1930. évi XI. törvénycikk indokolása

vitéz nagybányai Horthy Miklós Úr Magyarország kormányzójává választása tizedik évfordulójának megörökítéséről * 

Általános indokolás

A nemzetben egyetemes erővel nyilvánult meg az az óhajtás, hogy Magyarország kormányzója, vitéz nagybányai Horthy Miklós úr megválasztásának tizedik évfordulója a nemzet hálája jeléül maradandó módon megörökíttessék. E közóhajtásnak kíván a kormány eleget tenni a jelen törvényjavaslat előterjesztésével.

A kormányt javaslatában az a gondolat vezette, hogy a nemzet úgy üli meg legméltóbb módon ezt a történeti évfordulót, ha a Kormányzó Úr elévülhetetlen érdemeit törvénybe iktatja, továbbá az ország mai súlyos helyzetében egyrészt régóta nélkülözött közérdekű alkotások által derék munkásainak munkaalkalmakat ad, másrészt a hazánk népességét veszélyeztető betegségek, főképpen a tüdővész leküzdésére létesít intézményeket.

Budapesten a Ferencvárost a Kelenfölddel összekötő dunai híd régóta nélkülözött szükségletet van hivatva pótolni és a közlekedési viszonyok lényeges javításával két városrész egészséges fejlődését biztosítani; a Budapesten, Debrecenben, Pécsett és a Mátra-hegységben létesítendő kórházak és gyógyintézetek a pusztító betegségeknek, főképpen a nemzetet fenyegető népveszedelemnek: a tüdővésznek fognak gátat vetni.

Az ezer épületből álló kertes családiház-telep az ország fővárosában otthont fog adni sok derék magyar tisztviselő és munkás családjának és így a lakáskérdés nagy szociális problémáját is a legmegfelelőbb módon viszi a helyes megoldás felé.

A Budapesten létesítendő hadirokkant-otthonnal a nemzet újabb jelét akarja adni hálájának és gondoskodásának derék fiaival szemben, akik a nagy háborúban a haza ezeréves határainak védelmében a harctereken testük és egészségük épségét áldozták fel és mint teljesen rokkantak, munkaképtelenné váltak.

Végül a Szegeden létesítendő honvédrokkant-otthonnal a nemzet gondoskodni kíván azokról a derék honvédekről, akik nemes hivatásukban szolgálatuk teljesítése közben váltak munkaképtelenné.