1879. évi XX. törvénycikk

a szab. kir. Szeged város törvényhatóságába kiküldendő királyi biztos kinevezéséről és annak hatásköréről * 

1. § Szabad kir. Szeged város törvényhatóságába Ő Felsége a király, a ministerelnök felterjesztésére, királyi biztost nevez ki.

2. § A királyi biztost teendőiben egy 12 tagból álló biztosi tanács fogja támogatni, melynek tagjai közül kilenczet lehetőleg nem államhivatalnokokból, a ministerelnök nevez ki; hármat Szeged szab. kir. város közgyülése választ.

3. § A ministeriumok kebeléből a királyi biztos rendelkezésére bocsátandó hivatalnokokat, az illető szakministerek meghallgatásával, a ministerelnök jelöli ki. Az ezeken kivül szükséges fogalmazói segéd és kezelő személyzet kirendeléséről a belügyminister gondoskodik.

4. § Az előző 3. §-ban emlitetteken kivül a Szegeden levő összes, úgy állami, mint törvényhatósági közegek is, a királyi biztos rendeleteit, a hatáskörébe utalt ügyekben, feltétlenül teljesiteni tartoznak.

5. § A királyi biztos hatáskörébe, kineveztetés után azonnal a következő teendők utasittatnak.

a) Mindazon munkálatok vezetése, melyek a város belterületének, a viztől mielőbb megszabaditására szükségesek.

b) A Szegeden maradt vagy oda visszatérő károsultak élelmezésére, ruházására, ideiglenes elhelyezésére és a munkaképeseknek munkába állitására vonatkozó ügyekben, a végérvényes intézkedés.

c) A város újraépitési tervének és az annál alkalmazandó épitészeti rendszabályoknak megállapitása.

d) Mindazon teendőknek intézése, melyek az ezen czélból szükséges kisajátitások eszközlésénél, az 1879. évi XIX. törvénycikk által a közigazgatás körébe utaltatnak.

e) Mindazon intézkedések, melyek szükségesek arra, hogy az épitési anyagok kellő időben és kellő mennyiségben a helyszinén legyenek.

f) A város belterületén az egyesek és a város, mint ilyen által szenvedett károk megbecsültetése.

g) A károsultaknak, a segélyben részesülés kulcsának megállapitása végett, osztályokba sorozása.

h) A segélynyujtás módozatai iránt tüzetes terv készitése.

i) A visszatelepülés és új épitkezés czéljából, f) g) és h) pontok alatti adatok és megállapodások értelmében nyújtandó segélyezésnek eszközöltetése.

6. § A ministerium felhatalmaztatik, hogy ha ez az előző 5. §-ban megjelölt czélok gyors és akadálytalan előmozditása végett szükségesnek bizonyul, királyi biztost szab. kir. Szeged város törvényhatóságában, az összes közigazgatás teendőinek teljhatalmú vezetésével is megbizhassa.

7. § A királyi biztost a ministerium részletes utasitással látja el, mely a szükséghez képest kibővitendő és módositható.

Ezen utasitás megállapitja az egyebek mellett a királyi biztos viszonyát:

a) a biztosi tanácshoz,

b) szab. kir. Szeged város törvényhatóságához.

Megállapitja ezen utasitás azt is, hogy a ministerium egyes tagjait a törvényhatóságok, és azok közegei irányában megillető hatáskör mennyiben ruháztatik a királyi biztosra.

8. § Az 5. § c) e) f) g) és h) pontjaiban megjelölt munkálatok, a mint elkészülnek, a királyi biztos által a ministerelnök útján jóváhagyás végett a ministeriumhoz felterjesztetnek.

9. § A királyi biztos kiküldetéséből folyó kiadások fedezését a ministerium a törvény hozástól póthitel utján fogja kérni.

10. § Jelen törvény érvénye a kihirdetés napjával kezdődik, és ha a törvényhozás másképen nem intézkedik, az 1880. év ápril 30-ig tart.

Végrehajtásával és az erre szükséges intézkedések megtételével a ministerium biztatik meg.