Indokolás
A Fővárosi Közlönyben megjelent, a Fővárosi Önkormányzat által rendelkezésre bocsátott hivatalos szöveg.

Budapest Főváros Önkormányzata Közgyűlésének 20/2016. (VI. 10.) önkormányzati rendelete

a Városliget építési szabályzatáról szóló 32/2014. (VII. 15.) Főv. Kgy. rendelet módosításáról

Budapest Főváros Közgyűlése az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 62. § (7) bekezdés 5. pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Városliget megújításáról és fejlesztéséről szóló 2013. évi CCXLII. törvény 7. § (4) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el.

1. § (1) A Városliget építési szabályzatáról szóló 32/2014. (VII. 15.) Főv. Kgy. rendelet (a továbbiakban: R.) 2. § 1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E rendelet alkalmazásában:)

1. Lapostető: 10%-os vagy annál kisebb hajlásszögű sík tetőfelület.”

(2) A R. 2. § 3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E rendelet alkalmazásában:)

3. Nagyrendezvény: közterület-használattal járó olyan kulturális, szabadidős, sport-, vagy egyéb társadalmi rendezvény, amelyen a résztvevők száma várhatóan meghaladja az 5000 főt, és amely a zöldfelületek jelentős igénybevételével jár.”

(3) A R. 2. § 4. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

4. Ökológiai kockázatelemzés: kivágásra javasolt fák előzetes, egyedi elbírálású, a fák városban elfoglalt helyét figyelembe vevő, településökológiai, dendrológiai, illetve élőhely vizsgálaton és értékelésen alapuló kockázatelemzése. A dendrológiai vizsgálatnak tartalmaznia kell az egyed egészségi állapotára vonatkozó információkat. Az élőhelyi vizsgálatnak tartalmaznia kell az egyed élőhelyi szerepét, az állományban betöltött szerepét.”

2. § A R. 4. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) Az 1. mellékleten jelölt „A” és „C-E” jelű építési helyeken épület létesítése csak építészeti tervpályázat alapján megengedett.”

3. § A R. 5. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) A tervezett terepszint alatti beépítéseknél a kivitelezési munkák közben a munkagödrök lehatárolása során is gondoskodni kell a talajvíz elleni védelemről, a talajvíz áramlásának lehetősége műszaki eszközökkel biztosítandó a talaj vízháztartásának, és ezáltal a faállomány védelmének, továbbá a Széchenyi Gyógyfürdő hidegvizes vízbázisának mennyiségi és minőségi károsodásának és a terepszint alatti épületszerkezetek rongálódásának megelőzése céljából.”

4. § A R. 14. § (6)-(7) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(6) A K-ÁN-2 jelű építési övezet területén létesülő új Lapostetős épületek tetőfödémén zöldtetőt kell létesíteni. Ettől eltérni csak transzparens szerkezetek és gépészeti berendezések elhelyezése miatt lehet.

(7) A K-ÁN-2 jelű építési övezet 5000 m2-t meghaladó új beépítésének közlekedési feltétele, a beépítés rendeltetésszerű használatát biztosító parkolóhelyszámon túl legalább 550 (a Fővárosi Állat- és Növénykert K-ÁN-1 jelű építési övezete, a Fővárosi Nagycirkusz, a Széchenyi Gyógyfürdő és Uszoda, és a Városliget parkterülete használatát biztosító parkolómennyiségnek megfelelő) közhasználatú várakozóhely többletparkoló-kapacitás biztosítása, melyet az új beépítés elkészültéig, de legkésőbb 2017. december 31-éig meg kell valósítani.”

5. § (1) A R. 15. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) Az övezet területén

a) kulturális,

b) turisztikai,

c) vendéglátó,

d) közlekedési,

e) biztonsági,

f) kiskereskedelmi

rendeltetésű épület, valamint gépjárművek, illetve kerékpárok elhelyezését biztosító építmény helyezhető el.”

(2) A R. 15. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(4) Kiskereskedelmi funkció a (2) bekezdés a)-c) pontjai szerint meghatározott rendeltetések kiegészítő funkciójaként létesíthető, valamint közterület-alakítási terv alapján önálló funkcióként 3 db legfeljebb 80 m2 alapterületű épület elhelyezése is megengedett a jelölt építési helyeken kívül.”

6. § (1) A R. 16. § (4)-(5) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(4) Az övezet területén közterület-alakítási terv alapján nyolc darab, egyenként legfeljebb 100 m2 alapterületű nyilvános illemhely létesíthető. Az illemhelyek elhelyezésekor 300 méternél kisebb gyaloglási távolság biztosítandó a parkhasználók számára.

(5) A „V” jelű építési helyek vendéglátás építmények számára szolgálnak, a jelölt építési helyeken kívül, közterület-alakítási terv alapján, legfeljebb további öt, 80 m2-nél nem nagyobb alapterületű létesítmény helyezhető el.”

(2) A R. 16. §-a a következő (5a) bekezdéssel egészül ki:

„(5a) Az „Lkp” jelű építési helyeken a Liget projekt megvalósításának időtartamára összesen legfeljebb 200 m2 alapterületű építmény látogatóközpont céljára helyezhető el.”

(3) A R. 16. § (9) bekezdése a következő d) ponttal egészül ki:

d) „Lkp” 7,5 méter.”

(4) A R. 16. § (11)-(12) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(11) Az 1. mellékleten jelölt „A” jelű építési helyen belül elhelyezésre kerülő épület esetében olyan építészeti jel elhelyezése lehetséges, amelynek legmagasabb pontja 40 méter lehet. Az építészeti jelnek a 25 méteres párkánymagasság felett mért egyetlen vízszintes metszete sem haladhatja meg az elhelyezésre kerülő épület alapterületének 10%-át.

(12) Az „F” és a „B” jelű építési helyen belüli épületek az eredeti tervek alapján újraépíthetők.”

7. § (1) A R. 20. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(5) Az „A-D” jelű építési helyeken tervezett intézmények építési ideje alatt az építési anyag és gépek tárolása (felvonulási terület) csak az 1. mellékleten jelölt építési hely és az építési hely kizárólag terepszint alatt beépíthető részének határain belül megengedett.”

(2) A R. 20. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

„(6) Az „E” és „F” jelű építési helyeken tervezett intézmények építési ideje alatt a felvonulási terület az 1. mellékleten jelölt „felvonulási terület építkezés ideje alatt” helyen megengedett.”

8. § A R. 21. § (2)-(3) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(2) A kizárólag terepszint alatti beépítések fölött legalább 45%-ban 81 cm-nél vastagabb termőföld-rétegű tetőkertet vagy az OTÉK 5. mellékletében (a tetőkertek és a vízfelület beszámítása a telekre előírt zöldfelületbe) foglaltaknak megfelelően, ezzel egyenértékű zöldfelületet kell kialakítani.

(3) Új vagy bővített Lapostetős épületek tetőfödémén zöldtetőt az alábbiak szerint kell létesíteni:

a) az „E” jelű építési helyen zöldtetőt nem kell létesíteni,

b) az „A” jelű építési helyen összesen 6000 m2-t meg nem haladó területű Lapostető kialakítása megengedett zöldtető létesítése nélkül is,

c) az egyéb építési helyeken a tetőfelülvilágítók és gépészeti berendezések számára szükséges tetőfelületeken, és az eredeti tervek alapján újraépülő épületeken nem kell zöldtetőt létesíteni.”

9. § A R. 24. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A Dózsa György út melletti „B-D” jelű építési helyeken új beépítés létesítésének közlekedési feltételei

a) a Dózsa György útnak a terület felőli útpályáján autóbuszsáv kialakítása;

b) az Ötvenhatosok tere trolibusz-közlekedésének a Dózsa György útra történő áthelyezése;

c) a Dózsa György út mentén a Hősök tere és az Ajtósi Dürer sor között legalább 6,0 méter szélességben összefüggő gyalogos kapcsolat kialakítása;

d) a beépítés rendeltetésszerű használatát biztosító parkolóhelyszámon túl legalább a környezet lakosság igényeit támogató 200, valamint a Vajdahunyad vár-Mezőgazdasági Múzeum épületegyüttes rendeltetésszerű használatát biztosító, közhasználatú várakozóhely többletparkoló-kapacitás biztosítása, amelyet a Dózsa György út mentén jelölt építési hely és az építési hely kizárólag terepszint alatt határain belül kell elhelyezni.

(2) Az (1) bekezdés a)-c) pontjaiban felsoroltakat legkésőbb az új beépítés elkészültéig, a d) pontban szereplő feltételt más jogszabályban meghatározott időpontig kell megvalósítani.”

10. § A R. 26. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„Az 1. mellékleten jelölt „A-F” jelű építési helyen belül elhelyezésre kerülő épületek kizárólag Közel nulla energiaigényű épületként tervezhetőek és kivitelezhetőek.”

11. § A R. 30. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) Új építmények, önálló rendeltetési egységek, területek rendeltetésszerű használatához a személygépjármű-várakozóhelyek számát az alábbiak szerint kell biztosítani:

a) jelentős zöldfelületet igénylő közösségi kulturális önálló rendeltetési egység és közhasználatú park esetében 1 várakozóhely, az alábbi eltérésekkel

aa) K-ÁN jelű építési övezetek minden megkezdett 1000 m2-e után,

ab) Z-Vl jelű övezet minden megkezdett 5000 m2-e után;

b) kulturális és közösségi szórakoztató önálló rendeltetési egység esetében, ahol a férőhelyszám nem állapítható meg, a huzamos tartózkodásra szolgáló helyiségek minden megkezdett 100 m2 nettó alapterülete után 1 várakozóhely;

c) kulturális és közösségi szórakoztató önálló rendeltetési egység esetében, ahol a férőhelyszám megállapítható, minden megkezdett 5 férőhely után 1 várakozóhely, az alábbi eltérésekkel

ca) Z-Vl jelű övezetnél számított értéket 40%-kal csökkentve,

cb) Vi jelű építési övezeteknél 100%-kal csökkentve;

d) vendéglátó, kereskedelmi, és egyéb önálló rendeltetési egység esetében nem kell személygépjármű-várakozóhelyet biztosítani.

(2) A Z-Vl jelű övezet területén belül mélygarázst az építési hely kizárólag terepszint alatt, és az azzal érintkező építési hely jelölésű területeken belül lehet elhelyezni.”

12. § (1) A R. 31. § (1)-(3) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(1) A Z-Vl jelű övezet „E” jelű építési helyén megvalósuló beépítés rendeltetésszerű használatához szükséges parkolókapacitást az 1. mellékleten a Dózsa György út mentén jelölt, építési hely kizárólag terepszint alatt határain belül kell elhelyezni.

(2) Az 1. mellékleten a Dózsa György út mentén jelölt, építési hely kizárólag terepszint alatt határain belül létesülő közhasználatú várakozóhelyek használatát legalább a 1800-0900 közötti időszakban biztosítani kell a lakosság számára.

(3) A Z-Vl jelű övezet területén a meglévő felszíni parkolókat - az 1. mellékletben jelölt közpark területén belül kialakítható felszíni parkoló határa által körbezárt területek kivételével - a Z-Vl jelű övezet „A-F” jelű építési helyeinek beépítésekor, azok rendeltetésszerű használatához szükséges parkoló számával arányos mértékben meg kell szüntetni.”

(2) A R. 31. §-a a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:

„(3a) A Z-Vl jelű övezet területén új felszíni parkolók csak a Dózsa György úttal, vagy a Hermina úttal közvetlenül nem határos építési helyek meglévő és tervezett beépítése számára, mozgássérült parkolóként létesíthető.”

(3) A R. 31. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(6) A Vi-K-2 jelű építési övezet területén az autóbusz-parkoló csak vele egyenértékű létesítmény megvalósítása és használatbavétele után szüntethető meg.”

(4) A R. 31. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:

„(7) Az 1. melléklet „építési hely kizárólag terepszint alatt beépíthető része” jelölésű területen létesülő garázs építésekor a közlekedési infrastruktúra megközelítéséhez és az üzemeltetéséhez szükséges felépítmény önálló szellőző kivételével létesíthető.”

13. § A R. 1. mellékletének helyébe jelen rendelet 1. melléklete lép.

14. § (1) A R. 17. § (3) bekezdésének „1,2 m” szövegrésze helyébe az „1,2 méter” szövegrész lép.

(2) A R. 17. § (5) bekezdésének „1,2 m” szövegrésze helyébe az „1,2 méter” szövegrész lép.

15. § Hatályát veszti a

a) R. 23. § a) pontja, és a

b) R. 25. §-a.

Záró rendelkezések

16. § Ez a rendelet a kihirdetése napját követő napon lép hatályba.

Sárádi Kálmánné dr. s. k. Tarlós István s. k.
főjegyző főpolgármester

1. melléklet a 20/2016. (VI. 10.) Főv. Kgy. rendelethez

„1. melléklet a 32/2014. (VII. 15.) Főv. Kgy. rendelethez *