Magyar

 

Szabályzat

a Magyar Könyvvizsgálói Kamara által adományozható díjakról, elismerésekről * 

Módosítva 2020. július 17-én.

A Magyar Könyvvizsgálói Kamara (a továbbiakban: kamara) küldöttgyűlése a kamara által adományozható díjakról és elismerésekről az az alábbi szabályzatot alkotja:

I. A kamara által alapított díjak és elismerések

1. A kamara, mint köztestület az alábbi díjakat és elismeréseket alapítja:

1.1. Dr. Bartók Nagy András Életműdíj

1.2. Magyar Könyvvizsgálói Kamaráért Életműdíj

1.3. Magyar Könyvvizsgálói Kamaráért Érdemérem

1.4. Magyar Könyvvizsgálói Kamaráért Emlékplakett

1.5. Magyar Könyvvizsgálói Kamaráért Jubileumi Oklevél

1.1. Dr. Bartók Nagy András Életműdíj

Az életműdíj azoknak a természetes személyeknek adományozható, akik a könyvvizsgálat szakmai, tudományos, területén kiemelkedő munkát végeztek, hosszú időn keresztül elismerésre méltó tevékenységet folytattak, és ezzel a kamara, illetve a könyvvizsgálói szakma fejlődéséhez, hírnevének növeléséhez hozzájárultak.

Az életműdíj megjelenési formáját jelen szabályzat melléklete részletezi.

A díjazott fényképe a kamara székhelyén az életműdíj megnevezésével és az adományozás évének megjelölésével kifüggesztésre kerül.

1.2. Magyar Könyvvizsgálói Kamaráért Életműdíj

Az életműdíj azoknak a természetes személyeknek adományozható, akik a könyvvizsgálat szakmai, közéleti és társadalmi területén hosszú időn keresztül kiemelkedő és elismerésre méltó tevékenységet folytattak, és ezzel a kamara, illetve a könyvvizsgálói szakma hírnevének növeléséhez hozzájárultak.

Az életműdíj megjelenési formáját jelen szabályzat melléklete részletezi.

A díjazott fényképe a kamara székhelyén az életműdíj megnevezésével és az adományozás évének megjelölésével kifüggesztésre kerül.

1.3. A Magyar Könyvvizsgálói Kamaráért Érdemérem

Az érdemérem azoknak a természetes személyeknek adományozható, akik a könyvvizsgálat szakmai, közéleti és társadalmi területén legalább 10 évig kiemelkedő munkát végeztek, kifogástalan magatartást tanúsítottak és ezzel a kamara, illetve a könyvvizsgálói szakma hírnevének növeléséhez hozzájárultak.

Az érdemérem megjelenési formáját jelen szabályzat melléklete részletezi.

1.4. A Magyar Könyvvizsgálói Kamaráért Emlékplakett

A Magyar Könyvvizsgálói Kamaráért emlékplakett azoknak a leköszönő kamarai tisztségviselőknek, országos és területi szervezeti elnökségi tagoknak adományozható, akik a kamarában tisztséget már nem töltenek be, továbbá megbízatásuk ellátása során kiemelkedő érdemeket szereztek és ezzel hozzájárultak a kamara, illetve a könyvvizsgálói szakma fejlődéséhez, hírnevének növeléséhez. Az elismerés feltétele, hogy a fent nevezett tisztséget legalább 6 hónapig be kell tölteni.

Az emlékplakett megjelenési formáját jelen szabályzat melléklete részletezi.

1.5. A Magyar Könyvvizsgálói Kamaráért Jubileumi Oklevél

A Magyar Könyvvizsgálói Kamaráért 20 éves Jubileumi Oklevél azon kamarai munkavállalóknak adományozható, akik az adományozás évében legalább 20. éve állnak a kamarával folyamatosan munkaviszonyban és munkavégzésükkel hozzájárultak a kamara, illetve a könyvvizsgálói szakma fejlődéséhez, hírnevének növeléséhez.

Az oklevélen a díjazott neve, a díj adományozásának indoka, az adományozás éve, valamint a kamara elnökének aláírása kerül feltüntetésre.

A Magyar Könyvvizsgálói Kamaráért 10 éves Jubileumi Oklevél azon kamarai munkavállalóknak adományozható, akik az adományozás évében legalább 10. éve állnak a kamarával folyamatosan munkaviszonyban és munkavégzésükkel hozzájárultak a kamara, illetve a könyvvizsgálói szakma fejlődéséhez, hírnevének növeléséhez.

Az oklevélen a díjazott neve, a díj adományozásának indoka, az adományozás éve, valamint a kamara elnökének aláírása kerül feltüntetésre.

Az oklevél átadásának módjáról az elnökség határoz.

II. A kamara díjazó testülete

2. A jelen szabályzat 1.1. és 1.2. pontjában megjelölt életműdíjak adományozásáról a kamara díjazó testülete (a továbbiakban: testület) dönt.

3. A kamara díjazó testülete 5 tagból áll. A testület tagjait az elnökség 5 évre választja a kamarai tag könyvvizsgálók tagok, szenior könyvvizsgálók közül.

A testület tagjának megbízatása megszűnik, ha

a) megbízatásának időtartama lejárt,

b) lemondott,

c) az elnökség visszahívta,

d) a kamarai tagsága, szenior könyvvizsgálói jogviszonya megszűnt,

e) elhalálozott.

A testület munkáját a kamara elnöke felügyeli, aki a testület ülésén tanácskozási joggal rendelkező állandó meghívottként részt vehet.

4. Az elnököt a tagok maguk közül választják meg nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel. A testület elnöke jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálói tevékenységet nem szüneteltető kamarai tag könyvvizsgáló lehet. A választásban az érintett tag is részt vesz. A testület ügyviteléért és jelen szabályzatban foglaltak szerinti működéséért az elnök felelős. Az elnök szervezi és irányítja a testület munkáját, képviseli a testületet. Az elnök – akadályoztatása esetén – helyettesítésével bármelyik tagot megbízhatja. Ha az elnök ebben akadályoztatva lenne, a tagok maguk közül jelölik ki azt a személyt, aki az elnököt – akadályoztatásáig – helyettesíti. Ha az elnöki tisztség bármely okból megüresedik, a testület 90 napon belül köteles a tagjai közül új elnököt megválasztani. E célból a testület ülését bármelyik tag jogosult összehívni.

5. A testület szükség szerint ülésezik. A testület üléseit az elnök hívja össze. Az ok és a cél megjelölésével a testület bármelyik tagja írásban kérheti az elnöktől a testület ülésének az összehívását. Ez esetben az elnök 8 napon belül köteles intézkedni a testület ülésének 30 napon belüli időpontra való összehívásáról. Ha az elnök az ülés összehívására vonatkozó kérelemnek nem tenne eleget, az ülés összehívását kezdeményező tag maga jogosult az ülést összehívni. A testületi ülésre a tagokat a hely, időpont és a napirend közlésével kell meghívni. A testületi ülés összehívása történhet szóban vagy elektronikus úton. Az összehívás és a bizottsági ülés napja között lehetőleg legalább 7 napnak kell lennie. Szükség esetén a testület ülését rövidebb határidővel is össze lehet hívni, de ez esetben is közölni kell a napirendet, illetve a sürgős összehívás okát.

6. A testületi ülés akkor határozatképes, ha azon a tagok közül legalább 3 fő jelen van.

A testület üléseit az elnök vezeti. A testület a határozatait nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel hozza meg azzal, hogy minden tagnak egy szavazata van. Az érvényes határozathoz a testület ülésén jelen lévő tagok többségének a szavazata szükséges. Ha a testület ülésén csak 3 tag van jelen, érvényes határozat csak a jelen lévők egyhangú döntésével hozható. Nem vehet részt az adott életműdíj adományozására vonatkozó döntéshozatali eljárásban az a tag, akit életműdíjra jelöltek, vagy akinek a Polgári Törvénykönyv szerinti közeli hozzátartozóját életműdíjra jelölték.

A testületi ülés megtartható úgy is, hogy azon a tagok és a meghívottak nem közvetlen személyes jelenléttel, hanem arra alkalmas, az egymás közötti párbeszédet, illetve vitát korlátozás nélkül lehetővé tevő elektronikus hírközlő eszköz közvetítésével vesznek részt.

7. A testületi ülésről jegyzőkönyvet kell készíteni, melyet az elnök, és a főtitkári hivatal által biztosított jegyzőkönyvvezető írnak alá. A jegyzőkönyvet aláírást és a hitelesítést követően 15 napon belül meg kell küldeni a kamara főtitkárának.

III. A díjak, elismerések adományozásának eljárási szabályai

A Dr. Bartók Nagy András Életműdíj és a Magyar Könyvvizsgálót Kamumén élelműdíj adományozása

8. A jelen szabályzat 1.1. és 1.2. pontjában megjelölt életműdíjak évente egy alkalommal, életműdíjanként legfeljebb 1–1 személynek adományozhatóak. Előzőeken túlmenően évente 11 posztumusz életműdíj is adható.

9. A díjazandó személyekre a küldöttek tehetnek javaslatot a testület által minden év március 31-éig elektronikus úton megküldött jelölőlapok kitöltésével. A jelölőlapokon érvényesen 1 –1 élő és 1–1 elhalálozott személy jelölhető. A jelölőlapokat tárgyév május 15. napjáig beérkezően elektronikusan (szkennelt formában), postai úton, vagy személyesen juttathatók el a testületnek címezve a kamara főtitkári hivatalába.

10. A testület a beérkezett jelölőlapok alapján tárgyév június 15-éig dönt az életműdíjak odaítéléséről, melynek során a jelölések szerinti erősorrendhez nincs kötve, a testület jogosult a jelölőlapokon nem szereplő személynek is életműdíjat adományozni. Az életműdíjak megfelelő jelölt hiányában nem ítélhetők oda. Ugyanazon személy kizárólag egy alkalommal és csak egy életműdíjban részesülhet.

11. Az életműdíjakat a kamara elnöke ünnepélyes keretek között adja át a tárgyévben megrendezett országos könyvvizsgálói konferencián.

A Magyar Könyvvizsgálói Kamaráért Érdemérem és a Magyar Könyvvizsgálói Kamaráért Emlékplakett adományozása

12. A jelen szabályzat 1.3. és 1.4. pontjában megjelölt érdemérem és emlékplakett adományozására megfelelő jelölt(ek) esetén a kamarai elnöki kabinet tehet javaslatot. Az érdemérem és az emlékplakett adományozásáról, az adományozottak létszámáról, az átadás időpontjáról és helyszínéről a kamara elnöksége tárgyév június 30-áig dönt azzal, hogy az érdemérem és az emlékplakett posztumusz is odaítélhető. Ugyanazon személy részére kizárólag egy alkalommal és csak egy érdemérem vagy emlékplakett adományozható.

A Magyar Könyvvizsgálói Kamaráért Jubileumi Oklevél adományozása

13. A jelen szabályzat 1.6. pontjában megjelölt oklevél adományozására megfelelő jelölt(ek) esetén a kamarai elnöki kabinet tehet javaslatot.

Az oklevél adományozásáról, az adományozottak létszámáról, az átadás időpontjáról és helyszínéről a kamara elnöksége tárgyév március 31-ig dönt.

IV. Záró rendelkezések

14. Jelen szabályzat 2017. május 15-én lép hatályba azzal, hogy rendelkezéseit a 15. pontban részletezett eltérésekkel a hatályba lépést követően megkezdett jelölési és döntéshozatali eljárásokra kell alkalmazni. Jelen szabályzat hatályba lépésével egyidejűleg a 2004. december 4-én elfogadott „Dr. Bartók Nagy András életműdíj szabályzata” hatályát veszíti.

15. A Dr. Bartók Nagy András Életműdíjnak a jelen szabályzat hatályba lépésekor folyamatban lévő jelölési eljárása során a 2004. december 4-én elfogadott „Dr. Bartók Nagy András életműdíj szabályzata” vonatkozó előírásainak megfelelően kell eljárni. Jelen szabályzat hatályba lépésének évében a testület május 31-éig küldi meg a küldöttek részére a Magyar Könyvvizsgálói Kamaráért Életműdíjjal kapcsolatos jelölőlapokat, melyek visszaküldési határideje június 15-e. A testület az 1.1. és 1.2. pontjában megjelölt életműdíjak adományozásáról 2017. évben július 15-éig dönt. A Magyar Könyvvizsgálói Kamaráért Érdemérem, a Magyar Könyvvizsgálói Kamaráért Emlékplakett és a Magyar Könyvvizsgálói Kamaráért Jubileumi Oklevél 2017. évi adományozásáról az elnökség 2017. június 30-ig dönt.

16. A 2020. július 17-én elfogadott módosítások 2020. július 31. napján lépnek hatályba azzal, hogy a 3. pont rendelkezéseit 2019. május 1-jétől alkalmazni kell.

Záradék

Alulírott Dr. Pál Tibor elnök aláírásommal igazolom, hogy jelen szabályzat egységes szerkezetbe foglalt szövege megfelel a szabályzatmódosítások alapján hatályos tartalmának.

A MAGYAR KÖNYVVIZSGÁLÓI KAMARA ÁLTAL ADOMÁNYOZHATÓ DÍJAKRÓL, ELISMERÉSEKRŐL SZÓLÓ SZABÁLYZAT MELLÉKLETE

a kamara által alapított emlékérmek megjelenési formájáról

1. Dr. Bartók Nagy András életműdíj

Az életműdíj kerek alakú kisplasztika, amely ezüstből készült, 100 mm átmérőjű érme. Az érme egyik oldalán Dr. Bartók Nagy András könyvvizsgáló arcmása, aláírása és a neve látható. Az érme másik oldalán „A könyvvizsgálat érdekében végzett kiemelkedő tevékenységért” felirat, a díjazott neve, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara neve és logója, valamint az adományozás éve olvasható. A díjjal járó oklevélen a díjazott neve, a díj adományozásának indoka, az adományozás éve, valamint a kamara elnökének aláírása kerül feltüntetésre.

2. Magyar Könyvvizsgálói Kamaráért Életműdíj

Az életműdíj kerek alakú kisplasztika, amely ezüstből készült, 60 mm átmérőjű érme. Az érme egyik oldalán „A Magyar Könyvvizsgálói Kamaráért Életműdíj” felirat, valamint a Magyar Könyvvizsgálói Kamara emblémája látható. Az érme másik oldalán „A könyvvizsgálat érdekében végzett kiemelkedő tevékenységért” felirat, a díjazott neve, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara neve és logója, valamint az adományozás éve olvasható. A díjjal járó oklevélen a díjazott neve, a díj adományozásának indoka, az adományozás éve, valamint a kamara elnökének aláírása kerül feltüntetésre.

3. Magyar Könyvvizsgálói Kamaráért Érdemérem

Az érdemérem kerek alakú kisplasztika, amely ezüstből készült, 42,5 mm átmérőjű érme. Az érme egyik oldalán „A Magyar Könyvvizsgálói Kamaráért érdemérem” felirat, valamint a Magyar Könyvvizsgálói Kamara emblémája látható. Az érme másik oldalán „A könyvvizsgálat érdekében végzett kiemelkedő tevékenységért” felirat, a díjazott neve, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara emblémája, valamint az adományozás éve olvasható. A díjjal járó oklevélen a díjazott neve, a díj adományozásának indoka, az adományozás éve, valamint a kamara elnökének aláírása kerül feltüntetésre.

4. Magyar Könyvvizsgálói Kamaráért Emlékplakett

Az emlékplakett 42,5 mm átmérőjű ezüst emlékérme, melynek egyik oldalán a kamara logója, másik oldalán a „A kamara érdekében kifejtett munkájának elismeréséül részére” vésett szöveg olvasható. Az emlékplakett védőkapszulában, kék velúrtokban kerül átadásra.

A díjjal járó oklevélen a díjazott neve, a díj adományozásának indoka, az adományozás éve, valamint a kamara elnökének aláírása kerül feltüntetésre.