1946. évi XXIII. törvénycikk indokolása

a külföldre hurcolt magyar személyek, illetőleg nemzeti vagyontárgyak gondozásának előmozdításáról * 

Általános indokolás

A letünt uralmi rendszer intézkedései folytán a nyugati országokba kihurcolt magyar nemzeti vagyontárgyak felkutatása, összegyüjtése, biztonságba helyezése és hazaszállítása iránt a kormányzat többirányú hatásos rendszabály foganatosítását vette tervbe. E rendszabályok eredményes végrehajtása érdekében szükségesnek mutatkozik az annak idején külföldre távozott és a reájuk váró büntetéstől való félelmükben eddig még vissza nem tért magyar állampolgárok közreműködésének igénybevétele.

A csatolt törvényjavaslat ezt a célt azzal kívánja előmozdítani, hogy egyfelől büntetlenséget biztosít azok számára, akik a külföldre hurcolt vagyontárgyak gondozása körül igazoltan jelentős érdemeket szereznek (1. §), másfelől szigorú büntetéssel fenyegeti azokat, akik az említett feladatok ellátásában tőlük elvárható közreműködést megtagadják (2. §).

Részletes indokolás

Az 1. §-hoz

A törvényjavaslat 1. §-a a büntetlenség kedvezményét azokra is kiterjeszti, akik a külföldre hurcolt magyar személyek gondozásában működtek jelentősen közre, mert felfogása szerint az utóbbi érdek egyenrangú a vagyontárgyak hazaszállításához fűződő érdekekkel; viszont kizárja a kedvezményből mindazokat, akiknek súlyos beszámítás alá eső bűncselekménye az állam büntetőjogi igényéről való lemondást megengedhetetlenné teszi.

A 2. §-hoz

A fentiekben vázolt rendelkezéseket a törvényjavaslat 2. §-ának (2) bekezdése azzal egészíti ki, hogy a külföldön lévő nemzeti vagyon megóvásának fokozottabb biztosítása érdekében jelentős mértékben emeli az ahhoz tartozó tárgyak tekintetében elkövetett sikkasztás, hivatali sikkasztás és hűtlen kezelés bűntettének büntetését. A (3) bekezdés pedig a 2. § alá eső bűncselekmények irányában az ú. n. állami védelem elvét juttatva érvényre, a Btk. 7. §-ának alkalmazását rendeli, amely rendelkezés kizárja azt, hogy az elkövető enyhébben legyen megbüntethető vagy éppen büntetlenül maradhasson azon a címen, hogy cselekményét az elkövetés helyének jogrendszere nem bünteti vagy enyhébben bünteti, mint a jelen törvényjavaslat 2. §-a.

A törvényjavaslat egyéb rendelkezései részletes megvilágítást nem igényelnek.