Budapest Főváros VII. kerület Erzsébetváros Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2013. (I. 25.) önkormányzati rendelete

a közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről

Budapest Főváros VII. kerület Erzsébetváros Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és (2) bekezdésében, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) 8. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a 143. § (4) bekezdés d) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. Általános rendelkezések

1. § (1) Erzsébetvárosban a közösségi együttélés, a békés egymás mellett élés alapvető feltétele, alapvető szabálya a Képviselő-testület által elfogadott rendeletek betartása és betartatása.

(2) Jelen rendelet alkalmazásában a közösségi együttélés szabályaival ellentétes magatartásnak minősül minden olyan magatartás, melyet jelen rendelet így határoz meg.

2. A rendelet hatálya

2. § (1) A rendelet hatálya Budapest Főváros VII. kerület Erzsébetváros Önkormányzata közigazgatási területén a jelen rendeletben meghatározott, közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartást elkövető természetes személyekre, jogi személyekre, jogi személyiség nélküli szervezetekre terjed ki.

3. Hatásköri rendelkezés és eljárási szabályok

3. § (1) *  A jelen rendelet 8. §-ában meghatározott cselekmény kivételével a közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartással összefüggő önkormányzati hatósági eljárás lefolytatására és a közigazgatási bírság kiszabására – átruházott hatáskörben – a polgármester jogosult.

(2) A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartás elkövetése miatt az eljárás bejelentés, a közterület-felügyelő közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartásról felvett jegyzőkönyve alapján, vagy hivatalból indul.

(3) *  Az e rendelet szerinti eljárásokban az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

(4) A közösségi együttélés alapvető szabályainak betartását a közterület-felügyelő, valamint a Polgármesteri Hivatal illetékes köztisztviselője ellenőrzi; a szabályok megszegése esetén köteles a szükséges intézkedést megtenni.

(5) *  A jelen rendelet 8. §-ában meghatározott közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartással összefüggő önkormányzati hatósági eljárás lefolytatására és a közigazgatási bírság kiszabására – átruházott hatáskörben – a jegyző jogosult.

(6) * 

Jogkövetkezmények

4. § *  Jogkövetkezmények

(1) A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartás elkövetőjével szemben a közigazgatási szabályszegések szankcióiról szóló 2017. évi CXXV. törvényben (a továbbiakban: Törvény) meghatározott közigazgatási szankciók alkalmazhatók.

(2) Az (1) bekezdés szerinti szankciók alkalmazása esetén figyelemmel kell lenni a jogsértés jellegére, súlyára.

(3) Figyelmeztetés ismételten nem szabható ki annak, akivel szemben ezt a szankciót az eljáró hatóság e rendelet bármely tényállása alapján már alkalmazni rendelte.

(4) A közigazgatási bírságot az azt kiszabó határozat véglegessé válását követő 15 napon belül kell megfizetni Budapest Főváros VII. Kerület Erzsébetváros Önkormányzata költségvetési számlájára.

(5) A közigazgatási bírság meg nem fizetése esetén a végrehajtást – önálló bírósági végrehajtó útján – a döntést hozó önkormányzati hatóság is foganatosíthatja.

(6) *  Közigazgatási bírságként helyszíni bírság kiszabására a közterület-felügyelő is jogosult.

4. Egyes, a közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartások

Erzsébetváros Önkormányzata jelképeinek jogosulatlan használata

5. § (1) *  A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartást valósít meg, aki az önkormányzat jelképei használatának szabályozásáról szóló 21/2013. (IV. 30.) önkormányzati rendeletben foglaltakat megszegi.

A közterület használatával, -rendjével kapcsolatos szabályok megszegése * 

6. § *  A közterület használatával, rendjével kapcsolatos szabályok megsértése

(1) A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartást valósít meg, aki a Budapest Főváros VII. Kerület Erzsébetváros Önkormányzata (a továbbiakban: az Önkormányzat) tulajdonában lévő közterületek használatáról és rendjéről szóló 6/2017. (II. 17.) önkormányzati rendeletben (a továbbiakban: Köztér. Ör.) foglaltakat megszegve engedély vagy hatósági szerződés nélkül, avagy engedélytől, illetve a hatósági szerződésben foglaltaktól eltérően használja az Önkormányzat közterületét, ide nem értve a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény 178/A. §-ában, és 200/A. § (1) bekezdésében foglalt eseteket.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt magatartásnak minősül, ha a közterület-használó a használati jogosultsága megszűnését követően nem tesz eleget a közterület eredeti állapotának helyreállítására vonatkozó kötelezettségének.

(3) A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartást valósít meg, aki az önkormányzat tulajdonában lévő közterületen elhelyezett vendéglátó-ipari teraszok működésének rendjéről szóló 46/2012. (XII. 17.) önkormányzati rendelet 3. § (1), (5) bekezdésében foglaltakat megszegi.

(4) A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartást valósít meg, aki a vendéglátó terasz engedélyezett nyitva tartási idején kívül, az ott általa elhelyezett bútorokat továbbra is a vendéglátó terasz területén, illetve a közterületen tárolja. Amennyiben a bútorok a vendéglátó teraszhoz rögzítettek, és elszállításukra nincs lehetőség, úgy a közterület használója köteles gondoskodni azok elzárásáról, a rendeltetésszerű használatuk megakadályozásáról.

(5) *  A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartást valósít meg

a) a gyalogos, aki magánál tartva,

b) a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM–BM együttes rendeletben meghatározott

ba) személygépkocsinak – beleértve a személygépkocsival díj ellenében végzett közúti személyszállításról szóló 176/2015. (VII. 7.) Korm. rendelet szerinti személytaxi-szolgáltatást végző személygépkocsit –,

bb) segédmotoros kerékpárnak,

bc) kerékpárnak, beleértve a köznyelvi szóhasználatban tuktuk vagy riksa néven ismert járműnek

a tulajdonosa vagy használója, aki ilyen járművön, illetve járműben elhelyezett, hanghatás kibocsátására alkalmas műszaki vagy elektronikai berendezést mások által is hallható módon közterületen üzemeltet.

(6) *  A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartást valósít meg, aki kocsmatúrát közterületen szervez, vezet, azon részt vesz.

(7) *  A (6) bekezdés értelmében kocsmatúra a szervezett vagy vezetett olyan séta, amelynek részeként a csoport tagjai egymást követően vendéglátó üzleteket keresnek fel azzal a céllal, hogy ott szeszes italt fogyasszanak, függetlenül attól, hogy a séta deklarált célja, programja éjszakai idegenvezetés, ismerkedés, csapatépítés, vagy más szabadidős tevékenység.

(8) *  A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartást valósít meg

a) aki az Önkormányzat közigazgatási területén, a közterületeken lévő gyalogutakon – ide értve a gépjármű közlekedés céljára nem szolgáló tereket és parkokat is – elektromos vagy más gépi meghajtású közlekedési-, sport-, szabadidős vagy turisztikai eszközzel (pl. segway, elektromos kerékpár, elektromos roller, hoverboard, elektromos gördeszka stb.), illetve meghajtásának módjától függetlenül személyszállítási szolgáltatást végző három- vagy több kerekű eszközzel (pl. riksa stb.) közlekedik,

b) aki a fenti területen az a) pontban meghatározott eszközökkel nem azokról leszállva és azokat gyalogosan tolva vagy kézben tartva halad, valamint

c) az a fenti eszközöket az Önkormányzat közigazgatási területén üzlethelyiséggel, vagy rendszeres tárolási, kölcsönzési ponttal rendelkező kölcsönző/bérbeadó természetes-, vagy jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, aki/amely az eszköz használóit nem tájékoztatja a tilalommal érintett területekről, illetve az üzlethelyiség esetében a tájékoztatást az üzlethelyiségben a vevők/bérlők által jól látható helyen nem függeszti ki.

(9) *  A (8) bekezdésben meghatározott jogellenes cselekmény esetében a jármű használójának és tulajdonosának egyetemleges felelőssége megállapítható.

Közterületi szeszesital fogyasztás

7. § * 

Üzletek éjszakai nyitva tartásának megszegése

8. § *  A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartást valósít meg, aki a Budapest Főváros VII. Kerület Erzsébetváros Önkormányzata Képviselő-testületének az üzletek éjszakai nyitvatartási rendjéről szóló 25/2020. (VI. 25.) önkormányzati rendelet 4–5. §-ában vagy 7. §-ában foglaltakat megszegi.

8/A. § *  A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartást valósít meg, aki a Budapest Főváros VII. kerület Erzsébetváros Önkormányzata Képviselő-testületének a felügyeleti díjról, valamint az üzletek működésével összefüggésben elkövetett jogellenes cselekmények ellenőrzésének rendjéről szóló 46/2013. (IX. 6.) önkormányzati rendelet 3. § (5) bekezdésében foglaltakat megszegi.

Közút nem közlekedés céljára történő igénybevételével kapcsolatos szabályok megszegése

9. § *  A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartást követ el, aki a Budapest Főváros VII. kerület Erzsébetváros Önkormányzata Képviselő-testületének az önkormányzati kezelésű közutak nem közlekedési célú igénybevételéért fizetendő díjról szóló Budapest Főváros VII. kerület Erzsébetváros Önkormányzata Képviselő-testületének 30/2013. (V. 31.) önkormányzati rendelete 1. §-ában meghatározott közutak igénybevételéért – az 5. §-ban foglaltak kivételével – az igénybevételi díjat nem fizeti meg, vagy megsérti a 6. §-ban előírt kötelezettségeit, illetve a közút nem közlekedési célú igénybevétele során a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 37. § (2)–(3) bekezdésében meghatározottak szerint jár el és nem teljesíti a közlekedési hatóság kötelezését.

Plakátok elhelyezésére vonatkozó szabályok megsértése

10. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartást követ el, aki

a) *  a Közter. Ör. 29. § (2) bekezdésében foglaltakat megvalósítja;

b) a hatóság hirdetményét olvashatatlanná teszi vagy leszakítja;

c) hirdető berendezést, hirdetőtáblát, illetőleg hirdetés céljára szolgáló ábrázolást e célra ki nem jelölt helyen létesít vagy helyez el;

d) a tevékenységére utaló cégtáblát a tevékenység szüneteltetése alatt vagy annak megszűnését követően haladéktalanul nem távolítja el;

e) hirdetményt, plakátot, falragaszt nem a kijelölt helyen helyez el

Állattartási szabályok megszegése

11. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartást követ el, aki

a) a lakóház közös tulajdonú helyiségeiben, területein az általa tartott állat által okozott szennyeződést nem távolítja el;

b) gazdátlan állatot környezetet szennyező, másokat zavaró módon etet, illetve madarat az épületbe szoktat, kivéve az énekesmadarak téli (november 1-től április 1-ig tartó), énekesmadarak számára készült madáretetőből történő etetése, melynél szintén gondoskodni kell a keletkező szennyeződés eltávolításáról;

c) *  táblával tiltott parkba, zöldterületre, játszótérre – segítő kutya kivételével – kedvtelésből tartott állatot bevisz, beenged;

d) *  a közterületen történő sétáltatás során a felügyelete alatt álló állat által okozott szennyezés megszüntetésére alkalmas, az ürüléket felszedő eszközt, valamint a vizelet állagára és szagára vonatkozó kellemetlen következmények visszaszorítása érdekében – fagypont feletti hőmérséklet esetében – vizes palackot nem tart magánál és azt a közterület-felügyelő felhívására nem mutatja be.

Településképi bejelentés elmulasztása * 

11/A. § *  A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartást követ el, aki a településképi bejelentési eljárásról szóló Budapest Főváros VII. kerület Erzsébetváros Önkormányzata Képviselő-testületének 54/2012. (XII. 17.) önkormányzati rendelete 1. mellékletében meghatározott tevékenységet bejelentés nélkül valósítja meg.

Köztisztasági szabályok megszegése * 

11/B. § *  A köztisztasági szabályok megszegésével a közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartást valósít meg

a) az az ingatlantulajdonos (az ingatlan kezelője, használója), aki Budapest Főváros Önkormányzata Közgyűlésének 48/1994. (VIII. 1.) Főv. Kgy. rendelete (továbbiakban: Főr.) 3. § (1) bekezdés a)–c) pontjaiban, valamint (2) bekezdésében meghatározott, az ingatlan, az az előtti járda, valamint a járda és kocsiút közötti terület tisztán tartásával, gondozásával kapcsolatos kötelezettségeit megszegi;

b) *  az, aki a Főr. 4. § (1) bekezdésében meghatározott, a közterületen való szemetelés, a közterület más módon (pl. gépjármű mosásával) történő beszennyezése, oda engedély nélkül szemét (építési és egyéb törmeléket, kerti nyesedéket stb.) lerakása, a közterületen lévő berendezési és felszerelési tárgy, fa vagy egyéb növény beszennyezése, rongálása tilalmát megszegi;

c) az élelmiszert, italt, fogyasztásra alkalmas ételt árusító ingatlan tulajdonosa, bérlője, használója, aki az általa üzemeltetett ingatlan nyitvatartási (működési) ideje alatt az ingatlan homlokzati vonalától a járda széléig terjedő köz- vagy magánterületet folyamatosan nem tartja tisztán;

d) az élelmiszert, italt, fogyasztásra alkalmas ételt árusító ingatlan tulajdonosa, bérlője, használója, aki az általa üzemeltetett ingatlan nyitvatartási (működési) ideje alatt az ingatlan bejáratának fél méteres körzetében nem helyez el legalább egy darab kisméretű, minimum 50 literes, de legfeljebb 0,5 m2 alapterületű, fém, fa hulladékgyűjtő edényt, továbbá annak kiürítéséről, tisztán tartásáról nem gondoskodik.

A járványügyi veszélyhelyzetben tanúsítandó felelős megatartás szabályai * 

11/C. § *  (1) A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartást valósít meg, aki a 71/2020. (III. 27.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) alapján kihirdetett kijárási korlátozás alatt a lakóhelyét, tartózkodási helyét, vagy lakását a Korm. rendeletben meghatározott alapos indokkal elhagyja, és a (2) bekezdésben meghatározott területen egészségügyi maszk – ennek hiányában annak rendeltetését, funkcióját betöltő textil (orrot, arcot takaró sál, kendő stb.) – viselését elmulasztja.

(2) Az (1) bekezdésében meghatározott maszk viselésének kötelezettsége a Budapest VII. kerület, Akácfa u. 42–48. szám alatti, „KLAUZÁL TÉRI Vásárcsarnok” elnevezésű épületben, valamint a Budapest VII. kerület, Garay tér 20. szám alatti épület –1. szintéjén található, „GARAY TÉRI PIAC” elnevezésű területen történő tartózkodás idejére terjed ki.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott kötelezettség megszegőjével szemben a helyszíni bírság kiszabására a közterület-felügyelő is jogosult.

A lakhatás nyugalmát, lakóépület rendjét zavaró magatartások * 

11/D. § *  A közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartást valósít meg, aki többlakásos lakóépületben az Önkormányzat tulajdonában álló bérlakást rendeltetésellenesen használja.

5. Záró rendelkezések

12. § E rendelet 2013. február 1-jén lép hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépése után elkövetett a közösségi együttélés alapvető szabályaival ellentétes magatartások esetében kell alkalmazni.

dr. Gotthard Gábor
jegyző
Vattamány Zsolt
polgármester

Záradék

A rendelet kihirdetése 2013. január 25-én a Szervezeti- és Működési Szabályzat szerint a Polgármesteri Hivatal hirdetőtábláján megtörtént.

A rendelet közzététel céljából megküldésre került a www.erzsebetvaros.hu honlap szerkesztője részére.

dr. Gotthard Gábor
jegyző