Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 18/1991. (X. 3.) önkormányzati rendelete

az épületek és a közterületek fellobogózásáról, ünnepi feldíszítéséről, valamint a koszorúzás rendjéről * 

Szombathely Megyei Jogú Város Közgyűlése a nemzeti, állami és városi ünnepek méltó megünneplése a nemzeti érzés ébrentartása, valamint nemzeti és városi hagyományaink erősítése, továbbá a város polgárai ezen eseményeken való aktívabb közreműködésének ösztönzése érdekében az alábbi rendeletet alkotja:

A rendelet hatálya

1. § A rendelet hatálya kiterjed:

a) a város területén lévő városi önkormányzati tulajdonban álló épületekre,

b) Szombathely város területén fekvő, megyei önkormányzati és állami tulajdonban lévő középületekre és intézményekre,

c) e rendeletben meghatározott közterületekre.

2. § A nemzeti vagy állami, valamint a városi ünnepnapokon az alábbi közterületeken kötelező a fellobogózás:

- a Berzsenyi téren,

- a Király utcában,

- a Fő téren,

- a Március 15. téren,

- a Széchenyi István utcában,

- a Szent Márton utcában a Borostyánkő Áruházig,

- a Széll Kálmán utcában, és

- a Városháza előtt.

A fellobogózás és az ünnepi feldíszítés időpontja

3. § (1) A város fellobogózására és ünnepi feldíszítésére a következő nemzeti, állami, valamint a városi ünnepnapokon kerül sor:

a) március 15-én,

b) augusztus 20-án,

c) október 23-án,

d) a Hősök napján (minden év májusának utolsó vasárnapján).

(2) Az önkormányzat Közgyűlése, illetve a polgármester más ünnepi esemény, vagy gyász alkalmával is elrendelheti a fellobogózást és a feldíszítést. Egyben meghatározhatja azokat a közterületeket is, amelyeket az esemény jellegének megfelelően szükséges fellobogózni és feldíszíteni. Erről a város lakosságát az eseményt megelőző legalább 8 nappal a Városi Televízió és a helyi sajtó útján értesíteni kell.

Az országzászló és a Magyar Köztársaság zászlója

4. § (1) A Március 15. téren lévő országzászló-árbocon - a város történelmi hagyományait fenntartva - egész évben felvonva kell tartani a magyar nemzeti lobogót (országzászlót).

(2) A 3. § (1) bekezdésének a)-d) pontjaiban meghatározott ünnepnapokon - az országzászló levonása után - a Magyar Köztársaság nagyméretű, díszített kivitelű zászlóját (a továbbiadban: ünnepi zászló) a Március 15. téren lévő országzászló-árbocra katonai tiszteletadás mellett kell felvonni.

(3) A (2) bekezdésben foglaltakon túl a polgármester elrendelheti az ünnepi zászlónak más helyszínen történő felvonását is, erről azonban a város lakosságát a tervezett időpont előtt 15 nappal köteles tájékoztatni.

(4) Az ünnepi zászló felvonására az ünnepnap délelőttjén 1000 órakor kerül sor. Ezen időponttól azonban - a városi ünnepség időpontjára figyelemmel - a polgármester eltérő időpontot is meghatározhat. Eltérő időpont esetén a nyilvánosságot legalább 15 nappal korábban tájékoztatni kell.

(5) Az ünnepi zászló bevonására az ünnepnapot követő nap délelőttjén 1000 órakor kerül sor.

A városi zászló

5. § (1) A nemzeti, állami, továbbá a városi ünnepeken a nemzeti színű zászló mellé a Városháza előtt a város zászlóját is el kell helyezni.

(2) A Városháza előtt minden év március 4. napján - emlékezve a legsúlyosabb pusztításra, amely a várost a II. világháborúban érte - a városi gyászzászlót is fel kell vonni, majd félárbocra kell engedni.

(3) Országos gyász vagy a (2) bekezdésen túli városi gyásznap esetén a városi gyászzászlót a Március 15. téren lévő országzászló-árbocra a 4. § (2) bekezdésében írt módon kell felvonni.

Egyéb rendelkezések

6. § (1) A 2. §-ban meghatározott közterületek fellobogózásáról, továbbá a 4-5. §-ban megjelölt országzászló és városi zászlók fel-és bevonásáról az önkormányzat gondoskodik.

(2) A rendelet 1. § a)-d) pontjaiban meghatározott ingatlanokat tulajdonosai, kezelői, üzemeltetői, illetve használói kötelesek fellobogózni.

7. § Az épületeket és közterületeket - a 4-5. §-ban foglalt rendelkezések kivételével - az ünnepet megelőző napon kell feldíszíteni, és az ünnepnapot követő első munkanapon kell a zászlókat, valamint minden egyéb díszítést lebontani.

A koszorúzás rendje

8. § (1) A nemzeti, állami és városi ünnepek alkalmából rendezett megemlékezések során az Önkormányzat tisztelete jeléül az alábbi emlékhelyeken helyezi el koszorúját.

a) március 15-én

- a Savaria Múzeum parkjában Horváth Boldizsár szobornál, valamint

- az Ady téren Petőfi Sándor szobránál,

b) a Hősök napján (május utolsó vasárnapján)

- a Március 15. téren található Hősi Emlékműnél,

c) október 23-án

- a Vörösmarty utca 23. számú épület falán elhelyezett emléktáblánál.

(2) A Közgyűlés felhatalmazza a polgármestert, hogy - az illetékes bizottság előzetes egyetértésével - történelmi események, illetve országos vagy városi szinten kiemelkedő jelentőségű személy születésének vagy halálának kerek évfordulója alkalmából az (1) bekezdésben megjelölt helyektől eltérő helyszíneken történő koszorúzásról is rendelkezhet.

(3) Az (1)-(2) bekezdésében megjelölt helyeken az Önkormányzat nevében a koszorút a polgármester, vagy az általa felkért személy(ek) helyezi(k) el.

(4) * 

9. § * 

10. § A rendelet 1991. december 1-én lép hatályba * .

Szombathely, 1991. október 22.

Wagner András s. k. Dr. Kaczmarski János s. k.
polgármester jegyző