1881. évi LVI. törvénycikk

a Nagybritanniával 1880. évi november 26-án, az inséges tengerészek kölcsönös segélyezése iránt kötött egyezményről * 

Ő császári és Apostoli királyi Felségének és Ő Felsége Nagybritannia és Irland egyesült királysága királynőjének meghatalmazottjai által, mindkét részbeli inséges tengerészeik bizonyos esetekben leendő segélyezése végett kötött és Londonban 1880. évi november hó 26-án aláirt egyezmény, miután az országgyülés által elfogadtatott és utóbb Ő császári és Apostoli királyi Felsége által a szokott módon megerősittetett, ezennel az ország törvényei közé iktattatik.

Szövege a következő:

Ő Felsége az ausztriai császár, Csehország királya stb. és Magyarország Apostoli királyának kormánya egyrészről, és Ő Felsége Nagybritannia és Irland egyesült királysága királynőjének kormánya másrészről, azon ohajtól vezérelve, hogy mindkét részbeli inséges tengerészeik bizonyos esetekben leendő segélyezése végett egyezmény létesittessék, az e czélból kellően felhatalmazott alulirottak a következőkben állapodtak meg:

Ha az egyik szerződő fél tengerésze, a ki a másik szerződő fél hajóján szolgálván, harmadik állam területén vagy gyarmatain, avagy azon állam gyarmatain, melynek lobogóját a hajó viseli, visszamarad, hajótörés folytán vagy más okból inséges állapotra jut: ugy annak az államnak kormánya, melynek lobogóját a hajó viseli, tartozik ezt a tengerészt segélyezni mindaddig, mig az vagy ismét hajóra szegődik, vagy egyéb foglalkozásra talál, vagy hazájába, illetőleg annak valamely gyarmatába visszakerül, avagy meghal.

Feltételeztetik azonban az, hogy az ilyen tengerész maga felhasználja az első alkalmat arra, hogy a segélyezésre kötelezett állam illetékes hivatalnokánál segélyre szorulását és ennek okait igazolja; valamint továbbá az, hogy a segélyre szorulás a hajón való szolgálat megszünésének természetes következménye legyen, különben a segélyzési kötelezettség nem áll fenn.

A mondott kötelezettség akkor sem áll fenn, ha a tengerész megszökött, vagy a hajóról bűntett miatt elbocsáttatott, vagy ha a hajót azért hagyta el, mert önhibájából támadt betegség vagy sérülés következtében szolgálatra képtelen volt.

A segélyezés magában foglalja az élelmezést, ruházást, orvosi ápolást, a gyógyszerekre és utazásra való költségeket; halál esetén a a temetkezési költségek is viselendők.

A jelen egyezmény az osztrák és magyar törvényhozó testületek beleegyezése és Ő cs. és apost. kir. Felsége jóváhagyása után ugyanazon napon fog hatályba lépni az osztrák-magyar monarchiában és Nagybritannia és Irland egyesült királyságában, és hatályban marad mindaddig, mig a szerződő felek egyike, egy évi felmondási határidő mellett, az egyezmény megszüntetésére vonatkozó szándékát a másik féllel nem közli.

Minek hiteléül az alul megnevezettek a jelen egyezményt aláirták, s azt pecsétjeikkel ellátták.