1878. évi XIX. törvénycikk

azon arányról, a melyben a magyar korona országai az 1867. évi XII. törvénycikkben közöseknek elismert államügyek terheihez hozzájárulnak * 

1. § Azon arány, a mely szerint az 1867:XII. törvénycikkben közöseknek elismert államügyek költségei a magyar korona országai és a birodalmi tanácsban képviselt királyságok és országok által viselendők, az idézett törvénycikk 19. és 20. szakaszában körülirt módon, kölcsönös egyezmény utján, a magyar korona országaira nézve 30, a birodalmi tanácsban képviselt királyságok- és országokra nézve 70 százalékban állapittatik meg.

2. § Az 1867:XII. tc. 64. §-ánál fogva a vám- és kereskedelmi szerződés tartama alatt közös bevételnek kijelentett vámjövedék tiszta jövedelméből, mely a határvámjövedéki visszatéritések, valamint a határvám-jövedéki biztositékok visszafizetése, nemkülönben az 1869. évi II. törvénycikk 1-ső §-a értelmében ezen törvény időtartamára ezennel megállapitott vám- és kezelési költségátalány levonása után mutatkozik, mindenek előtt a közös vámvonalon át kivitt, - adó alá vetett tárgyak után járó adóvisszatéritések fedezendők, a maradék pedig a közös-ügyek fedezésére forditandó és ennélfogva az a közös költségek összegéből előre levonandó.

A magyar korona országainak, valamint a birodalmi tanácsban képviselt királyságoknak és országoknak, az emlitett adóvisszatéritések tekintetében való megterheltetése minden egyes adóágra nézve, melyre ezen adóvisszatéritések vonatkoznak, tudniillik a sörtermelés után járó fogyasztási adóra (a zárt városokban beszedett söradó-pótlékot kivéve), továbbá a szesz-, valamint a répaczukortermelés utján járó fogyasztási adóra nézve elkülönitve, oly módon vitetik keresztül, hogy mindegyik fél az egyes naptári évben az illető adónemben közösen fizetett adóvisszatéritéseknek annyi százalékát tartozik viselni, a hány százalékát teszi ki az általa azon naptári évben az illető adónemben elért nyers jövedelem, a mindkét fél által elért összes nyers jövedelemnek.

Nyers jövedelemnek azon adóösszegek tekintetnek, a melyek az illető naptári évben a kérdéses adónemben készpénzben vagy váltókban befolytak, miután azokból az üzletakadályok folytán visszatéritett adóösszegek levonattak.

Az adóvisszatéritések iránti kölcsönös leszámolás és kiegyenlités évenkint legkésőbb 12 hónappal az illető naptári év lefolyta után, zárszámadások alapján történik. Az 1878-iki második félévi végleges leszámolásnak az 1878. naptári év zárszámadásában az egyes adónemeknél mutatkozandó nyers jövedelmek fognak alapul szolgálni. Mindkét fél közt hónaponkint ideiglenes leszámolások eszközöltetnek. Ezen ideiglenes leszámolások mindaddig, mig az első évi végleges leszámolás megejtetett, a kérdésben forgó adónemek mindegyikénél azon arány szerint történnek, a mely arányban a mindkét fél által az 1868-tól kezdve bezárólag 1875-ig terjedő időszakban ezen adónemben elért átlagos évi nyers jövedelmek egymáshoz állanak.

Az első évi végleges leszámolás időpontjától kezdve az adóvisszatéritések iránti ideiglenes havi leszámolások azon arány szerint fognak történni, mely az azt közvetlenül megelőző végleges évi leszámolásnál az illető adónemben ezen végleges leszámolásnak alapjául szolgált.

3. § Ugy a magyar korona országai, mint a birodalmi tanácsban képviselt királyságok és országok kötelesek a közös kiadások fedezésére minden hóban havi bevételeiknek egy oly részét beszolgáltatni, mely ezen költségekhez ugyanazon arányban mint összes járulékok az illető évre előirányzott kiadásaiknak főösszegéhez áll.

Ha a havi részletek összege a járulék összegét el nem érné, ez esetben kötelezik magukat az emlitett országok: hogy a különbséget, és pedig tekintet nélkül bevételeikre, oly időszakokban fizetendik le, hogy a közös államháztartás fennakadást ne szenvedjen.

4. § Ezen törvény határozatai 1878. évi julius 1-től 1887. évi deczember hó végéig érvényesek.

5. § Jelen törvény, a vám- és kereskedelmi szövetséggel egyidejüleg lép életbe, feltéve, hogy a közösügyek költségeihez való hozzájárulás iránti jelen törvénynek megfelelő határozatok, a birodalmi tanácsban képviselt királyságok- és országokban is törvényerőre emeltetnek.