármely természetben járó földbért, vagy tizedet beszedni elmulasztaná: a földmüveseknek, kik az ilyen halogatás miatt károsulnának, szabadságukban álland a nyolczadik nap elmultával az illető urnak járó hányadot az 1569:XXX. törvénycikk értelmében, a földeken ott hagyni, és a többi termést elszállitani.

2. § Hogy azoknak, a kik természetben beszedni szokott kilenczednek, vagy bármiféle hegyvámnak, vagy tizednek alávetett szőlőket mivelnek, a bortermelésben való károsodásuk hasonlóképen elkerültessék, rendeltetett:

Hogy az illető ur vagy képviselője a kilenczedet, vagy bármely természetben járó hegyvámot vagy tizedet a vármegyei törvényhatóság által a helyi viszonyokhoz képest, a földesuraknak is meghallgatásával, kitüzendő határidőn belül, az 1647:XCV. törvénycikkben kifejezett büntetés alatt, szintén a törvényhatóság által elhatározandó mód szerint mustban vagy gerezdekben a szüret alatt szedje be; érintetlen maradván a kilenczedre, vagy bármely földbérre, hegyvámra vagy tizedre nézve kötött vagy kötendő szerződések és egyezségek, valamint épségben hagyatván azon vidékek gyakorlata is, a melyekben eddig a szüret alatt kilenczed, vagy bármely hegyvám vagy tized szedése egyenkint is szokásban volt.