1899. évi IV. törvénycikk

az 1898. évi I. és XV. törvénycikkek némely intézkedései hatályának fentartásáról * 

Minthogy a magyar korona országai és a birodalmi tanácsban képviselt királyságok és országok között az 1867. évi XII. törvénycikk 61. §-a szerint a vám- és kereskedelmi szövetség nem jött létre; az 1867. évi XII. tc. 58. §-a alapján és értelmében, a mely szerint a magyar korona országai, mint a fejedelem többi országaitól jogilag különálló országok saját felelős kormányuk és törvényhozásuk utján intézkedhetnének és vámvonalak által szabályozhatnák kereskedelmi ügyeiket, a magyar korona országaira nézve az önálló vámterület jogállapota állott elő.

Minthogy továbbá az osztrák-magyar bank szabadalmának meghosszabítása, valamint az ezzel összefüggő ügyek iránti törvényjavaslatok az 1898. évi I. törvénycikk 3. §-ában megállapított határidőn belül a monarchia mindkét államának országgyülései elé terjesztettek, de ott eddig el nem intéztettek; ezekre az ügyekre, nemkülönben a vám- és kereskedelmi viszonyokra nézve, és pedig az utóbbiakat illetőleg az 1867. évi XII. törvénycikk 68. §-a alapján, a mely szerint az ország önálló törvényes intézkedési jogát magának fentartja és minden jogai e részben is sértetlenek maradnak, rendeltetik, a mint következik:

1. § Az 1898. évi I. törvénycikk 1. §-ában megállapított feltétel fentartása mellett:

1. az 1898. évi I. tc. 1. §-ának 1., 2. pontjában és a 3. pont első bekezdésében foglalt rendelkezések hatálya 1899. évi decz. hó 31-éig változatlanul fentartatik;

2. ugyancsak változatlanul fentartatik 1899. évi deczember hó 31-ig az osztrák-magyar bankot cselekvőleg illető, eredetileg 80 millió forintot tevő államadósság tárgyában az 1887. évi XXVII. tc. alapján kötött egyezménynek I. és II. czikke, III. czikkének végrehajtása pedig egy évvel elhalasztatik.

2. § Az 1898. évi I. törvénycikk 1. §-ában megállapitott feltétel mellett az 1898. évi XV. törvénycikk 1. §-ának rendelkezései a törvényhozás további intézkedéseig változatlanul hatályban maradnak.

3. § Felhatalmaztatik a pénzügyminister, hogy az osztrák-magyar bank szabadalmának az 1. §-ban foglalt meghosszabitása folytán szükséges egyezményt az osztrák-magyar bankkal megköthesse.

4. § A jelen törvény kihirdetése napján lép életbe és hatálya kiterjed mindazon intézkedések érvényére, a melyek a jelen törvényben szabályozott ügyekre vonatkozó tényleges állapotok fentartása érdekében a folyó év jan. hó 1-je óta tétettek.

Az 1888. évi XXIII. tc. 1. §-ának első pontjában megjelölt nemü mindazon czukortermelvények, a melyek folyó évi január hó 1-étől a jelen törvény kihirdetése napjáig terjedő idő alatt valamely czukorgyártelepről vagy czukor tartására rendelt szabadraktárból 100 kilogram tiszta suly után 11 forint fogyasztási adó lefizetése vagy hitelezése mellett elszállittattak; minden 100 kilogram után a pénzügyminister által rendeleti uton meghatározandó módon befizetendő két forintnyi pótadó alá esnek.

5. § Az 1. §-ban foglalt egyes rendelkezések elvesztik hatályukat 1899. évi decz. hó 31-ike előtt is, mihelyt a jegybankügyre és az azzal összefüggő kérdésekre, nemkülönben az 1. § szerint szabályozott többi ügyre nézve végleges törvényhozási intézkedés lép hatályba.

6. § Az 1898. évi tc. 3. §-ának 4., 5. és 6. bekezdésében foglalt intézkedések érvényöket a jelen törvény hatályának tartama alatt is megtartják.

7. § A jelen törvény végrehajtásával a ministerium bizatik meg.