1879. évi XIX. törvénycikk

a kisajátitásról Szeged sz. kir. város területén * 

1. § Szeged sz. kir. város újból építése s rendezése czéljából, az illetékes hatóság által megállapitandó szabályozási terv keresztülvitelére, nemkülönben középületek emelésére szükséges területek megszerzésére, kisajátitásnak van helye.

Hogy mely hatóság illetékes a szabályozási terv megállapitására, azt külön törvény határozza meg.

2. § A jóváhagyott szabályozási tervben megállapitott szabályozási vonalaknak kitűzését, valamint az ezen terv szerint valamely közúthoz, utczához vagy nyilvános térhez csatolandó területeknek, a hatóság által való birtokba vételét senki nem akadályozhatja.

3. § Azon háztelkeken, a melyeken épület nem áll, és a melyeken a szabályozási terv más változtatást nem czéloz, mint azt, hogy ezen teleknek egy része a nyilvános úthoz utczához vagy térhez csatoltassék, azon körülmény, hogy a kisajátitási eljárás még meg nem indittatott, vagy be nem fejeztetett, az épitési engedély megadását és az épitést nem akadályozza.

4. § A jelen törvény értelmében eszközlendő kisajátitás által, a kisajátitott ingatlannak tulajdonjoga szereztetik meg.

5. § Ha a szabályozási terv szerint az ingatlannak a tulajdonosnál megmaradó része, akár kiterjedésénél, akár alakjánál fogva az épitkezési szabályok által megállapitott önálló telek méreteinek meg nem felel, ezen rész a tulajdonos kivánságára szintén kisajátitandó.

A tulaljdonosnak ezen joga megszünik, ha a kisajátitó a beltelket a szomszéd telkekből olykép ajánlkozik kiegésziteni, hogy az, egy részének kisajátitása után is, előbbi czéljának megfelelhet.

6. § Épület, vizmű, vagy a kisajátitandó földterületen fekvő egyéb tartozék nem részben, hanem mindig egészben tárgya a kisajátitásnak.

7. § A kisajátitási terv, mely tervrajzból vagy térképből és az összeirásból áll: városrészeként, utczánként vagy kisebb részletenként készitendő el.

8. § A kisajátitási terven az egyes birtokrészletek helyszinelési vagy helyrajzi számai világosan kitüntetendők.

A birtokrészleteken fekvő épületek betükkel, a szolgalmak pedig keresztalakú jegyekkel jelölendők meg.

9. § A kisajátitási összeirásnak a tervrajzzal összhangzásban kell lennie. Rovatai a következők:

1. sorszám:

2. a telekkönyvi tulajdonos neve;

3. helyszinelési vagy helyrajzi és földadókönyvi száma azon birtokrészletnek, a melyből a kisajátitás történik;

4. a városrész, utcza, esetleg dülő, a melyben az ingatlan fekszik;

5. az egész birtokrészletnek térfogata;

6. a kisajátitandó részletnek térfogata;

7. a kisajátitandó egyéb tárgyak leirása;

8. a kisajátitandó földterületnek és tartozékainak kisajátitási ára, tételenként és összesen;

9. észrevételek.

Az összeirás végén a kisajátitandó ingatlanra telekkönyvileg bekebelezett szolgalmak és tulajdonra vonatkozó egyéb jogok, jegyzékbe iktatandók.

10. § A kisajátitási összeirás egybeállitásánál a telekkönyvi hatóság közreműködni köteles. A kisajátitó az egybeállitás megkezdése előtt a szabályozási terv által érintett birtokrészletek helyszinelési számait kimutató beadványt a telekkönyvi hatósághoz tartozik benyujtani, mely ennek alapján az egyes telekjegyzőkönyvekben a feljegyzést a telek, rend. 161. §-a szerint eszközölteti.

11. § A kisajátitási terv megállapitására, valamint a kisajátitási ár egyesség utján való megállapitására, az illetékes hatóság eljáró bizottságot küld ki, melynek feladata határozni mindazon igények és észrevételek felett, a melyeket a felek netalán támasztani, illetőleg tenni fognak.

Ezen czélból az eljáró bizottság tárgyalási határnapot tűz ki, melyet megelőzőleg legalább nyolcz nappal a városi hatóságot értesiti, egyszersmind a kisajátitási tervrajzot és összeirást a városházán közszemlére kitéteti, erről az érdekelteket falragaszok utján és más alkalmas módon értesitteti és figyelmeztetti, hogy a kisajátitási terv ellen netaláni észrevételeket irásban, vagy az e czélra nyitott jegyzőkönyvben, vagy a tárgyalási határnapon a bizottság előtt szóval adják elő, ellenkező esetben az fog vélelmeztetni, hogy a nem nyilatkozó érdekelt a kisajátitási tervet a maga részéről elfogadta; továbbá figyelmezteti, hogy a kisajátitás megállapitása fölött a bizottság, habár senki sem jelennék is meg, a távollevők részére kinevezendő gondnok meghallgatása után, érdemileg fog határozni.

12. § A kitüzött határnapon az eljáró bizottság mindenekelőtt az érdekelt felekkel való egyezséget kisérli meg, mely ha létre jő, jegyzőkönyvbe veendő.

Az egyezségnek nem sikerülése esetében, előbb a városi hatóságnak, azután sorszám szerint az érdekelteknek észrevételei vétetnek tárgyalás alá. Ezen tárgyalás alapján és minden esetben a helyszinén nyomban teljesitendő és jegyzőkönyvbe veendő szemle után, az eljáró bizottság határozatot hoz, melyben megállapitja, hogy a kisajátitási tervezet mely részben hagyatik helyben, s viszont, mely részben s minő változást szenved.

13. § Ezen határozat szóval rögtön kihirdettetik, és irásban foglalva az iratokhoz csatoltatik.

Ha a határozat értelmében a telek más változtatást nem szenved, mint azt, hogy egy része valamely úthoz, utczához vagy nyilvános térhez csatoltatik, és a teleknek a tulajdonosnál megmaradandó része azon méretekkel bir, melyek egy önálló teleknek az épitési szabályok által megállapitott méreteinek megfelelnek, a határozat ellen jogorvoslatnak helye nincsen.

Egyéb esetekben a meg nem elégedő félnek jogában áll, a határozat ellen felfolyamodását az eljáró bizottság elnökénél a kihirdetéskor szóval bejelenteni, vagy 24 óra alatt irásban beadni.

A bizottság elnöke a felfolyamodást, az összes tárgyalási iratokkal, a közmunka- és közlekedésügyi ministeriumhoz terjeszti fel.

Ezen felfolyamodások felett a belügyi, közmunka- és közlekedésügyi és igazságügyi ministerek kiküldötteiből alakitott állandó bizottság legfeljebb 8 nap alatt véglegesen határoz.

14. § Ha a kisajátitási tervezetben, akár a felek megállapodása, akár a bizottság intézkedése s felfolyamodás esetében, a ministeri bizottság határozata folytán változások teendők: az eljáró bizottság ezek eszközlése iránt, minden késedelem nélkül intézkedik.

Az ekkép elkészült tervezetet ezen szavakkal „egyesség” vagy „végérvényes határozat folytán megállapittatott” hitelesiti, s a kir. törvényszékhez azonnal beküldi.

15. § A megállapitott kisajátitási terv alapján, az abban felvett területeken az épités a törvényszék kártalanitási eljárása előtt is azonnal megkezdhető.

Ha azonban az épitkezés egy fenálló épitmény elbontását tenné szükségessé, ennek megkezdése előtt, az épitmény és egyéb tartozékok megbecslése eszközlendő.

E végből a kisajátitó kérelmére a kir. törvényszék három szakértőt nevez ki, kik az e czélra kiküldött birósági tag által meghirdetvén, ennek vezetése alatt a becslést foganatositják s a becsleveleket, mely indokolt becsüjüket tartalmazza, a kiküldött birósági tagnak átadják, ki ezt az eljárásáról felvett jegyzőkönyvvel együtt, a kisajátitási iratokhoz leendő csatolás végett, kir. törvényszéknek bemutatja.

Ezen becslési eljárás a kérelem beadásától számitandó nyolcz nap alatt befejezendő.

16. § A jelen törvény alapján eszközölt kisajátitásoknál az 1868. LV. törvénycikknek a kártalanitást tárgyazó határnapokról szóló V. fejezete és a kártalanitási eljárást szabályozó VI. fejezete a 61. §-ig bezárólag, a következő módositásokkal alkalmazandó:

1. az 54. § akképen egészittetik ki, hogy a szakértő becsüsök véleményüket indokolni tartoznak;

2. az 56. § 2-ik bekezdése akképen módosittattik, hogy a kártalanitási összeget a szakértő becsüsök véleménye figyelembe vételével, az indokok mérlegelése mellett, a kir. törvényszék állapitja meg;

3. az 58. és 59. § határozatai oda módosittatnak, hogy

a) a kir. törvényszék érdemleges határozata ellen nem csak az eljárási formák megsértése miatt emelhető panasz, - hanem ugyanazon beadványban a kártalanitás módjára és mennyiségére nézve is felebbezésnek van helye;

b) ezen panasz mindkét tárgya felett másodbiróságilag a kir. tábla itél;

c) a kir. tábla határozata ellen fellebbezésnek csak a kártalanitás kérdésében van helye a legfőbb itélőszékhez - és pedig csak akkor, ha a kir. tábla a kir. törvényszék által megállapitott kártalanitás mennyiségét felemelte vagy leszállitotta. Előbbi esetben a kisajátitó, utóbbi esetben a kártalanitási összegre jogositott fél, a kézbesitéstől számitott három nap alatt élhet további felebbezéssel.

17. § A kártatalanitási eljárás befejezése után az összes iratok a törvényszék telekkönyi osztályához, a változás telekkönyvi keresztülvitele végett, átteendők.

18. § A tekekkönyvben feljegyzett tulajdoni vagy másnemű igények a törvény rendes útjára tartoznak, s a kisajátitás után csak a kártalanitási összegre intézhetők.

Ily keresetek létezése testében, vagy ha az ingatlan vagyon jelzálogos követeléssel van terhelve, a kártalanitási összeg a törvényszéknél teendő le.

19. § Ha a kisajátitandó vagy kisajátitott tárgyak tulajdonosainak személyeiben időközben változás történnék, a jogelődök nyilatkozatai a jogutódokra nézve is kötelezők.

20. § A kisajátitott ingatlan után járó közterheket, a kártalanitás iránt hozott birói itélet vagy a létrejött egyezség jogérvényre emelkedése napjától kezdve, a kisajátitó viseli s azokat a mennyiben az előbbi birtokos által már előlegeztettek volna, ennek megtériteni köteles.

21. § Ha a kisajátitott ingatlan a kártalanitási összeg kifizetése előtt vétetett a kisajátitásra jogositott által birtokba, a kártalanitási összegen felül ennek a birtokbavétel napjától számitandó 6% kamatai is megtéritendők.

22. § A jelen törvény alapján eszközlendő kisajátitási eljárásra vonatkozó minden beadvány, jegyzőkönyv, becslevél, nyilatkozat, határozat, panasz és felebbezés bélyeg- és illetékmentes.

A kisajátitandó, valamint a kisajátitottakért cserébe adott ingatlanok után vagyon-átruházási illeték nem jár, s telekkönyvi átiratásuk bélyeg- s illetékmentesen eszközlendő.

A fizetendő kártalanitási összegekről szóló nyugtákra azonban a bélyegmentesség ki nem terjed.

23. § A kisajátitási eljárás folyamában felmerült költségeket - melyekben azonban az érdeklettek magán és képviseleti költségei nem értendők - a kisajátitó köteles viselni s esetleg előlegezni.

E költségeket, mennyiben a kisajátitási terv megállapitása körüli járásra vonatkoznak, a közmunka- s közlekedési minister, a mennyiben pedig a kártalanitási eljárás körül merültek fel, az illetékes biróság fogja megállapitani.

24. § A ministerium felhatalmaztatik, hogy a jelen törvény intézkedéseit, rendeleti úton, a szükséges változtatásokkal, - Dorozsma, Algyő és Tápé községekre is kiterjeszthesse és az e czélra megkivántató közigazgatási teendők ellátására a szükséges közegeket kijelölhesse.

25. § A jelen törvény kihirdetése napján életbe lép és három évig érvényben marad.

Végrehajtásával a ministerium bizatik meg.