A jogszabály mai napon ( 2024.03.29. ) hatályos állapota.
A jelek a bekezdések múltbeli és jövőbeli változásait jelölik.

 

6/2000. (III. 17.) KHVM rendelet

az úszólétesítmények gyógyszerszekrénnyel való felszereléséről és egyes úszólétesítményeken az orvosi szolgálat rendszeresítéséről

A hajózásról szóló 1973. évi 6. törvényerejű rendelet 31. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az egészségügyi miniszterrel egyetértésben a következőket rendelem el:

1. § E rendelet hatálya a magyar lobogó alatt közlekedő, gazdasági célból üzemeltetett belvízi és tengeri hajóra, valamint úszómunkagépre (a továbbiakban együtt: úszólétesítmény) terjed ki.

1/A. § *  E rendelet hatálya nem terjed ki belvízi

a) kompokra;

b) úszóművekre és

c) kishajókra.

2. § (1) *  Ha az úszólétesítményen nincs orvosi szolgálat rendszeresítve, az úszólétesítmény vezetője (a továbbiakban: vezető) a személyzettel és az utasokkal kapcsolatban felmerülő egészségügyi feladatok ellátására

a) belvízi úszólétesítményen a személyzet hajóvezetői vagy fedélzeti tiszti képesítéssel,

b) tengeri hajón a személyzet a tengerészek képzéséről, képesítéséről és az őrszolgálat ellátásáról szóló 1978. évi nemzetközi egyezmény 2010. évi manilai módosításaival egységes szerkezetbe foglalt szövegének kihirdetéséről szóló törvény szerinti egészségügyi képesítéssel,

rendelkező tagját (a továbbiakban: egészségügyi ellátással megbízott személy) jelöli ki.

(2) A vezető az egészségügyi ellátással megbízott személy, illetőleg ha a hajón orvos teljesít szolgálatot a hajóorvos útján, köteles arról gondoskodni, hogy a hajó személyzete és utasa betegség vagy sérülés esetén egészségügyi ellátásban részesüljön.

(3) Ha a betegség vagy a sérülés olyan természetű, hogy az a betegnek, illetőleg a sérültnek (a továbbiakban együtt: beteg)

a) az elszállítását nem teszi feltétlenül szükségessé, illetve az lehetetlen, vagy

b) hajóorvos hiányában az orvosi felügyelet az úszólétesítményen nem biztosítható,

a vezető vagy az egészségügyi ellátással megbízott személy köteles a betegnek az úszólétesítményre hívott orvos által történő ellátása alkalmával jelen lenni, és a betegség várható lefolyásáról olyan részletes tájékoztatást kérni, amelynek alapján az újabb orvosi beavatkozásig a beteg gyógyítása érdekében hasznos segítséget tud nyújtani.

(4) *  Ha nincs lehetőség arra, hogy a beteget orvos részesítse gyógykezelésben, a vezető vagy az egészségügyi ellátással megbízott személy szükség esetén köteles a beteget - a fertőző betegségekre vonatkozó előírások megtartása mellett - a rendelkezésre álló gyógyító eszközök igénybevételével, legjobb tudása szerint mindaddig ellátásban részesíteni, amíg orvosi beavatkozásra alkalom nyílik. Szükség esetén a vezető vagy az egészségügyi ellátással megbízott személy a rádión vagy műholdas távközlési rendszeren keresztül a nap 24 órájában elérhető egészségügyi konzultációs központtal, illetve mentési koordinációs központtal konzultálni köteles.

(5) *  A vezetőnek biztosítania kell, hogy a személyzet beteg tagja szükség esetén parti egészségügyi intézményt is felkereshessen.

(6) *  A hajótulajdonosnak a tengeri hajón intézkedést kell tennie a tengerészek egészségmegőrzését célzó foglalkozások bevezetése iránt.

(7) *  A tengerészek egészségügyi ellátásakor a vezető felelős a 4. melléklet szerinti orvosi jelentés kitöltéséért.

3. § (1) Az úszólétesítményt az üzemben tartónak megfelelő eszközben tárolt gyógyszerkészlettel (a továbbiakban: gyógyszerszekrény) és egészségügyi felszereléssel kell ellátnia. Az egyes úszólétesítményeken gyógyszerszekrényben tartandó gyógyszerek és egészségügyi felszerelések fajtáit az 1., illetve a 2. számú melléklet tartalmazza.

(2) *  A közlekedését felelős miniszter és az egészségügyért felelős miniszter a gyógyszereket, gyógyászati segédeszközöket és egészségügyi felszereléseket, illetve azok helyettesíthetőségét tartalmazó együttes tájékoztatót a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Hivatalos Értesítőben teszi közzé.

(3) A jól működő biztonsági zárral felszerelt gyógyszerszekrényt kellő számú rekeszre osztva kell elkészíteni, és azt vöröskereszt jelzéssel kell ellátni. A gyógyszerszekrénynek alkalmasnak kell lennie arra, hogy abban a tárolandó gyógyszerek törzskönyvi előírásainak, illetve a készletben tartandó mennyiségnek megfelelően lehessen a gyógyszereket tárolni.

(4) A gyógyszerszekrényt könnyen hozzáférhető, a benne lévő gyógyszerek tárolási módjára előírt feltételeknek megfelelő helyen kell elhelyezni, és a hozzávezető utat szabadon kell hagyni.

(5) A gyógyszerszekrény egyik kulcsát a hajóorvos vagy az egészségügyi ellátással megbízott személy, a másikat a vezető - az erre a célra kijelölt és jól láthatóan megjelölt helyen - őrzi.

(6) A felhasználási határidővel megjelölt gyógyszereket a határidő lejártakor, illetve a felhasználásra alkalmatlanná vált gyógyászati segédeszközt, egészségügyi felszerelést az alkalmatlanná válást követően, a vezető - a vonatkozó külön jogszabályban *  foglaltak megtartásával, jegyzőkönyv felvételével - selejtezi.

(7) A gyógyszerszekrényből felhasznált vagy selejtezett gyógyszert, gyógyászati segédeszközt, valamint egészségügyi felszerelést, a felhasználást (selejtezést) követően érintett első kikötőben pótolni kell.

4. § (1) A gyógyszerszekrényben el kell helyezni e rendelet és vonatkozó mellékletének szövegét, továbbá a 3. § (2) bekezdésében meghatározott tájékoztatónak az úszólétesítményre irányadó részét.

(2) Az úszólétesítmény üzemben tartója köteles a gyógyszerek felhasználásáról és adagolásáról orvos által összeállított és aláírt használati utasításnak a gyógyszerszekrényben történő elhelyezéséről is gondoskodni.

5. § (1) A gyógyszerszekrény kezelése a hajóorvos, illetve az egészségügyi ellátással megbízott személy feladata.

(2) A hajóorvos, illetve az egészségügyi ellátással megbízott személy a gyógyszerszekrény készletének felhasználásáról nyilvántartást vezet.

(3) A nyilvántartásban fel kell tüntetni:

a) a beteg vagy sérült személy nevét, életkorát, lakcímét és állampolgárságát,

b) a felhasznált gyógyszer, gyógyászati segédeszköz megnevezését és mennyiségét,

c) a gyógyszer, kötszer felhasználásának idejét,

d) a betegséget vagy a balesetet és annak részletes körülményeit, megjelölve a kórelőzményt is.

(4) *  A gyógyszerszekrény tartalmát, az abban tárolt gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök lejárati időpontját, felhasználhatóságát a hajózási hatóság, továbbá az egészségügyi államigazgatási szerv - pszichotrop anyagok vonatkozásában a területi rendőrfőkapitánysággal együtt - ellenőrzi.

(5) A tengeri hajók gyógyszerszekrényét és egészségügyi felszerelését a vezetőnek évente ellenőrizni kell. Az ellenőrzésről a 3. számú melléklet szerinti ellenőrző jegyzéket kell kiállítani. A tengeri hajó parancsnoka a kikötő szerinti állam hatóságainak felhívására a gyógyszerszekrény tartalmát köteles bemutatni.

(6) A tengeri hajót az üzemben tartónak el kell látnia az ENSZ Egészségügyi Világszervezete által kiadott „Hajóknak szóló nemzetközi orvosi kézikönyv” című kiadvánnyal * , tengeri áruszállító hajót az üzemben tartónak továbbá el kell látnia az „Orvosi elsősegély kézikönyv a veszélyes árukkal kapcsolatos baleseteknél történő használatra” *  című kiadvánnyal is.

6. § (1) Orvost kell beosztani e rendelet hatálya alá tartozó olyan

a) tengeri kereskedelmi hajóra, amelyen a beosztott személyzet, illetőleg az utasok létszáma az 50 főt meghaladja,

b) legalább 6 nap időtartamú üdülő- vagy turistajáratban az országhatáron kívül is közlekedő belvízi személyszállító hajóra, amelynek utaslétszáma a 150 főt meghaladja.

(2) Azon az 500 GT-nél nagyobb tengeri hajón, amelyen a személyzet létszáma a 15 főt eléri és három napnál hosszabb ideig tartózkodik a tengeren, a személyzeti lakótértől (pihenő- és szálláshely) elkülönített betegszobát kell kialakítani.

7. § *  Ez a rendelet

a) a hajók fedélzetén emelt szintű egészségügyi ellátás biztosítását célzó minimális biztonsági és egészségügyi követelményekről szóló 1992. március 31-i 1992/29/EK tanácsi irányelvnek,

b) az Európai Közösség Hajótulajdonosainak Szövetsége (ECSA) és az Európai Közlekedési és Szállítási Dolgozók Szövetsége (ETF) között létrejött, a 2006. évi tengerészeti munkaügyi egyezmény alapján kötött megállapodás végrehajtásáról, valamint az 1999/63/EK irányelv módosításáról szóló 2009. február 16-i 2009/13/EK tanácsi irányelvnek,

c) *  a 92/29/EGK tanácsi irányelv II. és IV. mellékletének a tisztán technikai kiigazítások tekintetében történő módosításáról szóló, 2019. október 24-i (EU) 2019/1834 bizottsági irányelvnek

való megfelelést szolgálja.

8. § *  Ez a rendelet 2000. július 1-jén lép hatályba.

1. számú melléklet a 6/2000. (III. 17.) KHVM rendelethez * 

Általános szempontok a belvízi nagyhajók és úszó munkagépek gyógyszer, gyógyászati segédeszköz és egészségügyi felszerelés készletének összeállításához

A kategória - Utasok huzamos tartózkodására szolgáló (kabinos) személyhajók és üdülőhajók;
B kategória - Vontató- és tolóhajók, önjáró áruszállító hajók;
C kategória - Termes személyhajók, úszó munkagépek

I. Gyógyszerek

Kategória
A B C
1. Cardiovascularis rendszer
a) Anginaellenes készítmények x x
b) Vérzéscsillapítók, ideértve az uterotonicumokat, amennyiben nők is tartózkodnak a fedélzeten
x

x

x
c) Vérnyomáscsökkentők x
2. Gastro-intestinalis rendszer
Hasmenésgátlók x x
3. Fájdalomcsillapítók és görcsoldók
a) Fájdalomcsillapítók, lázcsillapítók és gyulladáscsökkentő készítmények x x
b) Erős fájdalomcsillapítók x
c) Görcsoldók x
4. Légzőrendszer
Hörgőgörcs ellenes készítmények x x

II. Orvosi felszerelések

Kategória
A B C
1. Kötöző felszerelés
a) Csőgéz ujj kötözéshez x x x
b) Steril géz nyomókötéshez x x x
c) Gyapotvatta x x x
d) Öntapadó rugalmas pólya x x x
e) Egyszerhasználatos polietilénkesztyűk x x x
2. Műszerek
a) Egyenes olló x x x
b) Vérnyomásmérő x
3. Általános orvosi felszerelés
a) Izolációs takaró x x

III. Veszélyes árut szállító hajók kiegészítő felszerelése

Kategória
A B C
1. Gyógyszerek
a) Cardiovascularis rendszeri x x
b) Gyomor és bélrendszeri x x
c) Idegrendszeri x x
d) Légzőrendszeri x x
e) Fertőzés elleni x x
f) Külsőleges alkalmazásra x x
g) A rakomány hatásának megfelelő antidotum x x
2. Orvosi felszerelés
Az oxigénlélegeztetéshez szükséges felszerelés x x

2. számú melléklet a 6/2000. (III. 17.) KHVM rendelethez * 

Általános szempontok a tengeri hajók gyógyszer, gyógyászati segédeszköz és egészségügyi felszerelés készletének összeállításához

A kategória - korlátlan hajózási körzetű tengeri kereskedelmi és halászhajók;

B kategória - a legközelebbi kikötőtől legfeljebb 150 tengeri mérföldre eltávolodó tengeri kereskedelmi és halászhajók;

C kategória - kikötői hajók, tengeri kishajók és olyan vízi járművek, amelyek a kormányálláson kívül nem rendelkeznek személyek tartózkodására alkalmas zárt térrel.

EGÉSZSÉGÜGYI FELSZERELÉSEK (NEM KIMERÍTŐ FELSOROLÁS)

I. GYÓGYSZEREK
Hajókategóriák
A B C
1. Kardiovaszkuláris rendszer
a) Szív- és érrendszeri szimpatomimetikumok x x
b) Angina elleni készítmények x x x
c) Vizelethajtók x x
d) Vérzéscsillapítók, ideértve az uterotonicumokat, amennyiben nők is tartózkodnak a fedélzeten x x
e) Vérnyomáscsökkentők x x
2. Gasztrointesztinális rendszer
a) Gyógyszerek gyomor- és nyombélpanaszokra
- Gyógyszer gyomorfekélyre és gyomorhurutra x x
- Nyálkahártya-bevonatképző savlekötők x x
b) Hányáscsillapítók x x
c) Hashajtók x
d) Hasmenésgátlók x x x
e) Aranyér elleni készítmények x x
3. Fájdalomcsillapítók és görcsoldók
a) Fájdalomcsillapítók, lázcsillapítók és gyulladáscsökkentő készítmények x x x
b) Erős fájdalomcsillapítók x x
c) Görcsoldók x x
4. Idegrendszer
a) Feszültségoldó szerek x x
b) Neuroleptikumok x x
c) Tengeri betegség elleni szerek x x x
d) Epilepszia elleni szerek x x
5. Allergiaellenes szerek és anafilaxia ellenes szerek
a) Antihisztaminikumok x x
b) Glükokortikoidok x x
6. Légzőrendszer
a) Hörgőgörcs elleni készítmények x x
b) Köhögéscsillapítók x x
c) Meghűlés és arcüreggyulladás elleni szerek x x
7. Fertőzés elleni szerek
a) Antibiotikumok (legalább két család) x x
b) Parazitaellenes készítmények x x
c) Tetanusz elleni vakcinák és immunglobulinok x x
d) Malária elleni gyógyszerek a működési területtől függően x x
8. Rehidratációt, kalóriafelvételt elősegítő és plazmapótló szerek x x
9. Külsőleg alkalmazandó gyógyszerek
a) Bőrgyógyászati készítmények
- Fertőtlenítő oldatok x x x
- Antibiotikum-tartalmú kenőcsök x x
- Gyulladásgátló és fájdalomcsillapító kenőcsök x x
- Gombásodás elleni krémek x
- Égési sérülések kezelésére szolgáló szerek x x x
b) Szemészeti készítmények
- Antibiotikumos és gyulladáscsökkentő szerek x x
- Érzéstelenítő cseppek x x
- Fiziológiás sóoldat szemöblítéshez x x x
- Szemnyomáscsökkentő cseppek x x
c) Fülészeti készítmények
- Érzéstelenítő és gyulladáscsökkentő oldatok x x
d) Száj- és torokfertőtlenítő szerek
- Fertőtlenítő szájöblítők x x
e) Helyi érzéstelenítők
- Fagyasztás útján ható helyi érzéstelenítők x
- Bőr alatti injekcióval bejuttatott helyi érzéstelenítők x x
II. ORVOSI ESZKÖZÖK
Hajókategóriák
A B C
1. Újraélesztő felszerelés
- Ambu zsák (vagy azzal egyenértékű eszköz); nagy, közepes és kis méretű maszkkal x x
- Oxigénlélegeztető készülék, nyomáscsökkentő szeleppel úgy, hogy a hajó üzemi oxigénellátása, illetve oxigéntartálya legyen használható (1) x x
- Mechanikus szívókészülék a felső légutak tisztítására x x
2. Kötöző- és sebvarró felszerelés
- Érszorítók x x x
- Egyszer használatos sebkapcsoló vagy sebvarró készlet tűkkel x x
- Öntapadó rugalmas mullpólya x x x
- Gézcsíkok x x
- Csőgéz ujj kötözéshez x
- Steril géz nyomókötésekhez x x x
- Steril lap égési sérültek számára x x
- Háromszögletű felkötőkendő x x
- Eldobható gumikesztyűk x x x
- Öntapadó sebtapaszok x x x
- Steril nyomókötések x x x
- Öntapadó varratok vagy cinkoxid kötések x x x
- Nem felszívódó varratok tűvel x
- Vazelines géz x x
3. Műszerek
- Egyszer használatos szikék x
- Megfelelő anyagból készült műszerdoboz x x
- Olló x x
- Terpesztő-csipeszek x x
- Vérzéscsillapító csipeszek x x
- Tűfogók x
- Egyszer használatos borotvák x
4. Vizsgáló és ellenőrző felszerelés
- Egyszer használatos nyelvlapoc x x
- Tesztcsíkok vizeletvizsgálathoz x
- Hőmérsékletgrafikonok x
- Hordágyak x x
- Sztetoszkóp x x
- Vérnyomásmérő x x
- Orvosi hőmérő x x
- Alacsony hőmérsékleti hőmérő x x
- Malária-gyorsteszt, a működési területtől függően x x
5. Injekciós, perfúziós, szúró és katéterező felszerelés
- Hólyagürítő felszerelés (férfiak és nők számára) x
- Intravénás infúziós készlet x x
- Egyszer használatos fecskendők és tűk x x
6. Általános orvosi eszközök
- Személyi védőeszköz és ápolási felszerelés x x
- Ágytál x
- Melegvizes palack x
- Vizeletgyűjtő palack x
- Jégzsák x
7. Rögzítő- és beállító eszközök
- Különböző méretű síneket tartalmazó készlet végtagokhoz x x
- Nyakrögzítő gallér x x
8. Fertőtlenítés, féregtelenítés és megelőzés
- Vízfertőtlenítő szer x
- Folyékony rovarirtó x
- Rovarirtó por x
(1) A nemzeti jogszabályokban és/vagy gyakorlatban előírt használati feltételek mellett.
III. ELLENANYAGOK
1. Gyógyszerek
- Általános
- Kardiovaszkuláris rendszer
- Gasztrointesztinális rendszer
- Idegrendszer
- Légzőrendszer
- Fertőzés elleni szerek
- Külsőleges alkalmazásra
2. Orvosi eszközök
- Oxigénlélegeztetéshez szükséges felszerelés (ideértve a karbantartási tartozékokat is)

Megjegyzés:

A III. fejezet részletes teljesítésével kapcsolatban a tagállamok a veszélyes árukkal kapcsolatos balesetekre vonatkozó IMO Orvosi Elsősegélynyújtási Útmutatót vehetik figyelembe (MFAG), amint az IMO Veszélyes Áruk Nemzetközi Tengerészeti Kódexének (IMDG) egységes szerkezetbe foglalt 1990. évi kiadásában szerepel.

A 8. cikk alkalmazásában a III. fejezet bármely kiigazítása figyelembe veheti egyebek között az MFAG esetleges újabb kiadásait.

3. számú melléklet a 6/2000. (III. 17.) KHVM rendelethez * 

A HAJÓK EGÉSZSÉGÜGYI FELSZERELÉSE ELLENŐRZÉSÉNEK ÁLTALÁNOS KERETRENDSZERE

A. SZAKASZ

A. KATEGÓRIÁJÚ HAJÓK

I. A hajó adatai

Név: ...........................................................................................................................

Lobogó: .....................................................................................................................

Anyakikötő: ...............................................................................................................

II. Egészségügyi felszerelések

Szükséges mennyiségek A fedélzeten ténylegesen szállított mennyiségek Meg-
jegyzések (különösen bármely lejárati időpont)
1. GYÓGYSZEREK
1.1. Kardiovaszkuláris rendszer
a) Szív- és érrendszeri szimpatomimetikumok 0 0 0
b) Angina elleni készítmények 0 0 0
c) Vizelethajtók 0 0 0
d) Vérzéscsillapítók, ideértve az uterotonicumokat, amennyiben nők is tartózkodnak a fedélzeten 0 0 0
e) Vérnyomáscsökkentők 0 0 0
1.2. Gasztrointesztinális rendszer
a) Gyógyszerek gyomor- és nyombélpanaszokra 0 0 0
- Gyógyszer gyomorfekélyre és gyomorhurutra 0 0 0
- Nyálkahártya-bevonatképző savlekötők 0 0 0
b) Hányáscsillapítók 0 0 0
c) Hashajtók 0 0 0
d) Hasmenésgátlók 0 0 0
e) Aranyér elleni készítmények 0 0 0
1.3. Fájdalomcsillapítók és görcsoldók
a) Fájdalomcsillapítók, lázcsillapítók és gyulladáscsökkentő készítmények 0 0 0
b) Erős fájdalomcsillapítók 0 0 0
c) Görcsoldók 0 0 0
1.4. Idegrendszer
a) Feszültségoldó szerek 0 0 0
b) Neuroleptikumok 0 0 0
c) Tengeri betegség elleni szerek 0 0 0
d) Epilepszia elleni szerek 0 0 0
1.5. Allergiaellenes szerek és anafilaxia ellenes szerek
a) Antihisztaminikumok 0 0 0
b) Glükokortikoidok 0 0 0
1.6. Légzőrendszer
a) Hörgőgörcs elleni készítmények 0 0 0
b) Köhögéscsillapítók 0 0 0
c) Meghűlés és arcüreggyulladás elleni szerek 0 0 0
1.7. Fertőzés elleni szerek
a) Antibiotikumok (legalább két család) 0 0 0
b) Parazitaellenes készítmények 0 0 0
c) Tetanusz elleni vakcinák és immunglobulinok 0 0 0
d) Malária elleni gyógyszerek a működési területtől függően 0 0 0
1.8. Rehidratációt, kalóriafelvételt elősegítő és plazmapótló szerek 0 0 0
1.9. Külsőleg alkalmazandó gyógyszerek
a) Bőrgyógyászati készítmények 0 0 0
- Fertőtlenítő oldatok 0 0 0
- Antibiotikum-tartalmú kenőcsök 0 0 0
- Gyulladásgátló és fájdalomcsillapító kenőcsök 0 0 0
- Gombásodás elleni krémek 0 0 0
- Égési sérülések kezelésére szolgáló szerek 0 0 0
b) Szemészeti készítmények 0 0 0
- Antibiotikumos és gyulladáscsökkentő szerek 0 0 0
- Érzéstelenítő cseppek 0 0 0
- Fiziológiás sóoldat szemöblítéshez 0 0 0
- Szemnyomáscsökkentő cseppek 0 0 0
c) Fülészeti készítmények 0 0 0
- Érzéstelenítő és gyulladáscsökkentő oldatok 0 0 0
d) Száj- és torokfertőtlenítő szerek 0 0 0
- Fertőtlenítő szájöblítők 0 0 0
e) Helyi érzéstelenítők 0 0 0
- Fagyasztás útján ható helyi érzéstelenítők 0 0 0
- Bőr alatti injekcióval bejuttatott helyi érzéstelenítők 0 0 0
2. ORVOSI ESZKÖZÖK
2.1. Újraélesztő felszerelés
- Ambu zsák (vagy azzal egyenértékű eszköz); nagy, közepes és kis méretű maszkkal 0 0 0
- Oxigénlélegeztető készülék, nyomáscsökkentő szeleppel úgy, hogy a hajó üzemi oxigénellátása, illetve oxigéntartálya legyen használható (1) 0 0 0
- Mechanikus szívókészülék a felső légutak tisztítására 0 0 0
2.2. Kötöző- és sebvarró felszerelés
- Érszorítók 0 0 0
- Egyszer használatos sebkapcsoló vagy sebvarró készlet tűkkel 0 0 0
- Öntapadó rugalmas mullpólya 0 0 0
- Gézcsíkok 0 0 0
- Csőgéz ujj kötözéshez 0 0 0
- Steril géz nyomókötésekhez 0 0 0
- Steril lap égési sérültek számára 0 0 0
- Háromszögletű felkötőkendő 0 0 0
- Eldobható gumikesztyűk 0 0 0
- Öntapadó sebtapaszok 0 0 0
- Steril nyomókötések 0 0 0
- Öntapadó varratok vagy cinkoxid kötések 0 0 0
- Nem felszívódó varratok tűvel 0 0 0
- Vazelines géz 0 0 0
2.3. Műszerek
- Egyszer használatos szikék 0 0 0
- Megfelelő anyagból készült műszerdoboz 0 0 0
- Olló 0 0 0
- Terpesztő-csipeszek 0 0 0
- Vérzéscsillapító csipeszek 0 0 0
- Tűfogók 0 0 0
- Egyszer használatos borotvák 0 0 0
2.4. Vizsgáló és ellenőrző felszerelés 0 0 0
- Egyszer használatos nyelvlapoc 0 0 0
- Tesztcsíkok vizeletvizsgálathoz 0 0 0
- Hőmérsékletgrafikonok 0 0 0
- Hordágyak 0 0 0
- Sztetoszkóp 0 0 0
- Vérnyomásmérő 0 0 0
- Orvosi hőmérő 0 0 0
- Alacsony hőmérsékleti hőmérő 0 0 0
- Malária-gyorsteszt, a működési területtől függően 0 0 0
2.5. Injekciós, perfúziós, szúró és katéterező felszerelés 0 0 0
- Hólyagürítő felszerelés (férfiak és nők számára) 0 0 0
- Intravénás infúziós készlet 0 0 0
- Egyszer használatos fecskendők és tűk 0 0 0
2.6. Általános orvosi eszközök 0 0 0
- Személyi védőeszköz és ápolási felszerelés 0 0 0
- Ágytál 0 0 0
- Melegvizes palack 0 0 0
- Vizeletgyűjtő palack 0 0 0
- Jégzsák 0 0 0
2.7. Rögzítő- és beállító eszközök 0 0 0
- Különböző méretű síneket tartalmazó készlet végtagokhoz 0 0 0
- Nyakrögzítő gallér 0 0 0
2.8. Fertőtlenítés, féregtelenítés és megelőzés 0 0 0
- Vízfertőtlenítő szer 0 0 0
- Folyékony rovarirtó 0 0 0
- Rovarirtó por 0 0 0
3. ELLENANYAGOK
3.1. Általános 0 0 0
3.2. Kardiovaszkuláris rendszer 0 0 0
3.3. Gasztrointesztinális rendszer 0 0 0
3.4. Idegrendszer 0 0 0
3.5. Légzőrendszer 0 0 0
3.6. Fertőzés elleni szerek 0 0 0
3.7. Külsőleges alkalmazásra 0 0 0
3.8. Egyéb 0 0 0
3.9. Oxigénlélegeztetéshez szükséges felszerelés (ideértve a karbantartási tartozékokat is) 0 0 0
(1) A nemzeti jogszabályokban és/vagy gyakorlatban előírt használati feltételek mellett.

Hely és dátum: ...........................................................................................................

A parancsnok aláírása: ...............................................................................................

Illetékes személy vagy hatóság általi jóváhagyás: .....................................................

B. SZAKASZ

B. KATEGÓRIÁJÚ HAJÓK

I. A hajó adatai

Név: ...........................................................................................................................

Lobogó: .....................................................................................................................

Anyakikötő: ...............................................................................................................

II. Egészségügyi felszerelések

Szükséges mennyiségek A fedélzeten ténylegesen szállított mennyiségek Meg-
jegyzések (különösen bármely lejárati időpont)
1. GYÓGYSZEREK
1.1. Kardiovaszkuláris rendszer
a) Szív- és érrendszeri szimpatomimetikumok 0 0 0
b) Angina elleni készítmények 0 0 0
c) Vizelethajtók 0 0 0
d) Vérzéscsillapítók, ideértve az uterotonicumokat, amennyiben nők is tartózkodnak a fedélzeten 0 0 0
e) Vérnyomáscsökkentők 0 0 0
1.2. Gasztrointesztinális rendszer
a) Gyógyszerek gyomor- és nyombélpanaszokra 0 0 0
- Gyógyszer gyomorfekélyre és gyomorhurutra 0 0 0
- Nyálkahártya-bevonatképző savlekötők 0 0 0
b) Hányáscsillapítók 0 0 0
c) Hasmenésgátlók 0 0 0
d) Aranyér elleni készítmények 0 0 0
1.3. Fájdalomcsillapítók és görcsoldók
a) Fájdalomcsillapítók, lázcsillapítók és gyulladáscsökkentő készítmények 0 0 0
b) Erős fájdalomcsillapítók 0 0 0
c) Görcsoldók 0 0 0
1.4. Idegrendszer
a) Feszültségoldó szerek 0 0 0
b) Neuroleptikumok 0 0 0
c) Tengeri betegség elleni szerek 0 0 0
d) Epilepszia elleni szerek 0 0 0
1.5. Allergiaellenes szerek és anafilaxia ellenes szerek
a) Antihisztaminikumok 0 0 0
b) Glükokortikoidok 0 0 0
1.6. Légzőrendszer
a) Hörgőgörcs elleni készítmények 0 0 0
b) Köhögéscsillapítók 0 0 0
c) Meghűlés és arcüreggyulladás elleni szerek 0 0 0
1.7. Fertőzés elleni szerek
a) Antibiotikumok (legalább két család) 0 0 0
b) Parazitaellenes készítmények 0 0 0
c) Tetanusz elleni vakcinák és immunglobulinok 0 0 0
d) Malária elleni gyógyszerek a működési területtől függően 0 0 0
1.8. Rehidratációt, kalóriafelvételt elősegítő és plazmapótló szerek 0 0 0
1.9. Külsőleg alkalmazandó gyógyszerek
a) Bőrgyógyászati készítmények 0 0 0
- Fertőtlenítő oldatok 0 0 0
- Antibiotikum-tartalmú kenőcsök 0 0 0
- Gyulladásgátló és fájdalomcsillapító kenőcsök 0 0 0
- Égési sérülések kezelésére szolgáló szerek 0 0 0
b) Szemészeti készítmények 0 0 0
- Antibiotikumos és gyulladáscsökkentő szerek 0 0 0
- Érzéstelenítő cseppek 0 0 0
- Fiziológiás sóoldat szemöblítéshez 0 0 0
- Szemnyomáscsökkentő cseppek 0 0 0
c) Fülészeti készítmények 0 0 0
- Érzéstelenítő és gyulladáscsökkentő oldatok 0 0 0
d) Száj- és torokfertőtlenítő szerek 0 0 0
- Fertőtlenítő szájöblítők 0 0 0
e) Helyi érzéstelenítők 0 0 0
- Bőr alatti injekcióval bejuttatott helyi érzéstelenítők 0 0 0
2. ORVOSI ESZKÖZÖK
2.1. Újraélesztő felszerelés
- Ambu zsák (vagy azzal egyenértékű eszköz); nagy, közepes és kis méretű maszkkal 0 0 0
- Oxigénlélegeztető készülék, nyomáscsökkentő szeleppel úgy, hogy a hajó üzemi oxigénellátása, illetve oxigéntartálya legyen használható (1) 0 0 0
- Mechanikus szívókészülék a felső légutak tisztítására 0 0 0
2.2. Kötöző- és sebvarró felszerelés
- Érszorítók 0 0 0
- Egyszer használatos sebkapcsoló vagy sebvarró készlet tűkkel 0 0 0
- Öntapadó rugalmas mullpólya 0 0 0
- Gézcsíkok 0 0 0
- Steril géz nyomókötésekhez 0 0 0
- Steril lap égési sérültek számára 0 0 0
- Háromszögletű felkötőkendő 0 0 0
- Eldobható gumikesztyűk 0 0 0
- Öntapadó sebtapaszok 0 0 0
- Steril nyomókötések 0 0 0
- Öntapadó varratok vagy cinkoxid kötések 0 0 0
- Vazelines géz 0 0 0
2.3. Műszerek
- Megfelelő anyagból készült műszerdoboz 0 0 0
- Olló 0 0 0
- Terpesztő-csipeszek 0 0 0
- Vérzéscsillapító csipeszek 0 0 0
2.4. Vizsgáló és ellenőrző felszerelés 0 0 0
- Egyszer használatos nyelvlapoc 0 0 0
- Hordágyak 0 0 0
- Sztetoszkóp 0 0 0
- Vérnyomásmérő 0 0 0
- Orvosi hőmérő 0 0 0
- Alacsony hőmérsékleti hőmérő 0 0 0
- Malária-gyorsteszt, a működési területtől függően 0 0 0
2.5. Injekciós, perfúziós, szúró és katéterező felszerelés 0 0 0
- Intravénás infúziós készlet 0 0 0
- Egyszer használatos fecskendők és tűk 0 0 0
2.6. Általános orvosi eszközök 0 0 0
- Személyi védőeszköz és ápolási felszerelés 0 0 0
2.7. Rögzítő- és beállító eszközök 0 0 0
- Különböző méretű síneket tartalmazó készlet végtagokhoz 0 0 0
- Nyakrögzítő gallér 0 0 0
3. ELLENANYAGOK
3.1. Általános 0 0 0
3.2. Kardiovaszkuláris rendszer 0 0 0
3.3. Gasztrointesztinális rendszer 0 0 0
3.4. Idegrendszer 0 0 0
3.5. Légzőrendszer 0 0 0
3.6. Fertőzés elleni szerek 0 0 0
3.7. Külsőleges alkalmazásra 0 0 0
3.8. Egyéb 0 0 0
3.9. Oxigénlélegeztetéshez szükséges felszerelés (ideértve a karbantartási tartozékokat is) 0 0 0
(1) A nemzeti jogszabályokban és/vagy gyakorlatban előírt használati feltételek mellett.

Hely és dátum: ............................................................................................................

A parancsnok aláírása: ................................................................................................

Illetékes személy vagy hatóság általi jóváhagyás: .......................................................

C. SZAKASZ

C. KATEGÓRIÁJÚ HAJÓK

I. A hajó adatai

Név: ...........................................................................................................................

Lobogó: .....................................................................................................................

Anyakikötő: ...............................................................................................................

II. Egészsűáégügyi felszerelések

Szükséges mennyiségek A fedélzeten ténylegesen szállított mennyiségek Meg-
jegyzések (különösen bármely lejárati időpont)
1. GYÓGYSZEREK
1.1. Kardiovaszkuláris rendszer
a) Angina elleni készítmények 0 0 0
1.2. Gasztrointesztinális rendszer
a) Hasmenésgátlók 0 0 0
1.3. Fájdalomcsillapítók és görcsoldók
a) Fájdalomcsillapítók, lázcsillapítók és gyulladáscsökkentő készítmények 0 0 0
1.4. Idegrendszer
c) Tengeri betegség elleni szerek 0 0 0
1.5. Külsőleg alkalmazandó gyógyszerek
a) Bőrgyógyászati készítmények 0 0 0
- Fertőtlenítő oldatok 0 0 0
- Égési sérülések kezelésére szolgáló szerek 0 0 0
b) Szemészeti készítmények 0 0 0
- Fiziológiás sóoldat szemöblítéshez 0 0 0
2. ORVOSI ESZKÖZÖK
2.1. Kötöző- és sebvarró felszerelés
- Érszorítók 0 0 0
- Öntapadó rugalmas mullpólya 0 0 0
- Steril géz nyomókötésekhez 0 0 0
- Eldobható gumikesztyűk 0 0 0
- Öntapadó sebtapaszok 0 0 0
- Steril nyomókötések 0 0 0
- Öntapadó varratok vagy cinkoxid kötések 0 0 0
3. ELLENANYAGOK
3.1. Általános 0 0 0
3.2. Kardiovaszkuláris rendszer 0 0 0
3.3. Gasztrointesztinális rendszer 0 0 0
3.4. Idegrendszer 0 0 0
3.5. Légzőrendszer 0 0 0
3.6. Fertőzés elleni szerek 0 0 0
3.7. Külsőleges alkalmazásra 0 0 0
3.8. Egyéb 0 0 0
3.9. Oxigénlélegeztetéshez szükséges felszerelés (ideértve a karbantartási tartozékokat is) 0 0 0

Hely és dátum: ............................................................................................................

A parancsnok aláírása: ................................................................................................

Illetékes személy vagy hatóság általi jóváhagyás: .......................................................

4. számú melléklet a 6/2000. (III. 17.) KHVM rendelethez * 

MEDICAL REPORT FORM FOR SEAFARERS SERVING ON SHIPS UNDER THE FLAG OF HUNGARY

Jelentés a magyar lobogójú hajókon szolgáló tengerészek egészségügyi kezeléséről

For completion by ship’s doctor or master and hospital or doctor ashore, in cases of illness or injury affecting seafarers. / Kitöltendő a tengerészek egészségügyi ellátásakor a hajóorvosok, a hajóparancsnok, vagy parton ellátást nyújtó orvosok által.

Note: Copies of this form should be provided for the seafarers medical records, ship’s master (or his representatives) and hospital / doctor ashore. / A jelentésből egy másolatot kap a tengerész, a hajóparancsnok és parti kezelés esetén a parti egészségügyi intézmény vagy ellátó orvos.

For completion by ship’s master / Hajóparancsnok által kitöltendő

Date / Dátum: __________________________

Patient’s Name / Beteg neve: ______________________________________________

Date of Birth / Születés ideje: ___________________

Name of ship / Hajó neve: __________________________________

Nationality / állampolgárság: ___________________

Shipowner / hajótulajdonos: ________________________________

Name of ship’s representative / agent on shore / Üzembentartó:

Seafarers SB no: / Hajó azonosító száma:

_________________________________________________

Address and tel. no of ship’s representative / agent on shore / Az üzembentartó elérhetősége:

___________________________

Shipboard position held / beosztás: ____________________

Details of illness or injury. Treatment received On board ship enclose attachments if necessary) / Betegségre, sérülésre vonatkozó részletes adatok, kezelés a hajón, szükség szerint a csatolt dokumentumok:

_______________________________________________________________________________

Date of onset of illness / betegség kezdete: _______________ Date injury occurred / sérülés napja: ____________________

For completion by hospital or examining doctor on shore / Parti intézmény vagy vizsgáló orvos által kitöltendő:

Diagnosis / Diagnózis: ____________________________________________________________

(Full medical documentation should be attached, as necessary / Szükség szerint valamennyi orvosi dokumentum csatolandó)

Details of specialized examinations / Elvégzett vizsgálatok: _______________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

Treatment given (INN-International Nonproprietary Name- names of drugs, dosage, route of administration) / Kezelések (gyógyszer hatóanyag neve, szükséges mennyisége és az adagolás módja): ________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

Precautions to be taken on board ship / óvintézkedés a hajó fedélzetén: ______________________

_______________________________________________________________________________

Other observations of hospital or examining doctor / a kórház vagy vizsgáló orvos további

vizsgálatai: _____________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________

Yes / Igen NO / nem

Should see another doctor /

Beutalás további orvosi vizsgálatra?

When / Időpont? _____________________

Specify specialty / szakterület: ____________________

Is the illness contagious or infectious / A betegség fertőző?

Estimated duration of illness / a betegség becsült időtartama? _________________________

Fit for normal work now / Jelenleg alkalmas a munkavégzésre?

Fit for normal work from: ____________________ (indicate date) / munkavégzésre alkalmas -tól

Fit for restricted work, Specify / Munkavégzésre a következő korlátozással alkalmas: ___________

Unfit for work / munkavégzésre alkalmatlan

For how many days / Hány napig? ______________

Bed rest necessary / Ágynyugalom szükséges

For how many days / Hány napig? ______________

Recommended to be / Ajánlott a

Repatriated / repatriálás?

Air transport recommended?

Hospitalized / kórházi ellátás?

Should be accompanied / kísérő?

Name of Doctor (in capital letters written or stamped) / Orvos neve (nyomtatottan, vagy pecséten) ________________

Position held / Beosztás _______________________________________________

Address / Cím: _________________________________

Tel. no / Telefonszám: ___________________________

Place / Hely _________________________________ Date / Kelt: ________________________

Signature of doctor / aláírása _________________________