Módosítva 2021. április 16-án, 2022. május 13-án és 2024. május 3-án.
1. Szakmai kompetencia vizsgát tehet az a könyvvizsgáló jelölt, aki igazolja, hogy letöltötte a Magyar Könyvvizsgálói Kamaráról, a könyvvizsgálói tevékenységről, valamint a könyvvizsgálói közfelügyeletről szóló 2007. évi LXXV. törvény 97. § (2) bekezdésében meghatározott gyakorlati időt, amely a könyvvizsgáló jelölt névjegyzékbe vételétől számított legalább három, legfeljebb hat év. A gyakorlati idő letöltéséről szóló igazolást kérelmezni kell. Az igazolás kiadásának tekintetében a kamara oktatási bizottsága jár el. Az ismételt kamarai tagfelvétel kezdeményezése esetén szakmai kompetencia vizsgát köteles továbbá tenni az a természetes személy, akinek a kamarai tagsága a fegyelmi eljárás keretében történő kizárásával, vagy a közfelügyeleti hatóságnak, a kamara minőségellenőrzési bizottságának jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálói tevékenység gyakorlásától történő eltiltásról szóló határozata alapján szűnt meg.
2. Az 1. pontban foglaltakon túlmenően – a kamarai tagfelvételi követelmények teljesítése céljából – szakmai kompetencia vizsgát köteles tenni az a természetes személy is, akinek kamarai tagsága két évnél régebben szűnt meg, valamint az, akinek kamarai tagsága korábbiakban már legalább két alkalommal megszűnt, feltéve, hogy a kamarai tagsági viszony újbóli létesítésének jogi akadálya nincs.
3. A szakmai kompetencia vizsga letételének engedélyezése iránti eljárásban első fokon a kamara oktatási bizottsága jár el. A szakmai kompetencia vizsga letételének engedélyezése iránti kérelem az oktatási bizottsághoz címezve a főtitkári hivatalnál, vagy az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló törvényben meghatározott elektronikus úton terjeszthető elő. Az engedélyezési eljárás során a kérelmet a jelentkezést követő első bizottsági ülésen, de legkésőbb 30 napon belül kell elbírálni azzal, hogy hiánypótlási felhívás a kérelem beérkezésétől számított 10 napon belül bocsátható ki. A hiánypótlásra irányuló felhívástól az annak teljesítéséig terjedő idő az ügyintézési határidőbe nem számít be.
4. Az engedélyt meg kell adni a természetes személynek, ha az megfelel az 1. vagy a 2. pontban foglaltaknak és mentori díjtartozása nem áll fenn.
5. A kérelmet elutasító határozat ellen a kérelmező annak közlésétől számított 15 napon belül fellebbezéssel élhet, melyet a kamara elnökséghez címezve a főtitkári hivatalnál kell benyújtani. Az elnökség a fellebbezésről annak beérkezését követő 60 napon belül határoz.
6. A szakmai kompetenciavizsga engedélyezésének eljárása a jogorvoslati eljárásra is kiterjedően díjmentes.
A szakmai kompetencia vizsga eljárási rendje, tartalmi követelményei
7. A szakmai kompetencia vizsga írásbeli és szóbeli vizsgából áll, melyekre egy vizsgaidőpontban kerül sor. Az oktatási bizottság évente legalább 3 vizsgaidőpontot jelöl ki, melyeket a kamara honlapján közzétesz.
8. A vizsgázónak a szakmai kompetencia vizsgára a vizsgajelentkezési lap megküldésével, vagy elektronikus úton kell jelentkeznie, legalább a vizsgát megelőző 30 nappal.
9. A szakmai kompetencia vizsga díjköteles. A szakmai kompetencia vizsga mindenkori díját a kamara elnöksége állapítja meg és a díjat a vizsgára jelentkezéskor a kamara központi számlájára kell megfizetni. A kamara a szakmai kompetencia vizsga szervezésével és a vizsgáztatással kapcsolatos feladatokat a vizsgázók által befizetett díjtételekből finanszírozza.
10. Amennyiben a vizsgázó a szakmai kompetencia vizsgán nem jelenik meg, a szakmai kompetencia vizsgára a vizsgadíj újbóli megfizetése mellett ismételten jelentkeznie szükséges.
11.
12. A szakmai kompetencia vizsgát az oktatási bizottság által felkért vizsgabizottság előtt kell letenni. A vizsgabizottság elnökből és két tagból áll. Az elnököt az okleveles könyvvizsgálói képzés vizsgaelnöki listájából kell választani, a két tagot a jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálói tevékenységet nem szüneteltető tagsági jogállású kamara tagok közül az oktatási bizottság jelöli ki.
13. A szakmai komptencia vizsga írásbeli vizsga része a könyvvizsgálati ismeretek alkalmazását kéri számon, amely során a vizsgázónak egy gyakorlati példát kell kidolgoznia 60 perc időtartamban.
Az írásbeli vizsga során a vizsgázó az eredményességének fokozása érdekében az oktatási bizottság által engedélyezett segédeszközöket (technikai eszközöket, standardokat, kiadványokat, felj egyzéseket) használhat.
14. A szakmai kompetencia vizsga szóbeli vizsga része során a vizsgázó az írásbeli vizsga keretében ugyanaznap kidolgozott és megoldott gyakorlati példát szóban bemutatja és ismerteti a vizsgabizottságnak, valamint válaszol a vizsgabizottság egyéb, a könyvvizsgálati tevékenységgel kapcsolatos kérdéseire. A szóbeli vizsgán a vizsgabizottságnak meg kell győződnie arról, hogy a jelölt szakmai elméleti és gyakorlati ismeretei, tájékozottsága, és egyéb kvalitásai alkalmassá teszik-e a könyvvizsgálói szakma hivatásszerű végzésére.
15. A szakmai kompetencia vizsga befejezése után a vizsgabizottság egységesen értékeli az írásbeli és szóbeli vizsgát és minősíti a vizsgázó teljesítményét. Véleményeltérés esetén a vizsgabizottság elnökének véleménye dönt. A szakmai kompetencia vizsga eredményével kapcsolatban jogorvoslatnak helye nincs.
16. A szakmai kompetencia vizsga során a vizsgabizottság a vizsgázó teljesítményét „nem felelt meg” vagy „megfelelt” vizsgaeredménnyel minősíti. A vizsga eredményét a vizsgabizottság elnöke rögzíti a vizsgajegyzőkönyvben. A vizsga befejezéseként a vizsgajegyzőkönyvet a vizsgabizottság elnöke és tagjai aláírják, és az eredményt kihirdetik, továbbá a vizsgadokumentumokat a kamara főtitkári hivatalának átadják.
17. A vizsgabizottság intézkedése vagy mulasztása esetén a vizsgázó jogorvoslattal élhet, az intézkedéstől vagy mulasztástól számított 15 napon belül. A kérelmek elbírálásáról a kamara oktatási bizottsága dönt.
18. A szakmai kompetencia vizsga az első sikertelen vizsgát követően legfeljebb három alkalommal ismételhető meg. A harmadik sikertelen ismétlő vizsgát követően 1 év elteltével lehet újra vizsgára jelentkezni.
19. A szakmai kompetencia vizsga követelményeinek teljesítéséről igazolást a kamara oktatási bizottsága ad. Az igazolást az oktatási bizottság elnöke és a szakami kompetencia vizsgát lefolytató vizsgabizottság elnöke írja alá.
20. Jelen szabályzat 2019. január 1-jén lép hatályba azzal, hogy rendelkezéseit a 21. pontban megjelölt kivételekkel az azt követően előterjesztett szakmai kompetencia vizsga letétele iránti engedélyezési kérelmekre és az azok kapcsán szervezett szakmai kompetencia vizsgákra kell alkalmazni. Jelen szabályzat hatályba lépésével egyidejűleg a 2012. május 12-én elfogadott és hatályba lépett szakmai minősítő vizsgaszabályzat és mellékletei hatályukat vesztik. Jelen szabályzat 2021. április 16-án elfogadott módosítása 2021. április 23-án lép hatályba azzal, hogy a módosított rendelkezést a 2020. november 27-ét követően előterjesztett szakmai kompetencia vizsga letétele iránti engedélyezési kérelmekre kell alkalmazni. Jelen szabályzat 2022. május 13-án elfogadott módosításai 2022. június 1-jén lépnek hatályba. Jelen szabályzat 2024. május 3-án elfogadott módosításai 2024. május 31-én lépnek hatályba. Jelen szabályzat 11. pontja 2024. május 31-ével hatályát veszíti, e pont rendelkezései az ezt követően megszervezett szakmai kompetencia vizsgákra nem alkalmazhatóak.
21. Azon vizsgázók, akik a szakmai kompetencia vizsgát 2019. évben teszik le, nyilatkozatuktól függően jelen szabályzat, illetve a 2012. május 12-én elfogadott és hatályba lépett szakmai minősítő vizsgaszabályzat szerinti előírások és vizsgaeljárási rend alapján is teljesíthetik a szakmai kompetencia vizsgát.
Záradék
Alulírott Dr. Pál Tibor elnök a jelen egységes szerkezetbe foglalt szakmai kompetencia vizsgaszabályzat aláírásával igazolom, hogy a szakmai kompetencia vizsgaszabályzat egységes szerkezetbe foglalt szövege megfelel a szabályzat-módosítások alapján hatályos tartalmának.
Budapest, 2022. június 2.
Dr. Pál Tibor
elnök