Az Országgyűlés a gazdaság és a turizmus élénkítése, a magyar honosságú gazdasági társaságok nemzetközi piacra jutásának elősegítése céljából, a 2025. évi Oszakai Világkiállításon történő magyar megjelenéshez szükséges nemzetközi színvonalú, összetett szolgáltatásokat biztosítani képes kiállítási pavilon létrehozásához, valamint Magyarországnak a Világkiállításon történő sikeres megjelenéséhez szükséges szervezési feladatok megvalósítása érdekében a következő törvényt alkotja:
1. § E törvény hatálya a 2025. évi Oszakai Világkiállításon (a továbbiakban: Világkiállítás) történő sikeres magyar megjelenéshez szükséges, a világkiállítási pavilon (a továbbiakban: Pavilon) tervezésével, kialakításával, összeszerelésével, a Világkiállítás oszakai programját szolgáló beruházásokkal és szolgáltatásokkal, valamint a Kormány rendeletében megjelölt további, a Világkiállítással és a Pavilonnal kapcsolatos ügyekkel (a továbbiakban együtt: Projekt) összefüggő beszerzésekre, közigazgatási hatósági eljárásokra, vámigazgatási eljárásokra, valamint Magyarország Világkiállításon történő megjelenésének szervezésével összefüggő egyéb beszerzésekre terjed ki.
2. § A Projekt megvalósítása, a Világkiállításon történő magyar megjelenés kiemelkedően fontos közérdek, amelynek érdekében kötendő szerződések halasztást nem tűrő, kiemelkedően fontos közérdek célját szolgáló szerződésnek tekintendőek, teljesítésükhöz kiemelkedően fontos közérdek fűződik.
3. § (1) A Projekttel kapcsolatos tematikával, koncepciós rajzokkal és koncepciós kiviteli tervekkel összefüggésben lebonyolítandó közbeszerzési eljárások tekintetében az ajánlatkérő jogosult a közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény (a továbbiakban: Kbt.) 98. § (2) bekezdés e) pontja szerinti rendkívüli sürgősségre alapított hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás alkalmazására.
(2) Az (1) bekezdés szerinti, rendkívüli sürgősségre alapított hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás esetén az ajánlatkérő köteles a Kbt. 99. § (3) bekezdés b) pontja szerint előírt számú ajánlattevőt ajánlattételre felhívni.
4. § (1) A Projekt irányítója és lebonyolítója (a továbbiakban: projektlebonyolító szerv) a Magyar Turisztikai Ügynökség Zártkörűen Működő Részvénytársaság (a továbbiakban: turisztikai ügynökség). A Kormány rendeletében kijelölt gazdasági társaság (a továbbiakban: vállalat) a projektlebonyolító szerv feladatait a Kormány rendeletében meghatározottak szerint részben vagy egészben a turisztikai ügynökség helyett elláthatja, e feladatok ellátása során a vállalatot a projektlebonyolító szervnek kell tekinteni.
(2) A projektlebonyolító szerv - ideértve a vállalatot is - jogosult a Projekt megvalósításához szükséges feladatok részletes meghatározására és azok végrehajtása érdekében beszerzési és szükség szerint egyéb tárgyú szerződések megkötésére.
5. § (1) A Projekt megvalósításával összefüggő közigazgatási hatósági eljárásokban és vámigazgatási eljárásokban az ügyintézési határidő - ha jogszabály ennél rövidebb határidőt nem állapít meg - tíz nap. A Kormány rendeletben határozza meg a Projekt megvalósításával összefüggő közigazgatási hatósági eljárások sajátos szabályait.
(2) Az (1) bekezdés szerinti közigazgatási hatósági eljárásokban és vámigazgatási eljárásokban a szakhatósági eljárás ügyintézési határideje - ha jogszabály ennél rövidebb határidőt nem állapít meg - öt nap.
6. § A Kormány egyedi döntésében meghatározza a Pavilon főbb jellemzőire - így különösen méretére és szimbolikájára - vonatkozó követelményeket.
7. § (1) A Projekt tekintetében a turizmusért felelős miniszter által a Világkiállításon történő magyar megjelenés előmozdításával kapcsolatos diplomáciai feladatok ellátására kijelölt személy
a) kormányzati igazgatási szervtől,
b) bármely projektlebonyolító szervtől,
c) egyéb, állami tulajdonban álló gazdasági társaságtól, továbbá
d) a külpolitikáért felelős miniszter által irányított minisztérium útján, Magyarország Japán Államban található nagykövetségétől, konzulátusától
a Projekttel összefüggő ügyben tájékoztatást kérhet, illetve részére intézkedés megtételét javasolhatja.
(2) Az (1) bekezdés szerinti tájékoztatáskérés, valamint intézkedés megtételére vonatkozó javaslat részletes szabályait, valamint az azokkal kapcsolatos álláspont közlésének szabályait a Kormány rendeletben határozza meg.
8. § Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben állapítsa meg
a) a Világkiállítással és a Pavilonnal kapcsolatos ügyeket, a 4. § (1) bekezdése szerinti vállalat kijelölését, valamint a 4. § (1) bekezdése szerinti feladatellátás részletes szabályait, *
b) a Pavilon létesítésének, elbontásának sajátos szabályait, *
c) a Projekttel kapcsolatos közigazgatási hatósági eljárások sajátos szabályait, *
d) a Projekttel kapcsolatos tájékoztatáskérés, valamint intézkedés megtételére történő javaslattétel részletes szabályait, valamint az azokkal kapcsolatos álláspont közlésének szabályait. *
9. § Ez a törvény a kihirdetését követő napon lép hatályba.
10. § E törvény rendelkezéseit a hatálybalépésekor folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.