A jogszabály mai napon ( 2024.03.29. ) hatályos állapota.

Az Európai Unió joganyaga kizárólag az Európai Unió Hivatalos Lapjának elektronikus kiadásában megjelent változatban tekinthető hivatalosnak és hitelesnek. A Jogtár termékcsalád európai jogi dokumentumainak forrása az Európai Unió Kiadóhivatala, valamint a Hivatalos Lap magyar nyelvű változatának elektronikus kiadása. © Európai Unió, 1998-2020, https://eur-lex.europa.eu/

A BIZOTTSÁG (2020/C 182/02) KÖZLEMÉNYE

az elektronikus kijelzőkre, a háztartási mosógépekre és mosó-szárítógépekre, a hűtőkészülékekre és a háztartási mosogatógépekre vonatkozó energiacímkézési követelmények, valamint a külső tápegységek környezettudatos tervezésére vonatkozó tájékoztatási követelmények alkalmazásáról * 

(EGT-vonatkozású szöveg)

A 2019-ben elfogadott (EU) 2019/2013 * , (EU) 2019/2014 * , (EU) 2019/2016 *  és (EU) 2019/2017 *  felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletek (a továbbiakban: energiacímkézési rendeletek) új címkézési kötelezettségeket írnak elő az elektronikus kijelzőkre, a háztartási mosógépekre és mosó-szárítógépekre, a hűtőkészülékekre és a háztartási mosogatógépekre vonatkozóan. Ezeket a rendeleteket 2021. március 1-jétől kell alkalmazni, de 2020. november 1-jétől a szállítóknak az általuk forgalomba hozott termékeket energiaosztály szempontjából felülvizsgált címkével kell ellátniuk, és az új termékismertető adatlap paramétereit is be kell vinniük a termékadatbázisba.

A külső tápegységek környezettudatos tervezésére vonatkozó követelményekről szóló (EU) 2019/1782 bizottsági rendelet *  2020. április 1-jétől alkalmazandó, és új követelményeket állapít meg a végfelhasználók, a piacfelügyeleti hatóságok és más érdekelt felek tájékoztatására vonatkozóan. Ezek közé tartozik a forgalomba hozott berendezéseken elhelyezett adattáblák újratervezése.

A Covid19-világjárvány miatt számos tagállamban gyárakat, laboratóriumokat zártak be, vagy csökkentették a munkaerőt és a kapacitásokat. Ez megnehezítheti, ha nem egyenesen lehetetlenné teszi a gyártók számára termékeik tesztelését, és ezáltal adott esetben a műszaki dokumentációhoz vagy a termékismertető adatlaphoz és a címkéhez szükséges információk beszerzését. Az üzletek bezárása miatti kereslethiány azt jelenti, hogy a gyártók raktáraiban felhalmozódtak a jelenlegi címkével, illetve - külső tápegységek esetében - adattáblával ellátott termékek. Ezek a körülmények lehetetlenné tehetik a gyártók számára, hogy a 2020. november 1. után vagy - a külső tápegységek esetében - 2020. április 1. után forgalomba hozott valamennyi terméket a jogszabályban előírtaknak megfelelően energiaosztály szempontjából felülvizsgált címkével vagy új adattáblával lássanak el. Ezt a helyzetet, mely várhatóan rövid ideig tart, az energiacímkék esetében 2021. március 1. előtt (amikor a vonatkozó rendeletekben foglalt többi kötelezettség alkalmazandóvá válik), a külső tápegységek esetében pedig 2020. október 1. előtt nagyrészt orvosolni kell.

Néhány tagállam arról tájékoztatta a Bizottságot, hogy tisztában van azokkal a nehézségekkel, amelyekkel az ipar szembesülni kénytelen, és megértik, hogy az ipar számára nem lesz egyszerű megfelelni a kötelezettségeknek. Számos iparszövetség is felvette a kapcsolatot a Bizottsággal, jelezve a tapasztalt problémákat.

Az uniós harmonizációs jogszabályoknak, például a környezettudatos tervezésről szóló és az energiacímkézési rendeleteknek való megfelelés a tagállami piacfelügyeleti hatóságok által végzett piacfelügyelet révén kerül ellenőrzésre és érvényesítésre, összhangban az energiacímkézési keretről szóló (EU) 2017/1369 európai parlamenti és tanácsi rendelet *  7. cikkének (4) bekezdésével, valamint a piacfelügyeletről és a termékek megfelelőségéről szóló (EU) 2019/1020 európai parlamenti és tanácsi rendelet *  11. és 14-20. cikkével.

Tekintettel azokra a problémákra, amelyek az energiacímkézési kötelezettségeknek és a külső tápegységek környezettudatos tervezésére vonatkozó tájékoztatási követelményeknek való megfelelés terén feltehetőleg jelentkeznek, a Bizottság megfontolásokat fogalmaz meg, amelyeket e kötelezettségek érvényesítése során kívánatos figyelembe kell venni.

Először is meg kell jegyezni, hogy a tagállamok piacfelügyeleti hatóságainak a megfelelés ellenőrzésére vonatkozó kötelezettsége folyamatos, és nem kapcsolódik semmilyen konkrét időponthoz azt követően, hogy a kötelezettségek a környezettudatos tervezésre vonatkozó rendelkezések esetében 2020. április 1-jén, az energiacímkézésére vonatkozó rendelkezések esetében pedig 2020. november 1-jén alkalmazandóvá váltak.

Másodszor, a hatékony piacfelügyelet biztosítása tekintetében a Bizottság emlékeztet az (EU) 2019/1020 rendelet 14. cikkének (2) bekezdésében foglalt követelményre, mely szerint a piacfelügyeleti hatóságok hatásköreiket hatékonyan és eredményesen, az arányosság elvével összhangban gyakorolják.

Harmadszor, az (EU) 2017/1369 rendelet 11. cikke (13) bekezdésének megfelelően 2021. március 1. és 15. között az üzletekben használt valamennyi jelenlegi címkét át kell cserélni az energiaosztály szempontjából felülvizsgált címkékre.

A Bizottság emlékeztet arra, hogy sem a Bizottság, sem az egyes tagállamok nem jogosultak eltekinteni az uniós jogszabályokban megállapított kötelező határidőktől vagy egyéb kötelezettségektől, kivéve, ha a határidők vagy kötelezettségek a megfelelő eljárások keretében módosulnak.

Az uniós jog érvényesítése során azonban a tagállamoknak megfelelőképpen figyelembe kell venniük az arányosság elvét. Ezzel összefüggésben a Bizottság felkéri a tagállamokat, hogy az uniós jog alkalmazása és a vonatkozó rendeletekben meghatározott kötelezettségek érvényesítése során vegyék figyelembe a következő körülmények mindegyikét:

- a Covid19-válság által okozott, a gyártók által igazolt kivételes és előre nem látható körülmények, amelyek megakadályozzák őket abban, hogy megfeleljenek az energiacímkézési rendeletek szerinti kötelezettségeknek,

- a helyzet fennállásának viszonylagos időbeli korlátozottsága, tekintettel arra a viszonylag rövid időtartamra, amely alatt a gyártók csak a jelenlegi címkével tudják folytatni termékeik forgalmazását,

- annak szükségessége, hogy a gyártók továbbra is forgalomba hozhassák termékeiket, különösen a raktáraikban felhalmozódott termékeket.

Amennyiben a nemzeti piacfelügyeleti hatóságok - e körülményeknek megfelelően - nem érvényesítik azt a kötelezettséget, hogy 2020. november 1-jétől a terméket energiaosztály szempontjából felülvizsgált címkével kelljen ellátni, és a termékismertető adatlap paramétereit be kelljen vinni a termékadatbázisba, a Bizottság mindaddig nem indít kötelezettségszegési eljárást, amíg a végrehajtás hiánya nem lépi túl a szükséges mértéket, a 2020. november 1. és 2021. március 1. közötti időszakra időben korlátozott, és a szállítók a hiányzó címkéket 2021. március 1. előtt a kereskedők rendelkezésére bocsátják.

Hasonló megközelítést kell alkalmazni az (EU) 2019/1782 rendelet szerinti, a külső tápegységek környezettudatos tervezésére vonatkozó tájékoztatási követelmények 2020. október 1-jéig történő érvényesítésére.