A jogszabály mai napon ( 2024.04.19. ) hatályos állapota.
A jelek a bekezdések múltbeli és jövőbeli változásait jelölik.

Az Európai Unió joganyaga kizárólag az Európai Unió Hivatalos Lapjának elektronikus kiadásában megjelent változatban tekinthető hivatalosnak és hitelesnek. A Jogtár termékcsalád európai jogi dokumentumainak forrása az Európai Unió Kiadóhivatala, valamint a Hivatalos Lap magyar nyelvű változatának elektronikus kiadása. © Európai Unió, 1998-2021, https://eur-lex.europa.eu/

A BIZOTTSÁG 2021. december 21-i (EU) 2021/2301 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

az (EU) 2021/953 európai parlamenti és tanácsi rendelettel létrehozott uniós digitális Covid-igazolvány bizalmi keretrendszere technikai előírásainak és végrehajtása szabályainak meghatározásáról szóló (EU) 2021/1073 végrehajtási határozat módosításáról * 

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a Covid19-világjárvány idején a szabad mozgás megkönnyítése érdekében az interoperábilis, Covid19-oltásra, tesztre és gyógyultságra vonatkozó igazolványok (uniós digitális Covid-igazolvány) kiállításának, ellenőrzésének és elfogadásának keretéről szóló (EU) 2021/953 európai parlamenti és tanácsi rendeletre *  és különösen annak 9. cikke (1) bekezdésének c) pontjára,

mivel:

(1) Az (EU) 2021/953 rendelet rendelkezik az uniós digitális Covid-igazolványról, amely - annak érdekében, hogy a Covid19-világjárvány idején megkönnyítse az igazolvány birtokosa számára a szabad mozgáshoz való jog gyakorlását - annak bizonyítását hivatott szolgálni, hogy az adott személy megkapta a Covid19-oltóanyagot, a tesztje negatív eredményt mutatott vagy meggyógyult a fertőzésből.

(2) Annak érdekében, hogy az uniós digitális Covid-igazolvány az egész Unióban működőképes legyen, a Bizottság elfogadta az (EU) 2021/1073 bizottsági végrehajtási határozatot * , amely meghatározza a digitális Covid-igazolványok kitöltésére, biztonságos kiállítására és ellenőrzésére, a személyes adatok védelmének biztosítására, az egyedi igazolványazonosító közös szerkezetének meghatározására, és az érvényes, biztonságos és interoperábilis vonalkód kibocsátására vonatkozó technikai előírásokat és szabályokat.

(3) A Bizottság 2021. november 17-én elfogadta az (EU) 2021/2014 végrehajtási határozatot * , amely egységes szabályokat állapít meg az (EU) 2021/953 rendelet 3. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett, az erősítő Covid19-oltóanyagok beadását követően kiállított oltási igazolványok kitöltésére vonatkozóan.

(4) Az (EU) 2021/2288 *  felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben meghatározottak szerint 270 napos standard elfogadási időszak alkalmazandó azokra az oltási igazolványokra, amelyek feltüntetik az alapoltási sorozat befejezését, legyen szó akár egyadagos alapoltásról, akár kétadagos alapoltási sorozatról, vagy - a vakcinázás helye szerinti tagállam oltási stratégiájával összhangban - egy kétadagos vakcina egy dózisban alapoltásban történő beadásáról a SARS-CoV-2 fertőzésen korábban már átesett személyek esetében. Ugyanakkor nem kell elfogadási időszakot megállapítani azon igazolások esetében, amelyek jelzik az alapoltási sorozat befejezését követően nem megfelelő immunválaszt adó személyek hatékonyabb védelme érdekében alkalmazott booster adagok vagy kiegészítő dózisok beadását. Az e rendeletben foglalt, booster adagokra vonatkozó hivatkozásokat úgy kell értelmezni, hogy azok az ilyen kiegészítő dózisokra is kiterjednek.

(5) Az (EU) 2021/953 rendelet 3. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett oltási igazolványok kitöltésére vonatkozó egységes szabályokat ki kell igazítani annak érdekében, hogy minden esetben meg lehessen különböztetni az alapoltási sorozat befejezése alapján kiállított igazolványokat és a booster adag beadásán alapuló igazolványokat.

(6) A tagállamoknak újra ki kell állítaniuk az igazolványokat, amelyek eltérő szabályokat követnek a booster adagok kódolása tekintetében, hogy ne vonatkozzon rájuk a 270 napos standard elfogadási időszak.

(7) Az (EU) 2021/1073 végrehajtási határozatot ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(8) Az (EU) 2018/1725 európai parlamenti és tanácsi rendelet *  42. cikkének (1) bekezdésével összhangban a Bizottság konzultált az európai adatvédelmi biztossal, aki 2021. december 14-én hivatalos észrevételeket tett.

(9) Tekintettel az uniós digitális Covid-igazolványra vonatkozó módosított technikai előírások gyors végrehajtásának szükségességére, e határozatnak az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon hatályba kell lépnie.

(10) Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak az (EU) 2021/953 rendelet 14. cikke alapján létrehozott bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az (EU) 2021/1073 végrehajtási határozat II. melléklete e határozat mellékletének megfelelően módosul.

2. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2021. december 21-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN

MELLÉKLET

Az (EU) 2021/1073 végrehajtási határozat II. mellékletének 5.2. szakasza helyébe a következő szöveg lép:

„5.2. Erősítő adagok

Amennyiben a személy az alapoltási sorozatot követően kap booster adagokat, ezen booster adagokat a megfelelő igazolványokban az alábbiak szerint kell feltüntetni:

- a 2/1 az egyadagos alapoltást követő dózis beadását, vagy a tagállam által alkalmazott vakcinázási protokollnak megfelelően a gyógyult személyeknek a kétadagos oltóanyagból beadott egy adagból álló alapoltás befejezését követő booster adag beadását jelzi. Ezt követően az első booster adag után beadott (X) adagokat a (2+X)/(1) > 1 (például 3/1) jelzi,

- a 3/3 a 2 adagból álló alapoltási sorozat befejezését követő booster adag beadását jelzi. Ezt követően az első booster adag után beadott (X) dózist (3+X)/(3+X) = 1 (például 4/4) értékkel kell jelezni.

A tagállamok 2022. február 1-jéig végrehajtják az e szakaszban meghatározott kódolási szabályokat.

A tagállamok automatikusan vagy az érintett személyek kérésére újra kiállítják azokat az igazolványokat, amelyekben az egy adagból álló alapoltást követő booster adag beadását oly módon kódolják, hogy az nem megkülönböztethető az alapoltási sorozat befejezésétől.

E melléklet alkalmazásában a »booster adagokra« való hivatkozásokat úgy kell értelmezni, hogy azok magukban foglalják a standard alapoltási sorozat befejezését követően nem megfelelő immunválaszt adó személyek hatékonyabb védelme érdekében alkalmazott kiegészítő dózisokat is. Az (EU) 2021/953 rendelettel létrehozott jogi kereten belül a tagállamok intézkedéseket hozhatnak azon veszélyeztetett csoportok helyzetének kezelésére, akik elsőbbséggel kaphatnak kiegészítő dózisokat. Például ha valamely tagállam úgy dönt, hogy csak a népesség bizonyos alcsoportjai számára ad be kiegészítő dózisokat, az (EU) 2021/953 rendelet 5. cikkének (1) bekezdése szerint dönthet úgy, hogy kizárólag kérésre, nem pedig automatikusan állít ki az ilyen kiegészítő dózisok beadását feltüntető oltási igazolványokat. Amennyiben ilyen intézkedésekre kerül sor, a tagállamok tájékoztatják az érintett személyeket erről, valamint arról, hogy továbbra is használhatják a standard alapoltási sorozatok befejezését követően kapott igazolványt.”