1928. évi XLII. törvénycikk indokolása

az 1928/29. költségvetési évben megvalósítandó beruházásokról * 

Általános indokolás

A kormány az ország gazdasági fejlődésének elősegítése és ezzel az államháztartási egyensúly szilárdságának és tartósságának fokozottabb biztosítása érdekében az 1928/29. költségvetési évben folytatni kívánja az 1925/26. költségvetési évben megkezdett beruházási tevékenységet.

Ezt a célt tartotta szem előtt már akkor, mikor az 1928/29. évi költségvetés keretében az előző években előirányzott 13.920,000 pengőről 30.000,000 pengőre emelte az állami közigazgatás körében beruházásokra fordítandó összeget és beruházási célokra irányozta elő az állami üzemek 1928/29. évi költségvetésben jelentkezett 20.993,040 pengő bevételi többletet is. A költségvetésben előirányzott összegeken felül azonban az 1928/29. költségvetési évben még a Nemzetek Szövetségének közbenjöttével 1924-ben felvett külföldi kölcsönnek (a népszövetségi kölcsönnek) maradványa is rendelkezésre fog állani beruházási célokra és ugyanerre lenne felhasználható az 1927/28. költségvetési év végén jelentkező bevételi többlet és a költségvetésen kívüli beruházások között engedélyezett kölcsönök után tőketörlesztés és kamat címén az 1928/29. költségvetési évben esedékes összegekből várható bevétel is. A kormány tehát e törvényjavaslatban felhatalmazást kér arra, hogy ezeket az összegeket a megkezdett beruházási tevékenység folytatására fordíthassa és ezzel az 1928/29. költségvetési évben is lehetőleg mielőbb nagyobb összegeket juttasson a gazdasági élet fejlesztésére.

Megjegyzem, hogy a népszövetségi kölcsönből még mintegy 39.3 millió pengő áll beruházási célokra rendelkezésre s a Nemzetek Szövetségének Tanácsa az 1927. évi december hónapban tartott ülésszakában már hozzájárult ahhoz, hogy a kölcsön maradványát az e törvényjavaslat I. számú mellékletében megjelölt beruházásokra lehessen fordítani. Ezzel 189.3 millió pengőre emelkedik az az összeg, amely a népszövetségi kölcsönből beruházási célokra fordíttatott, illetőleg még fordíttatik.

Megjegyzem továbbá, hogy népszövetségi kölcsön maradványának összege pengőértékben ezidőszerint még nem állapítható meg pontosan, mert a maradvány külföldi fizetési eszközökben van elhelyezve s így annak a pengőben kifejezett ellenértéke az árfolyamok időközi változása folytán az említett 39.3 millió pengőnél némileg több vagy kevesebb lehet. A különbözet a közútak és közúti hidak építésére és fejlesztésére számításba vett 6.6 millió pengőnél vétetik majd figyelembe s így ez az összeg a tényleges maradványhoz képest változást szenvedhet.

A népszövetségi kölcsön terhére megvalósítandó beruházások e törvényjavaslat I. számú mellékletében, az 1927/28. költségvetési év bevételi többlete és beruházások keretében engedélyezett kölcsönök után tőketörlesztés és kamat címén az 1928/29. költségvetési évben esedékes összegek terhére megvalósítandó beruházások pedig a törvényjavaslat II. számú mellékletében vannak felsorolva.

Minthogy azonban az 1927/28. évi bevételi többletnek összegét ezidőszerint még nem lehet pontosan megállapítani, ezért a jelen törvényjavaslat (2) bekezdésében felhatalmazást kell kérnem arra, hogy abban az esetben, ha az 1927/28. költségvetési év végén jelentkező bevételi többletből és a beruházások keretében engedélyezett kölcsönök után tőketörlesztés és kamat címén az 1928/29. költségvetési évben esedékes összegekből kevesebb állana rendelkezésre, mint amennyi az e törvényjavaslat II. számú mellékletében felsorolt beruházásokra szükséges, e beruházások közül egyeseket mellőzni vagy az azokra előirányzott összegeket csökkenteni lehessen; ha pedig nagyobb összeg állana rendelkezésre, a többletet is beruházásokra lehessen fordítani s az annak terhére megállapított beruházásokról az 1929/30. évi állami költségvetés benyujtásával egyidejűleg kelljen a kormánynak jelentést tennie.

A törvényjavaslat (3) bekezdésében - az 1927:XI. tc. 9. §-ában foglalt azonos rendelkezéssel egyezően - kimondatnék, hogy a beruházásokra felhasználható összegeket alapszabályszerűleg kell kezelni és úgy ezeket, mint az ezek terhére eszközölt beruházásokat e szerint kell elszámolni. Ennek a rendelkezésnek az a célja, hogy az állami zárszámadásban ezek a beruházások és fedezetük a folyó kiadásoktól és bevételektől teljesen elkülönítve, önállóan tüntettessenek fel és ezáltal az országgyűlés egybefoglalt, teljes és részletes tájékoztatást kapjon a költségvetésen kívül megvalósított beruházásokról, a nélkül, hogy ezzel a folyó bevételek és kiadások összegei indokolatlanul felduzzasztatnának.

A miniszteri javaslat indokolásához van mellékelve az 1928/29. évben megvalósítandó beruházások részletes indokolása.