Magyar

 

ISA 706

706. TÉMASZÁMÚ (FELÜLVIZSGÁLT) NEMZETKÖZI KÖNYVVIZSGÁLATI STANDARD
FIGYELEMFELHÍVÓ BEKEZDÉSEK ÉS EGYÉB KÉRDÉSEK BEKEZDÉSEK A FÜGGETLEN KÖNYVVIZSGÁLÓI JELENTÉSBEN

(Hatályos a 2016. december 15-én vagy azt követően végződő időszakokra vonatkozó pénzügyi kimutatások könyvvizsgálatára.)

A magyar fordítás alapjául szolgáló eredeti angol nyelvű IFAC kiadvány megtekinthető a következő linken: ISA 706 (Revised)

A jelen 706. témaszámú nemzetközi könyvvizsgálati standardot a 2018. december 15-én vagy azt követően végződő üzleti évek könyvvizsgálatára kell alkalmazni, mint magyar nemzeti könyvvizsgálati standardot.

A 706. témaszámú, „Figyelemfelhívó bekezdések és egyéb kérdések bekezdések a független könyvvizsgálói jelentésben” című (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standard a 200. témaszámú, „A független könyvvizsgáló átfogó céljai és a könyvvizsgálatnak a nemzetközi könyvvizsgálati standardokkal összhangban történő végrehajtása” című nemzetközi könyvvizsgálati standarddal együtt értelmezendő.

Bevezetés

A jelen nemzetközi könyvvizsgálati standard hatóköre

1. A jelen nemzetközi könyvvizsgálati standard a könyvvizsgálói jelentésben szereplő kiegészítő kommunikációval foglalkozik, amikor a könyvvizsgáló szükségesnek tartja, hogy:

(a) felhívja a felhasználók figyelmét a pénzügyi kimutatásokban bemutatott vagy közzétett olyan kérdésre vagy kérdésekre, amelyek jelentőségük miatt alapvetőek abból a szempontból, hogy a felhasználók a pénzügyi kimutatásokat megértsék, vagy

(b) felhívja a felhasználók figyelmét a pénzügyi kimutatásokban bemutatott vagy közzétett kérdéseken kívüli bármilyen kérdésre vagy kérdésekre, amelyek relevánsak abból a szempontból, hogy a felhasználók megértsék a könyvvizsgálatot, a könyvvizsgáló felelősségét vagy a könyvvizsgálói jelentést.

2. A 701. témaszámú nemzetközi könyvvizsgálati standard *  követelményeket állapít meg és iránymutatást ad arra, amikor a könyvvizsgáló kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdéseket határoz meg és kommunikálja azokat a könyvvizsgálói jelentésben. Amikor a könyvvizsgáló Kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdések szakaszt foglal bele a könyvvizsgálói jelentésbe, a jelen nemzetközi könyvvizsgálati standard foglalkozik a kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdések és bármely, a könyvvizsgálói jelentésben foglalt kiegészítő kommunikáció közötti kapcsolattal a jelen nemzetközi könyvvizsgálati standarddal összhangban. (Hiv.: A1–A3. bekezdések)

3. Az 570. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standard * , illetve a 720. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standard *  követelményeket állapít meg és iránymutatást ad a vállalkozás folytatásával, illetve az egyéb információkkal kapcsolatban történő kommunikációról a könyvvizsgálói jelentésben.

4. Az 1. és 2. sz. függelék azonosítja azokat a nemzetközi könyvvizsgálati standardokat, amelyek sajátos követelményeket tartalmaznak a könyvvizsgáló számára figyelemfelhívó bekezdésnek vagy egyéb kérdések bekezdésnek a könyvvizsgálói jelentésbe történő belefoglalására vonatkozóan. Ilyen körülmények között a jelen nemzetközi könyvvizsgálati standardnak az ilyen bekezdések formájára vonatkozó követelményeit kell alkalmazni. (Hiv.: A4. bekezdés)

Hatálybalépés napja

5. A jelen nemzetközi könyvvizsgálati standard a 2016. december 15-én vagy azt követően végződő időszakokra vonatkozó pénzügyi kimutatások könyvvizsgálatára hatályos.

Cél

6. A könyvvizsgáló célja, hogy miután kialakította a pénzügyi kimutatásokra vonatkozó véleményét, a könyvvizsgálói jelentésben szereplő egyértelmű kiegészítő kommunikációval – ha a könyvvizsgáló megítélése szerint ez szükséges – felhívja a felhasználók figyelmét:

(a) egy olyan kérdésre, amelyet ugyan megfelelően bemutattak vagy közzétettek a pénzügyi kimutatásokban, de jelentősége miatt alapvető abból a szempontból, hogy a felhasználók megértsék a pénzügyi kimutatásokat, vagy

(b) adott esetben bármilyen más kérdésre, amely releváns abból a szempontból, hogy a felhasználók megértsék a könyvvizsgálatot, a könyvvizsgáló felelősségét vagy a könyvvizsgálói jelentést.

Fogalmak

7. A nemzetközi könyvvizsgálati standardok alkalmazásában a következő kifejezéseknek az alábbi jelentésük van:

(a) Figyelemfelhívó bekezdés – a könyvvizsgálói jelentésbe foglalt bekezdés, amely a pénzügyi kimutatásokban megfelelően bemutatott vagy közzétett olyan kérdésre vonatkozik, amely a könyvvizsgáló megítélése szerint fontossága miatt alapvető abból a szempontból, hogy a felhasználók a pénzügyi kimutatásokat megértsék.

(b) Egyéb kérdések bekezdés – a könyvvizsgálói jelentésbe foglalt bekezdés, amely a pénzügyi kimutatásokban bemutatott vagy közzétett kérdéseken kívüli olyan kérdésre vonatkozik, amely a könyvvizsgáló megítélése szerint releváns abból a szempontból, hogy a felhasználók a könyvvizsgálatot, a könyvvizsgáló felelősségét vagy a könyvvizsgálói jelentést megértsék.

Követelmények

Figyelemfelhívó bekezdések a könyvvizsgálói jelentésben

8. Ha a könyvvizsgáló szükségesnek tartja, hogy felhívja a felhasználók figyelmét a pénzügyi kimutatásokban bemutatott vagy közzétett olyan kérdésre, amely a könyvvizsgáló megítélése szerint fontossága miatt alapvető abból a szempontból, hogy a felhasználók megértsék a pénzügyi kimutatásokat, a könyvvizsgálónak figyelemfelhívó bekezdést kell belefoglalnia a könyvvizsgálói jelentésbe, feltéve hogy: (Hiv.: A5–A6. bekezdések)

(a) a könyvvizsgálónak az adott kérdés eredményeképpen nem kellene minősítenie a véleményét a 705. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standarddal összhangban * ; és

(b) ha a 701. témaszámú nemzetközi könyvvizsgálati standardot kell alkalmazni, az adott kérdést nem határozták meg a könyvvizsgálói jelentésben kommunikálandó kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdésként. (Hiv.: A1–A3. bekezdések)

9. Ha a könyvvizsgáló figyelemfelhívó bekezdést foglal bele a könyvvizsgálói jelentésbe, a könyvvizsgálónak:

(a) a Figyelemfelhívás kifejezést tartalmazó megfelelő címmel ellátott külön szakaszon belül kell a bekezdést a könyvvizsgálói jelentésbe belefoglalnia;

(b) a bekezdésbe bele kell foglalnia egy egyértelmű hivatkozást a kihangsúlyozott kérdésre, valamint arra, hogy a pénzügyi kimutatásokban hol találhatóak a releváns közzétételek, amelyek teljes egészében leírják az adott kérdést. A bekezdés kizárólag a pénzügyi kimutatásokban bemutatott vagy közzétett információkra hivatkozhat; és

(c) jeleznie kell, hogy a könyvvizsgálói vélemény a kihangsúlyozott kérdés vonatkozásában nincs minősítve. (Hiv.: A7–A8., A16–A17. bekezdések)

Egyéb kérdések bekezdés a könyvvizsgálói jelentésben

10. Ha a könyvvizsgáló szükségesnek tartja, hogy kommunikáljon a pénzügyi kimutatásokban bemutatott vagy közzétett kérdéseken kívüli olyan kérdést, amely a könyvvizsgáló megítélése szerint releváns abból a szempontból, hogy a felhasználók a könyvvizsgálatot, a könyvvizsgáló felelősségét vagy a könyvvizsgálói jelentést megértsék, a könyvvizsgálónak Egyéb kérdések bekezdést kell belefoglalnia a könyvvizsgálói jelentésbe, feltéve hogy:

(a) ezt jogszabály vagy szabályozás nem tiltja, és

(b) ha a 701. témaszámú nemzetközi könyvvizsgálati standardot kell alkalmazni, az adott kérdést nem határozták meg a könyvvizsgálói jelentésben kommunikálandó kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdésként. (Hiv.: A9–A14. bekezdések)

11. Ha a könyvvizsgáló egyéb kérdések bekezdést foglal bele a könyvvizsgálói jelentésbe, a könyvvizsgálónak a bekezdést egy Egyéb kérdések cím vagy más megfelelő cím alatti külön szakaszba kell belefoglalnia. (Hiv.: A15–A17. bekezdések)

Kommunikáció az irányítással megbízott személyekkel

12. Ha a könyvvizsgáló várhatóan figyelemfelhívó bekezdést vagy egyéb kérdések bekezdést foglal bele a könyvvizsgálói jelentésbe, kommunikálnia kell az irányítással megbízott személyek felé ennek tényét és ezen bekezdés szövegezését. (Hiv.: A18. bekezdés)

Alkalmazási és egyéb magyarázó anyagok

A könyvvizsgálói jelentésben lévő figyelemfelhívó bekezdések és kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdések közötti kapcsolat (Hiv.: 2. bekezdés, 8. bekezdés (b) pont)

A1. A kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdések a 701. témaszámú nemzetközi könyvvizsgálati standard meghatározása szerint azok a kérdések, amelyek a könyvvizsgáló szakmai megítélése szerint a legjelentősebbek voltak a tárgyidőszaki pénzügyi kimutatások könyvvizsgálata során. A kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdések az irányítással megbízott személyek felé kommunikált kérdések közül kerülnek kiválasztásra, amelyek a tárgyidőszaki pénzügyi kimutatások könyvvizsgálatából származó jelentős megállapításokat tartalmaznak. *  A kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdések kommunikálása további információkat nyújt a pénzügyi kimutatások célzott felhasználói számára abból a célból, hogy segítsen megérteni azokat a kérdéseket, amelyek a könyvvizsgáló szakmai megítélése szerint a legjelentősebbek voltak a könyvvizsgálat során, és segítheti őket abban, hogy megismerjék a gazdálkodó egységet és az auditált pénzügyi kimutatásokban szereplő jelentős vezetői megítélést igénylő területeket. Amikor a 701. témaszámú nemzetközi könyvvizsgálati standardot kell alkalmazni, a figyelemfelhívó bekezdések használata nem helyettesíti az egyes kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdések ismertetését.

A2. Az olyan kérdések, amelyeket a 701. témaszámú nemzetközi könyvvizsgálati standarddal összhangban kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdésekként határoznak meg, a könyvvizsgáló megítélése szerint alapvető fontosságúak is lehetnek abból a szempontból, hogy a felhasználók megértsék a pénzügyi kimutatásokat. Ilyen esetekben az adott kérdés 701. témaszámú nemzetközi könyvvizsgálati standarddal összhangban kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdésként történő kommunikációja során lehet, hogy a könyvvizsgáló ki akarja emelni annak viszonylagos fontosságát vagy még jobban fel akarja hívni arra a figyelmet. A könyvvizsgáló ezt megteheti az adott kérdésnek a Kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdések szakaszban lévő egyéb kérdésekhez képest hangsúlyosabban, (pl. az első kérdésként) történő bemutatásával, vagy a kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdés leírásában további információk megadásával, hogy jelezze az adott kérdés fontosságát a pénzügyi kimutatásoknak a felhasználók általi megértése szempontjából.

A3. Előfordulhat olyan kérdés, amelyet nem határoznak meg a 701. témaszámú nemzetközi könyvvizsgálati standard szerinti kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdésként (pl. mert nem igényelt jelentős könyvvizsgálói figyelmet), de amely a könyvvizsgáló megítélése szerint alapvető fontosságú abból a szempontból, hogy a felhasználók megértsék a pénzügyi kimutatásokat (pl. egy fordulónap utáni esemény). Amennyiben a könyvvizsgáló szükségesnek tartja felhívni a felhasználók figyelmét az ilyen kérdésre, az adott kérdést egy figyelemfelhívó bekezdésbe foglalja bele a könyvvizsgálói jelentésben, a jelen nemzetközi könyvvizsgálati standarddal összhangban.

Körülmények, amelyek között figyelemfelhívó bekezdésre lehet szükség (Hiv.: 4., 8. bekezdések)

A4. Az 1. sz. függelék azonosítja azokat a nemzetközi könyvvizsgálati standardokat, amelyek sajátos követelményeket tartalmaznak a könyvvizsgáló számára arra vonatkozóan, hogy bizonyos körülmények között figyelemfelhívó bekezdést foglaljon bele a könyvvizsgálói jelentésbe. E körülmények közé tartoznak a következők:

– ha jogszabályban vagy szabályozásban előírt pénzügyi beszámolási keretelvek elfogadhatatlanok lennének, ha azokat nem jogszabály vagy szabályozás írná elő

– hogy figyelmeztessék a felhasználókat, hogy a pénzügyi kimutatásokat speciális célú keretelvekkel összhangban készítették

– amikor a könyvvizsgálónak a könyvvizsgálói jelentés dátumát követően jutnak tudomására tények, és a könyvvizsgáló új vagy módosított könyvvizsgálói jelentést ad ki (azaz fordulónap utáni események). * 

A5. Példák olyan körülményekre, amelyek között a könyvvizsgáló szükségesnek tarthatja egy figyelemfelhívó bekezdés belefoglalását:

– kivételes peres ügy vagy szabályozói intézkedés jövőbeli kimenetelével kapcsolatos bizonytalanság

– egy jelentős fordulónap utáni esemény, amely a pénzügyi kimutatások fordulónapja és a könyvvizsgálói jelentés dátuma között történik * 

– egy olyan új számviteli standard korábbi alkalmazása (ha ez megengedett), amely lényeges hatással van a pénzügyi kimutatásokra

– egy nagyobb katasztrófa, amely jelentős hatást gyakorolt vagy gyakorol továbbra is a gazdálkodó egység pénzügyi helyzetére.

A6. A figyelemfelhívó bekezdések széles körű alkalmazása azonban csökkentheti a könyvvizsgáló ilyen kérdésekre vonatkozó kommunikációjának eredményességét.

Figyelemfelhívó bekezdés belefoglalása a könyvvizsgálói jelentésbe (Hiv.: 9. bekezdés)

A7. Egy figyelemfelhívó bekezdésnek a könyvvizsgálói jelentésbe való belefoglalása nincs hatással a könyvvizsgálói véleményre. A figyelemfelhívó bekezdés nem helyettesíti:

(a) a 705. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standard szerinti minősített véleményt, ha egy konkrét könyvvizsgálati megbízás körülményei azt követelik meg;

(b) azokat a közzétételeket a pénzügyi kimutatásokban, amelyeket a vonatkozó pénzügyi beszámolási keretelvek előírnak a vezetés számára, vagy amelyek máskülönben szükségesek a valós bemutatás eléréséhez; vagy

(c) az 570. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standarddal *  összhangban történő jelentéstételt, amikor lényeges bizonytalanság áll fenn olyan eseményekkel vagy feltételekkel kapcsolatban, amelyek jelentős kétséget vethetnek fel a gazdálkodó egység vállalkozás folytatására való képességével kapcsolatban.

A8. Az A16–A17. bekezdés további útmutatást nyújt a figyelemfelhívó bekezdések meghatározott körülmények között történő elhelyezéséről.

Egyéb kérdések bekezdés a könyvvizsgálói jelentésben (Hiv.: 10–11. bekezdések)

Körülmények, amelyek között egyéb kérdések bekezdésre lehet szükség

Releváns abból a szempontból, hogy a felhasználók megértsék a könyvvizsgálatot

A9. A 260. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standard előírja a könyvvizsgáló számára, hogy kommunikálja az irányítással megbízott személyek felé a könyvvizsgálat tervezett hatókörét és ütemezését, amely magában foglalja a könyvvizsgáló által azonosított jelentős kockázatok kommunikációját is. *  Noha a jelentős kockázatokkal kapcsolatos kérdések meghatározhatók kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdésként, egyéb tervezési és hatókörrel kapcsolatos kérdések (pl. a könyvvizsgálat tervezett hatóköre, vagy a lényegesség alkalmazása a könyvvizsgálat összefüggésében) nem valószínű, hogy kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdések amiatt, ahogyan a 701. témaszámú nemzetközi könyvvizsgálati standard meghatározza a kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdések fogalmát. Jogszabály vagy szabályozás azonban előírhatja a könyvvizsgáló számára, hogy tervezési és hatókörrel kapcsolatos kérdéseket kommunikáljon a könyvvizsgálói jelentésben, vagy a könyvvizsgáló szükségesnek tarthatja, hogy egyéb kérdések bekezdésben kommunikáljon ezekről a kérdésekről.

A10. Olyan ritka esetekben, amikor a könyvvizsgáló nem tud visszalépni egy megbízástól annak ellenére, hogy a vezetés által a könyvvizsgálat hatókörével kapcsolatban támasztott korlátozás miatti, az elegendő és megfelelő könyvvizsgálati bizonyíték szerzésére való képtelenség lehetséges hatása átfogó, *  a könyvvizsgáló szükségesnek tarthatja, hogy egyéb kérdések bekezdést foglaljon bele a könyvvizsgálói jelentésbe, hogy elmagyarázza, miért nem lehetséges visszalépnie a megbízástól.

Releváns abból a szempontból, hogy a felhasználók megértsék a könyvvizsgáló felelősségét vagy a könyvvizsgálói jelentést

A11. Jogszabály, szabályozás vagy valamely joghatóságban általánosan elfogadott gyakorlat előírhatja vagy megengedheti a könyvvizsgálónak, hogy bővebben kifejtsen olyan kérdéseket, amelyek további magyarázatot nyújtanak a könyvvizsgálónak a pénzügyi kimutatások könyvvizsgálata során fennálló felelősségéről vagy az azokra vonatkozó könyvvizsgálói jelentésről. Amennyiben az egyéb kérdések szakasz több olyan kérdést tárgyal, amely a könyvvizsgáló megítélése szerint releváns abból a szempontból, hogy a felhasználók a könyvvizsgálatot, a könyvvizsgáló felelősségét vagy a könyvvizsgálói jelentést megértsék, hasznos lehet eltérő alcímeket alkalmazni az egyes kérdésekhez.

A12. Az egyéb kérdések bekezdés nem foglalkozik olyan körülményekkel, amikor a könyvvizsgálónak a nemzetközi könyvvizsgálati standardok értelmében fennálló felelősségén felüli egyéb jelentéstételi felelősségei vannak (lásd az „Egyéb jelentéstételi felelősségek” szakaszt a 700. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standardban * ), vagy amikor a könyvvizsgálót arra kérték fel, hogy meghatározott kiegészítő eljárásokat hajtson végre és arról jelentést tegyen, vagy konkrét kérdéseket véleményezzen.

Jelentéstétel több pénzügyikimutatás-együttesről

A13. A gazdálkodó egység készíthet egy pénzügyikimutatás-együttest valamely általános célú keretelvekkel (például a nemzeti keretelvekkel) összhangban, és egy másik pénzügyikimutatás-együttest másféle általános célú keretelvekkel (például a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardokkal) összhangban, és megbízhatja a könyvvizsgálót, hogy készítsen jelentést mind a két pénzügyikimutatás-együttesre vonatkozóan. Ha a könyvvizsgáló azt állapította meg, hogy a keretelvek a vonatkozó körülmények között elfogadhatóak, egyéb kérdések bekezdést foglalhat bele a könyvvizsgálói jelentésbe, utalva arra a tényre, hogy ugyanaz a gazdálkodó egység egy másik pénzügyikimutatás-együttest is készített más általános célú keretelvekkel összhangban, és hogy azokra a pénzügyi kimutatásokra vonatkozóan is jelentést adott ki.

A könyvvizsgálói jelentés terjesztésének vagy felhasználásának korlátozása

A14. Speciális célra készített pénzügyi kimutatásokat készíthetnek általános célú keretelvekkel összhangban azért, mert a célzott felhasználók azt állapították meg, hogy az ilyen általános célú pénzügyi kimutatások kielégítik a pénzügyi információk iránti igényeiket. Mivel a könyvvizsgálói jelentést konkrét felhasználóknak szánják, a könyvvizsgáló az adott körülmények között szükségesnek tarthatja egyéb kérdések bekezdést foglalni bele a jelentésbe, amely kimondja, hogy a könyvvizsgálói jelentés kizárólag a célzott felhasználók számára készült, és azt nem lehet továbbadni harmadik feleknek, vagy harmadik felek azt nem használhatják fel.

Egyéb kérdések bekezdés belefoglalása a könyvvizsgálói jelentésbe

A15. Az egyéb kérdések bekezdés tartalma egyértelműen tükrözi, hogy az ilyen egyéb kérdések pénzügyi kimutatásokban való bemutatása és közzététele nem követelmény. Az egyéb kérdések bekezdés nem tartalmaz olyan információt, amelynek megadását jogszabály, szabályozás vagy más szakmai standardok, például az adatok bizalmas kezelésére vonatkozó etikai standardok tiltják a könyvvizsgáló számára. Az egyéb kérdések bekezdés olyan információt sem tartalmaz, amelynek megadása a vezetés számára követelmény.

Figyelemfelhívó bekezdések és egyéb kérdések bekezdések elhelyezése a könyvvizsgálói jelentésben (Hiv.: 9., 11. bekezdések)

A16. Egy figyelemfelhívó bekezdés vagy egyéb kérdések bekezdés könyvvizsgálati jelentésben történő elhelyezése a kommunikálandó információ jellegétől, valamint az ilyen információk célzott felhasználók számára fennálló viszonylagos – a 700. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standarddal összhangban a jelentésben szerepeltetendő egyéb elemekhez viszonyított – jelentőségének könyvvizsgáló általi megítélésétől függ. Például:

Figyelemfelhívó bekezdések

– Amennyiben a figyelemfelhívó bekezdés a vonatkozó pénzügyi beszámolási keretelvekre vonatkozik, beleértve az olyan körülményeket, amikor a könyvvizsgáló azt állapítja meg, hogy a jogszabály vagy szabályozás által előírt pénzügyi beszámolási keretelvek egyébként elfogadhatatlanok lennének, *  a könyvvizsgáló szükségesnek tarthatja a bekezdést közvetlenül a Vélemény alapja szakaszt követően helyezni el, hogy a könyvvizsgálói vélemény számára megfelelő kontextust biztosítson.

– Amennyiben a könyvvizsgálói jelentésben Kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdések szakasz kerül bemutatásra, a figyelemfelhívó bekezdés bemutatható közvetlenül a Kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdések szakasz előtt vagy után, a figyelemfelhívó bekezdésben foglalt információk könyvvizsgáló megítélése szerinti viszonylagos jelentőségének megfelelően. A könyvvizsgáló további kontextust adhat a „Figyelemfelhívás” címhez, mint például „Figyelemfelhívás – Fordulónap utáni esemény”, hogy megkülönböztesse a figyelemfelhívó bekezdést a Kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdések szakaszban leírt egyes kérdésektől.

Egyéb kérdések bekezdések

– Amikor a könyvvizsgálói jelentésben Kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdések szakasz kerül bemutatásra és egyéb kérdések bekezdést is szükségesnek tartanak, a könyvvizsgáló további kontextust adhat az „Egyéb kérdések” címhez, mint például „Egyéb kérdések – A könyvvizsgálat hatóköre”, hogy megkülönböztesse az egyéb kérdések bekezdést a Kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdések szakaszban leírt egyes kérdésektől.

– Ha egy egyéb kérdések bekezdést azért szerepeltetnek, hogy a felhasználók figyelmét a könyvvizsgálói jelentésben szerepeltetett egyéb jelentéstételi felelősségekkel kapcsolatos kérdésre hívják fel, a bekezdést bele lehet foglalni a Jelentés egyéb jogi és szabályozói követelményekről szakaszba.

– Ha a könyvvizsgáló valamennyi felelőssége szempontjából vagy abból a szempontból releváns, hogy a felhasználók megértsék a könyvvizsgálói jelentést, az egyéb kérdések bekezdés belefoglalható egy külön szakaszba, A pénzügyi kimutatások könyvvizsgálatáról készült jelentés és a Jelentés egyéb jogi és szabályozói követelményekről után.

A17. A 3. sz. függelék szemléltető példa a Kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdések szakasz, a figyelemfelhívó bekezdés és az egyéb kérdések bekezdés közötti kölcsönhatásra, amennyiben a könyvvizsgálói jelentésben mindegyik bemutatásra kerül. A 4. sz. függelékben szereplő szemléltető jelentés egy tőzsdén nem jegyzett olyan gazdálkodó egységre vonatkozó, korlátozott véleményt tartalmazó könyvvizsgálói jelentésbe foglalt figyelemfelhívó bekezdést mutat be, amelyre vonatkozóan nem kommunikáltak kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdéseket.

Kommunikáció az irányítással megbízott személyekkel (Hiv.: 12. bekezdés)

A18. A 12. bekezdés által előírt kommunikáció lehetővé teszi az irányítással megbízott személyek számára, hogy értesüljenek bármely olyan konkrét kérdés jellegéről, amelyet a könyvvizsgáló ki szándékozik emelni a könyvvizsgálói jelentésben, és alkalmat nyújt számukra, hogy szükség esetén további felvilágosítást szerezzenek a könyvvizsgálótól. Ha egy adott kérdésre vonatkozó egyéb kérdések bekezdésnek a könyvvizsgálói jelentésbe való belefoglalása minden egyes egymást követő megbízás során megismétlődik, a könyvvizsgáló határozhat úgy, hogy nem szükséges megismételni a kommunikációt minden egyes megbízás alkalmával, kivéve, ha jogszabály vagy szabályozás egyébként ezt előírja.

1. sz. függelék

(Hiv.: 4., A4. bekezdések)

A figyelemfelhívó bekezdésre vonatkozó követelményeket tartalmazó nemzetközi könyvvizsgálati standardok listája

A jelen függelék azonosítja az egyéb nemzetközi könyvvizsgálati standardok azon bekezdéseit, amelyek előírják a könyvvizsgáló számára, hogy bizonyos körülmények között figyelemfelhívó bekezdést foglaljon bele a könyvvizsgálói jelentésbe. A lista nem helyettesíti a nemzetközi könyvvizsgálati standardokban szereplő követelmények és a kapcsolódó alkalmazási és egyéb magyarázó anyagok figyelembevételét.

210. témaszámú, „Megegyezés a könyvvizsgálati megbízások feltételeiről” című nemzetközi könyvvizsgálati standard – 19. bekezdés (b) pont

560. témaszámú, „Fordulónap utáni események” című nemzetközi könyvvizsgálati standard – 12. bekezdés (b) pont és 16. bekezdés

800. témaszámú, „Speciális szempontok–Speciális célú keretelvekkel összhangban készített pénzügyi kimutatások könyvvizsgálata” című nemzetközi könyvvizsgálati standard – 14. bekezdés

2. sz. függelék

(Hiv.: 4. bekezdés)

Az egyéb kérdések bekezdésre vonatkozó követelményeket tartalmazó nemzetközi könyvvizsgálati standardok listája

A jelen függelék azonosítja az egyéb nemzetközi könyvvizsgálati standardok azon bekezdéseit, amelyek előírják a könyvvizsgáló számára, hogy bizonyos körülmények között egyéb kérdések bekezdést foglaljon bele a könyvvizsgálói jelentésbe. A lista nem helyettesíti a nemzetközi könyvvizsgálati standardokban szereplő követelmények és a kapcsolódó alkalmazási és egyéb magyarázó anyagok figyelembevételét.

560. témaszámú, „Fordulónap utáni események” című nemzetközi könyvvizsgálati standard – 12. bekezdés (b) pont és 16. bekezdés

710. témaszámú, „Összehasonlító adatok–Előző időszak megfelelő adatai és összehasonlító pénzügyi kimutatások” című nemzetközi könyvvizsgálati standard – 13–14., 16–17. és 19. bekezdés

720. témaszámú, „A könyvvizsgálónak az auditált pénzügyi kimutatásokat tartalmazó dokumentumokban szereplő egyéb információkkal kapcsolatos felelőssége” című nemzetközi könyvvizsgálati standard – 10. bekezdés (a) pont

3. sz. függelék * 

(Hiv.: A17. bekezdés)

Szemléltető példa Kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdések szakaszt, figyelemfelhívó bekezdést és egyéb kérdések bekezdést tartalmazó könyvvizsgálói jelentésre


A jelen szemléltető könyvvizsgálói jelentés alkalmazásában a következő körülményeket tételezzük fel:

– Valós bemutatást előíró keretelveket alkalmazó tőzsdén jegyzett gazdálkodó egység teljes pénzügyi kimutatásainak könyvvizsgálata. A könyvvizsgálat nem csoportaudit (azaz a 600. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standard *  nem alkalmazandó).
– A pénzügyi kimutatásokat a gazdálkodó egység vezetése a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardokkal (általános célú keretelvek) összhangban készítette.
– A könyvvizsgálati megbízás feltételei a vezetés pénzügyi kimutatásokért való felelősségének a 210. témaszámú nemzetközi könyvvizsgálati standardban szereplő leírását tükrözik.
– A könyvvizsgáló azt a következtetést vonta le, hogy a megszerzett könyvvizsgálati bizonyítékok alapján minősítés nélküli (azaz „tiszta”) vélemény megfelelő.
– A könyvvizsgálatra vonatkozó releváns etikai követelmények az adott joghatóság etikai követelményei.
– A megszerzett könyvvizsgálati bizonyíték alapján a könyvvizsgáló arra a megállapításra jutott, hogy nem áll fenn lényeges bizonytalanság olyan eseményekkel vagy feltételekkel kapcsolatban, amelyek jelentős kétséget vethetnek fel a gazdálkodó egységnek a vállalkozás folytatására való képességével kapcsolatban az 570. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standarddal összhangban.
– A pénzügyi kimutatások fordulónapja és a könyvvizsgálói jelentés dátuma között tűz ütött ki a gazdálkodó egység gyártólétesítményében, amelyet a gazdálkodó egység fordulónap utáni eseményként tett közzé. A könyvvizsgáló megítélése szerint a kérdés olyan fontosságú, amely alapvető abból a szempontból, hogy a felhasználók megértsék a pénzügyi kimutatásokat. A kérdés nem igényelt jelentős könyvvizsgálói figyelmet a tárgyidőszaki pénzügyi kimutatások könyvvizsgálata során.
– A kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdéseket a 701. témaszámú nemzetközi könyvvizsgálati standarddal összhangban kommunikálták.
A könyvvizsgáló valamennyi egyéb információt a könyvvizsgálói jelentés dátuma előtt megszerezte, és nem azonosított lényeges hibás állítást az egyéb információkban.
– Bemutatásra kerülnek az előző időszak megfelelő adatai, és az előző időszaki pénzügyi kimutatások könyvvizsgálatát egy előző könyvvizsgáló végezte el. A könyvvizsgáló számára jogszabály vagy szabályozás nem tiltja, hogy az előző könyvvizsgálónak az előző időszak megfelelő adataira vonatkozó könyvvizsgálói jelentésére hivatkozzon, és a könyvvizsgáló ilyen hivatkozás mellett döntött.
– A pénzügyi kimutatások felügyeletéért felelős személyek eltérnek a pénzügyi kimutatások elkészítéséért felelős személyektől.
– A pénzügyi kimutatások könyvvizsgálatán kívül a könyvvizsgálónak helyi jogszabály által előírt egyéb jelentéstételi felelősségei is vannak.

FÜGGETLEN KÖNYVVIZSGÁLÓI JELENTÉS

Az ABC társaság tulajdonosai [vagy más megfelelő címzett] részére

A pénzügyi kimutatások könyvvizsgálatáról készült jelentés * 

Vélemény

Elvégeztük az ABC társaság („a Társaság”) pénzügyi kimutatásainak könyvvizsgálatát, amely pénzügyi kimutatások a 20X1. december 31-i fordulónapra készített pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásból, az ezen időponttal végződő évre vonatkozó átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatásból, a saját tőke változásainak kimutatásából és cash flow-kimutatásból, valamint a pénzügyi kimutatásokhoz fűzött kiegészítő megjegyzésekből állnak, beleértve a jelentős számviteli politikák összefoglalását.

Véleményünk szerint a mellékelt pénzügyi kimutatások minden lényeges szempontból valósan mutatják be (vagy „megbízható és valós képet adnak”) a Társaság 20X1. december 31-én fennálló pénzügyi helyzetét („helyzetéről”), valamint az ezen időponttal végződő évre vonatkozó pénzügyi teljesítményét („teljesítményéről”) és cash flow-it („cash flow-iról”), a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardokkal összhangban.

Vélemény alapja

Könyvvizsgálatunkat a nemzetközi könyvvizsgálati standardokkal összhangban hajtottuk végre. Ezen standardok értelmében fennálló felelősségeink bővebb leírását jelentésünk „A könyvvizsgálónak a pénzügyi kimutatások könyvvizsgálatáért való felelősségei” szakasza tartalmazza. Függetlenek vagyunk a Társaságtól azon etikai követelményekkel összhangban, amelyek a pénzügyi kimutatások általunk végzett könyvvizsgálata szempontjából relevánsak [joghatóság] területén, és eleget tettünk egyéb etikai felelősségeinknek ezekkel a követelményekkel összhangban. Meggyőződésünk, hogy az általunk megszerzett könyvvizsgálati bizonyíték elegendő és megfelelő ahhoz, hogy megalapozza véleményünket.

Figyelemfelhívás * 

Felhívjuk a figyelmet a pénzügyi kimutatások X. megjegyzésére, amely a Társaság gyártólétesítményében keletkezett tűz hatásait írja le. Véleményünk nincs minősítve e kérdés vonatkozásában.

Kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdések

Kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdések azok a kérdések, amelyek szakmai megítélésünk szerint a legjelentősebbek voltak a tárgyidőszaki pénzügyi kimutatások általunk végzett könyvvizsgálata során. Ezekkel a kérdésekkel a pénzügyi kimutatások egészének általunk végzett könyvvizsgálatával összefüggésben és az arra vonatkozó véleményünk kialakítása során foglalkoztunk; ezekre a kérdésekre vonatkozóan külön véleményt nem bocsátunk ki.

[Az egyes kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdések ismertetése a 701. témaszámú nemzetközi könyvvizsgálati standarddal összhangban.]

Egyéb kérdések

Az ABC társaság 20X0. december 31-ével végződő évre vonatkozó pénzügyi kimutatásait másik könyvvizsgáló ellenőrizte, aki ezekre a kimutatásokra vonatkozóan 20X1. március 31-én minősítés nélküli véleményt bocsátott ki.

Egyéb információk [vagy más megfelelő cím, mint például „A pénzügyi kimutatásokon és az azokra vonatkozó könyvvizsgálói jelentésen kívüli információk”]

[Jelentéstétel a 720. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standard jelentéstételi követelményeivel összhangban – lásd az 1. sz. szemléltető példát a 720. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standard 2. függelékében.]

A vezetés és az irányítással megbízott személyek felelősségei a pénzügyi kimutatásokért * 

[Jelentéstétel a 700. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standarddal összhangban – lásd az 1. sz. szemléltető példát a 700. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standardban.]

A könyvvizsgálónak a pénzügyi kimutatások könyvvizsgálatáért való felelősségei

[Jelentéstétel a 700. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standarddal összhangban – lásd az 1. sz. szemléltető példát a 700. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standardban.]

Jelentés egyéb jogi és szabályozói követelményekről

[Jelentéstétel a 700. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standarddal összhangban – lásd az 1. sz. szemléltető példát a 700. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standardban.]

A jelen független könyvvizsgálói jelentést eredményező könyvvizsgálat megbízásért felelős partnere [név].

[Aláírás a könyvvizsgáló cég nevében, a könyvvizsgáló saját neve vagy mindkettő, az adott joghatóság előírásainak megfelelően]

[A könyvvizsgáló címe]

[Dátum]

4. sz. függelék * 

(Hiv.: A8. bekezdés)

Szemléltető példa a vonatkozó pénzügyi beszámolási keretelvektől való eltérés miatti korlátozott véleményt, valamint figyelemfelhívó bekezdést tartalmazó könyvvizsgálói jelentésre


A jelen szemléltető könyvvizsgálói jelentés alkalmazásában a következő körülményeket tételezzük fel:

– Valós bemutatást előíró keretelveket alkalmazó tőzsdén nem jegyzett gazdálkodó egység teljes pénzügyi kimutatásainak könyvvizsgálata. A könyvvizsgálat nem csoportaudit (azaz a 600. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standard nem alkalmazandó).
– A pénzügyi kimutatásokat a gazdálkodó egység vezetése a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardokkal (általános célú keretelvek) összhangban készítette.
– A könyvvizsgálati megbízás feltételei a vezetés pénzügyi kimutatásokért való felelősségének a 210. témaszámú nemzetközi könyvvizsgálati standardban szereplő leírását tükrözik.
– A vonatkozó pénzügyi beszámolási keretelvektől való eltérés korlátozott véleményt eredményezett.
– A könyvvizsgálatra vonatkozó releváns etikai követelmények az adott joghatóság etikai követelményei.
– A megszerzett könyvvizsgálati bizonyíték alapján a könyvvizsgáló arra a következtetésre jutott, hogy nem áll fenn lényeges bizonytalanság olyan eseményekkel vagy feltételekkel kapcsolatban, amelyek jelentős kétséget vethetnek fel a gazdálkodó egységnek a vállalkozás folytatására való képességével kapcsolatban az 570. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standarddal összhangban.
– A pénzügyi kimutatások fordulónapja és a könyvvizsgálói jelentés dátuma között tűz ütött ki a gazdálkodó egység gyártólétesítményében, amelyet a gazdálkodó egység fordulónap utáni eseményként tett közzé. A könyvvizsgáló megítélése szerint a kérdés olyan fontosságú, amely alapvető abból a szempontból, hogy a felhasználók megértsék a pénzügyi kimutatásokat. A kérdés nem igényelt jelentős könyvvizsgálói figyelmet a tárgyidőszaki pénzügyi kimutatások könyvvizsgálata során.
– A könyvvizsgáló számára nem előírás és egyébként nem döntött úgy, hogy kommunikálja a kulcsfontosságú könyvvizsgálati kérdéseket a 701. témaszámú nemzetközi könyvvizsgálati standarddal összhangban.
A könyvvizsgáló a könyvvizsgálói jelentés dátuma előtt nem szerzett egyéb információkat.
– A pénzügyi kimutatások felügyeletéért felelős személyek eltérnek a pénzügyi kimutatások elkészítéséért felelős személyektől.
– A pénzügyi kimutatások könyvvizsgálatán kívül a könyvvizsgálónak helyi jogszabály által előírt egyéb jelentéstételi felelősségei is vannak.

FÜGGETLEN KÖNYVVIZSGÁLÓI JELENTÉS

Az ABC társaság tulajdonosai [vagy más megfelelő címzett] részére

A pénzügyi kimutatások könyvvizsgálatáról készült jelentés * 

Korlátozott vélemény

Elvégeztük az ABC társaság („a Társaság”) pénzügyi kimutatásainak könyvvizsgálatát, amely pénzügyi kimutatások a 20X1. december 31-i fordulónapra készített pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásból, az ezen időponttal végződő évre vonatkozó átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatásból, a saját tőke változásainak kimutatásából és cash flow-kimutatásból, valamint a pénzügyi kimutatásokhoz fűzött kiegészítő megjegyzésekből állnak, beleértve a jelentős számviteli politikák összefoglalását.

Véleményünk szerint a Korlátozott vélemény alapja szakaszban leírt kérdés hatásait kivéve a mellékelt pénzügyi kimutatások minden lényeges szempontból valósan mutatják be (vagy „megbízható és valós képet adnak”) az ABC társaság 20X1. december 31-én fennálló pénzügyi helyzetét („helyzetéről”), valamint az ezen időponttal végződő évre vonatkozó pénzügyi teljesítményét („teljesítményéről”) és cash flow-it („cash flow-iról”) a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardokkal összhangban.

Korlátozott vélemény alapja

A társaság rövid lejáratú forgalomképes értékpapírjai xxx értéken szerepelnek a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban. A vezetés nem végezte el ezeknek az értékpapíroknak a piaci értékelését, ehelyett bekerülési értéken mutatta ki azokat, ami eltérést jelent a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardoktól. A Társaság nyilvántartásai jelzik, hogy ha a vezetés elvégezte volna a forgalomképes értékpapírok piaci értékelését, a Társaság xxx nem realizált veszteséget jelenített volna meg a tárgyévi, átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatásban. Az értékpapírok könyv szerinti értékét a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban ugyanekkora összeggel csökkent volna 20X1. december 31-én, és a nyereségadó, a nettó eredmény, valamint a saját tőke ilyen sorrendben xxx, xxx és xxx összeggel csökkent volna.

Könyvvizsgálatunkat a nemzetközi könyvvizsgálati standardokkal összhangban hajtottuk végre. Ezen standardok értelmében fennálló felelősségeink bővebb leírását jelentésünk „A könyvvizsgálónak a pénzügyi kimutatások könyvvizsgálatáért való felelősségei” szakasza tartalmazza. Függetlenek vagyunk a Társaságtól azon etikai követelményekkel összhangban, amelyek a pénzügyi kimutatások általunk végzett könyvvizsgálata szempontjából relevánsak [joghatóság] területén, és eleget tettünk egyéb etikai felelősségeinknek ezekkel a követelményekkel összhangban. Meggyőződésünk, hogy az általunk megszerzett könyvvizsgálati bizonyíték elegendő és megfelelő ahhoz, hogy megalapozza korlátozott véleményünket.

Figyelemfelhívás – A tűzeset hatásai

Felhívjuk a figyelmet a pénzügyi kimutatások X. megjegyzésére, amely a Társaság gyártólétesítményeiben keletkezett tűz hatásait írja le. Véleményünk nincs minősítve e kérdés vonatkozásában.

A vezetés és az irányítással megbízott személyek felelősségei a pénzügyi kimutatásokért * 

[Jelentéstétel a 700. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standarddal összhangban – lásd az 1. sz. szemléltető példát a 700. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standardban.]

A könyvvizsgálónak a pénzügyi kimutatások könyvvizsgálatáért való felelősségei

[Jelentéstétel a 700. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standarddal összhangban – lásd az 1. sz. szemléltető példát a 700. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standardban.]

Jelentés egyéb jogi és szabályozói követelményekről

[Jelentéstétel a 700. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standarddal összhangban – lásd az 1. sz. szemléltető példát a 700. témaszámú (felülvizsgált) nemzetközi könyvvizsgálati standardban.]

[Aláírás a könyvvizsgáló cég nevében, a könyvvizsgáló saját neve vagy mindkettő, az adott joghatóság előírásainak megfelelően]

[A könyvvizsgáló címe]

[Dátum]