1933. évi XIX. törvénycikk indokolása

az European Gas & Electric Company londoni és newyorki cég által alapítandó magyar részvénytársaság részére biztosított adó- és illetékkedvezmények tárgyában * 

Általános indokolás

A törvényjavaslat benyujtásának szükségességét az 1911:VI. tc. indokolja, egyben pedig az iparfejlesztésről szóló 1931:XXI. tc. szerint engedélyezhető adó- és illetékkedvezményeket is kívánt a fentnevezett Rt.-nak biztosítani. Külön törvényjavaslat előterjesztése tehát csupán azért vált szükségessé, mert az iparfejlesztési törvény nem nyujt módot arra, hogy az abban megállapított kedvezmények előzetesen is biztosíthatók legyenek olyan vállalat részére, amelyik esetleg csak öt év mulva kezdi meg működését. Már pedig az European Gas és Electric Company a kutatási időszaknak szánt öt év alatt is nagyobb beruházásokra vállalt kötelezettséget és így annyival is inkább érthető, hogy az iparfejlesztési törvény szerint engedélyezhető adó- és illetékkedvezmények előzetes biztosítását kívánja arra az esetre, ha termelő üzemeket létesít, mert a kitermelendő ásványolajból 15%, a földgázból pedig 12% bruttó részesedést biztosított az államkincstárnak.

Részletes indokolás

Az 1. §-hoz

Az 1. § részletesen felsorolja azokat az adó- és illetékkedvezményeket, amelyek az European Gas & Electric Company által a vele kötött szerződésnek megfelelően alapítandó önálló magyar részvénytársaság és ez utóbbi által alapítandó alvállalatok részére a pontosan megállapított határidőig (15 év) biztosíttatnak.

A vonatkozó szerződés 9. pontjában foglaltak alapján az European Gas & Electric Company által állapítandó önálló magyar részvénytársaság gázvezetékek építésére és üzembentartására a m. kir. pénzügyminiszter jóváhagyásával alvállalatokat létesíthet és az adó- és illetékkedvezmények természetszerűleg ezekre az alvállalatokra is kiterjednek.

A 2. §-hoz

Az European Gas & Electric Company a vonatkozó szerződés I. pontjában vállalt kötelezettségének megfelelően az önálló magyar részvénytársaságot legkésőbb a kutatásra szánt opciós időszak lejártát követő három hónapon belül köteles megalapítani. Az opciós időszak öt évre terjed, azonban a szükséghez képest megfelelően meghosszabbítható. Ezen törvény hatálya az önálló magyar részvénytársaság megalakulása napjától számítandó.