1930. évi XXX. törvénycikk indokolása

Bajaszentistván községnek Baja törvényhatósági jogú város területéhez való átcsatolásáról * 

Részletes indokolás

Az 1. §-hoz

Bajaszentistván község Baja törvényhatósági jogú várossal teljesen összeépült, úgyhogy a községet és a várost egyes helyeken csak egy utca vagy csak néhány lépésnyi távolság választja el egymástól.

Ennek a helyzetnek hátrányai különösen közegészségügyi, állategészségügyi, valamint közbiztonsági és rendészeti tekintetben (pl. betegségek elleni védekezés, járványok megelőzése, nyomozások teljesítése stb. esetében) jelentkeznek abból kifolyólag, hogy más hatóságok jogosultak az intézkedésre az utca egyik és mások az utca másik oldalán.

De e mellett Bajaszentistván község nagy távolságban fekszik a járás székhelyétől és egyes magasabb közigazgatási hatóságoktól és így a közigazgatás legelemibb követelményei is csak körülményesen valósíthatók meg, ami egyúttal a község polgárainak is nagy hátrányára van.

Ezért úgy az általános közérdek, mint a közigazgatás érdeke parancsolólag követeli, hogy az amit az élet a valóságban az eggyéforrasztással már úgyis keresztülvitt, jogilag is elismertessék és Bajaszentistván község Baja város területéhez csatoltassék át. Az átcsatolásra nézve az érdekelt törvényhatóságok - éspedig Baja város a 8417/1929. kig. számú határozata, Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye pedig az 1575/1930. kgy. számú határozata szerint - egyértenek.

A 2. §-hoz

A választókerületi beosztás szempontjából való átcsatolás és ezzel kapcsolatban a szavazókörök számának megállapítására, a szavazókörök beosztására vonatkozó rendelkezés természetes következése a közigazgatási átcsatolásnak, mert Bajaszentistván község különleges helyzeténél fogva csak a Baja városi választókerületnek lehet kiegészítő része.

A szavazóköri beosztás azonnal hatálybaléptetésére azért van szükség, mert az 1925. évi XXVI. tc. 13. §-ának (6) bekezdése szerint a szavazókörök megváltoztatása csak a következő országgyűlési képviselőválasztási időszakban lép hatályba; ettől eltérő rendelkezés hiányában tehát időközi választást - ha annak esetleg szüksége merülne fel - nem lehetne tartani.