Szolnok Megyei Jogú Város Közgyűlésének 26/2005. (VII.15.) önkormányzati rendelete

az önkormányzati tulajdonban lévő nem lakás célú helyiségek bérletéről, valamint elidegenítésükről * 

Egységes szerkezetbe foglalva az 55/2007. (XII.13.), és a 23/2011. (VI.30.), 27/2011. (IX.30.), a 21/2012. (V.31.), a 19/2013. (V.2.), a 31/2014. (XII.2.) önkormányzati rendeletekkel

Szolnok Megyei Jogú Város Közgyűlése a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdése, valamint a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló módosított 1993. évi LXXVIII. törvény 36. § (2), valamint 58. § (2) bekezdésében biztosított jogkörében eljárva az önkormányzati tulajdonú nem lakás célú helyiségek bérletére és elidegenítésére az alábbi rendeletet alkotja:

I. Rész

Bevezető rendelkezések

A rendelet hatálya

1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed az önkormányzati vállalkozói vagyon körébe tartozó Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata (továbbiakban: önkormányzat) tulajdonában lévő nem lakás célú helyiségekre: üzlethelyiségek, irodák (továbbiakban együtt: üzlethelyiségek), garázsok, pincék, egyéb helyiségek (továbbiakban mind együtt: helyiségek).

(2) Nem kell alkalmazni e rendelet szabályait az önkormányzat és más személy közös tulajdonában lévő helyiségekre.

(3) *  Üzlethelyiségek vagyonkezelői joggal történő átruházására Szolnok Megyei Jogú Város vagyonáról és a vagyonnal való gazdálkodás egyes szabályairól szóló 25/2003. (VII.9.) önkormányzati rendelet II/B. fejezet rendelkezéseit kell alkalmazni.

(4) *  E rendeletben nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyv, továbbá a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló módosított 1993. évi LXXVIII. törvény (továbbiakban: lakástörvény), valamint Szolnok Megyei Jogú Város vagyonáról és a vagyonnal való gazdálkodás egyes szabályairól szóló 25/2003. (VII.9.) KR. rendelet (továbbiakban: vagyonrendelet) rendelkezései az irányadók.

Bérbeadói feladatokat teljesítő szervek

2. § (1) Szolnok Megyei Jogú Város Közgyűlését megilleti és terheli a bérbeadói jogok és kötelezettségek összessége, melyet részben saját maga, részben az SZMSZ szerint illetékes bizottság, a polgármester, továbbá az üzemeltető szerv útján e rendeletben szabályozott módon gyakorol.

(2) Ha e rendelet és a vagyonrendelet sem jelöli meg a bérbeadói jogokat gyakorló és a bérbeadói kötelezettségeket teljesítő szervet (személyt) a jogokat és a kötelezettségeket a polgármester gyakorolja.

II. Rész

Üzlethelyiségek bérbeadása és elidegenítése

I. Fejezet

Üzlethelyiségek bérbeadása

A helyiségbérleti jogviszony létrejötte

3. § (1) Az üzlethelyiség bérbeadása történhet határozott időre legfeljebb 10 évre, határozatlan időre, vagy feltétel bekövetkeztéig. A bérbeadás időtartamára a polgármester tesz javaslatot. Amennyiben a közgyűlés az adott üzlethelyiségre vonatkozóan bérleti jog megváltásáról nem döntött, arról a (4) bekezdés szerinti hatáskör gyakorlója dönt.

(2) *  Az önkormányzat tulajdonában lévő üzlethelyiség bérbeadására a vagyonrendelet szerinti pályázati, vagy liciteljárás alkalmazásával kerülhet sor, melyről a vagyongazdálkodási hatáskör gyakorlója dönt.

(3) * 

(4) Ha a bérleti díj összege a bérbeadáskori bruttó bérleti díjjal számolva a bérlet időtartama alatt a 15 millió Ft-ot meghaladja, valamint határozatlan időre, továbbá 5 évet meghaladó bérbeadás esetén az SZMSZ szerint illetékes bizottság hozza meg a tulajdonosi döntést. Amennyiben a szerződésben foglalt feltételek teljesítése automatikusan a szerződés meghosszabbítását eredményezi, akkor a bérlet időtartamát a meghosszabbítás figyelembevételével kell megállapítani.

(5) *  Üzlethelyiség ingyenes, vagy jelképes ellenértékű bérbeadásáról a közgyűlés egyedi határozattal dönt, melyben rendelkezni kell a bérleti díj, valamint az üzemeltetési és fenntartási költségek viseléséről.

4. § (1) A bérleti szerződést írásba kell foglalni. Az önkormányzat nevében a hatáskör gyakorlójának döntése alapján a szerződést a polgármester köti meg.

(2) A felek (a bérbeadó és a bérlő) a helyiségbér mértékében szabadon állapodnak meg.

(3) Az üzlethelyiségbe más személy nem fogadható be, albérletbe nem adható, közösen nem üzemeltethető.

(4) A bérleti szerződésnek tartalmaznia kell:

- a bérbeadás időtartamát,

- bérleti díjat,

- az üzlethelyiség átadásával, rendeltetésszerű használatával, karbantartásával, felújításával, a szerződés megszűnésekor az üzlethelyiség visszaadásával kapcsolatos megállapodást,

- bérbeadó és a bérlő jogait, kötelességeit,

- bérbeadó elővásárlási jogának biztosítását az üzlethelyiség bérleti jogára,

- annak kikötését, hogy az üzlethelyiség albérletbe nem adható, abba más személy nem fogadható be, közösen nem üzemeltethető,

- jogcím nélküli használat esetére a használati díj összegére vonatkozó rendelkezéseket.

Bérleti jog átruházása, cseréje

5. § (1) A bérlő bérleti jogát a 3. § (4) bekezdés szerinti hatáskör gyakorlójának előzetes hozzájárulásával másra átruházhatja, vagy elcserélheti. Az erre vonatkozó szerződést írásba kell foglalni.

(2) *  A hozzájárulást abban az esetben lehet megadni, ha:

- a bérleti jog átadójának bérleti díj, és közüzemi és helyi adó tartozása nincs,

- a bérleti jog átvevőjének adó- és köztartozása nincs,

- az új bérlő elfogadja a bérbeadó új szerződéses feltételeit,

- az új bérlő tevékenysége folytatása ellen hatósági eljárás nincs folyamatban,

- bérleti jog átadója a bérleti jog eladására kötött szerződésben meghatározott eladási ár

- csere esetén értékkülönbözet – 75%-ának a bérbeadó részére való megfizetését vállalja.

A bérleti jog megszűnése

6. § (1) *  Az üzlethelyiséget jogcím nélkül használó a jogcím nélküli használat kezdetétől az üzlethelyiség rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban történő visszaadásáig használati díjat köteles fizetni, melynek összege a jogcím nélküli használat kezdetét közvetlenül megelőző bérleti díj. A jogcím nélküli használat kezdetétől számított 2 hónap elteltét követő naptól a fizetendő használati díj összege a korábban fizetett használati díj ötszöröse.

(2) *  Amennyiben a bérleti szerződés bérleti díj hátralék miatt kerül felmondásra és a bérlő a hátralékot a felmondási idő lejártát követő egy hónapon belül maradéktalanul megfizeti, egy alkalommal, változatlan feltételekkel, az eredeti szerződésben meghatározott időtartamig ismételten bérbe kaphatja az adott bérleményt. Az ismételt bérbe adásról a polgármester jogosult dönteni.

(3) *  A jogcím nélküli használó által használt üzlethelyiséget az (1) bekezdés szerinti visszaadását követően e rendelet 3. §-ában vagy 7. §-ában foglaltak alkalmazásával kell ismételten hasznosítani.

II. Fejezet

Üzlethelyiségek elidegenítése

7. § (1) Üzlethelyiséget csak forgalmi értékbecsléssel megalapozottan lehet értékesíteni. A hatáskör gyakorlóját az értékbecslésben megállapított bruttó forgalmi érték figyelembe vételével kell meghatározni a hatályos vagyonrendelet szerint, az (5) bekezdésben foglaltak kivételével.

(2) Az üzlethelyiség elidegenítése történhet:

a) az üzlethelyiség bérlője részére, ha az üzlethelyiséget a lakástörvény alapján elővásárlásra jogosult bérlő veszi meg, a vételár mértéke a helyi forgalmi érték.

b) üres üzlethelyiség esetén a vagyonrendelet szerinti hatáskör gyakorlója dönt az üzlethelyiség licit, vagy pályázati úton történő értékesítéséről.

(3) Üres üzlethelyiség esetén a limitár nem lehet kevesebb az üzlethelyiségre készített forgalmi értékbecslésben megállapított bruttó forgalmi értéknél.

(4) Az üzlethelyiség vételárának megfizetése történhet:

a) készpénzzel vagy,

b) csereingatlannal vagy,

c) készpénzzel és csereingatlannal.

(5) A (4) bekezdés b) és c) pontja szerinti vételár megfizetéssel történő értékesítés esetén a tulajdonosi döntést a közgyűlés hozza meg.

(6) A vételárként fizetett készpénzt egy összegben kell megfizetni, kivéve (7) bekezdésben foglaltakat.

(7) Amennyiben az üzlethelyiség készpénzben fizetett vételára, vagy vételárának a készpénz összege a 100 millió forintot meghaladja, a vevő kérelmére a közgyűlés legfeljebb két részletben történő fizetést engedélyez. A második részletet a vevő kérelmében meghatározott időpontban, de legkésőbb a szerződés aláírásától számított 12 hónapon belül kell megfizetni.

III. Rész

Garázsok, pincék, egyéb helyiségek bérbeadása, elidegenítése

I. Fejezet

Garázsok bérbeadása

8. § (1) Garázsok bérbeadására e rendelet szabályait kell alkalmazni e fejezetben meghatározott eltérésékkel.

(2) *  Garázst határozott időre, legfeljebb 10 évre, határozatlan időre, vagy feltétel bekövetkeztéig lehet bérbe adni.

(3) A garázs bérbeadása történhet:

a) külső ajánlat alapján,

b) önkormányzat részéről pályázati vagy liciteljárás útján.

9. § (1) A bérlő Szolnok Megyei Jogú Városban csak egy önkormányzati tulajdonban lévő garázs bérletével rendelkezhet.

(2) *  A bérleti jog másik önkormányzati tulajdonú garázs bérleti jogára cserélhető a bérbeadó előzetes hozzájárulása alapján. A cseréhez abban az esetben lehet hozzájárulni, ha:

- a bérlőknek bérleti díj, köztartozása, illetve közüzemi tartozása nincs,

- az új bérlő elfogadja a bérbeadó új szerződéses feltételeit.

II. Fejezet

Pincék és egyéb helyiségek bérbeadása

10. § (1) Pincék és egyéb helyiségek bérbeadására e rendelet szabályait kell alkalmazni e fejezetben meghatározott eltérésékkel.

(2) *  Pincét és egyéb helyiséget határozott időre, legfeljebb 10 évre, vagy határozatlan időre lehet bérbe adni.

(3) Pince és egyéb helyiség bérbeadása történhet:

- külső ajánlat alapján,

-önkormányzat részéről pályázati vagy liciteljárás útján.

(4) *  Pince bérletére szóló bérleti jog másik önkormányzati tulajdonú pince bérleti jogára cserélhető a bérbeadó előzetes hozzájárulása alapján. A cseréhez abban az esetben lehet hozzájárulni, ha:

- a bérlőknek bérleti díj, köztartozása, illetve közüzemi tartozása nincs,

- az új bérlő elfogadja a bérbeadó új szerződéses feltételeit.

(5) *  Egyéb helyiségek a bérbeadó előzetes írásbeli hozzájárulásával albérletbe adhatók, amennyiben a bérlő érvényesíti az albérlővel szemben, a vele szemben támasztott követel-ményeket.

III. Fejezet

Garázsok, pincék és egyéb helyiségek elidegenítése

11. § Garázsok, pincék és egyéb helyiségek elidegenítése történhet:

a) a garázs, pince, egyéb helyiség bérlője részére, ha a garázst, pincét, egyéb helyiséget a lakástörvény alapján elővásárlásra jogosult bérlő veszi meg, a vételár mértéke a helyi forgalmi értéket nem haladhatja meg.

b) üres garázs, pince, egyéb helyiség esetén a vagyonrendelet szerinti hatáskör gyakorlója dönt a garázs, pince, egyéb helyiség licit, vagy pályázati úton történő értékesítéséről.

c) 10 millió Ft forgalmi értéket meg nem haladó üres garázs, pince, egyéb helyiség esetén a hatáskör gyakorlója dönthet külső ajánlatra történő értékesítésről is.

11/A. § *  Az üzemeltető kezdeményezi azon adósok tartozásainak év végén, jogszabályban előírt módon történő törlését, amelyek behajthatatlanná válnak. A tartozás behajthatatlanná minősítéséről, valamint törléséről – a mindenkori költségvetési törvényben megállapított értékhatárt el nem érő kis összegű követelések kivételével – a közgyűlés dönt.

IV. Fejezet

Vegyes rendelkezések

11/B. § (1) Olyan ingatlan értékesítése, vagy bérbeadása esetén, amely több önállóan is használható ingatlanrészből áll, vizsgálni kell azt, hogy az ingatlanrész el-, vagy bérbeadása miként hat az önkormányzat tulajdonában maradó ingatlanrészek forgalmi értékére, hasznosíthatóságára.

(2) *  Magasabb szintű jogszabályban meghatározott esetekben a nem lakás célú helyiségek vonatkozásában a versenyeztetési eljárás mellőzhető.

IV. Rész

Hatálybaléptető és módosító rendelkezések

12. § (1) E rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

(2) A helyiség bérlője által e rendelet hatálybalépése előtt benyújtott vételi szándék elbírálásakor a benyújtáskor hatályos szabályokat kell alkalmazni.

(3) E rendelet hatálybalépésével az önkormányzati tulajdonú lakások és nem lakás céljára szolgáló helyiségek vételi jogának és feltételeinek szabályozásáról szóló 16/1994. (IV.11.) KR. valamint az azt módosító 27/1994. (VII.1.) KR. a 20/1995. (IV.13.) KR., a 31/1995. (VII.4.) KR., a 37/1995. (X.3.) KR., a 44/1995. (XI.1.) KR. a 26/1996. (IX.27.) KR., a 14/1997. (VI.24.) KR., a 8/1998. (III.31.) KR., az önkormányzati tulajdonban lévő helyiségek bérletéről szóló 18/1994. (IV.29.) és az azt módosító 18/2000. (V.3.) KR., a 7/2004.(III.29.) KR., 6/2005 (II.28) KR. és a 13/2005. (IV.29.) KR. rendeletek hatályukat vesztik.

13. § (1)–(4) * 

(5) *  Jelen rendelet egyes vagyongazdálkodási tárgyú önkormányzati rendeletek módosításáról szóló 23/2011. (VI.30.) önkormányzati rendelettel módosított 6. § (1) és (2) bekezdése 2011. július 1. napján lép hatályba azzal, hogy rendelkezéseit a folyamatban lévő eljárásokban is alkalmazni kell.

Kelt: Szolnok Megyei Jogú Város Közgyűlésének 2005. június 23-i ülésén.

Megjegyzés:

Az 55/2007. (XII.13.) KR. rendelet kihirdtése napján lépett hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépését követően indult ügyekben kell alkalmazni.

A 23/2011. (VI.30.) önkormányzati rendelet 2011. július 1-jén lép hatályba. Rendelkezéseit a folyamatban lévő eljárásokban is alkalmazni kell.

A 27/2011. (IX.30.) önkormányzati rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

A 19/2013. (V.2.) önkormányzati rendelet kihirdetését követő napon lép hatályba és az azt követő napon hatályát veszti.

Botka Lajosné s. k. Dr. Szakali Erzsébet s. k.
Polgármester jegyző