Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 192/2020. (IX.24.) határozata

a városmarketing és turisztikai feladatok végrehajtásáról szóló beszámoló elfogadásáról

Szolnok Megyei Jogú Város Közgyűlése a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. §-ának 13. pontja alapján az alábbi határozatot hozza:

A Közgyűlés tudomásul veszi a jelen határozat mellékletét képező városmarketing és turisztikai tevékenységek megvalósulásáról szóló beszámolót.

Értesülnek: Szalay Ferenc polgármester

Fejér Andor alpolgármester

Györfi Mihály alpolgármester

Miskolczi László alpolgármester

Dr. Sebestyén Ildikó jegyző

Dr. Rácz Andrea aljegyző

Polgármesteri Hivatal igazgatói

Szalay Ferenc s. k. Dr. Sebestyén Ildikó s. k.
polgármester jegyző

Melléklet Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 192/2020. (IX.24.) határozatához

BESZÁMOLÓ
VÁROSMARKETING ÉS TURISZTIKAI TEVÉKENYSÉGEK MEGVALÓSULÁSÁRÓL
2019.

1. Médiamegjelenések

A 2019. évi sajtó és egyéb PR megjelenéseinkhez médiatervet készítettünk, mellyel a város turisztikai szempontból fontos értékeit, attrakcióit, programlehetőségeit specifikálva, tervszerűen, tudatosan népszerűsítettük (1. sz. melléklet).

Ennek megfelelően számos, Szolnokot bemutató PR cikkel, médiamegjelenéssel büszkélkedhet városunk, melyek színvonalas turisztikai szaklapokban, életmód magazinokban, egyéb kiadványokban, helyi és országos médiában jelentek meg, nyomtatott és online formában egyaránt.

A sajtómegjelenések összegyűjtéséről, naprakész vezetéséről folyamatosan gondoskodunk.

– Országos Katalógus – A www.orszagoskatalogus.hu internetes oldalon, a várost népszerűsítő információk, képi anyagok megjelenítése 2 éven keresztül

– Kirándulj Nálunk! Turisztikai-pedagógiai magazin – 2019/1. szám: Kiránduljatok Nálunk Szolnokon, mert... (1 oldal)

– Mol Fresh Magazin – 2019. februári szám: Munkácsy-kiállítás Szolnokon (1 oldal)

– Világjáró Utazási Magazin – 2019/154. szám: Vágtázó vitézek, Munkácsy évforduló és szolnoki csemegék – Szolnok tavaszi attrakciói (2 oldal)

– Világjáró Utazás Info&Trend – Utazás 2019 különszám: Páratlan Szolnok – Tavaszi kulturális kalandozások (2 oldal)

– M1 televízió csatorna – Tavasz 2019! c. műsor: Szolnok turisztikai látványosságai – 2019. március 29-én megjelenő 7 perces, a megyeszékhely turisztikai látványosságait bemutató interjú (ingyenes megjelenés, https://www.facebook.com/139696506191829/videos/2251560668237702/)

– Kossuth rádió – 2019. április: Szombat délután című magazinműsorban Szolnok érdekességeinek bemutatása élő bejelentkezés keretében (ingyenes megjelenés)

– „Nemzeti Értékek, Múzeumok, Tradicionális Intézmények, Hungary” elnevezésű angol nyelvű ismeretterjesztő kiadvány – Damjanich János Múzeum (2 oldal)

– Presztízs Magazin – 2019. nyári szám: Bringára fel, és tekerd végig Szolnok fejlesztéseit! (5 oldal), Aktív kikapcsolódás és nyugodt pihenés Szolnokon (1 oldal)

– Mol Fresh Magazin – 2019. júliusi szám: Szolnok nyári köntösben (1 oldal)

– Szolnoki Grátisz kultúra, turizmus, gasztronómia, sport különszám – 2019. június: Múzeumok Éjszakája elnevezésű rendezvény programjai (2 oldal)

– Világjáró Magazin online megjelenés – 2019. augusztus: Szolnokon ősszel sem fogunk unatkozni! (www.vjm.hu)

– Modern Magyarország című kiadvány – 2019. szeptember: A Tisza fővárosa (6 oldal)

– M5 televízió csatorna – Úton c. műsor: 2019. július 29-én megjelenő 6 perces, a megyeszékhely egyes turisztikai látványosságait bemutató interjú (ingyenes megjelenés, https://www.facebook.com/watch/?v=1369798479835739)

– Vajtó és a világ turisztikai magazin – 2019. augusztus 27-én megjelenő, 51 perces, a várost bemutató kisfilm sugárzása, (ingyenes megjelenés, https://www.youtube.com/watch?v=E4Ajlsx7msI&fbclid=IwAR3LgcGvDacU5SCdsBY9f3kPlkOY3dFzu55O0RBfRRLwnSk4sLhkHmmE79A)

– Kirándulj Nálunk! Turisztikai-pedagógiai magazin – 2019/2. szám: Kiránduljatok Nálunk Szolnokon, mert... (1 oldal), grátisz megjelenés: Szolnok a Tisza fővárosa (1 oldal)

– Élmények és látnivalók Magyarországon c. útikönyv: 2019. december 2-án megjelenő könyvben hazánk, többek között a Tisza fővárosának bemutatása (ingyenes megjelenés)

– Az Utazó Magazin – 2019. VI. szám: 2020-ban is látogasson Szolnokra, mert... (2 oldal)

1. kép: Ízelítő a 2019 évi újságmegjelenéseinkből

(Forrás: Saját kép)

– Szolnok megyei Napló – 2019. november 20.: Adventi Programok (2 oldal)

– Szolnok megyei Napló – 2019. november 27.: Adventi Programok (1/3 oldal)

– Szolnok megyei Napló – 2019. december 04.: Adventi Programok (1/3 oldal)

– Szolnok megyei Napló – 2019. december 11.: Adventi Programok (1/3 oldal)

– Presztízs Magazin – 2019. téli szám: Tovább épül Szolnok! (4 oldal)

– Szolnok megyei Napló – 2019. december 17.: Szilveszteri Programok (1/1 oldal)

2. Partnerség, együttműködés

A Városmarketing és Turisztikai Osztály folyamatosan az együttműködés, partnerség kialakításán dolgozik, hiszen mindezek felépítése teszi lehetővé, hogy a fogadóközösség egésze megfelelő szemlélettel viszonyuljon a turizmushoz és a látogatók ne csak a turisztikai létesítményekben, attrakcióknál kapjanak igényeiket kielégítő szolgáltatásokat, hanem valóban pozitív élményekkel gazdagodjanak szolnoki tartózkodásuk során.

Az önkormányzattal, illetve a város turisztikai és egyéb vállalkozóival, szolgáltatóival való partnerség kialakítása, a közös elvek mentén történő gondolkodás és munkavégzés alapfeltétele a fenntartható és versenyképes turizmusnak.

Az elmúlt évekhez hasonlóan, 2019-ben is folyamatos volt az együttműködés, továbbá a kommunikáció összehangolása a Polgármesteri Hivatal valamennyi szervezeti egységével, Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzatának gazdasági társaságaival, a turisztikai szektorban tevékenykedőkkel, a környező településekkel, hiszen csak közös munkával tudjuk megvalósítani a Tisza fővárosa imázsát építő stratégiai céljainkat.

– A turisztikai szektorban tevékenykedő szervezetekkel történő folyamatos kapcsolattartást rendkívül fontosnak ítéltük meg. A megyeszékhely valamennyi szállodájába térítésmentesen juttattunk el a turisztikai zsebtérképből, a nagy népszerűségnek örvendő „téphető” várostérképből, illetve a marketingkiadványokból is annak érdekében, hogy a recepciós pultokon megvalósulhasson a teljes körű tájékoztatás a város értékeire, aktuális programjaira vonatkozóan. Az említett promóciós termékek pótlásáról jelzést követően haladéktalanul, folyamatosan gondoskodtunk.

– A megyeszékhely turizmusában, idegenforgalmában nagy jelentőséggel bíró intézményeket (Aba-Novák Agóra Kulturális Központ, Szolnoki Sportcentrum, RepTár Szolnoki Interaktív Repülőmúzeum, Sörárium Szolnoki Interaktív Sörmúzeum, Szolnoki Művésztelep, Damjanich János Múzeum, Verseghy Ferenc Könyvtár, Szigligeti Színház) valamennyi promóciós megjelenésünk során megkerestük annak érdekében, hogy a szolnoki programok, értékek a teljesség igénye nélkül a legszélesebb körbe eljuthassanak.

Azok a szereplők, akik éltek az önkormányzat által biztosított lehetőséggel, anyagi kötelezettségvállalás nélkül jelenhettek meg a turisztikai szaklapokban, egyéb sajtótermékekben.

– A 2019. június 22-én megrendezésre került Múzeumok Éjszakája elnevezésű rendezvényhez Szolnok is csatlakozott, a Humán Igazgatósággal együttműködve a rendezvény marketingjében vállaltunk szerepet.

– A szelektív hulladékgyűjtésre ösztönző program, a TISZtA PART projekt elindítása során együttműködésünkkel, ötleteinkkel segítettük a Humán Igazgatóság munkáját.

– A Virágos Magyarország Környezetszépítő Versenyen történő pályázat benyújtása, valamint a város sikeres képviselete a Műszaki Igazgatóság munkatársaival végzett összefogás eredményeként valósult meg.

– A Városmarketing és Turisztikai Osztály a Tiszta Szolnokért nevet viselő környezetszépítő verseny arculatának kialakításában, a díjátadó ünnepség teljes lebonyolításában szerepet vállalva vett részt.

2. kép: „Tiszta Szolnokért” verseny – arculat

(Forrás: Saját kép)

– Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata az Aba-Novák Agóra Nonprofit Kft.-vel együttműködve folyamatosan lehetőséget biztosít arra, hogy a Tourinform Szolnok Irodában bárki megvásárolhassa a nagysikerű, Szolnokot népszerűsítő, a turisták és a szolnoki lakosság által is közkedvelt és keresett marketingtermékeinket.

– A Tourinform Szolnok Irodával történő kapcsolattartás, együttműködés folyamatos. Közvetlen visszajelzések alapján a város kiadványaihoz, turisztikai attrakcióihoz kapcsolódóan tudnak lakossági, illetve látogatói megerősítő vagy kritikus véleményt közvetíteni az önkormányzat felé.

A város kiemelt rendezvényein történő elégedettségmérő kérdőívek eredményei alapján a lakosság észrevételeit, javaslatait összegyűjtve segítik a város turisztikai és marketing tevékenyégét, hiszen a Szolnokon élők véleménye éppúgy fontos számunkra, mint az idelátogató turistáké.

– A 2019. május 21-én, valamint a 2019. október 9-én megrendezett Bringás reggeli elnevezésű esemény sikeres lebonyolítása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Igazgatóságával, a Szolnoki Rendőrkapitánysággal és a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitánysággal történő közös együttműködésnek köszönhető.

– A 2019. szeptember 21-én, az Európai Mobilitási Hét keretében megrendezett Autómentes Naphoz kapcsolódó eseményeket ugyancsak széleskörű összefogás jellemezte, hiszen Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzatának koordinációja mellett a Szolnoki Rendőrkapitányság, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság, a Szolnoki Sportcentrum Nonprofit Kft., az Aba-Novák Agóra Kulturális Központ és a RepTár Szolnoki Interaktív Repülőmúzeum kooperációjának köszönhetően valósulhatott meg a rendezvény.

– A Damjanich János Múzeum marketingmunkáját segítve a nagysikerű Munkácsy Kiállítás marketingjében szerepet vállalva népszerűsítettük az eseményt a MOL Fresh Magazin 2019 februári számában „Munkácsy-kiállítás Szolnokon”-, a Világjáró Utazási Magazin 2019 februári számában „Vágtázó vitézek, Munkácsy évforduló és szolnoki csemegék – Szolnok tavaszi attrakciói”-, a Világjáró Utazás Info&Trend – Utazás 2019 különszámában „Páratlan Szolnok – Tavaszi kulturális kalandozások” címmel. Mindemellett a város hivatalos közösségi oldalán és honlapján is folyamatos volt a promóció.

3. kép: Munkácsy Kiállítás népszerűsítése

(Forrás: Saját kép)

– A Damjanich János Múzeum további népszerűsítését támogatva a „Nemzeti Értékek, Múzeumok, Tradicionális Intézmények, Hungary” elnevezésű angol nyelvű ismeretterjesztő kiadványban, a Kossuth rádió „Szombat délután” című magazinműsorában, a Vajtó és a világ turisztikai magazinban, valamint a Kirándulj Nálunk! Turisztikai-pedagógiai magazinban történő megjelenésben vett részt a Városmarketing és Turisztikai Osztály.

– A Damjanich János Múzeum és a Verseghy Ferenc Könyvtár esetében is fotósorozatot készítettünk a látogatók számának növelése és a lehető legszélesebb körben történő népszerűsítés érdekében, melyet térítésmentesen az intézmények rendelkezésére bocsátottunk.

– Szolnok város kiemelt programjainak promóciója érdekében a Humán Igazgatósággal és a rendezvényeket szervezőkkel történő közös munka eredményeként született meg a Nyári rendezvény programkalauz, mely nemcsak a szolnokiaknak, de a hozzánk látogató turistáknak is hasznos információkat tartogatott.

– Valamennyi megyeszékhelyhez kötődő program, esemény promóciójában segítséget nyújtva, lehetőséget biztosítottunk a város közösségi oldalán és honlapján történő megjelenésre, citylight plakátok kihelyezésére, amennyiben a szervezők részéről igény mutatkozott a népszerűsítés ezen eszközére.

– A 2019. év marketing terméke, a PONT AKTÍV nevet viselő kiadvány elkészítését a város szolgáltatóival történő kapcsolatfelvétel, esetenként személyes egyeztetés előzte meg annak érdekében, hogy hiteles és mindenre kiterjedő információt adhassunk a mozgás által nyújtott szabadság érzésének, az egészséges életmódnak hódolók részére is. A végleges formátum kialakítása valamennyi szereplő, a kerékpáros civil szervezetek, a Polgármesteri Hivatal kapcsolódó szervezeti egységei, a Szolnoki Sportcentrum Nonprofit Kft., az Aba-Novák Agóra Nonprofit Kft. véleménye, javaslatai figyelembevételével történt meg.

– A 2019. szeptember 05-én megrendezett Turisztikai Szakmai Nap a Debreceni Egyetem Szolnok Campussal, az Alföld Szíve Térségi Turisztikai Egyesülettel, a RepTár Szolnoki Interaktív Repülőmúzeummal, a Tourinform Szolnok Irodával és a Fejlesztési Igazgatósággal együttműködve tudott megvalósulni.

– A 21. Szolnoki Utazás Kiállítás alkalmával társkiállítóként Szolnok város standján bemutatkozási lehetőséget biztosítottunk a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Igazgatósága részére. A szervezet „Bringás reggeli” elnevezésű eseményeken történő megjelenése, együttműködése során célként fogalmazódott meg Szolnok és térsége gasztronómiai értékeinek, a helyi termékek fontosságának népszerűsítése.

3. Rendezvények

3.1. 21. Szolnoki Utazás Kiállítás
Szolnok, 2019. március 29–30.

Az Aba-Novák Agóra Kulturális Központ és a Tourinform Szolnok Iroda 2019-ben immár 21. alkalommal szervezte meg a Szolnoki Utazás Kiállítást.

A 2019. március 29–30. között lebonyolított eseményen Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata igényesen kialakított, egyedi standdal jelent meg, ahol többek közt fesztiváljainkról, főbb gasztronómiai rendezvényeinkről, a szabadidő aktív eltöltésének lehetőségeiről, kulturális- és természeti értékeinkről adtunk tájékoztatást az érdeklődők számára.

Nagy sikere volt nyereményjátékunknak, ahol egy szerencsekerék pörgetésével értékes ajándékokat nyerhettek a kiállításra érkezők, valamint a kuriózumnak számító szolnoki habos islert is megkóstolhatták. Egy szelfi pont kialakításával a páratlan Holt-Tisza is megelevenedett a látogatók előtt, akik egy valódi kajakba ülve akár fotót is készíthettek magukról.

A 32 m2-es, interaktív standon elhelyezett kiállítási anyagunkat úgy állítottuk össze, hogy az a lehető legszélesebb skálán mutassa be Szolnok város nevezetességeit, helyi turisztikai, kulturális értékeit, szálláslehetőségeit és 2019. évi programjait.

Társkiállítóként Szolnok város standján megjelenési lehetőséget biztosítottunk a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Igazgatósága részére, felhívva a figyelmet a megye gasztronómiai értékeire, a helyi termékek fontosságára, a vidék jelentőségére.

A látogatók többsége éves rendezvénynaptárt, térképet keresett. Sokan érdeklődtek a RepTár Interaktív Repülőmúzeumról, az aktív kikapcsolódási lehetőségekről, kulturális programokról.

4. kép: 21. Szolnoki Utazás Kiállítás

(Forrás: Saját kép)

3.2. Bringás reggeli
Szolnok, 2019. május 21., október 09.

Az elmúlt évekhez hasonlóan, Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata 2019-ben is rendkívül fontosnak ítélte meg a szolnoki kerékpáros turizmus- és a város kerékpárút-hálózatának népszerűsítését, melyhez kapcsolódóan „Bringás reggeli” elnevezésű esemény megszervezésére került sor 2 alkalommal, május 21-én és október 9-én. Az előkészítési, szervezési, lebonyolítási feladatokat a Városmarketing és Turisztikai Osztály látta el.

Programunk mindkét alkalommal az autózás helyett a közösségi közlekedés használatára helyezte a hangsúlyt, a kerékpározás és gyaloglás mellett érvelt.

A hagyományokat követve reggel 06:30 és 08:30 között a Kossuth téren vártuk a kerékpárral közlekedőket egy frissítő gyümölcslével, egy meleg kávéval, péksüteménnyel, zenével, jó hangulattal, a gyermekeket pedig meglepetés ajándékokkal.

5. kép: A 2019. évi Bringás reggeli rendezvény

(Forrás: Saját kép)

A 2019. év újdonságaként a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Igazgatósága jóvoltából helyi és térségi termelők finomságai idézték fel gyermekkorunk már-már elfeledett ízeit, melyek szintén megkóstolhatóak voltak a Bringás reggelik alkalmával.

A Szolnoki Rendőrkapitányság is csatlakozott rendezvényünkhöz, melynek keretében kiegészítő szolgáltatásként „BikeSafe” kerékpár-regisztrációt biztosítottak az érdeklődők számára, míg a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság figyelemfelhívó programokkal színesítette a Bringás reggeliket.

Az események marketingjéhez kapcsolódóan összesen 100 db A/5-ös méretű szórólap és 2 db city light plakát is készült, továbbá Szolnok város közösségi oldalán és honlapján került sor a népszerűsítésre. Az arculat kialakítása, a promóció teljes képi megjelenése a Városmarketing és Turisztikai Osztály saját ötlete alapján készült.

6. kép: A Bringás reggeli rendezvény saját tervezésű, egyedi logója

(Forrás: Saját kép)

A rendezvények sikerét, fokozódó népszerűségét bizonyítja, hogy közel 400 fő vett részt mindkét alkalommal az eseményen.

3.3. Nemzeti Regatta – Magyarország Településeinek Vitorlásfesztiválja
Siófok, 2019. június 01–02.

A várost képviselve részt vettünk a 2019. június 01–02. között Siófokon megrendezésre került Nemzeti Regattán, Magyarország Településeinek Vitorlásfesztiválján.

A rendezvény túlmutat a térségen, igyekszik bevonni az ország egyéb turisztikai desztinációit és a nagyközönséget is.

Településmarketing szempontból komoly értékkel bír, hiszen olyan országos seregszemle, ahol a Balatonra irányuló nyári reflektorfényben mutathatták meg a résztvevő települések a saját helyi értékeiket, látványosságaikat, miközben a közönséget szórakoztatva különböző versenyszámokban (vitorlás verseny, települési ízek versenye, standszépségverseny, színpadi produkció, sárkányhajó verseny) vettek részt.

Az ingyenesen látogatható családi fesztivál kiváló alkalmat jelentett a településeknek arra is, hogy saját turisztikai, idegenforgalmi látnivalóikat, programjaikat, rendezvényeiket bemutathassák a kilátogató nagyközönségnek. A standon elhelyezett kiállítási anyagunkat – kiadványok, képek, molinók, roll-upok – úgy állítottuk össze, hogy az a lehető legszélesebb skálán mutassa be Szolnok város nevezetességeit, helyi értékeit, szálláslehetőségeit és 2019. évi programjait.

Rendkívül nagy népszerűségnek örvendett a szerencsekerék, ahol akár értékes ajándékkal is gazdagabbak lehettek azok, akik kitöltötték célcsoport-specifikus kérdőívünket. A két nap alatt közel 100 látogató segítette munkánkat anonim véleménynyilvánítással.

A szerencsekeréken szereplő, „Lehetőség a fődíj elnyerésére” cikket pörgetők között kisorsoltunk egy ajándékcsomagot. A sorsolást megjelenítő videót a város honlapján és hivatalos közösségi oldalán tettük közzé, ezzel azt az eredményt értük el, hogy az érintettek ellátogattak az internetes felületeinkre is.

Hiszünk abban, hogy a város turisztikai és egyéb vállalkozóival, szolgáltatóival való partnerség kialakítása, a közös elvek mentén történő gondolkodás és munkavégzés alapfeltétele a fenntartható és versenyképes turizmusnak. Éppen ezért, a rendezvényt megelőzően a szolnoki turisztikai szektor meghatározó szereplőit tájékoztattuk az eseményen történő részvételi szándékunkról és a partnerség jegyében mindenki felé felajánlással éltünk arra vonatkozóan, hogy szívesen segítjük marketingtevékenységüket a standon történő bemutatásukkal.

A város standján számos látogató informált bennünket arról, hogy szívesen utaznának Szolnokra, ezért részletes tájékoztatást és kiadványt kértek a turisztikai attrakciókról, szállás- és programlehetőségekről. Az érdeklődők többsége keresett éves rendezvénynaptárt, térképet, illetve olyan kiadványt, mely tartalmazza a szálláshely-lehetőségeket is.

7. kép: Nemzeti Regatta 2019. évi résztvevői

(Forrás: Saját kép)

Összességében a rendezvényt településmarketing szempontból fontosnak ítéltük meg, mert...

...értékteremtő

A két nap alatt Siófokra látogató 50 település saját gasztronómiai és turisztikai értékeit, hagyományait és nevezetességeit egyedi arculati elemeivel kültéri sátorstandon mutathatta be.

...hagyományőrző

A résztvevő települések a színpadi bemutatkozás lehetőségével élve teret kaptak akár filmvetítés, akár művészi produkció bemutatására, színpadi beszélgetésekre is.

A településükre jellemző ízek, borok bemutatására a Települési Ízek Versenye adott lehetőséget.

...országimázs építő

A rendezvény több ezer főt jelentő látogatói köre a Balaton partján, egy hétvége alatt Siófok nevezetességei mellett az ország legszebb helyeit, különlegességeit és értékeit is megismerhette a színpadi és standon való bemutatkozások révén.

A résztvevő települések, az esemény szervezői, főtámogatója és kiemelt támogatói, szponzorai ismét sikeresnek, színvonalasnak értékelték a fesztivált.

Az eseményen szerzett tapasztalatok alapján az a következtetés vonható le, hogy indokolt és fontos a részvétel olyan desztinációkban megrendezésre kerülő rendezvényeken is, ahol még eddig nem szerepelt a város, annak érdekében, hogy a lehetőségekhez mérten minél szélesebb körben megtörténhessen Szolnok népszerűsítése.

3.4. X. Szolnoki Tuning Találkozó
Szolnok, 2019. június 08.

2019-ben 10. alkalommal került megrendezésre a Szolnoki Tuning Találkozó, a város egyik kiemelkedő családi programja. Az ország számos pontjáról, valamint a határon túlról is érkeztek látogatók, szinte minden korosztályt képviselve.

A fesztivál elmúlt időszakban elért sikerei és a több mint hatezres látogatószáma indokolta, hogy ezúttal szolnoki eseményen is képviseljük a megyeszékhelyet és egy olyan célcsoportot is megszólíthassunk, melyet eddig más csatornán nem értünk el.

3.5. X. Hungarikum Napok
Nagyszeben, 2019. július 04–07.

Szolnok Megyei Jogú Város 2019. július 04–07. között Nagyszebenben ezúttal díszvendégként mutatkozhatott be a 10. alkalommal megrendezett Hungarikum Napok nevet viselő rendezvényen.

Az eseményre a HÍD – Szebeni Magyar Egyesület részéről kapott meghívást városunk.

A színvonalas, nagy népszerűségnek örvendő rendezvény nagyszerű lehetőséget biztosított arra, hogy a határon túl élők is megismerhessék folyamatosan fejlődő városunkat, turisztikai attrakcióinkat, természeti értékeinket, országos hírnévre szert tett rendezvényeinket.

A nemzeti értékeket bemutató és ápoló fesztivál 2019-ben is gazdag kínálattal, vonzó műsorokkal hívogatta vendégeit. Nem maradtak el a szabadtéri- és gyermekműsorok, a gulyásfőző verseny, a kiállítás megnyitók, illetve a kézművesek vására sem.

A sátorstandot és az egyéb marketing prezentációs eszközeinket a korábbi rendezvényeken megszokott gyakorlat szerint állítottuk össze, kiemelt figyelmet fordítva az angol nyelvű kiadványok megjelenítésére.

Az érdeklődők nagy része sosem járt még Szolnokon, így a város általános bemutatása mellett különösen a júliusi-augusztusi-szeptemberi programokról, kiemelkedő turisztikai attrakciókról, szálláslehetőségekről érdeklődtek.

A kapcsolódó médiamegjelenések szerepe ezúttal is településmarketing szempontból fontosnak ítélhető meg.

8. kép: X. Hungarikum Napok

(Forrás: Saját kép)

3.6. Tiszafüredi Halasnapok
Tiszafüred Morotva-félsziget, 2019. július 12–14.

A nyár legnagyobb Tisza-tavi rendezvénye az 1978 óta megrendezésre kerülő Tiszafüredi Halasnapok nevet viselő esemény, melyre Szolnok város díszvendégként kapott meghívást.

Többek közt a gyönyörű természeti környezetnek, a színes programoknak, a gasztronómiai kínálatnak köszönhetően, ezúttal is több ezren voltak kíváncsiak a fesztiválra.

A három napon át zajló változatos rendezvényen minden korosztály megtalálta az érdeklődésének megfelelő szórakozást úgy, hogy közben megismerhette a Tisza-tó egyedülálló természeti értékeit és megkóstolhatta a Hungarikummá nyilvánított Tiszai halászlevet is.

9. kép: Tiszafüredi Halasnapok

(Forrás: Saját kép)

3.7. Szolnok Napja
Szolnok, 2019. augusztus 31.

A szolnokiaknak szeptember eleje nem csupán a nebulók tanévkezdését jelenti.

1847. szeptember 1-jén került sor a Pest-Szolnok vasútvonal átadására, mely bekapcsolta a várost az ország vérkeringésébe. Ennek a fontos eseménynek állít emléket a város a Szolnok Napja megemlékezéseivel, Civil Kavalkádjával, a Szapáry utcafesztivállal. A bemutatkozás és a közös ünneplés színterévé, a szolnokiak találkozójává válik a városközpont.

2019. augusztus 31-én Szolnok Megyei Jogú Várost képviselve fogadtuk a hozzánk érkezőket, akik leginkább szolnoki lakosok voltak, legnagyobb számban a város rendezvényeiről érdeklődtek.

Készültünk továbbá gyermekfoglalkoztató sarok kialakításával és gyermekeknek szóló ajándékokkal is. Nagy népszerűségnek örvendett az elmúlt évhez hasonlóan Jonatán a pelikán ember nagyságú figurában történő megjelenése is.

3.8. Turisztikai Szakmai Nap
Szolnok, 2019. szeptember 05.

A felülvizsgált és 2019. január 31-én elfogadott Turisztikai Stratégiában rögzítettek szerint, terveink között szerepelt a turisztikai szektorban tevékenykedő szakemberek Szolnokkal kapcsolatos ismereteinek bővítését szolgáló térítésmentes szakmai nap megszervezése, melynek eredményeként bízunk benne, hogy megvalósult a kollégák városi turizmus iránti elkötelezettségének, lokálpatriotizmusának erősítése, illetve a helyi turisztikai, kulturális értékek széles körű megismertetése.

A szakmai nap lebonyolítására 2019. szeptember 5-én került sor, melyre előzetes regisztrációt követően mintegy 30 fő jelezte részvételi szándékát. A tartalmas, illetve szakmailag hasznos és meghatározó nap során 8 előadást hallgathattak meg a résztvevők, ezt követően pedig egy tematikus városnéző túrán vehettek részt.

Az esemény szakmai tartalommal történő megtöltése, előkészítése, szervezése, teljes körű lebonyolítása a Városmarketing és Turisztikai Osztály feladata volt, együttműködve a Debreceni Egyetem Szolnok Campussal, az Alföld Szíve Térségi Turisztikai Egyesülettel, a RepTár Szolnoki Interaktív Repülőmúzeummal, a Tourinform Szolnok Irodával és a Fejlesztési Igazgatósággal.

A rendezvény egységes arculatának kialakítása is az osztály feladatát képezte, mely magában foglalta egy, a város emblematikus építményeit megjelenítő mappa, jegyzettömb, továbbá a város logójával ellátott nyakpánt és toll elkészítését is.

10. kép: Turisztikai Szakmai Nap

(Forrás: Saját kép)

Az együttműködésnek köszönhetően a résztvevők az „Ökoturisztikai szolgáltatások fejlesztési lehetőségei Szolnok térségében”, „Szolnok és térsége helye és szerepe Jász-Nagykun-Szolnok megye turizmusában”, „A Tourinform Iroda szerepe Szolnok város turizmusában”, „Szolnok tervezett turisztikai fejlesztései”, „Szolnok város értékei nyomán”, „Szolnok kiemelt rendezvényei”, „Szolnok a sportos város – Aktív turizmus a Tisza fővárosában”, „A RepTár, mint húzó turisztikai attrakció” címekkel hallhattak igen érdekes előadásokat.

3.9. Európai Mobilitási hét – Autómentes Nap
Szolnok, 2019. szeptember 21.

Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata az előző évekhez hasonlóan 2019-ben is csatlakozott a szeptember 16–22. között megrendezett Európai Mobilitási Héthez.

A rendezvényhez kapcsolódóan 2019. szeptember 21-én, az Autómentes Nap alkalmával az 56. Tiszaligeti Napok keretében tudás-élmény alapú túrák és sportversenyek megszervezését valósította meg Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata a városban több helyszínen. A megrendezett túrák célja az élményszerzés, a tiszta, közösségi és intelligens mobilitás, a tisztább közlekedési módok előnyeinek hangsúlyozása, a város kerékpárút-hálózatának megismerése és a szolnoki kerékpáros turizmus népszerűsítése mellett, a biztonságos kerékpáros közlekedés szabályainak megismertetése, a résztvevők tudásának bővítése volt. A sportversenyek célja pedig, hogy a versenyzők az épített elemek között minél gyorsabban teljesítsék az adott pályát időre, a hibák minimalizálásával.

1. Tudás-élmény alapú programok:

Ebben a kategóriában 3 típusú túra megszervezésére került sor:

– Sétálj velünk! – gyalogtúra a Tiszaligeti körgáton, mintegy 4 km-es távot megtéve

– Ismerd meg Szolnok természeti szépségeit! – 20 km-es kerékpáros túra a Tisza fővárosában

– Ismerd meg Szolnok nevezetességeit! – 8 km-es városnéző kerékpáros túra a megyeszékhelyen megállóhelyekkel, várostörténeti ismeretszerzéssel

A városnéző kerékpáros túra útvonala: Tiszaliget – RepTár Szolnoki Interaktív Repülőmúzeum – Aba-Novák Agóra Kulturális Központ – Városháza – Rózsakert – Tiszai hajósok tere – Tiszaliget

Minden résztvevő regisztrációs csomagot kapott ajándékba, ezzel is népszerűsítve az Európai Mobilitási Hetet.

2. Sportversenyek:

– Kerékpáros ügyességi verseny

– Mozgásos tájékozódási verseny

A sportversenyek kategóriánkénti I–III. helyezettje értékes ajándékban részesült, míg a túrákon résztvevők menetlevelük leadásával nyereménysorsolásban vehettek részt.

Részletes program:

8:30–9:00 Érkezés, találkozó a Tiszaligetben a Bitumenes Kézilabda pályánál

9:00 Ismerd meg Szolnok nevezetességeit! – 8 km-es városnéző kerékpáros túra a megyeszékhelyen megállóhelyekkel, várostörténeti ismeretszerzéssel

10:00 Sétálj velünk! – gyalogtúra a Tiszaligeti körgáton

11:30 Ismerd meg Szolnok természeti szépségeit! – 20 km-es kerékpáros túra a Tisza fővárosában

9:00–14:00 Kerékpáros ügyességi verseny

9:00–14:00 Mozgásos tájékozódási verseny

14:30 Eredményhirdetés, Tiszaliget

Minden résztvevő regisztrációs csomagot kapott ajándékba, ezzel is népszerűsítve az Európai Mobilitási hetet.

11. kép: Autómentes Nap

(Forrás: Saját kép)

Kiegészítő programokat, szolgáltatásokat is kapcsoltunk az Autómentes Nap programjaihoz. A Szolnoki Rendőrkapitányság jóvoltából részeg szemüveg kipróbálását, valamint „BikeSafe” kerékpár-regisztrációt, egy kerékpáros eszközöket forgalmazó vállalkozó jóvoltából a résztvevők számára térítésmentes kerékpár szerviz lehetőségét biztosítottuk.

A fenti két esemény megvalósításán túl az Autómentes Nap alkalmából Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata gondoskodott a gépjárművek elől történő területlezárásról is, melynek köszönhetően a Tiszai hajósok tere került lezárásra 2019. szeptember 21-én, ahol a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság megvalósította a „Biztonság hete” elnevezésű rendezvényét, melynek célja a biztonságos közlekedésre történő figyelemfelhívás volt.

Mind a tudás-élmény alapú programok, mind a sportversenyek célcsoportjaként az általános és középiskolás diákok mellett a felnőtt versenyzőket céloztuk meg.

A rendezvény nagy népszerűségnek örvendett, melyet mi sem bizonyít jobban, hogy mintegy 400 fő vett részt a tudás-élmény alapú programokon, míg a sportversenyeken közel 100 fő mérettette meg magát, mely alapján megállapítható, hogy az előző évi eseményhez képest idén még nagyobb volt az érdeklődés a programok iránt.

Az Autómentes Napot széleskörű összefogás jellemezte, hiszen Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzatának koordinációja mellett a Szolnoki Rendőrkapitányság, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság, a Szolnoki Sportcentrum Nonprofit Kft., az Aba-Novák Agóra Kulturális Központ és a RepTár Szolnoki Interaktív Repülőmúzeum együttműködésének köszönhetően valósulhatott meg a rendezvény.

A szervezett rendezvények, azok folyamatos és egymásra épülő marketingkommunikációs tevékenysége, nagymértékben megvalósították a környezetbarát és fenntartható városi közlekedés népszerűsítését, a közösségi közlekedés használatán túl a kerékpározás és gyaloglás mellett érveltek, mindemellett pedig hozzájárultak a város kerékpárút-hálózatának megismeréséhez, a szolnoki kerékpáros turizmus népszerűsítéséhez, valamint a biztonságos kerékpáros közlekedés szabályainak megismertetéséhez és ezzel a 2019. évi Európai Mobilitási hét célkitűzéseihez.

Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata 2019-ben is célként fogalmazta meg a tiszta, közösségi és intelligens mobilitás, a tisztább közlekedési módok előnyeinek hangsúlyozását, az intelligens közlekedési technológiák és közösségi mobilitás nyújtotta lehetőségek kihasználására ösztönzést. A megfogalmazott célokat méltó módon szolgálta a megvalósított esemény, hiszen a Tiszaligetben hozzávetőlegesen 450–500 kerékpárral és gyalogosan közlekedő gyermek, kísérő, vagy akár versenyző felnőtt vett részt a nagyméretű összefogásnak köszönhetően.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium Európa legnagyobb közlekedéssel összefüggő környezetvédelmi kampányához csatlakozva szemléletformáláshoz kapcsolódó egyedi támogatási lehetőséget hirdetett 2019. évben is. 180.000.000 Ft vissza nem térítendő támogatással hozzá kívánt járulni a településeken szervezett Európai Mobilitási Hét, illetve Autómentes Nap megtartásához kapcsolódó tudás-élmény alapú programok, vetélkedők, versenyek szervezéséhez.

A fenti rendezvény lebonyolításához Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata határidőben, 2019. június 18-án benyújtotta egyedi támogatási kérelmét.

A Támogató 2019. 08. 26-án kelt, FPPF/47543–5/2019-ITM iktatószámú döntése értelmében, Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata 1.267.500 Ft 100%-os intenzitású támogatásban részesült, mely összeg felhasználása a 2019. 09. 16-án kelt Támogatói Okiratban foglaltaknak megfelelően megtörtént.

A támogatás elszámolásához kapcsolódó szakmai és pénzügyi beszámoló elkészítésére a 2019. december 15-i határidőig sor került.

3.10. Tiszai Hal Napja – Szolnoki Sparhelt Fesztivál
Szolnok, 2019. szeptember 27–28.

2013 óta minden év szeptember végén tiszai halászfaluvá változik a szolnoki Tiszai hajósok tere, ahol a Tiszai Hal Napja – Szolnoki Sparhelt Fesztivál várja az érdeklődőket. A rendezvény célja a halfogyasztás népszerűsítése, a tiszai halászat és horgászat, valamint a gasztronómia tradícióinak megőrzése.

Az ingyenes fesztiválon a Tiszai hajósok terén és a vízparti halászkunyhóban megismerkedhettek a résztvevők a hálókötés, csomózás és halászati technikák rejtelmeivel, de tartottak gyermek- és felnőtt pecahorgászversenyt is, miközben régi receptek felhasználásával készülő tiszai halételek, halkolbászok és füstölt halak ízvilágával találkozhattak a rendezvényre látogatók.

A gyerekeket halsimogatóval, kézműves játékok sokaságával is várták, de részt lehetett venni haltelepítésben is.

A Tiszai Hal Napjának sikere, népszerűsége egyre nagyobb, a látogatószám folyamatosan emelkedik. Szolnok Megyei Jogú Város sátorstanddal történő megjelenés során nyújtott tájékoztatást az érdeklődők számára.

Jonatán, a város címermadarának ember nagyságú figurája különösen a gyermekek körében ismételten nagy sikernek örvendett.

12. kép: Tiszai Hal Napja

(Forrás: Saját kép)

3.11. Rendezvények támogatása

Önkormányzatunk kiemelten fontosnak tartja a hagyományossá vált, nagyszabású, tömegeket megmozgató, városmarketing szempontból kiemelkedő rendezvények támogatását. Ennek megfelelően a XX. Szolnoki Kardiológiai Napok, a IV. Palacsintafesztivál, a Legendák a Levegőben 2019 Repülőnap, a X. Szolnoki Tuning Találkozó, a XIV. Tiszavirág Fesztivál, a „Természet Operaháza” Tisza-tavi Fesztivál és a XXI. Szolnoki Gulyásfesztivál rendezvények kiadásainak támogatása érdekében került sor támogatási szerződés aláírására. Önkormányzatunk támogatta továbbá a 2019. október 3–5. között megrendezésre kerülő, az Egészséges Városok Kárpát-medencei Egyesülete által Szolnok városban szervezett XXXI. Szimpóziumot is.

4. Kiadványok

4.1. „PONT” kiadványok

Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata komoly energiákat fordít a turizmus fejlesztésére, a város értékeinek megismertetésére a megyeszékhely határain túl is. Ennek jegyében készült már el többek között a „PONT” nevet viselő kiadványsorozatunk is.

13. „PONT” kiadványok

(Forrás: Saját kép)

2016. júliusában magyar és angol nyelven elkészült a PONT SZOLNOK/TARGET SZOLNOK kiadvány, mely egy olyan turisztikai iránytű, ami pontos kalauza lehet bárkinek, ki városunkba érkezik, s nálunk rövidebb vagy hosszabb időt szeretne eltölteni. A kiadvány egyszerre informál és ad hasznos tanácsot, miközben megmutatja mindazt a szépséget, ami városunkat jellemzi.

A PONT SZOLNOK kiadvány elkészítését követően szükségszerűvé váltak olyan kiadványok megjelenései is, melyek a szolnoki turizmus élénkítését segítik elő.

A PONT FESZTIVÁL kiadványban Szolnok turisztikai szempontból vonzó, kiemelt fesztivál-, illetve nagyrendezvény kínálatát gyűjtöttük egy csokorba, figyelembe véve a hozzánk látogató vendégek különböző érdeklődési körét.

A PONT SZÁLLÁS kiadvánnyal segítséget kívánunk nyújtani a Szolnokra érkezők szálláshely választásában, hiszen mindenki megtalálhatja benne a számára legmegfelelőbb szállodát, panziót, vagy akár vendégházat is.

Ezt követően 2018-ban bővítettük kiadványaink sorát, s megalkottuk a sorozat negyedik „testvérét”, a PONT GASZTRO nevet viselő promóciós anyagunkat, mely a megyeszékhely gasztronómiai kínálatát mutatja be.

Úgy véltük azonban, hogy a kínálat nem teljes, hiszen akad még olyan szelete a Tisza fővárosának, melyről érdemes szót ejteni. Szolnokon nagy hagyománya van a vízilabdának, a kosárlabdának, a vízi sportoknak. A Holt-Tiszán nemzetközi versenyek megrendezésére is alkalmas kajak-kenu pályát alakítottak ki. A szabadidő hasznos eltöltéséhez számtalan szórakozási lehetőség áll az idelátogatók rendelkezésére: vendégeink kipróbálhatják a Tiszán, a Zagyván és a holtágakon a különböző evezős sportokat, a gátakon és a túraútvonalakon a kerékpározást, túrázást, de felfedezhetik a parkerdőben lévő turisztikai tanösvényeket is, mindemellett a horgászat, a vadászat, a lovaglás, valamint a kaland-és extrémsportok kedvelői is találnak lehetőséget hobbijukhoz.

A megyeszékhelyen egyre többen hódolnak a mozgás által nyújtott szabadság érzésének, az egészséges életmódnak. Ehhez pedig a város megannyi lehetőséget nyújt: programjaink, szabadtéri kondipályáink, sportpályáink, megújuló iskolai sportudvaraink mind-mind segítik a szabadidő hasznos eltöltését.

Sorra véve a város aktív turisztikai, sport- és szabadidős lehetőségeinek kínálatát, bővítettük kiadványaink sorát, s megalkottuk a sorozat ötödik tagját, mely a PONT AKTÍV nevet kapta.

A „PONT” kiadványsorozat tagjai nemcsak elnevezésükben hordozzák az egységes hatást, de azonos formátumot, designt, papírminőséget, stílusjegyeket, formai elemeket, betűtípust is követnek. Elérhetőek a Tourinform Szolnok Irodában, a szolnoki szálláshelyeken, valamint a kiadványok online formában is rendelkezésre állnak városunk honlapján.

4.2. Múzeumok Éjszakája kiadvány

A 2019. június 22-én megrendezett Múzeumok Éjszakája elnevezésű rendezvényhez a megyeszékhely ismét csatlakozott. Az előző évekhez hasonlóan, a Humán Igazgatósággal együttműködve a rendezvény marketingjében vállaltunk szerepet.

A program kiadványának szerkesztése, grafikai terveztetése, nyomdai kivitelezésének koordinálása a Városmarketing és Turisztikai Osztály feladata volt, melynek köszönhetően az esemény propagálása az 1500 példány elkészültét követően, 2019. június 3-tól megkezdődhetett.

A látogatók között értékes nyeremények kisorsolására került sor, melynek lebonyolítása, annak propagálása az érintett online felületeken a Városmarketing és Turisztikai Osztály feladatkörébe tartozott.

14. kép: Múzeumok Éjszakája kiadvány

(Forrás: Saját kép)

4.3. Szolnoki Nyár programfüzet

Fesztiválok, sportrendezvények, koncertek, megannyi különlegesség várt ránk ezen a nyáron is Szolnokon, így a teljesség igénye nélkül 3000 példányszámban elkészítettük Szolnoki Nyár címmel megjelenő színes programkalauzunkat.

Az érdeklődők a hagyományosan, évről-évre megrendezésre kerülő események mellett, új programokkal is találkozhattak, igazán tartalmas kikapcsolódást nyújtva valamennyi korosztálynak.

A kiadvány a város hivatalos weboldalán online módon is elérhető volt, továbbá a turisztikai szektorban tevékenykedő szolgáltatók részére juttattunk el a népszerűsítés minél szélesebb körű megvalósítása érdekében.

A fentieken túl pedig, a turisztikai rendezvényeken nyújtott hasznos információt a potenciális látogatók, illetve a szolnoki célcsoport számára.

15. kép: Szolnoki Nyár programfüzet

(Forrás: Saját kép)

4.4. Szolnok 2009–2019

A Szolnok 2009–2019 címmel megjelenő kiadvány elsősorban a szolnoki lakosságnak szól. Tartalmazza és összefoglalja azokat a folyamatos és megvalósult intézkedéseket, melyek segítik a város élhetőségét, a városlakók identitásának erősödését, javítják a város lakosság- és vállalkozásvonzó képességét, Szolnok turisztikai attraktivitását és piaci pozícióit, de erősítik és alátámasztják a megyeszékhely Városmarketing és Turisztikai Stratégiájában rögzített modern város, környezettudatos város, gondoskodó város és különleges város fejlesztési irányokat is.

5. Promóciós termékek

Az ajándékok a marketingkommunikáció és a PR egyaránt fontos és egyre fontosabb eszközei, melyek megjelenési területei igen változatosak. Szolnok imázsának kialakításában nagy szerepet játszhat a tudatos ajándéktárgy készítés, amely éppúgy rendelkezik célcsoporttal, mint minden más üzenethordozó kommunikációs eszköz. Alapvető feladata, hogy érzésekre hasson, kellemes, hosszú távú emléket hagyjon abban, aki kapja.

Önkormányzatunk kiemelten fontosnak ítéli meg a városmarketing és a turizmus szerepét, a hagyományos promóciós megoldások mellett folyamatosan kutatjuk a modern marketing lehetőségeit is. Mások által nem, vagy kevésbé alkalmazott módszereket kívánunk előtérbe helyezni, ezzel is egyedivé tenni Szolnok népszerűsítését.

A város címermadara, egy mindenki által szerethető kabalafigura képében öltött testet 2018-ban. A nagy népszerűségre való tekintettel 2019-ben 300 példányban elkészült, a 20 cm nagyságú, bababarát anyagból gyártott plüss pelikán a Tourinform Szolnok Irodában folyamatosan megvásárolható.

A 21. Szolnoki Utazás Kiállításhoz kapcsolódóan a nagyközönségre gondolva promóciós termékek megalkotását is szem előtt kellett tartani, melyek 2019-ben a turisztikai kiállításokra látogató célcsoportot megszólítva tovább népszerűsítik városunkat. Ebből a célból került sor 200 db esőkabát-, 900 db képeslap kifestő-, 1000 db emblémázott toll-, 100 db kreatív rajzfüzet-, 100 db táskafogas-, 200 db mini kirakós játék- és 300 db puzzle elkészítésére.

16. kép: 21. Szolnoki Utazás Kiállítás promóciós termékeinek egy része

(Forrás: Saját kép)

A 2019. évben is tudatosan alkottuk és valósítottuk meg ajándéktárgy tervünket, gondolva a városfilozófiára, turisztikai termékeinkre, Szolnok adottságaira és értékeire egyaránt.

Mindezek tükrében a költségtakarékosság, a hatékonyság elvét szem előtt tartva 100 db egyedi asztali naptár-, 100 db bejgli-, 300 palack, „Az Összetartozás bora” fantázianevet viselő fehérbor beszerzése történt meg. A nagy sikerre való tekintettel a 2017-ben megalkotott Szolnoki Csipkecsokoládé utánrendelése került sor 2019-ben, valamint megtörtént a csokoládé „kistestvérének”, azaz 5x5 cm méretű változatának létrehozása, mely ugyancsak egy újabb méltó ajándék lehet bárki számára.

17. kép: Promóciós ajándékok

(Forrás: Saját kép)

Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata kiemelten fontosnak ítéli meg a városmarketing és a turizmus szerepét, ezért a hagyományos promóciós megoldások mellett folyamatosan kutatjuk a modern marketing lehetőségeit is. Mások által nem, vagy kevésbé alkalmazott módszereket kívánunk előtérbe helyezni, ezzel is egyedivé tenni Szolnok népszerűsítését. Ezt a célt szolgálta az „Öröknyitogató” nevet viselő, Szolnok szépségeit bemutató, 500 példányban elkészült promóciós eszköz is.

18. kép: Öröknyitogató

(Forrás: Saját kép)

6. Díjak

6.1. Országos Városmarketing Díj

Az elmúlt években megszerzett elismerések után Szolnok Város Önkormányzata ezúttal az „Országos Városmarketing Díj 2019” pályázaton szerezte meg az önkormányzat és a város számára a „Városmarketing gyémánt 2019” védjegyet.

A Magyar Marketing Szövetség által meghirdetett pályázaton idén hat kategóriában lehetett pályázni, a 2018. január 1. és 2019. február 28. között megvalósított aktivitásokkal. A pályázó szervezeteknek be kellett mutatniuk a megvalósított marketingtevékenység előkészítésének, megvalósításának és eredményessége értékelésének folyamatát.

Az Országos Városmarketing Díj célja, hogy:

– a városok fejlesztésében egyre fontosabbá és egyre intenzívebbé váló marketingtevékenységre, annak sokszínűségére, eredményességére felhívja a figyelmet,

– a sikeres, hatékony marketing-megoldások elismerésével és azok széleskörű népszerűsítésével hozzájáruljon az igényes, szakmailag helyes gyakorlat elterjedéséhez,

– segítse a tapasztalatcserét, s benne a városok vezetői, szervezetei és a marketingesek közötti együttműködést.

A szakmai zsűri a marketing munka szakmaiságát, hatékonyságát és hatásosságát ismerte el a Városmarketing gyémánttal, a szakmailag kiváló marketing védjegyének odaítélésével.

Egy szervezet több pályázatot is benyújthatott, több Városmarketing gyémántot is szerezhetett. Ahol több Városmarketing gyémánt gyűlt össze, az már az egész szervezet kiválóságát fémjelzi.

Városunk alábbi marketingeszközei részesültek elismerésben:

– PONT GASZTRO kiadvány

– SzolnokApp mobil applikáció marketing kampánya

– Virtuális légiséta

– „Védd a fákat!” elnevezésű projekt promóciója

– Európai Mobilitási Hét-Autómentes Nap című rendezvény megvalósítása

– A város címermadarának megjelenése az arculatban

Külső kommunikációs megoldások és tartalom kategóriában az önkormányzat mindhárom benyújtott pályázatát gyémánt elismerésben részesítette a neves szakmai zsűri.

A PONT GASZTRO kiadvány ötletét, az abban rejlő kreativitást, unikalitást és a koncepcionalitást részesítették előnyben, míg a SzolnokApp mobil applikáció marketing kampányának eredményességét, ötletességét, integritását, gazdaságosságát, valamint a használt információs csatornák kiváló megválasztását és hatékonyságát preferálták a verseny alkalmával.

A 360 fokos virtuális légisétánkban információkat kívántunk nyújtani az egyes attrakcióinkról, látványosságainkról, melynek megvalósítását, a kiválasztott marketing eszköz alkalmazásának szakszerűségét méltatták az értékelés során.

A város egy figyelemfelhívó, de mégis humoros, kedves üzenettel kívánja felhívni a figyelmet a „Védd a fákat!” nevet viselő, elsősorban a helyi lakosságot megcélzó projekt megvalósítása során a bennünket körülvevő környezet védelmére.

Belső kommunikációs megoldások és tartalom kategóriában díjat érdemeltünk a célcsoport és célkijelölés kiváló megválasztása okán, de meghatározó szempont volt a költséghatékonyság, az integráltság és a kreativitás is.

Rendezvény-esemény kategóriában városunk az Európai Mobilitási Hét-Autómentes Nap elnevezésű, 2018 szeptemberében a Szolnoki Sportcentrummal közösen megrendezett, nagysikerű rendezvénye részesült elismerésben.

A város kerékpárút-hálózatát, a szolnoki kerékpáros turizmus népszerűsítését szolgáló, játékos- vetélkedős formában megvalósított rendezvény egyediségét, megvalósításának folyamatát, a mögötte lévő hatékony marketing kampány és a kapcsolódó PR eszközök kiváló megválasztását díjazta a zsűri.

Végül pedig, az Arculattervezés kategóriában benyújtott pályázat bírálata során a város címermadarának arculatban történő megjelenését megalapozottnak, a tervezés folyamatát pedig kreatívnak és szakszerűnek ítélték meg a szakemberek.

A Városmarketing és Turisztikai Osztály elmúlt éves munkáját és erőfeszítéseit, a város turisztikai mutatóinak folyamatos emelkedése mellett, az Országos Városmarketing Díj versenyen elnyert gyémánt védjegy is igazolja, mely rövid időn belül a város ötödik sikeres szereplését jelenti marketingterületen. A városmarketing tevékenység pozitív hatással van nemcsak a város ismertségére és megítélésre, de a városban élők mindennapjaira egyaránt.

A „Városmarketing gyémánt” elismerő védjegyet az a pályázó-szervezet kaphatta meg, aki a pályázatával bizonyította, hogy a meghirdetett kategóriák valamelyikében, a pályázati időszakban eredményes, az értékelési kritériumoknak megfelelő, a szakmai zsűri által színvonalasnak értékelt, városmarketing tevékenységet végzett.

A „Városmarketing gyémánt” védjegy Szolnok város kiváló marketing tevékenységét minősíti és feljogosítja többek között a védjegy használatára.

A gyémánt ranglistán szereplő 63 település közül Szolnok jelenleg az előkelő 5. helyen szerepel, maga mögé utasítva olyan városokat, mint például Szeged, Nyíregyháza, Pécs, Kecskemét, Székesfehérvár, Hévíz vagy akár Sopron.

19. kép: Országos Városmarketing Díj 2019

(Forrás: Saját kép)

6.2. Virágos Magyarország Környezetszépítő Verseny

A Magyar Turisztikai Ügynökség 2019-ben immár 26. alkalommal indította útjára hazánk legnépszerűbb környezetszépítő kezdeményezését, a Virágos Magyarország versenyt, melyre a települések önkormányzatai nevezhettek. Az 1994 óta töretlenül sikeres megmérettetés évente közel 300 települést mozgat meg. Közülük választja ki a Szervező Bizottság és az MTÜ az öt legvirágosabb várost, falut és budapesti kerületet.

A verseny célja a kulturált és vonzó országkép kialakítása, a fenntartható fejlődés szempontjainak következetes alkalmazása, a településen élők összefogásának ösztönzése, életminőségének javítása, a környezettudatos gondolkodás és szemlélet erősítése, valamint a természeti és az építészeti örökség megőrzése, továbbá gyarapítása.

A verseny nemcsak a helyi lakosok életét teszi szebbé, hanem jelentős turizmusélénkítő hatással is bír.

A verseny zsűrinapjának megrendezésére 2019. július 11-én került sor, melynek során az értékelők személyesen látogattak el városunkba, ahol egy egész napot eltöltve értékeltek, kiemelt figyelmet fordítva az alábbi kritériumokra:

– a település zöldfelületi programjára, fejlődésére,

– a közösségi részvételre, a lakosság és a civil szervezetek bevonására,

– a település turisztikai jelentőségére és felkészültségére, látogató- és vendégbarát szemléletére,

– az önkormányzat erőfeszítésére, fenntartói szerepére és stratégiai gondolkodására,

– a nevelési-oktatási intézmények környezettudatos programjára és eredményeire,

– a korszerű hulladékgazdálkodásra és megújuló energiafelhasználásra,

– turisztikai vonzerőkre, turistabarát környezet kialakításra, turisztikai látványosságok környezetére, turisztikai tájékoztatásra.

Szolnok Megyei Jogú Város az Emberi Erőforrások Minisztériumának elismerésében részesült, elnyerve az előkelő „Virágos közösségek” díjat.

6.3. Európai Mobilitási Hét- Autómentes Nap – Legjobb szervező díj

Magyarország idén 18. alkalommal csatlakozott a környezetbarát, fenntartható közlekedést népszerűsítő, Európai Mobilitási Hét és Autómentes Hétvége című nemzetközi programhoz, amelynek idei jelmondata: „Sétálj velünk!”.

Európából és a világ más részeiről összesen 3135 település csatlakozott a kontinens legnagyobb környezetvédelmi-közlekedési kampányához. A résztvevő 50 ország listáján a programot szervező önkormányzatok számát tekintve Magyarország a harmadik.

A 2002 óta minden szeptemberben megrendezett Európai Mobilitási Hét és Autómentes Nap egyre több emberhez juttatja el a környezetbarát közlekedés üzenetét. A programsorozat célja, hogy az önkormányzatokat fenntartható közlekedési intézkedések bevezetésére, a lakosságot pedig az autózás helyett a közösségi közlekedési eszközök használatára, kerékpározásra, gyaloglásra ösztönözze.

Az eseménysorozaton 2019-ben résztvevő rekordszámú, 292 település közül került ki az a több mint félszáz legsikeresebb önkormányzat, melyek képviselői a színvonalas rendezvényekért díjat vehettek át a kampányt lezáró konferencián. Az Európai Mobilitási Hét hazai koordinátora, az Innovációs és Technológiai Minisztérium három kategóriában adott át elismeréseket: legjobb szervező önkormányzat, kiemelkedő szervező önkormányzat és legszorgosabb helyi szervező. A díjazottak kiválasztásnál fontos szempont volt, hogy az adott település programjaival mennyire segítette az Európai Mobilitási Hét idei fő üzenetének népszerűsítését.

A 2019. december 16-án, az Innovációs és Technológiai Minisztériumban megrendezett ünnepségen, Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata a „Legjobb szervező önkormányzat” címet nyerte el, s vehette át az elismeréshez tartozó oklevelet és kerékpárt Dr. Mosóczi László közlekedéspolitikáért felelős államtitkár úrtól.

A konferencián a legsikeresebb települések, legszorgosabb szervezők bemutatkozására is lehetőség nyílt, így önkormányzatunk is előadást tarthatott „Állandó intézkedések és innovatív smart megoldások – Az Európai Mobilitási Hét és Autómentes Nap céljaival összhangban” címmel.

20. kép: Legjobb szervező elismerés

(Forrás: Saját kép)

6.4. Tiszavirág Turisztikai Díj

A Városmarketing és Turisztikai Osztály feladata volt a 2019. évi „Tiszavirág Turisztikai Díj” adományozására beérkezett javaslatok bírálatának előkészítése, mely értelmében a „Halászcsárda Étterem dolgozói közössége” részesülhetett elismerésben.

7. Városmarketing és Turisztikai Stratégia aktualizálása

Szolnok Megyei Jogú Város Közgyűlése az 57/2016. (III.31.) sz. határozatával elfogadta Szolnok Megyei Jogú Város Városmarketing és Turisztikai Stratégiáját.

A dokumentumban foglaltak jelentős része megvalósult az elmúlt időszakban, melynek megfelelően a Közgyűlés a 110/2018. (IV.26.) sz. határozatával döntött a Városmarketing és Turisztikai Stratégia felülvizsgálatáról és ezzel egyidejűleg további feladatok meghatározásáról.

A stratégia felülvizsgálata a városmarketing és a turizmus területét érintve – azok komplexitása miatt – különválasztva történt meg. Elkészült „Szolnok Megyei Jogú Város városmarketing stratégiájának felülvizsgálata, továbbdolgozása és cselekvési terv elkészítése”-, illetve „Szolnok Megyei Jogú Város turisztikai stratégiájának felülvizsgálata, továbbdolgozása és cselekvési terv elkészítése” című dokumentum, melyeket Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata 17/2019. (I.31.) számú határozatával elfogadott.

8. SzolnokApp mobil applikáció

Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata 2016-ban kifejlesztette a SzolnokApp mobil applikációt. Az alkalmazás mind a turisták, mind a szolnoki lakosok szempontjából hasznos eszköz. A felhasználók mobiltelefonjuk segítségével, több platformon (iOS, Android), mobil applikáción keresztül – mely internethasználatot igényel – kaphatnak tájékoztatást a városi hírekről, közösségi programokról, turisztikai látnivalókról.

A 2019. évben folytatódott a Szolnok applikáció megismertetése a város lakóival és az ennél is tágabb célcsoportokkal. Az alkalmazás népszerűsítése érdekében az applikációhoz kapcsolódó marketingtevékenység részeként 300 db szórólap készült, melyekkel a turisztikai célú kiállításokra, rendezvényekre érkezők körét „céloztuk” meg.

9. Egyéb tevékenységek

A városmarketing és turisztikai feladatok ellátásához szükséges fotózási tevékenység ellátása folyamatos volt 2019-ben is. A már eddig elkészült számtalan minőségi fotó, kisfilm, felvétel képezi az alapját Szolnok város promóciós termékeinek, kiadványainak, megjelenéseinek, a szakmai munkának.

Szolnok Megyei Jogú Város Közgyűlése a 153/2017. (V.25.) számú határozata alapján csatlakozott az „Alföld Szíve” Térségi Turisztikai Egyesülethez. Az Egyesületben történő munka 2019-ben is folytatódott. Az év folyamán 3 alkalommal, március 7-én, május 20-án és december 2-án ülésezett a Közgyűlés, ahol többek közt Jász-Nagykun-Szolnok megye turizmusát érintő aktualitások megvitatására is sor kerülhetett.

Önkormányzatunk kiemelt figyelmet fordít a környezet megóvására, a parkok, közterületek tisztántartására, a virágosításra, a fák védelmére. Szolnok városa jelenleg több mint 50 kilométeres kerékpárút-hálózattal rendelkezik, s a megyeszékhelyen zajló fejlesztéseknek köszönhetően, ez a szám egyre csak nő. A kerékpárút-hálózat bővítése természetesen maga után vonja a kerékpártámaszok számának gyarapítását is.

300 példányban elkészült, stancolt tábla formájában kívántuk felhívni a figyelmet a fák védelmére és a kerékpártámaszok megfelelő használatára 2019-ben is.

10. Piackutatás

Továbbra is valljuk azt, hogy turisztikai piackutatás nélkül nem lehet sikeres, versenyképes, hosszútávon fenntartható turizmust kialakítani, így olyan összetett, komplex, a városmarketing és turisztikai szektorra kiterjedő kérdéssort állítottunk össze Szolnok vonatkozásában, mely kiváló eszköze lehet munkánk visszaigazolásának. Az abból levonható következtetések megmutatják számunkra munkánk eredményességét és az esetleges fejlődés irányát. A kérdőívek feldolgozása folyamatos volt 2019-ben is. Az eredményeket jelen beszámoló melléklete tartalmazza.

11. Statisztikai adatok

A megyeszékhely turizmusa az elmúlt években jelentős sikereket tudhat magáénak.

Valamennyi turisztikai mutató esetében javulás tapasztalható, köszönhetően többek között a korszerű, egységes turisztikai arculat kidolgozásának és konzekvens alkalmazásának, a hatékony, sokrétű célcsoport-centrikus marketing kommunikációnak, az új turisztikai attrakciók megvalósításának, a nagyszabású, hagyományosan megrendezésre kerülő rendezvényeknek, a hazai és nemzetközi sporteseményeknek, továbbá a turisztikai szektorban közreműködő szolgáltatók tevékenységének egyaránt.

A vendégéjszakák számának alakulásáról elmondható, hogy míg 2009-ben 57.672 éjszakát töltöttek összesen a látogatók városunkban a kereskedelmi szálláshelyeken, addig 2019-ben már ez a mutató 87.101 éjre változott, mely a jövőt tekintve bizakodásra adhat okot, hiszen 29.429 éj különbség van a két adat között (1. ábra).

A külföldi látogatók által eltöltött vendégéjszakák száma 2009 óta ugyancsak nagyfokú növekedést mutat, hiszen 21.043 éjre nőtt, a 10 évvel korábbi 16.776 éj adattal összehasonlítva. A belföldről érkező vendégek mutatója több mint 25 ezer éjjel emelkedett az adott periódusban, tehát ez esetben is gyarapodásról beszélhetünk (2. ábra).

1. ábra: Vendégéjszakák száma a kereskedelmi szálláshelyeken 2009. és 2019. években (éj)

(Forrás: www.ksh.hu)

2. ábra: Vendégéjszakák számának megoszlása a kereskedelmi szálláshelyeken 2009–2019 (éj)

(Forrás: www.ksh.hu)

2019-ben a Szolnokra érkező vendégek száma 37.681 fő volt, míg 10 évvel ezelőtt ez a szám csupán 25.152 főt jelentett. A külföldi vendégek száma 7.894 főt, míg a belföldi vendégek vonatkozásában ugyan ez az adat 29.787 főt mutatott. Mindkét adat tekintetében növekedés tapasztalható a vizsgált éveket tekintve (3. ábra).

3. ábra: Vendégek számának megoszlása a kereskedelmi szálláshelyeken 2009–2019 (fő)

(Forrás: www.ksh.hu)

Az átlagos tartózkodási idő az a mutató, mely kisebb-nagyobb elmozdulásokkal állandónak mondható. Az elmúlt 10 évben 2,3–2,6 között ingadozott, vagyis egy hosszú hétvégényi időtartamra érkeztek hozzánk a vendégek. A külföldi vendégek átlagos tartózkodási idejét vizsgálva megállapítható, hogy 2019-ben, az azt megelőző évhez viszonyítva ez a szám 2,4-ről 2,7 napra nőtt, azaz közel 3 napos szabadidő eltöltése jellemző a külföldi turisták részéről, míg a belföldről érkezett vendégek átlagosan 2,2 napot töltenek városunkban (4. ábra).

4. ábra: Átlagos tartózkodási idő megoszlása a kereskedelmi szálláshelyeken 2009–2019 (nap)

(Forrás: www.ksh.hu)

A kereskedelmi szálláshelyek bruttó szállásdíj árbevétele is növekvő tendenciát mutatott, mely emelkedés 2019-ben is folyamatos volt (5. ábra).

5. ábra: Kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó szállásdíj árbevétele (1000 Ft).

(Forrás: www.ksh.hu)

A 2020. év marketingtervének meghatározásakor a megkezdett tevékenységek mentén folytatjuk tovább munkánkat.

12. 2020. év tervezett feladatai

– A folyamatosan ellátandó városmarketing feladatok végzése, belső és külső kommunikáció (sajtó-, médiamegjelenések szervezése médiamegjelenési terv alapján, rendezvények szervezése; turisztikai eseményeken, rendezvényeken, kiállításokon történő részvétel; promóciós ajándéktárgyak körének bővítése; marketingkommunikációs versenyeken történő részvétel)

– Kiadványok elkészítése, a meglévőek aktualizálása

– SzolnokApp mobil applikáció fejlesztése és népszerűsítése

– Turisztikai weboldal létrehozása

– A turisztikai fejlesztésekhez kapcsolódó marketing feladatok ellátása

– Együttműködés, folyamatos kapcsolattartás a turisztikai szektor képviselőivel

– Az elfogadott Városmarketing Stratégia és a Turisztikai Stratégia cselekvési tervében rögzített tevékenységek megvalósításának előkészítése, szervezése, összehangolása, lebonyolítása.

melléklet Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 192/2020. (IX.24.) határozatához

MELLÉKLET

Beszámoló
Szolnok Megyei Jogú Város turisztikai kutatásának eredményéről
1. Módszer

Kutatásunk elkészítésével egy átfogó képet szerettünk volna nyújtani a szolnoki turizmus megítélt jelenlegi helyzetéről, továbbá hangsúlyozni a téma fontosságát.

Gondolataink alátámasztásaképp egy kvantitatív, primer, nem reprezentatív felmérést végeztünk kérdőíves formában.

1.2 A mintavétel módja

A kérdőíves felmérést a hazánkban megrendezett, s Szolnok Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalának Városmarketing és Turisztikai Osztálya által képviselt rendezvényeken résztvevő személyek körében végeztük el.

Azok a polgárok, akik kitöltötték kérdőívünket és segítették munkánkat, egy szerencsekeréken pörgethettek, s értékes ajándékokkal térhettek haza.

1.3 A vizsgálat ideje és helye

A papír formátumú kérdőívek kitöltésének időtartama a 2018. március 01. és 2019. július 14. közötti időszakot ölelte fel. A kérdőívek elsőként a Budapesten megrendezett 41. Utazás Kiállításon „debütáltak”, míg az utolsó kitöltők a Tiszafüredi Halasnapokon találkozhattak kérdéseinkkel.

Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata a 2018-as és 2019-es években is promotálta a várost az ország különböző pontjain megrendezett eseményeken, rendezvényeken, fesztiválokon.

Kérdőívünket az alábbi, turisztikai szempontból is meghatározó helyeken és időpontokban töltettük ki:

– 41. Utazás Kiállítás

– Budapest, 2018. március 01–04.

– Nemzeti Regatta – Magyarország Településeinek Vitorlásfesztiválja

– Siófok, 2018. június 09–10.

– Siófok, 2019. június 01–02.

– Családi TO’Piknik

– Tiszafüred, Morotva-félsziget, 2018. július 26.

– X. Szolnoki Tuning Találkozó

– Szolnok, 2019. június 08.

– Tiszafüredi Halasnapok

– Tiszafüred Morotva-félsziget, 2019. július 12–14.

1.4 Adatgyűjtési módszerek

A 16 darab kérdésből álló kérdőívet úgy állítottuk össze, hogy Szolnok város turizmusával, annak megítélésével, továbbá az emberek utazási hajlandóságával kapcsolatosan egy átfogó képet kaphassunk, szem előtt tartva annak terjedelmével összefüggő szempontrendszert is úgy, mint a figyelemvesztés, érdektelenné válás, unalmasság elkerülése.

Az előre elkészített kérdőíveket (1. sz. melléklet) a felmérésbe bevont egyének önkéntesen, személyesen, papír alapon tölthették ki. A pusztán papír alapon kitöltött kérdések egyik nagy előnye, hogy az emberek valósabb válaszokat adhatnak, szemben az online, interneten keresztül megválaszolható kérdőív-kitöltési móddal, ami személytelen és valahol hiteltelen is lehet, ugyanis bárki bármit beírhat, akadályozva esetlegesen az adatok eredményeit és azok hitelességét.

1.5 A statisztikai elemzés módja

A kapott adatok értékelését a Microsoft Excel táblázatkezelő program segítségével végeztük.

2. Eredmények és megbeszélés/megvitatás

Egyik célunk volt, hogy minimum 300 kitöltött kérdőívvel rendelkezzünk, mely elképzelést eredményesen és sikeresen tudtuk teljesíteni. Nagy örömünkre szolgált, hogy a kérdőívet kitöltők készséggel álltak rendelkezésünkre, örömmel segítették munkánkat. Bár a szakirodalmak minimum 100 kitöltött kérdőív rendelkezésre állásában határozzák meg az eredményes értékelés alapjait, mi ennél merészebbet álmodtunk, hiszen szerettük volna, hogy egy reálisabb képet mutathassunk a szolnoki turizmust, illetve az emberek utazási hajlandóságát illetően.

Az 1–5. kérdés során több, általános, az egyénre vonatkozó információra voltunk kíváncsiak, mint például a válaszadó neme, életkora, iskolai végzettsége, lakhelyének típusa.

A kérdőívet különféle életkorú és végzettségű nők, illetve férfiak töltötték ki, ezáltal is biztosítani tudtuk az eredmények sokszínűségét, megakadályozva az esetleges egyoldalúságot.

Természetesen az elvégzett felmérés nem reprezentatív, a kapott adatokból nem lehet a teljes szolnoki turizmusra, s annak megítélésére vonatkozó következtetéseket levonni, ám arra viszont mindenképp alkalmas, hogy az általunk vizsgált rendezvényeken kapott adatok alapján, ezen témán belül egy reális képet adjon.

A kérdőívet összesen 799 nagykorú személy töltötte ki, mely megoszlását tekintve 286 férfit és 513 nőt jelentett, tehát a hölgyek véleménye jobban tükröződik a válaszokban. 16 fő kivételével, a válaszadók döntő többsége (98%) rendelkezik legalább középfokú tanulmányi eredménnyel (1. ábra).

1. ábra: A válaszadók életkor és nemek szerinti megoszlása (fő)

(Forrás: Saját ábra)

Az összes rendezvényt tekintve elmondható, hogy az ország minden régiójából érkeztek érdeklődők a standunkhoz, ám arányuk a területi megoszlást tekintve nem egységes.

A legtöbben az észak-magyarországi és a közép-magyarországi régió lakói (2. ábra), azon belül is budapesti, illetve valamely 50 000 fő alatti város polgárai (3. ábra).

Ez többek között arra vezethető vissza, hogy a fővárosban megrendezett kiállításon töltötték ki legtöbben kérdőívünket, ahol az összes válaszadó 48%-a budapesti lakos volt. A kérdőíveket továbbá 9 külföldi polgár is kitöltötte, elérhetővé téve számukra azok angol nyelvű változatát, ezáltal is biztosítva az adatok sokszínűségét. A 9 fő döntő többsége, 78%-a a 2018-ban megrendezett Utazás Kiállításon látogatta meg standunkat.

2. ábra: A válaszadók lakhelye szerinti régiók megoszlása (fő)

(Forrás: Saját ábra)

3. ábra: A válaszadók településtípus szerinti megoszlása (fő)

(Forrás: Saját ábra)

A 6. kérdés arra vonatkozott, hogy vajon mennyire lehet fontos a megkérdezettek szerint a marketingtevékenység egy város életében (4. ábra).

A marketing jelentős szerepet játszik a világgazdaságban, hazánkban és bárhol, mindenkire hatással van az élet minden területén. Ma olyan világgazdaságban élünk, ahol a termékek, szolgáltatások és marketingötletek a világ egyik részéről befolyásolják a világ másik részén élő emberek életét és a vállalkozások működését. Sikereink egyre jobban függenek attól, hogy képesek vagyunk-e olyan marketingrendszer létrehozására, mely lehetővé teszi, hogy szinte az egész világon vevőket találjunk magunk számára. A marketing-elképzeléseknek szervesen be kell épülni a rövid és a hosszú távú tervezésbe. A fő kérdés, hogy ki tudjuk-e elégíteni a vásárlók igényeit és szükségleteit, hiszen ez minden szervezet létezésének alapja.

A marketingnek van a legnagyobb hatása a nyereségre.

A városmarketing és turizmus területén dolgozó szakemberekként nagy öröm volt számunkra ennek a kérdésnek a kiértékelése. Egyértelműen nagyon fontosnak (64%) tartották az emberek napjaink egyik legmeghatározóbb ágazatát, a marketinget, s mindösszesen 7 fő gondolta úgy, hogy ez a rész figyelmen kívül hagyható. Kulcsfontosságú, hogy a több ezer hirdetés és reklám közül, el tudjuk juttatni a megfelelő információkat a célcsoportunk felé, különben az könnyen elveszhet.

Ennek tudatában a városnak folyamatosan népszerűsítenie kell önmagát, meg kell újulnia és a kornak megfelelő tempóban haladni a reklámanyagok, prospektusok, illetve bármely más marketingeszköz terén is. Ha ez mind teljesül, sikeres lehet a város népszerűsítése.

4. ábra: A válaszadók megítélése a marketingtevékenység fontosságát illetően (fő)

(Forrás: Saját ábra)

A 7. kérdés esetében azt vizsgáltuk, hogy melyek azok a turizmus-fajták, melyek okán a turista egy adott várost úti céljaként választ.

A megkérdezettek több válaszlehetőséget is megadhattak.

Megállapítható, hogy a vezető turizmusfajta a gyógy-és wellness turizmus, hiszen az egészséges és gyógyulni vágyó emberek egyaránt szívesen választják azokat a turisztikai szolgáltatásokat, melyek hozzájárulnak a testi-lelki harmónia megőrzéséhez, illetve, melyek a betegségek megelőzésében, vagy kezelésében nyújtanak segítséget. Vezető turisztikai motiváció továbbá a városlátogatás, mely alkalmával egy várost, annak kultúráját, építészetét, rendezvényeit, gasztronómiáját is felfedezhetjük. Ezt követi a kulturális és természetjáró turizmus. Elmondhatjuk továbbá, hogy a konferenciaturizmus a megkérdezettek esetében nem tekinthető meghatározó utazási célnak, hiszen csupán a válaszok 1,2%-át teszi ki, így még sok a kiaknázatlan lehetőség a turizmus ezen területén (5. ábra).

5. ábra: A megkérdezettek által választott turizmus-fajták

(Forrás: Saját ábra)

Fel szerettük volna mérni azt is, milyen szálláshelytípust preferálnak a válaszadók pihenésük során (8. kérdés: Milyen típusú szálláshelyeket részesít előnyben, amikor pihenését, nyaralását tervezi?).

A megadott válaszokból egyértelmű következtetést vonhatunk le a tekintetben, hogy napjainkban már egyre nagyobb igény mutatkozik a magasabb színvonalat biztosító-, illetve további szolgáltatásokat nyújtó szálláshelyek iránt, így a hotel, apartman és vendégház az a szállástípus, ahol a vendégek leginkább megszállnak. Az alacsonyabb árkategóriába tartozó kempinget, kollégiumot és egyéb (hostel, Airbnb, stb.) szálláshelyeket mára már csak igen kevesen választják (6. ábra).

6. ábra: A válaszadók által preferált szálláshely típusok

(Forrás: Saját ábra)

A 9. kérdés így hangzott:

Honnan tájékozódik, milyen kommunikációs csatornákat használ utazásai tervezésénél?

Ezen kérdés meghatározása során egyfajta visszacsatolást is szerettünk volna kapni arra vonatkozóan, hogy az elmúlt időszakban alkalmazott kommunikációs csatornák mennyire jutnak el az adott célcsoporthoz, illetve melyik az a terület, ahol erősíteni szükséges a kommunikációt.

Itt szintén több válaszadási lehetőség állt a kérdőívet kitöltők rendelkezésére.

Az internet térhódításával egyre nagyobb szerepet kap az online tájékozódás, az emberek többsége innen informálódik utazási döntésének meghozatala során. Emellett szintén meghatározó a család, barátok, munkatársak személyes véleménye is, az utazási döntést nagyban segíti egy-egy pozitív élmény, de akár egy rossz tapasztalat egyaránt. Létezik egy olyan szűk célcsoport is, akiket csak nyomtatott anyagokon keresztül lehet elérni, s olyanok, akik szívesen lapozgatják az újságok, magazinok oldalait (7. ábra).

7. ábra: A kérdőívet kitöltők által preferált kommunikációs csatornák

(Forrás: Saját ábra)

A városmarketing és turisztika területén dolgozó szakemberekként a legizgalmasabb pont a 10. kérdés volt számunkra: Szolnok város neve hallatán, mi az, ami először eszébe jut?

Elmondhatjuk, hogy a megkérdezettek válaszadási hajlandósága igen magas volt (87,7%). A kérdőívet kitöltők szubjektív válaszai meglehetősen eltérőek, sokféle „megoldás született”, mely mi sem bizonyítja jobban a város sokszínűségét, kulturális és turisztikai értékeinek sokaságát. A megadott válaszokat gyakoriság szerint rangsoroltuk, s egy „TOP 15-ös” listát állítottunk fel.

A válaszadók 44%-a, azaz 309 fő vélekedett úgy, hogy a Tisza jut eszébe elsőre a megyeszékhelyről, az a folyó, mely Szolnok életében mindig is meghatározó szerepet töltött be a történelem során.

A megyeszékhely vezető turisztikai attrakciója az előkelő 2. helyet foglalja el a listán, míg a szolnoki kulturális élet egyik fellegvárának számító Szigligeti Színház is dobogós helyet szerzett.

24 fő azonosította Szolnokot a Tisza fővárosa szlogennel, így kijelenthető, hogy az elmúlt évek tudatos városmarketing tevékenységének köszönhetően, mára már a város logójában megjelenő Szolnok a Tisza fővárosa felirat „beleégett a köztudatba”. A 2011-ben átadott Tiszavirág gyalogos és kerékpáros híd (mely szintén a logó grafikai eleme és a város szimbóluma) a válaszadók 3,3%-a számára jelent egyet a megyeszékhellyel (8. ábra).

8. ábra: Az első szó Szolnokról (fő)

(Forrás: Saját ábra)

A 11. kérdés specifikusabb, de itt is már a Szolnokkal kapcsolatos vonatkozásokat vizsgáltuk: 11. Ön járt már Szolnokon?

A megkérdezettek több mint 60%-a legalább egyszer már járt Szolnokon, ezen belül 39%-uk több alkalommal is ellátogatott városunkba.

163 fő, azaz a válaszadók 21%-a még nem kereste fel a megyeszékhelyet, de többek között az elmúlt évek fejlesztéseinek, a városban hagyományosan megrendezésre kerülő fesztiváloknak, az átadott turisztikai attrakcióknak és a sokszínű kulturális életnek köszönhetően, a közeljövőben tervezi, hogy felfedezi a „város kincseit” (9. ábra).

9. ábra: A válaszok megjelenítése aszerint, hogy a megkérdezettek jártak-e már Szolnokon

(Forrás: Saját ábra)

A 12. kérdés egy több kérdést magában foglaló rész, mely arra az 514 fő válaszadóra vonatkozott, akik jártak már a megyeszékhelyen valamilyen célból, tehát jelen esetben 64%-ukra.

(Amennyiben járt már Szolnokon... Hány napot töltött el városunkban?)

Az 514 fő 14%-a több mint egy hetet, 27%-a néhány napot töltött a Tisza fővárosában, azonban a legtöbben, a megkérdezettek mintegy 33%-a egynapos látogatást tett a városban (10. ábra).

10. ábra: A válaszadók által Szolnokon eltöltött idő (fő)

(Forrás: Saját ábra)

A 2019. év tekintetében megvizsgálva az átlagos tartózkodási időt elmondható, hogy a turisták 2,4 napot, azaz egy hosszú hétvégényi időt vendégeskednek nálunk. Bízunk benne, hogy a következő időszak turisztikai fejlesztései már az új Szolnokot rajzolják elénk, és hozzájárulnak ahhoz, hogy egyre több időt tudjanak tartalmasan eltölteni a hozzánk látogatók.

(Amennyiben járt már Szolnokon... Mely évszakban és milyen célból látogatott el hozzánk?)

Szolnok turisztikai mutatóinak emelkedése folyamatosnak mondható az elmúlt 10 év vonatkozásában. Azok vizsgálata során megállapíthatjuk, hogy jellemzően a tavaszi-nyári hónapokban a legmagasabb mind a vendégek, mind a vendégéjszakák száma. Ezt a tézist a kérdőív elemzése is alátámasztja, hiszen ekkor tett látogatást a válaszadók közel 74%-a a megyeszékhelyen. Az őszi hónapokban ez a szám 16%, még télen mindössze 10%-uk jelölte úti célként városunkat (11. ábra).

Fesztiválok, sportrendezvények, koncertek, megannyi különlegesség várja a Tisza fővárosába látogatókat, különösen a márciustól augusztusig tartó intervallumban.

A Tiszavirág Fesztivál mára egyértelműen kedvenc nyári eseménnyé vált, mely egyediségének köszönhetően országszerte is párját ritkítja. Ám nem csupán egyetlen fesztivál erejéig kínál kikapcsolódási lehetőséget városunk. Immár hagyomány, hogy a nyár legtöbb hétvégéjén találhatunk valamilyen érdekes eseményt, a Tisza-parti Nyáron, a Parti-Túrán kívül kisebb-nagyobb rendezvény színesíti a tavaszi-nyári napokat, a megszokott programok mellett újakkal is találkozhatunk, hiszen minden esztendőben jelennek meg olyan hiánypótló események is, melyek tovább színesítik ezt a palettát és egyre több látogatót vonzanak.

A kérdés elemzése, az adott válaszok, mind-mind azt bizonyítják, hogy Szolnok statisztikai mutatóinak folyamatos emelkedésében, valamint a város turisztikai- és kulturális vonzerejének növekedésében vitathatatlan a szerepe a rendezvényeknek, ahogyan a szezonalitásban is.

11. ábra: A válaszadók szolnoki tartózkodásának megoszlása (fő)

(Forrás: Saját ábra)

(Amennyiben járt már Szolnokon... Mennyire gondolja élhető városnak Szolnokot?

Szolnok az elmúlt időszakban nagy fejlődésen ment keresztül. Az új parkok, terek, a megszépült közterületek, az épülő infrastruktúra, a bővülő vásárcsarnok, a gondozott zöldfelületek, mind-mind alapvetően határozzák meg egy város képét, azt a célt szolgálva, hogy az itt élők és az ide látogatók egyaránt jobban érezzék magukat.

A város tehát kiemelt figyelmet fordít a fejlesztései kapcsán arra, hogy élhető, a különböző kor- és célcsoportok számára vonzó szolgáltatásokat nyújtó településsé formálódjon. Valljuk azt, hogy az élhetőség egy város szempontjából az egyik legfontosabb tulajdonság.

A kérdés arra világít rá, hogy milyen tapasztalattal, benyomással rendelkeznek azok, kik csupán rövid időre, látogatóba érkeznek a Tisza fővárosába. A válaszadók közül 173 fő élhetőnek ítélte meg Szolnokot és szívesen lakna itt, 183 fő elismeri, hogy sokat fejlődött, azonban nem lakna szívesen városunkban, 143 fő nem tudott véleményt formálni és mindössze a válaszadók 1%-a, azaz 6 fő gondolja úgy, hogy nem élhető településünk (12. ábra).

12. ábra: Szolnok város élhetőségének megítélése a válaszadók szemszögéből (fő)

(Forrás: Saját ábra)

(Amennyiben járt már Szolnokon... Mit gondol a programkínálatról, nevezetességekről és látnivalókról?

Szolnok turisztikai kínálatát többek között a természeti értékek, az érintetlen folyópartok nyújtotta látvány, a 900 méter mélyről feltörő hévíz, a nagyszabású, hagyományosan megrendezésre kerülő rendezvények, a hazai és nemzetközi sportesemények, a pezsgő kulturális élet jelentik. A város turizmusának fejlődésében nagy szerepet játszanak az utóbbi években létrehozott látnivalók és szolgáltatások, mint például a Rozárium, a Tiszaligetben található szabadidős és sportlétesítmények, vagy akár a Tiszavirág gyalogos és kerékpáros híd. Az új turisztikai termékek közül is kiemelkedik a RepTár Szolnoki Interaktív Repülőmúzeum és a Sörárium Szolnoki Interaktív Sörmúzeum. A kérdés vizsgálatával arra szerettünk volna választ kapni, hogy a hozzánk látogató vendégek mennyire gondolják komplexnek ezt a kínálatot.

A kitöltők 54%-a vélekedik úgy, hogy Szolnok sokszínű város, egyedi látnivalókkal és választékos programkínálattal rendelkezik, 35% nem teljesen elégedett, ők a „van hova fejlődni” lehetőséget választották, és mindössze 3 fő ítélte úgy, hogy kevés a programlehetőség és az attrakciók száma (13. ábra).

13. ábra: Szolnok város programjainak, nevezetességeinek, látnivalóinak megítélése a válaszadók szemszögéből (fő)

(Forrás: Saját ábra)

(Amennyiben járt már Szolnokon... Mit gondol a város szálláshelyeinek és vendéglátóegységeinek kínálatáról, minőségéről?

Egy város turizmusát nemcsak a turisztikai kínálat határozza meg, nagy szerepe van a vendégek által alkotott kép kialakításában többek közt a városi- és a turisztikai infrastruktúrának, valamint a szolgáltatások színvonalának is.

Erre a kérdésre 413 db értékelhető választ kaptunk. A válaszadók több mint a fele nagyszerű tapasztalatokkal gazdagodott itt tartózkodása során, 173 fő átlagos színvonalúnak ítélte meg a szolgáltatás minőségét, még 4%, azaz 15 fő, valamilyen negatív tapasztalatot szerzett (14. ábra).

14. ábra: Szolnok város szálláshelyeinek/vendéglátóegységeinek megítélése a válaszadók
szemszögéből (fő)

(Forrás: Saját ábra)

Szolnok Megyei Jogú Város Közgyűlése az 57/2016 (III.31.) számú határozatával fogadta el Szolnok Megyei Jogú Város Városmarketing és Turisztikai Stratégiáját, melynek felülvizsgálatára 2019-ben sor került. A 2016-ban elkészült dokumentumban a „Tisza fővárosa” szlogen, mint lehetséges vezető brand vizsgálata komoly hangsúlyt kapott, melynek megerősítésén az elmúlt időszakban tudatosan, igen nagy erőfeszítéssel dolgoztunk.

A 13. kérdésben (Megítélése szerint, melyik szlogen illik leginkább a város imázsához?) Szolnokspecifikus állításokat fogalmaztunk meg, melynek elemzésével azt szerettük volna szemléltetni, hogyan vélekedik a településről a külső célcsoport, továbbá célként fogalmazódott meg egy rangsor felállítása is, mely azt támasztja alá, hogy valóban jó úton járunk: a válaszadók 77%-a úgy ítélte meg, hogy a megyeszékhelyhez leginkább a „Szolnok a Tisza fővárosa” szlogen illik. 39 fő a „vasút városaként”, 33 fő „családbarát városként”, 30 fő „zöld városként”, 13 fő pedig „modern városként” gondol a megyeszékhelyre.

A kérdés tekintetében nyílt válaszadási lehetőséget is biztosítottunk, ugyanis kíváncsiak voltunk arra, hogy azok, akik egyik szlogent sem választották, milyen egyediséget tudnak felsorakoztatni, mely megkülönbözteti városunkat a többi településtől. Azok tehát, akik számára állításaink nem közvetítettek üzenetet, a „színház városa”, a „sport városa”, a „gasztronómia városa”, és a „kosárlabda városa” jellemzőket fogalmazták meg (15. ábra).

15. ábra: Szolnokimázst megerősítő szlogenek megoszlása a válaszadók szemszögéből (fő)

(Forrás: Saját ábra)

Köszönhetően többek között az elmúlt évek folyamatos fejlesztéseinek, továbbá a turisztikai szektorban tevékenykedő szakemberek lelkiismeretes munkájának, a válaszadók túlnyomó többsége, azaz 94%-a egyetért abban, hogy az idegenforgalom az elmúlt évek során fejlődött a városban (14. kérdés: Az elmúlt évek tapasztalatai alapján milyennek ítéli meg Szolnok város idegenforgalmát?). Mindezt a folyamatosan emelkedő statisztikai mutatószámok is alátámasztják (16. ábra).

16. ábra: Szolnok város idegenforgalmának megítélése a megkérdezettek szerint

(Forrás: Saját ábra)

Kíváncsiak voltunk arra is, hogyan látják az emberek, milyen tényezők szükségesek egy adott város turisztikai vonzerejének növeléséhez, turisztikai mutatóinak javításához: 15. kérdés: Ha egy szóval kellene jellemeznie, mi lenne Ön szerint az a sikertényező, amely hozzájárulna egy város turizmusának fejlődéséhez?

Annak ellenére, hogy nyitott kérdésként tekintettünk a témára, a kérdőívet kitöltők 70%-a felelt erre az igencsak elgondolkodtató kérdésre. Úgy gondoljuk, a nyitott kérdések kiértékelése, s annak egységesítése egy összetettebb folyamat, azonban mégis ezen válaszokból kaphatjuk meg a legfontosabb információkat.

Mivel a válaszadási hajlandóság ennél a kérdésnél is magas volt, sokféle véleménnyel találkoztunk. Az azonos tartalommal bíró, de egymás szinonimájaként meghatározott szavakat, kifejezéseket egyben kezelve, a 17. ábrán egy „TOP 10-es” listát állítottuk össze a legtöbbet mondott sikertényezők alapján:

Lehet egy város turisztikai-, természeti-, kulturális értékekben gazdag, vagy akár rendezvényekben bővelkedő, de mit sem ér egy jól felépített marketing tevékenység nélkül. Ennek okán nem meglepő, hogy a reklámot, a marketinget említették a legtöbben (35%).

A második helyen a fesztiválok, rendezvények szerepelnek, a válaszadók 32%-a ítélte meg úgy, hogy a széleskörű fesztivál és programkínálat turistacsalogató lehet.

Fontos továbbá a folyamatos fejlődés, beruházás, innováció is.

A turizmus egy másik meghatározó tényezője még a helyi lakosok, valamint a turisztikai szolgáltatást nyújtók által tanúsított vendégszeretet is, hiszen az utazási élményt nagyban befolyásolja a helyiek turistákhoz történő viszonyulása.

17. ábra: Sikertényezők egy város turizmusának fellendítéséhez

(Forrás: Saját ábra)

Végül pedig, legutolsó kérdésünk nem a válaszadók utazási hajlandóságát volt hivatott vizsgálni, de nem is a szolnoki turizmushoz kapcsolódóan tettünk fel kérdést. Ezért kapta ez a kérdés a 15+1. sorszámot (Hogy tetszett Önnek Szolnok város standja az Utazás Kiállításon?).

Megjelenéseink során igyekszünk mindig egyedi, versenytársainktól kitűnő, azoktól merőben eltérő standdal bemutatni kínálatunkat. Ahol a hely és kiállítás jellege megengedi, nagy hangsúlyt fektetünk erre. Az 1.2 pontban felsorolt rendezvények, kiállítások, expo-k közül csak a 41. Utazás Kiállításon tudott a város egy egyedi, igényesen kialakított standdal megjelenni, a többi esetben ilyen szempontból sajnos egységes, a többi kiállítóval megegyező, vagy közel hasonló arculatot kellett válasszunk.

A 18. ábra tehát ebből kifolyólag nem az összes válaszadó, összes rendezvényen történő véleményét szemlélteti, csupán a budapesti kiállításon megjelent 592 fő értékelését, mely alapján elmondható, hogy a válaszadók túlnyomó többségének (89%) nagyon tetszett a megjelenés, és nem volt olyan, aki ennek az ellenkezőjét állította volna.

18. ábra: A 41. Utazás Kiállításon megjelentek véleménye a szolnoki standdal kapcsolatosan (fő)

(Forrás: Saját ábra)

3. Összefoglalás és következtetések

Ezen fejezetben kívánjuk összefoglalni, értékelni a kapott adatokat, valamint véleményünket kifejteni a dokumentum megírásával, továbbá a témával kapcsolatosan.

Primer kutatásként szolgáló kérdőívünket 799-en töltötték ki, a vizsgálat ideje a 2018. március 01. és 2019. július 14. közötti időszakot ölelte fel, Budapesten, Tiszafüreden, Siófokon és Szolnokon.

A kérdőíves felmérést a hazánkban megrendezett, s Szolnok Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalának Városmarketing és Turisztikai Osztálya által képviselt rendezvényeken részt vevő személyek körében végeztük el.

A felmérésbe bevont célcsoport tagjai önkéntesen, személyesen, papír alapon töltötték ki a kérdőívet, mely nyílt- és zárt kérdéseket, továbbá egyszeres- és többszörös választási lehetőségeket egyaránt tartalmazott. A kérdőív nem a megkérdezettek tudását volt hivatott vizsgálni, hanem tapasztalatait megismerni annak érdekében, hogy egy átfogó képet kaphassunk a szolnoki turizmus megítélt jelenlegi helyzetéről.

Az adatok elemzését a Microsoft Excel táblázatkezelő program segítségével végeztük.

A kérdőívek feldolgozása és értékelése során levont következtetések megerősítették azt a tényt, hogy turisztikai piackutatás nélkül nem lehet sikeres, versenyképes, hosszútávon fenntartható turizmust kialakítani.

Jelen tanulmány kiváló eszköze munkánk visszaigazolásának, hiszen az abból levonható következtetések megmutatják számunkra az eredményességet és az esetleges fejlődés irányát.

A célcsoport azonosítás mellett nagyon lényeges üzenet, hogy milyen településtípusból, milyen régióból érkeznek nagy százalékban turisták Szolnokra, és így ennek megfelelően az sem elhanyagolható, hogy melyek azok a desztinációk, ahol a városunk népszerűsítésére kiemeltebb hangsúlyt kell fektetni.

Választ kaptunk arra is, hogy a turizmus mely ágazatát és a szálláshelyek mely típusát preferálja leginkább a célközönség, de egyaránt építkezni tudunk a Szolnokon már vendégeskedők véleményéből. Fontosnak ítéljük meg ezért, hogy a lehetséges célközönség mennyire befogadó, tudatában van-e annak a széleskörű információnak, melyet marketingtevékenységünk során közvetítünk irányukba.

Ahogyan a mindennapokban, úgy a turizmus területén is gyorsan változó igényekkel találkozhatunk, ugyanakkor egymással ellentétes keresleti tendenciák is megjelennek. A keresletre ható tényezők között Magyarországon is fontos megemlíteni a kommunikációs csatornák változását. 2017 óta minden évben a sajtó és egyéb PR megjelenéseinkhez médiatervet készítünk, mellyel a város turisztikai szempontból fontos értékeit, attrakcióit, programlehetőségeit specifikálva, tervszerűen, tudatosan népszerűsítünk. Az értékelés megerősített bennünket abban, hogy egyre inkább teret nyer az internet és az okos eszközök használata mind az információgyűjtésben, tájékozódásban, mind pedig az utazások megszervezésében. A korábban megszokottól teljesen eltérő, új technológiák jelennek meg, az interaktivitás a mindennapi élet része. Több korosztály aktív, közöttük felértékelődik a mobil idősek, illetve a legfiatalabb Y és Z generációk szerepe. A következő időszakban ezért kiemelt szerepet kell tulajdonítani az online marketingnek.

Az elmúlt másfél éves kutatás által sikerült egy reális képet kapnunk arról, hogy mely tényezők befolyásolják az emberek utazási döntését, hogyan vélekednek városunkról, milyennek látják a Tisza fővárosát. A válaszadási hajlandóság a nyitott kérdések esetében is igen magasnak bizonyult, így ezen válaszok összegzésével további értékes eredményekhez jutottunk. Az elmúlt évek során a városban végbement folyamatos fejlesztéseknek-, valamint az alkalmazott tudatos marketing tevékenységnek köszönhetően elmondhatjuk, hogy sikerült megváltoztatni azt a sztereotípiát, miszerint Szolnok az „iparváros”, vagy a „vasút városa”, így az emberek napjainkban már turisztikai célpontként tekintenek a megyeszékhelyre, ahol a bővülő turisztikai kínálatnak köszönhetően egyre több időt tölthetnek el városunkban, melyet az évről-évre emelkedő statisztikai mutatók is alátámasztanak.

Nem állítjuk, hogy könnyű volt feldolgozni a témát, viszont véleményünk szerint, mindenképpen érdemes volt foglalkozni vele. Egyrészt belátást nyerhettünk a szolnoki turizmus jelenlegi helyzetébe a válaszadók szemüvegén keresztül, másrészről szembesülhettünk azokkal a kritikákkal, észrevételekkel, tényekkel, melyekre érdemes lesz odafigyelnünk a jövőt illetően. Ezzel a kutatással a hátunk mögött úgy véljük, ajánlatos lesz e témával tovább foglalkozni, az új turisztikai attrakciók átadását követően megismételni azt átgondoltan, specifikusabb kérdéseket feltéve, esetlegesen nagyobb mintavétellel dolgozni, szélesebb körben kutatni, az eredményeket közzétenni, s továbbra is hozzájárulni a szolnoki turizmus fejlődéséhez és a Tisza fővárosa népszerűsítéséhez: mert marketing nélkül lehet élni, de nem érdemes!

4. Melléklet

1. sz. melléklet: Kérdőív

Tisztelt Látogató!

Szolnok turizmusa rendkívül fontos számunkra, ezért kíváncsiak vagyunk ezzel kapcsolatosan az Ön véleményére is. Kérjük, segítse munkánkat az alábbi, városmarketing és turisztikai területre kiterjedő kérdőív kitöltésével!

Az adatszolgáltatás névtelen és önkéntes, kitöltése csupán néhány percet vesz igénybe, a válaszok harmadik fél által nem kerülnek felhasználásra.

1. Az Ön neme (Kérjük, jelölje X-szel a megfelelő választ!):

□ nő

□ férfi

2. Az Ön életkora (Kérjük, jelölje X-szel a megfelelő választ!):

□ 18 év alatti

□ 19–25 éves

□ 26–35 éves

□ 36–45 éves

□ 46–60 éves

□ 61 év feletti

3. Az Ön legmagasabb iskolai végzettsége (Kérjük, jelölje X-szel a megfelelő választ!):

□ alapfokú

□ középfokú

□ felsőfokú

4. Hazánk valamely településéről vagy külföldről érkezett a 2018. évi Utazás Kiállításra? (Kérjük, jelölje X-szel a megfelelő választ!)

Külföld

Belföld, és pedig:

□ 2000 fő alatti falu

□ 2000 fő feletti falu

□ 50.000 fő alatti város

□ 50.000 fő feletti nagyváros

□ megyeszékhely

□ Budapest

5. Lakhelyét tekintve Ön mely régióból érkezett? (Kérjük, jelölje X-szel a megfelelő választ!)

□ Észak-Magyarország

□ Közép-Magyarország

□ Észak-Alföld

□ Dél-Alföld

□ Dél-Dunántúl

□ Nyugat-Dunántúl

□ Közép-Dunántúl

6. Mit gondol, mennyire fontos eszköz a marketingtevékenység egy város életében? (Kérjük, jelölje X-szel a megfelelő választ!)

□ nagyon fontos

□ meghatározó

□ figyelmen kívül hagyható

□ nem tudom megítélni

7. Milyen típusú utazásokat részesít előnyben, amikor a pihenését, nyaralását tölti? (Kérjük, jelölje X-szel a megfelelő válaszokat! Több válasz is megadható.)

□ gyógyturizmus – wellness

□ kulturális turizmus

□ városlátogató turizmus

□ konferenciaturizmus

□ sportturizmus

□ természetjárás

□ kalandturizmus

□ egészségturizmus

□ egyéb: ....................................................................................................................

8. Milyen típusú szálleshelyeket részesít előnyben, amikor a pihenését, nyaralását tervezi? (Kérjük, jelölje X-szel a megfelelő válaszokat! Több válasz is megadható.)

□ hotel

□ apartman

□ vendégház

□ motel

□ kemping

□ ifjúsági szálló

□ kollégium

□ nem költök szállásra; családtagoknál, barátoknál, ismerősöknél szállok meg

□ egyéb: ....................................................................................................................

9. Honnan tájékozódik, milyen kommunikációs csatornákat használ utazásai tervezésénél? (Kérjük, jelölje X-szel a megfelelő válaszokat! Több válasz is megadható.)

□ család/barátok/munkatársak véleménye

□ tv műsor, rádió, pl.: ..................................................................................................

□ kiállítások, expók, rendezvények, pl.: .......................................................................

□ online megjelenések, weboldalak, pl.: .......................................................................

□ újságok, magazinok, pl.: ...........................................................................................

□ blogok, fórumok, pl.: ................................................................................................

□ utazási irodák

□ Tourinform Iroda

□ egyéb: ....................................................................................................................

10. Szolnok város neve hallatán, mi az, ami először eszébe jut?

...................................................................................................................................................

11. Ön járt már Szolnokon? (Kérjük, jelölje X-szel a megfelelő választ!)

□ igen, egyszer

□ többször

□ nem, de tervezem

□ nem

12. Amennyiben járt már Szolnokon...

Hány napot töltött el városunkban? (Kérjük, jelölje X-szel a megfelelő választ!)

□ átutazóban jártam Szolnokon

□ egy napot

□ néhány napot

□ egy hetet

□ több, mint egy hetet

Mely évszakban és milyen célból látogatott el hozzánk? (Kérjük, jelölje X-szel a megfelelő választ!)

□ tavasszal, mert: .................................................................................................

□ nyáron, mert: ....................................................................................................

□ ősszel, mert: .....................................................................................................

□ télen, mert: .......................................................................................................

Mennyire gondolja élhető városnak Szolnokot? (Kérjük, jelölje X-szel a megfelelő választ!)

□ élhető, szívesen laknék Szolnokon

□ sokat fejlődött az utóbbi években, ami pozitív hatással van az életminőségre, de még kevésbé vonzó

□ nem tartom élhető városnak

□ nem ismerem eléggé a várost a válaszadáshoz

Mit gondol a programkínálatról, nevezetességekről és látnivalókról? (Kérjük, jelölje X-szel a megfelelő választ!)

□ sokszínű város, egyedi látnivalókkal és választékos programkínálattal

□ számos program és nevezetesség található a városban, de van még hová fejlődnie

□ épp elegendő a szórakozási lehetőségek és a látnivalók száma

□ kevés program és látványosság van a városban

Mit gondol a város szálláshelyeinek és vendéglátóegységeinek kínálatáról, minőségéről? (Kérjük, jelölje X-szel a megfelelő választ!)

□ mindkettővel kapcsolatban nagyszerű tapasztalatom van, igényes szállások és kedves kiszolgálás, remek ételek

□ a szálláshelyek és a vendéglátóegységek szolgáltatásai átlagosnak mondhatók

□ több negatív tapasztalat is ért, de összességében meg voltam elégedve

□ sok negatív tapasztalat ért, nem szeretnék újra ellátogatni a városba

□ egyéb: .............................................................................................................

13. Megítélése szerint, melyik szlogen illik leginkább a város imázsához? (Kérjük, jelölje X-szel a megfelelő választ!)

□ Szolnok a vasút városa

□ Szolnok a zöld város

□ Szolnok a Tisza fővárosa

□ Szolnok a modern város

□ Szolnok a családbarát város

□ Egyéb: ....................................................................................................................

14. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján milyennek ítéli meg Szolnok város idegenforgalmát? (Kérjük, jelölje X-szel a megfelelő választ!)

□ fejlődött

□ stagnált

□ visszaesett

15. Ha egy szóval kellene jellemeznie, mi lenne Ön szerint az a sikertényező, amely hozzájárulna egy város turizmusának fellendítéséhez?

.................................................................................................................................

15+1. Hogy tetszett Önnek Szolnok város standja az Utazás Kiállításon? (Kérjük, jelölje X-szel a megfelelő választ!)

□ nagyon tetszett, igényes, egyedi, szép standdal jelent meg a város

□ tetszett a stand, bár kicsit soknak találtam a megjelenített információkat

□ a megjelenést átlagosnak ítélem meg, nem különbözött más városok standjaitól

□ egyáltalán nem tetszett

Köszönjük, hogy kitöltötte a Szolnok városáról szóló turisztikai kérdőívet!

Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata