1946. évi XXI. törvénycikk indokolása

a Magyar Köztársasági Érdemrend és Érdemérem alapításáról * 

Általános indokolás

A viszonosság elvén alapuló nemzetközi protokolláris érintkezés, valamint az a tény, hogy a multban egy állam sem nélkülözhette a katonai és polgári érdemek látható jelvénnyel való jutalmazásának rendszerét, szükségessé teszi egy olyan rendjel alapítását, mely külföldiek és magyar honosok számára egyaránt adományozható, külön polgári és katonai tagozattal, 5 fokozattal.

Olyan rendjelre van szükség, mely mind a politikai, mind az adminisztrációs követelményeknek megfelel és ezáltal elesnék egyéb kitüntetések és jelvények használatának szükségessége, amivel elérnők azt, hogy ne essünk azoknak az országoknak a hibájába, amelyek a sokféle ilyen jelvény használatával azok erkölcsi és politikai jelentőségét devalválják.

Mivel a Köztársasági Érdemrend csak kimagasló, rendkívüli érdemek jutalmazására alapíttatik, a kisebb érdemek jutalmazására a Magyar Köztársasági Érdemérem három fokozatának alapítását javasolom.

Javaslatomat a minisztertanács július hó 2-án elvileg elfogadta, a Köztársaság Elnöke pedig július hó 3. napján hozzájárult ahhoz, hogy a mellékelt törvényjavaslatot a Nemzetgyűlés elé terjesszem.