A jogszabály mai napon ( 2024.04.16. ) hatályos állapota.
A jelek a bekezdések múltbeli és jövőbeli változásait jelölik.

Az Európai Unió joganyaga kizárólag az Európai Unió Hivatalos Lapjának elektronikus kiadásában megjelent változatban tekinthető hivatalosnak és hitelesnek. A Jogtár termékcsalád európai jogi dokumentumainak forrása az Európai Unió Kiadóhivatala, valamint a Hivatalos Lap magyar nyelvű változatának elektronikus kiadása. © Európai Unió, 1998-2020, https://eur-lex.europa.eu/

A BIZOTTSÁG 2020. november 4-i (EU) 2020/1652 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

az Európai Unióban működő mezőgazdasági üzemek jövedelmére és üzleti tevékenységére vonatkozó számviteli adatok gyűjtésére szolgáló hálózat létrehozásáról szóló 1217/2009/EK tanácsi rendelet alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról szóló (EU) 2015/220 végrehajtási rendelet módosításáról * 

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az Európai Unióban működő mezőgazdasági üzemek jövedelmére és üzleti tevékenységére vonatkozó számviteli adatok gyűjtésére szolgáló hálózat létrehozásáról szóló, 2009. november 30-i 1217/2009/EK tanácsi rendeletre *  és különösen annak 5. cikke (1) bekezdésének harmadik albekezdésére, 5a. cikke (2) bekezdésére, 5b. cikke (7) bekezdésére, 6. cikke (5) bekezdésére, 7. cikke (2) bekezdésére, 8. cikke (3) bekezdésének harmadik és negyedik albekezdésére, valamint 19. cikke (3) bekezdésére,

mivel:

(1) Az (EU) 2015/220 bizottsági végrehajtási rendelet *  10. cikke meghatározza a Bizottság felé történő adattovábbításra alkalmazandó módszereket és határidőket. A Covid19-világjárvány miatt 2020-ban néhány tagállamnak kivételes igazgatási nehézségekkel kell szembenéznie, amelyek hatással lehetnek a 2019-es számviteli évre vonatkozó mezőgazdasági adatszolgáltatási űrlapoknak a Bizottsághoz időben történő benyújtására. Annak érdekében, hogy a Bizottság megkönnyíthesse a tagállamok munkáját ilyen kivételes körülmények között, lehetővé kell tenni számára, hogy bizonyos feltételek mellett meghosszabbíthassa az adatszolgáltatás határidejét. A javasolt módosítást a 2019-es számviteli évtől kell alkalmazni.

(2) Az (EU) 2015/220 végrehajtási rendelet IV. melléklete meghatározza az (EU) 2018/1874 bizottsági végrehajtási rendeletben *  említett rovatok és a mezőgazdasági számviteli információs hálózat (FADN) adatszolgáltatási rovatai közötti megfeleléseket. A szóban forgó mellékletben meghatározásra kerül a „standard termelési érték” (STÉ) és a „standard termelési együttható” (STE) fogalma. Ezeket a kifejezéseket és rövidítéseket mind angolul, mind pedig az adott hivatalos uniós nyelvi változat nyelvén fel kell tüntetni. Az összehasonlítás és az elemzés megkönnyítése érdekében azonban a IV. melléklet A. („Szakosodott gazdaságtípusok”) és B. („Megfelelési táblázat és a mutatók meghatározott csoportjára vonatkozó kódok”) részének csak az angol rövidítéseket (SO vagy SOC) kell tartalmaznia. Emellett a IV. melléklet táblázatainak szövegezését és formázását is javítani és pontosítani kell. Ezért helyénvaló a IV. melléklet szövegét új szöveggel felváltani.

(3) Az (EU) 2015/220 végrehajtási rendelet VIII. melléklete meghatározza a mezőgazdasági adatszolgáltatási űrlapokon szereplő számviteli adatok megjelenési formáját és felépítését. Az említett melléklet A. táblázatát három, a termelői szervezetekre vonatkozó mutatóval kell kiegészíteni. A mezőgazdasági termelők agrár-élelmiszeripari láncon belüli helyzetének javítására irányuló célkitűzést különböző közös agrárpolitikai (KAP) intézkedések támogatják. A mezőgazdasági termelők termelői szervezetekben való részvételére vonatkozó adatok gyűjtése ezért értékes értékes adalékokat szolgáltat a KAP hatásairól. A javasolt új mutatókat valamennyi tagállamra a 2023-as számviteli évtől kell alkalmazni. Azok a tagállamok, amelyek nem tudnak adatokat szolgáltatni a három új mutatóra vagy azok valamelyikére vonatkozóan, mentességet kaphatnak, amennyiben 2021. május 31. előtt kellően indokolt kérelmet nyújtanak be a Bizottsághoz. A tagállamok számára önkéntes alapon lehetővé kell tenni, hogy az új mutatókra vonatkozó adatokat a 2021-es számviteli évtől kezdve benyújtsák.

(4) Az (EU) 2015/220 végrehajtási rendelet VIII. melléklete meghatározza a mezőgazdasági adatszolgáltatási űrlapokon szereplő számviteli adatok megjelenési formáját és felépítését. Javítani kell a VIII. melléklet C. táblázatában és I. táblázatában használt kifejezéseket. Ezért ezeket a táblázatokat új táblázatokkal kell felváltani.

(5) Az (EU) 2015/220 végrehajtási rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell. A javasolt módosítást a 2021-es számviteli évtől kell alkalmazni.

(6) A mezőgazdasági számviteli információs hálózat bizottsága nem nyilvánított véleményt az elnöke által kitűzött határidőn belül,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Az (EU) 2015/220 végrehajtási rendelet a következőképpen módosul:

1. A 10. cikk (3) bekezdése a következő albekezdéssel egészül ki:

„Az adatszolgáltatást esetlegesen megzavaró rendkívüli körülmények esetén a tagállamok haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot az adatgyűjtés és az adatszolgáltatás állásáról, valamint megoldást javasolnak az adatszolgáltatásra. A rendelkezésre bocsátott információk elemzését követően a Bizottság az első albekezdésben említett határidőt kivételesen egy alkalommal, legfeljebb 3 hónappal meghosszabbíthatja.”

2. A IV. melléklet helyébe e rendelet I. mellékletének szövege lép.

3. A VIII. melléklet e rendelet II. mellékletével összhangban módosul.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő hetedik napon lép hatályba. Ezt a rendeletet a 2021-es számviteli évtől kell alkalmazni.

Azonban:

a) az 1. cikk 1. pontját e rendelet hatálybalépésétől kell alkalmazni a 2019-es számviteli évre vonatkozó mezőgazdasági adatszolgáltatási űrlapok benyújtása tekintetében;

b) az (EU) 2015/220 végrehajtási rendelet VIII. mellékletének A. táblázatában bevezetett A.OT.230.C., A.OT.231.C. és A.OT.232.C. mutató tekintetében az 1. cikk 3. pontját a 2023-as számviteli évtől kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2020. november 4-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN

I. MELLÉKLET

„IV. MELLÉKLET

A SZAKOSODOTT GAZDASÁGOK OSZTÁLYOZÁSA A TIPOLÓGIAI RENDELET ÁLTALÁNOS ÉS FŐ TEVÉKENYSÉGI IRÁNYAINAK MEGFELELŐEN (4. CIKK)

A következő fogalommeghatározásokat kell alkalmazni:

a) A standard termelési érték (STÉ) [EN: „Standard output” (SO)] a bruttó termelés standard értéke. A standard termelési érték a mezőgazdasági üzemeknek az uniós gazdaságok tipológiája szerinti osztályozására (ahol a gazdálkodás típusát a fő termelési tevékenységek határozzák meg), valamint a mezőgazdasági üzemek méretének meghatározására szolgál.

b) A standard termelési együttható (STE) [EN: „Standard output coefficient” (SOC)] a 6. cikk (1) bekezdésében említett egyes mezőgazdasági mutatókhoz kapcsolódó bruttó termelésnek az adott régióban, termelési egységenként fennálló helyzet figyelembevételével megállapított, pénzben kifejezett átlagértéke. Az STE a termelői ár alapján, euróban, a hektáronkénti termés vagy az egyedszám alapján kerül kiszámításra (kivételt képeznek a következők: a gomba, amely esetében az STE euróban kifejezett értéke 100 m2-re, a baromfi, amely esetében 100 egyedre és a méhek, amelyek esetében egy méhcsaládra vonatkozik). A héa, az adók és a támogatások nem szerepelnek a termelői árban. Az STE-ket legalább minden olyan alkalommal újból meg kell állapítani, amikor gazdaságszerkezeti felmérésre kerül sor.

c) Egy mezőgazdasági üzem teljes STÉ-jét úgy kapjuk meg, hogy összeadjuk az adott üzem egyes termelési egységeinek a megfelelő STE-vel szorzott összegét.

A. SZAKOSODOTT GAZDASÁGTÍPUSOK

A szakosodott gazdaságtípust két tényező határozza meg:

a) Az érintett mutatók mibenléte

A mutatók alatt az integrált mezőgazdaságiüzem-statisztika adatgyűjtése keretében vizsgált mutatók vonatkozó jegyzékében szereplő tételek értendők: ezek az e melléklet B.I. részében foglalt megfelelési táblázatban megadott kód vagy valamely, a szóban forgó mutatók meghatározott csoportját jelölő, az e melléklet B.II. részében szereplő kód használatával kerülnek feltüntetésre * .

b) Az osztályok határértékeit meghatározó feltételek

Eltérő rendelkezés hiányában ezek a feltételek az üzem teljes standard termelési értékének törtrészében kerülnek megadásra.

A szakosodott gazdaságtípusoknál feltüntetett valamennyi feltételnek együttesen kell teljesülnie ahhoz, hogy az üzemet az adott szakosodott gazdaságtípushoz lehessen besorolni.

Szakosodott üzemek - növényi termékek

Gazdaságtípus
(* a táblázat áttekinthetőbbé tétele érdekében az e főcím alá tartozó hat oszlop tartalmát megismétli e melléklet C. része)
A konkrét szakosodott gazdaságtípusokra vonatkozó számítás tekintetében alkalmazandó módszerek HA (C1) ÉS (C2) ÉS (C3), AKKOR (S1)
Általános típus Megnevezés Fő típus Megnevezés Konkrét szakoso-
dott típus
Megnevezés
(S1)
A számítás leírása
(D1)
A mutatók kódja és a kapcsolódó feltételek (lásd e melléklet B. részét)
1. feltétel
(C1)
2. feltétel
(C2)
3. feltétel
(C3)
1 Szakosodott szántóföldi növénytermesztés 15 Szakosodott gabonatermesztés, szakosodott olajosmag- és fehérjenövénytermesztés
151 Szakosodott gabonatermesztés (a rizstermesztés kivételével), szakosodott olajosmag- és fehérjenövény-termesztés Gabonafélék (a rizs kivételével), olajos magvak, száraz hüvelyesek és fehérjenövények > 2/3 P1 > 2/3 P15 + P16 + SO_CLND014 > 2/3 P151 + P16 + SO_CLND014 > 2/3
152 Szakosodott rizstermesztés Rizs > 2/3 P1 > 2/3 P15 + P16 + SO_CLND014 > 2/3 SO_CLND013 > 2/3
153 Gabona-, olajosmag-, fehérjenövény- és rizstermesztés vegyesen A C1 és a C2 feltételt teljesítő üzemek a 151. és a 152. osztályba tartozók kivételével P1 > 2/3 P15 + P16 + SO_CLND014 > 2/3
16 Általános szántóföldi növénytermesztés
161 Szakosodott gyökérés gumósnövény-termesztés Burgonya, cukorrépa és egyéb gyökérnövények m. n.s. > 2/3 P1 > 2/3 P15 + P16 + SO_CLND014 ≤ 2/3 P17 > 2/3
162 Gabona-, olajosmag-, fehérjenövény-, valamint gyökér- és gumósnövény-termesztés vegyesen Gabonafélék, olajos magvak, száraz hüvelyesek és fehérjenövények > 1/3 ÉS gyökér- és gumós növények > 1/3 P1 > 2/3 P15 + P16 + SO_CLND014 ≤ 2/3 P15 + P16 + SO_CLND014 > 1/3 ÉS P17 > 1/3
163 Szántóföldi zöldségek szakosodott termesztése Friss zöldségfélék (dinnyével együtt) és szamóca - Szabadföldi termesztés > 2/3 P1 > 2/3 P15 + P16 + SO_CLND014 ≤ 2/3 SO_CLND045 > 2/3
164 Szakosodott dohánytermesztés Dohány > 2/3 P1 > 2/3 P15 + P16 + SO_CLND014 ≤ 2/3 SO_CLND032 > 2/3
165 Szakosodott gyapottermesztés Gyapot > 2/3 P1 > 2/3 P15 + P16 + SO_CLND014 ≤ 2/3 SO_CLND030 > 2/3
166 Különféle szántóföldi növények vegyesen A C1 és a C2 feltételt teljesítő üzemek a 161., a 162., a 163., a 164. és a 165. osztályba tartozók kivételével P1 > 2/3 P15 + P16 + SO_CLND014 ≤ 2/3
2 Szakosodott kertészet 21 Szakosodott növényházi kertészet
211 Szakosodott növényházi zöldségtermesztés Friss zöldségfélék (dinnyével együtt) és szamóca, üvegházban, illetve más járható védőborítás alatt > 2/3 P2 > 2/3 SO_CLND081 + SO_CLND082 > 2/3 SO_CLND081 > 2/3
212 Szakosodott növényházi virág- és dísznövénytermesztés Virágok és dísznövények (a faiskolák kivételével), üvegházban, illetve más járható védőborítás alatt > 2/3 P2 > 2/3 SO_CLND081 + SO_CLND082 > 2/3 SO_CLND082 > 2/3
213 Szakosodott vegyes növényházi kertészet A C1 és a C2 feltételt teljesítő üzemek a 211. és a 212. osztályba tartozók kivételével P2 > 2/3 SO_CLND081 + SO_CLND082 > 2/3
22 Szakosodott szabadföldi kertészet
221 Szakosodott szabadföldi zöldségtermesztés Friss zöldségfélék (dinnyével együtt) és szamóca - Árutermelő kertészet > 2/3 P2 > 2/3 SO_CLND044 + SO_CLND046 > 2/3 SO_CLND044 > 2/3
222 Szakosodott szabadföldi virág- és dísznövénytermesztés Virágok és dísznövények (palántázókat kivéve) > 2/3 P2 > 2/3 SO_CLND044 + SO_CLND046 > 2/3 SO_CLND046 > 2/3
223 Szakosodott vegyes szabadföldi kertészet A C1 és a C2 feltételt teljesítő üzemek a 221. és a 222. osztályba tartozók kivételével P2 > 2/3 SO_CLND044 + SO_CLND046 > 2/3
23 Egyéb kertészet
231 Szakosodott gombatermesztés Gombatermesztés > 2/3 P2 > 2/3 SO_CLND044 + SO_CLND046 ≤ 2/3 ÉS SO_CLND081 + SO_CLND082 ≤ 2/3 SO_CLND079 > 2/3
232 Szakosodott faiskolák Faiskolák > 2/3 P2 > 2/3 SO_CLND044 + SO_CLND046 ≤ 2/3 ÉS SO_CLND081 + SO_CLND082 ≤ 2/3 SO_CLND070 > 2/3
233 Különféle kertészetek A C1 és a C2 feltételt teljesítő üzemek a 231. és a 232. osztályba tartozók kivételével P2 > 2/3 SO_CLND044 + SO_CLND046 ≤ 2/3 ÉS SO_CLND081 + SO_CLND082 ≤ 2/3
3 Állandó növénykultúrák szakosodott termesztése 35 Szakosodott szőlőültetvények
351 Minőségi borok szakosodott termelése Oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel (OEM) ellátott borok és oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel (OFJ) ellátott borok előállítására termesztett szőlő > 2/3 P3 > 2/3 SO_CLND062> 2/3 SO_CLND064 + SO_CLND065 > 2/3
352 A minőségi boroktól eltérő borok szakosodott termelése Egyéb borszőlő m.n.s. (OEM/OFJ nélküli) > 2/3 P3 > 2/3 SO_CLND062> 2/3 SO_CLND066 > 2/3
353 Csemegeszőlő szakosodott termesztése Csemegeszőlő > 2/3 P3 > 2/3 SO_CLND062> 2/3 SO_CLND067 > 2/3
354 Egyéb szőlőültetvények A C1 és a C2 feltételt teljesítő üzemek a 351., a 352. és a 353. osztályba tartozók kivételével P3 > 2/3 SO_CLND062> 2/3
36 Gyümölcsök és citrusfélék szakosodott termesztése
361 Szakosodott gyümölcstermesztés (a citrusfélék, a trópusi és szubtrópusi gyümölcsök és a héjas gyümölcsűek termesztésének kivételével) Mérsékelt égövi gyümölcsfajok és bogyósgyümöl-csűek (kivéve szamóca) termesztése > 2/3 P3 > 2/3 SO_CLND055+ SO_CLND061> 2/3 SO_CLND056_57 + SO_CLND059 > 2/3
362 Citrusfélék szakosodott termesztése Citrusfélék termesztése > 2/3 P3 > 2/3 SO_CLND055+ SO_CLND061> 2/3 SO_CLND061> 2/3
363 Héjas gyümölcsűek szakosodott termesztése Héjas gyümölcsűek > 2/3 P3 > 2/3 SO_CLND055 + SO_CLND061> 2/3 SO_CLND060 > 2/3
364 Trópusi és szubtrópusi gyümölcsök szakosodott termesztése Trópusi és szubtrópusi gyümölcsfajok > 2/3 P3 > 2/3 SO_CLND055 + SO_CLND061> 2/3 SO_CLND058 > 2/3
365 Gyümölcs, citrusfélék, trópusi és szubtrópusi gyümölcsök és héjas gyümölcsűek szakosodott termesztése: vegyes termesztés A C1 és a C2 feltételt teljesítő üzemek a 361., a 362., a 363. és a 364. osztályba tartozók kivételével P3 > 2/3 SO_CLND055 + SO_CLND061> 2/3
37 Szakosodott olajbogyó-termesztés
370 Szakosodott olajbogyó-termesztés Olajbogyó-termesztés > 2/3 P3 > 2/3 SO_CLND069 > 2/3
38 Különféle állandó növénykultúrák vegyesen
380 Különféle állandó növénykultúrák vegyesen A C1 feltételt teljesítő üzemek a 351-370. osztályba tartozók kivételével P3 > 2/3

Szakosodott üzemek - állattenyésztés

Gazdaságtípus
(* a táblázat áttekinthetőbbé tétele érdekében az e főcím alá tartozó hat oszlop tartalmát megismétli e melléklet C. része)
A konkrét szakosodott gazdaságtípusokra vonatkozó számítás tekintetében alkalmazandó módszerek HA (C1) ÉS (C2) ÉS (C3), AKKOR (S1)
Általános típus Megnevezés Fő típus Megnevezés Konkrét szakosodott típus Megnevezés (S1) A számítás leírása (D1) A mutatók kódja és a kapcsolódó feltételek (lásd e melléklet B. részét)
1. feltétel
(C1)
2. feltétel
(C2)
3. feltétel
(C3)
4 Tömegtakarmány- fogyasztó állatok szakosodott tartása 45 Szakosodott tejtermelés
450 Szakosodott tejtermelés Tejelő tehenek > a teljes tömegtakarmányfogyasztó állatállomány 3/ 4-e ÉS tömegtakarmányfogyasztó állatállomány > a tömegtakarmányfogyasztó állatállomány és takarmány 1/10-e P4 > 2/3 SO_CLVS009 + SO_CLVS011 > 3/4 GL ÉS GL > 1/10 P4
46 Szakosodott szarvasmarhatartás - nevelés és hizlalás
460 Szakosodott szarvasmarhatartás - nevelés és hizlalás Valamennyi szarvasmarha (azaz az 1 évesnél fiatalabb szarvasmarha, egy és két év közötti szarvasmarha és a legalább kétéves szarvasmarha [hím, üsző, tejelő tehenek, nem tejelő tehenek és bivalytehenek]) > a tömegtakarmányfogyasztó állatállomány 2/ 3-a ÉS a tejelő tehenek ≤ a tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány 1/10-e ÉS tömegtakarmányfogyasztó állatok > a tömegtakarmány-fogyasztó állatok és takarmány 1/10-e P4 > 2/3 P46 > 2/3 GL ÉS SO_CLVS009 + SO_CLVS011 ≤ 1/10 GL ÉS GL > 1/10 P4
47 Szarvasmarhatartás - tejtermelés, nevelés és hizlalás vegyesen
470 Szarvasmarhatartás - tejtermelés, nevelés és hizlalás vegyesen Az összes szarvasmarha > a tömegtakarmányfogyasztó állatállomány 2/ 3-a ÉS tejelő tehenek > a tömegtakarmányfogyasztó állatállomány 1/ 10-e, ÉS tömegtakarmányfogyasztó állatállomány > a tömegtakarmányfogyasztó állatállomány és a takarmány 1/10-e; a 450. osztályba tartozó gazdaságok kivételével P4 > 2/3 P46 > 2/3 GL ÉS SO_CLVS009 + SO_CLVS011 > 1/10 GL ÉS GL > 1/10 P4; kivéve: 450
48 Juh, kecske és egyéb tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány tartása
481 Szakosodott juhtar-tás Juhok > a tömegtakarmányfogyasztó állatállomány 2/ 3-a ÉS tömegtakarmányfogyasztó állatállomány > a tömegtakarmányfogyasztó állatállomány és takarmány 1/10-e P4 > 2/3 A C1 feltételt teljesítő üzemek a 450., a 460. és a 470. osztályba tartozók kivételével SO_CLVS012 > 2/3 GL ÉS GL > 1/10 P4
482 Juh- és szarvasmarhatartás vegyesen Az összes szarvasmarha > a tömegtakarmányfogyasztó állatállomány 1/ 3-a ÉS juhok > a tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány 1/3-a ÉS tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány > a tömegtakarmányfogyasztó állatállomány és a takarmány 1/10-e P4 > 2/3 A C1 feltételt teljesítő üzemek a 450., a 460. és a 470. osztályba tartozók kivételével P46 > 1/3 GL ÉS SO_CLVS012 > 1/3 GL ÉS GL > 1/10 P4
483 Szakosodott kecsketartás Kecskék > a tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány 2/3-a ÉS tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány > a tömegtakarmányfogyasztó állatállomány és takarmány 1/10-e P4 > 2/3 A C1 feltételt teljesítő üzemek a 450., a 460. és a 470. osztályba tartozók kivételével SO_CLVS015 > 2/3 GL ÉS GL > 1/10 P4
484 Különféle tömegtakarmány-fogyasztó állatok tartása A C1 és a C2 feltételt teljesítő üzemek a 481., a 482. és a 483. osztályba tartozók kivételével P4 > 2/3 A C1 feltételt teljesítő üzemek a 450., a 460. és a 470. osztályba tartozók kivételével
5 Abrakfogyasztó állatok szakosodott tartása 51 Szakosodott sertéstartás
511 Szakosodott sertésnevelés Tenyészkocák > 2/3 P5 > 2/3 P51 > 2/3 SO_CLVS019 > 2/3
512 Szakosodott sertéshizlalás Malacok és egyéb sertések > 2/3 P5 > 2/3 P51 > 2/3 SO_CLVS018 + SO_CLVS020 > 2/3
513 Sertésnevelés és - hizlalás vegyesen A C1 és a C2 feltételt teljesítő üzemek az 511. és az 512. osztályba tartozók kivételével P5 > 2/3 P51 > 2/3
52 Szakosodott baromfitartás
521 Szakosodott tojótyúktartás Tojótyúkok > 2/3 P5 > 2/3 P52 > 2/3 SO_CLVS022 > 2/3
522 Szakosodott hízóbaromfi-tartás Brojlercsirkék és egyéb baromfi > 2/3 P5 > 2/3 P52 > 2/3 SO_CLVS021 + SO_CLVS023 > 2/3
523 Tojótyúktartás és hízóbaromfi-tartás vegyesen A C1 és a C2 feltételt teljesítő üzemek az 521. és az 522. osztályba tartozók kivételével P5 > 2/3 P52 > 2/3
53 Abrakfogyasztó állatok tartása vegyesen 530 Abrakfogyasztó állatok tartása vegyesen A C1 feltételt teljesítő üzemek az 511-523. osztályba tartozók kivételével P5 > 2/3

Vegyes üzemek

Gazdaságtípus
(* a táblázat áttekinthetőbbé tétele érdekében az e főcím alá tartozó hat oszlop tartalmát megismétli e melléklet C. része)
A konkrét szakosodott gazdaságtípusokra vonatkozó számítás tekintetében alkalmazandó módszerek HA (C1) ÉS (C2) ÉS (C3), AKKOR (S1)
Általános típus Megnevezés Fő típus Megnevezés Konkrét szakosodott típus Megnevezés (S1) A számítás leírása (D1) A mutatók kódja és a kapcsolódó feltételek (lásd e melléklet B. részét)
1. feltétel (C1) 2. feltétel
(C2)
3. feltétel
(C3)
6 Vegyes növénytermesztés 61 Vegyes növénytermesztés
611 Kertészet és állandó növénykultúrák termesztése vegyesen Kertészet > 1/3 ÉS állandó növénykultúrák > 1/3 (P1 + P2 + P3)
> 2/3 ÉS P1 ≤
2/3 ÉS P2 ≤
2/3 ÉS P3 ≤
2/3
P2 > 1/3 ÉS P3 > 1/3
612 Szántóföldi növények és kertészet vegyesen Általános növénytermesztés > 1/3 ÉS kertészet > 1/3 (P1 + P2 + P3)
> 2/3 ÉS P1 ≤
2/3 ÉS P2 ≤
2/3 ÉS P3 ≤
2/3
P1 > 1/3 ÉS P2 > 1/3
613 Szántóföldi növények és szőlőültetvények vegyesen Általános növénytermesztés > 1/3 ÉS szőlészet > 1/3 (P1 + P2 + P3)
> 2/3 ÉS P1 ≤
2/3 ÉS P2 ≤
2/3 ÉS P3 ≤
2/3
P1 > 1/3 ÉS SO_CLND062 > 1/3
614 Szántóföldi növények és állandó növénykultúrák vegyesen Általános növénytermesztés > 1/3 ÉS állandó növénykultúrák > 1/3 ÉS szőlő ≤ 1/3 (P1 + P2 + P3)
> 2/3 ÉS P1 ≤
2/3 ÉS P2 ≤
2/3 ÉS P3 ≤
2/3
P1 > 1/3 ÉS P3 > 1/3 ÉS SO_CLND062 ≤ 1/3
615 Vegyes növénytermesztés, főként szántóföldi növények Általános növénytermesztés > 1/3 ÉS nincs más tevékenység > 1/3 (P1 + P2 + P3)
> 2/3 ÉS P1 ≤
2/3 ÉS P2 ≤
2/3 ÉS P3 ≤
2/3
P1 > 1/3 ÉS P2 ≤ 1/3 ÉS P3 ≤ 1/3
616 Egyéb vegyes növénytermesztés A C1 és a C2 feltételt teljesítő üzemek a 611., a 612., a 613., a 614. és a 615. osztályba tartozók kivételével (P1 + P2 + P3) > 2/3 ÉS P1 ≤ 2/3 ÉS P2 ≤ 2/3 ÉS P3 ≤ 2/3
7 Vegyes állatállomány 73 Vegyes állatállomány, főként tömegtakarmány-fogyasztó állatok
731 Vegyes állatállomány, főként tejelő állatok Szarvasmarhák, tejtermelés > a tömegtakarmányfogyasztó állatállomány 1/ 3-a ÉS tejelő tehenek > a tejhasznú szarvasmarhák 1/ 2-e P4 + P5 > 2/3
ÉS P4 ≤ 2/3;
P5 ≤ 2/3
P4 > P5 P45 > 1/3 GL ÉS SO_CLVS009 + SO_CLVS011 > 1/2 P45
732 Vegyes állatállomány, főként nem tejelő tömegtakarmányfogyasztó állatok A C1 és a C2 feltételt teljesítő üzemek a 731. osztályba tartozók kivételével P4 + P5 > 2/3
ÉS P4 ≤ 2/3 ÉS
P5 ≤ 2/3
P4 > P5
74 Vegyes állatállomány, főként abrakfogyasztó állatok
741 Vegyes állatállomány: abrakfogyasztó állatok és tejelők Szarvasmarhák, tejtermelés > a tömegtakarmányfogyasztó állatállomány 1/ 3-a ÉS abrakfogyasztó állatok > 1/3 ÉS tejelő tehenek > a szarvasmarhák 1/2-e, tejtermelés P4 + P5 > 2/3 ÉS P4 ≤ 2/3 ÉS
P5 ≤ 2/3
P4 ≤ P5 P45 > 1/3 GL ÉS P5 > 1/3 ÉS SO_CLVS009 + SO_CLVS011 > 1/2 P45
742 Vegyes állatállomány: abrakfogyasztó állatok és nem tejelő tömegtakarmányfogyasztó állatok A C1 és a C2 feltételt teljesítő üzemek a 741. osztályba tartozók kivételével P4 + P5 > 2/3 ÉS P4 ≤ 2/3 ÉS
P5 ≤ 2/3
P4 ≤ P5
8 Növény-
termesztés és állattartás vegyesen
83 Szántóföldi növények és tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány vegyesen
831 Szántóföldi növények termesztése és tejtermelés vegyesen Szarvasmarhák, tejtermelés > a tömegtakarmányfogyasztó állatállomány 1/ 3-a ÉS tejelő tehenek + bivalytehenek > a szarvasmarhák 1/2-e, tejtermelés ÉS szarvasmarhák, tejtermelés < általános növénytermesztés A 151-742.
és a 999. osztályba tartozókon kívüli üzemek
P1> 1/3 ÉS P4 > 1/3 P45 > 1/3 GL ÉS SO_CLVS009 + SO_CLVS011 > 1/2 P45 ÉS P45 < P1
832 Tejtermelés és szántóföldi növények termesztése vegyesen Szarvasmarhák, tejtermelés > a tömegtakarmányfogyasztó állatállomány 1/ 3-a ÉS tejelő tehenek + bivalytehenek > a szarvasmarhák 1/2-e, tejtermelés ÉS szarvasmarhák, tejtermelés ≥ általános növénytermesztés A 151-742.
és a 999. osztályba tartozókon kívüli üzemek
P1> 1/3 ÉS P4 > 1/3 P45 > 1/3 GL ÉS SO_CLVS009 + SO_CLVS011 > 1/2 P45 ÉS P45 ≥ P1
833 Szántóföldi növények és nem tejelő tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány vegyesen Általános növénytermesztés > tömegtakarmányfogyasztó állatállomány és takarmány, a 831. osztályba tartozó üzemek kivételével A 151-742.
és a 999. osztályba tartozókon kívüli üzemek
P1> 1/3 ÉS P4 > 1/3 P1 > P4; kivéve: 831
834 Nem tejelő tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány és szántóföldi növények vegyesen A C1 és a C2 feltételt teljesítő üzemek a 831., a 832. és a 833. osztályba tartozók kivételével A 151-742.
és a 999. osztályba tartozókon kívüli üzemek
P1> 1/3 ÉS P4 > 1/3
84 Különféle növénykultúrák és állatállományok vegyesen
841 Szántóföldi növények és abrakfogyasztó állatok vegyesen Általános növénytermesztés > 1/3 ÉS abrakfogyasztó állatok > 1/3 A 151-742.
és a 999. osztályba tartozókon kívüli üzemek
A C1 feltételt teljesítő üzemek a 831., a 832., a 833. és a 834. osztályba tartozók kivételével P1> 1/3 ÉS P5 > 1/3
842 Állandó növénykultúrák és tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány vegyesen Állandó növénykultúrák > 1/3 ÉS tömegtakarmányfogyasztó állatállomány és takarmány > 1/3 A 151-742.
és a 999. osztályba tartozókon kívüli üzemek
A C1 feltételt teljesítő üzemek a 831., a 832., a 833. és a 834. osztályba tartozók kivételével P3 > 1/3 ÉS P4 > 1/3
843 Méhészet Méhek > 2/3 A 151-742.
és a 999. osztályba tartozókon kívüli üzemek
A C1 feltételt teljesítő üzemek a 831., a 832., a 833. és a 834. osztályba tartozók kivételével SO_CLVS030 > 2/3
844 Különféle növénykultúrák és állatállományok vegyesen A C1 és a C2 feltételt teljesítő üzemek a 841., a 842. és a 843. osztályba tartozók kivételével A 151-742. és a 999. osztályba tartozókon kívüli üzemek A C1 feltételt teljesítő üzemek a 831., a
832., a 833. és a 834. osztályba tartozók kivételével

Osztályba nem sorolt üzemek

Gazdaságtípus
(* a táblázat áttekinthetőbbé tétele érdekében az e főcím alá tartozó hat oszlop tartalmát megismétli e melléklet C. része)
A konkrét szakosodott gazdaságtípusokra vonatkozó számítás tekintetében alkalmazandó módszerek
HA (C1) ÉS (C2) ÉS (C3), AKKOR (S1)
Általános típus Megnevezés Fő típus Megnevezés Konkrét szakosodott típus Megnevezés (S1) A számítás leírása A mutatók kódja és a kapcsolódó feltételek (lásd e melléklet B. részét)
1. feltétel
(C1)
2. feltétel
(C2)
3. feltétel
(C3)
9 Osztályba nem sorolt üzemek



99



Osztályba nem sorolt üzemek





999





Osztályba nem sorolt üzemek





Összes STÉ (EN: SO) = 0

B. MEGFELELÉSI TÁBLÁZAT ÉS A MUTATÓK MEGHATÁROZOTT CSOPORTJÁRA VONATKOZÓ KÓDOK

I. Az (EU) 2018/1874 végrehajtási rendeletben vagy annál későbbi jogszabályban említett, az integrált mezőgazdasági statisztikákról (a továbbiakban: IFS) szóló 2020. évi uniós felmérés rovatai, a 2017. évi STE-vel (SOC) kapcsolatban gyűjtendő mutatók és az FADN adatszolgáltatási rovatai közötti megfelelések

Egyenértékű rovatok az STE-k (SOCs) alkalmazásához
IFS-kód IFS-címke SOC-kód SOC-rovat 2017 Adatszolgáltatás az FADN keretében (e rendelet VIII. melléklete)
I. Növénykultúrák
CLND004 Közönséges búza és tönkölybúza SOC_CLND004 Közönséges búza és tönkölybúza 10110. Közönséges búza és tönkölybúza
CLND005 Durumbúza SOC_CLND005 Durumbúza 10120. Durumbúza
CLND006 Rozs és őszi gabonafélék keverékei (kétszeres) SOC_CLND006 Rozs és őszi gabonafélék keverékei (kétszeres) 10130. Rozs és őszi gabonafélék keverékei (kétszeres)
CLND007 Árpa SOC_CLND007 Árpa 10140. Árpa
CLND008 Zab és tavaszi gabonafélék keverékei (kivéve kétszeres) SOC_CLND008 Zab és tavaszi gabonafélék keverékei (kivéve kétszeres) 10150. Zab és tavaszi gabonafélék keverékei (kivéve kétszeres)
CLND009 Szemeskukorica és szemcsutkazúzalék SOC_CLND009 Szemeskukorica és szemcsutkazúzalék 10160. Szemeskukorica és szemcsutkazúzalék
CLNDOIO Tritikálé SOC_CLND010_011_012 Tritikálé, cirok és egyéb gabonafélék m.n.s. (köles, hajdina, madárköles stb.) 10190. Tritikálé, cirok és egyéb gabonafélék m.n.s. (köles, hajdina, madárköles stb.)
CLNDOll Cirok
CLND012 Egyéb gabonafélék m.n.s. (köles, hajdina, madárköles stb.)
CLND013 Rizs SOC_CLND013 Rizs 10170. Rizs
CLND014 Száraz hüvelyesek és fehérjenövények szemes terménynek (beleértve a vetőmagokat, valamint a gabonafélék és hüvelyesek keverékeit) SOC_CLND014 Száraz hüvelyesek és fehérjenövények szemes terménynek (beleértve a vetőmagokat, valamint a gabonafélék és hüvelyesek keverékeit) 10210. Borsó, bab és édes csillagfürt
10220. Lencse, csicseriborsó és római bükköny
10290. Egyéb fehérjenövények
CLND015 Borsó, bab és édes csillagfürt SOC_CLND015 Borsó, bab és édes csillagfürt 10210. - Ebből: borsó, bab és édes csillagfürt
CLND017 Burgonya (vetőburgonya is) SOC_CLND017 Burgonya (vetőburgonya is) 10300. Burgonya (újburgonya és vetőburgonya is)
CLND018 Cukorrépa (a vetőmag kivételével) SOC_CLND018 Cukorrépa (a vetőmag kivételével) 10400. Cukorrépa (a vetőmag kivételével)
CLND019 Egyéb gyökérnövények m.n.s. SOC_CLND019 Egyéb gyökérnövények m.n.s. 10500. Egyéb gyökérnövények, takarmányrépa és a Brassicae családba tartozó takarmánynövények, amelyeket a gyökerükért vagy a szárukért termesztenek, valamint egyéb takarmányozásra használt gyökér- és gumós növények m.n.s.
CLND022 Káposztarepce és réparepce SOC_CLND022 Káposztarepce és réparepce 10604. Káposztarepce és réparepce
CLND023 Napraforgó SOC_CLND023 Napraforgó 10605. Napraforgó
CLND024 Szója SOC_CLND024 Szója 10606. Szója
CLND025 Olajlen (lenmag) SOC_CLND025 Olajlen (lenmag) 10607. Olajlen (lenmag)
CLND026 Egyéb olajos magvúak m.n.s. SOC_CLND026 Egyéb olajos magvúak m.n.s. 10608. Egyéb olajos magvúak m.n.s.
CLND028 Rostlen SOC_CLND028 Rostlen 10609. Rostlen
CLND029 Kender SOC_CLND029 Kender 10610. Kender
CLND030 Gyapot SOC_CLND030 Gyapot 10603. Gyapot
CLND031 Egyéb rostnövények m.n.s. SOC_CLND031 Egyéb rostnövények m.n.s. 10611. Egyéb rostnövények m.n.s.
CLND032 Dohány SOC_CLND032 Dohány 10601. Dohány
CLND033 Komló SOC_CLND033 Komló 10602. Komló
CLND034 Aromanövények, gyógyhatású és fűszernövények SOC_CLND034 Aromanövények, gyógyhatású és fűszernövények 10612. Aromanövények, gyógyhatású és fűszernövények
CLND035 Energianövények m.n.s. SOC_CLND035_036 Energia- és egyéb ipari növények m.n.s. 10613. Cukornád
CLND036 Egyéb ipari növények m.n.s. 10690. Energia- és egyéb ipari növények m. n.s.
CLND037 Takarmánynövények zölden betakarítva SOC_CLND037 Takarmánynövények zölden betakarítva
CLND038 Időszaki gyep SOC_CLND038 Időszaki gyep 10910. Időszaki gyep
CLND039 Zölden betakarított hüvelyesek SOC_CLND039 Zölden betakarított hüvelyesek 10922. Zölden betakarított hüvelyesek
CLND040 Silókukorica SOC_CLND040 Silókukorica 10921. Silókukorica
CLND041 CLND042
CLND043
Egyéb zölden betakarított gabonafélék (kivéve silókukorica) Egyéb zölden betakarított szántóföldi növények m.n.s.
Friss zöldségfélék (dinnyével együtt) és szamóca
SOC_CLND041_042 SOC_CLND043 Egyéb növények és gabonafélék (kivéve kukorica) zölden betakarítva m.n.s.
Friss zöldségfélék (dinnyével együtt) és szamóca - szabadföldi
10923. Egyéb növények és gabonafélék (kivéve silókukorica) zölden betakarítva m.n.s.
CLND044 Friss zöldségfélék (dinnyével együtt) és szamóca - Árutermelő kertészet SOC_CLND044 Friss zöldségfélék (dinnyével együtt) és szamóca - Árutermelő kertészet 10712. Friss zöldségfélék (dinnyével együtt) és szamóca - Árutermelő kertészet
CLND045 Friss zöldségfélék (dinnyével együtt) és szamóca - Szabadföldi termesztés SOC_CLND045 Friss zöldségfélék (dinnyével együtt) és szamóca - Szabadföldi termesztés 10711. Friss zöldségfélék (dinnyével együtt) és szamóca - Szabadföldi termesztés
CLND046 Virágok és dísznövények (a faiskolák kivételével) SOC_CLND046 Virágok és dísznövények (a faiskolák kivételével) - szabadföldi 10810. Virágok és dísznövények (a faiskolák kivételével) - szabadföldi
CLND047 Vetőmagok és palánták SOC_CLND047 Vetőmagok és palánták 11000. Szántóföldi vetőmagok és palánták
CLND048 Egyéb szántóföldi növények m.n.s. SOC_CLND048_083 Egyéb szántóföldi növények m.n.s., többek között üvegházban, illetve más járható védőborítás alatt 11100. Egyéb szántóföldi növények m.n.s., többek között üvegházban, illetve más járható védőborítás alatt
CLND083 Egyéb szántóföldi növények üvegházban, illetve más járható védőborítás alatt
CLND049 Parlagon hagyott föld SOC_CLND049 Parlagon hagyott föld 11200. Parlagon hagyott föld
CLND050 Állandó legelő SOC_CLND050 Állandó legelő
CLND051 Legelő és rét, kivéve a külterjes legelőt SOC_CLND051 Legelő és rét, kivéve a külterjes legelőt 30100. Legelő és rét, kivéve a külterjes legelőt
CLND052 Külterjes legelő SOC_CLND052 Külterjes legelő 30200. Külterjes legelő
CLND053 Termelési célokra már nem használt, támogatásra jogosult állandó legelő SOC_CLND053 Termelési célokra már nem használt, támogatásra jogosult állandó legelő 30300. Termelési célokra már nem használt, támogatásra jogosult állandó legelő
CLND055 Gyümölcsfélék, bogyós gyümölcsök és héjasok (kivéve citrusfélék, szőlő és szamóca) SOC_CLND055 Gyümölcsfélék, bogyós gyümölcsök és héjasok (kivéve citrusfélék, szőlő és szamóca)
SOC_CLND056_057 Mérsékelt égövi gyümölcsfajok
CLND056 Almatermésűek SOC_CLND056 Almatermésűek 40101. Almatermésűek
CLND057 Csonthéjasok SOC_CLND057 Csonthéjasok 40102. Csonthéjasok
CLND058 Trópusi és szubtrópusi gyümölcsfajok SOC_CLND058 Trópusi és szubtrópusi gyümölcsfajok 40115. Trópusi és szubtrópusi gyümölcsfajok
CLND059 Bogyós gyümölcsök (kivéve szamóca) SOC_CLND059 Bogyós gyümölcsök (kivéve szamóca) 40120. Bogyós gyümölcsök (kivéve szamóca)
CLND060 Héjas gyümölcsűek SOC_CLND060 Héjas gyümölcsűek 40130. Héjas gyümölcsűek
CLND061 Citrusfélék SOC_CLND061 Citrusfélék 40200. Citrusfélék
CLND062 Szőlő SOC_CLND062 Szőlő
CLND063 Borszőlő SOC_CLND063 Borszőlő
CLND064 Oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel (OEM) ellátott bor előállítására termesztett szőlő SOC_CLND064 Oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel (OEM) ellátott bor előállítására termesztett szőlő 40411. Oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel (OEM) ellátott borok
40451. Oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel (OEM) ellátott bor előállítására termesztett szőlő
CLND065 Oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel (OFJ) ellátott bor előállítására termesztett szőlő SOC_CLND065 Oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel (OFJ) ellátott bor előállítására termesztett szőlő 40412. Oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel (OFJ) ellátott borok
40452. Oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel (OFJ) ellátott bor előállítására termesztett szőlő
CLND066 Egyéb borszőlő m.n.s. (OEM/OFJ nélküli) SOC_CLND066 Egyéb borszőlő m.n.s. (OEM/OFJ nélküli) 40420. Egyéb borok
40460. Egyéb borok előállítására szánt szőlő
CLND067 Csemegeszőlő SOC_CLND067 Csemegeszőlő 40430. Csemegeszőlő
CLND068 Mazsolaszőlő SOC_CLND068 Mazsolaszőlő 40440. Mazsolaszőlő
CLND069 Olajbogyó SOC_CLND069 Olajbogyó
SOC_CLND069A Szokásosan étkezési olajbogyó termesztése 40310. Étkezési olajbogyó
SOC_CLND069B Szokásosan olajkészítésre szánt olajbogyó termesztése 40320. Olajbogyó olívaolaj előállításához (gyümölcs formájában értékesítve)
40330. Olívaolaj
CLND070 Faiskolák SOC_CLND070 Faiskolák 40500. Faiskolák
CLND071 Egyéb állandó növénykultúrák, az emberi fogyasztásra szánt egyéb állandó növénykultúrák is SOC_CLND071 Egyéb állandó növénykultúrák 40600. Egyéb állandó növénykultúrák
CLND072 Karácsonyfa SOC_CLND072 Karácsonyfa 40610. - ebből karácsonyfa
CLND073 Konyhakert SOC_CLND073_085 Konyhakert és egyéb mezőgazdasági hasznosítású terület üvegházban, illetve más járható védőborítás alatt m. n.s. 20000. Konyhakert
CLND085 Egyéb mezőgazdasági hasznosítású terület üvegházban, illetve más járható védőborítás alatt m.n.s.
CLND079 Termesztett gomba SOC_CLND079 Termesztett gomba 60000. Termesztett gomba
CLND081 Friss zöldségfélék (dinnyével együtt) és szamóca, üvegházban, illetve más járható védőborítás alatt SOC_CLND081 Friss zöldségfélék (dinnyével együtt) és szamóca, üvegházban, illetve más járható védőborítás alatt 10720. Friss zöldségfélék (dinnyével együtt) és szamóca, üvegházban, illetve más járható védőborítás alatt
CLND082 Virágok és dísznövények (a faiskolák kivételével), üvegházban, illetve más járható védőborítás alatt SOC_CLND082 Virágok és dísznövények (a faiskolák kivételével), üvegházban, illetve más járható védőborítás alatt 10820. Virágok és dísznövények (a faiskolák kivételével), üvegházban, illetve más járható védőborítás alatt
CLND084 Állandó növénykultúrák üvegházban, illetve más járható védőborítás alatt SOC_CLND084 Állandó növénykultúrák üvegházban, illetve más járható védőborítás alatt 40700. Állandó növénykultúrák üvegházban, illetve más járható védőborítás alatt
II. Állatállomány
CLVSOOl 1 évesnél fiatalabb szarvasmarha SOC_CLVS001 1 évesnél fiatalabb szarvasmarha 210. 1 évesnél fiatalabb szarvasmarha
CLVS003 1 és 2 év közötti életkorú hímivarú szarvasmarha SOC_CLVS003 1 és 2 év közötti életkorú hímivarú szarvasmarha 220. 1 és 2 év közötti életkorú hímivarú szarvasmarha
CLVS004 1 és 2 év közötti életkorú üsző SOC_CLVS004 1 és 2 év közötti életkorú üsző 230. 1 és 2 év közötti életkorú üsző
CLVS005 Legalább kétéves hímivarú szarvasmarha SOC_CLVS005 Legalább kétéves hímivarú szarvasmarha 240. Legalább kétéves hímivarú szarvasmarha
CLVS007 Legalább kétéves hímivarú üsző SOC_CLVS007 Legalább kétéves hímivarú üsző 251. Tenyészüsző
252. Hízóüsző
CLVS008 Tehén SOC_CLVS008 Tehén
CLVS009 Tejelő tehén SOC_CLVS009 Tejelő tehén 261. Tejelő tehén
CLVSOIO Nem tejhasznú tehén SOC_CLVS010 Nem tejhasznú tehén 269. Nem tejhasznú tehén
CLVSOll Bivalytehén SOC_CLVS011 Bivalytehén 262. Tejelő bivalytehén
CLVS012 Juh (mindenféle korú) SOC_CLVS012 Juh (mindenféle korú)
CLVS013 Anyajuh SOC_CLVS013 Anyajuh 311. Anyajuh
CLVS014 Egyéb juhok SOC_CLVS014 Egyéb juhok 319. Egyéb juhok
CLVS015 Kecske (mindenféle korú) SOC_CLVS015 Kecske (mindenféle korú)
CLVS016 Anyakecske SOC_CLVS016 Anyakecske 321. Anyakecske
CLVS017 Egyéb kecskék SOC_CLVS017 Egyéb kecskék 329. Egyéb kecskék
CLVS018 20 kilogrammnál kisebb élősúlyú malac SOC_CLVS018 20 kilogrammnál kisebb élősúlyú malac 410. 20 kilogrammnál kisebb élősúlyú malac
CLVS019 Legalább 50 kg-os tenyészkoca SOC_CLVS019 Legalább 50 kg-os tenyészkoca 420. Legalább 50 kg-os tenyészkoca
CLVS020 Egyéb sertések SOC_CLVS020 Egyéb sertések 491. Hízósertések
499. Egyéb sertések
CLVS021 Brojlercsirkék SOC_CLVS021 Brojlercsirkék 510. Baromfi - brojlercsirkék
CLVS022 Tojótyúkok SOC_CLVS022 Tojótyúkok 520. Tojótyúkok
CLVS023 Egyéb baromfi SOC_CLVS023 Egyéb baromfi 530. Egyéb baromfi
CLVS029 Nyúl, nőivarú tenyészállat SOC_CLVS029 Nyúl, nőivarú tenyészállat 610. Nyúl, nőivarú tenyészállat
CLVS030 Méhek SOC_CLVS030 Méhek 700. Méhek

II. A 2020. évi integrált mezőgazdaságiüzem-statisztikában szereplő mutatók meghatározott csoportját jelölő kódok

P45. Szarvasmarhák, tejtermelés = SO_CLVS001 (1 évesnél fiatalabb szarvasmarha) + SO_CLVS004 (1 és 2 év közötti életkorú üsző) + SO_CLVS007 (2 éves és idősebb életkorú üsző) + SO_CLVS009 (Tejelő tehén) + SO_CLVS011 (Bivalytehén)

P46. Szarvasmarhák = P45 (Szarvasmarhák, tejtermelés) + SO_CLVS003 (1 és 2 év közötti életkorú hímivarú szarvasmarha) + SO_CLVS005 (Legalább kétéves hímivarú szarvasmarha) + SO_CLVS010 (Nem tejelő tehén)

GL Tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány = P46 (Szarvasmarhák) + SO_CLVS013 (Anyajuh) + SO_CLVS014 (Egyéb juh) + SO_CLVS016 (Anyakecske) + SO_CLVS017 (Egyéb kecske)

Ha GL = 0, AKKOR

FCP1 Eladásra termelt takarmány = SO_CLND019 (Egyéb gyökérnövények m.n.s.) + SO_CLND037 (Zölden betakarított szántóföldi növények) + SO_CLND051 (Legelő és rét, kivéve a külterjes legelőt) + SO_CLND052 (Külterjes legelő)

VALAMINT

FCP4 A tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány takarmánya = 0

VALAMINT

P17 Gyökér- és gumós növények = SO_CLND017 (Burgonya (vetőburgonya is)) + SO_CLND018 (Cukorrépa (a vetőmag kivételével)) + SO_CLND019 ((Egyéb gyökérnövények m.n.s.)

Ha GL > 0, AKKOR

FCP1 Eladásra termelt takarmány = 0

VALAMINT

FCP4 Tömegtakarmány-fogyasztó állatok takarmánya = SO_CLND019 (Egyéb gyökérnövények m.n.s.) + SO_CLND037 (Zölden betakarított szántóföldi növények) + SO_CLND051 (Legelő és rét, kivéve a külterjes legelőt) + SO_CLND052 (Külterjes legelő)

VALAMINT

P17 Gyökér- és gumós növények = SO_CLND017 (Burgonya (vetőburgonya is)) + SO_CLND018 (Cukorrépa (a vetőmag kivételével))

P151. Gabonafélék (a rizs kivételével) = SO_CLND004 (Közönséges búza és tönkölybúza) + SO_CLND005 (Durumbúza) + SO_CLND006 (Rozs és őszi gabonafélék keverékei [kétszeres]) + SO_CLND007 (Árpa) + SO_CLND008 (Zab és tavaszi gabonafélék keverékei [kivéve kétszeres]) + SO_CLND009 (Szemeskukorica és szemcsutkazúzalék) + SO_CLND010_011_012 (Tritikálé, cirok és egyéb gabonafélék m.n.s. [köles, hajdina, madárköles stb.])

P15. Gabonafélék = P151 (gabonafélék a rizs kivételével) + SO_CLND013 (Rizs)

P16. Olajos magvak = SO_CLND022 (Káposzta- és réparepcemag) + SO_CLND023 (Napraforgó) + SO_CLND024 (Szója) + SO_CLND025(Olajlen [lenmag]) + SO_CLND026

(Egyéb olajos magvúak m.n.s.)

P51. Sertések = SO_CLVS018 (20 kilogrammnál kisebb élősúlyú malac) + SO_CLVS019 (Legalább 50 kg-os tenyészkoca) + SO_CLVS020 (Egyéb sertések)

P52. Baromfi = SO_CLVS021 (Brojlercsirkék) + SO_CLVS022 (Tojótyúk) + SO_CLVS023 (Egyéb baromfi)

P1. Általános növénytermesztés = P15 (Gabonafélék) + SO_CLND014 (Száraz hüvelyesek és fehérjenövények szemes terménynek [beleértve a vetőmagokat, valamint a gabonafélék és hüvelyesek keverékeit]) + SO_CLND017 (Burgonya [vetőburgonya is]) + SO_CLND018 (Cukorrépa [a vetőmag kivételével]) + SO_CLND032 (Dohány) + SO_CLND033 (Komló) + SO_CLND030 (Gyapot) + P16 (Olajos magvak) + SO_CLND028 (Rostlen) + SO_CLND029 (Kender) + SO_CLND031 (Egyéb rostnövények m.n. s.) + SO_CLND034 (Aromanövények, gyógyhatású és fűszernövények) + SO_CLND035_036 (Energia- és egyéb ipari növények m.n.s.) + SO_CLND045 (Friss zöldségfélék [dinnyével együtt] és szamóca - Szabadföldi termesztés) + SO_CLND047 (Vetőmagok és palánták) + SO_CLND048_083 (Egyéb szántóföldi növények m.n.s., többek között üvegházban, illetve más járható védőborítás alatt is) + SO_CLND049 (Ugar) + FCP1 (Eladásra termelt takarmány)

P2. Kertészet = SO_CLND044 (Friss zöldségfélék [dinnyével együtt] és szamóca - Árutermelő kertészet) + SO_CLND081 (Friss zöldségfélék [dinnyével együtt] és szamóca, üvegházban, illetve más járható védőborítás alatt) + SO_CLND046 (Virágok és dísznövények [palántázókat kivéve]) + SO_CLND082 (Virágok és dísznövények [a faiskolák kivételével], üvegházban, illetve más járható védőborítás alatt) + SO_CLND079 (Termesztett gomba) + SO_CLND070 (Faiskolák)

P3. Állandó növénykultúrák = SO_CLND055(Gyümölcsök, bogyós gyümölcsök és héjasok [kivéve citrusfélék, szőlő és szamóca]) + SO_CLND061 (Citrusfélék) + SO_CLND069 (Olajbogyó) + SO_CLND062 (Szőlő) + SO_CLND071(Egyéb állandó növénykultúrák) + SO_CLND084(Üvegházi állandó növénykultúrák)

P4. Tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány = GL (Tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány) + FCP4 (A tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány takarmánya)

P5. Abrakfogyasztó állatok = P51 (Sertések) + P52 (Baromfi) + SO_CLVS029 (Nyúl, tenyésznőstény)

C. AZ A. RÉSZBEN EMLÍTETT GAZDASÁGTÍPUSOK

Szakosodott üzemek - növénytermesztés

Általános gazdaságtípus Fő gazdaságtípus Konkrét szakosodott gazdaságtípusok
1. Szakosodott
szántóföldi növénytermesztés
15. Szakosodott
gabona-, olajosmag- és fehérjenövény-termesztés
151. Szakosodott gabonatermesztés (a rizstermesztés kivételével), szakosodott olajosmag- és fehérjenövény-termesztés
152. Szakosodott rizstermesztés
153. Gabona-, olajosmag-, fehérjenövény- és rizstermesztés vegyesen
16. Általános szántóföldi növénytermesztés 161. Szakosodott gyökér- és gumósnövény-termesztés
162. Gabona-, olajosmag-, fehérjenövény-, valamint gyökérés gumósnövény-termesztés vegyesen
163. Szántóföldi zöldségek szakosodott termesztése
164. Szakosodott dohánytermesztés
165. Szakosodott gyapottermesztés
166. Különféle szántóföldi növények vegyesen
2. Szakosodott kertészet 21. Szakosodott növényházi kertészet 211. Szakosodott növényházi zöldségtermesztés
212. Szakosodott növényházi virág- és dísznövénytermesztés
213. Szakosodott vegyes növényházi kertészet
22. Szakosodott
szabadföldi kertészet
221. Szakosodott szabadföldi zöldségtermesztés
222. Szakosodott szabadföldi virág- és dísznövénytermesztés
223. Szakosodott vegyes szabadföldi kertészet
23. Egyéb kertészet 231. Szakosodott gombatermesztés
232. Szakosodott faiskolák
233. Különféle kertészetek
3. Állandó
növénykultúrák szakosodott termesztése
35. Szakosodott
szőlőültetvények
351. Minőségi borok szakosodott termelése
352. A minőségi boroktól eltérő borok szakosodott termelése
353. Csemegeszőlő szakosodott termesztése
354. Egyéb szőlőültetvények
36. Gyümölcsök és citrusfélék szakosodott termesztése 361. Szakosodott gyümölcstermesztés (a citrusfélék, a trópusi és szubtrópusi gyümölcsök és a héjas gyümölcsűek termesztésének kivételével)
362. Citrusfélék szakosodott termesztése
363. Héjas gyümölcsűek szakosodott termesztése
364. Trópusi és szubtrópusi gyümölcsök szakosodott termesztése
365. Gyümölcs, citrusfélék, trópusi és szubtrópusi gyümölcsök és héjas gyümölcsűek szakosodott termesztése: vegyes termesztés
37. Szakosodott
olajbogyó-termesztés
370. Szakosodott olajbogyó-termesztés
38. Különféle állandó növénykultúrák vegyesen 380. Különféle állandó növénykultúrák vegyesen

Szakosodott üzemek - állattenyésztés

Általános gazdaságtípus Fő gazdaságtípus Konkrét szakosodott gazdaságtípusok
4. Tömegtakarmány-fogyasztó állatok szakosodott tartása 45 . Szakosodott tejtermelés 450. Szakosodott tejtermelés
46. Szakosodott szarvasmarhatartás - nevelés és hizlalás 460. Szakosodott szarvasmarhatartás - nevelés és hizlalás
47. Szarvasmarhatartás - tejtermelés, nevelés és hizlalás vegyesen 470. Szarvasmarhatartás - tejtermelés, nevelés és hizlalás vegyesen
48. Juh, kecske és egyéb tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány tartása 481. Szakosodott juhtartás
482. Juh- és szarvasmarhatartás vegyesen
483. Szakosodott kecsketartás
484. Különféle tömegtakarmány-fogyasztó állatok tartása
5. Abrakfogyasztó állatok szakosodott tartása 51. Szakosodott sertéstartás 511. Szakosodott sertésnevelés
512. Szakosodott sertéshizlalás
513. Sertésnevelés és -hizlalás vegyesen
52. Szakosodott baromfitartás 521. Szakosodott tojótyúktartás
522. Szakosodott hízóbaromfi-tartás
523. Tojótyúktartás és hízóbaromfi-tartás vegyesen
53. Abrakfogyasztó állatok tartása vegyesen 530. Abrakfogyasztó állatok tartása vegyesen

Vegyes üzemek

Általános gazdaságtípus Fő gazdaságtípus Konkrét szakosodott gazdaságtípusok
6. Vegyes növénytermesztés 61. Vegyes növénytermesztés 611. Kertészet és állandó növénykultúrák termesztése vegyesen
612. Szántóföldi növények és kertészet vegyesen
613. Szántóföldi növények és szőlőültetvények vegyesen
614. Szántóföldi növények és állandó növénykultúrák vegyesen
615. Vegyes növénytermesztés, főként szántóföldi növények
616. Egyéb vegyes növénytermesztés
7. Vegyes állatállomány 73. Vegyes állatállomány, főként tömegtakarmány-fogyasztó állatok 731. Vegyes állatállomány, főként tejelő állatok
732. Vegyes állatállomány, főként nem tejelő tömegtakarmány-fogyasztó állatok
74. Vegyes állatállomány, főként abrakfogyasztó állatok 741. Vegyes állatállomány: abrakfogyasztó állatok és tejelők
742. Vegyes állatállomány: abrakfogyasztó állatok és nem tejelő tömegtakarmány-fogyasztó állatok
8. Növénytermesztés és állattartás vegyesen 83. Szántóföldi növények és tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány vegyesen 831. Szántóföldi növények termesztése és tejtermelés vegyesen
832. Tejtermelés és szántóföldi növények termesztése vegyesen
833. Szántóföldi növények és nem tejelő tömegtakarmányfogyasztó állatállomány vegyesen
834. Nem tejelő tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány és szántóföldi növények vegyesen
84. Különféle növénykultúrák és állatállományok vegyesen 841. Szántóföldi növények és abrakfogyasztó állatok vegyesen
842. Állandó növénykultúrák és tömegtakarmány-fogyasztó állatállomány vegyesen
843. Méhészet
844. Különféle növénykultúrák és állatállományok vegyesen
9. Osztályba nem sorolt üzemek 99. Osztályba nem sorolt üzemek 999. Osztályba nem sorolt üzemek”

II. MELLÉKLET

Az (EU) 2015/220 végrehajtási rendelet VIII. melléklete a következőképpen módosul:

1. Az A. táblázat helyébe a következő lép:

„A. táblázat

A mezőgazdasági üzemre vonatkozó általános információk

Az általános információ kategóriája Kód (*)
Oszlopok
Adatcsoport FADN-
körzet
Alkörzet A mező-
gazdasági üzem sorszáma
Fok Szögperc NUTS A könyvelő-
iroda kódja
Dátum A mező-
gazdasági üzem súlyszáma
Gazdaság-
típus
Gazdasági méret-
osztály
Kód
R S H DG MI N AO DT W TF ES C
ID A mezőgazdasági üzem azonosítása - - - - - - - - -
LO A mezőgazdasági üzem elhelyezkedése - - - - - - - - -
AI Számviteli információk - - - - - - - - -
TY Tipológia - - - - - - - - -
CL Osztályok - - - - - - - - - - -
OT A mezőgazdasági üzem egyéb adatai - - - - - - - - - - -
Kód (*) Megnevezés Csoport R S H DG MI N AO DT W TF ES C
10 A mezőgazdasági üzem száma ID AID10R AID10S AID10H - - - - - - - - -
20 Földrajzi szélesség LO - - - ALO20DG ALO20MI - - - - - - -
30 Földrajzi hosszúság LO - - - ALO30DG ALO30MI - - - - - - -
40 NUTS3 LO - - - - - ALO40N - - - - - -
50 Könyvelőiroda AI - - - - - - AAI50AO - - - - -
60 A számvitel típusa AI - - - - - - - - - - - AAI60C
70 A könyvelés lezárásának napja AI - - - - - - - AAI70DT - - - -
80 A tagállam által kiszámolt nemzeti súlyszám TY - - - - - - - - ATY80W - - -
90 Besorolás a kiválasztás időpontjában TY - - - - - - - - - ATY90TF ATY90ES -
100 A mezőgazdasági üzemhez közvetlenül kapcsolódó egyéb jövedelemszerző tevékenységek CL - - - - - - - - - - - ACL100C
110 Tulajdoni jelleg/gazdasági cél CL - - - - - - - - - - - ACL110C
120 Jogi forma CL - - - - - - - - - - - ACL120C
130 A gazdálkodó(k) felelősségi szintje CL - - - - - - - - - - - ACL130C
140 Biogazdálkodás CL - - - - - - - - - - - ACL140C
141 Biogazdálkodási ágazatok CL - - - - - - - - - - - ACL141C
150 Oltalom alatt álló eredetmegjelölés (OEM)/olta-lom alatt álló földrajzi jelzés (OFJ)/hagyomá-nyos különleges termék (HKT)/hegyvidéki termék CL - - - - - - - - - - - ACL150C
151 Az OEM/OFJ/HKT/hegy-vidéki termék minősítéshez kapcsolódó ágazatok CL - - - - - - - - - - - ACL151C
160 Hátrányos természeti adottságokkal vagy egyéb sajátos hátrányokkal rendelkező területek CL - - - - - - - - - - - ACL160C
170 Tengerszint feletti magasság CL - - - - - - - - - - - ACL170C
180 A strukturális alapok keretében nyújtott támogatásokra jogosult terület CL - - - - - - - - - - - ACL180C
190 Natura 2000 terület CL - - - - - - - - - - - ACL190C
200 A 2000/60/EK irányelv (vízügyi irányelv) hatálya alá tartozó terület CL - - - - - - - - - - - ACL200C
210 Öntözőrendszer OT - - - - - - - - - - - AOT210C
220 Számosállategység legeltetési napjainak száma köztulajdonban lévő földön OT - - - - - - - - - - - AOT220C
230 Termelői szervezetek tagja OT AOT230C
231 A termelői szervezetek gazdasági jelentősége a mezőgazdasági üzem szempontjából OT AOT231C
232 A termelői szervezetek tagjainak száma OT AOT232C

A.ID. A mezőgazdasági üzem azonosítása

Az adatszolgáltatási űrlapot beküldő minden mezőgazdasági üzem számot kap, amikor első alkalommal kiválasztják az adatszolgáltatásra. A mezőgazdasági üzem ezt a számot megtartja mindaddig, amíg a számviteli hálózatban szerepel. Az egyszer már kiosztott számot más mezőgazdasági üzem részére nem lehet újból kiosztani.

Ha azonban a mezőgazdasági üzem alapvető változáson megy keresztül, különösen, ha a változás két különálló mezőgazdasági üzemmé történő szétválás vagy egy másik mezőgazdasági üzemmel történő egyesülés eredménye, a létrejött mezőgazdasági üzem új mezőgazdasági üzemnek tekinthető. Ebben az esetben a mezőgazdasági üzem új számot kap. A gazdálkodás típusának megváltozása miatt nem kell új számot kiadni. Ha fennáll az a veszély, hogy a szám megtartása miatt (például amikor új regionális alkörzetek kialakítására kerül sor) a mezőgazdasági üzemet esetleg össze lehet téveszteni más adatszolgáltató mezőgazdasági üzemmel, a számot meg kell változtatni. Ezt követően a Bizottsághoz el kell küldeni a régi és az új számok egyeztetésére vonatkozó táblázatot.

A mezőgazdasági üzem száma a következőknek megfelelően három információt tartalmaz:

A.ID.10.R. FADN-körzet: az e rendelet II. mellékletében meghatározott kódnak megfelelő kódszámot kell kiosztani.

A.ID.10.S. Alkörzet: kódszámot kell megadni.

A kiválasztott alkörzeteket a régióknak az Eurostat által a nemzeti statisztikai intézetekkel együttműködésben létrehozott, a statisztikai célú területi egységek nómenklatúrájaként (NUTS) említett egységes osztályozási rendszerére kell alapozni.

Az érintett tagállam minden esetben megküldi a Bizottságnak azt a táblázatot, amely minden egyes használt alkörzetkód tekintetében feltünteti a megfelelő NUTS-régiót, valamint azokat a megfelelő régiókat, amelyek esetében a standard termelési érték meghatározott értékét kiszámítják.

A.ID.10.H. A mezőgazdasági üzem sorszáma.

A.LO. A mezőgazdasági üzem elhelyezkedése

A mezőgazdasági üzem elhelyezkedését két adattal kell megadni: a földrajzi adatokkal (földrajzi szélesség és hosszúság) és a 3. NUTS-szintű területi egységek kódjával.

A.LO.20. Földrajzi szélesség: fok és szögperc (5 perces íven belül), DG és MI oszlop.

A.LO.30. Földrajzi hosszúság: fok és szögperc (5 perces íven belül), DG és MI oszlop.

A.LO.40.N. A NUTS3-kód a mezőgazdasági üzem elhelyezkedése szerinti 3. NUTS-szintű területi egység kódja. Az 1059/2003/EK rendeletben meghatározott kód legutóbbi változatát kell megadni.

A.AI. Számviteli információk

A.AI.50.AO. A könyvelőiroda kódja: kódszámot kell megadni.

A könyvelőirodákat egyedi számmal kell ellátni valamennyi tagállamban. Az adott számviteli évben a mezőgazdasági üzem könyvelését végző könyvelőiroda számát kell megadni.

A.AI.60.C. A számvitel típusa: meg kell adni a mezőgazdasági üzem által folytatott könyvelés típusát. A következő kódszámokat kell használni:

1. Kettős könyvelés

2. Egyszeres könyvelés

3. Nincs könyvelés

A.AI.70.DT. A könyvelés lezárásának napja: „ÉÉÉÉ-HH-NN” formátumban kell megadni, például 2009-06-30 vagy 2009-12-31.

A.TY. Tipológia

A.TY.80.W. A mezőgazdasági üzem nemzeti súlyszáma: a súlyozási tényezőnek a tagállam által kiszámított értékét kell megadni. Az értékeket két tizedesjegyig kell feltüntetni.

A.TY.90.TF. A gazdaságtípus a kiválasztás időpontjában: a mezőgazdasági üzem gazdaságtípus szerinti besorolására használt kód e rendelet IV. mellékletének megfelelően, az adott számviteli évre vonatkozó adatszolgáltatásra történő kiválasztás időpontjában.

A.TY.90.ES. Gazdasági méret a kiválasztás időpontjában: a mezőgazdasági üzem gazdasági méretosztályának kódja e rendelet V. mellékletének megfelelően, az adott számviteli évre vonatkozó adatszolgáltatásra történő kiválasztás időpontjában.

A.CL. Osztályok

A.CL.100.C. A mezőgazdasági üzemhez közvetlenül kapcsolódó egyéb jövedelemszerző tevékenységek: a mezőgazdasági üzemhez közvetlenül kapcsolódó egyéb jövedelemszerző tevékenységekből származó árbevételnek a mezőgazdasági üzem teljes árbevételén belüli arányát jelző százaléksávban *  kell megadni. A következő kódszámokat kell használni:

1. ≥ 0 és ≤ 10% (csekély részesedés)

2. > 10% és ≤ 50% (közepes részesedés)

3. > 50% és < 100% (jelentős részesedés)

A.CL.110.C. Tulajdoni jelleg/gazdasági cél: a mezőgazdasági üzem tulajdoni jellegét és gazdasági céljait kell feltüntetni. A következő kódszámokat kell használni:

1. családi gazdaság: a mezőgazdasági üzem számára a munkaerőt és a tőkét a gazdálkodó(k)/üzemvezető(k), valamint annak (azok) családja biztosítja, és ők a gazdasági tevékenység haszonélvezői

2. társulás: a mezőgazdasági üzem számára a termelési tényezőket több tag biztosítja, akik közül legalább néhányan fizetetlen munkaerőként vesznek részt az üzemben végzett munkában. A bevétel a társulást illeti;

3. nyereségérdekelt társaság: a bevétel a részvényesek osztalékának/nyereségének megfizetésére szolgál. A mezőgazdasági üzem a társaság tulajdonában van;

4. nem nyereségérdekelt társaság: a bevétel elsősorban a foglalkoztatás fenntartását vagy hasonló társadalmi célokat szolgál. A mezőgazdasági üzem a társaság tulajdonában van.

A.CL.120.C. Jogi forma: meg kell adni, hogy a mezőgazdasági üzem rendelkezik-e jogi személyiséggel. A következő kódszámokat kell használni:

0. Hamis.

1. Igaz.

A.CL.130.C. A gazdálkodó(k) felelősségi szintje: a (fő) gazdálkodó felelősségi szintjét (gazdasági felelősségét) kell megadni. A következő kódszámokat kell használni:

1. Teljes.

2. Részleges.

A.CL.140.C. Biogazdálkodás: fel kell tüntetni, hogy a mezőgazdasági üzem alkalmaz-e a 834/2007/EK rendelet *  és különösen annak 4. és 5. cikke szerinti ökológiai termelési módszereket. A következő kódszámokat kell használni:

1. a mezőgazdasági üzem nem alkalmaz biogazdálkodási módszereket;

2. a mezőgazdasági üzem kizárólag biogazdálkodási módszereket alkalmaz valamennyi terméke esetében;

3. a mezőgazdasági üzem bio- és egyéb gazdálkodási módszereket egyaránt alkalmaz;

4. a mezőgazdasági üzem biogazdálkodási módszerekre való átállása folyamatban van.

A.CL.141.C. Biogazdálkodási ágazatok: amennyiben a mezőgazdasági üzem bio- és egyéb gazdálkodási módszereket egyaránt alkalmaz, fel kell tüntetni azokat a termelési ágazatokat, amelyekben a mezőgazdasági üzem kizárólag biogazdálkodási módszereket alkalmaz (többet is meg lehet adni). Az alább felsorolt kódszámokat kell használni. Amennyiben a mezőgazdasági üzem bio- és egyéb gazdálkodási módszereket egyaránt alkalmaz minden termelési ágazata esetében, a „nem alkalmazható” kódot kell megadni.

0. nem alkalmazható

31. gabonafélék

32. olajos magvak és fehérjenövények

33. zöldség- és gyümölcsfélék (ideértve a citrusféléket, azonban az olajbogyó kivételével)

34. olajbogyó

35. szőlőültetvények

36. marhahús

37. tehéntej

38. sertéshús

39. juh- és kecskefélék (tej és hús)

40. baromfihús

41. tojás

42. egyéb ágazat

A.CL.150.C. „Oltalom alatt álló eredetmegjelölés"’/„oltalom alatt álló földrajzi jelzés”/„hagyományos különleges termék”/ „hegyvidéki termék”: fel kell tüntetni, hogy a mezőgazdasági üzem előállít-e az 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet * telmében oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel (OEM), oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel (OFJ), a hagyományos különleges termékekre (HKT) vagy a hegyvidéki termékekre alkalmazott jelöléssel ellátott mezőgazdasági termékeket és/vagy élelmiszert, illetve olyan mezőgazdasági termékeket, amelyekről közismert, hogy felhasználják őket valamely OEM vagy OFJ alapján, illetve HKT-ként vagy „hegyvidéki termékként” oltalmat élvező élelmiszer előállítására. A következő kódszámokat kell használni:

1. a mezőgazdasági üzem nem állít elő olyan terméket vagy élelmiszert, amely valamely OEM vagy OFJ alapján, illetve HKT-ként vagy „hegyvidéki termékként” oltalmat élvez, továbbá olyan terméket sem, amelyről közismert, hogy valamely OEM vagy OFJ alapján, illetve HKT-ként vagy „hegyvidéki termékként” oltalmat élvező élelmiszer előállítására használatos;

2. a mezőgazdasági üzem kizárólag olyan termékeket vagy élelmiszereket állít elő, amelyek valamely OEM vagy OFJ alapján, illetve HKT-ként vagy „hegyvidéki termékként” oltalmat élveznek, illetve olyan termékeket, amelyekről közismert, hogy valamely OEM vagy OFJ alapján, illetve HKT-ként vagy „hegyvidéki termékként” oltalmat élvező élelmiszer előállítására használatosak;

3. a mezőgazdasági üzem többek között olyan termékeket vagy élelmiszereket állít elő, amelyek valamely OEM vagy OFJ alapján, illetve HKT-ként vagy „hegyvidéki termékként” oltalmat élveznek, illetve többek között olyan termékeket, amelyekről közismert, hogy valamely OEM vagy OFJ alapján, illetve HKT-ként vagy „hegyvidéki termékként” oltalmat élvező élelmiszer előállítására használatosak.

A.CL.151.C. „Oltalom alatt álló eredetmegjelölés"’/„oltalom alatt álló földrajzi jelzés”/„hagyományos különleges termék”/ „hegyvidéki termék” minősítéshez kapcsolódó ágazatok: amennyiben a meghatározott ágazatokban folyó termelés nagy részét valamely OEM vagy OFJ alapján, illetve HKT-ként vagy „hegyvidéki termékként” oltalom alatt álló termékek vagy élelmiszerek, illetve közismerten ilyen élelmiszer előállítására használt termékek előállítása teszi ki, akkor fel kell tüntetni a termelési ágazatokat (többet is meg lehet adni). Az alább felsorolt kódszámokat kell használni. Ha a mezőgazdasági üzem többek között valamely OEM vagy OFJ alapján, illetve HKT-ként vagy „hegyvidéki termékként” oltalom alatt álló terméket vagy élelmiszert, vagy ilyen élelmiszer előállítására használt terméket állít elő, de ez nem érinti az adott ágazatban folyó termelés túlnyomó részét, akkor a „nem alkalmazható” kódot kell használni.

0. nem alkalmazható

31. gabonafélék

32. olajos magvak és fehérjenövények

33. zöldség- és gyümölcsfélék (ideértve a citrusféléket, azonban az olajbogyó kivételével)

34. olajbogyó

35. szőlőültetvények

36. marhahús

37. tehéntej

38. sertéshús

39. juh- és kecskefélék (tej és hús)

40. baromfihús

41. tojás

42. egyéb ágazat.

Az A.CL150.C. (Oltalom alatt álló eredetmegjelölés/oltalom alatt álló földrajzi jelzés/hagyományos különleges termék/ hegyvidéki termék) és az A.CL.151.C. tétel használata nem kötelező a tagállamok számára. Ha a tagállamok alkalmazzák e tételeket, akkor az adott tagállam összes vizsgált gazdaságára vonatkozóan ki kell ezeket tölteni. Az A.CL.150.C. alkalmazása esetén az A.CL.151.C. is alkalmazandó.

A.CL.160.C. Hátrányos természeti adottságokkal vagy egyéb sajátos hátrányokkal rendelkező területek: fel kell tüntetni, hogy a mezőgazdasági üzem mezőgazdasági hasznosítású területének nagyobb része olyan területen található-e, amelyre kiterjed az 1305/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet * . cikkének hatálya. Azokban a tagállamokban, ahol a jelentős természeti hátrányokkal rendelkező területeknek az 1305/2013/EU rendelet 32. cikkének (3) bekezdése szerinti kijelölése még nem zárult le, azokra a területekre kell hivatkozni, amelyek az 1698/2005/EK rendelet 36. cikke a) pontjának ii. alpontja értelmében a 2007-2013-as programozási időszakban támogathatóak voltak. A következő kódszámokat kell használni:

1. a mezőgazdasági üzem mezőgazdasági hasznosítású területének nagyobb része nem olyan területen helyezkedik el, amely az 1305/2013/EU rendelet 32. cikke értelmében hátrányos természeti adottságokkal vagy egyéb sajátos hátrányokkal rendelkezik, sem pedig olyan területen, amely az 1698/2005/EK rendelet 36. cikke a) pontjának ii. alpontja értelmében a 2007-2013-as programozási időszakban támogatható volt azokban a tagállamokban, ahol az 1305/2013/EU rendelet 32. cikkének (3) bekezdése szerinti területkijelölés még nem zárult le;

21. a mezőgazdasági üzem mezőgazdasági hasznosítású területének nagyobb része az 1305/2013/EU rendelet 32. cikkének (3) bekezdése szerinti jelentős természeti hátránnyal rendelkező területen helyezkedik el;

22. a mezőgazdasági üzem mezőgazdasági hasznosítású területének nagyobb része az 1305/2013/EU rendelet 32. cikkének (4) bekezdése szerinti sajátos hátrányokkal sújtott területen helyezkedik el;

23. a mezőgazdasági üzem mezőgazdasági hasznosítású területének nagyobb része olyan területen helyezkedik el, amely az 1698/2005/EK rendelet 36. cikke a) pontjának ii. alpontja értelmében a 2007-2013-as programozási időszakban támogatható volt azokban a tagállamokban, ahol az 1305/2013/EU rendelet 32. cikkének (3) bekezdése szerinti területkijelölés még nem zárult le;

3. a mezőgazdasági üzem mezőgazdasági hasznosítású területének nagyobb része az 1305/2013/EU rendelet 32. cikkének (2) bekezdése szerinti hegyvidéki területen helyezkedik el;

5. a mezőgazdasági üzem mezőgazdasági hasznosítású területének nagyobb része a támogatásnak az 1305/2013/EU rendelet 31. cikkének (5) bekezdése szerinti fokozatos csökkentése által érintett területen helyezkedik el.

A.CL.170.C. Tengerszint feletti magasság: A tengerszint feletti magasságot a következő kódszámokkal kell megadni:

1. a mezőgazdasági üzem nagyobb része 300 méternél alacsonyabban található;

2. a mezőgazdasági üzem nagyobb része 300-600 m között található;

3. a mezőgazdasági üzem nagyobb része 600 m-nél magasabban található;

4. nincs adat.

A.CL.180.C. A strukturális alapok keretében nyújtott támogatásra jogosult terület: fel kell tüntetni, hogy a mezőgazdasági üzem mezőgazdasági hasznosítású területének nagyobb része olyan területen található-e, amelyre kiterjed az 1303/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet *  90. cikke (2) bekezdése a), b) és c) pontjának hatálya. A következő kódszámokat kell használni:

1. a mezőgazdasági üzem mezőgazdasági hasznosítású területének nagyobb része az 1303/2013/EU rendelet és különösen annak 90. cikke (2) bekezdésének a) pontja szerinti kevésbé fejlett régióban helyezkedik el;

2. a mezőgazdasági üzem mezőgazdasági hasznosítású területének nagyobb része az 1303/2013/EU rendelet és különösen annak 90. cikke (2) bekezdésének c) pontja szerinti fejlettebb régióban helyezkedik el;

3. a mezőgazdasági üzem mezőgazdasági hasznosítású területének nagyobb része az 1303/2013/EU rendelet 90. cikke (2) bekezdésének b) pontja szerinti átmeneti régióban helyezkedik el.

A.CL.190.C. Natura 2000 terület: fel kell tüntetni, hogy a mezőgazdasági üzem mezőgazdasági hasznosítású területének nagyobb része a 79/409/EGK tanácsi irányelv *  és a 92/43/EGK tanácsi irányelv *  (Natura 2000) végrehajtása által érintett területen található-e. A következő kódszámokat kell használni:

1. a mezőgazdasági üzem mezőgazdasági hasznosítású területének nagyobb része nem valamely Natura 2000-kifizetésekre jogosult területen helyezkedik el;

2. a mezőgazdasági üzem mezőgazdasági hasznosítású területének nagyobb része Natura 2000-kifizetésekre jogosult területen helyezkedik el.

A.CL.200.C. A vízügyi irányelv (2000/60/EK irányelv) hatálya alá tartozó terület: fel kell tüntetni, hogy a mezőgazdasági üzem mezőgazdasági hasznosítású területének nagyobb része a 2000/60/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv *  végrehajtása által érintett területen található-e. A következő kódszámokat kell használni:

1. a mezőgazdasági üzem mezőgazdasági hasznosítású területének nagyobb része nem a 2000/60/EK irányelv szerinti támogatásokhoz kapcsolódó kifizetésre jogosult területen helyezkedik el;

2. a mezőgazdasági üzem mezőgazdasági hasznosítású területének nagyobb része a 2000/60/EK irányelv szerinti támogatásokhoz kapcsolódó kifizetésre jogosult területen helyezkedik el.

A.OT. A mezőgazdasági üzemre vonatkozó egyéb adatok

A.OT.210.C. Öntözőrendszer: a mezőgazdasági üzemben használt elsődleges öntözőrendszer típusát kell megadni:

0. nem alkalmazható (amennyiben a mezőgazdasági üzemben nincs öntözőrendszer)

1. felszíni

2. szórófejes

3. csepegtetős

4. egyéb

A.OT.220.C. Számosállategység legeltetési napjainak száma köztulajdonban lévő földön: azon napok száma (számosállategységre vetítve), amelyeken a mezőgazdasági üzem haszonállatai a mezőgazdasági üzem használatában álló, köztulajdonban lévő földön legelnek.

A.OT.230.C Termelői szervezetek tagja: annak feltüntetése, hogy a mezőgazdasági üzem (a gazdálkodó(k) vagy az üzemvezető(k)) olyan termelői szervezet tagja(i)-e, amely megosztja a költségeket és/vagy előmozdítja a mezőgazdasági termékek forgalmazását, és ha igen, akkor a mezőgazdasági üzem mely termékeit forgalmazza a termelői szervezet (válassza ki az összes olyan ágazatot, amely azon termelői szervezetek alá tartozik, amelyeknek a mezőgazdasági üzem a tagja). E felmérés alkalmazásában „termelői szervezet” minden olyan szervezet, amelyet a termelők kezdeményezésére hoztak létre egy adott ágazatban közös tevékenységek végzése céljából (horizontális együttműködés). A termelői szervezeteket a termelőknek kell ellenőrizniük, különböző jogi formákat ölthetnek, lehetnek például mezőgazdasági szövetkezetek, gazdaszövetségek vagy olyan magánvállalatok, amelyekben a termelők részvényesként vesznek részt. (A termelői szervezetnek az (EU) 1308/2013 rendelet 152. vagy 161. cikkével összhangban elismertnek kell lennie.)

0. nem tagja termelői szervezetnek

a termelési, az igazgatási és a beruházási költségek megosztására létrejött termelői szervezet tagja és/vagy a mezőgazdasági üzemek alábbi termékeinek forgalmazására létrejött termelői szervezet tagja:

31. gabonafélék

32. olajos magvak és fehérjenövények

33. zöldség- és gyümölcsfélék (ideértve a citrusféléket, azonban az olajbogyó kivételével)

34. olajbogyó

35. szőlőültetvények

36. marhahús

37. tehéntej

38. sertéshús

39. juh- és kecskefélék (tej és hús)

40. baromfihús

41. tojás

42. egyéb ágazat.

A.OT.231.C A termelői szervezetek gazdasági jelentősége a mezőgazdasági üzem szempontjából: annak megadása, hogy a mezőgazdasági üzem teljes termelésének (teljes értékesítés) érték tekintetében mekkora része kerül forgalmazásra a termelői szervezeteken keresztül.

1. ≥ 0 és ≤ 10% (csekély részesedés)

2. > 10% és ≤ 50% (közepes részesedés)

3. > 50% és < 100% (jelentős részesedés)

A.OT.232.C A termelői szervezetek tagjainak száma: azon fő termelői szervezet méretének a megadása, amelynek a mezőgazdasági üzem (a gazdálkodó(k) vagy az üzemvezető(k)) tagja(i), azaz annak a termelői szervezetnek a mérete, amely a mezőgazdasági üzem termelésének legnagyobb részét (érték tekintetében) forgalmazza.

1. a termelői szervezetnek kevesebb mint 10 tagja van

2. a termelői szervezetnek legalább 10, de kevesebb mint 20 tagja van

3. a termelői szervezetnek legalább 20, de kevesebb mint 50 tagja van

4. a termelői szervezetnek legalább 50, de kevesebb mint 100 tagja van

5. a termelői szervezetnek legalább 100, de kevesebb mint 500 tagja van

6. a termelői szervezetnek legalább 500, de kevesebb mint 1 000 tagja van

7. a termelői szervezetnek legalább 1 000 tagja van

Az A.OT.230.C, az A.OT.231.C és az A.OT.232.C mutatókra vonatkozó adatokat a 2023. számviteli évtől kezdődően kötelező benyújtani; a tagállamok azonban e mutatók vagyok azok valamelyike tekintetében mentesülhetnek az adatszolgáltatási kötelezettség alól, amennyiben legkésőbb 2021. május 31-ig kellően indokolt kérelmet nyújtanak be. A Bizottság szolgálatai megvizsgálják az indoklásokat, és döntenek a mentességről. A mentességben részesített tagállam felülvizsgálhatja választását, és erről tájékoztatja a Bizottságot. A tagállamok az A.OT.230.C, az A.OT.231.C és az A.OT.232.C mutatókra vonatkozó adatokat önkéntes alapon már a 2021. számviteli évtől is benyújthatják.

AZ A. TÁBLÁZAT OSZLOPAI

Az R oszlop az FADN-körzetet, az S oszlop az alkörzetet, a H oszlop a mezőgazdasági üzem sorszámát, a DG oszlop a fokot, az MI oszlop a szögpercet, az N oszlop a NUTS-ot, az AO oszlop a könyvelőirodák számát, a DT oszlop a dátumot, a W oszlop a mezőgazdasági üzem súlyszámát, a TF oszlop a gazdaságtípust, az ES oszlop a gazdasági méretosztályt, a C oszlop pedig a kódot jelenti. „

2. A C. táblázat helyébe a következő lép:

„C. táblázat

Munkaerő

Munkaerő-kategória Kód(*)
Oszlopok
Adatcsoport Általános A mezőgazdasági üzemben végzett valamennyi munka (mezőgazdasági munka és mezőgazdasági üzemhez közvetlenül kapcsolódó egyéb jövedelemszerző tevékenységek során végzett munka) A mezőgazdasági üzemhez közvetlenül kapcsolódó egyéb jövedelemszerző tevékenységek során végzett munka aránya
Személyek száma Nem Születési év Az üzemvezető mezőgazda-
sági képzettsége
Éves munkaidő Az éves munkaerő-
egységek (ÉME) száma
Az éves munkaidőn belüli %-os arány Az éves munkaerőegységeken belüli %-os arány
P G B T Y1 W1 Y2 W2
Egész szám Kód megadása Négy számjegy Kód megadása (óra) (ÉME) % %
UR Fizetetlen rendszeres
UC Fizetetlen alkalmi - - - - - -
PR Fizetett rendszeres
PC Fizetett alkalmi - - - - - -
Kód(*) Megnevezés Csoport P G B T Y1 W1 Y2 W2
10 Gazdálkodó(k)/üzemvezető(k) UR - -
20 Gazdálkodó(k)/nem üzemvezető(k) UR - - -
30 Gazdálkodó(k)/ nem üzemvezető(k) UR - -
40 A gazdálkodó(k) házastársa(i)/élettársa(i) UR - - -
50 Egyéb UR, PR - - -
60 Alkalmi munka UC, PC - - - - - -
70 Egyéb vezetők PR - -

A „munkaerő” fogalmába minden olyan személy beleértendő, aki a számviteli év során a mezőgazdasági üzem munkájában részt vett. Ugyanakkor azok a személyek, akik ezt a munkát valamely más személy vagy vállalkozás megbízásából végezték (bérvállalkozó által végzett mezőgazdasági munka, amelynek költségei a H. táblázat 1020. kódja alatt jelennek meg), nem minősülnek munkaerőnek.

Mezőgazdasági üzemek közötti kölcsönös segítségnyújtás esetén, ha a segítségnyújtás egymásnak kölcsönösen nyújtott munkából áll, amelynek során a nyújtott segítség elvben egyenlő a kapott segítséggel, a mezőgazdasági adatszolgáltatási űrlapon fel kell tüntetni a mezőgazdasági üzemhez tartozó munkaerő által ledolgozott időt és az ahhoz kapcsolódó béreket.

Egyes esetekben a kapott segítséget más jellegű segítséggel egyenlítik ki (például a munka formájában kapott segítséget gépek biztosításával ellentételezik). Ahol a szolgáltatások cseréje csekély mértékű, a mezőgazdasági adatszolgáltatási űrlapon semmit sem kell feltüntetni (a fenti példában a kapott segítséget nem tüntetik fel a munkaerőnél; a gépekkel kapcsolatos költségekbe ugyanakkor beletartoznak a berendezések rendelkezésre bocsátásával kapcsolatos költségek). Kivételes esetekben, ha a szolgáltatások cseréje jelentős mértékű, a következő eljárások valamelyikét kell követni:

a) a munka formájában kapott segítséget más jellegű szolgáltatással (például gépek biztosításával) ellentételezik: a kapott munkaidőt fizetett gazdasági munkaként (PR vagy PC csoport, attól függően, hogy a munkaerőt a mezőgazdasági üzemben rendszeresen alkalmazzák-e, vagy sem) kell feltüntetni; a nyújtott segítség értékét termelésként, más táblázatok megfelelő kategóriájában (ebben a példában: L. táblázat, 2010. kód: „Bérvállalkozó által végzett gépi munka”), másrészt költségként is (H. táblázat, 1010. kód: „Bérek és társadalombiztosítás”) fel kell tüntetni;

b) a munka formájában nyújtott segítséget más jellegű szolgáltatással (például gépek biztosításával) ellentételezik: ebben az esetben figyelmen kívül kell hagyni a rendelkezésre bocsátott munkaidőt és az azzal kapcsolatos béreket; a kapott szolgáltatás értékét egy másik táblázat megfelelő csoportjában ráfordításként kell feltüntetni (ebben a példában: H. táblázat, 1020. kód: „Bérvállalkozó által végzett gépi munka és gépbérlet”).

A munkaerő következő adatcsoportjait és kategóriáit kell megkülönböztetni:

C.UR. Fizetetlen rendszeres munkaerő

Fizetetlen, illetve olyan munkaerő, amely a nyújtott szolgáltatásokért rendesen járó összegnél alacsonyabb (készpénzben vagy természetben fizetett) díjazásban részesül (ezek a kifizetések nem jelenhetnek meg a mezőgazdasági üzem költségei között), és amely a számviteli év során (a rendes munkaszüneti napokon kívül) az üzem munkájában hetente legalább egy teljes napot részt vett.

Azokat a rendszeresen foglalkoztatott személyeket, akik különleges okoknál fogva a számviteli év folyamán csak korlátozott ideig vettek részt a mezőgazdasági üzem munkájában, rendszeres munkaerőként kell feltüntetni (a ténylegesen ledolgozott munkaórák számának megfelelően).

A következő vagy hasonló esetek fordulhatnak elő:

a) a mezőgazdasági üzem különleges termelési feltételei, amelyek nem teszik szükségessé a munkaerő egész éven át történő foglalkoztatását: például olajbogyó- vagy szőlőtermelő gazdaságok, szezonális állathizlalásra vagy szabadföldi zöldség- és gyümölcstermesztésre szakosodott mezőgazdasági üzemek;

b) a rendes munkaszüneti napokon kívüli távollét a munkából, például katonai szolgálat, betegség, baleset, szülés, meghosszabbított szabadság stb.;

c) az üzembe történő belépés vagy az onnan való távozás;

d) az üzemben folyó munka teljes beszüntetése váratlan okok (árvíz, tűz stb.) miatt. A kategóriák a következők:

C.UR.10. Gazdálkodó(k)/üzemvezető(k)

Az a személy, aki gazdasági és jogi felelősséget visel a mezőgazdasági üzemért, és ellátja annak napi irányítását. Részes bérlet esetében a részes bérlőt a gazdálkodó/üzemvezető kategóriánál kell feltüntetni.

C.UR.20. Gazdálkodó(k)/nem üzemvezető(k)

Az a személy, aki gazdasági és jogi felelősséget visel a mezőgazdasági üzemért, de nem látja el annak napi irányítását.

C.UR.30 Gazdálkodó(k)/ nem üzemvezető(k)

Az a személy, aki ellátja a mezőgazdasági üzem napi irányítását, anélkül hogy azért gazdasági és jogi felelősséget viselne.

C.UR.40. A gazdálkodó(k) házastársa(i)/élettársa(i)

C.UR.50. Egyéb fizetetlen rendszeres munkaerő

A fenti kategóriákba be nem sorolt, fizetetlen rendszeres munkaerő magában foglalja a munkavezetőket és beosztott vezetőket, akik nem felelősek az egész mezőgazdasági üzem irányításáért.

C.UC. Fizetetlen alkalmi munkaerő

C.UC.60. E kategóriában összesítve kell feltüntetni azt a fizetetlen munkaerőt, amely a számviteli év folyamán nem vett részt rendszeresen a mezőgazdasági üzem munkájában.

C.PR. Fizetett rendszeres munkaerő

Olyan, a nyújtott szolgáltatásokért járó szokásos mértékben (készpénzben és/vagy természetben) megfizetett munkaerő, amely a számviteli év során (a rendes munkaszüneti napokat kivéve) hetente legalább egy teljes napot dolgozott a mezőgazdasági üzemben.

A következő kategóriákat kell feltüntetni:

C.PR.70. Üzemvezető

A mezőgazdasági üzem napi irányítását végző, bérben részesülő személy.

C.PR.50. Egyéb

E csoportban összesítve kell feltüntetni valamennyi rendszeres, fizetett munkaerőt (kivéve a mezőgazdasági üzem bérben részesülő üzemvezetőjét). Idetartoznak a munkavezetők és beosztott vezetők is, akik nem felelősek az egész mezőgazdasági üzem irányításáért.

C.PC. Fizetett alkalmi munkaerő

C.PC.60. E kategóriában összesítve kell feltüntetni a számviteli év folyamán a mezőgazdasági üzemben nem rendszeresen dolgozó fizetett munkaerőt (beleértve a teljesítménybérért dolgozókat is).

A C. TÁBLÁZAT OSZLOPAI

Személyek száma (P oszlop)

Több gazdálkodó esetén egynél több házastárs/élettárs is feltüntethető. A házastársak/élettársak és a személyek számát kell megadni azokban a kategóriákban, ahol ezeket fel lehet tüntetni (a 40. és az 50. kategória az UR [fizetetlen rendszeres munkaerő] és a PR [fizetett rendszeres munkaerő] csoportban).

Nem (G oszlop)

A nemet kizárólag a gazdálkodó(k) és/vagy az üzemvezető(k) tekintetében kell megadni azokban a kategóriákban, ahol ezt fel lehet tüntetni (a 10-30. és a 70. kategória az UR [fizetetlen rendszeres munkaerő] és a PR [fizetett rendszeres munkaerő] csoportban). A nemet kódszám jelöli, vagyis:

1. férfi;

2. nő.

Születési év (B oszlop)

A születési évet kizárólag a gazdálkodó(k) és/vagy az üzemvezető(k) tekintetében kell megadni (a 10-30. és a 70. kategória az UR [fizetetlen rendszeres munkaerő] és a PR [fizetett rendszeres munkaerő] csoportban) a születési év négy számjegyének felhasználásával.

Az üzemvezető mezőgazdasági képzettsége (T. oszlop)

A mezőgazdasági képzettséget kizárólag az üzemvezető(k) tekintetében kell megadni (a 10., a 30. és a 70. kategória az UR [fizetetlen rendszeres munkaerő] és a PR [fizetett rendszeres munkaerő] csoportban). A mezőgazdasági képzettséget a következő kódszámok valamelyikével kell megadni:

1. kizárólag gyakorlati mezőgazdasági tapasztalat;

2. alapfokú mezőgazdasági képzettség;

3. átfogó mezőgazdasági képzettség.

Éves munkaidő (Y1 oszlop)

A munkaidőt órában kell kifejezni minden csoportban és kategóriában. A számnak a mezőgazdasági üzemben ténylegesen munkával töltött időt kell tükröznie. A csökkent munkaképességű munkavállalók esetében a ledolgozott munkaidőt a munkaképességgel arányos módon kell csökkenteni. A teljesítménybérben dolgozó munkaerő munkaidejét úgy kell kiszámítani, hogy a munkáért kifizetett teljes összeget el kell osztani az órabérben foglalkoztatott munkavállalók órabérével.

Teljes munkaerő: éves egységek száma (W1 oszlop)

A rendszeresen foglalkoztatott munkaerőt éves munkaerőegységekre kell átszámolni. Az éves munkaerőegységek számát nem kell feltüntetni alkalmi munkaerő (fizetetlen alkalmi és fizetett alkalmi munkaerő) esetében. A mezőgazdasági üzemben teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló egy éves munkaerőegységet képez. Egy adott személy esetében nem vehető figyelembe egynél több éves munkaerőegység, még akkor sem, ha tényleges munkaideje meghaladja a szóban forgó régióban az adott típusú mezőgazdasági üzemben szokásos éves munkaidőt. Az a személy, aki nem a teljes év során dolgozik a mezőgazdasági üzemben, az „éves egység” tört részét képviseli. Az ilyen személyekre eső „éves munkaerőegységet” úgy kapjuk meg, hogy az adott személy tényleges éves munkaidejét elosztjuk a szóban forgó régióban az adott típusú mezőgazdasági üzemben dolgozó, teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló rendes évi munkaidejével.

A csökkent munkaképességű munkavállalók esetében az éves munkaerőegységet a munkaképességgel arányos módon kell csökkenteni.

Az egyéb jövedelemszerző tevékenységek során végzett munka aránya az éves munkaidő %-ában (Y2 oszlop)

Az egyéb jövedelemszerző tevékenységek során végzett munka munkaidőben kifejezett arányát kizárólag (a fizetetlen és a fizetett) alkalmi munkaerő esetében kell feltüntetni. A gazdálkodó(k) házastársa(i)/élettársa(i), az egyéb fizetetlen rendszeres munkaerő és az egyéb fizetett rendszeres munkaerő esetében azonban ezt az adatot nem kötelező megadni. Az érintett kategóriák (a 40., az 50. és a 60. kategória) esetében a számviteli év során ledolgozott órák %-os arányában kell megadni.

Az egyéb jövedelemszerző tevékenységek során végzett munka aránya az éves munkaerőegységek %-ában (W2 oszlop)

Az egyéb jövedelemszerző tevékenységek során végzett munka éves munkaerőegységben kifejezett arányát kötelező megadni minden munkaerő-kategória esetében, (a fizetetlen és a fizetett) alkalmi munkaerő kivételével. Az egyes kategóriák esetében az éves munkaerőegység %-os arányában kell megadni.

A mezőgazdasági üzemben végzett munka

A mezőgazdasági üzemben végzett munkába beletartozik minden, az üzemben végzett mezőgazdasági munkával és az üzemhez közvetlenül kapcsolódó egyéb jövedelemszerző tevékenységekhez kötődő munkával kapcsolatos fizikai és adminisztrációs munka szervezése, irányítása és elvégzése:

A mezőgazdasági üzemben végzett mezőgazdasági munka:

- pénzügyi szervezés és irányítás (a mezőgazdasági üzem értékesítései és beszerzései, könyvelés stb.),

- földeken végzett munka (szántás, vetés, betakarítás, a gyümölcsösben végzett munka stb.),

- állattartás (a takarmány elkészítése, az állatok etetése, fejése, gondozása stb.),

- termékek piaci előkészítése, tárolása, mezőgazdasági termékek közvetlen értékesítése, saját felhasználásra való feldolgozása, bor és olívaolaj előállítása,

- az épületek, a gépek, a berendezések, a sövények, az árkok stb. karbantartása,

- a mezőgazdasági üzem részére az üzem munkavállalói által elvégzett szállítás.

A mezőgazdasági üzemhez közvetlenül kapcsolódó egyéb jövedelemszerző tevékenységek során végzett munka:

- bérvállalkozó által végzett gépi munka (az üzem termelőeszközeinek használatával),

- idegenforgalom, szállásadás és egyéb szabadidővel kapcsolatos tevékenységek,

- mezőgazdasági termékek feldolgozása (tekintet nélkül arra, hogy az alapanyagot az üzemben termelik vagy máshonnan vásárolják), például sajt, vaj, feldolgozott hústermékek stb. előállítása,

- megújuló energia előállítása,

- erdőgazdálkodás és fafeldolgozás,

- egyéb jövedelemszerző tevékenységek (prémes állatok tartása, terápiás célú gazdálkodás, kézműipari tevékenység, akvakultúra stb.).

A következők nem tartoznak a mezőgazdasági üzem munkájához:

- befektetett eszközök előállítása során végzett munka (épületek építése vagy nagyobb javítása, gépek összeszerelése vagy nagyobb javítása, gyümölcsösök telepítése, épületek bontása, gyümölcsfák kivágása stb.),

- a gazdálkodó(k) vagy az üzemvezető(k) háztartása számára végzett munka.”

3. Az I. táblázaton belül a növénykultúrák kategóriájára vonatkozó táblázat helyébe a következő szöveg lép:

Kód (*) Megnevezés
Szemestermény-termelés céljából termesztett gabonafélék (a vetőmagot is beleértve)
10110 Közönséges búza és tönkölybúza
10120 Durumbúza
10130 Rozs és őszi gabonafélék keverékei (kétszeres)
10140 Árpa
10150 Zab és tavaszi gabonafélék keverékei (kivéve kétszeres)
10160 Szemeskukorica és szemcsutkazúzalék
10170 Rizs
10190 Tritikálé, cirok és egyéb gabonafélék m.n.s. (köles, hajdina, madárköles stb.)
Száraz hüvelyesek és fehérjenövények szemes terménynek (beleértve a vetőmagokat, valamint a gabonafélék és hüvelyesek keverékeit)
10210 Borsó, bab és édes csillagfürt
10220 Lencse, csicseriborsó és római bükköny
10290 Egyéb fehérjenövények
Gyökerek és gumók
10300 Burgonya (újburgonya és vetőburgonya is)
10310 - ebből keményítőtermelés céljából termesztett burgonya
10390 - ebből más burgonya
10400 Cukorrépa (a vetőmag kivételével)
10500 Egyéb gyökérnövények, takarmányrépa és a Brassicae családba tartozó takarmánynövények, amelyeket a gyökerükért vagy a szárukért termesztenek, valamint egyéb takarmányozásra használt gyökér- és gumós növények m.n.s.
Ipari növények
10601 Dohány
10602 Komló
10603 Gyapot
10604 Káposztarepce és réparepce
10605 Napraforgó
10606 Szója
10607 Olajlen (lenmag)
10608 Egyéb olajos magvúak m.n.s.
10609 Rostlen
10610 Kender
10611 Egyéb rostnövények m.n.s.
10612 Aromanövények, gyógyhatású és fűszernövények
10613 Cukornád
10690 Energia- és egyéb ipari növények m.n.s.
Friss zöldségfélék, dinnye és szamóca, ebből:
Friss zöldségfélék, dinnye és szamóca - Szabadföldi vagy alacsony (nem járható) védőtakarás alatt
10711 Friss zöldségfélék (dinnyével együtt) és szamóca - Szabadföldi termesztés
10712 Friss zöldségfélék (dinnyével együtt) és szamóca - Árutermelő kertészet
10720 Friss zöldségfélék (dinnyével együtt) és szamóca, üvegházban, illetve más járható védőborítás alatt
A „friss zöldségfélék (dinnyével együtt) és szamóca” összes alkategóriájának részletei:
10731 Karfiol és brokkoli
10732 Saláta
10733 Paradicsom
10734 Csemegekukorica
10735 Vöröshagyma
10736 Fokhagyma
10737 Sárgarépa
10738 Szamóca
10739 Dinnye
10790 Egyéb zöldségek
Virágok és dísznövények (a faiskolák kivételével)
10810 Virágok és dísznövények (a faiskolák kivételével) - szabadföldi
10820 Virágok és dísznövények (a faiskolák kivételével), üvegházban, illetve más járható védőborítás alatt
A „virágok és dísznövények (a faiskolák kivételével)” összes alkategóriájának részletei:
10830 Virághagymák, -hagymagumók és -gumók
10840 Vágott virág és virágbimbó
10850 Virágzó és dísznövények
Zölden betakarított növények
10910 Időszaki gyep
Egyéb zölden betakarított növények
10921 Silókukorica
10922 Zölden betakarított hüvelyesek
10923 Egyéb növények és gabonafélék zölden betakarítva m.n.s.
Vetőmagok és palánták és egyéb szántóföldi növények
11000 Vetőmagok és palánták
11100 Egyéb szántóföldi növények
Parlagon hagyott föld
11200 Parlagon hagyott föld
Konyhakert
20000 Konyhakert
Állandó legelő
30100 Legelő és rét, kivéve a külterjes legelőt
30200 Külterjes legelő
30300 Termelési célokra már nem használt, támogatásra jogosult állandó legelő
Állandó növénykultúrák
Gyümölcsfajok, ebből:
40101 Almatermésűek
40111 - ebből alma
40112 - ebből körte
40102 Csonthéjasok
40113 - ebből őszibarack és nektarin
40115 Trópusi és szubtrópusi gyümölcsfajok
40120 Bogyós gyümölcsök (kivéve szamóca)
40130 Héjas gyümölcsűek
Citrusültetvények
40200 Citrusfélék
40210 - ebből narancs
40230 - ebből citrom
Olajfaültetvények
40310 Étkezési olajbogyó
40320 Olajbogyó olívaolaj előállításához (gyümölcs formájában értékesítve)
40330 Olívaolaj
40340 Olajbogyó-melléktermékek
Szőlőültetvények
40411 Oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel (OEM) ellátott borok
40412 Oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel (OFJ) ellátott borok
40420 Egyéb borok
40430 Csemegeszőlő
40440 Mazsolaszőlő
40451 Oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel (OEM) ellátott bor előállítására termesztett szőlő
40452 Oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel (OFJ) ellátott bor előállítására termesztett szőlő
40460 Egyéb borok előállítására szánt szőlő
40470 Különféle szőlőtermékek: a gazdaságban termelt szőlőmust, szőlőlé, fogyasztási borpárlat, borecet és egyéb termékek
40480 Borászati melléktermékek (törköly, seprő)
Faiskolák, egyéb állandó növénykultúrák, állandó növénykultúrák üvegházban, illetve más járható védőborítás alatt és fiatal kultúrák
40500 Faiskolák
40600 Egyéb állandó növénykultúrák
40610 - ebből karácsonyfa
40700 Állandó növénykultúrák üvegházban, illetve más járható védőborítás alatt
40800 Fiatal kultúrák nevelése
Egyéb földterületek
50100 Nem hasznosított mezőgazdasági földterület
50200 Erdővel borított terület
50210 - ebből rövid vágásfordulójú, fás szárú energetikai ültetvény
50900 Egyéb földterületek (épületek, gazdasági udvarok, utak, mesterséges tavak, kőbányák, terméketlen földek, sziklák stb.)
60000 Termesztett gomba
Egyéb termékek és bevételek
90100 Mezőgazdasági földterület bérbeadásából származó bevételek
90200 Meghatározott terményekre nem vonatkozó, terménybiztosítás által nyújtott kártérítés
90300 Nem olajbogyó- vagy szőlőtermesztéshez kapcsolódó növényi melléktermékek
90310 Szalma
90320 Cukorrépafej
90330 Egyéb melléktermékek
90900 Egyéb