1881. évi LXIII. törvénycikk

némely törvényhatóságok határának egyes községek és puszták átcsatolása által való kiigazitásáról, s az ezzel kapcsolatos intézkedésekről * 

1. § 1. Stoósz bányaváros Szepes megyéből Abaúj megyébe;

2. Tihany község Sáros megyéből Abauj megyébe;

3. Alsó-Regmecz, Felső-Regmecz, Kis-Bányácska, Kis-Kázmér, Mátyás-háza, Mikóháza, Vily (Vilyi pusztával), Biste és Felső-Golop községek Abauj megyéből Zemplén megyébe;

4. Külső-Böcs község Zemplén megyéből Borsod megyébe;

5. Tapoly-Bisztra, Tapoly-Hermány, Fias, Micsák (Tarbaj pusztával), Kobulnyicza, Györgyös (Grodzin pusztával), Remenye, Proszács, Mátyáska, Vavrincz és Orosz-Volya községek Zemplén megyéből Sáros megyébe;

6. Sandal, Boksa, Bukócz, Sztaskócz, Dricsna és Vladicsa községek Sáros megyéből Zemplén megyébe;

7. Izbugya község Ung megyéből Zemplén megyébe;

8. Gajdos község Bereg megyéből Ung megyébe;

9. Kis-Oroszi község Nógrád megyéből Pest-Pilis-Solt-Kis-Kún megyébe;

10. Királyfalu község Zólyom megyéből Hont megyébe;

11. Ghymes-Kosztolány község Bars megyéből Nyitra megyébe;

12. Lédecz község és Néver község, a hozzátartozó Puszta határ és Finta pusztákkal együtt, Nyitra megyéből Bars megyébe;

13. Lékavár és területe Sopron megyéből Vas megyébe;

14. Felek község Kolozsvár szabad királyi város törvényhatóságától Kolozs megyébe;

15. Bánréve puszta, Békés megyéből Jász-Nagy-Kun-Szolnok megyébe - kebeleztetnek;

16. Gyulai Macs és Gyulai Hegyes puszták Szabolcs megyéből Debreczen szabad királyi város;

17. Gorzsa, Szikáncs, Sziget, Kopáncs és Nagy-Rét puszták Csongrád megyéből H.-M.-Vásárhely város törvényhatósága alá helyeztetnek.

2. § Az előző §-ban felsorolt községekben, pusztákon és területen lakó törvényhatósági bizottsági tagok azon törvényhatóság bizottságába lépnek be, melyhez az illető község, puszta, vagy terület csatolva lett.

A belépett bizottsági tagok közül a legtöbb adót fizetők ez alapon a névjegyzék törvényszerü kiigazitásának bekövetkeztéig megtartják helyeiket, - a választott bizottsági tagok pedig az illető törvényhatósági bizottság választott tagjai felerészének az 1870:XLII. törvénycikk 28. §-a értelmében való kilépéséig tartják meg helyeiket; a választókerületeknek az idézett törvénycikk 25. §-ához képest szükségesnek mutatkozandó kiigazitását a törvényhatósági bizottsági közgyülés eszközli.

3. § Az 1. §-ban felsorolt községek, puszták és terület közigazgatási beosztása iránt a törvényhatósági bizottsági közgyülés határoz.

4. § Országgyülési képviselőválasztás tekintetében az 1. §-ban felsorolt községek és puszták - Tapoly-Biszta, Tapoly-Hermány, Királyfalu községek, Lékavár és területe, s Gyulai Macs és Gyulai Hegyes puszták kivételével, melyek már azon törvényhatóság választókerületeibe vannak beosztva, hová ezen törvény által közigazgatásilag átkebeleztetnek, - jelenlegi választókerületeikből kikebeleztetvén, azoknak melyik szomszédos választókerületbe való beosztását az illető törvényhatóság bizottsági közgyülése állapitja meg.

5. § Addig, mig az érdekelt községeknek és pusztáknak az előző § alapján választókerületek szerinti uj beosztása végrehajtatik, az időközi választások az eddigi választókerületek szerint mennek végbe.

6. § A 2., 3. és 4. § értelmében hozott közgyülési határozatok jóváhagyás végett a belügyministerhez terjesztendők fel.

7. § A Gorzsa, Szikáncs, Sziget, Kopáncs és Nagy-Rét puszták birtokosai és lakosai által H.-M.-Vásárhely város közköltségeihez való hozzájárulási arányra nézve, illetve a viselendő pótadó iránt felmerült kérdések megoldása czéljából, egyezség kisérlendő meg; mely ha nem sikerül, mindkét fél meghallgatása után a belügyminister határoz.

8. § Ezen törvény életbeléptetése idejének meghatározása és annak végrehajtása a belügyministerre bizatik.