Magyar

 

5/2022. (XI. 30.) Magyarországi Református Egyház zsinati szabályrendelet

a Magyarországi Református Egyház zsinata által alapított díjakról és adományozásuk részletes szabályairól

I. A SZABÁLYRENDELET CÉLJA

1. § A szabályrendelet célja annak elősegítése, hogy a szabályrendelet hatálya alá tartozó valamennyi, a Magyarországi Református Egyház Zsinata (a továbbiakban: Zsinat) által alapított díj, elismerés adományozásának döntés-előkészítéséhez kapcsolódó folyamata szabályozott módon, átlátható és hatékony eljárási rend szerint történjen.

II. ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

A szabályrendelet hatálya

2. § (1) A szabályrendelet személyi hatálya kiterjed a Magyarországi Református Egyház valamennyi teljes jogú egyháztagjára, református egyházi szervezetre, intézményre, valamint a határon túli magyar református egyháztagokra, református egyházi szervezetre, intézményre.

(2) A szabályrendelet tárgyi hatálya kiterjed valamennyi zsinati alapítású díjra, elismerésre.

Általános eljárási szabályok

3. § (1) Díjazott csak a Magyarországi Református Egyház teljes jogú egyháztagja, vagy határon túli magyar református egyháztag lehet. A Dizseri Tamás szeretetszolgálati díj díjazottja – természetes személyen kívül – 2. § (1) bekezdésben felsorolt szakmai közösség is lehet.

(2) A díj adományozására vonatkozó javaslattételhez – a 17. § (5) bekezdésében meghatározott kivétellel – az 1. számú mellékletben megállapított formanyomtatványt kell alkalmazni. A formanyomtatványhoz legfeljebb egy oldal terjedelemben indokolást is csatolni kell. Többes jelölés esetén minden jelöltre külön ki kell állítani az indokolással ellátott formanyomtatványt.

(3) Amennyiben a díjazottra vonatkozó javaslattételt tartalmazó előterjesztésről valamely egyházi szervezet előzetesen véleményt formált, a vélemény az előterjesztés mellékletét képezi.

(4) Azonos díjazott részére ugyanaz a díj egy ízben adományozható. Ugyanaz a díj kivételesen, egy alkalommal ismételten is adományozható abban az esetben, ha az előző díj adományozását követően szerzett, az annak alapjául szolgáló érdemeket felülmúló, kimagasló érdemek azt indokolják.

(5) Ha valamely díjra a javaslattevő több személyt terjeszt elő, az előterjesztésben rangsorra is javaslatot kell tenni.

(6) A díj – amennyiben a díjra vonatkozó különös szabály a többes jelölést megengedi – két díjazott részére megosztva is adományozható. A díj megosztásával történő adományozás esetén a díjjal járó pénzjutalmat a díjazottak között egyenlő részben kell megosztani.

(7) A díj posztumusz is adományozható. Posztumusz adományozásnak minősül az az eset is, amikor a díjra jelölt személy a döntés-előkészítési eljárás során, illetve a zsinati döntést követően, az elismerés átadása előtt elhalálozik. Posztumusz adományozás esetén a díjjal járó pénzjutalmat az elhunyt örökösei között egyenlő arányban kell megosztani.

4. § (1) Nem részesíthető zsinati elismerésben az a személy, aki

a) ellen egyházi fegyelmi vagy büntető eljárás van folyamatban,

b) jogerős egyházi fegyelmi büntetés vagy büntetőítélet hatálya alatt áll,

c) az egyház, egyházi vezető tisztességét, jó hírnevét, becsületét megsérti, vele szemben a keresztyén felebaráti szeretettel össze nem egyeztethető módon lép fel.

(2) Méltatlanná válik a Zsinat által adományozott díjra az a díjazott, akit szándékos bűncselekmény miatt jogerősen szabadságvesztésre ítéltek, továbbá az, aki az (1) bekezdés c) pontjában foglalt magatartást megvalósítja. A méltatlanná vált személytől a tudomásszerzést követően a Zsinat a díjat visszavonja.

5. § (1) Az előterjesztést a zsinati tanácsoshoz kell benyújtani, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának Tanácskozási Szabályzatáról és Ügyrendjéről szóló 1/2022. (VI.22.) zsinati szabályrendelet által meghatározott határidőben.

(2) Az előterjesztést a zsinati tanácsos előzetesen megvizsgálja, szükség esetén további iratokat kér be.

(3) A díj adományozásáról a Zsinat határozattal dönt.

6. § (1) Az elismerés adományozásáról a zsinati tanácsos írásban tájékoztatja a díjazottat.

(2) A díjazott az elismerést – a díjjal járó pénzjutalomra is kiható hatállyal – a tájékoztatást követő 30 napon belül elfogadhatja vagy visszautasíthatja. Posztumusz elismerés esetén bármely örökös a rá eső rész tekintetében jogosult nyilatkozni. Az elfogadással jelen szabályrendeletet magára nézve kötelezőnek tekinti, amelyről előzetesen tájékoztatni kell.

7. § (1) A díjat ünnepélyes keretek között a Zsinat Elnökségének egyik tagja vagy az általuk megbízott személy adja át a díjazottnak.

(2) A díj átadására az egyes díjaknál megjelölt alkalmakkor kerül sor. Ezen kívül, a Zsinat döntése alapján, indokolt esetben az átadásra egyházi ünnep, vagy egyéb kiemelkedő esemény alkalmából is sor kerülhet.

8. § Az elismerés adományozásának vagy a díj visszavonásának a Magyarországi Református Egyház hivatalos honlapján történő közzétételéről a Magyarországi Református Egyház kommunikációs ügyekkel foglalkozó szervezeti egysége gondoskodik. A közzététel tartalmazza a díjjal jutalmazott személy nevét, a javaslatot előterjesztő intézmény vagy személy nevét, valamint a díjazott méltatását, továbbá tartalmazhat egyéb adatokat és információkat is.

A díjjal járó pénzjutalom

9. § (1) A díjjal pénzjutalom jár.

(2) A díjjal járó pénzjutalom összegéről az Elnökség dönt.

(3) A pénzjutalom pénzügyi fedezetét – a diakóniai díjak kivételével – a Zsinat biztosítja, melynek forrását az MRE költségvetésben tervezni kell. A diakóniai díjakkal járó pénzjutalom pénzügyi fedezetét a Református Szeretetszolgálat biztosítja, melynek forrását saját költségvetésében tervezni kell.

(4) A díjjal járó pénzjutalmat legkésőbb a díj átadása napjáig banki átutalással kell megfizetni a díjazott részére.

III. A ZSINAT ÁLTAL ALAPÍTOTT DÍJAKKAL KAPCSOLATOS KÜLÖNÖS SZABÁLYOK

11. § (1) A Zsinat által alapított díjak:

a) Makkai Sándor-díj (zsinati határozat száma: Zs.–14/1997);

b) Imre Sándor-díj (zsinati határozat száma: Zs.–14/1997);

c) Dizseri Tamás Szeretetszolgálati Díj (zsinati határozat száma: Zs.–37/2004);

d) Kiss Ferenc-díj (zsinati határozat száma: Zs.–109/2006);

e) Juhász Zsófia-díj (zsinati határozat száma: Zs.–109/2006);

f) Dobos Károly-díj (zsinati határozat száma: Zs.–154/2007; Zs.–169/2007);

g) Molnár Miklós-díj (zsinati határozat száma: ZS.–22/2022.04.07).

(2) A Zsinat az (1) bekezdés

a)–b) pontjaiban megjelölt díjakkal (pedagógiai díjak) református pedagógusok kiemelkedő szakmai szolgálatát;

c) pontjában megjelölt díjjal a beteg, elesett emberek ügyét, azok testét-lelkét szeretettel szolgáló személyek szolgálatát;

d) –e) pontjaiban megjelölt díjakkal (diakóniai díjak) a diakóniában kiemelkedő szolgálatot végző testvérek munkáját;

f) pontjában megjelölt díjjal lelkészeknek az egyházban végzett hűséges lelkipásztori szolgálatát;

g) pontjában megjelölt díjjal református hittanoktatók hitre nevelő és a magyar református keresztyén értékrendet átültető szolgálatát

kívánja elismerni.

Makkai Sándor-díj

12. § (1) A Makkai Sándor-díj „a református nevelési eszmények átültetéséért a mindennapi pedagógiai gyakorlatba” tevékenység körében elévülhetetlen érdemeket szerzett magyarországi és határon túli pedagógusok részére adományozható.

(2) A díj adományozásának feltételei:

– több éves óvónői, tanítói vagy tanári tevékenység magyar református közoktatási intézményben,

– kiemelkedő szakmai munka,

– példamutató emberi-hitbeli magatartás.

(3) A díj évente három pedagógusnak adományozható, akik közül egynek mindig határon túli pedagógusnak kell lennie.

(4) A nevelési-oktatási intézmény vezetője az arra méltónak tartott pedagógust kitüntetésre felterjeszti az illetékes Igazgatótanácshoz. A felterjesztést az egyházkerület iskolaügyi (fő-)tanácsosa – véleményének csatolásával – továbbítja a MRE Oktatási Szolgálatához, aki azt a Zsinat Oktatásügyi Bizottsága elé terjeszti. Az Oktatásügyi Bizottság a végleges javaslatot a zsinati tanácsoshoz továbbítja az 5. § (1) bekezdésben meghatározott határidő figyelembevételével.

(5) A díjazott a díjjal járó pénzjutalom mellett „Makkai Sándor-díj” oklevelet kap.

(6) A díj évente egy alkalommal, az országos református tanévnyitón kerül a díjazott részére átadásra.

Imre Sándor-díj

13. § (1) Az Imre Sándor-díj a „református iskolaügyért végzett áldozatos munkáért” adományozható.

(2) A díj adományozásának feltételei:

– több éves iskolavezetési vagy a református oktatásügyért más területen folytatott, kiemelkedő szakmai tevékenység,

– példamutató emberi-hitbeli magatartás.

(3) A díj évente egy pedagógusnak adományozható.

(4) A nevelési-oktatási intézmény vezetője az arra méltónak tartott pedagógust kitüntetésre felterjeszti az illetékes Igazgatótanácshoz. A felterjesztést az egyházkerület iskolaügyi (fő-)tanácsosa – véleményének csatolásával – továbbítja a Református Oktatási Szolgálathoz, amely azt a Zsinat Oktatásügyi Bizottsága elé terjeszti. Az Oktatásügyi Bizottság a végleges javaslatot a zsinati tanácsoshoz továbbítja az 5. § (1) bekezdésben meghatározott határidő figyelembevételével.

(5) A díjazott a díjjal járó pénzjutalom mellett „Imre Sándor-díj” oklevelet kap.

(6) A díj évente egy alkalommal, az országos református tanévnyitón kerül a díjazott részére átadásra.

Dizseri Tamás Szeretetszolgálati Díj

14. § (1) A Dizseri Tamás szeretetszolgálati díjat a Magyarországi Református Egyház, a Dunamelléki Református Egyházkerület, a Budapest-Németajkú Egyházközség Protestáns Fóruma és a Bethesda Kórház Alapítványa közösen alapította Dizseri Tamás emlékére. A díj célja, hogy minden év januárjában, „Dizseri Tamás halálának évfordulóján” elismerésben részesítsen egy olyan személyiséget, aki a Bethesda Kórház volt főigazgatójának lelkületével példamutatóan szolgálja a beteg, elesett emberek ügyét, egyszerre gyógyítva szeretettel azok testét és lelkét.

(2) A díjjal kapcsolatos teendők ügyintézését a Bethesda Kórház Alapítvány kuratóriuma (a továbbiakban: kuratórium) végzi.

(4) A díj adományozható annak a személynek, aki

– a szeretetszolgálat bármelyik ágában önfeláldozó, több éves munkájával vagy életművével kiemelkedő szolgálatot végez, vagy végzett;

– példamutató emberi hitbeli magatartásával a „diakóniai szemlélet”, a másokon való közvetlen segítés igényének felkeltésével környezetében támogató szolgálatot hozott létre vagy valósít meg;

– a szükséget szenvedők bármely csoportjában (betegek, idősek, fogyatékosok, szenvedélybetegek, hajléktalanok, szegények stb.) végzett hűséges, önfeláldozó munkájával kimagaslik.

(6) A díj évente egy személynek adományozható.

(7) A díjra való felterjesztés módja: A díjra felterjeszthet bármely gyülekezet, egyházmegye, egyházkerület, vagy ezek diakóniai, egészségügyi intézményei. A felterjesztéseket közvetlenül a kuratóriumhoz kell eljuttatni. A kuratórium a Magyarországi Református Egyház hivatalos honlapján, valamint a Reformátusok Lapjában teszi közzé felhívását a Dizseri Tamás szeretetszolgálati díjra való jelölésre.

(9) A díj átadására a Zsinat Diakóniai és Egészségügyi Bizottságának javaslata alapján a Zsinat Elnökség által kijelölt helyszínen és időpontban kerül sor.

Kiss Ferenc-díj

15. § (1) A Kiss Ferenc-díj a Magyarországi Református Egyház gyülekezetei diakóniai szolgálatában kiemelkedő munkát végző testvérek részére adható. A díjra az terjeszthető fel, akinek gyülekezeti szolgálata, életvitele, életszemlélete példaértékű lehet mások számára, és aki több évtizede dolgozik fáradhatatlanul és hűséggel a református diakóniában, az elesettek segítéséért.

(2) A díjazott személyek száma évenként egy fő.

(3) A díj odaítélésélésével kapcsolatos előkészítő és végrehajtó feladatokat a Református Szeretetszolgálat végzi.

(4) A díjazottra vonatkozó javaslatot a Zsinat Diakóniai és Egészségügyi Bizottsága terjeszti elő az 5. § (1) bekezdésben meghatározott határidő figyelembevételével.

(6) Az ünnepélyes díjátadásra a református intézményi diakónia szakmai rendezvényén kerül sor.

Juhász Zsófia-díj

16. § (1) A Juhász Zsófia-díj a Magyarországi Református Egyház intézményes diakóniai szolgálatában kiemelkedő munkát végző testvérek részére adható. A kitüntetésre az terjeszthető fel, aki a református diakóniai intézmény(ek)ben vállalt hűséges szolgálatával mind szakmailag, mind emberileg, mind a református lelkiség szempontjából kiválóan és eredményesen segítette rászoruló embertársait, akinek szolgálata, életvitele, életszemlélete példaértékű lehet mások számára, és aki legalább 15 éves aktív szolgálati/munkaviszonnyal rendelkezik a református diakónia területén.

(2) A díjazott személyek száma évenként egy fő.

(3) A díj odaítélésélésével kapcsolatos előkészítő és végrehajtó feladatokat a Református Szeretetszolgálat végzi.

(4) A díjazottra vonatkozó javaslatot a Zsinat Diakóniai és Egészségügyi Bizottsága terjeszti elő az 5. § (1) bekezdésben meghatározott határidő figyelembevételével.

(6) Az ünnepélyes díjátadásra a református intézményi diakónia szakmai rendezvényén kerül sor.

Dobos Károly-díj

17. § (1) A Dobos Károly-díj a gyülekezeti lelkészi szolgálatot, és az abban hűségesen szolgálók elismerését szolgáló zsinati elismerés. A díj a lelkipásztori szolgálatot régóta, a „kevesen is hűséggel”, a nem reflektorfényben, falvakban, kisgyülekezetekben, elsősorban kistelepüléseken munkálkodó református lelkipásztornak adományozható.

(2) A díj teljes megnevezése: Dobos Károly-díj a Magyarországi Református Egyházban végzett hűséges lelkipásztori szolgálatért. Ezzel egyben Dobos Károly hűséges szolgálatának is emléket állít.

(3) A díjra az a gyülekezetben hűséggel szolgáló, gyülekezetét megőrző, építő, velük közösséget vállaló lelkipásztor jelölhető, akinek gyülekezeti lelkészi szolgálati ideje legalább húsz év. Esperes és püspök csak az e tisztségének megszűnését követő hat év után jelölhető.

(4) A díjazott személyek száma évenként egy lelkipásztor.

(5) A díjra az egyházmegyék lelkészi közössége terjeszthet fel jelöltet az 5. § (1) bekezdésben meghatározott határidő figyelembevételével. A felterjesztésnek tartalmaznia kell a jelölt életrajzi adatait, és részletesen a lelkipásztori munkáját, amelynek alapján a jelölés történt. Ennek terjedelme négy oldal (legfeljebb 5000 karakter). A felterjesztő a kísérő levélben feltünteti a felterjesztést támogató lelkipásztorok számát, a közösségi döntés formáját (lelkészértekezlet, lelkészi kisköri stb.).

(6) A döntéssel kapcsolatos előkészítő és végrehajtó munkát a Zsinat Missziói Bizottsága megbízásából az MRE Missziói Szolgálata végzi.

(8) A felterjesztéseket a Zsinat Missziói Bizottsága által minden évben a felkért bírálóbizottság véleményezi, és a beterjesztést követő egy hónapon belül javaslatot tesz a díjazott lelkipásztor személyére. A bírálóbizottság tagjai:

a) a Zsinat Missziói Bizottságának egyik lelkészi tagja, aki egyben a bírálóbizottság elnöke;

b) két esperes;

c) két egyházmegyei missziói előadó.

(9) A (8) bekezdés szerinti bírálóbizottságban az esperesek és az előadó lelkészek nem lehetnek azonos egyházmegyéből. A bírálóbizottság tagjait minden évben úgy kell kiválasztani, hogy mind a négy egyházkerület képviselve legyen.

(9) A díjazott a díjjal járó pénzjutalom mellett oklevelet kap. Az oklevelet a Zsinat Elnöksége írja alá.

Molnár Miklós-díj

18. § (1) A Molnár Miklós-díj a hitre nevelés és a magyar református keresztyén értékrend átültetése területén elévülhetetlen érdemeket szerzett református hittanoktatók részére adományozható.

(2) A díj teljes megnevezése: Molnár Miklós-díj a hitre nevelés és a magyar református keresztyén értékrend átültetése területén érdemeket szerzett hittanoktatók részére.

(3) A díj adományozásának feltételei:

a) több éves hittanoktatói tevékenység (foglalkoztatási formától függetlenül),

b) kiemelkedő szakmai munka, valamint

c) példamutató emberi-hitbeli magatartás.

(4) A díj évente két hittanoktatónak adományozható.

(5) Az intézmény vagy egyházközség az arra méltónak tartott hittanoktatót a díjra felterjeszti a Zsinat Oktatásügyi Bizottsága elé. Az Oktatásügyi Bizottság a végleges javaslatot a zsinati tanácsoshoz továbbítja az 5. § (1) bekezdésben meghatározott határidő figyelembevételével.

(6) A díj átadására a református hittanoktatók országos konferenciáján, vagy ennek hiányában más országos rendezvényen (pl. tanévnyitó, díjátadó ünnepség) kerül sor.

IV. ZÁRÓ RENDELKEZÉS

19. § A jelen szabályrendeletet a Zsinat 2022. november 29. napján hozott ZS.–5/2022. 11.30. számú határozatával elfogadta. A szabályrendelet 2023. január 1. napján lép hatályba.

1. sz. melléklet

JAVASLAT
A MAGYARORSZÁGI REFORMÁTUS EGYHÁZ ZSINATA ÁLTAL ALAPÍTOTT DÍJ ADOMÁNYOZÁSÁRA

.....................................................................
(díj megnevezése)
Név, születési név
Születési hely, dátum
Anyja neve
Szolgálati helye
Címe
Adóazonosító jele
Szolgálat jellege, beosztása
Telefonszáma
E-mail címe
Korábbi díjai
Javaslattevő neve (megnevezése)
Bizottsági, egyházi szervezeti döntés megjelölése (opcionális)
Részletes (legfeljebb egy oldalas) indokolás mellékelve!
Kelt: .......................................................
Javaslattevő aláírása

2. sz. melléklet

BANKSZÁMLA NYILATKOZAT

Név:

Születési név:

Állampolgárság:

Születési hely, év, hó, nap:

Anyja neve:

Lakcíme:

Adóazonosító jele:

Társadalombiztosítási azonosító jele (TAJ szám):

Adategyeztetéshez szükséges telefonos elérhetőség:

Számlavezető bank neve:

Számlatulajdonos neve (ha nem a saját nevén van, akkor rokoni kapcsolat megjelölése):

Bankszámlaszám:

A díjjal járó pénzjutalom átutalását a fentiekben megadott adatok szerint és az ott megjelölt bankszámlaszámra kérem.

Kelt: .......................................................

díjazott aláírása

Tisztelt Asszonyom/Uram!

Kérjük, hogy szíveskedjen fentiekben megadni az elismeréséhez járó adóköteles jutalomösszeg számfejtéséhez és utalásához szükséges adatait.

A kitöltött nyomtatványt kérjük, szíveskedjen mielőbb e-mailben visszaküldeni részünkre, vagy a díjátadó ünnepségre magával hozni, és a regisztrációnál leadni.

Tájékoztatjuk, hogy a jutalom átutalására előre láthatóan a díjátadót követő 1 hónapon belül kerül majd sor.

Együttműködését köszönjük!