Magyar

 

Magyar Könyvvizsgálói Kamara

a pártoló személyi, pártoló szervezeti és a szenior könyvvizsgálói jogviszony létesítésének, megszüntetésének részletes szabályairól * 

Módosítva 2019. november 8-án.

A Magyar Könyvvizsgálói Kamara (a továbbiakban: kamara) elnöksége a Magyar Könyvvizsgálói Kamaráról, a könyvvizsgálói tevékenységről, valamint a könyvvizsgálói közfelügyeletről szóló 2007. évi LXXV. törvény (a továbbiakban: Kkt.) 116. § d) pontja és a kamarai alapszabály 290. i) pontja alapján a pártoló személyek, pártoló szervezetek és szenior könyvvizsgálók nyilvántartásba vételéről és törléséről a következő szabályzatot alkotja.

I. BEVEZETÉS

1. A Kkt. 146/A. § (1) bekezdése értelmében a kamara az alapszabályában és egyéb önkormányzati szabályzatában meghatározott feltételekkel pártoló személyi, pártoló szervezeti és szenior könyvvizsgálói jogviszonyt létesíthet.

2. A Kkt. 146/A. § (2) bekezdése alapján a pártoló személy, a pártoló szervezet és a szenior könyvvizsgáló kamarai nyilvántartásba vétele és a nyilvántartásból való törlése tekintetében első fokon a kamara felvételi bizottsága (a továbbiakban: bizottság) jár el, amely a pártoló személyi, a pártoló szervezeti és a szenior könyvvizsgálói jogviszony fennállásáról igazolást ad.

II. A NYILVÁNTARTÁSBA VÉTELI ELJÁRÁSOK KÖZÖS SZABÁLYAI

3. A pártoló személy, a pártoló szervezet és a szenior könyvvizsgáló kamarai nyilvántartásba vétele iránti eljárás során a kapcsolattartás írásban vagy az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló törvényben (a továbbiakban: Eüsztv.) meghatározott elektronikus úton történhet.

4. A nyilvántartásba vételi eljárások díjmentesek.

5. A felvételi bizottság a kérelemről annak főtitkári hivatalhoz történő beérkezésétől számított 60 napon belül testületi ülésen, tárgyaláson kívül határoz. Amennyiben a határozathozatal testületi ülés hiányában az előzőek szerinti ügyintézési határidőn belül nem lehetséges, a felvételi bizottság a határidő letelte utáni első testületi ülésen hozza meg érdemi döntését.

6. Ha a kérelmező a kérelmet hiányosan nyújtotta be, vagy a tényállás további tisztázásra szorul, a felvételi bizottság a kérelem beérkezésétől számított 22 napon belül megfelelő határidő megjelölésével és a mulasztás következményeire történő figyelmeztetés mellett a kérelmezőt hiánypótlásra/nyilatkozattételre hívja fel.

A hiánypótlásra/nyilatkozattételre irányuló felhívástól az annak teljesítéséig terjedő idő az ügyintézési határidőbe nem számít be.

7. Ha a kérelmező a hiánypótlásra/nyilatkozattételre szóló felhívásnak nem tett eleget és az erre megállapított határidő meghosszabbítását nem kérte, a kérelmet a felvételi bizottság elutasítja/az eljárást megszünteti.

8. A nyilvántartásba vételi kérelmet elutasító határozat ellen a kérelmező annak közlésétől számított 15 napon belül a kamara elnökségéhez írásban, vagy az Eüsztv.-ben meghatározott elektronikus úton fellebbezhet. Az elnökség a fellebbezésről annak beérkezését követő 60 napon belül testületi ülésen, tárgyaláson kívül határoz.

9. A pártoló személyi, a pártoló szervezeti és a szenior könyvvizsgálói jogviszony a nyilvántartásba vételi kérelemnek helyt adó határozat napjával keletkezik.

10. A felvételi bizottság a pártoló személyi, a pártoló szervezeti és a szenior könyvvizsgálói jogviszony fennállásáról igazolást ad ki.

III. A PÁRTOLÓ SZEMÉLYI JOGVISZONY LÉTESÍTÉSÉNEK KÜLÖNLEGES ELŐÍRÁSAI

11. A pártoló személyi jogviszonyt létesíteni kívánó kérelmező (a jelen fejezet alkalmazásában a továbbiakban: kérelmező) 30 napnál nem régebbi hatósági bizonyítvánnyal köteles igazolni annak tényét, hogy büntetlen előéletű.

12. Kérelmező a kérelmében nyilatkozni köteles arról, hogy:

a) kamara működését, célkitűzéseit a kamarába pártoló személyként való jelentkezésével támogatni kívánja;

b) vállalja a kamera alapszabálya és egyéb önkormányzati szabályzatai rá vonatkozó előírásainak betartását;

c) vállalja a pártoló kamarai díj megfizetését.

13. A nyilvántartásba vételi kérelemhez csatolni kell az aa)–ab) szerinti okiratokat vagy a b) pontban megjelölt okiratokat:

aa) Az okleveles könyvvizsgálói szakképesítést igazoló oklevél vagy mérlegképes könyvelői oklevél, bizonyítvány, és

ab) a könyvviteli szolgáltatás végzésére jogosító minisztériumi engedély.

b) Az ACCA (Association of Chartered and Certified Accountants) végzettséget és member vagy fellow regisztrációt igazoló okirat.

IV. A PÁRTOLÓ SZERVEZETI JOGVISZONY LÉTESÍTÉSÉNEK KÜLÖNLEGES ELŐÍRÁSAI

14. A pártoló szervezeti jogviszonyt létesíteni kívánó kérelmező (a jelen fejezet alkalmazásában a továbbiakban: kérelmező) a kérelmében nyilatkozni köteles arról, hogy:

a) kamara működését, célkitűzéseit a kamarába pártoló szervezetként való jelentkezésével támogatni kívánja;

b) vállalja a kamara alapszabálya és egyéb önkormányzati szabályzatai rá vonatkozó előírásainak betartását;

c) vállalja a pártoló szervezeti kamarai díj megfizetését.

15. Kérelmezőnek a kérelmében meg kell jelölnie legalább egy olyan tagját, munkavállalóját, vezető tisztségviselőjét, aki megfelel a kamarai alapszabály 451.b) pontjában meghatározott feltételeknek.

16. Kérelmezőnek igazolnia kell, hogy a tevékenységi köre és a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 151. § (1) bekezdés b) pontja alapján könyvviteli szolgáltatás nyújtására jogosult.

V. A SZENIOR KÖNYVVIZSGÁLÓI JOGVISZONY LÉTESÍTÉSÉNEK KÜLÖNLEGES ELŐÍRÁSAI

17. A szenior könyvvizsgálói jogviszonyt létesíteni kívánó kérelmező (a jelen fejezet alkalmazásában a továbbiakban: kérelmező) a kérelmében nyilatkozni köteles arról, hogy büntetlen előéletű.

18. Kérelmező köteles hitelt érdemlően igazolni, hogy az öregségi teljes nyugdíjra jogosultságot szerzett (amennyiben a 65. életévét nem töltötte még be).

19. Kérelmező a kérelmében nyilatkozni köteles arról, hogy vállalja:

a) a kamara alapszabálya és egyéb önkormányzati szabályzatai rá vonatkozó előírásainak betartását;

b) a szenior könyvvizsgálói kamarai díj megfizetését.

VI. PÁRTOLÓ SZEMÉLYEK, PÁRTOLÓ SZERVEZETEK ÉS A SZENIOR KÖNYVVIZSGÁLÓK NYILVÁNTARTÁSÁBÓL VALÓ TÖRLÉS

20. A pártoló személy, pártoló szervezet, szenior könyvvizsgáló köteles haladéktalanul, de legkésőbb 15 napon belül a felvételi bizottság részére bejelenteni, ha a kamara által nyilvántartásba vett adataiban változás következett be vagy a kamarai alapszabály IX. fejezetében foglalt nyilvántartásba vételi feltételeknek a továbbiakban már nem felel meg.

21. A felvételi bizottság a pártoló személyt, pártoló szervezetet, szenior könyvvizsgálót törli a vonatkozó kamarai nyilvántartásból

a) a pártoló személy, pártoló szervezet, szenior könyvvizsgáló kérésére;

b) ha az érintett pártoló személy, pártoló szervezet, szenior könyvvizsgáló a kamarai alapszabály IX. fejezetében foglalt nyilvántartásba vételi feltételeknek a továbbiakban már nem felel meg;

c) ha az érintett pártoló személy, pártoló szervezet, szenior könyvvizsgáló a kamara alapszabálya és egyéb önkormányzati szabályzatai rá vonatkozó előírásait felróhatóan megszegi;

d) a kamarai díjfizetési kötelezettségének határidőben nem tesz eleget;

e) a pártoló személy, szenior könyvvizsgáló halálával, a pártoló szervezet jogutód nélküli megszűnésével.

22. A nyilvántartásból való törlési eljárásokra a jelen szabályzat II. fejezetében rögzítettek megfelelően irányadóak (kapcsolattartás, díjmentesség, ügyintézési határidő, hiánypótlásra/nyilatkozattételre felhívás, jogorvoslati lehetőség).

23. A nyilvántartásból való törléssel egyidejűleg a jogviszony fennállásáról szóló igazolás visszavonásra kerül.

VII. ZÁRÓ RENDELKEZÉS

24. Jelen szabályzat 2019. április 15-én lép hatályba. Jelen szabályzat 2019. november 8-án elfogadott módosítása 2019. november 15-én lép hatályba.

Záradék

Alulírott dr. Pál Tibor elnök aláírásommal igazolom, hogy jelen szabályzat szövege megfelel a kamara elnöksége által elfogadott szabályzatnak.

Budapest, 2019. november 25.