46/1995. (X. 27.) Budapest Főváros XIII. kerületi önkormányzati rendelet

az önkormányzati jelképekről és azok használatáról

A Budapest Főváros XIII. kerületi Önkormányzat az 1990. évi LXV. törvény 1. § (6) bekezdésének a) és a 10. § c) pontjában biztosított jogkörében az Önkormányzat jelképeiről, azok használatának rendjéről az alábbi rendeletet alkotja.

Az Önkormányzat jelképei

1. § (1) Az Önkormányzat jelképei: a kerület történelmi múltjára, fejlődésére utaló Budapest Főváros XIII. kerület címere, zászlója és pecsétje.

(2) *  A jelképek megjelenítik a XIII. kerületnek más közigazgatási egységtől megkülönböztető jellemzőit, a kerülethez tartozás kinyilvánításának eszközei. A jelképek méltóságának megóvása érdekében azok csak a tekintélyük megőrzése mellett használhatóak fel.

A címer leírása

2. § A Budapest Főváros XIII. kerület címere: Álló csücsköstalpú pajzs. Benne a meghatározó színek a vörös, ezüst, kiegészítő színek kék és arany. Címer képek: nyolc karú fogaskerék, öt soros sakkozás, kék pólya vizával centrális elhelyezkedésben, nyolc soros pólya, kétágú horgony köréje csavarodó kötélvéggel, kiterjesztett szárnyú angyal.

A címer használatának köre és szabályai

3. § (1) *  A Budapest Főváros XIII. kerület címerét, mint az Önkormányzatra utaló jelképet vagy díszítő motívumot - kicsinyített és nagyított formában - használni lehet:

a) az Önkormányzat körpecsétjén, amely pecsétnyomó, legkisebb 40 mm átmérőjű. A címer a kör alakú rajzolat felső kétharmadában helyezkedik el, alatta BUDAPEST FŐVÁROS XIII. KERÜLETI ÖNKORMÁNYZAT körirattal ellátva;

b) zászlaján;

c) a Képviselő-testületnek, illetve tagjainak, a polgármesternek, a Képviselő-testület bizottságainak, a jegyzőnek, az alpolgármester(ek)nek, az aljegyzőnek, a Polgármesteri Hivatalnak, az Önkormányzat gazdasági társaságainak, intézményeinek és költségvetési szerveinek készített levélpapírok fejlécén és borítékján;

d) a c) pontban felsorolt személyeknek, illetve szervek vezetőinek, a Polgármesteri Hivatal osztályvezetőinek és a jogi képviseletet ellátó köztisztviselőinek névjegyein;

e) a Polgármesteri Hivatal dolgozóinak arcképes igazolványain és a Polgármesteri Hivatal épületébe belépésre jogosító mágneskártyákon;

f) az Önkormányzat által adományozott díszokleveleken, emléklapokon, kitüntető vagy emlékérmeken;

g) a Polgármesteri Hivatal épületének bejáratánál, a Képviselő-testület tanácskozó termében, a polgármester, az alpolgármester(ek), a jegyző (aljegyző) irodahelyiségeiben, a házasságkötő teremben;

h) az Önkormányzat gazdasági társaságainak, intézményeinek és költségvetési szerveinek bejáratánál és vezetőinek irodahelyiségeiben;

i) az Önkormányzat és szervei, az Önkormányzat gazdasági társaságai, intézményei és költségvetési szervei által megjelentetett, a kerület életével foglalkozó kiadványokon, meghívókon, emléktárgyakon;

j) a helyi nemzetiségi önkormányzat körpecsétjén, levélpapírjának fejlécén, borítékján, a helyi nemzetiségi önkormányzati képviselők névjegyein;

k) az Önkormányzat, az Önkormányzat gazdasági társaságai, intézményei és költségvetési szervei sajtótermékei címfeliratán;

l) az Önkormányzat, az Önkormányzat gazdasági társaságai, intézményei és költségvetési szervei által kiadott írott és elektronikus média bármely formájában.

(2) *  A Budapest Főváros XIII. kerület címerével ellátott körpecsét az Önkormányzat és más bel-, illetve külföldi önkormányzatok közötti kapcsolatokban protokolláris célból, vagy kiemelt jelentőségű szerződések, megállapodások hitelesítésekor, valamint az Önkormányzat belső működésével és szervezeti felépítésével kapcsolatos rendelkezések, kitüntető oklevelek hitelesítésekor használható.

(3) A Budapest Főváros XIII. kerület címerével ellátott körpecsét hatósági eljárás során nem alkalmazható.

(4) *  A Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzat Képviselő-testületének Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 1/2011. (I. 14.) önkormányzati rendelet 2. mellékletében meghatározottak alapján kell a Budapest Főváros XIII. kerület címerének más címerrel, jelképpel, felirattal, logóval - kivéve Magyarország címerét, valamint, ha azt a felsőbb szintű jogszabályok engedélyezik vagy tiltják - történő együttes használatát és megjelenítését engedélyezni.

4. § (1) A 3. § (1) és (2) bekezdésében leírt felhasználásról a felhasználó bejelentési kötelezettséggel tartozik.

(2) A bejelentést írásban vagy szóban Budapest Főváros XIII. kerület Önkormányzat jegyzőjénél kell tenni.

5. § *  (1) A 3. § (1) bekezdés c) pontjában meghatározottakon kívül más természetes és jogi személy számára az általuk készített - XIII. kerülettel, a XIII. kerület lakosságának életével kapcsolatba hozható - kiadványokon, tárgyakon, termékeken, eszközökön a XIII. kerület címerének használatát (reklám célú felhasználás esetén is) kérelemre a Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzat Képviselő-testületének Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 1/2011. (I. 14.) önkormányzati rendelet 2. mellékletében meghatározottak szerint kell engedélyezni.

(2) *  Kereskedelmi és reklám célú felhasználás esetén a címer használatáért díjat kell fizetni. A díj mértékét a Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzat Képviselő-testületének Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 1/2011. (I. 14.) önkormányzati rendelet 2. mellékletében meghatározottak szerint kell megállapítani.

(3) A díj megállapítása történhet egyösszegben, évi átalány formájában vagy az elért árbevétel arányában.

6. § (1) A címer használatára vonatkozó kérelemnek tartalmaznia kell:

a) a kérelmező megnevezését, címét;

b) a címerhasználat célját;

c) az előállítani kívánt mennyiséget;

d) a címer előállításának anyagát;

e) terjesztés, illetve forgalombahozatal esetén ennek módját;

f) a használat időtartamát;

g) a címerrel díszítendő tárgy mintapéldányát (rajz, fotó, stb.);

h) a felhasználásért felelős személy megnevezését.

(2) A kérelmet az Önkormányzat jegyzőjéhez kell benyújtani.

(3) A címer használatára vonatkozó engedélynek tartalmaznia kell:

a) a címer használatára jogosult személy vagy szerv megnevezését és címét;

b) az engedélyezett felhasználás célját;

c) az előállításra engedélyezett mennyiséget;

d) az előállítás anyagát;

e) a felhasználás idejét, illetve az engedély érvényességének időtartamát;

f) a terjesztés, a forgalombahozatal módjára vonatkozó esetleges kikötéseket;

g) a címer felhasználásáért felelős személy megnevezését;

h) amennyiben a címer használatáért díjat kell fizetni, annak összegét.

(4) *  A kiadott engedélyekről a Polgármesteri Hivatal Jegyzői és Jogi Osztálya nyilvántartást vezet.

(5) *  Az engedélytől eltérő használat esetén az engedély visszavonásáról a Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzat Képviselő-testületének Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 1/2011. (I. 14.) önkormányzati rendelet 2. mellékletében meghatározottak szerint kell dönteni.

7. § (1) A Budapest Főváros XIII. kerület címerének kicsinyítése csak olyan mértékű lehet, hogy a címer elemei, szimbólumai, színei jól felismerhetőek legyenek és megfeleljenek az e rendelet 2. §-ában szereplő leírásnak.

(2) Amennyiben nincs lehetőség a Budapest Főváros XIII. kerület címerének eredeti színben való ábrázolására, akkor az csak a hordozó tárgy anyagának színében, de a heraldika általános szabályainak és színjelzéseinek megtartásával történhet.

8. § A címer eredeti rajzolatát ábrázoló színes hiteles mintapéldányt, amely bronzból készült, a polgármester őrzi.

9. § (1) A kerület zászlója 1:2 arányú (fektetett téglalap) vörös és kék színű három oldalán váltakozó ezüst és fehér farkasfogakkal díszítve. A téglalap rövidebbik oldala 1 m. A zászló méretében lekicsinyítve, alsó részen ezüst rojttal ellátva állványon elhelyezve díszzászlóként is használható. A zászló rúd felőli részén elhelyezhető a kerület címere, a pajzs felett a felirat: BUDAPEST XIII. KERÜLET.

(2) *  A zászlórúd fa, illetve fehér színű.

(3) *  Az Önkormányzat zászlóját állandó jelleggel a képviselő-testületi ülésteremben kell elhelyezni.

A zászló használata

10. § (1) A zászló használható:

a) *  hivatalos állami ünnepek alkalmával Magyarország zászlójával együtt;

b) a kerület, illetve a főváros életében jelentős események, ünnepségek és rendezvények alkalmából más hivatalos zászlóval (zászlókkal) együtt;

c) a Képviselő-testület ülései alkalmával önállóan az ülés helyszínén;

d) nemzeti, fővárosi, illetve kerületi gyászesemény alkalmával a fekete zászlókkal együtt, félárbocra eresztve;

e) minden, a kerülettel összefüggő vagy az Önkormányzat részvételével rendezett eseményen;

f) *  a rendelet 3. § (1) bekezdés g) pontjában felsorolt helyeken.

(2) *  A Kerületi Emlékhelyen kizárólag a Kerületi Emlékhelyről szóló önkormányzati rendelet szerinti zászlók kitűzése megengedett.

(3) *  A zászló a kerület közigazgatási területén belüli közterületeken 1,5 m széles és 3 méter hosszú méretben egységes, állandó közterületi elhelyezésre alkalmas kivitelben a Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzat Képviselő-testületének Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 1/2011. (I. 14.) önkormányzati rendelet 2. mellékletében meghatározottak szerint helyeztethető el.

(4) A zászló előállításának engedélyezésére a címerre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

11. § * 

12. § Ezen önkormányzati rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

13. § *  E rendelet az Európai Parlament és a Tanács belső piaci szolgáltatásokról szóló 2006/123/EK irányelvének való megfelelést szolgálja.

Dr. Sinka József s.k. Dr. Tóth József
jegyző polgármester