39/2004. (VI. 21.) önkormányzati rendelet

a közüzemi szolgáltatásból származó ivóvíz- és csatorna-használatért fizetendő díjak elosztásáról

GYŐR MEGYEI JOGÚ VÁROS ÖNKORMÁNYZATÁNAK KÖZGYŰLÉSE 39/2004. (VI. 21.) ÖK. RENDELETE A KÖZÜZEMI SZOLGÁLTATÁSBÓL SZÁRMAZÓ IVÓVÍZ- ÉS CSATORNA-HASZNÁLATÉRT FIZETENDŐ DÍJAK ELOSZTÁSÁRÓL

Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében, a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. §  * (1) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 8. § (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el: * 

A rendelet hatálya

1. § A rendelet hatálya kiterjed Győr Megyei Jogú Város közigazgatási területén a közüzemi ivóvíz- és csatornaszolgáltatás igénybevétele esetén, minden bérbeadás útján hasznosított lakásra, ahol a vízfogyasztás nem mérhető; a fizetendő díjakra és az elszámolás alapját képező elosztási arány megállapítására.

Általános rendelkezések

2. § (1) Valamennyi ingatlannál egy bekötési vízmérőórát a bérbeadó terhére 2004. december 31-ig fel kell szerelni.

(2) A rendelet 1. §-ában foglalt bérlemények esetében a bérbeadó köteles lehetőséget biztosítani a bérlő részére mellékvízmérőóra felszerelésére, ha az műszakilag kivitelezhető. A bérbeadó a PANNON-VÍZ Rt.-vel (továbbiakban: Szolgáltatóval) kötött külön megállapodás alapján határozza meg a vízmérőóra felszerelésének műszaki feltételeit, és egyben kiadja a tulajdonosi hozzájárulást. Ez esetben valamennyi költség a bérlőt terheli. Ha a bérleményben elszámolási mérőóra van felszerelve akkor az elfogyasztott víz, illetve a csatornahasználat díját a mért fogyasztás alapján a bérlő közvetlenül a Szolgáltatónak fizeti meg.

(3) A mellékvízmérőóra típusának meghatározása, a felszerelése, a mérő hitelesítése a Szolgáltató feladata, kivéve, ha a fogyasztó a Szolgáltatóval kötött szerződésben másként állapodik meg. A mellékvízmérőóra helyének kialakítását a bérlő bárkinél megrendelheti, engedélyeztetni csak az ingatlan bérbeadójánál kell.

(4) A mellékvízmérőórával nem rendelkező lakásbérleményeknél a vízdíj elszámolása létszámarányosan történik, a fővízmérőórán mért vízmennyiség alapján. A létszámarányos elszámolás alapját a Lakásbérlők Egyesülete, a Polgármesteri Hivatal és a bérbeadó között megkötött megállapodás alapján készített nyilvántartás képezi.

(5) A létszámarányos elszámolás alapját képező, a (4) bekezdésben megállapított nyilvántartásba fel kell venni minden lakóhellyel és tartózkodási hellyel rendelkező személyt, illetve ezekkel nem rendelkező albérlőt, és minden olyan személyt, aki a lakásban tartósan, legalább három hónapig lakik. A lakáshasználat időszakos megszakítására a létszámarányos elosztásnál kedvezmény nem vehető figyelembe.

(6) Az épületeknél elkészített létszámnyilvántartásban a bérlőknek nyilatkozniuk kell, a lakásban lakók számáról, továbbá, hogy a lakásban egyéb célú tevékenységet folytatnak-e és az ingatlanon gépkocsimosást végeznek-e.

(7) Ha a gépkocsimosást nem mellékvízmérőórával végzik, akkor a 600 l/gk/hó átalány után számított díjat kötelesek megfizetni, kivéve a vízkorlátozás időtartamára. Gépkocsimosás csak azokon az ingatlanokon végezhető, ahol a tevékenység végzéséhez előírt műszaki és környezetvédelmi előírások is betarthatók.

(8) A létszámarányos elszámolás alapját képező nyilvántartásba csak a bérlők, a Lakásbérlők Egyesülete, az épület tulajdonosa és a bérbeadó tekinthet be. A létszámnyilvántartás a halálesetek, lakáscsere, születés és a sorkatonai szolgálat esetén a következő havi nyilvántartásnál módosítható, amit a bérbeadó köteles figyelembe venni a havi elszámolásnál. Amennyiben a lakásban lévők száma más településen folytatott nappali tagozatos iskolai tanulmányok miatt változik, akkor a létszámcsökkentés a következő hó 1-jétől érvényesíthető. A létszámnyilvántartás, a lépcsőházban nem függeszthető ki, arról a bérbeadó kívülállónak semmiféle tájékoztatást nem adhat.

(9) Nem lakás célú helyiség és lakásban végzett egyéb tevékenység folytatása esetén mellékvízmérőóra felszerelése kötelező.

(10) Új bérlakás építése, illetve a felújítás során a beruházó, illetve a bérbeadó terhére mellékvízmérőóra felszerelése kötelező. Lakott épületben építési tevékenység akkor végezhető, ha a munka megkezdésénél vízmérőórát szerelnek fel. Ennek költségét az viseli, akinek az érdekében történik az építési tevékenység.

A vízdíj fizetésének alapjául szolgáló vízmennyiség meghatározása és a fizetés teljesítése elszámolási órával nem rendelkező lakásbérleményeknél

3. § (1) Az egy bérleményre eső ivóvíz mennyiségét úgy kell kiszámítani, hogy az épület bekötési vízmérőóráján szereplő mennyiségből le kell vonni a mellékvízmérőórával rendelkezők vízmennyiségét majd a különbözetet el kell osztani az épületben lévő azon lakók számával, akik mellékvízmérőórával nem rendelkeznek. Az így kapott egy főre eső fogyasztást meg kell szorozni a lakásban élők létszámával. Ha az épületben fürdőszoba, vagy vízvételi hely nélküli lakásbérlemény van, az ott élők egy főre eső fogyasztását fürdőszoba nélküli esetben 0,6; lakáson kívüli vízvételi hely esetében 0,4 korrekciós értékkel kell figyelembe venni. Ilyen esetekben az ugyanazon épülethez tartozó, de mellékvízmérőórával nem rendelkező magasabb komfortfokozatú bérleményben élők között a csökkentő korrekcióból adódó vízmennyiséget létszámarányosan el kell osztani. Az így kiszámított vízmennyiség után köteles a bérlő, a mindenkori érvényes jogszabályban megállapított díjat megfizetni.

(2) A bérlőnek víz- és csatornadíjként a havi tényleges számlaösszeg alapján számított díjat kell megfizetni havonta a lakbérrel egyidejűleg, de külön tételben feltüntetve.

A Szolgáltató és a bérbeadó kötelezettsége

4. § (1) Bérbeadó illetve a bérlő a vízmérőóra meghibásodását, az észleléstől számított 3 napon belül köteles a Szolgáltatónak bejelenteni. A Szolgáltató a meghibásodott mellékvízmérőórát a meghibásodás bejelentésétől számított 15 napon belül köteles kicserélni, illetve kijavítani. A kieső időre jutó vízmennyiséget a megelőző év azonos időszakának mennyiségéből arányosítás alapján kell kiszámítani.

(2) A mellékvízmérőóra állását önbevallásos megoldással a bérlő, illetve bekötési vízmérő esetén a bérbeadó a Szolgáltatóval kötött megállapodás szerint, de maximum kéthavonta köteles leolvasni és azt a szolgáltatóhoz eljuttatni. Félévenként egyszer közös leolvasást kell tartani, melyet a Szolgáltató kezdeményez. A számlát ezen időintervallumoknak megfelelően kell a bérlők részére megküldeni.

A csatornahasználati díj megállapítása és megfizetése

5. § (1) A csatornadíj alapja a csatornaműbe bekötött ingatlanon felhasznált teljes vízmennyiség.

(2) Az egyes bérlőkre vonatkozó díjak megállapítására és megfizetésére a 3. § (1)-(2) bekezdéseiben foglaltakat kell értelemszerűen alkalmazni.

Szabálysértési rendelkezések

6. § * 

Értelmező rendelkezések

7. § (1) Bekötési vízmérőórának minősül az épületbe vagy lépcsőházba bejövő vízvezetékre szerelt vízmérőóra, amely a teljes épület, illetve lépcsőház vízfogyasztását méri.

(2) Mellékvízmérőórának nevezzük azt a bérleményként elhelyezett vízmérőórát, melyet a Szolgáltató szerelt fel, vagy azt az általa elfogadható típus és azt üzembehelyezési okmánnyal eszközállományába átvett.

Egyéb rendelkezések

8. § Az itt nem szabályozott kérdésekben a mindenkor érvényben lévő jogszabályok előírásait kell alkalmazni.

Hatályba lépésre vonatkozó rendelkezések

9. § A rendelet 2004. július 1-jén lép hatályba, ezzel egyidejűleg a 9/1991. (VI. 10.) Ök. rendelet hatályát veszti.

Jogharmonizációs záradék * 

10. § E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvnek való megfelelést szolgálja.

Balogh József
Polgármester
Dr. Kovács Lajos
jegyző
Kapcsolódó előterjesztés 39/2004. (VI. 17.) Ök előterjesztés
Kapcsolódó jegyzőkönyv 9/2004. (VI. 17.) Kgy jegyzőkönyv