1882. évi XVIII. törvénycikk

az ásványolajvám felemeléséről és az ásványolajadóról * 

I. RÉSZ

Határvám

1. § Az átalános vámtarifa 28. szakaszának d) tétele következő módon változtattatik meg:

ásványolaj, továbbá barnaszén- és palakőkátrány:

1. nyers állapotban és előzetes finomitás vagy tisztitás nélkül, világitásra nem használható:

aa) nehéz, melynek sűrűsége 12 Reaumurhőfok mellett a tiszta viz sűrűségének 830 ezred részénél (foknál) nagyobb, 100 tiszta sulyu kilogramm után 1 10

bb) könnyű 830 és annál kisebb fokú 100 tiszta sulyu kilogramm után 2 -

2. nyers állapotban, előzetes finomitás vagy tisztitás nélkül, világitásra használható, 100 tiszta sulyu kilogramm után 10 -

3. finomitott vagy félig finomitott:

aa) nehéz, melynek sűrűsége 870 foknál nagyobb, 100 tiszta sulyu kilogramm után 1 90

bb) könnyű, 870 és annál kisebb foku 100 tiszta sulyu kilogramm után 10 -

Jegyzet

1. A fogyasztási adó a 2. és 3. bb) alatt kitett vámtételekben benfoglaltatik.

2. Nyers állapotban, előzetes finomitás vagy tisztitás nélkül, világitásra nem használható romániai eredetű ásványolaj, melynek sűrűsége 12 Reaumur hőfok mellett 830 foknál nagyobb (1. aa) betü), a román határon át való behozatalánál, származási igazolványok mellett, 100 tiszta sulyu kilogrammonkint 68 kr.

3. Ipari czélokra, oldó vagy kiválasztó szerekül szánt finomitott ásványolaj, melynek sürüsége 770 foknál kisebb, a rendeleti uton meghatározandó feltételek és felvigyázat mellett vámmentes.

II. RÉSZ

Bel-fogyasztási adó

2. § A magyar szent korona országaiban, a fiumei vámkülzet kivételével, finomitás (tisztitás) utján előállitott ásványolaj, melynek sürüsége Reaumur szerint 12 fok hőmérséklet mellett 870 foknál (az egyes fokot a tiszta viz sürüségének ezredrészével véve) nem nagyobb, 100 tiszta sulyu kilogrammonkint 6 frt 50 o. é. krnyi fogyasztási adó alá esik.

3. § Ezen fogyasztási adó a finomitó gyáros által fizetendő.

Adómegrövidités esetében beszedendő adóilleték fizetésére köteleztetik a finomitó gyár üzletvezetője, a vállalkozó közvetlen jótállása mellett.

4. § A ki ezen törvény hatályba léptének kezdetekor azon területen, melyre az kiterjed, 100 tiszta sulyu kilogrammot meghaladó adóköteles ásványolaj készlettel bir, azt tiszta sulya szerint, valamint a helyiséget, melyben ezen készletek tartatnak, az illetékes pénzügyi közegnek a törvény hatályba léptének napjától számitandó három nap alatt irásban bejelenteni, és az azok után járó fogyasztási adót lefizetni tartozik.

Ezen fogyasztási adó befizetésére 1, legfeljebb 6 havi időre terjedő halasztás engedélyezhető.

Mindaddig, mig a fogyasztási adó lefizetéséről vagy hitelezéséről szóló bizonylat annak kezében nincs, kinek az emlitett készletek birtokában vannak, az adó alá eső ásványolajat azon helyiségekből, melyekben az elhelyezve van, elszállitani nem szabad.

Köteles továbbá mindenki, ki ásványolajjal űzérkedik, a fent kitett időponttól számitandó hatvan nap alatt a 100 tiszta sulyu kilogrammot meghaladó adó alá eső ásványolaj-készleteinek honnan vételét vagy megadóztatását igazolni.

Ezen §-ban foglalt kötelezettség alól kivétetnek a finomitó gyárak vállalkozói azon ásványolaj készletekre nézve, melyek gyáraik ellenőrzés alá tartozó helyiségeiben léteznek.

5. § Az olvasztó vagy kivonatszerül szolgáló ásványolaj, melynek sürüsége Reaumur szerint 12 foknyi hőmérséklet mellett 770 foknál csekélyebb, rendeleti uton meghatározandó feltételek és felvigyázat mellett, a fogyasztási adó alól felmentetik.

III. RÉSZ

Az ásványolaj-adónak biztositása és beszedése

6. § A ki ásványolaj-finomitási üzletet folytat, köteles legkésőbb 4 héttel a jelen törvény kihirdetése után, azon pénzügyigazgatóságnak, melynek kerületében üzlete fekszik, két egyenlő példányban a következőket bemutatni:

1. az üzleti vagyis azon helyiségeknek, melyek az üzlet gyakorlására és a készletek elhelyezésére rendelvék, valamint azok egymás közötti és kifelé nyiló összeköttetésének, nemkülönben azon utaknak, melyeken a gyártmányok az üzleti helyiségekből kivitetnek, pontos és alaprajzzal ellátott leirását;

2. az üzleti helyiségekben tartott ásványolaj-készletek jegyzékét;

3. az üzleti helyiségekben levő valamennyi müeszköz, edény és tartály jegyzékét;

4. a müszaki eljárás általános leirását;

5. az üzleti rendnek nap és óra szerinti bejelentését, valamint az üzletvezető megnevezését.

Szintugy köteles mindenki, ki jövőben ásványolajat finomitani szándékozik, erről legalább is négy héttel az üzlet megnyitása előtt, az 1-5. pontok alatt felsorolt iratok bemutatása mellett jelentést tenni.

Ezen iratokban (1-5.) minden változtatás, törlés, vagy vakarás tilos; ellenkező esetben azok visszautasittatnak.

7. § A pénzügyigazgatóság ezen leirások és jegyzékek alapján (6. §.), ha azokban alaki hiány nincs, elrendeli a leirt üzleti helyiségek, müeszközök, edények, tartályok és ásványolaj-készletek megvizsgálását, mely alkalommal a vállalkozó köteles az ellenőrzésre szükséges felvilágositásokat és adatokat nyujtani.

Szintugy tartoznak az üzletben alkalmazott munkások is, a pénzügyi közeg ebbeli felszólitásainak eleget tenni.

Az üzleti helyiségeknek kifelé nyíló azon összeköttetései, melyek az ellenőrzést megnehezitenék, a pénzügyigazgatóság felszólitására a vállalkozó által saját költségén megszüntetendők, vagy legalább biztos módon használaton kivül helyezendők.

Azon müeszközök és edények, melyeknek ürmérete vagy göngysulya (tara) a pénzügyi ellenőrzésre lényeges befolyást gyakorol, ürméretre, illetőleg sulyra nézve megméretnek és a megállapitott ürméretnek, illetőleg sulynak rájegyzése mellett, a pénzügyi közegek által tartós módon megjelöltetnek.

A vizsgálat befejezése és a lelet megállapitása után, köteles az eljáró pénzügyi közeg az üzleti helyiségeket, müeszközöket és ásványolaj-tartályokat hivatalos jelekkel és számokkal ellátni, és az egész eljárásról jegyzőkönyvet felvenni, mely a pénzügyi felvigyázat alapjául szolgálván, a vállalkozó vagy annak megbizott helyettese által is aláirandó.

Ezen jegyzőkönyvben pontosan kijelölendők azon utak is, melyeken a gyártmányoknak az üzleti helyiségekből való elszállitása, tekintettel a vállalat szükségletére és a pénzügyi ellenőrzés követelményeire, megengedtethetik.

A vállalkozó által bemutatott irományoknak (6. §) egy-egy példánya, a benyujtás megtörténtéről szóló hivatalos záradékkal és pecséttel ellátva, a hivatalos vizsgálat után a vállalkozónak visszaadatik, ki azokat az üzleti helyiségben oly helyen köteles tartani, hogy azokhoz a pénzügyi közegek minden időben könnyen hozzáférhessenek.

8. § A hivatalos vizsgálat időpontjától kezdve (7. §), köteles a vállalkozó az üzleti helyiségnek a közutra nyiló, vagy ha az épület elszigetelve fekszik, annak a bejárat felé fekvő külső részén, az iparüzletet könnyen olvasható elirással pontosan megjelölni.

Köteles továbbá az üzlet állásában, vagy a bejelentett felügyelő-személyzetben történt változásokról, ezek bekövetkezése után legkésőbb 24 óra alatt, a felügyelő pénzügyi közegnek két példányban irásbeli jelentést tenni.

A vállalkozó felelős továbbá az üzleti helyiségeken, edényeken és müeszközökön lévő hivatalos megjelölések épségben tartásáért és főleg köteles ezen megjelöléseknek vagy mások által, vagy véletlenül történt megsértését, vagy teljes megsemmisitését, legkésőbb 24 óra alatt - azon időponttól számitva, midőn arról tudomást vett - a jelzés megujitása végett irásilag bejelenteni.

A vállalkozó a 6. §-ban reá rótt azon kötelességen kivül, hogy az üzletvezetőt bejelenteni tartozik, köteles távolléte idejére az üzleti helyiségben tartózkodó oly egyént is kijelölni, a ki az üzleti helyiség felügyeletével megbizott pénzügyi közegek által kivánt felvilágositásokat az ő nevében megadja. Ellenkező esetben az üzlet vezetőjéről, vagy arról, ki annak távollétében a többi munkásokra felügyel, feltételeztetik, hogy a vállalkozó által ezen felvilágositásoknak a vállalkozó nevében való megadására felhatalmaztatott.

Ha a vállalkozó e czélra más valakit rendel, ezt a pénzügyi közegnek, kinek kerületében van az üzleti helyiség, irásban tartozik bejelenteni.

Ha a vállalkozó egészen felhagy üzletével, tartozik ezt a most emlitett pénzügyi közegnek irásban bejelenteni és az ellenőrzés alatt levő helyiségeiben fenmaradt adóköteles ásványolaj-készlete után járó fogyasztási adót lefizetni; mert azon kötelezettségétől, hogy az üzleti helyiségeken, a müeszközökön és edényeken lévő hivatalos megjelölésekre ügyeljen, csak is akkor mentetik fel, ha ezen jelentés benyujtásának és a fogyasztási adó lefizetésének megtörténtét igazoló bizonyitvány birtokában van.

9. § Az üzleti helyiséghez, melynek leirását a vállalkozó benyujtani köteles (6. §) tartoznak:

a) azon helyiségek, melyekben az ásványolaj-finomitás müszaki müvelete folyik;

b) azon helyiségek, melyekben az ezen müvelethez szükséges nyers anyag, vagy az ebből nyert termény tartatik;

c) azon helyiségek, melyekben a vállalkozó ezen terményeket elárusitja;

d) az a), b) és c) betü alatt felsorolt helyiségek valamelyikével közvetlen összeköttetésben levő helyiség.

10. § Az üzlet szünetelése alatt a müeszközök hivatalos lepecsételés által, vagy más alkalmas módon, használaton kivül helyeztethetnek.

A vállalkozó felelős a pénzügyi közegek által alkalmazott hivatalos pecsétek és jelek épségben tartásáért, ha csak be nem bizonyitja, hogy a megsérülés neki be nem számitható véletlen eset, vagy felelőssége alatt nem álló idegen személy hibája által történt.

Vajjon a hivatalos zárlat alkalmazandó-e és mely müeszközök helyeztessenek használaton kivül, azt a pénzügyi közegek határozzák meg.

11. § A vállalkozó köteles azon időpontot, midőn valamely hivatalos zár alatt levő müeszközök használatára kerül ismét a sor, 6 órával előbb az üzleti helyiség felügyeletére hivatott pénzügyi közegnek bejelenteni.

Ha a pénzügyi közeg ezen időpontig a hivatalos zár levételére meg nem jelenik, a vállalkozó maga veheti le a hivatalos zárt.

12. § Az üzleti helyiségben következő müszereknek kell meglenni:

1. az ásványolajok megmérésére alkalmas, szabályszerüen hitelesitett mérlegnek;

2. az ásványolajok sürüségének megállapitására külön készült szabályszerü sürüségmérőnek;

3. egy Reaumur-féle hévmérőnek.

Ezen müszerek, valahányszor kivántatik, a pénzügyi közegek rendelkezésére bocsátandók.

13. § A vállalkozó köteles a pénzügyigazgatóság kivánatára, az üzleti helyiség közvetlen felügyeletével megbizott pénzügyi közegeknek, magában az üzleti helyiségben, vagy annak közelében fekvő épületben, legalább egy füthető szobából és konyhából álló és a többi szükséges mellékhelyiségekkel ellátott lakást, nemkülönben az üzlethelyiségben a szükséges asztallal, székekkel stb. felszerelt alkalmas szobát irodának átengedni.

A lakásért fizetendő lakbér a pénzügyi hatóság és a vállalkozó között egyezségileg állapittatik meg. Ha e tekintetben egyezség nem jönne létre, a lakbér az első folyamodásu közigazgatási hatóság által állapittatik meg.

14. § Az ásványolaj-finomitó vállalatok pénzügyi felügyelet alatt állanak.

A pénzügyi közegek ennélfogva ily vállalat üzleti helyiségeibe szabadon beléphetnek és hivatalos eljárásuk kellő befejezéseig azokban nappal és az üzlet folyama alatt éjjel is tartózkodhatnak. A vállalkozó köteles nekik vagy személyesen, vagy munkásai által, hivatalos eljárásukban kivánságukra segédkezet nyujtani.

Ezen közegek az üzleti helyiségekbe a fentemlitett eseteken kivül is szabadon mehetnek be, valamely hatósági személy vagy a községi előljáróság egy tagjának kiséretében, és hivatalos eljárásukban őket akadályozni nem szabad.

Jövedéki kutatás alkalmával a vállalkozó köteles a bárczákat, a 19. §-ban emlitett lajstromokat és feljegyzéseket és egyéb okmányokat, melyeket megőrizni tartozik, késedelem nélkül kiszolgáltatni és szükség esetén téritvény mellett, a pénzügyi közegeknek kézbesiteni.

15. § Minden községi előljáró köteles a jelen törvény határozatainak végrehajtására hivatott közegeknek, felszólitásukra, hivatalos eljárásukban haladék nélkül segédkezet nyujtani.

A községi előljáróságnak erre kirendelt tagja köteles ezen hivatalos eljárásnál folytonosan jelen lenni, ha netalán kihágás vagy szabályellenesség fedeztetett fel, a felvett tényleirást vagy leletet, a kihallgatási jegyzőkönyveket és a vizsgálathoz tartozó minden egyéb segédiratokat és okmányokat aláirni, és egyáltalában mindenben törvényes segélyt szolgáltatni.

16. § Az ásványolajnak az üzleti helyiségekből való elszállitása április hótól október hó végeig csak reggeli 5 órától esteli 8 óráig, november hótól márczius hó végeig pedig csak reggeli 7 órától esteli 6 óráig engedtetik meg.

Ezen intézkedés alól a pénzügyigazgatóság kivételt engedélyezhet.

17. § Az ásványolajat az üzleti helyiségekből csak oly utakon szabad elszállitani, melyek a vállalat forgalmi viszonyaira és a hivatalos ellenőrzésre való tekintettel, a pénzügyigazgatóság által e czélra kijelöltetnek.

Ezen utak mindenikére nézve, annak minőségéhez képest és tekintettel a szokásos eszközökre, a pénzügyigazgatóság megállapitja azon leghosszabb időt, melynek lefolyása előtt, - véletlen akadályt kivéve, - az ásványolaj-szállitmányt az ellenőrzési kerületből (18. §) el lehet vitetni.

Ha a szállitmány rendeltetési helye az ellenőrzési kerületen belül esik, a szállitási idő aránylag rövidebbre szabatik meg.

Ha pedig az ásványolaj közvetlenül az üzleti helyiségből az ellenőrzési kerületen belül lévő valamely vasuti állomáshoz szállittatik és ott továbbszállitásra adatik fel, a szállitási idő meghatározásánál csakis az emlitett vasuti állomás és az üzleti helyiség közti távolság jöhet számitásba.

18. § Minden egyes ásványolaj-finomitó gyár körül, a pénzügyigazgatóság, a helyi viszonyok kellő tekintetbe vételével, ellenőrzési kerületet állapit meg, melynek szélessége a gyártelep határaitól mérve egy ponton sem lehet 5 kilométernél nagyobb.

Ezen kerületen belül az üzleti helyiségből jövő minden ásványolaj-szállitmánynak eladási bárczával (19. §) kell ellátva lennie, mely bárcza a pénzügyi közegek felszólitására mindenkor előmutatandó.

Egyszersmind köteles mindenki, a kinek valamely ásványolaj-finomitó gyárnak ellenőrzési kerületén belül 20 kilogrammot meghaladó, adó alá eső ásványolaj-készlete van, annak honnanvételét vagy megadóztatását a pénzügyi közegek felszólitására bármikor kimutatni.

19. § Mindenik ásványolaj-finomitó gyárban hivatalos nyomtatványon készült eladási lajstrom vezetendő, mely az előállitási költségek megtéritése mellett, hivatalból kiszolgáltattatik.

Ezen lajstromban az ásványolaj eladása esetről-esetre, minőség és suly szerint, a vevő nevének és lakhelyének, valamint azon időnek nap- és óraszerinti kitétele mellett, a midőn az ásványolaj az üzleti helyiségből elszállittatik, a bárczával és bárcza-nyugtával összhangzólag pontosan kitüntetendő.

Az oly ásványolaj-finomitási üzlet vállalkozója, ki az ásványolaj-adónak megröviditése miatt jogérvényesen elmarasztaltatott, mindenkorra, vagy meghatározott időre kötelezhető, hogy az eladási lajstrom mellett hivatalos nyomtatványon készült füzetekben még a következőkről is vezessen feljegyzéseket:

1. az ásványolaj vételéről és termeléséről;

2. a vett és termelt ásványolaj finomitásáról;

3. az eladásra alkalmas ásványolaj mennyiségéről.

Ezen feljegyzések naponkint sommázva beiktathatók, de ennek naponkint legkésőbb esteli 8 óráig kell megtörténnie.

Ha pedig már eladásra alkalmas termények ujból finomitandók, azok sulyuk és sürüségük szerint 12 órával előbb az üzleti helyiség felügyeletével megbizott pénzügyi közegnek irásban bejelentendők, ki is ezen termények leirását, a megejtendő vizsgálat eredményéhez képest foganatositandja.

Az előbb emlitett kötelezettség azon vállalkozóra is rá róvható, kinek üzletvezetője az ásványolaj-adó megröviditése miatt kétszer jogérvényesen elmarasztaltatott.

A lajstromok és emlitett feljegyzések havonkint lezárandók, és a hozzájuk tartozó adóbárczákkal együtt (23. §) a pénzügyigazgatóságnak beküldendők.

20. § A pénzügyigazgatóság jogában áll, kebeléből kiküldött tisztviselői által a gyár iparkönyveit, - vezettessenek bár ezek akár magában a gyárban, akár másutt, - megtekintetni, és ezen könyvek azon adataiból, melyek az ásványolaj beszerzésére, hová forditására, vagy eladására vonatkoznak, kivonatokat készittetni.

21. § Mindazok, kik valamely ásványolaj-finomitó telep ellenőrzési kerületén belül (18. §.) ásványolaj-eladással foglalkoznak, kötelesek hivatalos nyomtatványon készült eladási lajstromokat vezetni, és azokból minden 20 kilogrammot meghaladó eladásról eladási bárczát kiállitani, mely az ellenőrzési kerületben történő szállitásnál igazolásul szolgáljon.

22. § Valahányszor finomitó gyárból adó alá eső ásványolajat elszállitni szándékolnak, erről az illető hivatalnál (közegnél) két egyenlő példányban irásbeli jelentést kell tenni.

Ezen bejelentésnek következőket kell tartalmaznia:

1. a küldemény elszállitásának napját és óráját;

2. a szállitmányt képező tartályok számát, jeleit és számjegyeit;

3. az azokban foglalt megadóztatandó ásványolaj sulyát, és pedig tartályonkint elkülönitve;

4. az elszállitandó ásványolaj után járó fogyasztási adó összegét.

Ezen bejelentés rendszerint legkésőbb 6 órával az adó alá eső ásványolajnak szándékolt elszállitása előtt nyujtandó be; a pénzügyigazgatóság azonban rövidebbre is szabhatja ezen határidőt, a mennyiben ez által az ellenőrzés kellő teljesitése nem gátoltatik.

23. § A fogyasztási adó a bejelentés alkalmával azonnal fizetendő.

Elegendő biztositék mellett hat havi fogyasztási adóhitel engedélyeztetik oly módon, hogy valamely hónap folyama alatt előirt adóösszeg csak az előirást követő hatodik hónap lefolyása után, p. o. a január hóra járó összes fogyasztási adó csak julius hó utolsó napján, és ha ez ünnepnapra esnék, csak az azt követő hétköznapon legyen fizetendő.

Az adóhitel a vállalkozó kérelmére adatik meg és pedig csak egy éven belüli adóelőirásra. E hitel azonban évenkint megujitható, ha kérelmeztetik. A ki valamely esedékes hitelrészlettel adós marad, annak többé az év hátralevő részére hitel nem engedélyezhető; sőt annak a hitelezés a következő évre is megtagadható. Ezen kivül a hitelezett adóösszeg része a lejárati határidő napjától számitandó 6 százalékos késedelmi kamattal együtt végrehajtás utján szedendő be.

Nem részesülhetnek adóhitelben azok, kik nyerészkedési vágyból bűntettet vagy vétséget vagy egyéb hasonló törvényszegést, csempészetet, vagy az iparvállalatban sulyos pénzügyi kihágást követtek el és ezért elmarasztalva lőnek.

24. § Mindaddig, mig az adó befizetéséről vagy hitelezéséről szóló bárcza, mely a bejelentés alapján kiszolgáltatik (22. §) az üzleti helyiségben, és pedig azon személy kezében nincs, ki a pénzügyi közegeknek a kivánt felvilágositásokat megadni tartozik (8. §), adó alá eső ásványolajat az üzleti helyiségekből elszállitani nem szabad.

Ily szállitás meg nem engedhető sem a bejelentett idő előtt, sem egy órával a bejelentett időn túl. Kivételnek csak akkor van helye, ha a bejelentett szállitás csakis a küldemény hivatalos megvizsgálása folytán késett.

Ha a késedelem más okból történt, az adónak visszatéritése, illetőleg leirása engedélyeztetik, ha:

1. az akadály a legközelebbi pénzügyi közegnek, és ha a vállalat székhelyén olyan nincs, az ezen közeghez intézendő jelentésnek egyidejü elküldése mellett, a községi előljárónak azonnal irásban bejelentetik, és ezen kivül

2. a vállalkozó a hivatalos szemle alkalmával hitelt érdemlő módon kimutatja, hogy az akadály sem előrelátható, sem idejekorán elháritható nem volt.

25. § Ha a vállalkozó a 19. §-ban felemlitett külön feljegyzések vezetésére köteleztetett, ez esetben az üzleti helyiségekben levő, eladásra alkalmas ásványolaj-készlet a pénzügyi közegek által koronkint felvétetik. Ha ily alkalommal a vállalat feljegyzéseinek (19. §) a talált készlettel való összehasonlitásából kiderül, hogy az elpárolgásra számitható apadásnak levonása után még további hiány is mutatkozik a készletben, a vállalkozó köteles a hiányzó ásványolaj után járó fogyasztási adót 3 nap alatt befizetni.

Az elpárolgásra számitható évi apadás rendszerint 6 százalékban állapittatik meg. A pénzügyminister azonban ennél nagyobb apadást is engedélyezhet, ha bebizonyult, hogy az évi apadás 6 százalékot meghalad.

26. § Az ásványolaj-finomitó gyárosnak kérelmére megengedtetik, hogy az államkincstár érdekében szükséges feltételek és elővigyázati rendszabályok megtartása mellett, adó alá eső oly ásványolajat, melyet a vámvonalon át vagy a vámvonalon belül létező valamely ásványolaj-finomitó gyárból mühelyébe behozott, a már befizetett vámilletéknek, illetőleg fogyasztási adónak, vagy hitelezés esetén előirásba vett adóilletéknek beszámitása mellett, - adó alá eső oly ásványolajat pedig, melyet a vámvonalon át külföldre vinni szándékozik, - az üzleti helyiségekből adómentesen elszállithasson.

IV. RÉSZ

Büntetési határozatok

27. § A kik a pénzügyi közegeket azon jogaik gyakorlatában, melyeknél fogva az iparüzők mühelyeibe beléphetnek, az iparüzlet folyama alatt jelen lehetnek, vagy a fennálló szabályok korlátain belül kutatást tarthatnak, törvényes ok nélkül gátolják, és a mühelyekben való belépésnek, kutatásnak ellenszegülve az iparüzlet folyama alatti jelenlétüket akadályozzák, vagy pedig a helyiségek és tartályok kivánt felnyitását, az iparkönyvek, adóbárczák, vagy más okiratok szabályszerü előmutatását megtagadják, - a mennyiben az általános büntetőtörvény szerinti eljárásnak nem volna helye, - 10 frttól 100 frtig terjedhető pénzbirsággal büntettetnek.

28. § A 27. §-ban felsorolt törvénybe ütköző ellenszegülés eseteiben, ha az ellenszegülés és belépés vagy a hivatalos cselekmény teljesitése közti időben, vagy ha ellenszegülés nem történt volna is, de a teljesitett hivatalos eljárás alatt a pénzügyi közegek tudta és beleegyezése nélkül az adótárgyak az emlitett helyiségekből elvitetnek, megsemmisittetnek, vagy minőségükre nézve oly módon átalakittatnak, hogy a miatt az adótörvények alkalmazása lehetetlenné válik: ezen cselekmények, sőt azoknak megkisérlése is, az elvitt, megsemmisitett, vagy átalakitott tárgytól járó adónak négyszeres összegétől annak nyolczszoros összegéig terjedhető birsággal, ha pedig a birság alapjául szolgáló adó teljes biztossággal megállapitható nem volna, 5 frttól 200 frtig terjedhető birsággal sujtatnak.

29. § Kihágási esetekben, midőn a birság az ásványolajadó mennyiségétől függ, a kihágás tárgya a kiszabandó birság biztositására zálogul szolgál és pedig olyformán, hogy azon esetre, ha a birságot az illető fél le nem fizetné, a kihágás tárgya elárvereztessék és annak árából a megröviditett adó levonása után mutatkozó többlet a birság fedezésére fordittassék.

30. § A ki adó alá eső ásványolajat a finomitó gyárból kivisz a nélkül, hogy azt a 22. §-ban előirt módon bejelentette volna, vagy megtörtént bejelentés esetében a 24. §-ban megjelölt időn kivül kivisz, a megröviditett vagy megrövidités veszélyének kitett fogyasztási adó négyszeresétől annak nyolczszorosáig terjedhető pénzbirsággal büntettetik.

E birság azonban 100 forintnál kevesebb nem lehet.

31. § Ha a 22. §-ban előirt jelentés megtétetett ugyan, de az adótárgy mennyiségére nézve valótlan bevallás történt, oly módon, hogy annak mennyisége valóságban nagyobb a bejelentettnél, vagy ha ily valótlan bejelentés csak megkisértetett is: a birság azon összeg négyszeresétől annak nyolczszorosáig szabandó ki, mely összeg a valóságnak megfelelő és a valótlan bejelentés szerint járó adóilleték közti különbséget teszi.

Ha ezen különbség azonban 5%-ot meg nem halad, büntető eljárásnak helye nincs.

32. § A be nem jelentett, vagy a bejelentéstől és bárczától eltérő ásványolaj-szállitás eszközlőjének az üzletvezető tekintetik, ha ezen szállitás annak a gyár székhelyén való jelenléte idejében történik.

A vállalkozó, ha az üzletet nem maga vezeti, feltétlenül kezeskedik az üzletvezetőre kiszabott pénzbirságokért.

33. § A ki a gyári müeszközökre, vagy bárminemü edényre hivatalos pecséttel, vagy más módon alkalmazott hivatalos zárt megsérti, a mennyiben az általános büntető törvény szerint eljárásnak nem volna helye, 5 forinttól 200 forintig terjedhető birságban marasztaltatik el.

Ha pedig a tettest nem lehetne büntetés alá vonni, ez esetben a vállalkozó büntettetik 2 forinttól 100 forintig terjedhető birsággal, a mennyiben az felelősséggel tartozik.

34. § Egyéb kihágások 2 forinttól 200 forintig terjedhető birsággal büntettetnek.

35. § A ki ásványolaj-készletének honnan vételét vagy megadóztatását (elvámolását) a 4. és 18. §-okhoz képest kimutatni elmulasztja, - a ki nem mutatott ásványolaj-mennyiség után járó fogyasztási adónak négyszeresétől nyolczszorosáig terjedhető birsággal büntettetik.

36. § A jelen törvény megszegése felett, a mennyiben a rendes büntető eljárás be nem szüntettetett, az 1871. évi LXVI. törvénycikk által megjelölt első folyamodásu törvényszékek, és az 1872. évi XXXVIII. törvénycikk alapján, a királyi tábla mint második és utolsó foku biróság, határoznak.

Horvát-Szlavonországokban ezen esetekben az 1871. évi LXIV. törvénycikk által a törvényhozás további intézkedéseig fentartott pénzügyi törvényszékek illetékesek.

V. RÉSZ

Zárhatározatok

37. § Azon kérdés, fizetendő-e az ásványolaj-adó vagy sem, továbbá az adó mérvének meghatározása, törvénykezési eljárás tárgya nem lehet.

38. § A be nem fizetett ásványolaj-adó azon módon hajtandó be, mint egyéb állami adók.

39. § Az ásványolaj-adó, csőd esetén, az állami adókkal egy osztályba sorozandó.

40. § Az ásványolaj-adó elévül, ha annak beszedése vagy biztositása három éven át nem szorgalmaztatott.

41. § A jelen törvény határozatainak megszegőit sem vizsgálat, sem büntetés alá vonni nem lehet:

a) azon esetekben, midőn a birság megszabásának alapját az ásványolaj-adó összege képezi, a kihágás elkövetése óta hat hónap, és

b) minden másnemü kihágások eseteiben, ha a kihágás elkövetése óta egy év telt el a nélkül, hogy ezen idő alatt a tettes ellen bűnvádi kereset indittatott, vagy általa ezen határidőn belül ujabb kihágás elkövettetett volna.

Ha pedig a tettes az elévülésre megkivántató idő alatt ujabb kihágást követett volna el, a korábbi kihágás már csak két annyi idő alatt évül el, mint a mennyi az utóbbi kihágás elkövetésekor az előbbinek elévüléséből még hátra volt.

42. § Ezen törvény Fiume vámkülzetének kivételével a magyar szent korona országai egész területére kiterjed, és annak 6., 7. és 8. §-ai négy héttel, - a többi §-ok rendelkezései pedig három hónappal a törvény kihirdetése után lépnek hatályba.

43. § Jelen törvény végrehajtásával a pénzügyminister, a belügy- és igazságügyi minister, Horvát-Szlavonországra nézve a pénzügyminister, egyetértőleg Horvát-Szlavon-Dalmátországok bánjával, bizatnak meg.