1928. évi XXXV. törvénycikk indokolása

a gyámságra és gondnokságra vonatkozó egyes kérdéseknek a Szerb-Horvát-Szlovén Királysággal való rendezéséről * 

Általános indokolás

A trianoni szerződés rendelkezése következtében a Szerb-Horvát-Szlovén Királysággal nemcsak a gyámpénztárakkal kapcsolatos kérdéseknek rendezése vált szükségessé, hanem a kiskorúaknak és gondnokoltaknak gyámsági, illetőleg gondnoksági viszonyában előállott helyzet is szabályozásra szorul.

A Szerb-Horvát-Szlovén Királyság ugyanis eddig nem csatlakozott a kiskorúak gyámságának szabályozása végett 1902. évi június hó 12-én Hágában kelt, az 1911:XXIII. törvénycikkbe iktatott, valamint a teljeskorúak gyámságára vonatkozó 1905. évi július hó 17-én ugyanott kelt, az 1912:LII. törvénycikkbe foglalt nemzetközi egyezményekhez és így Magyarország és a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság között ezeknek a nemzetközi egyezményeknek rendelkezései nem alkalmazhatók és a két állam között mindezideig egyéb oly tartalmú egyezmény sem jött létre, amely Magyarország területén a szerb-horvát-szlovén állampolgárságú kiskorúaknak és gondnokoltaknak, illetőleg a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság területén a magyar állampolgárságú kiskorúaknak és gondnokoltaknak gyámsági és gondnoksági ügyeit szabályozta volna.

A gyámpénztárakkal kapcsolatos pénzügyi természetű kérdésekben nemzetközi megállapodások létesítésére és azoknak végrehajtására már az 1924:IV. tc. 3. §-ának 2. b) pontja felhatalmazást adott a kormánynak, amely felhatalmazást az 1926:XV. tc. 16. §-a megújított, míg a fentebb említett magánjogi rendelkezések tárgyában nemzetközi megállapodásokat létesíteni és azokat kormányrendelettel életbeléptetni a kormánynak felhatalmazása nincs.

A kiskorúak és gondnokoltak érdekébe kívánatos és szükséges, hogy az idézett nemzetközi szerződésekben foglalt rendelkezésekhez hasonló jogszabályok a Szerb-Horvát-Szlovén Királysággal való viszonylatban is létrejöjjenek és mielőbb alkalmaztassanak:

Továbbá mód nyílt arra, hogy a Szerb-Horvát-Szlovén Királysággal létesítendő pénzügyi természetű egyezmények megkötésével és életbeléptetésével kapcsolatban az említett magánjogi kérdések is szabályoztassanak.