1922. évi V. törvénycikk indokolása

az állami erdőőrzési szolgálatban alkalmazottak létszámáról és szolgálatuk feltételeiről * 

Általános indokolás

A szövetségközi katonai ellenőrző bizottság 1921. évi 259/S. C. E. és 1875. eln. Prot. számok alatt hozzám intézett átirataiban a trianoni békeszerződés 104. és 107. §-aira való utalással azt követelte, hogy az állami erdőőrzési szolgálatban alkalmazottak létszámáról és szolgálatuk feltételeiről a legrövidebb idő alatt törvényjavaslatot készítsek és azt még a jelenlegi ülésszak bezárása előtt terjesszem a t. Nemzetgyűlés elé.

Bár tiltakoztam ennek a követelésnek teljesítése ellen, mindazonáltal kényszerülve vagyok annak megfelelni.

A szövetségközi katonai ellenőrző bizottság által hozzám intézett átiratok szószerinti szövege a következő:

Szöv. közi kat. ell. biz. Magyarországon.

Elnökség.

259/S. C. E.

Budapest, 1921. december 7.

Baratier ezredes, az állománybizottság elnöke a magyar kir. Belügyminiszter Úrhoz,

(Masirevich ezredes, a magyar kir. kormány meghatalmazottjának albizottsága.)

Kapcsolatban a november 23-án 1.545. szám alatt kelt levéllel, van szerencsém értesíteni, hogy a versailles-i szöv. kat. bizottság november 24-én tartott ülésén a következő határozatot hozta a vámőrök, pénzügyőrök s erdőőrök toborzása tárgyában:

„Az e kategóriába tartozó tisztviselőknek, valamint a csendőrség s a rendőrség alkalmazottainak szolgálati idejét és szolgálati viszonyait szolgálatuk természetének megfelelően kell megállapítani és úgy, hogy a magyar kormány semmiképen se alakíthasson ezekből a tisztviselőkből s alkalmazottakból kerettartalékokat s kiképzett legénység-tartalékokat.”

„Közös szabály alkalmazandó tehát e tekintetben a békeszerződés 107. paragrafusában meghatározott tisztviselők s alkalmazottak minden kategóriájára.”

„A szövközi kat. ell. bizottság fel fogja szólítani a magyar kormányt, hogy december 15-ig terjessze fel hozzá azokat a szerződés-módozatokat, amelyeket a fentjelzett kategóriák toborzása és szolgálata tekintetében felállítani szándékozik.”

A szövközi kat. ell. bizottság elnöki tanácsa december 5-én tartott ülésén azt a véleményét fejezte ki, hogy azoknak a rendszabályoknak, melyeket a magyar kir. kormány a versailles-i szöv. kat. biz. kívánalmainak teljesítése végett javasolni tartozik, a fenti jelzett kategóriák toborzását illetőleg a következő feltételek szerint kell igazodniok:

1. minden vám-, pénzügyi- vagy erdészeti tisztviselőnek, aki nem teljesített katonai szolgálatot, legalább 6 évre szóló szolgálati kötelezettséget kell vállalnia, mielőtt ez alakulatok valamelyikébe önként belép.

Azon tisztviselők száma, akiket szolgálati kötelezettségük letelte előtt elbocsátanának, nem haladhatja túl az egyes kategóriákban az engedélyezett teljes létszám egyhuszadrészét. Ha ezt az arányt túllépné a magyar kormány, akkor az így előálló hiányt új emberek felvételével nem pótolhatná.

2. A fenti jelzett alakulatok valamelyikébe belépő önkéntes jelentkezők előző katonai szolgálata legfeljebb három év erejéig be lenne számítható úgy, hogy minden volt katona, még ha 3 évnél többet is szolgált, nem vállalhatna 3 évnél rövidebb szolgálatot.

E rendelkezéseket azon katonákra kellene alkalmazni, akik 12 évi szolgálatot vállaltak a rendes hadseregben, de szolgálati kötelezettségük letelte előtt szabadságoltatván, vámőri, pénzügyőri vagy erdészeti szolgálatba óhajtanának lépni.

A korai szabadságolások folytán a hadseregben ilyképen előálló hiányok természetesen csak az állomány annak 1/20 részének határai között volnának pótolhatók évente, amelyeket a 104. paragr. megállapít.

3. A szóbanforgó alakulatokba belépő egyének első szolgálati kötelezettségük idejének lejárta után újabb egymásután következő szolgálatot vállalhatnának. Ez új szolgálatok időtartama lehetne egyenlő, de sohasem kevesebb egy évnél.

4. Tisztekkel egy elbírálás alá eső tisztviselők száma az egyes fizetési osztályok ranglétráján nem lehet több mint

a vámőröknél: 1 tisztviselő, 10 legénységi állományú emberre;

a pénzügyőröknél: 1 tisztviselő, 10 legénységi állományú emberre;

az erdészetben: 367 tisztviselő és 257 őr.

Minden tisztviselőnek, aki egy tiszttel egyenlő elbirálás alá eshetik, 20 egymásután következő évre kellene szolgálatot vállalnia abban a percben, amelyben tisztviselői rangra neveztetnék ki.

Vannak azonban olyan tisztviselők is, akiket előzőleg legénységi állományuakkal egy rangba soroltak és csak azután léptették elő tisztével egyenlő elbírálás alá eső rangba. Az ilyen tisztviselőknek jogukban áll, hogy e rangba történő kinevezésük pillanatában megkövetelt 20 évi szolgálati kötelezettségükből azokat az éveket leszámítsák, amelyeket mint legénységi állománynak töltöttek hivatalokban, de legfeljebb 10 évet.

Előbb történt szabadságolás esetén az évenként így előálló hiány csupán a fent engedélyezett állomány 1/20 részének arányában volna pótolható.

A hadsereg volt tisztjei beléphetnének mint tisztviselők ezen alakulatokba s ugyanakkor beszámíthatnák előbb teljesített tiszti szolgálati éveiket.

Azt a legmagasabb létszámot, amely a tisztviselők minden egyes kategóriájában fennállhat, valamint a részükre engedélyezhető fegyverzet milyenségét csak akkor fogom Önnel közölni, amikor a szolgálati szerződés általunk kivánt feltételeit már megállapította.

Tisztelettel kérjük, sziveskedjék részünkre a lehető leghamarabb, de legkésőbb dec. 15.-ig a szolgálati szerződés feltételeit szabályozó törvényjavaslatot olyan állapotban megküldeni, hogy azt a versailles-i szöv. kat. biz. elé terjeszthessük.

Abban az esetben, ha erre vonatkozó javaslatai nem érkeznének hozzánk a jelzett határidőig, úgy a fentvázolt feltételeket terjesztenők fel haladéktalanul a versailles-i szöv. kat. biz. elé, de akkor a feltételeket olyanoknak tekintenők, mint amelyeket a magyar kormány végleg elfogadott.

Fogadja Nagyméltóságod kíváló nagyrabecsülésem kifejezését.

Baratier.

Magyarországon működő szövetségközi

katonai ellenőrző bizottság.

Elnökség.

1875 du Prot.

Budapest, 1921. dec. 21.

A C. M. I. C. tanácsa

a földmívelésügyi miniszter Úr Őexellentiájának

Budapest.

Tárgy: az erdőőrök szerződtetésének feltételei.

Miniszter Úr!

Válaszolva 149.594. sz. levelére van szerencsénk emlékeztetni arra, hogy a trianoni szerződés 107. szakasza névszerint is az erdőőrökre vonatkozik.

A fegyverzeti albizottság 259. sz. átiratával a versaillesi szövetséges kat. bizottság ama határozatai, melyek a tisztviselők s e kategóriába tartozó alkalmazottak szerződtetési feltételeire vonatkoznak, már közölve lettek Önnel. Épúgy tudomására jutott Önnek a Nagykövetek Tanácsának azon döntése, amely elrendelte, hogy a m. kir. kormány által a Nagykövetek Tanácsához intézett semmiféle kérelme nem irányulhat többé arra, hogy az előirányzott intézkedések felfüggesztessenek.

Az elnöki tanács arra vonatkozólag, hogy vajjon a szóbanforgó alkalmazottak szerződtetési feltételeinek követelése célszerű-e vagy sem, semmiféle elvi vitatkozásba nem bocsátkozhatik.

Ennélfogva a versaillesi szövetséges katonai bizottságnak a dec. 7-i 259/S. C. E. számú átiratban foglalt feltételeket mint a magy. kir. kormány által elfogadottakat terjesztjük elő, amint arról Önt az idézett levél utolsó szakaszában értesítettük, minthogy Ön nem tartja szükségesnek, kérelmünknek megfelelően javaslatokat tenni e tárgyban.

A C. M. I. C. elnöki tanácsa felhívja Önt, hogy január 5-e előtt közölje vele az erdőőrökre vonatkozó törvényjavaslatot, beleértve e törvényjavaslatba az idézett 259. sz. levélben foglalt feltételeket. E törvényjavaslatnak ki kell majd mondania, hogy az erdészeti igazgatás személyzete lényegénél fogva polgári jellegű lévén, az semmiféle esetben nem hívható be bárminő katonai szolgálatra sem. E javaslatnak épúgy figyelemmel kell lennie a versaillesi szövetséges katonai bizottság által november 24-én hozott következő határozataira:

Az erdőőrök maximális összlétszáma 624 emberben van megállapítva.

Ezen alkalmazottak mindenféle háborús fegyver kizárásával csak egy vadászfegyverrel lehetnek ellátva.

Ez a törvény, ha a m. kir. kormány jónak látja, a trianoni szerződés 107. szakaszában jelzett alkalmazottakra vonatkozó általános törvénybe is beleilleszthető.

Ez a törvény előterjesztendő a C. M. I. C.-nek az e bizottság eln. tanácsának dec. 15.-i átiratában érintett feltételek szem előtt tartása mellett.

Fogadja stb.

Britt megbizott: Francia megbizott: Japán megbizott:
Gosset s. k. Olvashatatlan aláirás. Kiyake s. k.

A C. M. I. C. elnöke: Zuccari s. k., altábornagy.