1941. évi XVI. törvénycikk indokolása

a szellemi együttműködés tárgyában Szófiában az 1941. évi február hó 18. napján kelt magyar-bolgár egyezmény becikkelyezéséről * 

Általános indokolás

Magyar és bolgár részről egyaránt már évekkel ezelőtt hajlandóság mutatkozott kultúregyezmény kötésére.

Az ősidőkben egymástól távolélő, de utóbb szomszédságba került két nép között földrajzi helyzetük és ebből következő politikai és gazdasági érdekközösségük nyomán keletkeznek baráti kapcsolatok. Az egy törzsről szakadt rokonnépeket, valamint az ősidőkben ily rokon népelemeket magukba szívó népeket pedig érzelmi kötelékek - a távoli mult közös emlékei, a népjellem és népszokások hasonlóságából sarjadó rokonszenv, a közös erények tisztelete - fűzik össze.

A magyar és a bolgár nép egyre erősbödő barátságának kialakításában mind a két tényezőnek része van. A magyar és a bolgár nép történeti életük folyamán nem egyszer közvetlen szomszédságban éltek, máskor teljes sorsközösségben védelmezték nemzeti létüket az elnyomó idegen hatalommal szemben. Az ősidőkben pedig, mielőtt az államalapító ó-bolgárok és a velük rokon magyarok mai hazájukba költöztek, távolkeleten egy kultúrkörben, sőt hosszú korszakokon át egyazon állam keretében éltek. Ez a kettős kötelék gyarapodott egy harmadikkal, mióta újra tudatára ébredvén történeti kapcsolatainknak és időszerű kérdéseink rokonságának, mindkét oldalon megindult a másik nép művelődésének tanulmányozása és nyomában a szellemi javak cseréje.

Az irodalom terén is figyelemreméltó kezdeményezéseket találunk.

A színház, zene és képzőművészetek terén is találunk figyelemreméltó kezdeményezéseket.

A magyar egyetemeket és főiskolákat a bolgár egyetemi hallgatók mindig nagy számban látogatták. A budapesti és vidéki egyetemekre az 1940/41. tanév első félévére közel száz bolgár egyetemi hallgató iratkozott be. Ezeken kívül a gazdasági akadémiákon és a színművészeti akadémián is vannak bolgár hallgatók. Nagy számban keresik fel a bolgár ifjak évtizedek óta a budapesti Testnevelési Főiskolát is.

Az 1940. évi magyar filmkiviteli statisztika szerint Bulgária a magyar filmeket vásárló országok között második helyen áll. A kivitt filmek közül nem egynek kiemelkedő sikere volt.

A szoros barátságra tekintettel a rádió terén is együttműködés alakult ki. Különösen nagy számban jutottak bolgár művészek a magyar rádióban szerephez.

A folyó évi február 18-án Szófiában aláírt magyar-bolgár kultúregyezmény mintegy intézményesíti ezeket a kapcsolatokat, amelyek a hagyományos magyar-bolgár barátságból és rokonságból folyóan a kultúrának úgyszólván minden területén hosszú évek óta fennállanak.