Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 12/1994. (IV. 7.) önkormányzati rendelete

az Önkormányzat tulajdonában lévő lakások elidegenítésének szabályairól * 

Szombathely Megyei Jogú Város Közgyűlése a lakások és helyiségek bérletére, valamint elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1994. évi XVII. törvénnyel módosított 1993. évi LXXVIII. törvény 3. § (1) bekezdésében, 54. § (1)–(3) bekezdésében, 58. § (2)–(3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 9. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a bérlők és bérbeadók településen működő érdekképviseleti szervezete véleményének kikérésével a következő rendeletet alkotja: * 

A rendelet hatálya

1. § (1) *  A rendelet hatálya – a (2) bekezdésben foglalt kivételekkel – kiterjed a Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata (a továbbiakban: önkormányzat) tulajdonában lévő minden határozott és határozatlan időre bérbeadott lakásra.

(2) *  Nem terjed ki a rendelet hatálya a Szombathely, Hunyadi János út 49. szám alatti ingatlanban lévő Mérnök–Orvos-Pedagógus Házra és a Szombathely, Karmelita utca 2/C. szám alatti Nyugdíjasok Házára.

(3) *  A törvényben és a rendeletben nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyv és a lakások és helyiségek bérletére, valamint elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Lakástörvény) rendelkezései az irányadóak.

Lakáscsere

2. § (1) Az önkormányzati tulajdonú lakások bérlői – bérleményük forgalmi értékével legalább azonos értékű per,- teher és igénymentes, beköltözhető, Szombathelyen lévő csere-lakóingatlan(ok) önkormányzat részére történő felajánlása esetén – megszerezhetik bérleményük tulajdonjogát amennyiben

a) a kérelem benyújtásakor az ingatlanra vonatkozóan határozatlan idejű vagy legalább 4 (négy) éves határozott idejű bérleti jogviszonnyal rendelkeznek,

b) lakbérhátralékuk nincs,

c) bérleti jogviszonyuk nem áll felmondás alatt,

d) lakbértámogatásban nem részesülnek, illetve a kérelem benyújtását megelőző 2 (két) évben sem részesültek lakbértámogatásban, továbbá

e) a bérelt ingatlan nem tartozik a (8) bekezdésben felsorolt kivételek alá.

(2) Az eljárás – az (1) bekezdésben foglalt feltételek együttes fennállása esetén – a bérlő polgármesterhez eljuttatott kérelmére indul.

(3) *  Amennyiben – lakásgazdálkodási szempontokra figyelemmel – a lakásügyeket ellátó bizottság a lakáscseréhez előzetesen hozzájárult, az önkormányzati tulajdonú lakás forgalmi értékbecslését az önkormányzat készítteti el, melynek költségeit fedezi. Az érték elfogadásáról a gazdasági ügyeket ellátó bizottság dönt. A bérlőt a bizottság döntéséről tájékoztatni kell.

(4) *  A bérlő köteles három hónapon belül a gazdasági ügyeket ellátó bizottság döntésének, lakásgazdálkodási, kezelői szempontoknak megfelelő per, igény és tehermentes, az ingatlan-nyilvántartásban önálló helyrajzi számon szereplő komfortos vagy összkomfortos, Szombathely város közigazgatási területén található cserelakás(oka)t felajánlani, valamint arra saját költségén értékbecslést készíttetni.

(5) *  A csereszerződést akkor lehet megkötni, ha a felajánlott csere-lakóingatlan(ok) ellen lakásgazdálkodási szempontból a lakásügyeket ellátó bizottság, forgalmi érték szempontjából pedig a gazdasági ügyeket ellátó bizottság nem emel kifogást. Amennyiben a bérlő kizárólagos önkormányzati tulajdonú, több lakásból, illetőleg nem lakáscélú helyiségből álló ingatlanban lakik, a lakáscsere előtt az ingatlan társasházzá alakításának költségét a bérlő viseli.

(6) Az (1)–(4) bekezdésekben foglaltakat követően az önkormányzat a bérlővel – az önkormányzati tulajdonú bérlakásra, valamint a bérlő tulajdonát képező csere-lakóingatlan(ok)ra vonatkozóan – csereszerződést köt.

(7) Az önkormányzat részére felajánlott cserelakás(ok) birtokbavételéről- a csereszerződésben maghatározottak szerint – az önkormányzat tulajdonában álló lakások kezelője köteles gondoskodni. A lakás(ok) birtokbavételkor jegyzőkönyvben kell rögzíteni a lakás(ok) és a lakásberendezések állapotát.

(8) Lakáscserére nem kerülhet sor, amennyiben az önkormányzat tulajdonában álló lakás

a) a hatályos rendezési terv szerint rehabilitációra kijelölt területen fekszik;

b) felújításra vagy bontásra kijelölt épületben van;

c) a lakásra bérlőkijelölési vagy ismételten gyakorolható bérlő kiválasztási joggal rendelkező szerv az elidegenítéshez nem járult hozzá;

d) a műemléképületben lévő lakás elidegenítéséhez a műemléki hatóság nem járult hozzá.

(9) Amennyiben a lakáscsere a bérlő oldalán felmerülő okból hiúsul meg, a bérlő köteles az ingatlanforgalmi szakvélemény díját az önkormányzat részére megtéríteni.”

3. § * 

4. § * 

5. § * 

6. § * 

7. § * 

8. § * 

9. § * 

Az elővásárlási joggal érintett lakások elidegenítésének feltételei

10. § (1) A lakástörvény 49. §-a szerinti elővásárlási jog jogosultja vásárlási ajánlatát a Polgármesternél jelentheti be.”

(2) *  A lakások elidegenítésre történő kijelöléséről:

a) *  azon épületeknél, ahol eddig értékesítésre nem került sor, a lakásügyeket, a gazdasági ügyeket valamint a városfejlesztési ügyeket ellátó bizottságok – a lakásgazdálkodási, lakásfenntartási és gazdaságossági szempontok figyelembe-vételével kialakított – egyetértő javaslata alapján Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése (a továbbiakban: Közgyűlés) dönt,

b) egyéb esetekben a lakásügyeket és a gazdasági ügyeket ellátó bizottság határoz.

(3) Nem jelölhető ki elidegenítésre a lakás, ha

a) az általános vagy részletes rendezési terv szerint rehabilitációra kijelölt területen fekszik;

b) felújításra vagy bontásra kijelölt épületben van;

c) a lakásra bérlőkijelölési vagy ismételten gyakorolható bérlőkiválasztási joggal rendelkező szerv az elidegenítéshez nem járult hozzá;

d) a műemlék épületben lévő lakás elidegenítéséhez a műemléki hatóság nem járult hozzá;

e) ideiglenes jelleggel (határozott időre vagy valamely feltétel bekövetkezéséig) adták bérbe.

(4) Nem áll fenn elővásárlási jog az 1990. szeptember 30. napját követően kizárólag önkormányzati eszközökből létesített vagy szerzett, illetve más módon az önkormányzat tulajdonába került önkormányzati lakásra.

10/A. § * 

11. § (1) A lakás forgalmi értékét az eladásra történt kijelölés időpontjára kell megállapítani. A lakás beköltözhető forgalmi értékét a hasonló adottságú lakások helyi forgalmi értéke, különösen a lakástörvény 52. § (1) bekezdés a)–d) pontjaiban meghatározottak figyelembe vételével kell megállapítani.

(2) Ha a lakást az elővásárlási jog jogosultja vásárolja meg, a vételár a beköltözhető forgalmi érték 60%-a, amelyből a szerződés megkötésekor 10%-ot egyösszegben kell megfizetni.

(3) A vételárhátralékra a vevőt 25 évi részletfizetési kedvezmény illeti meg. A vételárhátralékra a kamat évi mértéke 10%.

(4) A fennmaradó – kamattal terhelt – vételárhátralékra a havonta fizetendő részleteket egyenlő mértékben kell megállapítani.

12. § (1) *  Ha a vevő a szerződés megkötésekor a 10%-os kötelező előtörlesztésen felül a fennmaradó teljes vételárhátralékot azonnal vagy az adásvételi szerződés megkötésétől számított hat hónapon belül – az esedékes havi törlesztőrészletekkel csökkentve – készpénzben fizeti ki, a vételárhátralékra 40%-os árengedmény illeti meg. A vételárhátralék teljes kiegyenlítése esetén az árengedmény mértéke a szerződés megkötésétől számított

a) 6 hónapon túl, de 1 éven belül 35%,

b) 1 éven túl, de 3 éven belül 30%,

c) 4. évben 20%,

d) 5. évben 10%.

(2) *  A 10%-ot meghaladó, de a teljes vételárhátralékot el nem érő többletfizetés esetén a vevő a többletfizetés összege után számított kedvezményre jogosult. Ennek mértéke a szerződés megkötésétől számított

a) 1 éven belül 35%,

b) 1 éven túl, de 3 éven belül 30%,

c) 4. évben 20%,

d) 5. évben 10%.

(3) Nem jogosult a kedvezmények igénybevételére az, aki az adásvételi szerződésben vállalt bármely fizetési kötelezettségét megszegi.

13. § * 

14. § *  Az elővásárlási jog jogosultja részére a megbízott eladási árajánlatot akkor tehet, ha a lakás forgalmi értéke és eladási ára ellen a lakásügyeket és a gazdasági ügyeket ellátó bizottság nem emel kifogást. Az eladási árajánlatnak tartalmaznia kell az alábbiakat:

a) a lakás korrigált forgalmi értékét,

b) az eladási árat,

c) a kötelező előtörlesztés összegét,

d) a részletfizetés időtartamát, a szerződéses kamat mértékét,

e) a szerződés megkötésekor esedékes kötelező vételárrészlet feletti többletfizetés esetén a vevőt megillető kedvezmény, illetve vételárengedmény összegét, és

f) az ajánlati kötöttség időpontját, amely nem lehet 30 napnál kevesebb, de a 90 napot nem haladhatja meg.

15. § * 

Elővásárlási joggal nem érintett lakások eladásának feltételei

16. § Az 1990. szeptember 30. napját követően kizárólag önkormányzati eszközökből létesített vagy szerzett, illetve más módon az önkormányzat tulajdonába került lakások nem jelölhetők ki elidegenítésre, kivéve a kizárólagos önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságba történő apportálást.

17. § (1) *  A lakásalapból kivont üres lakás értékesítése esetén a Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata vagyonáról szóló 40/2014. (XII. 23.) önkormányzati rendelet szabályait kell alkalmazni.

(2) *  Önkormányzati lakásnak lakottan, kívülálló részére történő értékesítése esetén – amennyiben a bérlő ahhoz hozzájárult – a vételár a lakás beköltözhető forgalmi értékének a 60%-a. Lakás lakottan történő értékesítéséhez a lakásügyeket ellátó bizottság előzetes egyetértése szükséges.

(3) Az (1) és (2) bekezdésekben meghatározott esetekben a vételár teljes összegét egyösszegben kell megfizetni, engedmény, vagy részletfizetési kedvezmény nem adható.

17/A. § *  Az önkormányzat az állam tulajdonából az önkormányzat tulajdonába került lakások elidegenítéséből származó teljes bevételét a számláját vezető pénzintézetnél elkülönített számlán köteles elhelyezni, mely bevételeket kizárólag lakás-, illetve városrehabilitációs célokra fordíthatja.

18. § (1) E rendelet kihirdetése napján *  lép hatályba. Rendelkezéseit a hatályba lépést követően indult elidegenítési eljárásokban kell alkalmazni.

(2) * 

(3) * 

(4) * 

(5) * 

(6) * 

Szombathely, 1994. április 7.

Wagner András s. k. Dr. Kaczmarski János s. k.
polgármester jegyző

1. számú melléklet

Az önkormányzat tulajdonában álló és vételi jog alapján el nem idegeníthető lakóépületekről, lakásokról * 

2. számú melléklet

A vételi jog fennáll a bérlők részére, de a társasház alapító okirat elkészítése előtt az eladásra kerülő területet rendezni kell *