1927. évi XII. törvénycikk

a polgári iskoláról * 

I. FEJEZET

A polgári iskola szervezete, felügyelete és közigazgatása

1. § A polgári iskola feladata.

A polgári iskolának az a feladata, hogy a tanulót vallásos, erkölcsös és nemzeti szellemben gyakorlati irányú általános műveltséghez juttassa és ezzel közvetlenül a gyakorlati életre vagy pedig a középfokú szakiskolákra előkészítse. A polgári leányiskola feladata azonfelül művelt, magyar polgári háziasszony nevelése.

2. § A polgári iskola művelődési anyaga.

A polgári fiúiskola rendes tárgyai:

a) hit- és erkölcstan,

b) magyar nyelv,

c) német nyelv,

d) történelem,

e) földrajz,

f) számtan és mértan, könyvvitel,

g) növénytan és állattan,

h) ásványtan és vegytan,

i) természettan,

j) élet- és egészségtani ismeretek,

k) közgazdasági és jogi ismeretek,

l) mezőgazdasági és ipari ismeretek,

m) ének,

n) rajz, szépírás,

o) testgyakorlás,

p) kézimunka.

A polgári leányiskola rendes tárgyai:

a) hit- és erkölcstan,

b) magyar nyelv,

c) német nyelv,

d) történelem,

e) földrajz,

f) számtan és mértan,

g) növénytan és állattan,

h) ásványtan és vegytan,

i) természettan,

j) élet- és egészségtani ismeretek,

k) háztartási és nevelési ismeretek,

l) rajz,

m) szépírás,

n) női kézimunka,

o) ének,

p) testgyakorlás.

A rendes tárgyakon kívül a polgári iskolában rendkívüli tárgyak (valamely élőnyelv, gyors- és gépírás, zene, stb.) is taníthatók. A rendkívüli tárgyak körét a m. kir. vallás- és közoktatásügyi miniszter külön rendeletben szabályozza.

3. § A polgári iskola évfolyamai.

Mind a fiú-, mind a leány-polgári iskolának négy osztálya és ugyanannyi évfolyama van.

4. § A polgári iskolában való felvétel.

A polgári iskola első osztályába csak oly tanuló vehető fel, aki nyilvános népiskolától bizonyítványt kapott arról, hogy a népiskola négy alsó osztályát sikerrel végezte.

5. § A tanulók heti óraszáma.

A tanítási órák heti száma a tanulókra nézve a rendes tárgyakból, a testgyakorláson kívül, a polgári iskola I. és II. osztályában legfeljebb 26, III. és IV. osztályában 28.

A polgári iskola tantervét a vallás- és közoktatásügyi miniszter állapítja meg.

6. § A tanulók osztálylétszáma.

A tanulók létszáma a polgári iskolában osztályonként nem lehet ötvennél több. Az iskolafenntartók azonban ezt a számot fokozatosan csökkenteni kötelesek úgy, hogy e törvény életbeléptetésétől számított tíz év multán a tanulók létszáma osztályonként nem haladhatja meg a negyvenet.

7. § A fiúk és leányok együttes oktatásának kivételes megengedése.

Ott, ahol a külön fiú- és külön leánypolgári iskola kellő benépesítése egyenlőre nem várható, kivételesen és átmenetileg a fiúknak a leányokkal való együttes oktatása is megengedhető. Ennek módozatait a m. kir. vallás- és közoktatásügyi miniszter állapítja meg.

8. § A tanárok heti óraszáma. Mellékfoglalkozások.

A négy osztályú polgári fiúiskolában a tanárok száma a hitoktatókon és a rendkívüli tárgyak tanítóin kívül, de az igazgatót, a testgyakorlás, rajz és kézimunka tanárait beleértve, legalább hat, a leányiskolában legalább öt. A rendes tanárok száma (az igazgatón kívül) nem lehet kisebb a meglévő osztályok számánál.

Az igazgatók legalább heti 4, legfeljebb heti 12, a tanárok heti 22 óránál többre, kivéve a rövid ideig tartó helyettesítést, nem kötelezhetők. Az igazgatók heti 12, a tanárok heti 24 óránál többre nem vállalkozhatnak. Ha a tanárok heti 22 óránál többet tanítanak, ezért külön díjazásban részesülnek.

Az igazgatók és a tanárok állandó fizetéssel járó főfoglalkozásszerű alkalmazást nem vállalhatnak. Hogy mennyiben vállalhatnak más olyan tisztséget vagy megbízatást, amely őket tanári hivatásuk betöltésében nem akadályozza, azt esetről-esetre előzetesen a m. kir. vallás- és közoktatásügyi miniszter, illetőleg a felekezeti főhatóság határozza meg.

9. § A polgári iskolai tanárképzés, polgári iskolák felügyelete és közigazgatása.

A m. kir. vallás- és közoktatásügyi miniszter felhatalmazást nyer arra, hogy a polgári iskolai tanárképzést és képesítést, a polgári iskolák felügyeletét s közigazgatását és a tanszemélyzet fegyelmi ügyeinek intézését a tanügyi közigazgatás újjászervezéséig az érvényben lévő törvényektől eltérően a felekezetek saját intézetei felett való felügyeleti jogának érintetlenül hagyásával, rendeletileg szabályozhassa.

II. FEJEZET

A polgári iskola létesítése és fenntartása

10. § Iskolaállítási jog és kötelezettség.

Polgári iskolát felállíthat: az állam, törvényhatóság, község, törvényesen bevett felekezet, társulat és magános is, ha a jelen törvényben megállapított követelményeket teljesíti. Társulatok azonban csak akkor állíthatnak fel polgári iskolát, ha külön erre a célra alakultak s alapszabályaik jóváhagyást nyertek, magánosok pedig csak akkor, ha polgári iskolai tanári oklevelük van s igazolják, hogy az iskolák fenntartásához szükséges anyagi eszközökkel rendelkeznek.

A polgári iskolák számára a nyilvánossági jogot a vallás- és közoktatásügyi miniszter adja meg.

Azokat a községeket (városokat), melyekben a lakosság lélekszáma 5000-nél nagyobb, a m. kir. vallás- és közoktatásügyi miniszter kötelezheti, hogy

1. ha helyben polgári iskola nincs vagy az ott fennálló polgári iskolák a fölvételre jelentkező gyermekeket befogadni már nem tudják, polgári iskolát létesítsenek s fenntartsanak;

2. az új iskola számára épületet emeljenek vagy ha a meglévő iskola elhelyezése nem megfelelő, ennek új épületet emeljenek.

Azokat a községeket (városokat), melyek a polgári iskola állításával és elhelyezésével egybekötött terheket nem bírják viselni, a m. kir. vallás- és közoktatásügyi miniszter e törvény 15. §-a értelmében államsegélyben vagy indokolt esetben mérsékelt kamat mellett, megfelelő biztosíték ellenében, építési kölcsönben is részesítheti.

11. § Felekezeti polgári iskolák állítása.

Ott, ahol a község (város) lakossága túlnyomó részben egy vallásfelekezethez tartozik, ez a vallásfelekezet a m. kir. vallás- és közoktatásügyi minisztertől megállapítandó föltételek mellett az iskola létesítését és fenntartását magára vállalhatja. Azokat az egyházközségeket, melyek az iskola állításával és elhelyezésével járó terheket egészen nem bírják viselni, a m. kir. vallás- és közoktatásügyi miniszter e törvény 15. §-a értelmében államsegélyben vagy indokolt esetben mérsékelt kamat mellett, megfelelő biztosíték ellenében, építési kölcsönben is részesítheti.

12. § Eljárás polgári iskola létesítésére.

A m. kir. vallás- és közoktatásügyi miniszter a művelődési, gazdasági és társadalmi viszonyoknak statisztikai adatok alapján való számbavételével kijelöli azokat a községeket (városokat), amelyekben polgári iskola létesítése vagy a meglévő bővítése, esetleg új épülettel való ellátása szükségesnek mutatkozik. Ily rendszeres munkálat alapján a m. kir. vallás- és közoktatásügyi miniszter kiküldötte helyszíni szemlét tart s az érdekeltekkel (ideértve az illetékes felekezeti hatóságok képviselőit is) előkészítő tárgyalást folytat, melyen a következő kérdésekre terjeszkedik ki:

1. a helyi viszonyok szükségessé teszik-e polgári iskola létesítését vagy a meglévő bővítését?

2. községi, hitfelekezeti vagy állami jellegű iskola állíttassék-e?

3. van-e telek az iskola céljaira, ha igen, beépítésre alkalmas-e; ha nincs, a község vagy felekezet mily módon biztosítja a telket?

4. ha felekezeti iskoláról van szó, az érdekelt felekezet mily anyagi forrásokkal rendelkezik az iskola céljaira, ha pedig az iskola csak az állam által állítható fel, a község vagy felekezet mily hozzájárulásokkal teszi lehetővé az iskola létesítését?

A helyszíni tárgyalás eredménye alapján a m. kir. vallás- és közoktatásügyi miniszter a javasolt iskolák felállításának sorrendjét megállapítja s egyben megjelöli, hogy mely iskolák létesítését, bővítését támogatja a 15. § alapján építési államsegéllyel, illetőleg kölcsön nyujtásával; azokat a községeket (városokat) pedig, amelyek a maguk erejéből képesek az iskola felépítésére, záros határidőn belül az építésre kötelezi.

13. § A polgári iskola létesítési és fenntartási költségeinek megoszlása.

A polgári iskola létesítéséhez a község (város) a következőkkel tartozik hozzájárulni:

a) beépítésre alkalmas központi fekvésű, legalább 1000 (ezer) négyszögöl telekkel;

b) erre emelt épülettel s ennek tartozékaival;

c) az iskola első teljes bútor- és taneszközfelszerelésével;

d) az összes dologi természetű kiadásoknak (az épület jókarban tartásának, nagyszünidei tisztogatásának, tűzkár elleni biztosításának, fűtésének, világításának, mindennapi takarításának, stb.) vállalásával;

e) a gyakorlati gazdasági oktatás céljaira az iskolához közelfekvő, művelésre alkalmas, legalább két katasztrális hold területtel.

Ha a község (város) anyagi viszonyai az iskola felépítését teljes mértékben nem engedik meg, a telken kívül az építési költségeknek (építési anyagokban, kézi- és igásmunka szolgáltatásában vagy készpénzben) vagyoni erejéhez mért részét, de legalább 30%-át tartozik viselni.

A m. kir. vallás- és közoktatásügyi miniszter az illető község (város) által viselt építési költségek részbeni fedezéséhez az Országos Polgári Iskolai Építési Alapból a 15. § alapján államsegélyt, indokolt esetben az alapból, mérsékelt kamat mellett, megfelelő biztosíték ellenében építési kölcsönt is engedélyezhet.

A kézi- vagy igásmunka szolgáltatására nézve a mezőgazdasági népesség érdekeit szolgáló népiskolák létesítéséről és fenntartásáról szóló 1926:VII. tc. 4. §-a 7. bekezdésében foglaltakat kell a polgári iskolákra is megfelelően alkalmazni.

Ha az iskola csupán jelentősebb állami támogatással létesülhet, a község hozzájárulási kötelezettségének épségben maradása mellett a m. kir. vallás- és közoktatásügyi miniszter az iskolát állami jelleggel szervezheti.

14. § Kisajátítás és építési tervek.

Az e törvény alapján létesülő állami, községi és hitfelekezeti jellegű iskola elhelyezése céljára szükséges telek kisajátítására nézve a mezőgazdasági népesség érdekeit szolgáló népiskolák létesítéséről és fenntartásáról szóló 1926:VII. tc. 10. §-ában foglaltakat kell a polgári iskolákra is megfelelően alkalmazni.

A jelen törvény alapján létesülő polgári iskolák építési terveit és előméretköltségvetéseit a m. kir. vallás- és közoktatásügyi miniszter bírálja felül és hagyja jóvá. Az iskolafenntartó kérésére az állam építési (átalakítási) terveket és előméretköltségvetéseket ad; de ebben az esetben e tervek használata kötelező. Az állam ezenkívül gondoskodik az illetékes államépítészeti hivatal útján az építés ellenőrzéséről és felülvizsgálatáról.

15. § Országos Polgári Iskolai Építési Alap létesítése.

Az államtól elvállalt költségek fedezésére „Országos Polgári Iskolai Építési Alap” létesül, melynek bevételei:

1. az 1925/26. évi kezelés keretében engedélyezett 2 millió aranykorona hozzájárulás;

2. az alap további táplálása céljából az 1926/27-től kezdve az állam évi költségvetésébe beállított és az állam részéről engedélyezhető egyéb összegek;

3. az esetleges külön törvényes felhatalmazások útján az alapba beutalt összegek;

4. a jelen szakasz 2. bekezdése alapján nyujtott kölcsönök visszafolyó részletei és kamatai.

A m. kir. vallás- és közoktatásügyi miniszter az alapból az építési költségek egy részének (I. 13. § 2. bekezdését) fedezésére államsegélyt, kivételesen mérsékelt kamat mellett megfelelő biztosíték ellenében rövidebb lejáratú építési kölcsönt is engedélyezhet.

Az Országos Polgári Iskolai Építési Alap állásáról a m. kir. vallás- és közoktatásügyi miniszter évenként, a költségvetés előterjesztésekor az országgyűlés képviselőházának jelentést tesz. Az alap kezelésére vonatkozó szabályzatot a m. kir. legfőbb állami számvevőszék elnökével egyetértésben a m. kir. vallás- és közoktatásügyi miniszter állapítja meg és együtt határozzák meg az alap zárszámadásának szerkezetét, amely szerkezetben az alap zárszámadása az állami zárszámadással az országgyűlésnek bemutatandó.

16. § Már meglevő polgári iskolák megfelelő elhelyezése.

A m. kir. vallás- és közoktatásügyi miniszter felhatalmazást nyer arra, hogy megfelelő iskolaépülettel nem rendelkező, de már működő polgári iskolák felépítését is a 13. § rendelkezései alapján biztosíthassa.

17. § A nem állami polgári iskolák fizetéskiegészítő államsegélye s tanárainak kinevezése.

A tanszemélyzet és egyéb alkalmazottak illetményeit az iskolafenntartó viseli. Indokolt esetben a m. kir. vallás- és közoktatásügyi miniszter a községi, hitfelekezeti és társulati polgári iskolák számára fizetéskiegészítő államsegélyt is engedélyezhet.

A m. kir. vallás- és közoktatásügyi miniszter felhatalmazást nyer arra, hogy ezen törvény alapján létesített nem állami polgári iskolákhoz a szervezéskor tényleges szolgálatban álló állami vagy nyugdíjazott tanárt az iskolafenntartó meghallgatásával tanárrá kinevezhessen. Ez a jog azonban a minisztert csak egyszer, a szervezéskor, illeti meg.

18. § A községek (városok) hozzájárulásának költségvetési biztosítása.

A község (város) azt az összeget, amelyet hozzájárulásként magára vállalt, köteles évenkint költségvetésébe felvenni.

19. § A meglévő állami és államilag segélyezett polgári iskolák fenntartási terhei.

A m. kir. vallás- és közoktatásügyi miniszter felhatalmazást nyer arra, hogy az 1928. évi december hó 31-ig lebonyolítandó felülvizsgálat során a szervezési szerződések (megállapodások) rendelkezéseitől eltérőleg is e törvény alapján az állami és államilag segélyezett polgári iskolák dologi és egyéb fenntartási terheinek fedezésére a községeket (városokat) kötelezhesse.

20. § A törvény életbeléptetése és végrehajtása.

Ezt a törvényt, mely kihirdetése napján lép életbe, a m. kir. belügy-, kereskedelemügy- és pénzügyminiszterekkel egyetértőleg a m. kir. vallás- és közoktatásügyi miniszter hajtja végre.

E törvény életbeléptetésével az 1868:XXXVIII. tc. 59-79. §-ai, továbbá a polgári iskolákra nézve az 1876:XXVIII. tc. összes rendelkezései - kivéve 16. §-ának a székesfőváros törvényhatósági bizottsága által létesített állandó közoktatási bizottságra vonatkozó rendelkezését mely a polgári iskolákra vonatkozólag is érvényben marad - hatályukat vesztik.