Módosította: 375/2021. (XII. 16.) határozat
Szolnok Megyei Jogú Város Közgyűlése a veszélyhelyzet kihirdetéséről és a veszélyhelyzeti intézkedések hatálybalépéséről szóló 27/2021. (I. 29.) Korm. rendelet, a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény 46. § (4) bekezdése, a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény egyes rendelkezéseinek eltérő alkalmazásáról szóló 307/2021. (VI. 5.) Korm. rendelet 1. §-a alapján, figyelemmel Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdésének 1. és 11. pontjára az alábbi határozatot hozza:
1. Szolnok Megyei Jogú Város Közgyűlése jóváhagyja a VÁRA–ÉMI–2020–014 azonosítószámú, az „Ivóvíz-rendszer fejlesztése Szolnokon” című projekt indítását az alábbi forrásösszetétellel:
Pályázati támogatás (nettó): | 79 616 538,- Ft | |
Önkormányzati önrész (nettó): | 34 121 374,- Ft | |
A projekt összes költsége (nettó): | 113 737 912,- Ft |
Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata a támogatás visszafizetésének terhe mellett vállalja a projekteredmények fenntartását a projekt befejezésének napját követő naptól számított 3 évig oly módon, hogy a projekt fenntartási időszakában megfeleljen a vonatkozó jogszabályokban, pályázati dokumentumokban foglaltaknak.
2. Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata a projekt megvalósításához szükséges 34 121 374,- Ft önerőt a 2022. évi költségvetésének terhére biztosítja azzal, hogy az a 2021. évben képződő koncessziós díj ellentételezéseként kerül elszámolásra, a koncessziós díj megelőlegezése mellett.
3. * Szolnok Megyei Jogú Város Közgyűlése felhatalmazza Szalay Ferenc polgármestert a tárgyi projekthez kapcsolódó szerződések, dokumentumok, azok esetleges módosításai aláírására, valamint a szükséges intézkedések megtételére.
4. Szolnok Megyei Jogú Város Közgyűlése jóváhagyja az „Ivóvíz-rendszer fejlesztése Szolnokon” tárgyú projekt Üzemeltetési Koncepcióját a határozat melléklete szerinti tartalommal.
Értesülnek: Szalay Ferenc polgármester
Fejér Andor alpolgármester
Györfi Mihály alpolgármester
Miskolczi László alpolgármester
Dr. Sebestyén Ildikó jegyző
Dr. Rácz Andrea aljegyző
Polgármesteri Hivatal igazgatói
Szalay Ferenc s. k. | Dr. Sebestyén Ildikó s. k. | |
polgármester | jegyző |
Az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. által a Vízközművek Állami Rekonstrukciós Alapjából nyújtott támogatás (a továbbiakban: Támogatás) célja a Gördülő Fejlesztési Tervben (a továbbiakban: GFT) rögzített, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (a továbbiakban: MEKH) által jóváhagyott víziközmű-rendszerek energiahatékonyságot célzó műszaki fejlesztése (a továbbiakban: beruházás).
Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. „Víziközművek Állami Rekonstrukciós Alapjából nyújtható támogatásra” című pályázati felhívására 2021. február 26. napon az „Ivóvíz-rendszer fejlesztése Szolnokon” címmel támogatási kérelmet nyújtott be. Az ÉMI Nonprofit Kft. 2021. október 28-án kelt, 14–10/2021/VÁRA iktatószámon meghozta támogatói döntését, melynek értelmében 79.616.538,- Ft összegű visszatérítési kötelezettség nélküli támogatást nyújtott a projekt megvalósításához.
A támogatott tevékenység időtartamának kezdő napjától kezdődően a támogatás felhasználásának határideje 12 hónap.
Az ózonozó rendeltetése a víz organoleptikus tulajdonságainak javítása, a humin- és fulvovegyületek kettős kötésének bontásával, vagy a szerves molekulák széttördelésével. Ezzel a technológiai egységgel csökkenteni lehet a téli időszakban jelentkező szín-, íz- és szagproblémákat, valamint a toxikus mikroszennyezők káros hatásait. Továbbá az ózonozással lehetőség van a mikroorganizmusok inaktiválására, egyes peszticidek eliminálására is.
Az ózongenerátor működéséhez szükséges megfelelően kompimált levegő előállítása csavardugattyús kompresszor segítségével történik. A 2014-ben beszerzésre került, 7 éve folyamatosan üzemelő csavarkompresszor a rendszeresen elvégzett karbantartások ellenére is gyakran meghibásodik, hatásfoka nem megfelelő, cseréje indokolt, mivel működésének hiányában az ózonozási technológia nem működtethető.
A Felszíni Vízmű Üzemigazgatóság mederpilléres vízkivételi művében található szárazon beépített búvárszivattyúk gondoskodnak a nyers Tisza-víz tisztítás-technológiai egységre juttatásáról. Az 1985-ben, illetve 1986-ban beépített szivattyúk szabályzása jelen műszaki állapot mellett csak nyomóoldali fojtással lehetséges, ezért a szivattyúk élettartama csökken. A napi vízigények változásának követésére újonnan kiépített frekvenciaváltóval szabályozott szivattyú-üzemmód a szivattyú élettartamát megnöveli, valamint villamosenergia-megtakarítást is eredményez. Emiatt az automatizálás és a frekvenciaváltós üzemmód kiépítése szükséges.
A Felszíni Vízmű Üzemigazgatóság Vegyszerelőkészítő-Vegyszerbekeverő (VEK–VEB) épület pincéjében található szivattyúk gondoskodnak az ott összegyülekezett csurgalékvizek csatornahálózatra juttatásáról. A gazdaságtalan üzemeltetésű víztelenítő szivattyúk közül 3 db, egyenként különböző teljesítményű, újszerű technológiával megépített, energiatakarékos szivattyú cseréje indokolt.
A VCSM ZRt. Szolnok által üzemeltetett Felszíni Vízmű 1999-ben átadott ivóvízminőség javító fejlesztés keretében modern technológiai műveletekkel bővült (ózonozó, aktívszén adszorberek, folyamatirányító rendszer stb.). Ezzel a beruházással megvalósult a nagy tisztítóképességű teljes tisztítási technológia. A szolgáltatott ivóvíz nemcsak a 201/2001. (X.25.) Korm. rendeletben előírt követelményeknek felel meg, hanem a fogyasztók ivóvízzel kapcsolatos érzékszervi (íz és szag) panaszai is megszűntek, az évek során a jó minőségű ivóvízhez a felhasználók „hozzászoktak”.
Az alkalmazásra kerülő aktívszén (GAC) adszorber minősége nemcsak az ivóvíz organoleptikus tulajdonságait befolyásolja, hanem a maradék szervesanyag, toxikus szerves mikroszennyezők, a tisztítás során keletkező halogénezett (THM, AOX, MX vegyületek stb.), illetve az ózonozás során keletkező melléktermékek (bromát) eltávolításának hatékonyságát is meghatározza. Ezen jótékony hatások mellett az aktívszénnek nagy szerepe van az ivóvíz biológiai stabilitásának fenntartásában az asszimilálható szerves szén (AOC), valamint a biológiailag lebontható szerves szén (BDOC) tartalom csökkentésével, továbbá a kezelt víz haloképző potenciáljának és klórigényének mérséklésében.
Az új technológiai egységek, a GAC adszorberek avulása gyorsabb, élettartamuk jóval rövidebb, mint a műtárgyaknak, melyekben beépítésre, elhelyezésre kerültek. Az aktívszén adszorpciós kapacitása egy idő után lecsökken, ugyanis egyes szerves és nem szerves molekulák és molekula töredékek ellenáramú mosatással nem eltávolítható – irreverzibilis – módon kötődnek meg. Ha az adszorber elveszíti adszorpciós képességét, abban az esetben beszélünk „kimerülésről”, ilyenkor – amennyiben lehetséges, illetve gazdaságos – reaktiválni, egyébként cserélni kell a töltetet. A GAC adszorberek élettartama vízminőségtől és hidraulikai terheléstől függően kb. 5–8 év.
A Felszíni Vízműben 9 db GAC adszorber üzemel. Az 1–5. sz. adszorberek 2006-ban (15 éve csere nélkül üzemelnek), míg a 6–9. sz. adszorberek cseréje 2021 évben valósul meg.
Az adszorberek üzemelése folyamatos, üzemeltetésük egyrészt az ózonozási technológia, másrészt a törésponti klórozás miatt kötelező jellegű, nem elhagyható tisztítás-technológiai elem.
Az ellenőrző vizsgálatok alapján igazolható, hogy az aktívszenek adszorpciós kapacitása lecsökkent, és a töltetek biológiai aktívszénként (BAC) üzemelnek, a töltetek a kimerülés határán vannak. A 2. sz. – kevesebbet üzemelő – töltetből vett szénminta utolsó analízise 2018 decemberében történt, melynek során meghatározott jódszám: 69 mg I2/g szén az eredeti 900-zal szemben. Egy esetlegesen a Tiszában, mint nyersvíz bázisban megjelenő mikroszennyező anyagok, toxinok és a tisztítás során keletkező klórozási és ózonozási melléktermékek adszorpcióval történő eltávolítás hatékonyságának csökkenése, valamint az aktív felületek telítődése miatt deszorpciós folyamat és szennyezőanyag áttörés lehetséges, amelyek közegészségügyi kockázatot jelenthetnek a fogyasztók számára.
2018. szeptember 11–14. között a VCSM ZRt. Szolnok szolgáltatási területén több ponton hatósági vízmintavételekre került sor, melynek során többek között bromát koncentráció meghatározás is történt. A vizsgálati eredmények határérték feletti (C> 10 µg/L) bromát koncentrációt rögzítettek a szolgáltatott ivóvízben, melynek oka, hogy a GAC adszorberek melléktermék eltávolítási hatékonysága lecsökkent, a szennyezőanyag áttörése miatt az ivóvízben a szennyezőanyag megjelent. A Felszíni Vízmű tisztítási technológiájában az ózonozás során keletkezett bromát eltávolításának egyetlen módja az aktívszén felületén lejátszódó anyagátadási mechanizmus, az adszorpció.
A fentiekben vázolt veszélyek megszüntetése és a szolgáltatott ivóvíz jó minőségének megőrzése érdekében a Felszíni Vízműben üzemelő további 2 db aktívszén adszorber töltetek cseréje elengedhetetlen és egyben halaszthatatlan feladat.
Jelen projekt keretében a szolnoki Felszíni Vízműben 2006 óta folyamatosan üzemelő, a teljes kimerülésig elhasználódott GAC adszorber töltetek egy részének cseréje valósul meg, a töltetek cseréjéhez szükséges aktívszén adszorber átfejtő szivattyú beszerzésével együttesen. Ezzel a beruházással biztosítani lehet, hogy a szolgáltatott ivóvíz minősége a 201/2001. (X.25.) Korm. rendeletben előírt követelményeknek, valamint a folyamatosan szigorodó ivóvíz előírásoknak – 2026-tól a biszfonel-A, a klorát, a haloecetsavak, a mikrocisztin-LR, a „PFA vegyületek összege” határértékeknek – való megfelelés tekintetében a későbbiekben is maradéktalanul megfeleljen.
A beruházás során a Víz- és Csatornaművek Koncessziós ZRt. Szolnok üzemeltetésében álló Felszíni Vízműben 1 db csavarkompresszor, 1 db frekvenciaváltóval ellátott nyersvíz szivattyú beszerzésével egyidőben egy belső energetikai monitoring rendszer kiépítése, 3 db víztelenítő szivattyú, továbbá aktívszén adszorber átfejtő szivattyú 2 db aktívszén ágy beépítésével valósul meg.
A csavarkompresszor beszerzés során elsőként az ózonozó épület 3. szintjén, + 9,2 m-es magasságban található ózongenerátor tér fix fémnyílászáró szerkezetének megbontása, a nyílászárók kiszerelése szükséges. A régi kompresszor teljes áramtalanítása, elektromos kikötése és a hűtővízkör leválasztását követően az új BSD 65/8,5 bar (W) CS2 típusú vízhűtéses csavarkompresszor bedaruzása, majd a meglévő gépalapra történő beszerelése, hűtővízköri és elektromos bekötése, üzembe helyezése történik. Ezen munkákkal párhuzamosan a 2 db, egyenként háromgyűrűs térrel rendelkező bekeverő medence leürítése szükséges, a pangóvíz utáni vizes takarítására és fertőtlenítésére kerül sor.
A mederpilléres vízkivételi műben 1 db Danfoss frekvenciaváltóval ellátott Flygt CT 3231/705 típusú nyersvíz szivattyú beszerzése valósul meg. A szivattyú üzembehelyezésével és a folyamatirányító rendszerbe történő beillesztésével egyidőben kivitelezésre kerül egy belső energetikai monitoring rendszer, kommunikációval. A rendszer a nagy villamos teljesítményű villamos berendezések energiafelhasználás adatainak gyűjtésére, elemzésére szolgál az energiahatékonysági előírásoknak megfelelően.
A VEK–VEB épület pincéjében 3 db különböző teljesítményű és új típusú – KS 2610.172 MT234 (1,2 kW), KS 2620.172 MT234 (2,2 kW), BS 2640.181 MT226 (5,6 kW) – víztelenítő szivattyú kerül beépítésre.
Az aktívszén töltetcsere során az adszorber medencékbe – a jelenlegi aktívszén eltávolítását követően – az új granulált aktívszén (Filtrasorb 300 típusú) kerül elhelyezésre. A Filtrasorb 300 (F300) típus rendelkezik Magyarországon érvényes OKI által törzskönyvezett termékminősítéssel (KEF–10501–2/2015), OTH engedély száma: OTH–2687/2004. Származási hely: USA. A betöltendő granulált aktívszén mennyisége: 2 * 75 m3, azaz összesen 150 m3.
Az aktívszén adszorber ágyakba történő ki- és betermeléshez használt nyomásfokozó szivattyú biztosítja a kellő üzemi nyomást és emelőmagasságot. A régi, gazdaságtalan üzemeltetésű aktívszén átfejtő szivattyú helyett egy új, energiahatékony Grunfos CR 64–3–1A–F–A–E típusú nyomásfokozó szivattyú beszerzése valósul meg. Az új szivattyú beüzemelése előtt a meglévő gépalap átépítése szükséges a műszaki követelményeknek megfelelően.
Szolnok Megyei Jogú Város Polgármestere a 62/2021. (II.26.) határozatával döntött a VÁRA–ÉMI–2020 kódszámú az „Ivóvíz-rendszer fejlesztése Szolnokon” című pályázat benyújtásáról.
A pályázatot az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. 79 616 538,- Ft összegű támogatásra érdemesnek ítélte 2021. október 28. napján hozott döntése értelmében az alábbi forrásösszetétellel:
Pályázati támogatás (nettó): | 79 616 538,- Ft | |
Önkormányzati önrész (nettó): | 34 121 374,- Ft | |
A projekt összes költsége (nettó): | 113 737 912,- Ft |
A projektjavaslat teljes költsége nettó 113 737 912,- Ft, melyhez a pályázat 70%-os támogatást biztosít.
A projekt megvalósításához szükséges 34 121 374,- Ft önerőt Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata biztosítja.
A projekt pénzügyi terve (nettó):
2.1 | Beruházások, felújítások | |||||
2.1.1. | Építés, kivitelezés költsége | |||||
2.1.1.1. | Szolnoki Felszíni Vízmű Hrsz.: 97/3 Ózonozó csavarkompresszor | Csavarkompresszor BSD 65/8,5 bar (W) CS2 beépítésének járulékos feladatai | 3 817 558 | 1 030 741 | 4 848 299 | |
2.1.1.2. | Szolnoki Felszíni Vízmű Hrsz.: 97/3 Mederpilléres vízkivételi műben nyersvíz szivattyú | Nyersvíz szivattyú CT 3231/705 125 kW beépítésének járulékos feladatai | 372 516 | 100 579 | 473 095 | |
2.1.1.3. | Szolnoki Felszíni Vízmű Hrsz.: 97/3 Víztelenítő szivattyú | Víztelenítő szivattyú KS 2610.172 MT234 1,2 kW beépítésének járulékos feladatai | 91 625 | 24 739 | 116 364 | |
2.1.1.4. | Szolnoki Felszíni Vízmű Hrsz.: 97/3 Víztelenítő szivattyú | Víztelenítő szivattyú KS 2620.172 MT234 2,2 kW beépítésének járulékos feladatai | 91 625 | 24 739 | 116 364 | |
2.1.1.5. | Szolnoki Felszíni Vízmű Hrsz.: 97/3 Víztelenítő szivattyú | Víztelenítő szivattyú BS 2640.181 MT226 5,6 kW beépítésének járulékos feladatai | 106 625 | 28 789 | 135 414 | |
2.1.1.6 | Szolnoki Felszíni Vízmű Hrsz.: 97/3 Aktívszén adszorber átfejtő szivattyú 2 db aktívszén ággyal | Aktívszén adszorber átfejtő CR 64–3–1A–F–A–E Grundfoss szivattyú és 2 db adszorber ágy beépítésének járulékos feladatai | 8 950 926 | 2 416 750 | 11 367 676 | |
2.1.2 | Eszközbeszerzés | |||||
2.1.2.1. | Szolnoki Felszíni Vízmű Hrsz.: 97/3 Ózonozó csavarkompresszor | Ózonozó műtárgy működéséhez BSD 65/8,5 bar (W) CS2 típusú vízhűtéses csavarkompresszor és flexibilis tömlő beszerzése | 5 088 565 | 1 373 912 | 6 462 477 | |
2.1.2.2. | Szolnoki Felszíni Vízmű Hrsz.: 97/3 Mederpilléres vízkivételi mű nyersvíz szivattyú | Mederpilléres vízkivételi mű CT 3231/705 125 kW nyersvíz szivattyú és Danfoss frekvenciaváltó beszerzése egyedi monitoring rendszer kiépítésével | 21 654 972 | 5 846 842 | 27 501 814 | |
2.1.2.3. | Szolnoki Felszíni Vízmű Hrsz.: 97/3 Víztelenítő szivattyú | Víztelenítő szivattyú KS 2610.172 MT234 1,2 kW beszerzése | 531 500 | 143 505 | 675 005 | |
2.1.2.4. | Szolnoki Felszíni Vízmű Hrsz.: 97/3 Víztelenítő szivattyú | Víztelenítő szivattyú KS 2620.172 MT234 2,2 kW beszerzése | 773 500 | 208 845 | 982 345 | |
2.1.2.5. | Szolnoki Felszíni Vízmű Hrsz.: 97/3 Víztelenítő szivattyú | Víztelenítő szivattyú BS 2640.181 MT226 5,6 kW beszerzése | 1 165 500 | 314 685 | 1 480 185 | |
2.1.2.6. | Szolnoki Felszíni Vízmű Hrsz.: 97/3 Aktívszén adszorber átfejtő szivattyú 2 db aktívszén ággyal | Aktívszén adszorber átfejtő szivattyú CR 64–3–1A–F–A–E Grundfoss és 2 db Chemvarion Carbon FILTRASORB*300 adszorber ágy beszerzése | 71 093 000 | 19 195 110 | 90 288 110 |
Szolnok Megyei Jogú Város Közgyűlése sikeres pályázat esetén vállalja a Támogatásból megvalósuló rekonstrukció fenntartását a pályázatban megjelölt helyen 3 évig. A fenntartási időszak kezdete a rekonstrukció befejezése.
Az ózongenerátor helyiségbe beépítendő csavarkompresszor szabályozási módja, a kapcsolóóra és az alapterhelés-váltás funkció biztosítja a kompresszor energiafogyasztásának optimalizálását, csökkentését. A nagypontosságú elektronikus nyomásérzékelővel a kapcsolási különbség minimalizálható, ami további megtakarítást eredményezhet. A tervezett berendezés energiafelhasználásra optimális üzemeltetés mellett sokkal kedvezőbb, mint a jelenleg üzemelőé. A tervek szerint az új csavarkompresszor beépítésével éves szinten 12,5% villamosenergia-megtakarítás érhető el.
A mederpilléres vízkivételi műben az új nyersvíz szivattyú frekvenciaváltóval ellátott, hajtásszabályozott üzemmódban a mindenkori vízigény szerint szabályozottá válik a vízkivétel, illetve az egyidejű villamosenergia-igény. A beépítésre kerülő szivattyú hatásfoka minden üzemállapotban kedvezőbb, mint a jelenleg üzemelőké. A számítások és mérések alapján az új, energiahatékony szivattyú üzemelésével, azonos üzemelési feltételek mellett több mint 16% villamosenergia-megtakarítás érhető el.
A VEK–VEB épület pincéjében beépítésre kerülő új, mobil kivitelű, a vízkezelési technológiai során változó csatlakozási pontokon használható víztelenítő szivattyúk hatásfoka kedvezőbb, mint a jelenleg üzemelőké. A számítások alapján a tervezett szivattyúk üzemeltetése mellett átlagosan kb. 10% villamosenergia-megtakarítás érhető el éves szinten.
Az aktívszén adszorber ágyakba történő ki- és betermelésnél alkalmazott nyomásfokozó szivattyú használatával a szükséges üzemóra kb. a felére csökken, ami a rövid ideig tartó üzemelés mellett is villamosenergia-megtakarítást eredményez.
A jelenlegi aktívszén adszorberek műszaki állapota, adszorpciós képességének teljes elvesztése egyrészről közegészségügyi kockázatot jelent, másrészről az ivóvíz minőségéről szóló 201/2001. (X. 25.) Korm. rendelet előírásának betartásához nyári időszakban intenzifikált öblítés alkalmazása szükséges. Az intenzifikált öblítéshez felhasznált többlet öblítővíz mennyisége éves szinten kb. 28.000 m3 ivóvíz. Az így jelentkező üzemeltetési többletköltség önköltségi áron kb. 2 100 000 Ft/év. Az ismertetett közegészségügyi kockázat és üzemeltetési többletköltség az aktívszén adszorberek cseréje után nem jelentkezik.
Az üzemeltetési koncepció készítésének dátuma: 2021. november 18.