1927. évi I. törvénycikk indokolása

az állampolgárok kölcsönös törvényes védelme iránt Olaszországgal kötött, 1922. évi április hó 6-án Rómában kelt Egyezmény becikkelyezése tárgyában * 

Részletes indokolás

Az 1. §-hoz

A Magyarország és Olaszország által aláírt jelen jogsegélyegyezmény tulajdonképpen csak összefoglalása azoknak a szabályoknak, amelyek a polgári és büntetőügyekben nyujtandó kölcsönös jogsegélyt illetően az 1909:XIV. törvénycikkbe iktatott nemzetközi hágai perjogi egyezmény és az 1871:XXVI. törvénycikkbe iktatott magyar-olasz kiadatási egyezmény rendelkezései folytán jelenleg is hatályban vannak.

Az említett hágai perjogi egyezmény ugyanis az 1921:XXXIII. törvénycikkbe iktatott trianoni szerződés 221. Cikkének rendelkezései folytán az említett kiadatási egyezmény pedig Olaszországnak az említett trianoni szerződés 224. Cikke alapján tett nyilatkozata következtében Magyarország és Olaszország között jelenleg is érvényes.

Az 1. Cikkhez

Az egyezmény a két szerződő fél állampolgárainak személyük és vagyonuk törvényes és bírói védelmét illetően, - szegénységi jogra és a perköltségbiztosítékra vonatkozóan is - egyenlő elbánást biztosít. (1. Cikk.) Ezt az általános szabályt az egyezmény 2-5. Czikke további részletes szabályokkal egészíti ki.

A 6. Cikkhez

A 6. Cikk kikapcsolja a kézbesítések és megkeresések továbbításánál a hosszadalmasságokra és kérelmekre okot szolgáltató nehézkesebb diplomáciai utat és a közvetítést a szerződő államok igazságügyminisztériumaira bízza, s megengedi a polgári és kereskedelmi ügyekben rendkívül sürgős esetekben a bírói hatóságok közvetlen érintkezését is. Ez utóbbi esetben a továbbítandó irathoz a megkeresett állam nyelvén készült fordítást is csatolni kell, nehogy e fordításoknak a megkeresett államban leendő beszerzése az elintézést késleltesse.

A 13. Cikkhez

Az egyezmény 13. és 14. Cikkében a bűnügyi jogsegélyre vonatkozó rendelkezések között található az a feltétel, hogy a megkeresést csak akkor kell teljesíteni, ha azt különös tekintetek nem ellenzik, lehetővé teszi azt, hogy politikai bűncselekmények esetében az általános nemzetközi jogi elvekben egybehangzóan a jogsegély megtagadható legyen.

A 17. Cikkhez

A 17. Cikkben említett az a kötelezettség, hogy a szerződő államok igazságügyminisztériumai az érvényben lévő törvényekről és a hatályban lévő jogról felvilágosításokat fognak adni, előnyös újítás.

A 18. Cikkhez

A 18. és 19. Cikknek azok a rendelkezései, amelyek szerint a közokiratokat, valamint azokat a magánokiratokat, amelyeknek hitelességét az illetékes hatóság vagy közjegyző tanusítja, diplomáciai vagy konzuli hitelesítéssel ellátni nem kell, lényegesen gyorsítani fogja a jogok érvényesítését.