Hatály: közlönyállapot (2024.IV.23.) Váltás a jogszabály mai napon hatályos állapotára

 

92/2024. (IV. 23.) Korm. rendelet

egyes felszámolási tárgyú kormányrendeletek módosításáról

A Kormány

a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény 84/A. § (1) bekezdés a) és b) pontjában kapott felhatalmazás alapján,

a 2. alcím tekintetében a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény 84/A. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján,

az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. A felszámolási eljárásban az adós vagyontárgyainak nyilvános értékesítésére vonatkozó részletes szabályokról, továbbá a felszámolás számviteli feladatairól szóló 225/2000. (XII. 19.) Korm. rendelet módosításáról szóló 237/2009. (X. 20.) Korm. rendelet módosítása

1. § A felszámolási eljárásban az adós vagyontárgyainak nyilvános értékesítésére vonatkozó részletes szabályokról, továbbá a felszámolás számviteli feladatairól szóló 225/2000. (XII. 19.) Korm. rendelet módosításáról szóló 237/2009. (X. 20.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R1.) 2. § (7) és (7a) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek, és a § a következő (7b) és (7c) bekezdéssel egészül ki:

„(7) Ha a pályázati eljárás eredménytelen, az ajánlati biztosíték teljes összegét az eredménytelenség megállapításától számított 8 munkanapon belül valamennyi pályázó részére vissza kell utalni. Ha a pályázati eljárás eredményes, az ajánlati biztosítékot a nyertes pályázónál a vételárba be kell számítani, a többi pályázónak pedig az ajánlati biztosíték teljes összegét az eredményhirdetés napjától – a Cstv. 49/A. § (4) bekezdése szerinti ártárgyalás esetén az ártárgyalás eredményhirdetése napjától – számított 8 munkanapon belül vissza kell utalni. Elveszti az ajánlati biztosítékot

a) aki – a felszámolási eljárásban az adós vagyontárgyainak elektronikus értékesítéséről szóló 17/2014. (II. 3.) Korm. rendelet 13. § (2) bekezdésében előírt feltételt teljesítve – jogosult volt a pályázaton való részvételre, de nem tett legalább a minimálárnak megfelelő vételi ajánlatot,

b) a Cstv. 49/A. § (4) bekezdése szerinti ajánlattevő pályázó, ha a felszámoló által elrendelt ártárgyaláson neki felróható okból nem vesz részt, vagy a már megtett ajánlatától visszalép, vagy

c) a nyertes pályázó, ha a szerződés a nyertes pályázó érdekkörében felmerülő okból nem jön létre, vagy a nyertes pályázó a vételárat az előírt határidőben nem fizeti meg.

(7a) A felszámoló a vissza nem utalt ajánlati biztosíték összegét az értékesítési bevétel részeként számolja el.

(7b) Ha az árverés eredménytelen, az árverési előleg teljes összegét az eredménytelenség megállapításától számított 8 munkanapon belül valamennyi árverező részére vissza kell utalni. Ha az árverés eredményes, az árverési előleget az árverés nyertesénél a vételárba be kell számítani, a többi árverezőnek pedig az árverési előleg teljes összegét az eredményhirdetés napjától számított 8 munkanapon belül vissza kell utalni. Elveszti az árverési előleget

a) az árverező, ha az árverés azért eredménytelen, mert senki nem tett legalább a kikiáltási árnak megfelelő licitet,

b) az árverés nyertese, ha a szerződés az árverés nyertesének érdekkörében felmerülő okból nem jön létre, vagy az árverés nyertese a vételárat az előírt határidőben nem fizeti meg.

(7c) A felszámoló a vissza nem utalt árverési előleg összegét az értékesítési bevétel részeként számolja el.”

2. § Az R1. 3. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

„(4) Az értékesítésre kerülő vagyontárgyak megtekintésére az árverési előleg, illetve a pályázati biztosíték befizetésének határidejét megelőzően kell lehetőséget biztosítani.”

3. § Az R1. 7. §-a a következő (1c) bekezdéssel egészül ki:

„(1c) E rendeletnek az egyes felszámolási tárgyú kormányrendeletek módosításáról szóló 92/2024. (IV. 23.) Korm. rendelettel (a továbbiakban: Módr.) megállapított 2. § (7)–(7c) bekezdését és 3. § (4) bekezdését azon folyamatban lévő felszámolási eljárásokban is alkalmazni kell, amelyekben a Módr. hatálybalépéséig a pályázati, illetve az árverési hirdetmény közzétételére még nem került sor.”

2. A felszámolási eljárásban az adós vagyontárgyainak elektronikus értékesítéséről szóló 17/2014. (II. 3.) Korm. rendelet módosítása

4. § A felszámolási eljárásban az adós vagyontárgyainak elektronikus értékesítéséről szóló 17/2014. (II. 3.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R2.) 12. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) Az értékesítési hirdetményben a licitálásra, illetve az értékesítési pályázat benyújtására legalább 10 napos időtartamot kell biztosítani. Ezen időtartam 10 napnál csak a 10. § (2) bekezdése szerinti vagyontárgyak esetén lehet rövidebb, de ekkor sem lehet kevesebb 5 munkanapnál.”

5. § (1) Az R2. 13. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) Az értékesítési eljárásban az vehet részt, aki a Cstv. és az Ért. Korm. r. szerinti árverési előleget vagy pályázati biztosítékot befizette. Az árverési előleg vagy pályázati biztosíték megfizetésének határideje az árverés, illetve a pályázat hirdetményében megjelölt kezdő időpontjától visszafelé számított második munkanap. Az árverési előleg vagy pályázati biztosíték összege a hirdetményben megjelölt fizetési számlán történő jóváírás időpontjában minősül megfizetettnek. A befizetések és a szabályzatokban előírt feltételek nem teljesülése esetén a szabálytalanul eljáró licitálót vagy pályázót az értékesítő az értékesítésből kizárja.”

(2) Az R2. 13. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és a § a következő (4)–(5) bekezdéssel egészül ki:

„(3) A felhasználói azonosító aktiválására az értékesítő jogosult. Az értékesítő akkor aktiválja az elektronikus értékesítési rendszer árverezőként, valamint pályázóként történő használatához szükséges felhasználói azonosítót, ha az árverési előleg vagy a pályázati biztosíték a (2) bekezdésben meghatározott időpontig megfizetésre kerül.

(4) Ha az értékesítő a (3) bekezdés szerinti felhasználói azonosítói aktiválást az árverés, illetve a pályázat kezdő időpontjáig nem végzi el, az elektronikus értékesítési eljárás érvénytelenné válik az elektronikus értékesítési eljárásnak az árverés, illetve a pályázat hirdetményében megjelölt kezdő időpontjában.

(5) Ha az értékesítő a pályázati értékesítés esetén a pályázót, árverési értékesítés esetén az árverezőt az (1)–(3) bekezdésben foglalt feltételek alapján az értékesítési eljárásban pályázóként, illetve árverezőként aktiválja, és ennek ellenére a pályázó nem tesz legalább a minimálárnak megfelelő vételi ajánlatot, illetve egyetlen árverező sem tesz legalább a kikiáltási árnak megfelelő vételi ajánlatot, úgy a pályázó a pályázati biztosíték, az árverező az árverési előleg összegét elveszíti.”

6. § Az R2. 15. § (1) bekezdése a következő e) ponttal egészül ki:

(Az elektronikus értékesítést az értékesítő akkor nyilvánítja érvénytelenné, ha)

„e) az árverés, illetve a pályázat a 13. § (4) bekezdése alapján érvénytelenné vált.”

7. § Az R2. 25. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) Meghosszabbodik a licitálásra, illetve a pályázat benyújtására rendelkezésre álló idő az üzemzavar, illetve rendszerkarbantartás időtartamával is oly módon, hogy ha annak időtartama több mint 4 óra, és az üzemzavar, illetve rendszerkarbantartás a licitálás, illetve a pályázat ajánlattételi határidejének lezárását megelőzően legalább 1 órával korábban következik be, vagy az üzemzavar, illetve rendszerkarbantartás a licitálás, illetve a pályázat ajánlattételi határidejének lezárását megelőző 1 órán belül keletkezik, akkor legalább 12 óra a meghosszabbítás időtartama Az üzemzavarra és a rendszerkarbantartásra vonatkozó adatokat az üzemeltetőnek meg kell őriznie, és arról az értékesítőket is tájékoztatnia kell annak érdekében, hogy minden értékesítő hitelt érdemlő módon meg tudja állapítani, hogy mikor zárult le a licitálás, illetve a pályázat ajánlattételi határideje.”

8. § Az R2. a következő 25/A. §-sal egészül ki:

„25/A. § (1) A nyilvános pályázati eljárás ajánlattételi határideje az értékesítő által a pályázati felhívásban meghatározott időpontban zárul le. Ha a nyilvános pályázati eljárásban a 13. § (2) bekezdése szerinti határidő leteltét követően az értékesítő megállapítja, hogy egyetlen ajánlattevő jogosult ajánlatot tenni, az ajánlattételi határidő a pályázati felhívásban megjelölt időponttól eltérően a pályázó ajánlatának megtételével zárul le.

(2) Ha az értékesítés árverés útján történik, a licitálás az értékesítő által az árverési hirdetményben meghatározott időpontban zárul le. Ha a 13. § (2) bekezdése szerinti határidő leteltét követően az értékesítő megállapítja, hogy az árverésen egyetlen árverező jogosult részt venni, a licitálás az árverési hirdetményben meghatározott időponttól eltérően az árverező ajánlatának megtételével zárul le.”

9. § Az R2. 27. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A nyertes licitálóval a felszámoló a szerződést akkor kötheti meg, ha – érvényes és eredményes elektronikus értékesítési eljárás esetén – az igazolja a 6. § (1) bekezdés b) pontja szerinti jutalék működtető részére történt megfizetését az elektronikus értékesítési eljárás lezárását követő 30 napon belül. A már megfizetett, 6. § (1) bekezdés b) pontja szerinti jutalékot a működtető abban az esetben sem téríti vissza a nyertes licitáló részére, ha a szerződéskötésre a (2) bekezdés alapján nem kerül sor.”

10. § Az R2. 27/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„27/A. § (1) Az EÉR-en történő értékesítés során a nyertes licitáló köteles a vételár teljes összegét

a) a szerződéskötést követően haladéktalanul, vagy

b) ha az értékesítési hirdetmény lehetőséget ad a vételár későbbi megfizetésére vagy részletekben történő megfizetésére, az értékesítési hirdetményben meghatározott határidőn belül

megfizetni.

(2) Az (1) bekezdés b) pontja szerinti értékesítés esetén a felszámoló a vételár teljes összegének kifizetésére a szerződéskötés napjától számított legfeljebb 2 hónapos határidőt állapíthat meg.

(3) Ha a nyertes licitáló a teljes vételárat az (1) és (2) bekezdésben meghatározott határidőben nem fizeti meg, a felszámoló az eljárást eredménytelennek nyilvánítja, és a vagyontárgy újabb értékesítéséről határoz. A fizetést elmulasztó nyertes licitáló a vagyontárgy újabb értékesítésében nem vehet részt.”

11. § Az R2. 28. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

„(6) E rendeletnek az egyes felszámolási tárgyú kormányrendeletek módosításáról szóló 92/2024. (IV. 23.) Korm. rendelettel (a továbbiakban: Módr.) megállapított 12. § (1) bekezdését, 13. § (2)–(5) bekezdését, valamint 15. § (1) bekezdés e) pontját a Módr. hatálybalépésekor folyamatban lévő felszámolási eljárásokban a Módr. hatálybalépését követően közzétett pályázati, illetve árverési hirdetmény alapján lefolytatandó értékesítési eljárásokra is alkalmazni kell.”

3. Záró rendelkezések

12. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 61. napon lép hatályba.