Magyar

 

17/2018. (VII. 24.) MTA elnöki határozat

a Domus ’Collegium Hungaricum’ működésének és az általa nyújtott szolgáltatások igénybevételének rendjéről

I. A Magyar Tudományos Akadémiáról szóló 1994. évi XL. törvény 14. §-ában és a Magyar Tudományos Akadémia Elnökségének 32/2009. (VI. 23.) sz. állásfoglalásában biztosított jogkörömben eljárva, a Domus ’Collegium Hungaricum’ működésének és az általa nyújtott szolgáltatások igénybevételének rendjét a jelen határozatban és annak függelékében (a továbbiakban együttesen: határozat) foglaltak szerint határozom meg.

II. A határozatot az Akadémiai Értesítőben kell közzétenni, valamint a Magyar Tudományos Akadémia Titkársága és az akadémiai köztestületi költségvetési szervek dolgozói számára a helyben szokásos módon kell kihirdetni és hozzáférhetővé tenni.

Melléklet a 17/2018.(VII. 24.) MTA elnöki határozat

A Domus ’Collegium Hungaricum’ működésének és az általa nyújtott szolgáltatások igénybevételének rendjéről

A Magyar Tudományos Akadémiáról szóló 1994. évi XL. törvény 14. §-ában, és a Magyar Tudományos Akadémia Elnökségének 32/2009. (VI. 23.) sz. állásfoglalásában biztosított jogkörömben eljárva a Domus ’Collegium Hungaricum’ működésének és az általa nyújtott szolgáltatások igénybevételének rendjét a következők szerint határozom meg.

A határozat hatálya

1. § (1) A határozat hatálya a Magyar Tudományos Akadémia (a továbbiakban: Akadémia, MTA) által alapított és irányítása alá tartozó MTA Üdülési Központ által üzemeltetett Domus ’Collegium Hungaricum’ (a továbbiakban: DCH) működésére és az általa nyújtott szolgáltatások igénybevételére terjed ki.

Értelmező rendelkezések

2. § E határozat alkalmazásában:

a) Térítésmentesen igényjogosult: a Domus Hungarica Scientianum et Artium Ösztöndíjrendszer (továbbiakban: Domus Program) azon ösztöndíjasa, valamint az MTA azon külső tagja, aki az Akadémiával való kapcsolattartás céljából évente legfeljebb 14 napon át Budapesten tartózkodik, illetve Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottság (MTK EB) megbízásából a Határon Túli Magyarok Titkársága (HTMT) által szervezett, illetve támogatott rendezvényre érkező meghívott.

b) Térítéses igényjogosult: a térítésmentesen igényjogosult hozzátartozója, továbbá nem MTA meghívással érkező külső köztestületi tag, magyar vagy magyar vonatkozású intézmények, tudományos műhelyek alkalmazottja, illetve vele utazó hozzátartozója, tiszteleti tagok.

c) Külsős: azon külföldi vagy belföldi állampolgár, akinek tevékenysége az MTA szervezetéhez vagy bármely magyarországi felsőoktatási intézményhez kötődik.

d) Hozzátartozó: az igényjogosult házastársa, élettársa, önálló keresettel nem rendelkező gyermeke, valamint az igényjogosulttal vagy az igényjogosult házastársával, élettársával együtt érkező, önálló keresettel nem rendelkező unokája. Hozzátartozónak minősül az örökbefogadott, a mostoha és a nevelt gyermek, unoka is.

e) Férőhely: a DCH befogadóképességének ágyban meghatározott természetes mérőszáma.

f) Szabad férőhely: a térítésmentesen és térítésesen igényjogosultak elhelyezésén túl fennmaradó szabad szálláshely.

g) Térítési díj: a DCH-ban igénybe vett férőhelyek, valamint a DCH által nyújtott egyéb szolgáltatások (parkolás, telefondíj, stb.) ellenértéke.

h) Gyermek térítési díj: a DCH szolgáltatás igénybevételének évében betöltött 18 éves korig illeti meg a szolgáltatás igénybe vevőjét.

A DCH rendeltetése

3. § (1) A Budapest 32717/2 hrsz. (természetben: 1146 Budapest, Abonyi utca 10.) ingatlan az 1320/2011 (IX.20) Kormány határozata egyes állami vagyonba tartozó ingatlanok ingyenes tulajdonba adásáról alapján az Akadémia tulajdonába került a Domus Program működtetése céljából.

(2) A DCH az MTK EB székháza, a határainkon túli magyar tudományosság központja, amelynek feladata az MTA külföldi magyar tudományosság programjának kiszolgálása.

(3) A DCH az igényjogosultak szálláshelye és tudományos műhely, amely helyszínt biztosít a Domus Program és az MTK EB megbízásából a HTMT által szervezett vagy támogatott rendezvényeknek.

(4) Az Akadémia a tudományos és művészeti területen végzendő kutatásokra érkező ösztöndíjasokat segíti tudományos kapcsolatteremtéseikben azáltal, hogy előadásokat, szemináriumokat szervez, melyekre meghívja az adott téma, vagy szakterület jeles hazai képviselőit.

A DCH elhelyezkedése

4. § A négyszintes épület – alagsor és 3 emelet – 36 szobával, összesen 69 (48 normál+21 pótágy) 2 irodával, recepcióval, közösségi helyiségekkel, könyvtárszobával és rendezvénytermekkel Budapesten, a 1146 Budapest, Abonyi utca 10. szám alatt helyezkedik el, folyamatos nyitva tartással az év minden napján, házirendben meghatározott recepció szolgálattal.

A DCH felügyeletét, működését irányító testületek

5. § (1) A DCH üzemeltetését 2018. január 1-jétől a Magyar Tudományos Akadémia Üdülési Központja (a továbbiakban: MTA ÜK) látja el, a DCH az MTA ÜK szervezeti egysége. Az MTA Titkársága Szervezeti és Működési Szabályzata alapján az MTA Üdülési Központ szakmai irányítója az MTA Titkárság gazdasági igazgatója.

(2) A DCH szakmai felügyeletét az MTK EB elnöke gyakorolja a HTMT szervezetén keresztül. A HTMT az MTA Titkársága SzMSz-e szerint az alábbi, a DCH működésével szorosan összefüggő feladatokat látja el:

a) segíti a Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottság munkáját, ellátja a titkári teendőket, közreműködik az elnöki bizottság határozatainak végrehajtásában; támogatja a határon túli tudományosságot, kapcsolatot tart, együttműködik az Akadémia külső tagjaival;

b) működteti az Akadémia határon túli tudományosságot támogató ösztöndíjprogramjait, pályázatait; ellátja az ezzel összefüggő tudomány- és rendezvényszervezési feladatokat, és működteti a Domus program pályázati rendszerét;

c) ellátja a határon túli köztestületi működéssel kapcsolatos szervezési és adminisztrációs feladatokat (jelentkezések, adatbázis, honlap, hírlevél, kiadványok stb.);

d) ellátja a határon túli magyarok kedvezményeivel kapcsolatos igazgatási feladatokat.

A DCH által ellátott szállásszolgáltatási feladatok

6. § (1) A DHC hatósági besorolása „nem üzleti célú szálláshely”.

(2) A szállásfoglalásokat a DCH fogadja, és visszaigazolja.

(3) Biztosítja az igényjogosultak külön szobában való elhelyezését a kutatómunka zavartalan végzése érdekében.

(4) A DCH a szállás igénybevételéhez étkezést nem biztosít.

(5) Az üzemeltető által meghatározott térítés ellenében a DCH udvarán előre foglalással a vendégek számára a parkolás engedélyezett. A HTMT által szervezett, illetve támogatott rendezvények résztvevői számára – a szabad férőhelyek függvényében – a parkolás térítésmentes.

A DCH által rendezvény helyszínének biztosításához kapcsolódó feladatok

7. § A DCH mint tudományos műhely helyszínt biztosít:

a) a Domus Program valamint a határon túli magyar tudományossággal kapcsolatos szervezési és kapcsolattartási feladatokat ellátó testületek ülései: MTK EB bizottsági ülések, Domus Kuratórium ülései, Területi Akadémiai Bizottsági ülések,

b) tudományos, tudománypolitikai, ismeretterjesztő előadások,

c) workshopok, kerekasztal beszélgetések,

d) „Domus Café” rendezvénysorozat számára.

Kiemelt jelentőségű rendezvényekhez kapcsolódó feladatok

8. § (1) A DCH az MTA Közgyűlése idején szállást biztosít az akadémiai külső és tiszteleti tagok, a HTMT által meghívott előadók és díjazottak, valamint az őket kísérő hozzátartozóik számára.

(2) MTK EB megbízásából a HTMT által kezelt „Kapcsolatok program” meghívottai részére szállás és az ülésekhez kapcsolódóan a HTMT keretéből finanszírozott büfé biztosítása.

(3) A „Domus Café” rendezvénysorozat szervezője és működtetője a HTMT, amelynek feladata az előadók felkérése, a meghívók szétküldése, nyilvános oldalakon való megjelentetése, az előadások rögzítése, archiválása. A HTMT reprezentációs keretéből a vendéglátás szervírozása a DCH feladata.

(4) A rendezvények pénzügyi elszámolását az MTA Titkárság (HTMT) és az MTA ÜK közötti megállapodás rögzíti.

Domus könyvgyűjtemény kezelése

9. § (1) A DCH-ban adomány útján gyarapodó könyvgyűjtemény kezelője, nyilvántartója a HTMT.

(2) A könyvgyűjtemény elhelyezése, megőrzése, a könyvtárszoba működtetése a DCH feladata.

Házirend

10. § (1) A házirend kialakításánál alkalmazkodni kell a Domus Program által támogatott határon túli körökből érkező kutatók igényeihez, elvárásaihoz, ügyelni kell a szabályszerű üzemeltetés vonatkozó rendeleteinek betartatására.

(2) A házirendet a DCH vezető javaslatára, a MTK EB elnöke egyetértésével az MTA ÜK igazgatója hagyja jóvá, ezt követően felkerül az MTA ÜK és a DCH honlapjára, melyet nyomtatott formában, a szobákban jól látható helyen kell elhelyezni.

(3) A házirendet figyelmen kívül hagyó vendégeket szükség esetén a DCH vezető figyelmezteti, ha ezen a szinten nem sikerül a problémát megoldani, akkor az MTA ÜK igazgatóját tájékoztatja.

DCH üzemeltetéssel, gazdálkodással kapcsolatos feladatai az épület műszaki üzemeltetése, tervszerű karbantartása, személyzet

11. § (1) Az MTA ÜK az MTA Létesítménygazdálkodási Központ Jóléti Intézmények Gazdasági Osztályával (továbbiakban JIGO) együtt minden évben kialakítja a DCH költségvetési keretét.

(2) A DCH üzemeltetési és működési kiadásainak forrása alapvetően támogatás és térítési, bérleti díjakból befolyó saját bevétele. A HTMT szakmai feladatot csak akkor állapíthat meg a DCH részére, ha annak fedezetét biztosítani tudja és ha azt egyezteti az MTA ÜK igazgatójával.

(3) Az MTA ÜK igazgatója felelős: a DCH üzemeltetési tevékenységéért, a személyzet irányításáért, a ház működésének felügyeletéért, a gazdálkodásáért, az MTK EB elnökének egyetértésével kiadható helyiségek hosszútávú, 30 napot meghaladó, nem ösztöndíjas igénylő részére történő bérbeadásáért, szerződéskötésért, valamint a HTMT vezetőjével való kapcsolattartásért.

(4) A DCH vezetője felelős: a szállásfoglalások, teremigények regisztrációjáért, visszaigazolásáért, a rendezvény helyszínének biztosításáért, a vendégek fogadásáért, elhelyezésért, a recepciós feladatok elvégzéséért. A DCH vezetője felelős továbbá a HTMT vezetőjével való kapcsolattartásért az alábbi ügyekben: egyeztet a DCH rendezvényekkel, szállás- és teremigényekkel kapcsolatban; az igényjogosultak tartózkodásával összefüggő ügyeket továbbítja ügyintézésre a HTMT felé (pl. igazolások kiadása, esetleg idegenrendészeti, hatósági eljárások, vízumkérelem, stb.).

(5) A HTMT vezetője felelős: az ösztöndíjasok és külső tagok ügyeinek intézéséért, a DCH rendezvények a kuratóriumi, bizottsági ülések megszervezésért, lebonyolításáért, a programokhoz kapcsolódó határon túli műhelyek részére szállás megrendeléséért, az ösztöndíjas szerződések megkötéséért, a DCH épületében lévő könyvgyűjtemény kezeléséért, nyilvántartásáért, a pályázati rendszer működtetéséért (felhívások, pályázatkezelés, döntés-előkészítés, kiértékelés, kutatási beszámolók fogadása, bíráltatása, stb.), az MTK EB elnökével és a Domus Program Kuratóriuma elnökével való kapcsolattartásért.

(6) Az MTA Titkárság Gazdasági Osztályának vezetője felelős: az ösztöndíjak kifizetéséért.

(7) A DCH épületének üzemeltetése az MTA ÜK feladata. Azonban a szükséges karbantartások napi szintű és tervezett elvégzését közvetlenül a DCH vezetője koordinálja. A karbantartások, felújítások végzésénél különös figyelmet kell fordítani a kutatók nyugalmának, zavartalan munkavégzésének biztosítására.

(8) A DCH üzemeltetése, működése során felmerülő feladatokat MTA ÜK-val közalkalmazotti jogviszonyban lévők (vezető és beosztottak) látják el, a munkáltatói jogokat az MTA ÜK igazgatója gyakorolja. A DCH vezetője közvetlenül irányítja a DCH-ban dolgozó közalkalmazottakat. A DCH vezetőjének hatáskörét, jogait és felelősségét a vonatkozó hatályos jogszabályok, az irányító szerv rendelkezései, az MTA ÜK Szervezeti és Működési Szabályzata, valamint belső szabályzatai, igazgatói rendelkezések (utasítások) és a jelen szabályzat tartalmazza.

(9) A DCH személyzete munkájával a Domus Program működését, az itt tartózkodó kutatók Akadémiához méltó, színvonalas ellátását segíti.

(10) Az MTA Üdülési Központ és az MTA Titkársága (HTMT) a szakmai kapcsolattartás részleteit megállapodásban rögzíti.

Adózási kérdések

12. § (1) A határon túli külföldi magyar kutatási ösztöndíjas oktatók, kutatók, valamint a két- és többoldalú nemzetközi megállapodások alapján, továbbá európai uniós és hazai költségvetési forrásból finanszírozott kutatásfejlesztési mobilitási programban igazoltan részt vevő belföldi és külföldi magánszemély részére a DCH az ingyenes szállást – a mindenkor hatályos jogszabályi kereteken belül – adómentesen biztosítja.

(2) Az ösztöndíjban részesülést vagy a kutatásfejlesztési programban való részvételt a mellékelt bejelentő lapon a szállásigénylő jelöli, amelyet a HTMT a DCH megkeresésére visszaigazol. A HTMT ellátja jelen Határozat 5§ (2) c) pontjában meghatározott igazgatási feladatokat.

A DCH igénybevételének rendje

13. § (1) Az Domus Kuratórium döntését követően az ösztöndíjas a DCH térítésmentes szálláslehetőségét fél év alatt legfeljebb nyolc hétig veheti igénybe, egy megszakítással, illetve a Domus Kuratórium elnökének egyedi engedélyével több részletben.

(2) A térítésmentesen igényjogosult külső tagok évente legfeljebb 14 napig vehetik igénybe a DCH ingyenes szálláslehetőségét. A DCH vezetője felelős az igénybevétel nyilvántartásának vezetéséért.

(3) A térítéses igényjogosultak a DCH szállás szolgáltatását jelen határozat alapján térítési díj ellenében vehetik igénybe.

(4) A DCH szállás szolgáltatásának térítési díjait, valamint a terembérleti díjakat az MTA ÜK állapítja meg, az MTK EB elnökének egyetértésével, és azt az MTA elnöke hagyja jóvá.

(5) A külsős vendégeknek felár kerül felszámításra.

(6) A DCH az MTK EB elnökének egyetértésével lehetőséget nyújt a két- és többoldalú nemzetközi megállapodások alapján, valamint európai uniós és hazai költségvetési forrásból finanszírozott nemzetközi oktatási, képzési, kutatásfejlesztési és kulturális mobilitási programok keretében belföldi és külföldi kutatók, tudományos munkát végző szakemberek hosszú távú szobabérleti szerződésének megkötésére.

(7) Az MTA elnökének engedélyével a Bolyai ösztöndíjasok igénybe vehetik a szállás lehetőséget az MTA Titkársága által bérelt férőhelyeken.

Szállásigények bejelentésének rendje

14. § (1) A vendégek a foglalásaikat az igénybejelentő lap kitöltésével postán vagy emailen küldik meg. Az igénybejelentő lapok mintáit a jelen határozat 1. számú függeléke tartalmazza. A DCH telefonos jelentkezést is elfogadhat, ezt a foglalási rendszerben rögzíteni kell. A vendég ebben az esetben az igénybejelentő lapot érkezéskor tölti ki.

(2) Az írásban történt szállásfoglalást a DCH köteles visszaigazolni emailben vagy postai úton a foglalási rendszer által generált nyomtatványon.

(3) A térítési díj befizetését a szálláselfoglalás megkezdése előtt átutalással, vagy a megkezdésének napján bankkártyával, vagy készpénzben kell rendezni.

(4) Intézményi foglalás esetén, írásos megrendelő előzetes megküldésével lehet átutalással is fizetni.

(5) A DCH vezetőjének vagy szükség esetén az általa megbízott és szolgálatban lévő recepciósnak joga eldönteni, hogy a vendéget a DCH melyik szobájában helyezi el.

Szállás-igények lemondásának rendje

15. § A DCH által visszaigazolt szállás-igényt a vendég akadályoztatása esetén lehetőleg ésszerű határidőn belül lemondhatja.

Záró rendelkezések

16. § (1) Jelen határozat 2018. augusztus 1-jén lép hatályba.

(2) Jelen határozat hatályba lépésekor folyamatban lévő ügyekben a határozatban foglaltak szerint kell eljárni.

1/A. számú függelék

Bejelentő lap / Registration form
„A” űrlap - térítésmentes

1/B. számú függelék

Bejelentő lap / Registration form
„B” űrlap - térítéses

1/C. számú függelék

SZÁLLÁSMEGRENDELŐ LAP
az MTA Domus ’Collegium Hngaricum’-ban
Intézmény általi egyéni- és csoportos megrendeléshez