Paks Város Önkormányzata Képviselő-testülete 30/2008. (XII. 17.) önkormányzati rendelete

a helyi természeti értékekről * 

Paks Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. §-a és a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 24-25. §-ában kapott felhatalmazás alapján a helyi jelentőségű természeti területek és emlékek védelméről és megóvásáról az alábbi rendeletet alkotja.

A rendelet célja

1. § Jelen rendelet célja, hogy

(1) a kiemelt oltalmat igénylő földtani, víztani, növénytani, állattani, tájképi és kultúrtörténeti szempontból vagy más közérdekből védelemre érdemes helyi jelentőségű természeti területek és emlékek körét megállapítsa és azokat védetté nyilvánítsa,

(2) jogi eszközöket biztosítson a természetvédelem helyi szintű szabályainak megállapításával a város területén található természeti területek és emlékek megőrzéséhez és fenntartható fejlesztéséhez,

(3) elősegítse a helyi jelentőségű természeti területek és emlékek jellegzetességeinek, növény- és állatvilágának, földtani, víztani, valamint tájképi és kultúrtörténeti értékeinek megőrzését, illetve kutatását, oktatási és ismeretterjesztési célú hasznosítását,

(4) előmozdítsa a társadalom bevonását a helyi jelentőségű természeti területek és emlékek hatékony megőrzésébe és a széleskörű szemléletformálásba.

A rendelet hatálya

2. § (1) Jelen rendeletben meghatározott természetvédelemi szabályokat kell alkalmazni (a természetvédelmét szabályozó országos hatályú jogszabályokban foglaltakon túlmenően) Paks város közigazgatási területén az országos védelem alatt nem álló, más jogszabály által helyi védettség alá helyezett, és a jelen rendelettel a védelemben megerősített természeti területekre, emlékekre és védőterületeikre.

(2) Paks város Önkormányzatának Képviselő-testülete felülvizsgálta, és jelen rendelettel megerősíti a korábban helyi védettség alá helyezett, és a jelen rendelet mellékletében felsorolt természeti területeket és emlékeket.

Alapfogalmak

3. § (1) *  E rendelet alkalmazásában:

a) vegetációs időszak: a rügyfakadás és a lombhullás közti időszak.

b) védőövezet: a védett emlékek közvetlen közelében található azon terület, amelyen bekövetkező változások alapvetően és közvetlenül befolyásolják a védett érték állapotát.

(2) A helyi jelentőségű természeti védelem fajtái:

a) természetvédelmi terület

b) természeti emlék

(3) *  A (2) bekezdés szerinti helyi természeti értékeket az 1. melléklet tartalmazza.

A helyi védelem irányítása

4. § (1) A helyi védelem irányítása az önkormányzat Képviselő-testületének hatáskörébe tartozik

(2) A helyi védelem szakigazgatási, hatósági és szakhatósági feladatait a jegyző látja el.

(3) A helyi védelmi javaslatokhoz és fenntartási munkákhoz a helyi társadalmi szervezetek segítségét is igénybe kell venni.

Védetté nyilvánítás és a helyi védelem megszüntetése

5. § * 

A védett természeti területek és emlékek jelölése

6. § (1) *  A védelmet jelölő táblán fel kell tüntetni:

a) a helyi jelentőségű védett természeti terület vagy emlék megnevezését,

b) a védettség tényét („Természetvédelmi terület”, „Természeti emlék”),

c) a védelem alá helyezés idejét.

(2) A védelmet jelölő táblákat a védett természeti terület/emlék határainál, a közlekedésre kijelölt utak mentén kell elhelyezni.

(3) Az (2) bekezdésben meghatározott táblák elkészíttetése, kihelyezése az önkormányzat, karbantartása a védett terület vagy emlék természetvédelmi kezelőjének feladata.

A védett természeti területek és emlékek nyilvántartása

7. § * 

A védett természeti területek és emlékek fenntartása, karbantartása

8. § (1) A védett természeti területek ill. emlékek megóvása a település minden polgárának és minden szervezetnek kötelessége.

(2)-(5) * 

A természeti emlékek védőövezete

9. § (1) A helyi jelentőségű védett természeti emlékek termőterülete védőövezetnek tekintendő. A védőövezet a törzs és a lombkorona széle által meghatározott terület függőleges vetülete körben 2 méterrel megnövelve.

(2)-(3) * 

A védett természeti területek és emlékek kezelésének anyagi alapja

10. § (1) * 

(2) Jelen rendeletben meghatározott, a rendes gazdálkodás körébe tartozó tevékenység anyagi fedezetét a természetvédelmi terület vagy emlék tulajdonosa, kezelője biztosítja. A rendes gazdálkodás körét meghaladó, a természet értékeinek megóvását szolgáló feladatok ellátásának anyagi fedezetét az Önkormányzat éves költségvetésében kell előirányozni.

(3)-(5) * 

Általános természetvédelmi előírások

11. § * 

A védett természeti területek és emlékek állapotának felülvizsgálata

12. § * 

A helyileg védett természeti területeken és emlékeken végezhető beavatkozások

13. § *  A helyi jelentőségű védett természeti területek és emlékek területén, a részletes természetvédelmi kezelési módokat, korlátozásokat és tilalmakat a 2. melléklet szerinti kezelési terv tartalmazza.

Szabálysértés, természetvédelmi bírság

14. § * 

A helyi emlékek megóvásának szerepe a közművelődésben és az oktatásban

15. § *  A természetvédelmi területek és emlékek tudat- és erkölcsformáló hatásának elősegítésére szorgalmazni kell az erre vonatkozó ismeretek terjesztését a települési médiában, köznevelési, közművelődési intézményekben, társadalmi szervezetekben.

Egyéb és hatályba léptető rendelkezések

16. § (1)-(3) * 

(4) Jelen rendelet mellékletében felsorolt helyi jelentőségű védett természeti területek és emlékek az Európai Közösségek jogi aktusaiban meghatározott Natura 2000 védettségi kategóriába nincsenek besorolva.

(5) Jelen rendelet a kihirdetést követő 15. napon lép hatályba, és azt követően kell alkalmazni a természetvédelmi területek és emlékek tekintetében.

(6) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a 14/1996. (VII. 1.) számú önkormányzati rendelet 2. számú melléklete, illetve a 13/2000. (VI. 5.) sz. önkormányzati rendelet.

Paks, 2008. december 15.

Hajdú János s. k. Dr. Blazsek Balázs s. k.
polgármester címzetes főjegyző

1. melléklet a Paks Város Önkormányzata Képviselő-testülete 30/2008. (XII. 17.) önkormányzati rendelete * 

Helyi jelentőségű természetvédelmi területek és emlékek jegyzéke

Helyi jelentőségű természeti emlékek
Név Hrsz.
Dunakömlőd, Római katolikus templom előtti gesztenyefasor 8267
Paksi Bezerédj Általános Iskola udvarán lévő tiszafa és vadgesztenye csoport 1029
Paks, Deák Ferenc utca 22. (Tüdőbeteg Gondozó), császárfa 1055
Paks, Duna-parti vadgesztenyefasor 08, 09
Paks, Fenyves utca 2. előtti platánfa 5122/210
Paks, Gagarin utca Kishegyi út sarkán álló platánfa 5117/6
Paks, Kocsányos tölgy Pollack Mihály utca (2 db) 3937
Paks, Kurcsatov utca 20 - 21. társasház előtti és a Kurcsatov utca 24. melletti platánfa 5192/2
Paks, Laktanya utca gesztenyefasor 2327/2
Paks, Művészeti Iskola udvarán álló tiszafa 15
Paks, Platán fasor Táncsics Mihály utca 410
Paks, Szent István téren lévő fehéreperfa 1033/1
Paks, Villany utca Báthory utca sarka, kocsányos tölgy 232/2
Helyi jelentőségű természetvédelmi területek
Név Hrsz.
Cseresznyési láprétek a Csámpa-patak mentén 0692, 0694/1, 0694/2, 0696, 0698
Imsósi-erdő 01031/3
Paks, a római katolikus templom kertje és az attól délre lévő fásított köztér (Templom tér) 970/4
Paks, Bezerédj Általános Iskola Deák Ferenc utcai épületének előkertje 1029
Paks, Prelátushoz tartozó szőlőterület, Rókus utca 1117
Paks, Városi Múzeum kertje 1017/1

2. melléklet a Paks Város Önkormányzata Képviselő-testülete 30/2008. (XII. 17.) önkormányzati rendelete * 

KEZELÉSI TERV

A kezelési terv az 1. mellékletben felsorolt helyi jelentőségű természetvédelmi emlékekre és területekre vonatkozik.

I. TERMÉSZETVÉDELMI GYAKORLATI CÉLKITŰZÉSEK

1. A tájképi és kultúrtörténeti jelentőségű, botanikai emléket jelentő zöldfelület, fasor, kert és egyedi fák fennmaradásának biztosítása.

2. Az idős fákhoz kötődő állatvilág megőrzése.

3. A természetvédelmi célú bemutatás elősegítése.

II. TERMÉSZETVÉDELMI STRATÉGIÁK

1. A fenntartó jellegű beavatkozások folyamatos biztosítása. Ennek érdekében a fákat érintő beavatkozásokat minimalizálni kell, a koronát alakítani csak vagyonbiztonságot veszélyeztető, vagy balesetveszélyes helyzetben szabad, ez esetekben is kizárólag szakmai és hatósági felügyelet mellett. Biztosítani kell a fa gyökérzetének megfelelő víz- és tápanyagellátását.

2. Hosszú távon tájkép- vagy természetvédelmi szempontból nem megfelelő objektumok áthelyezése, elrejtése, a terület zöldfelületként való megtartása.

3. A természetvédelmi stratégiák megvalósítása érdekében a helyi védett területek és védett emlékeket, vagy azok védőövezetét érintő tervezési és kivitelezési munkák során tervezési szerződésben szükséges lefektetni az egyeztetési kötelezettséget a helyi természetvédelmi hatósággal és a főkertésszel.

III. A TERMÉSZETI EMLÉKEK VÉDŐÖVEZETÉRE VONATKOZÓ RÉSZLETES KEZELÉSI ELŐÍRÁSOK

1. Terület- és földhasználat

a) A védőövezeten belül főszabályként nem megengedett a talajt vízzáró burkolattal fedni és a védőövezeten belül mély- és magasépítési munkát végezni,

b) Amennyiben a védőövezeten belül már létezik burkolat, építmény vagy közművezeték, úgy a védőövezetet azok cseréjekor, felújításakor, átalakításakor kell kialakítani. Ilyen esetekben a cserét, felújítást, átalakítást olyan műszaki megoldással lehet a védőövezeten belül elvégezni, hogy biztosított legyen a védett természeti emlékek megőrzése és hosszú távú fennmaradása,

c) A meglévő infrastruktúra és közműhálózat karbantartása során az eredeti állapotot minden esetben helyre kell állítani,

d) A védőövezeten belül nem megengedett a gépi földmunka végzése, amennyiben az a gyökerek épségének veszélyeztetésével jár.

2. Fajok védelme

A beavatkozásokat (fakivágás, ágnyesés) vegetációs időszakon kívül, de az énekes madarak költési időszaka előtt kell elvégezni, kivételt képeznek ez alól a széltörés, betegség és hasonló okokból bekövetkezett havária események elhárítási munkálatai

3. Látogatás

A helyi jelentőségű természetvédelmi emlékek szabadon látogathatók.

4. Közlekedés, oktatás és bemutatás

Nem megengedett a forgalom elől elzárt, szilárd burkolattal el nem látott útnak nem minősülő területekre gépjárművel behajtani, illetve az útként nyilvántartott ingatlan szilárd burkolattal el nem látott területén gépjárművel megállni és várakozni.

5. Kezelési módok az egyes természeti emlékek állapotának megfelelően:

a) A területen növényvédő szert és irtószereket csak a fák egyedi védelme érdekében szabad használni,

b) Biztosítani kell a fák gyökérzetének megfelelő víz és tápanyagellátását: amennyiben elhúzódó aszályos időszak adódik, célszerű a talaj locsolása, megfontolandó a talaj tápanyagtartalmának pótlása,

c) Jó állapotban lévő, idős fák, kismértékben károsodott ágrendszerrel: a száraz csúcsok levágása, a fagyöngy, borostyán eltávolítása, sarjlevágás;

d) Jelentősen sérült koronaformájú idős fák: az idős ágak visszavágása, a fagyöngy, borostyán eltávolítása, régi sebhelyek kezelése, üregek kezelése;

e) Jelentősen korhadt törzsű és ágazatú idős fák: a madár, illetve denevérvédelem, valamint alsóbbrendű korhadéklakó fajok miatt megtartandók. Az idős ágak visszavágása, a fagyöngy és borostyán eltávolítása, régi sebhelyek kezelése, üregek kezelése, a törzsbelső kitisztítása, vízkivezetés megoldása. Szükséges lehet a vagyon és személyes biztonságot szolgáló csonkolás,

f) Leromlott, erősen károsodott fák, illetve deformálódott koronájú vagy korona nélküli, kiszáradt fák: eltávolítás. Tőszáradt fát a kiszáradást követő 1 éven túl szabad csak kivágni. A védett fasorban lévő faegyed szükségessé vált kivágása után a pótlást a következő ültetési időszakban el kell végezni. A pótlásra kerülő egyed kizárólag a védett fasor fafajának megfelelő, legalább 3xi Fl 18/20 méretű fa lehet. Védett fasor védőövezetébe a fasor fajától eltérő fajú faegyedet ültetni nem lehet,

g) Középkorú és fiatal, szép koronájú, egészséges fák korábbi pótlásból: kezelést nem igényelnek, esetlegesen sarjlevágás, száraz ágvégek levágása, a fagyöngy eltávolítása.

IV. A TERMÉSZETI EMLÉKEK VÉDŐÖVEZETÉRE VONATKOZÓ KORLÁTOZÁSOK ÉS TILALMAK

1. Természeti emlék védőövezetében nem megengedett

a) a tűzgyújtás.

b) az út téli csúszásmentesítését a fákat károsító módon végezni;

c) egyéb, a természetvédelmi területet és emléket bármilyen módon veszélyeztető, illetve károsító tevékenység végzése.

d) invazív fajok ültetése.

e) szilárd burkolatok mennyiségének növelése.

2. Természeti emlék védőövezetében a jegyző, mint természetvédelmi hatóság engedélye szükséges a következőkhöz:

a) Nem közterületen álló faegyedek kivágása, kivéve, ha a fakivágás azonnali balesetveszély-elhárítás érdekében történik.

b) Növényanyag újratelepítése, átrendezése.

3. A helyi jelentőségű természetvédelmi területek és emlékek területén a Természetvédelmi Hatóság a kezelési tervvel ellentétes tevékenységhez engedélyt, szakhatósági hozzájárulást nem adhat.

V. A TERMÉSZETI EMLÉKEK VÉDŐÖVEZETÉBEN SZABADON VÉGEZHETŐ

1. A növényanyag kertészeti jellegű kezelése, gondozása: a fellépő növényi és állati kártevők elleni megelőző védelem biztosítása (permetezés), a száraz ágrészek gondos időbeni eltávolítása, a növényi részek eltávolítása után sebkezelés, a megfelelő növőtér - és a lombkoronának megfelelő földterület - állandó gyommentességének biztosítása.

2. A fészket nem tartó fák és egyéb növényzet kertészeti jellegű kezelése.

3. Művelési ág szerint bejegyzett út karbantartása.

4. Építmények karbantartása.

5. Infrastrukturális létesítmények karbantartása, kezelése.

6. Gyalogos közlekedés, illetve a szilárd burkolatú utakon a gépjárműves közlekedés.

VI. A HELYI JELENTŐSÉGŰ TERMÉSZETVÉDELMI TERÜLETEKRE VONATKOZÓ RÉSZLETES KEZELÉSI ELŐÍRÁSOK

1. A helyi jelentőségű védett terület zöldfelületi jellegét, növényzettel való fedettségét meg kell őrizni.

2. A helyi jelentőségű védett terület felújítása, átalakítása, funkciójának megváltoztatása csak az elsőfokú természetvédelmi hatóság által jóváhagyott, kiviteli szintű kertészeti vagy élőhelyrekonstrukciós terv alapján történhet.

4. A helyi jelentőségű védett területen nem megengedett

a) invázív fajok ültetése,

b) a szilárd burkolatok mennyiségének indokolatlan növelése,

c) egyéb, a helyi jelentőségű természetvédelmi területet és emléket bármilyen módon veszélyeztető, illetve károsító tevékenység végzése.

3. Cseresznyési láprétek a Csámpa-patak mentén védett terület kezelésének célja a megfelelő természeti állapot fenntartása, amelyet a Nemzeti park Igazgatósággal egyeztetett kezelési tervvel biztosítható.

4. A Cseresznyési láprétek a Csámpa-patak védett területen ezen felül

a) a tájidegen és inváziós növényfajok spontán terjeszkedésének visszaszorítása érdekében kézi erővel végzett védekezés szükséges. A lekaszált vagy levágott inváziós növényeket a területről el kell távolítani.

b) vegyszeres gyomirtás, égetés, felülvetés, kaszálás, legeltetés nem megengedett.

c) a vízpótlás biztosításának lehetőségét meg kell vizsgálni.

5. Az Imsósi-erdő helyi jelentőségű védett természeti területen

a) nem megengedett a terület intenzív használata (legeltetés, trágyázás),

b) nem megengedett a termőföld kitermelése, illetve a deponálás, vagy földterítés,

c) nem megengedett a terület leégetéses megtisztítása,

d) törekedni kell a természetes erdőtársulások megóvására, különösen a még meglévő öreg füzesek és nyárasok, valamint a tölgyek védelmére. Nagy gondot kell fordítani a belső vízfolyásokat kísérő igen öreg böhöncös fűzfák kímélésére, kivágásuk nem megengedett,

e) őshonos fafajokból álló erdőrészletek esetleges letermelésekor hagyás csoportokat kell megtartani,

f) kitermelés esetén csak a tő melletti felkészítés, darabolás lehetséges,

g) a védett területen csak őshonos fafajokkal lehet erdőfelújítást végezni,

h) a hóvirág, nyári tőzike és csillagvirág virágzásakor fokozott természetvédelmi ellenőrzést kell tartani a nagyarányú virágszedés felszámolására.