1805. évi I. törvénycikk

az általános fölkelés kijelentéséről az alább irott módozat szerint

Midőn Magyarországnak és a hozzá kapcsolt részeknek kegyelmes királyi levéllel a végett összehivott karai és rendei, hogy azon eszközökről, melyekkel a tartósabb alapra fektetendő külső béke megszilárditásának czéljából kezdett alkudozások sikeresebben volnának folytathatók, gondoskodjanak, Ő szent felségének hozzájok intézett, s a magyar nemzet iránt legkegyelmesebb hajlandóságát nem kevésbbé, mint a nemzet kitartásába vetett bizodalmát tanusitó királyi beszédéből, azután pedig a kegyelmes királyi előterjesztésekből is megértvén, hogy Ő szent felségét s Magyarországot és alkotmányát a franczia császár most már nyilt erőszakban kitört sulyos háboruval támadta meg, őseik példáján induló hüséggel és buzgósággal tanácskoztak a szükséges segedelmekről: majd a fenséges főherczeg nádor utján az időközben sulyosabbra fordult háboru körülményeiről értesülvén, megtudták, hogy a veszély növekvőben van és az ellenség már Ő szent felségének örökös tartományaihoz közeledik, sőt Magyarországot és a haza alkotmányát is a legsulyosabb válság fenyegeti: belátták, hogy a veszély nagyságához képest erejöket meg kell fesziteniök, s mivel nem kisebb veszedelem fenyegeti az országot és alkotmányt, mint az 1741. évben, azért őseik példája szerint csupán ez alkalomra, az 1741:LXIII. törvénycikkben foglalt összes föltételek és biztositékok alatt, főleg pedig, hogy ebből az ország sarkalatos törvényei, a nemességnek ősi kiváltságai, jogai és szabadságai ellen (a melyeknek megtartásáról fönt nevezett Ő királyi felsége az ország karait és rendeit ez alkalommal is kegyelmesen biztositotta) semmi módon sérelem ne származzék, s belőle jövendő időkben semmiféle következtetés ne legyen vonható, ősi lelkesedéstől lángolva s Ő királyi fenségének, az ország nádorának az országgyülés kezdetén a karok és rendekhez intézett szeretettel teljes beszédéről is megemlékezvén, egy szivvel-lélekkel elhatározták az ország általános fölkelését.

A mely általános fölkelés czimén:

1. § Fölkelnek az 1715:VIII. tc. és 1741:LXIII. törvénycikk értelmében az összes nemesek s mindazok, kiket a törvény ez elnevezés alá foglal, bármely méltóságban, hivatalban és állásban levő személyek legyenek, vagy maguk vagy maguk helyett állitandó alkalmas lovasok által fegyvert fognak.

2. § Azonfelül az 1741:LXIII. törvénycikkben kifejezett biztositékok alatt s minden jövendőre való következtetés nélkül, Ő királyi felsége személyének a jelen válságos helyzetben való védelmére, s az ország és szent koronájának az emlitett ellenséges támadások elleni megoltalmazására készséggel, lelkesen és jó szándékból fölajánlották, hogy az emlitett s az idézett 1715:VIII. törvénycikk rendeletéből kötelezett személyes fölkelésen kivül, ugyanazon általános fölkelés czimén, minden egyes, ezuttal a sürgős s más arány keresésének késedelmét nem türő veszedelem miatt fölosztási kulcsul tekintendő nádori porta után fegyverrel és a szükséges készletekkel fölszerelt két lovast és hat gyalogost minél hamarább kiállitani s tartós szükség esetére a következő 1806. év végéig az alantabb kifejtendő módon eltartani fognak.

Hogy pedig ugy a személyes fölkelésnek, mint a porták után való lovasok állitásának szabálya és módja körül a vármegyékben, városokban és a külön portákkal biró helyek- és kerületekben támadható bármiféle nehézségeknek eleje vétessék, Ő szent felségének kegyes jóváhagyásával a következő irányelvek szem előtt tartását határoztak el:

3. § A kik kor, testi alkalmatlanság, szolgálat vagy más ok miatt személyesen nem kelhetnek föl, kétezer forintnyi évi bármilyen természetü jövedelmök után egy lovast állitani és tartani kötelesek, a mely kötelezettséget mindenki azon vármegyében tartozik teljesiteni, a hol lakik, vagy ha több vármegyében bir jószágokat, abban, melyet maga választ, s igazolni tartozik, hogy a személyes fölkelés kötelezettségét valamelyikben teljesitette. Ezen arányhoz képest négy olyan nemes, a kiknek egyenkint bármily természetü jövedelmök ötszáz forintra emelkedik, hasonlóképen egy lovast állitnak.

4. § A többi csekélyebb vagyonu nemesek, a kik koruknál és erejöknél fogva alkalmasak, a személyes fölkelés kötelezettségének teljesitése alól nem mentetnek föl, hanem tartoznak azt a föntebb a 2. §-ban meghatározott gyalog katonaságban, az 1681:XLVI. törvénycikk büntetése alatt teljesiteni. Ha pedig a fegyverhordozásra személyesen alkalmas nemesek többen volnának, mint a hányra a hivatkozott 2. § szerint szükség van, ezek azok költségén kötelesek fölkelni, a kik személyesen nem katonáskodhatnak és akkor ők a fölkeléshez való minden vagyoni hozzájárulástól mentesek lesznek: a többieket, kik ezt nem tehetik, a vármegyei tisztviselők bölcs belátásuk szerint oszszák be a lovassághoz és gyalogsághoz.

5. § A hajdu-városok az 1741:LXIII. törvénycikk értelmében egyenkint egy-egy lovast állitnak.

6. § A káptalanba be nem kebelezett jószággal biró czimzetes püspökök, apátok és prépostok, a javadalmas főesperesek, a birtokos monostorok, társházak, székhelyek és conventek, az 1741:LXIII. törvénycikkel megegyezőleg, a nemességről föntebb mondott elv szerint egy lovast állitanak; kijelentetvén itt, hogy midőn valamely apát és prépost azelőtt elkülönitett több apátságot vagy prépostságot most együtt bir és a királyi kamara is, meg a vallás- és tanulmányi közalapok, a mennyiben üresedésben levő vagy megszüntetett püspökségek, prépostságok, apátságok, monostorok és társházak jószágait birják, ezek után, ugy mint azelőtt egyenkint voltak, egy-egy lovast állitsanak ki.

7. § Nemcsak mindegyik káptalan, gyüjtő néven értve, ad egy-egy lovast, hanem mindenik kanonok, kinek jövedelme kétezer forintra rug, akár tényleg be van töltve, akár üres a stallum, egy-egy lovast állit. Azok pedig, kiknek évi javadalma nem megy kétezer forintra, a 3. §-ban jelzett arány szerint ketten vagy hárman, vagy négyen együtt állitanak ki egy lovast.

8. § A birtokos plébánosok ugy tekintendők, mint az ország más nemesei; a többi birtoktalanok pedig, kivéve a szegényebbeket, a vármegyék bölcs belátása szerint, egyházmegyebeli társaikkal együtt, jövedelmeik arányában, járulnak ezen szükséglet födözéséhez.

9. § Hogy pedig a személyek helyett állitandó zsoldosok fizetésére nézve kérdés ne támadjon és hogy minden panasznak eleje vétessék, s minden fölös költekezés szorgosan kerülve legyen: egy lovas havi dija, a mostani drágaságra való tekintettel, öt forintban szabatik meg.

10. § Mindazoknak a fölkeléshez való hozzájárulását, a kikről az 1741:LXIII. törvénycikk 17. § és az abban hivatolt czikkelyek emlékeznek, ezen törvény rendelése szerint, de igazságos arányban és mérsékelten szabják meg a vármegyei tisztek, illetőleg a városok.

11. § A szabad királyi és bányavárosok, melyek mindegyike gyüjtő név alatt értve egy nemes személy képét viseli, a törvények értelmében egyenkint egy lovast állitnak és tartanak el azon vármegye kebelében, a hol feküsznek; minden portájok után pedig hat gyalogost állitnak; a lovasok állitása alól azonban, valamint azon száz forint fizetése alól, melyet különben az 1741:LXIII. törvénycikk rendelkezéséhez képest minden egyes porta után lehetne tőlük követelni, fölmentetnek azon föltétel alatt, hogy azok helyett otthon kellőleg fölszerelt s fegyverekkel ellátott polgárőrséget tartsanak, a belső biztonságnak minden veszély esetében való megvédésére. A mely városok pedig saját határukon kivül nemesi jószágot birnak, ezen birtokra nézve az ország többi nemeseivel egyenlő tekintet alá esnek.

12. § Mivel a hajdú városok a lovas katonaságban, melyhez lakosaik inkább huzódnak, hasznosabb szolgálatot teljesithetnek: Ő királyi fenségének, az ország nádorának, mint főkapitánynak rendelkezésére bizatik, hogy a porták aránya szerint rájok eső gyalogokat aránylagos számu lovasra változtathassa át.

13. § Midőn ez a jászokra és kunokra nézve is rendeltetik, tekintve mégis azt a nagyobb terhet, mely a lovasságból háramlanék reájok: Ő szent felségének kegyelmes jóváhagyásával határozatba megy, hogy a kiváltságuk értelmében általuk adandó lovasságnál többnek kiállitásától ezen háboru folyama alatt kegyelmesen mentessenek föl.

14. § A föntebb irt módon összegyüjtött lovasság a kerületi parancsnokok által idejekorán közlendő határidőben és helyre, az 1681:XLVI. törvénycikkben jelzett büntetés alatt és az ellenkezőkön ugyanott előirt módon megveendő, vagy a vármegyei biróság által tetszés szerint kiszabandó büntetés alatt megjelenni és hadi szemle alá állani köteleztetik.

15. § A táborozó fölkelt katonaság közös költségeinek fedezésére elegendő pénzalap gyüjtése végett a vármegyék ezen kiadások czimén bizonyos mérsékelt s a szükséget és ugyanazon egységes kulcsra alapitott igazságos arányt tul nem haladó összeget osztanak föl a kebelbeli nemességre s másokra, a kik ugyanazon számba mennek: magától értetvén, hogy azokra, kik saját költségükön kelnek föl, vagy fölkelőt állitnak, a teher fölosztásánál különös tekintettel kell lenni; a mely szegényebb nemesek pedig mások helyett kelnek föl, azokat teljesen mentesiteni kell.

16. § A fölkelő sereghez a 2. § szerint állitandó gyalogság akár a törvényhatóságok által készitendő, akár a katonai bizottmányoktól harmincznyolcz forintért beszerzendő ruházattal s egyéb készlettel ellátva, a kerületi parancsnokoktól előre kitüzött helyen és határnapon megjelenik; a szükséges fegyvereket pedig és más tábori szerelvényeket Ő szent felsége ingyen fogja neki szolgáltatni.

17. § Ezen gyalogsághoz kelnek föl azok a nemesek, a kik sem személyesen nem kelhetnek föl, sem másnak kiállitásához nem járulhatnak, a mennyiben a vármegyétől a lovassághoz nem osztattak be, vagy más nemesek helyett nem állittattak ki; mert ezek, magától értendőleg, a gyalogsághoz való menetel alól kivétetnek. Hogy pedig a czimerleveles nemesek annyival készebbek legyenek a minden nemes által vagy a lovasságnál, vagy a gyalogságnál való felkelő kötelezettség teljesitésére; Ő szent felsége jóváhagyásával az 1723:VI. törvénycikkben előirt taksa alól örökre mentesittetnek, épségben maradván egyebekben azon törvénycikkely rendelkezése.

18. § A fölkelő katonaság kiállitása és tartása nagy költségeket igényelvén, nehogy az ország erői tulságosan kimerüljenek; Ő szent felsége a gyalog katonaság ellátásáról gondoskodni méltóztatik; minélfogva az elszámolásban való zavarok elkerülése és egyformaság létesitése végett általánosan megállapittatik, hogy a gyalog katonaságot lábra állitásakor egy hónapi zsolddal az illető törvényhatóság lássa el, további ellátása a királyi kincstárra tartozván.

19. § A jó rend föntartása, zavarok elkerülése s a szükséges fegyelem létesitése végett ugy a lovas, mint a gyalog fölkelő katonaság a törvények értelmében vármegyéik jelvényei és zászlói alatt szállván táborba, a vármegyék által az ország nádorától, mint az ország főkapitányától veendő és az országgyülési határozattal megegyező utasitáshoz képest szakaszokba és századokba osztatnak be, melyek azután ugyanazon utasitáshoz képest a szokásokra és nyelvekre való tekintettel lovas ezredekké és gyalog zászlóaljakká alakittatnak.

20. § A fölkelő lovassághoz alkalmazandó tisztek kinevezése, a kik, valamint a gyalog katonasági tisztek is mindnyájan, a rendes katonaság tisztjeivel, a törzstiszteket, sőt a vezérkarhoz tartozó egyéneket sem véve ki, egyenlő jelleggel birnak, törvény és rég fönálló szokás alapján a vármegyék intézkedési jogának marad föntartva, azon arányban, a mint a lovasság fölállitásához járultak.

21. § A gyalog fölkelő katonaság mellé állitandó tiszteket és más egyéneket, az ország nádorától irányadásul minden törvényhatósággal közlendő személyi állományhoz képest, bezárólag a századosi rangig, az ország törvényhatóságai nevezik ki, az általuk kiállitott gyalogság számának arányában. De mivel a védelem czélját legjobban előmozditja, ha a katonai dolgokban jártas tisztek állittatnak a katonaság élére; azért ügyeljenek a törvényhatóságok, hogy első sorban olyanokat válaszszanak, a kik akár a katonaságnál, akár az előbbi fölkelésekben tisztséget viseltek.

A gyalogsági zászlóaljak vezetésére szükséges törzstiszteknek született magyarokból való kinevezése az ország nádorának hatáskörében hagyatik, azonban az egy zászlóalj kiállitásához járuló vármegyék javaslata alapján.

22. § Mivel ugy a gyalog, mint a lovas katonaság a szemle végeztével az illető vármegyék kebeléből az ország határaira fog széthelyeztetni, vagy a táborokba vezettetni: nehogy a tiszti állások a szolgálat kárára hosszabban legyenek betöltetlenül, az ország nádora, a vármegyéktől ajánlottakra való tekintettel, saját kinevezésével fogja azokat betölteni.

23. § Mivel pedig ezen fölkelő katonaságnak is kell az ország törvényeivel összhangozó bizonyos hadi renddel birnia; azért Ő szent felsége kerületi parancsnokokká kinevezni méltóztatott; a dunáninneni kerületbe gróf Sztáray Antal táborszernagyot, a Mária Terézia jeles rend középkeresztes vitézét, valamint egy magyar gyalogezred tulajdonosát és alsó-ausztriai hadi főkormányzót; a dunántuli kerületbe: Bátorkeszi Ott Károly altábornagyot, a Terézia jeles katonai rend középkeresztesét, valamint egy magyar lovasezred tulajdonosát; a tiszáninnenibe: Szentkereszty Zsigmond altábornagyot s hadosztályparancsnokot: a tiszántuliba Ducca Péter altábornagyot, a Terézia jeles rend vitézét, egy magyar gyalogezred tulajdonosát és bánsági hadi főkormányzót.

24. § Ezen parancsnokok tiszte és föladata lesz a rájok bizott egy-egy kerületben a vármegyékkel levelezni, a szükséges intézkedéseket megtenni, hadi szemlét tartani, s a fölkelő katonaságot a fölvonulás alatt, a táborban és visszatéréskor igazgatni.

25. § A hadi intézkedések megtételére, rendeletek keresztülvitelére és szétküldésére szükséges vezérkart és személyzetet, az ország ez általános fölkelése számára ugy a főparancsnok, mint a kerületi parancsnokok mellé Ő szent felsége fogja kegyelmesen kirendelni és tartani; valamint méltóztatik a szükséghez képest a fölkelő katonasághoz tüzérséget és szekerészetet is csatolni s annak ellátásáról gondoskodni.

26. § Mivel az egész fölkelő lovasság tartását ezuttal a karok és rendek vállalták el, ez azonban a szükséges eleséget magával nem viheti; azért előhaladása és visszatérése alkalmával azon törvényhatóságoktól, melyeknek területén át kell mennie, kapja, csakhogy készpénzfizetés ellenében a kenyérben, zabban és szénában való szükséges ellátást; a gyalogság pedig a rendes katonaság számára meghatározott módon láttatik el.

27. § A fölkelő lovasság ellátásának könnyitése végett a lovasságnak kenyérrel és zabbal saját raktáraiból leendő ellátása iránt is kegyelmesen gondoskodni méltóztatik. Nehogy azonban ez Ő szent felségére nagy terhet háritson; a karok és rendek a lovasság föntartására szükséges kenyérnek való gabonát s a lovak számára a zabot vagy árpát a törvényhatóságok a saját kebelökből való fölkelő lovasság arányához mért mennyiségben, mindenkor egy negyedévvel előre be fogják szolgáltatni az általok választandó királyi raktárakba.

A szénáról pedig a tábori főbiztos fog gondoskodni, a kinek kezelése megkönnyitése végett a vármegyék a kebelbeli fölkelő lovasok számához képest rájok eső szabályszerinti árak összegét három hónapra előlegezik; az árak netaláni emelkedéséből eredő veszteséget pedig, mihelyt arról értesitést kaptak, pótolják.

28. § Mind a lovas, mind a gyalog fölkelő sereg, a szükség ugy hozván magával, ezuttal és minden következtetés nélkül, Ő szent felsége és a szent korona védelére az ország határán tul is kötelezve lesz előre menni; ez esetben azonban, a szentesitett törvények értelmében, Ő szent felsége a lovasságnak is ingyenes ellátása és dijazása iránt kegyelmesen intézkedni fog.

29. § Hogy a fölkelő sereg a szükséges élelmiszerekkel könnyebben ellátható legyen, a törvényhatóságok minden eszközzel arra törekedjenek, hogy azokat bőven szolgáltassák a táborokba; olyanok ösztönzése és megkönnyitése végett pedig, a kik igazolják, hogy élelmiszereket szállitanak a hadsereghez, rendeltetik, hogy minden vámok, harminczadok és bármely dijak fizetése alól mentesek legyenek.

30. § Hogy a fölkelő katonaság ellátására tett minden intézkedés kellőképen foganatosulhasson és abban semmi fogyatkozás ne támadhasson: Ő szent felsége ugy, mint az utolsó két fölkeléskor szokásba jött, az ország részéről Végh István helytartó-tanácsost és a tartományi biztosság aligazgatóját főtábori biztossá, a mellé adandó szükséges személyzettel együtt kegyelmesen kinevezni méltóztatik, a ki a határon belül az élelmezés egész kezelését igazgatni és vezetni fogja.

31. § Mivel a hadakozás és a fegyverrel való bánás egyenlő módja legtöbbet tesz arra nézve, hogy az országos fölkelés a maga czéljának, tudniillik az ország védelmének minél jobban megfeleljen: azért az ország nádora, mint országos főkapitány, küldjön a törvényhatóságokhoz helyes és szükséges s hazai nyelven fogalmazott szabályzatot.

32. § Hogy a fölkelő katonaság kihágásai, a mennyire lehet, megelőztessenek és a netalán elkövetettek helyrehozassanak: az 1741:LXIII. törvénycikk 31. § értelmében a vármegyéktől kirendelendő tisztek a vétkesek ellen sommásan járjanak el és büntessék őket; a miben, hogy mindenütt egyenlő szabály tartassék szem előtt, Ő királyi fensége, az ország nádora, az ország törvényeihez alkalmazott s a vármegyékkel közlendő katonai törvénycikkeket fog a fölkelő katonaság részére kidolgoztatni, melyeket a kerületi parancsnokok előtte kihirdetni tartoznak.

Egyébként az 1741:LXIII. törvénycikk azon pontjaiban, melyeket a jelen törvény nem módosit, ez alkalommal is megtartandó.