Kaposvár Megyei Jogú Város Önkormányzatának 10/1991. (V. 20.) önkormányzati rendelete

az utcanév és városrésznév megállapításának, közintézmény elnevezésének, valamint az utcanév, házszámtábla és emléktábla elhelyezésének rendjéről * 

Kaposvár Megyei Jogú Város Közgyűlése a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (a továbbiakban: Mötv.) 143. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, emléktábla elhelyezése tekintetében az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és a Mötv. 13. § (1) bekezdés 3. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el: * 

I. A rendelet célja, hatálya

1. § * 

2. § * 

II. Az utcanév és városrésznév megállapítása, közintézmény elnevezése

3. § *  (1) Az utcát, a városrészt és – eltérő jogszabályi rendelkezés hiányában – az önkormányzat intézményét a Közgyűlés nevezi el, valamint dönt az emléktábla elhelyezéséről.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott ügyekben Közgyűlési döntésre a Polgármester tesz javaslatot.

(3) Új utca elnevezésére beépítésének megkezdése előtt, területének közterületként való bejegyzésével egyidejűleg kell javaslatot tenni.

(4) *  Az Köznevelési, Tudományos és Kulturális Bizottság ülésén az elnevezéssel és emléktábla elhelyezéssel kapcsolatos előterjesztés tárgyalására meghívót kap, valamint törvény által biztosított tanácskozási jog hiányában is tanácskozási joggal rendelkezik a következő személy:

a) az érintett egyéni választókerület képviselője,

b) *  a Magyar Nemzeti Levéltár Somogy Vármegyei Levéltárának igazgatója vagy megbízottja,

c) *  a Takáts Gyula Vármegyei Hatókörű Városi Könyvtár igazgatója vagy megbízottja

d) a Kaposvárért Közalapítvány kuratóriumának elnöke vagy megbízottja,

e) *  Kaposvár Megyei Jogú Város Jegyzője által a Műszaki, Pályázati és Környezetfejlesztési Igazgatóságról kijelölt személy,

f) Kaposvár Megyei Jogú Város főépítésze,

g) Kaposvár Megyei Jogú Város jegyzője vagy megbízottja,

h) a Kaposvári Városszépítő Egyesület elnöke vagy megbízottja,

i) közintézmény elnevezése esetén az érintett ágazati szakbizottság elnöke vagy megbízottja.

(5) Az emléktábla elhelyezésével kapcsolatos véleménynek tartalmaznia kell:

a) ki kapjon az életműve méltó elismeréseként emléktáblát,

b) az emléktábla elhelyezésének helyét,

c) az emléktábla formáját és szövegét.

(6) *  Az utca, városrész, közintézmény elnevezését, az emléktábla elhelyezését megelőzően a javaslatot az Köznevelési, Tudományos és Kulturális Bizottságnak, meg kell tárgyalnia.

3/A. § *  (1) Az utca elnevezését, emléktábla elhelyezését bárki kezdeményezheti.

(2) Az utca nevének megállapításakor figyelemmel kell lenni annak településen belüli elhelyezkedésére, a hagyományokra és a történelmi tényekre.

(3) Közintézmény csak elhunyt személyről nevezhető el, emléktábla csak elhunyt személynek állítható.

(4) Az utca nevét megváltoztatni csak különösen indokolt esetben szabad.

4. § Városrész és közintézmény az utca-elnevezési szabályok értelemszerű alkalmazásával nevezhető el.

III. Utcanév-tábla szövege és elhelyezése

5. § (1) Az utcanév-táblát az utca mindkét oldalán az utca elején és végén, valamint az utca útkereszteződéseinél minden sarokingatlanon kell elhelyezni.

(2) Az utcanév-táblának az utca nevét és az utca házszámait kell tartalmaznia. Az utcanév-táblán – külön a páratlan és külön a páros számozásnak megfelelően – fel kell tüntetni az utca elejétől a végéig, az útkereszteződéstől útkereszteződésig, illetőleg az ellenkező irányba terjedő házszámokat, és jelölni kell a házszámozás irányát.

6. § Tér és külterületi lakott hely, illetőleg az általánostól eltérő jellegű beépítettségű közterület utcanév-táblájának a szövege és elhelyezése az előbbiektől eltérhet, más helyeken pedig szükségszerűen több utcanév-tábla is elhelyezhető.

7. § Az ingatlan tulajdonosa (kezelője) az utcanév-tábla elhelyezését tűrni köteles.

8. § *  Az utcanévtábla elkészítésének költsége belterületen az önkormányzatot terheli, elkészítéséről, elhelyezéséről, karbantartásáról és pótlásáról az önkormányzat gondoskodik, külterületen mindez az érintett ingatlan tulajdonosának kötelezettsége.

9. § Az elhelyezett utcanév-tábla megrongálása, beszennyezése, olvashatatlanná tétele, szövegének megváltoztatása, engedély nélküli eltávolítása tilos.

IV. Az ingatlanok számozása, a házszám-táblák elhelyezése

10. § (1) *  A lakóházakat, az egyéb épületeket és az építési telkeket házszámmal kell ellátni és a házszámozást nyilván kell tartani.

(2) A házszámozást új utca esetén annak keletkezésével, illetőleg a telekalakítás elrendelésével (engedélyezésével) egyidejűleg kell elvégezni.

(3) *  A házszámozás az alábbiak szerint történik:

a) A számok növekedése a városcentrumtól kifelé haladó irányt követi és az utca bal oldalán a páratlan, a jobb oldalán a páros házszámok vannak. A tér és az általánostól eltérő jellegű beépítettségű közterület ingatlanainak a számozása ettől eltérhet.

b) Külterületen a házszám megállapítása az a) pontnak megfelelően vagy helyrajzi számból kerül meghatározásra.

c) A kialakult házszámozás után megosztott ingatlanok házszáma megmarad és az újonnan kialakult telkek esetén per jeles számozás alkalmazandó.

d) A kialakult házszámozás után egyesített telkeket az eredeti házszámok szélső értékeinek kötőjellel történő jelölésével kell egységessé tenni.

(4) *  A már megállapított házszámok megváltoztatására akkor kerülhet sor, ha:

a) az ingatlan valóságban használt címe és az ingatlan-nyilvántartásban rögzített címe nem egyezik,

b) több ingatlan azonos címmel szerepel a hivatalos nyilvántartásban,

c) az ingatlan házszáma nem felel meg a rendeletben meghatározottnak,

d) az ingatlan megosztására vagy

e) az ingatlanok egyesítésére kerül sor.

(5) Az elhelyezett házszám-tábla megrongálása, beszennyezése, olvashatatlanná tétele, szövegének megváltoztatása, engedély nélküli eltávolítása tilos.

(6) *  A házszámozás hivatalból, vagy annak a személynek a kérelmére indul, akinek a házszám megváltoztatásához jogos érdeke fűződik. A kérelemben meg kell jelölni az ingatlan helyrajzi számát, tulajdonosát, használóját, továbbá a házszámozási kérelem okát.

(7) *  Házszámváltozás esetén a jegyző értesíti az ingatlantulajdonosokat, továbbá az illetékes hatóságokat.

11. § (1) *  A központi címregiszterben szereplő házszámot tartalmazó házszámtábla elhelyezése, karbantartása és pótlása az ingatlan tulajdonosának (kezelőjének) kötelezettsége.

(2) *  A külterületen elhelyezésre kerülő házszámtáblán, ahol nincs utca elnevezve – a házszámmal együtt – a külterületi lakott hely elnevezését is fel kell tüntetni.

(3) *  A házszámtáblát az épület utca felőli homlokzatán, annak a bejárat felőli részén vagy a bejárati kapura (üres telken a kerítésre) jól látható módon kell elhelyezni.

(4) *  Tilos a házszámtáblát megrongálni, beszennyezni, eltakarni, jogtalanul kihelyezni, eltávolítani.

V. Vegyes rendelkezések

12. § * 

13. § Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Ezzel egyidejűleg a Kaposvári Városi Tanács 3/1982. számú rendelete – az utcanév és városrésznév megállapításának, valamint az utcanév és házszámtábla elhelyezésének rendjéről – hatályát veszti.

Kaposvár, 1991. május 7.

dr. Kéki Zoltán s.k. Szabados Péter s.k.
jegyző polgármester